's-Heerenhoek vreest sluipverkeer PZC Eindelijk eigen onderdak voor vrije hervormde gemeente Scherpenisse rholen wil standaard kunstpotje bij bouw of bestemmingsplan b 13 Dorpsraad tegen wijziging oorspronkelijke opzet ontsluiting Sloegebied B en W Borsele willen vrijstelling voor te hoge windmolens Supermario zet school online Contract beveiliging bedrijven Eedese krijgt pelgrimszegen Drankrijder gepakt in Oostburg Symposium pakt duurder uit Aanhouding na vernielen auto's Hardrijders geflitst in Vlissingen Droomtij dgroep houdt open dag Hennepkweker in hoger beroep tegen werkstraf Staten dringen aan op internationale aanpak vervuiling Kanaalzone Kledingbeurs zaterdag 24 maart 2001 finnrMieke van der Jagt >HEERENHOEK - De dorps- Ljid van 's-Heerenhoek heeft bezwaar gemaakt tegen een procedure om de oorspronkelijk opzet van de ontsluiting van het Sloegebied te veranderen. De dorpsraad is bang dat het sluip verkeer door het dorp drastisch yl toenemen als de plannen zo- ais ze er nu liggen doorgaan. Burgemeester J. L. M. Mandos vanBorsele wil zo snel mogeli jk de bezwaren in het college van B W bespreken. „Want als we iels niet willen, is het sluipver keer." Inde aanvankelijke plannen die de toegankelijkheid van het Sloegebied bij de aanleg van de toegangsweg naar de Wester- scheldetunnel moesten garan deren, kon het verkeer uit de nchting van Kapelle, Ovezande en Borsele gewoon over de Bemhardweg in de richting van Middelburg blijven rijden. Om- een grote toename van het vrachtverkeer wordt verwacht de aanleg van de Wester- scheldeterminal en andere ont wikkelingen in het Sloegebied, wil de gemeente Borsele de plannen veranderen. Wie vanuit Borssele en Ovezan de naar Middelburg wil, moet eerst een stukje over de Bern- hardweg, dan terug over een ro tonde naar het klaverblad met de WO V-weg en zo verder naar Middelburg. Volgens de dorpsraad is dat veel te omslachtig en zullen automo bilisten gewoon over de Kui persdijk, dwars door 's Heeren- hoek, iangs de Molendijk en de Stoofweg, de Sloeweg weten te vinden. Als dat gebeurt, vreest het dorp geluids- en stankoverlast, on veilige situaties en schade aan bebouwing door trillingen. Als de gemeente dan zonodig dit plan moet doorvoeren, vindt de dorpsraad, dan moeten er road blocks en doseerinstallaties ko men, zoals stoplichten. Lapmiddelen Daarvoor voelt de burgemeester echter weinig. „Roadblocks en stoplichten zijn lapmiddelen. door Mieke van der Jagt NIEUWDORP - Burgemeester in wethouders van Borsele wil len Zeeuwind vrijstelling verle nen om drie windmolens te bou- wen op het terrein van het Openbaar Lichaam Afvalver wijdering Zeeland (OLAZ),. achter de vuilstortplaats bij Kieuwdorp. Demolens zijn met 72 meter ho- 'an volgens het bestem mingsplan is toegestaan. Een aanzienlijke rotorhoogte is ech ter noodzakelijk omdat de mo lens boven de afgedekte berg huisvuil uit moeten steken. Ze komen weliswaar aan de zuid westkant van de afvalberg te staan, uit welke richting de wuid overwegend waait, maar bij een noordoosten wind Die zetten we in op plaatsen waar een structurele oplossing niet mogelijk is. Als we hier bij 'sHeerenhoek een structurele fout maken, moeten we het an ders doen. Even afgezien van het bezwaarschrift - dat behan delen we natuurlijk op de ge bruikelijke wijze - wil ik zo snel mogelijk naar de plannen kij ken. Als blijkt dat er in 's-Hee renhoek een onacceptabele toe name van het sluipverkeer wordt veroorzaakt, en in 's- Heerenhoek is een toename na tuurlijk al gauw onacceptabel, dan moet er een oplossing wor den gevonden, een structurele." Mandos wijst erop dat de ge meente Borsele er alles aan doet om sluipverkeer door de Zak van Zuid-Beveland tegen te gaan. Een populaire route: van Kapel le langs 's-Gravenpolder over Ovezande naar de Sloeweg, pro