Boer mag 's avonds doorwerken PZC Feestje rond de Gamma-probe en het patiëntenservicebureau Rapper III Pro boeit de jeugd Schots festival Veere mogelijk van de baan Boer krijgt meer ruimte voor andere bedrijfsactiviteiten Scouts kanoën en houden vossenjacht Camera's waken in centrum Goes Lagerhuis-team De Rede verliest Zakjapanner taboe tijdens wedstrijd wiskunde scholieren b 14 Gedeputeerde sust onrust over beperkingen in agrarisch gebied Tilburger krijgt celstraf voor oplichten hostellerie zaterdag 24 maart 2001 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - 's Avonds en 's nachts werken in het agrarisch gebied blijft in de toekomst mo gelijk. Berichten over de komst van een soort 'agrarische avondklok' zijn voorbarig. Er komen weliswaar nieuwe regels voor geluidshinder ingevolge de Wet Milieubeheer, maar die gaan niet over geluid bij veld- werkzaamheden. De nieuwe re gels zijn niet strenger dan de huidige. Wel krijgen gemeenten meer vrijheid om maatwerk te leveren. Gedeputeerde A. J. G. Poppe- laars (milieu) onderstreept dat in de toekomst géén beperkin gen aan het werken op het land worden opgelegd. Dat lijkt he- mook tamelijk overdreven. Poppelaars wijst erop dat bij het provinciale milieumeldpunt ook geen klachten over gelui dhinder op het platteland bin nenkomen. De gedeputeerde veronderstelt dat de commotie over geluids beperkingen voor agrarische bedrijven is ingegeven door een verkeerde uitleg van de plannen van het ministe rie van Volksgezondheid, Ruim telijke Ordening en Milieu (VROM). Meevallen Ook voorzitter J. Ramondt van de Statencommissie Ruimte, Milieu en Water gelooft dat het in de praktijk allemaal wel zal meevallen. „Ik zie nauwelijks een verscher ping van het beleid. We moeten voorzichtig zijn om hard te roe pen als we niet precies weten wat ons boven het hoofd hangt", aldus de voorzitter van de com missie. Ramondt, zelf landbouwer, is op zich tegen beperkingen in avond en nacht voor veldwerk „Ik heb de indruk dat er best een paar knelsituaties zijn, maar er is geen reden voor de provincie om actie te nemen. Het is trou wens een puur gemeentelijke zaak." Als uitvloeisel van de Wet Mi lieubeheer gelden voor de melk veehouderij en de akkerbouw al enkele jaren algemene maatre gelen van bestuur waarin uit gangspunten voor onder meer geluidshinder staan. Nu wordt ook zo'n algemene maatregel voorbereid voor grondgebonden bedrijven. Die bevat dezelfde normen. Op de handhaving van die nor men wordt overigens tot op he den niet gecontroleerd. Er ont staan alleen problemen als omwonenden (haixlnekkig) pro testeren. Bij de grondgebonden bedrijven wordt ten aanzien van lawaai onderscheid gemaakt tussen structurele geluidshinder (zoals van ventilatoren) en piekbelas- tingen (zoals ophalen van melk) De normen voor structurele ge luidshinder zijn strenger dan die voor piekbelasting. Strikter In de avond gelden striktere bepalingen dan overdag. Ge meenten moeten in hun beleid aangeven waar ze hoeveel ge luid toestaan. In het kader van de harmonisering van Europees beleid kan de dag/nacht inde ling veranderen. Voor land bouwbedrijven begint de dag nu om 06.00 uur, bij alle andere be drijfstakken is dat 07.00 uur. Gelijktrekking ligt voor de hand. Commissie-voorzitter Ramondt vindt dat normale bedrijfsacti viteiten binnen en buiten het boerenbedrijf ook in de avond normaal doorgang moeten kun nen vinden. Wel acht hij het al leszins redelijk dat bedrijven die structureel geluidshinder produceren, zoveel als moge lijk is maatregelen moeten ne- Bewoning Gedeputeerde J. G.vanZwieten (ruimtelijke ordening) is het daar mee eens. Hij stelt wel dat het gewone veldwerk bij het le ven op het platteland hoort. De gedeputeerde signaleert dat in het buitengebied steeds meer bewoning komt. Voor Van Zwieten geldt: wie de lusten wil van wonen op het platteland, moet niet zeuren over