Zorreguieta buiten schot Kleine asielcentra toegestaan dat kan bij Tulp Keukens Korthals wil ook TBS'ers onderwerpen aan DNA-onderzoek Tanker ramt kolenschip Keukenhof ook 's avonds open Frequenties radio mogelijk toch geveild ,oek Bos krijgt ipdracht beeld Toon Hermans Amsterdams OM ziet af van vervolgen ex-lid Argentijns bewind Bloemen voor dode bruidegom In zee gevallen auto's geborgen Mein Kampf ook hier bestseller Ex-werknemer NS moet cel in Lidl pikte ontwerp broodtrommel Trimbos zet aanval in op dealers schoolplein NS vernietigt blad wegens foto's Geerlinks Rechtenstudent schnabbelt bij als politieagent Want onze keukens worden op maat gemaakt van de allerbeste materialen, door vakmensen met oog voor detail, precies zoals het wenst. Nederlands ontwerp uit eigen fabriek: topkwaliteit tegen een scherpe prijs. LOENERSLOOT - Brandweerlieden pompen een kolenschip leeg om het voor zin ken te behoeden. Het schip werd gistermiddag bij Loenersloot op het Amsterdam- Rijnkanaal geramd door een tanker met chemicaliën. Uit voorzorg zette de politie de ruime omgeving af. Gisteravond bleek dat er geen gevaarlijke stoffen waren vrijgekomen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor en hinder voor het scheepvaartverkeer bleef uit. foto Vincent Boon/ANP zaterdag 24 maart 2001 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Als het aan minis ter Korthals van Justitie ligt kan DNA-onderzoek straks niet alleen bij veroordeelden plaats vinden, maar ook bij personen die zijn ontslagen van rechts vervolging en een maatregel op gelegd hebben gekregen. Het gaat dan om daders die in een psychiatrisch ziekenhuis of een jeugdinrichting zijn geplaatst of TBS met dwangverpleging hebben. Dat blijkt uit het voorontwerp van de Wet DNA-onderzoek bij veroordeelden, dat Korthals ter kennisneming naar de Tweede Kamer en belanghebbende or ganisaties gaat sturen. Het voorstel heeft betrekking op da ders van ernstige gewelds- en zedenmisdrijven. De bewinds man beoogt met het voorstel dat veroordeelde zedendelinquen ten en geweldplegers in de toe komst altijd DNA-materiaal af staan. Dit materiaal wordt opgeslagen in een DNA-data- bank, zodat justitie makkelijker kan zien of bij een misdrijf een eerdere dader opnieuw in de fout is gegaan. Korthals denkt dat opname in een DNA-data- bank preventief werkt op het gedrag van veroordeelden. Op het moment dat de wet in werking treedt, mag de afname van celmateriaal gaan plaats vinden bij personen die dan zijn veroordeeld en hun straf uitzit ten of nog moeten ondergaan. De nieuwe wet is niet van toe passing op mensen die hun straf dan al achter de rug hebben. Verder wil Korthals dat de ver oordeelde de mogelijkheid krijgt bezwaar in te dienen bij de rechter als hij het niet eens is met een DNA-onderzoek. LISSE - De Keukenhof in Lisse heeft circa vier ton geïnvesteerd in verlichting, zodat bezoekers de bloemen dit jaar ook 's avonds kunnen bekijken. Vanaf 20 april is ruim de helft van het park elke vrijdag en za terdag tot 23.00 uur verlicht. Studenten van het Rotterdams Conservatorium verzorgen elke avond een mini-concert in het park, dat tot en met 24 mei is ge opend. GPD Korthals had al aangekondigd met een apart wetsvoorstel te komen over afname van DNA bij reeds veroordeelden. Het staat los van de plannen voor DNA-onderzoek bij mensen die worden verdacht van een mis drijf waarop vier jaar cel of meer staat. In deze gevallen kan het DNA helpen bij de oplossing van het misdrijf. ANP DEN IIAAG - Het kabinet sluit niet uit dat de etherfrequenties voor commerciële radiostations alsnog zullen worden geveild. Gisteren stemde het kabinet in met een