Betaalbaar vertoeven in Britse hoofdstad Safari met een deken op schoot 29 39 41 Londen heeft hinder van dure pond Kaarten met kortingen IMu ook voordelig vliegen vanaf Rotterdam Airport. NICE BARCELONA Ruhrgebied Waddentocht Spanje Wandelen Keith Prowse Campings zaterdag 24 maart 2001 Bij het kiezen van een va kantiebestemming heeft Londen een flinke handicap. Het is een van 's werelds duurste steden. Maar er zijn ook betaalbare mogelijkhe den. Enkele tips om het ver blijf wat minder prijzig te la ten uitpakken. Voor wie nog niet zo lang ge leden in Londen is geweest, zal het geen verrassing zijn. De Engelse hoofdstad eindigde on langs na steden zoals Tokyo, Hong Kong en New York op de achtste plaats in de ranglij st van 's werelds duurste steden. Am sterdam werd 54e. Dan kun je nog zo'n mooie Big Ben hebben en theatershows op West End die tot de verbeelding spreken, een 'duur' pond weegt zwaar bij toeristen. Daarom lokt Engeland steeds minder bezoekers. Vergeleken met 1999 gingen er vorig jaar zo'n 9 pro cent minder Nederlanders heen ,,Dat heeft alles te maken met het dure pond", zegt Jan Mole naar, woordvoerder van het in Amsterdam gevestigde Brits Toeristenbureau „Maar er zijn genoeg mogelijk heden om het bezoek aan Lon den betaalbaar te houden", be klemtoont zijn collega Alex Brannen van de London Tourist Board. Zijn wervende verhaal is doorspekt met termen als 'cheap', 'half-price' en 'free-ad- mission'. Goedkoop, halve prijs en vrije toegang dus. Dat zijn de begrippen waar je als toerist iets aan hebt. Hotels Brannen geeft toe dat het hotel- verblijf in Londen eeri behoor lijke aanslag op het vakantie budget kan zijn. Maar volgens hem zijn er genoeg mogelijkhe den voor wat hij noemt 'redelij ke prijzen'. Vooral rugzaktoeristen kunnen denken aan de vijf Londense 'inns' van St. Christophers. De ze hotels zijn onder meer geves tigd in Greenwich, Camden en The Village (Southbank). Een overnachting in een inn-zaaltje kost zo'n vier tientjes (inclusief 'continental breakfast', het Eu ropees ontbijt) per persoon. Voor iets meer privacy en een hoger bedrag heeft The Youth Hostel Association kamers van af 65 gulden per persoon. In het Rotherite Youth Hostel aan Sal ter Road in Rotherhite kost een tweepersoonskamer 171 gulden per nacht (een driegangen- maaltijd kost daar nog geen twintig gulden). Voor logeren en eten is lidmaatschap van The Warenhuis Harrods is voor veel toeristen een van de vele winkelattracties in Londen. Youth Hostel Association ver eist: ruim 42 gulden (vanaf 18 jaar) en ruim 21 gulden (tot 18 jaar). Universiteiten kunnen ook uit komst bieden voor overnachtin gen en dan niet alleen voor stu denten. De Walter Sickert Hall City University aan de Graham Street heeft tweepersoonska mers vanaf 180 gulden per nacht. Gezinnen kunnen hun voordeel doen met de gezinskamers van Travel Inn en Days Inn. Travel Inn (onder meer gevestigd vlak bij de Westminster Bridge) heeft kamers voor twee volwassenen en twee kinderen vanaf zo'n 212 gulden per nacht. Het Days Inn- hotel (onder meer vlak bij het reuzenrad London Eye) heeft een vergelijkbaar tarief. Meer buiten het centrum zijn hotels en bed and breakf ast adressen in Croydon, Green wich, Richmond en Islington doorgaans goedkoper. In het Highfield Guest House (12 Do- wanhill Road) kost een twee persoonskamer zo'n 150 gulden per nacht. Gids Honderden andere Londense hotels waar een overnachting in een tweepersoonskamer minder kost dan 200 gulden staan in de gids 'Where tot stay on a Bud get'. De gids is gratis verkrijg baar bij ondermeer de London Tourist Board. In een stad als Londen, met meer dan 6.000 restaurants, moet het wel raar lopen wil je geen goedkoop adres tegen ko men. Dat geldt bijvoorbeeld voor ketens zoals Café Rouge, Sofra (Turks), Bella Pasta en Spaghetti House (beide Itali aans). Maar dineren voor een zacht prijsje kan volgens de London Tourist Board ook in toprestaurants waar een zoge naamd theatermenu wordt ge- Er zijn vele manieren om naar Londen te gaan. De NS heeft een Rail Away-arrangement vanaf 367 gulden. Inbegrepen is een treinre- tour vanaf elk station in Nederland