beert de gemeente op alle ma nieren onaantrekkelijk te ma ken. „Uiteindelijk is er nog maar één doorgaande route door de Zak en dat is de Sloe weg. Iedereen kan ei-van uit gaan dat we het tegengaan van sluipverkeer grote prioritiet zullen geven", aldus de burge meester. moeten de molens energie kun nen produceren. De drie molens krijgen rotor bladen van 52 meter en hebben een capaciteit van 850 kiloWatt per uur. Borsele wil de vrijstel ling wel verlenen omdat de mo lens in het industriegebied geen schade doen aan waardevolle zichtlijnen of landschappelijk schoon. Maar de provincie moet de milieuvergunning afgeven. Borsele weegt alleen planologi sche aspecten, geen zaken als geluidsoverlast. Dat de molens er komen, is dus nog niet zeker. Al heeft Zeeuwind het OLAZ én de ge meente Borsele mee. De provin cie moet de aanvraag eerst toet sen aan het Streekplan en de provinciale uitgangspunten bij windenergie. HANSWEERT - Een als de digitale held Supermario verklede leer ling van basisschool De Eendracht in Hansweex-t mocht vrijdag middag per e-nxail een supernxariotaart bestellen. De school is sinds kox-t online en dat werd gevierd. Alle zes bij de Federatie Openbaar Onderwijs Reimerswaal (FOOR) aangesloten basisscholen beschikken sinds kort over computers. In elk lokaal zijn één of twee pc's geïnstalleerd die door middel van de kabel op hel Internet zijn aangesloten. Zo kunnen de lessen worden aangevuld met kennis die via de digitale snelweg wordt vergaard. Om het gebruik van de computers goed te kunnen begeleiden, krij gen alle leerkrachten een ICT-cursus aangeboden. De lessen wor den verzorgd door het Groencollege in Goes. Elke leerkracht die de cursus met goed gevolg aflegt, krijgt een Europees Digitaal Rijbe wijs. Ter ere van de komst van de computers hadden zowel de kleu ters als de oudere leerlingen een liedje ingestudeerd en was burge meester Ton Verbree naar Hansweert afgereisd. En passant kreeg ook het Reimerswaalse Rode Kruis van de scholen een computer aangeboden. foto Willem Mieras ZIERIKZEE - Vei-tegenwoordigers van gemeente, politie en de Ondei-nemerskring Schouwen-Duiveland ondertekenen maandag 26 maart een gezamenlijk contx-act voor de oprich ting van de Stichting Beveiliging Bedrijventei-reinen. Bij het initiatief hebben zich tot dusver twintig deelnemers aange sloten. De overeenkomst garandeert een intensieve surveil lance door een particuliere bewakingsdienst rond de terrei nen van de aangesloten ondernemingen, aanvullend op de rondes van de politie. De krachtenbundeling is een idee van de Ondernemerskring. EEDE - Marijke Schoone uit Eede ontvangt morgen, zondag, tijdens een speciale kei'kdienst in de kerk van het Leger des Heils in Den Haag volgens de traditie van het pelgrimex-en naar Santiago de Compostela de pelgrimszegen. Zaterdag 14 april vertrekt zij met de bus naar Noord-Spanje om daar en in Noord-Portugal te voet naar het pelgrimsoord te gaan. Schoone wandelt dan zo'n duizend kilometer ten bate van de zwex-fjongeren in Den Haag (project Frankenstraat). Tijdens de dienst, die om 10.00 uur begint, zal een van deleden van het opvangteam van zwerfjongeren aan Marijke Schoone als pel grim een brief overhandigen gericht aan St. Jacob in Compos tela. Hierin wordt hulp en ondersteuning gevraagd voor de dak- en thuisloze jongeren. Ook de jongeren zelf worden in de gelegenheid gesteld een brief met hun gebeden aan Schoone mee te geven. Het streef bedrag voor de gesponsorde pelgrimstocht is zo'n 15.000 gul den. Marijke Schoone hoopt haar voettocht op 11 juli te vol brengen. OOSTBURG - De politie in Oostburg hield vrijdag een auto mobilist uit die plaats aan die teveel hadgedronken. De 26-ja- rige man had bijna twee keer te veel op.Hij kreeg een rijver bod van drie uur en een