voorstel van de commis sie-Bouw dat de bestaande zen ders op hun huidige golflengte kunnen blijven uitzenden. „Maar het voorstel is niet gede tailleerd uitgewerkt, Als het ju ridisch niet haalbaar is, gaan we alsnog veilen", aldus vice-pre- mier Jorritsma gisteren na af loop van de ministerraad. De commissie-Bouw werd inge steld om een oplossing te verzin nen nadat de Tweede Kamer het de regering verbood de frequen ties voor commerciële zenders per opbod te verkopen. Bouw stelt voor de zeven bestaande omroepen tegen een nog vast te stellen prijs op hun bestaande FM-band te houden. De drie landelijke frequenties die na deze verdeling overblij ven, moeten dan worden geveild onder nieuwkomers. Inmiddels hebben al zo'n vijftien geïnte resseerden zich gemeld. Enkele hebben al aangekondigd naar de rechter te stappen. ,,We zullen een poging doen om het voorstel van Bouw uit te voeren", aldus Jorritsma. Vol gens de vice-premier is het uit puur politieke overwegingen dat de commissie om advies is gevraagd. „Ook Bouw vindt dat veilen de meest eerlijke oplos sing is. Maar als de Kamer iets anders wil, respecteren we dat. Mocht het voorstel echter onuit voerbaar blijken, dan vallen we alsnog terug op ons oorspronke lijke plan." De herverdeling van de ether frequenties had voor 1 septem ber afgerond moeten zijn. Die datum zal in ieder geval niet worden gehaald. GPD Ontucht bij luchtmacht (Voensdrecht (tOEXSDRECHT - Twee leer- pgenvan de luchtmachtschool p de vliegbasis Woensdrecht r;ngisteren geschorst omdat ze :p, s vrouwelijke medeleerling Usueel zouden hebben be- 5e vermeende feiten zijn begin H; [aartgepleegd. De marechaus- !zi( jeheeft het onderzoek onlangs )0| gerond. Het Openbaar Minis- ,ae m Arnhem, dat militaire jsdrijven voor de rechter Bigt, zal de verklaringen be- pen alvorens een besluit te le'. p'nien tot verdere vervolging, dtj )eofficier van justitie in Arn- jm wil niet inhoudelijk op de m, sak ingaan. Zij houdt het voor- ipig op het plegen van 'eensek- jeel delict'. Ie landmacht is cle laatste tijd erhaaldelijk geconfronteerd Vr pelseksschandalen. Ruim twee di jreken geleden werden een ca- e? [et en een sergeant-majoor van eKoninklijke Militaire Acade- lie(KMA) in Breda wegens on- ;cht met twee vrouwelijke ca- etten door de marechaussee ipgepakt. n de Generaal Spoorkazerne in rmelo worden instructeurs tan het schoolbataljon ervan jacht met leerlingen naar bed te zijn geweest. GPD 'l SITTARD - De gemeente Sit- lard heeft de Haagse kunste- Loek Bos opdracht gege ven een definitief ontwerp te voor een beeld van Toon iermans. Poonvaarde is dat de familie lermans nauw wordt betrok ken bij de uitvoering. Dat heb- jen burgemeester en wethou ders van Sittard gisteren be- ïdgemaakt. Drie kunstenaars hadden een ntwerp gemaakt voor een beeld van de op 22 april vorig - jaar overleden cabaretier. K De gemeente had de bevolking f gevraagd een keuze te maken jji iiitde inzendingen. Demeerder- leid van cle burgers koos voor Jet beeldje van Bos, dat een glimlachende Toon portretteert, nonchalant met een arm op een icrofoonstandaard steunend en met een microfoon in de an- ere hand. ANP door Ferdi Schrooten AMSTERDAM - Jorge Zorre guieta, de vader van Willem- Alexanders Argentijnse vrien din Maxima, wordt vooralsnog niet door een Nederlandse aan klager vervolgd wegens folte ring en misdaden tegen de men selijkheid. Het Amsterdamse Openbaar Ministerie (OM) be sloot gisteren daarvan af te zien. De oud-diplomaat Maarten Mourik wil het OM nu via een klachtprocedure dwingen de vader van Maxima alsnog te vervolgen. Mourik en zijn advocate Britta Böhler deden begin dit jaar aan gifte tegen