naar Brussel-Zuid en dan met de Eurostar naar het centrum van Londen met een overnachting in een 'Tourist-hotel' nabij warenhuis Harrods. Meer informatie: - NS Travel: 030-2977.245 en internet www.nstravelnl. - Stenaline biedt voor 189 gulden per persoon twee keer per dag een combinatie van een boot/treinreis vanuit Hoek van Holland naar Londen. Meer informatie: 0174-315.811. - Eurolines, een samenwerkingsverband van ruim 30 Europese bus maatschappijen, verzorgt busreizen in combinatie met de veerboot Calais/Dover. Opstapplaatsen zijn onder meer Amsterdam (reistijd tien uur), Breda, Den Bosch, Nijmegen, Hengelo en Rotterdam. Prij zen vanaf 7 0 gulden (beperkt aantal stoelen). Standaardtarief van af april: vanaf 145 gulden (jongeren) en 160 gulden (volwassenen). Meer informatie: 020-560.8788 en internet wAvw.eurolines.nl. - Een vliegreis Amsterdam-Londen kost bij de KLM 218 gulden. - Diverse boekingen (trein/boot) zijn mogelijk bij wwwThamesTra- vel.nl Meer informatie: 0118-440444. serveerd. Het prestigieuze The Berners Hotel heeft dagelijks van half zes tot half acht een twee gangen-menu voor 35 gul den. Downstairs at Scots (Mayfair) een van de bekendste Londense visrestaurants serveert een twee gangen menu voor 42 gulden. Bij Butlers Wharf Chop House aan de chique Butlers Wharf (vlak bij de Tower Bridge) kost een driegangenmenu iets meer dan drie tientjes. Het gaat steeds om een let me nu' of simpelweg eten-wat-de pot-schaft. Maar bij de goedko pere Indiase restaurants (aan Brick Lane, vlak bij Euston Sta tion) is een rij Indiase vegetari sche restaurants te vinden met een buffetlunch voor zo'n 15 gulden. Het Bhelpoori House (92 Chapel Market) is volgens de Londen Tourist Board het goed koopste vegetarische Indiase 'all-you-can-eat'-restaurant van Londen. Een maaltijd met vier gerechten kost er nog geen twaalf gulden. Pubs Londen bezoeken zonder naar een pub te gaan is zoiets als voor de eerste keer naar Parijs gaan en de Eiffeltoren overslaan. Drinken tijdens Happy Hour De 'half price booth' aan Lei- cester Square in Londen verkoopt kaartjes voor theater/ musicalproducties aan West End voor de helft van de prijs. Geopend: van maandag tot za terdag van 12.00 tot 18.30 uur. Op zondag van 12.00 tot 15.00 uur. Veel musea in Londen zijn gratis toegankelijk. Voorde drie South Kensington museums the Sci ence, Natural History en Victo ria and Albert Museums moet toegang worden betaald. Voor een kort bezoek is de entree na 16.30 uur gratis. Zoals in zoveel steden heeft Londen een kaart die korting biedt tot allerlei attracties en 'gratis' openbaar vervoer. 'The London for Less-'kaart biedt korting bij 200 attracties (onder meer opera en ballet). De kaart kost ongeveer 44 gulden en is onder meer verkrijgbaar bij boekwinkels in Londen. Een 'aankoop' in het Deben- hams warenhuis in Oxford- street is goed voor een half uur tje gratis Internet in het café van dit warenhuis (op de derde ver dieping). scheelt een slok op een borrel, want dan zijn de prijzen soms gehalveerd. Backpacker (126 York Way, vlak bij Kings Cross) is volgens de London Tourist Board een 'prijsvriendelijke' pub met een plastic pint bier voor ruim zes gulden. Backpacker is uitslui tend geopend in het weekeinde. Sound, aan Leicester Square heeft geen sluitingsdag. Volgens de London Tourist Board is het een van de 'hottest bars' van Leicester Square tijdens Happy Hour (dagelijks van 17 tot 20 uur). Populair zijn de 'peanut butter and jelly shooters' voor dertien gulden per stuk. Wie denkt dat Happy Hour overal rond een uurtje of zeven of acht is afgelopen, die zit er naast. Er zijn adressen waar er drie uur 's nachts nog alcoholi sche aanbiedingen zijn. De Lon don Happy Hour Timetable biedt een overzicht van de prij zen van 160 bars (in de boek handel verkrijgbaar voor 17 gulden). Het gidsje kan in elk geval een financiële kater voor komen. Mare Brink Meer informatie over overnach tingen in accommodatie van Walter Sickert Hall City Uni versity: 00-44-2074.778822. Meer informatie over Days Inn- hotels: 00-44-2079.221.331. Meer informatie over Travel Inn-hotels: 00-44- 870.242.8000. Meer