proces-verbaal. BURGH-HAAMSTEDE - Het symposium duurzaam sociaal- economisch beleid van de gemeente Schouwen-Duiveland is bijna twaalfduizend gulden duurder uitgepakt dan was be groot. De totale kosten van de bijeenkomst half januari in Burgh-Haamstede belopen nu ruim veertigduizend gulden. De meerkosten zijn volgens burgemeester en wethouders hoofdzakelijk veroorzaakt door een grotere opkomst dan was veiwacht. In de begroting was er van uitgegaan dat honderd van de honderdveertig genodigden naar het Duinhotel zou den komen. In werkelijkheid waren er 125 bezoekers. VLISSINGEN - Een 27-jarige Vlissinger en een 34-jarige Rotterdammer zijn in de nacht van donderdag op vrijdag aan gehouden voor het vernielen van auto's. Getuigen zagen de twee mannen in de Holbeinstraat in Vlissingen diverse perso nenwagens beschadigen. De mannen zijn overgebracht naar het huis van bewaring Torentijcl in Middelburg. VLISSINGEN - In de Badhuisstraat in Vlissingen zijn vrij dagmorgen elf mensen geflitst voor te hard rijden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 81 kilometer per uur in plaats van 50 en werd gehaald door een motorrijder. De controle werd gehouden tussen kwart voor zeven en kwart voor negen. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Dc gemeente Tholen wil het kunst beleid verder doorvoeren. Het college van burgemeester en wethouders wil dat bij elk nieuw gebouw of bestemmings plan een bepaald percentage tan de bouwkosten wordt be steed aan beeldende kunst. De gemeente Tholen maakte op bet gebied van kunst de afgelo pen jaren een inhaalslag. Elke leem op het eiland kreeg een kunstwerk, maar daarmee is de kous niet af. De gemeente wil dat het schep pen van kunst integraal onder deel wordt bij de realisering van plannen voor bouw- en openba re werken. Dat kan door stan daard een bepaald percentage van de bouwkosten aan kunst te besteden. Hoe hoog dit percen tage moeten zijn, is nog niet dui delijk. redactie midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA go es Tel: (0113) 273000 Pax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl I R- Bosboom !j l-Huibers A.M. van der Jaqt M.Koek E-Soesman te Vlissingen: I A.A.van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R-H. Hoving Pi. Ramakers j M.J. van den Broek I Ki.de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 i Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 1 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl bied van architectuur kennen doorgaans een percentage van tussen de één en twee procent, staat in een notitie over het Thoolse kunstbeleid. Maar er kan ook sprake zijn van een zo geheten glijdende schaal. Bij een lagei-e bouwsom kan dan een relatief hoger percentage worden berekend, zodat er toch een substantieel budget aan kunst kan worden besteed. Het college ziet een percentage regeling overigens niet als enige bron van financiering voor kunst. In de notitie wordt erop gewezen dat straks beroep kan worden gedaan op de provincia le subsidieregeling. Ook kan sprake zijn van co-financiering door diverse overheden of spon soring door het bedrijfsleven. KATTENDIJKE - Droomtijd- groep Nada Naga bestaat vijf jaar en houdt op zaterdag 7 april een open dag in het Blokhuis in Kattedijke. Belangstellenden kunnen mini-klankconcerten bijwonen en video's over 5 jaar Nada Naga bekijken. Ook zal er een nieuw cd worden gepresen teerd en wordt in de avonduren een muziekfeest gehouden. Nada Naga is een groep muzi kanten die droomtijdconcerten brengt. Tijdens de concerten wordt gebruik gemaakt van in strumenten uit verschillende sjasmanistisehe tradities, zoals de didgeridoo, sjamanentrom, fluit, gong, klankschalen en het stemgeluid. Filosofie achter de muziek is dat de klanken helend werken. Vooral als de instrumenten dichtbij het