Zorreguieta en alle andere bewindslieden van de militaire dictatuur in Argenti nië van 1976 tot 1983. De vader van Maxima was tijdens het re gime van generaal Videla eerst staatssecretaris en vervolgens minister van Landbouw. Als zo danig is Zorreguieta volgens Mourik en Böhler medeplichtig aan de verdwijning van duizen den Argentijnen. De Nederlandse justitie mag sinds 1989 op basis van cle Uit voeringswet Folterings verdrag misdaden tegen de menselijk heid en foltering vervolgen, van wie en waar ook ter wereld. Maar cle feiten in de aanklacht tegen Zorreguieta zijn van vóór die periode, stelt het Amster damse OM. Dat verklaart zich om die reden niet bevoegd Jorge Zorreguieta en de andere Ar gentijnse ex-bewindslieclen in Nederland te vervolgen. Om diezelfde reden wilde het OM evenmin cle Surinaamse ex- legerleider Dési Bouterse ver volgen wegens de december- moordenin 1982. Na een klacht procedure bij het gerechtshof in Amsterdam kreeg het OM ech ter de opdracht Bouterse alsnog te vervolgen. De landelijke OM-top heeft daarom Nederlands hoogste rechtscollege, de Hoge Raad, gevraagd of Bouterse met terug werkende kracht vervolgd moet worden. Deze 'cassatie in het belang der wet' loopt nog. De oud-ambassadeur noemt de beslissing van het Amsterdamse OM 'op zijn minst vreemd'. „Het OM zei eerst in de zaak-Zorre- guieta te willen wachten op een uitspraak van de Hoge Raad in de zaak tegen Bouterse. En nu opeens verklaart het OM zich al bij voorbaat onbevoegd." Het OM-besluit is volgens Mou rik ook niet te rijmen met be richten uit het buitenland. „Hel hoogste Duitse gerechtshof heeft deze week groen licht ge geven voor vervolging van de hele Videla-kliek. En het Euro pees Hof voor de rechten van cle mens heeft oud-DDR-leider Egon Krenz te kennen gegeven dat hij wel degelijk kan worden aangepakt. Zijn verweer dat er ten tijde van zijn daden nog geen wetten waren op grond waarvan hij vervolgd kon wor den, gaat niet op." Ook Mies Bouhuys, in Neder land woordvoerster van de 'Dwaze Moeders' en andere na bestaanden van slachtoffers van het Videla-regime, vindt het besluit van het Amsterdamse wel erg formeel. „Ja, natuurlijk is dat folterverdrag pas in 1989 getekend. Maar met zo'n opstel ling ben je als OM toch roomser dan de paus. Figuren uit voor malige buitenlandse regimes worden nu ook aangepakt in Frankrijk, Italië en Spanje." Terugwerkend Woordvoerder Meulenbroek van het OM in Amsterdam stelt echter dat de beslissing van gis teren niet betekent dat vader Zorreguieta achterover kan leu nen. „Als de Hoge Raad alsnog beslist om Bouterse met terug werkende kracht te vervolgen voor misdaden van voor het fol terverdrag, kan dat ook nieuwe mogelijkheden bieden in de zaak tegen Zorreguieta. In een zogeheten artikel-12-procedu- re kan het hof dan gedwongen worden de aangifte tegen Zorre guieta alsnog in behandeling te nemen." GPD KAMPEN - Burgemeester Oosterhof van Kampen heeft per ongeluk een boeket bloemen gestuurd aan een echtpaar, waarvan de man onlangs is overleden. Het boeket was be doeld als felicitatie voor het 50-jarig huwelijk. Oosterhof bood de weduwe gisteren zijn excuses aan voor de 'onvergeeflijke fout.'