informatie over the Youth Hostel Associa tion: 00-44-1727.855.215. Alge mene informatie over Londen: Brits Toeristenbureau 020- 6890.002 en London Tourist Board 00-44-2079.322.000 en internet www.LondonTown- ,com en www.visitbrittain.nl Het Shamwari game re serve is een van de ma- lariavrije safari-gebieden in Zuid-Afrika. Vanuit een Landrover kun je er onder meer olifanten, neushoorns en nij lpaarden beki j ken. Na dat veel beesten er waren verjaagd of gedood, probeert een voormalig onroerend- goedhandelaar het gebied te laten zijn zoals het was. Was je niet bang toen we zo dicht bij die olifanten wa ren?", vraagt de man naast mij in de Landrover. Bang? Eigen lijk niet. Daar snapt hij niets van. Hij had wel in z'n rats geze ten. „Zo'n olifant had onze auto gewoon omver kunnen gooien. Je zag hoe dat kleintje een boompje uit de grond rukte", zegt hij. Ja, het was prachtig om te zien. Zo vaak komt het niet voor buiten een dierentuin op slurf-afstand van een stel oli fanten te staan. Bovendien lijkt de gids/ranger Douglas te weten wat hij doet. Douglas is een van de rangers in het Shamwari game reserve. Het is een 18.000 hectare groot gebied op een paar uur rijden van Johannesburg. Het is parti culierreservaat waarvan de ei genaar Adrian Gardiner enkele internationale onderscheidin gen heeft gekregen. De waarde- x'ing is er vooral voor de wijze waarop Gardiner en de rangers proberen om het gebied zoveel mogelijk in de oer-staat te krij gen. Zo'n 150 jaar geleden was veel wild in dit gebied verjaagd of gedood om plaats te maken voor landbouw. Gardiner kocht land van boeren en begon er wild uit te zetten. Enkele boerderijen liet hij verbouwen tot 'lodges' waar gasten in grote luxe kun nen overnachten. Tegenwoor dig zijn er onder meer leeuwen (voor het laatst gezien in 1865), olifanten, buffels en neushoorns te bekijken. De Big" Five met leeuw, lui paard, neushoorn, olifant en buffel is compleet. Het zijn klei ne aantallen. Zo zijn er niet meer dan zeven luipaarden, vijftien neushoorns en drie leeu wen. „Ik heb de afgelopen zes jaar hier niet meer dan veertien keer een luipaard gezien. Je kunt hier wel meer luipaarden laten leven, maar dan verstoor je de balans", zegt Douglas. Ook het aantal jeeps dat tegelij kertijd door het gebied rijdt is beperkt. „Wij laten nooit meer dan drie jeeps tegelijkertijd rij den", zegt Douglas. De dekens die hij de passagiers heeft uitgedeeld zijn geen luxe. Het is even na zonsopgang knap koud in de 'open' Landrover. „Daarom is dit een malariavrij gebied. Het is te koud voor de muskieten", zegt Douglas. Het landschap doet denken aan de oude tv-serie Daktari met het aapje Cheetah en de loensende leeuw Clarence. Na een minuut of vijf passeren we de eerste beesten: een boom vol apen die ons geduldig nakijken. Een ou dere Nederlandse passagier lijkt niet onder de indruk. „Deze zitten ook in Apenheul", zegt hij vanaf de achterste bank van de Landrover. Even verderop staat een grote groep impalas, Na een paar mi nuten is er weer een nieuwe aan blik: drie giraffes. Een kleintje lijkt elk moment om te kunnen vallen. „Die is een week of twee oud", zegt gids Douglas. We komen een andere jeep te gen. „Ik heb een heel i'olletje oli fanten", zegt een man met een fototoestel bungelend op zijn buik. Hij px-aat tegen de man die liever naar de Apenheul lijkt te zijn gegaan. Of ranger Douglas vlug naar de olifanten wil rij den? Natuurlijk. Maar hij stuurt eerst de andere kant op. Volgens zijn collega zou daar een neus hoorn lopen. Vredig Amper tien minuten later staan we er op nog geen dertig meter vandaan. Het beest staat er zo vx-edig bij dat je de neiging hebt uit te stappen. „Dat moet je niet doen, wani; dan zou iets verve lends kunnen gebeuren. Dan verstoor je het voor hen ver trouwde silhouet van de jeep. Daar zijn ze aan gewend. Een lopend mens is iets anders"zegt Douglas. Na een minuut of vijf vexvolgt Douglas de tocht naar de olifan ten. Tien, twintig, dei'tig staan vlakbij een slang waar water uit stroomt. Behoedzaam stuurt Douglas de jeep naar de kudde. Hij speelt het klaar om de oli fanten tot op een paar meter te naderen. Vredig