de lasten. „Anders moet je in de stad gaan wonen. Je moet niet zeuren als er in de zomer wel eens om twaalf uur 's nachts een combine langs je huis rijdt", aldus de gedeputeerde. door Mario Wisse VEERE - Het Schots festival in Veere gaat dit jaar mogelijk niet door. Stichting Sept, dat het wilde organiseren, vindt dat de gemeente Veere te lang heeft ge wacht met het verstrekken van een vergunning. Het festival zou van 31 augustus tot en met 2 september in Veere worden gehouden. Stichting Sept vroeg vorig jaar oktober een vergunning aan bij de ge meente. Die kwam pas vorige week binnen. Volgens de stich ting is er nu te weinig tij d om het festival op poten te zetten. Het is te kort dag om contracten te sluiten met sponsors. Ook moe ten nog regelingen met politie en brandweer worden getroffen „Het is natuurlijk moeilijk af spraken te maken met sponsors als je nog geen garantie hebt dat het doorgaat", zegt J. Sybenga van stichting Sept. „Afspraken onder voorbehoud maken zij niet graag." En zonder geld is het moeilijk artiesten of deelne mers aan te trekken. Sybenga verwacht dat begin volgende week wordt besloten over wel of niet doorgaan van het evenement. „We gaan ons intern beraden. Er moet een principe-afspraak worden ge maakt binnen het eigen bestuur. We gaan kijken hoe we ervoor staan." Tijdens het evenement zouden op diverse locaties in Veere le zingen en muziekuitvoeringen worden gehouden. Ook was er een kleine handelsmarkt ge pland. De stichting wilde het Schots festival elk jaar in een andere plaats of een ander land houden. Veere zou de primeur krijgen. Vorig jaar hield een an dere organisatie, de stichting Veere-Schotland, een Schots- Zeeuws festival in Veere. Deze stichting, uit Veere afkomstig, wil zo'n festival elke ,twee jaar in Veere houden. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Provinciale Staten verruimen de mogelijk heden voor niet-agrarische ac tiviteiten in het buitengebied. Bedoeling is de noodlijdende agrarische sector een steun in de rug te geven en het platteland vitaal te houden. Het opzetten van activiteiten is wel aan strenge regels gebonden (geen extra milieuhinder, beperkte oppervlakte, geen autoverkeer aantrekken, inpassing land schap). De gemeenten moeten erop toezien dat het niet uit de hand loopt. Met als enige tegenstander de PvdA-fractie, keurden de Sta ten vrijdag een wijziging van het streekplan Zeeland goed die de verbreding van de platte landseconomie mogelijk maakt. De boeren hebben het moeilijk en nood breekt wet, vonden de voorstanders. „De toekomst van het groene land gaat ons ter harte. Het is een overbrugging voor de slechte periode in de agrarische sector", verwoordde M. J. Wiersma (GroenLinks) het algemene gevoelen. Ook de PvdA leeft mee met de agrariërs, maar niet tot elke prijs, betoogde L. Vermeulen- Geschiere. Ze vreesde dat het vrijgeven van het buitengebied voor nieuwe niet-agrarische ac tiviteiten uit de hand loopt en juist leidt tot verloedering van het platteland. De deur voor ongewenste zaken wordt wa genwijd opengezet, stelde Ver meulen. Ze vond dat er voor de boeren binnen de reguliere be drijfsvoering genoeg andere mogelijkheden zijn om het hoofd boven water te houden. De WD-er I. Vogelaar had scherpe kritiek op cle PvdA. „U doet het platteland op slot." Ge deputeerde J. G. van Zwieten (WD, ruimtelijke ordening) zei dat vrijwel iedereen achter het mogelijk maken van 'nieuwe economische dragers' staat. Hij bezwoer dat aan de handhaving van de spelregels strikt de hand gehouden wordt. De gemeenten zullen zich niet aan hun ver plichtingen onttrekken." De ge deputeerde vroeg zich af wat er ger is: „Een mini-camping met vijftien plaatsen of een agrari sche schuur waarvan je niet ziet wat er in gebeurt. Chirurg C.M. Dijkhuis van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes is in zijn nopjes met de