lichaam worden be speeld en klanken voelbaar zijn. Een droomtijdconcert wordt liggend bijgewoond,j zodat 'je de klanken daadwerkelijk kunt ervaren en voelen als een massa ge'. Droomtijdconcerten moe ten de toehoorder bewuster ma ken van de eigen energie. De open dag begint om 12.30 uur. Om 13.00 en 14.30 uur wor den de miniconcerten gegeven. Om 16.00 uur wordt de cd Pan- cha Mama gepresenteerd, 's Avonds om 19.30 begint een mu ziekfeest. Iedereen is welkom om deze dag bij te wonen. De toegang is gratis Het voormalige bankgebouw aan de Laban Deurloolaan, waarover dc vrije hervormde gemeente Scherpenisse nu kan beschikken. foto Willem Mieras door Rob Paardekam SCHERPENISSE - De vrije hervormde gemeente van Scherpenisse heeft einde lijk een eigen plek gevonden. De kerkge meente heelt het vrijgekomen pand van de Rabobank aan de Laban Deurloolaan aangekocht. „Een uitstekend onderko men", zegt een opgeluchte predikant ds. J. van der Sleen. De ledenvergadering is het eens met de aankoop. Vijf jaar lang zocht de vrije hervormde ge meente naar een geschikte eigen locatie. Daarbij werd regelmatig geruzied met de gemeente Tholen. Die deed, in de ogen van de kerkenraad, te weinig om de kerkge meente te helpen. Zo hoopte de vrije her vormde gemeente het Holland Huis te ko pen. Hier worden sinds ruim drie jaar de diensten gehouden. Maar verkoop van dit gebouw, dat na de watersnood van 1953 door de provincie Noord-Holland werd geschonken, riep veel emoties op bij de plaatselijke bevolking. Het plan ging daarom niet door. Afgelopen zomer begroeven beide ge meenten de strijdbijl om samen een oplos sing te zoeken. Enkele weken geleden werd bekend dat de gemeente Tholen on derzocht of de vrije hervormde gemeente wellicht kon bouwen aan de Poortvlietse- dijk. Dat blijkt niet meer nodig, want nu de Rabobank uit Scherpenisse is vertrok ken, komt er voor de kerkgemeente een ideaal pand vrij. De naastgelegen vroegere directeurswo ning is nog voor een half jaar verhuurd, maar daarna kan de gemeente ook daar over beschikken. Van der Sleen heeft geen idee hoe lang het nog duurt voor de eerste dienst in de voor malige Rabobank kan worden gehouden. Heel lang hoeft dit niet te duren, want volgens hem hoeft er binnen weinig te worden verbouwd. De buitenkant blijft helemaal intact, al zal het Rabobank-logo verdwijnen. door Niels Juist MIDDELBURG - Tegen een hennepkweker uit Vlissingen is gisteren hij het Haagse ge rechtshof 240 uur dienstverle ning geëist en zes maanden voorwaardelijke gevangenis straf. De man was eerder dooi de rechtbank in Middelburg tot dezelfde straf veroordeeld, maar ging in hoger beroep. Hij was niet op de zitting aanwezig om zijn bezwaren toe te lichten. De man had tussen '96 en '99 in een oude azijnfabriek in Mid delburg hennepplanten ver bouwd. De oogst verkocht hij aan verschillende koffieshops, waaronder Sixty-Two in Mid delburg. Zijn bedrijf stond keu rig ingeschreven bij de Kamer- van Koophandel, als planten en zadenk wekerijOver het geld dat hij met zijn vijf oogsten per jaar verdiende, betaalde de hen nepkweker ook belasting. Hij dacht dat zijn activiteiten daar om niet strafbaar waren. Toen de politie, vanwege stank overlast een inval deed bij zijn bedrijf, was de kweker zich dan ook van geen kwaad bewust. Hij vertelde de politie gelijk dat hij ook nog een kwekerij in Vlissin gen had. In totaal nam de politie 38 kilo hennepplanten in be slag. Dat de hennepkweker zijn werk in alle openheid deed en keurig belasting betaalde, deed volgens advocaat-generaal H. Stikkelbroeck, niet ter zake. Het hof doet over twee weken uitspraak. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Zeeland en Vlaanderen moeten niet spoed een plan van aanpak maken voor vermindering van uitstoot van vervuilende stoffen in de hele Kanaalzone. Een PvdA- motie van die strekking werd vrijdag in Provinciale Staten unaniem gesteund. In het plan moet nadrukkelijk aandacht worden besteed aan de uitstoot in de Gentse Kanaalzone. In zicht daarin ontbreekt nu, ter wijl de luchtkwaliteit in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone voor een belangrijk deel wordt beïnvloed door de industriële uitstoot in Vlaanderen. De PvdA-er M. Ie Roy zei dat Zeeuwse inspanningen om de luchtkwaliteit te verbeteren weinig uithalen als daar in Vlaanderen niet even hard aan wordt getrokken. Ze vond dat Gedeputeerde Staten daarom de problematiek moeten aan kaarten in het grensoverschrij dend overleg inzake de Kanaal zone. Dat mag niet vrijblijvend zijn en daarom achtte Le Roy het maken van afspraken ge wenst. Gedeputeerde A. Pop- pelaars (CDA, milieu) omarmde de motie van harte. Hij kan die in het soms moeizaam verlopen de overleg met de Vlamingen (zeker als het om milieu gaat) goed gebruiken. De motie maakte deel uit van het debat over het derde milieu plan Groen Licht en het tweede waterhuishoudingsplan Samen slim met ivater. Een discussie waarin de Staten moeizaam naar evenwicht zochten tussen ecologie en economie. Hoe hoog moet de provincie de lat leggen op milieugebied? Voor Groen- Links kan dat niet hoog genoeg zijn. De WD vindt dat de eco nomie voorop hoort te staan. Van het CDA mag de lat geleide lijk aan hoger worden gelegd. Wees daar voorzichtigmee, stelt de SGP, en streef geen onhaal bare doelen na. Het maken van een spagaat tussen milieu en economie viel voor de meeste fracties niet mee. Serieus „Hoe kan de ontkoppeling van milieu en economie serieus be doeld worden als de provincie een Westerschelde Container- terminal en 500 hectare glas tuinbouw wil realiseren?", vroeg M. J. Wiersma (Groen- Links) zich af. Goed rentmees terschap en het bewaren van de Schepping staan in de praktijk nogal eens haaks op economi sche ontwikkeling, bleek uit het betoog van SGP'er P. J. Hame link. Statenlid H. Polderman- Martin (VVD) wond er geeri doekjes om. Ze erkende dat eco nomische ontwikkeling toena me van de milieudruk oplevert. Het zij zo. „Niet alleen de na tuur, maar ook de bedrijven in Zeeland moeten goede kansen op ontwikkeling hebben." D. Visser (ChristenUnie) be toogde dat voor ontkoppeling van milieu en economie durf, moed en geld nodig is. „Keuzes zijn moeilijk, zeker als het eco nomisch minder goed gaat. Wat doen we als een milieubelastend bedrijf zich hier wil vestigen?" Hij liet het antwoord in het midden. Ook gedeputeerde Poppelaars omzeilde die gewe tensvraag. Hij benadrukte dat Zeeland op milieugebied de lan delijke en Europese regels volgt en niet strenger wil zijn dan de Paus. De woordvoerders kwamen met diverse suggesties. Meer aan dacht voor het duurzaam in richten van kleine bedrijfster reinen (J Ramondt, CDA). Kansen voor agrarisch natuur beheer nadrukkelijker meene men (Hamelink). Bij de uitvoe ring van gebiedsgerichte plannen voor West-Zeeuws- Vlaanderen en Walcheren als nog een nieuw waterbeleid op nemen (Le Roy). Volledig en onverkort 'nee' blij ven zeggen tegen verdere ver^ dieping van de Westerschelde (Ramondt). Hoog gelegen na tuurgebieden ruilen met laag gelegen cultuurgebieden (Pol derman). Bij uitvoering van het water huishoudingsplan een goed communicatieplan maken (Wiersma). Provinciale milieu vergunningen op internet zetten (P. van Veen-de Rechter, D66). 's-HEER ARENDSKERKE - Peuterspeelzaal het Arendsnest in 's-Heer Arendskerke houdt vandaag (zaterdag) een kinder- kledingbeurs. De beurs wordt in de sportzaal van het Arendhuis gehouden en duurt van 10.00 tot 11.30 uur. Naast tweedehands kleding worden er ook speel goed, fiets- en autostoeltjes en babyartikelen verkocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 55