. De misplaatste felicitatie is het gevolg van een menselijke fout bij de afdeling Publiekszaken. De ge meente zegt dat een dergelijke fout in de toekomst niet op nieuw wordt geaccepteerd. Begin deze maand stelde de gemeente de geldigheidsdatum van een paspoort per ongeluk op 3006, in plaats van 2006. Ook toen werd beterschap beloofd. ANP HOEK VAN HOLLAND - De truck, de drie autobusjes en de klep die vorige week donderdag van de veerboot Discovery in de Noordzee terechtkwamen, zijn geborgen. De wrakken lagen ruim twee mijl uit de kust van Hoek van Holland op ongeveer twintig meter diepte. Onderzoek door de rivierpolitie en justitie moet uitwijzen hoe de voertuigen van de Discovery in zee hebben konden storten. Volgens de directie van Stena Line, de eigenaar van de veer boot, stond de truck niet op de handrem. ANP DEN HAAG - Hitiers Mein Kampf was rond 1940 ook in Ne derland een bestseller. De Nederlandse uitgave bereikte zes drukken met een uitein delijke oplage van 110.000 exemplaren. Van ieder verkocht boek kreeg Adolf Hitler 45 cent. Dat is uitgezocht door Gerard Groeneveld. Binnenkort ver schijnt zijn 'Zwaard van de geest. Het bruine boek in Neder land 1921-1945'. Weinig Nederlandse boekhandelaren negeerden het boek, ge zien de grote vraag. De eerste druk, die op 6 december 1939 in de winkels lag en drieduizend exemplaren telde, was dezelfde dag uitverkocht. ANP UTRECHT - De rechtbank in Utrecht heeft gisteren een voor malig werknemer van de Nederlandse Spoorwegen veroor deeld tot 21 maanden cel, waarvan zeven voorwaardelijk, we gens oplichting en valsheid in geschrifte. De 4 6-jarige man uit Ti el tilde de NS voor drie miljoen gulden. De Tielenaar werkte van december 1996 tot augustus 1999 als financieel-administratief medewerker bij NS-Reizigers. In die periode kocht hij via voorschotfacturen grote aantallen producten bij een fotozaak in Amsterdam, van professionele Leica-fototoestellen tot computers en mobiele telefoons. Hij zette een valse handtekening onder de bestellijsten en de fac turen. Een deel van de goederen verkocht hij door. ANP DEN HAAG - De Lidl-broodtrommel is een onrechtmatige kopie van het Woodline-ontwerp van Brabantia. Dat heeft de rechtbank gisteren uitgesproken in het kort geding dat Bra bantia had aangespannen tegen supermarktketen Lidl. Brabantia beschuldigde Lidl van het schenden van het au teursrecht door een broodtrommel in de handel te brengen die als twee druppels water lijkt op die van van Brabantia. Lidl moet alle broodtrommels inleveren bij Brabantia. Van de winst op de verkoop moet Lidl straks schadevergoeding beta len aan Brabantia. Verder legde de rechter een dwangsom van 10.000 gulden op voor elke 'namaak- broodtrommel' die nog wordt verkocht. GPD BREDA - Scholen moeten sa menwerken met politie, ouders, instellingen voor verslavings zorg, gemeente en jongeren werk om overlast van drugsdea lers bij het schoolplein te bestrijden. Die samenwerking moet een structureel karakter krijgen. Dat zijn aanbevelingen van het Trimbos Instituut, de landelijke organisatie voor geestelijke ge zondheidszorg. Dit instituut heeft een project No Deal opge steld, waarmee scholen de han del in drugs kunnen aanpakken. Enige tijd geleden heeft het Trimbos Instituut een leidraad geschreven voor scholen die een actieve rol willen spelen bij de begeleiding van leerlingen op het gebied van genotsmiddelen. In dat programma was echter niet voorzien in maatregelen te gen de handel in drugs. Vaak heeft die handel niet plaats op het schoolplein, maar wel in de directe nabijheid van school Leerlingen worden nogal eens door dealers opgewacht op ge ringe afstand van school. Het is volgens de bedenkers van No Deal belangrijk dat ouders di rect bij een project worden be trokken, zodat ze weten dat de school serieus met de problemen omgaat. Goed contact met de politie is van belang, omdat scholen vaak een aanspreek punt missen op het politiebu reau als er slechts bij incidenten overleg is. Een (wijk)agent die regelmatig op school is, zal ge neigd zijn direct werk te maken van klachten over drugs- of dea- lersoverlast. In de regio-Tilburg