Gamma-probe. foto Willem Mieras door Rob Paardekam GOES - Medewerkers van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes vierden vrijdag een dub bel feestje. Het patiëntenser vicebureau werd in gebruik genomen én chirurg dr. C.M. Dijkhuis ontving de door hem zo vurig gewenste Gamma- probe, een stralingsapparaat dat wordt gebruikt bij vrou wen met borstkanker. De Gamma-probe kwam er niet zonder slag of stoot. Het Oosterscheldeziekenhuis moest er zelfs een sponsoractie voor beginnen, omdat het ap paraat niet uit het normale budget kon worden betaald. Door de donatie van veel be drijven en ook particulieren kon het apparaat gisteren dan toch in gebruik worden geno men. Volgens Dijkhuis een he le vooruitgang voor de patiënt. De Gamma-probe zorgt er voor dat vrouwen met borst kanker minder lymfeklieren in de oksel moeten laten verwij deren. Daardoor kunnen ver velende bijwerkingen als pijn of een dikke arm worden ver meden. In de toekomst hoeft alleen de schildwachtklier te worden weggehaald. Als die negatief is, zijn er geen uit zaaiingen naar andere klieren. Ook het patiëntenservicebu reau was een zware bevalling. Er wordt al sinds 1999 over ge praat, maar gisteren was het pas zover. Bij het bureau, dat is gevestigd in de centrale hal van het ziekenhuis, kunnen patiënten terecht voor alge mene informatie. Voor me- disch-inhoudelijke vragen moeten ze nog gewoon bij de arts zijn. Het doel van het ser vicebureau, dat wordt bemand door dames van de Unie van Vrijwilligers, is om patiënten voor te lichten door middel van folders, teksten, illustra ties en video's. Met rap en hiphop werd de actieweek tegen racisme afgesloten. foto Ruben Oreel door Mario Wisse VLISSINGEN - De groep jongeren zit aandachtig te luisteren naar Raven Struijk, alias III Pro van de hip-hop for matie 111 Productionz. De Middelburgse rapper trad vrijdag op in Vlissingen, ter afsluiting van de actieweek tegen racis me. „Hip-hop is voor mij een mogelijk heid te zeggen wat ik wil." De hele week stond wijkcentrum Het Pa let in Vlissingen in het teken van de anti- racismeweek. Als afsluiting verzorgde 111 Productionz een optreden. Ongeveer der tig jongeren kwamen er op af. Er zijn ook wat ouderen naar het wijkcentrum ge trokken. Ze zitten aan tafeltjes in de gang en lijken niet echt gecharmeerd van het rapgeweld. De aanwezige Vlissingse jeugd des te meer. Het optreden wordt ge- contreerd gevolgd. De meesten zijn af komstig uit de Schildersbuurt waarin het wijkcentrum staat. Een buurt waarin ver schillende culturen samenleven. Ill Pro wil zijn publiek betrekken bij het optreden en vraagt of er iemand is die wat kan laten zien. De jongeren, die in een hal ve cirkel om hem heen zitten, kijken el kaar aarzelend aan. Als de rapper waagt of iemand kan breakdancen wordt er ge lachen en gewezen. Waarschijnlijk wel dus. Maar de jongen naar wie gewezen wordt, duikt weg in zijn jas. Het optreden van Struijk blijft niet be perkt tot muziek maken. De Middelbur ger legt tussen de nummers door uit wat hip-hop voor hem betekent en vertelt over het ontstaan van de muziekvorm. Over ra cisme wordt niet gerept. door Mario Wisse MIDDELBURG - Zeeuwse scoutinggroepen zetten van daag hun deuren wijd open. Dat gebeurt in het kader van de Na tionale Scoutingdag. Dit jaar slaat die in het teken van het In ternationaal Jaar van Vrijwilli gers. De scoutinggroepen Berdenis van Berlekom uit Middelburg en de Watergeuzen-Sint Willi- brordus uit Vlissingen doen op Walcheren mee aan de Nationa le Scoutingdag, De eerste groep bouwt bij de Herengracht in Middelburg een kabelbaan en gaat daar kanovaren. Belang stellenden kunnen er van 10.00 tot 14.00 uur terecht. De Vlis singse scoutinggroep houdt een vossenjacht. Geïnteresseerden kunnen zich om 14.00 uur mel den op het Scheldeplein. Op de scoutingdag is extra aan dacht voor het werven van vrij