en vex-plette- rend tegelijk. Na ongeveer vier uur is de safaxt ten einde. Op de weg teioxg zien we in de rivier een paar nijl paarden kopje ondergaan. De dekens zijn al lang niet meer no dig. Het ging er warm aan toe en dat lag niet aan de zon. We heb ben niet elk beest gezien van de 'Big Five'-familie. Toch was het een 'big succes'. Mare Brink Olifanten in Shamwari game reserve. Advertentie VANAF VANAF Boekingen en informatie: WWW.BASIQAIR.COM 0900-BASIQAIR of 0900-227 47 24*' of neem contact op met uw reisbureau. SC01. Genoemde teneve zijn vanaf-taneven, enkele en exclusief luchthaven- AIR Wijzigingen voorbehouc "Gesprekskosten 30 c Transavia's smart class. Transavia airlines De toeristische kanten van het Rxihrgebied staan be schreven in een Nederlandstali ge brochux-e 'Het Ruhi'gebied- ...ijzei'sterk'. „Waar eerst kolen en staal de dienst uitmaakten, zijn nu cultuur en vermaak een belangrijke bron van inkom sten", aldus een woordvoerder van het Duits Vex-keex-sbureau. In de brochure staan onder meer de mogelijkheden om een hoog oven te beklimmen, in een ko- lenmijn te belanden en een wandeling te maken in een x-eus- achtige gasopslagtank. Langs het industxteel extgoed zijn ook kano- en fietstochten mogelijk. Meer informatie: 0900- 109.1029. TT 7andeling langs de wadden VV is de naam van de tentoon stelling die tot en met 8 april is te zien in het Fries Natuu rmuseum in Leeuwax-den. Het is een ver slag vaneen 185 kilometerlange voettocht die kunstenaar Lieu- we Wynia maakte langs de wad- denkust. Afgelopen zomer liep hij van Nieuw Statenzijl naar de kop van de Afsluitdijk. Bij elk coördinaat op de kaait die de waddendijk kruiste maakte hij twee foto's. Een van de zeekant en een van de land- kant. Zo maakte hij 76 keer twee foto's die op de tentoonstelling zijn te zien. Ook zijn voorwer pen te bekijken die hij tijdens de wandeling vond. Bij de foto's zijn ook fragmenten te lezen uit het dagboek dat Wynia maakte tijdens de tocht. Geopend:van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uux-. Op zon- en feestdagen: van 13 tot 17 uur. CycleSpain is een nieuwe on derneming die zich richt op fietstochten in Spanje. Het gaat om i'outes door Andalusië, de Maestrazgo (ten zuiden van Barcelona) en Altas Sierras (centraal Spanje). De afstanden varieren van 60 tot 70 kilometer-. Meer infox-matie en aanvragen van de bx-ochxxi-e: 020-468.3987 en Intei-net www.cyclespain.nl De ANWB introduceert wan- delgidsen voor het buiten land. Onlangs verschenen de gidsen 'Gardameer', 'Pyrene eën', 'Toscane' en 'Madeira'. Het is de bedoeling dat in mei de gid sen 'Provence' en de 'Spaanse St. Jacobsroute' verschijnen. Elke gids beschrijft zo'n 35 wandelingen, variëx-end van twee uur tot een hele dag. Enke le titels bevatten ook meex-daag- se tochten. In de gidsen staan wandelschema's met een hoog teprofiel. De Wandelgidsen zijn voor 26,95 gulden vex-krijgbaar bij alle ANWB-vestigingen. Opera- en balletvoorstellin gen, sportwedstrijden, musicals en dinershows in Ne- dexiand, Amerika, Spanje, En geland, Australië, Frankrijk en Ierland behoren tot de evene menten waarvoor Keith Prowse kaarten kan verzox-gen. In totaal staan er ruim 370 aanbiedingen voor toegangskaarten in de gids die Keith Px-owse onlangs heeft laten samenstellen. Keith Prowse Entertainment Travel in Amsterdam biedt 20 procent korting op 4- of 5-daag- se Hopper Plus toegangskaar ten voor Walt Disney World in Florida. De korting geldt alleen voor kaartjes die voor 31 mei di rect bij Keith Prowse zijn ge kocht of via reisbureaus in Ne derland. Ze zijn geldig tot 30 september van dit jaar. De gids is verkrijgbaar bij reis bureaus of telefonisch te bestel len via 020-638.3989 of e-mail amsterdam@keithpro wsecom Informatie over honderden campings is te achterhalen met behulp van de onlangs ver schenen cd-rom van ACSI In ternationale Campinggids. De cd-rom heeft als extra een inge bouwde routeplanner. ACSI vei'zorgt sinds ruim 15 jaar ca- ravanx-ondx-eizen in Europa en Nooxxl-Amexika. Meer infox-matie: 0488-452.055 en InteiTiet www.acsi-gids.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 41