willigers. Scoutingroepen heb ben een tekort aan vrijwillige krachten. Ze zitten met name op leidinggevenden te wachten, zegt Peter de Jong van de wel- zijnsstichting Scoop en advi seur van scouting Zeeland. Vol gens De Jong is het type vrijwilliger van woeger - ie- door Ingrid Huibers GOES - De verdachte - blauw wit gestreepte jas, groene plas- ticzak in de hand - is vrijdag ochtend op het politiebureau aan de Valckeslotlaan in Goes moeiteloos te volgen. Verschil lende beweegbare camera's houden hem in het oog op zijn vluchtroute van de Grote Markt richting Blaauwe Steen. Daar wordt hij vervolgens met veel vertoon aangehouden. Het tafereel was in scène gezet om de ingebruikname van het cameratoezicht te markeren. Het systeem was gisteravond voor het eerst operationeel. Hoewel districtschef J. Kasse blij is met het cameratoezicht, waarschuwt hij tegelijkertijd voor 'overspannen verwachtin gen'. „We moeten waken voor een blind geloof in de techniek", meent hij. „Camera's zijn stom me dingenZe geven alleen beel den door. Ze kunnen nooit de portier, kroegbaas of agent ver vangen." Installatiebedrijf Istimewa uit Vlissingen hing in totaal zestien camera's op: acht beweegbare camera's langs de Grote Markt, de Turfkade en het St. Jacobs- straatje en nog eens acht vaste camera's in de overige straten rondom de markt. Wekelijks worden van donder dagavond tien uur tot en m? zondagochtend zeven uur opn,\ men gemaakt. Ook bij groteevê- nementen of calamiteit® draaien de camera's. Debeeltfe worden digitaal opgeslagen r 24 uur bewaard. In het bureau aan de Valckeslo'- laan is een aparte kamer vrijge. maakt. Daar staat de appara- tuur opgesteld: vier schern® en een controlepaneel. Op dr.: van de schermen kunnen i- beelden van steeds wisselend camera's worden getoond. Hf, vierde scherm geeft een over. zicht van alle beelden. Met he; toetsenbord kan worden in-of uitgezoomd. Ook kunnen deb*, weegbare camera's er mee wor den bewogen. Privacy Om de privacy van het uitgaan spubliek te bewaken, zit op hu politiebureau in principe nie mand achter de eameraseher- men. „Pas als de chef van die® daarvoor toestemming geef wordt naar de beelden geke ken", zegt chef H. Rutgers va het wijkteam Goes-Centrum. „Dat gebeurt ofwel als we va agenten op straat een seintje krijgen dat er iets aan de hand is. Ofwel achteraf, als bijvoor beeld iemand aangifte koe doen." door René van Stee TERNEUZEN - Scholenge meenschap De Rede uit Terneu- zen is er vrijdag in het Amster damse theater De Rode Hoed niet in geslaagd door te dringen tot de kwartfinale van de VARA-debatcompetitie Op weg naar het Lagerhuis. Het twaalfkoppige team uit de bovenbouw van havo en vwo ging in de achtste finale nipt met 2-1 onderuit tegen de af vaardiging van het Bornego College uit Heerenveen. Na het vrije debat en het debat met vas te rollen was de stand gelijk. Het één op één debat moest de door slag geven. Louise Wijne uit vwo 4 moest de stelling 'Jonge ren vanaf 16 jaar moeten kun nen deelnemen aan referends over onderwerpen die hen aan gaan' aanvallen. „Een bijna on mogelijke klus", vond Teun var den Neste uit havo 4 vanuit de auto op weg naar huis, omda: zijn teamgenote een stellig moest aanvallen waar ze - r.;: als bijna iedereen in de zaal voor de volle honderd procea! achter stond. „Je praat tegenjf gevoel in. En dan wordt het het! moeilijk om de juiste tegenargu menten te bedenken of krach bij te zetten." Toch hield c; groep een goed gevoel aan hl deelname over. „Iedereen hec zijn best gedaan en het kon aft kanten op. Helaas is het niet ge lukt", aldus Van den Neste door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Het gepuf en gezucht was niet van de lucht, vrijdagmiddag op de Terneu- zense scholengemeenschappen De Rede en het Zeldenrust- Steelantcollege. Want hoe bere ken je uit je hoofd hoe lang een koalabeerfamilie doet over het kaalvreten van een eucalyptus boom? En wat is het resultaat als je een kubus samenvouwt en de getallen op de zijvlakken met elkaar vermenigvuldigt? De leerlingen van De Rede ga ven vrijdagmiddag eerlijk toe dat het niet meevalt terug te gaan naar de basisbeginselen van wiskunde en rekenen. De deelnemers aan de zogenaamde Europese Kangoeroe Wiskunde Wedstrijd voor middelbare scholieren blijken verknocht aan hun elektronische reken machine. En laat uitgerekend bij deze EK-wiskunde het tel- apparaat op de lijst van verbo den hulpmiddelen te staan. Het hoofdrekenen is anno 2001 het onderschoven kindje in het wiskundeonderwijs. Arno Verijn uit klas KS 4G vertelt na afloop van de test dat hij bij aanvang van de eerste de beste rekensom, zichzelf erop betrap te volgens een natuurlijk auto matisme naar zijn zakjapanner te willen grijpen. „Ik doe al voor de vierde keer mee en vond het dit jaar aardig gaan. Ik doe ge woon mee voor de pret. Maarh?: valt niet mee om alles op papier te berekenen." Dat wiskunde per definite saaie en taaie materie moet zijl, spreken de deelnemers volmon dig tegen. „Bij de Kangoerc- wedstrijd is het een kwestie» puzzels en raadsels oplossen', schetst Fatih Saglam uit vwo i, met zijn vijfde deelname mmoi meer al een veteraan. „Alle® de grote getallen zijn lastig zol der rekenmachine. Je moet te rug naar de rekensvstemafe van de basisschool en hetisetë nadenken hoe dat ook alvv« moet. Maar eigenlijk heeft Kan goeroe weinig te maken met pu re wiskunde. Het zijn mea praktische toepassingen." De brugklasleerlingen debatte ren na afloop heftig over de uit komsten. De allerbesten in Ne derland worden af ge vaar# naar een internationale wed strijd. Maar wiskundeleratë Margot de Koning van De Re® vindt de Kangoeroewedstrij-1 een aardige zelftest voor de leer lingen. Vooral omdat iedere' zijn eigen niveau zijn kennis kan vergelijken met medeschfr lieren in Nederland. „Het isntf zo dat er voor elke leeftijdscate gorie maar één test is; vmbfr leerlingen hoeven bijvoorbeelfl niet te concurreren met vwo- scholieren. Ze kunnen gewoor eens zien hoe het staat met kut kermis van het wiskunde op hut eigen niveau." mand die ergens binnenstapt en nooit meer weggaat - uitgestor ven. „Vrijwilligers stoppen om verschillende redenen", zegt hij „ze gaan buiten de provincie studeren of willen het vrijwilli gerswerk tijdelijk doen omdat ze even geen werk hebben." Motivatie Ook de motieven om er in te stappen, veranderen volgens hem. „Mensen zeggen: 'Ik wil een jaar vrijwilligerswerk doen maar dan stop ik'. Persoonlijke ontwikkeling is vaak een mo tief." den en zich bovendien nietwf - kom hadden gevoeld in het ho tel. Volgens een serveerster het gezelschap 'nogal luidruch tig' en werd er veel gedronken Dat het stel honderd guldenhac achtergelaten als betaling voof de drank, ontkent zij. Hostelle rie Schuddebeurs had een scha declaim van ruim 1600 guldf" ingediend voor onder meer kosten van het eten en inkom stenderving. Maar van politie rechter A. Scheffer hoeft Tilburger alleen de gestolee sleutels te vergoeden. Daar naast kreeg hij een celstraf vier maanden. Behalve voor® oplichting van het Zeeuwse no; tel werd hij ook veroordew voor wapenbezit en hennep- kweek. door Katja Meijers BREDA - „Het hotel was te sjiek voor mijn cliënt." Die verkla ring gaf raadsman W. Piet giste ren bij de Bredase rechtbank voor het overhaaste vertrek van zijn cliënt uit Hostellerie Schuddebeurs in Noordgouwe, vorige zomer. Na twee hotelkamers te hebben gereserveerd en zich te goed te hebben gedaan aan een diner en sterke drank, hielden cle 31-ja- rige Tilburger en zijn driekop pige gezelschap het plots voor gezien. Het viertal vertrok met medeneming van de sleutels. De Tilburger verklaarde achter af tegenover de politie dat ze het eten niet lekker hadden gevon-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 56