bestaat al een samenwerkingsovereen komst tussen scholen, gemeen te, Buro Halt en de politie. Er is geregeld overleg, de scholen daar doen altijd aangifte van overtredingen of misdrijven en na overleg is een drugsregle ment opgesteld. GPD AMSTERDAM - De Nederland se Spoorwegen vernietigen de oplage van het aprilnummer van het treinblad Rails. Foto's van Margi Geerlinks in het blad worden door de NS als aan stootgevend gezien. W. Spijkers, hoofdredacteur van Rails, zei gisteren dat de re dactie een inschattingsfout maakte. „De foto's zijn mis schien minder geschikt om te publiceren in een gratis en voor iedereen gemakkelijk te ver krijgen blad." Geerlinks maakt met de compu ter bewerkte foto's. In het ge wraakte Railsnummer zijn on der meer foto's te zien van een meisje dat een borst haakt en een vrouw met een breiwerk waarin het onderlijf van een meisje is te zien. ANP GRONINGEN - Rechtenstu denten van de Rijksuniversteit Groningen (RuG) kunnen sinds kort aan de slag als politieagent. Ze worden in drie maanden klaargestoomd voor de functie van buitengewoon opsporings ambtenaar, maar ze vertonen zich niet op straat. Destudenten nemen bij de poli tie Friesland onder meer aan giften op en fungeren als aan spreekpunt voor bezoekers. Ze zijn verplicht een uniform te dragen. De meeste aspiranten zijn eer stejaarsstudent aan de depen dancevan de RuG in Leeuwar den. Ze gaan tijdens hun studie gemiddeld acht uur per week, vooral 's avonds en in het week einde,bij de politie werken.Stu denten namen het initiatief tot desamenwerking nadat ze een lezing bijwoonden van een poli tiechef. De eerste lichting is net san de slag, de volgende groep studenten wordt binnenkort opgeleid. ANP doorJaco van Lambalgen DEN HAAG - Op aandringen van de Kamer gaat staatssecre taris Kalsbeek (Justitie) op zoek naar gemeenten die kleinere asielzoekerscentra (AZC's) wil len openen. Zulke centra, voor minimaal tweehonderd asiel zoekers, moeten dan wel ten minste twintig jaar in die plaats kunnen blijven. Anders is de vestiging en inrichting ervan niet rendabel, aldus Kalsbeek gisteren in een notitie. Nu spreekt het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers met ge meenten af dat een asielzoe kerscentrum, waar nu minimaal vierhonderd mensen wonen, voor ten minste vijf jaar in die plaats kan blijven. De Tweede Kamer dringt er al langer op aan dat Justitie asiel zoekers in kleinere centra on derbrengt, onder meer omdat blijkt dat daar minder crimina liteit voorkomt dan in grote cen tra. Bovendien hebben vooral kleine gemeenten problemen met de nu gebruikelijke op vangcentra voor vierhonderd mensen. Kalsbeek waarschuwt in de notitie opnieuw dat het niet mee zal vallen voldoende opvangplaatsen te vinden. Voorkeur Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) heeft bere kend dat er 35.000 permanente opvangplaatsen nodig zijn. Op dit moment zijn er 7500 plaat sen voorlangere tijd en van 9500 plaatsen is vrijwel zeker dat ze nog een paar jaar beschikbaar blijven. De rest van de opvang capaciteit moet nog worden ge vonden. Als het maar enigszins mogelijk is, geeft Kalsbeek daarom de voorkeur aan gewo ne opvangcentra voor vierhon derd asielzoekers. Verder gaat het COA alle ge meenten aanschrijven die eer der de komst van een centrum hebben afgehouden omdat ze een toeloop van vierhonderd mensen te veel vonden. Beveiliging Kleinere centra zijn alleen ren dabel als ze twintig jaar in een gemeente mogen blijven. Bo vendien zullen er andere afspra ken over de beveiliging van het centrum moeten worden ge maakt, met de politie ter plaat se. De dag- en nachtbeveiliging die bij de grote centra gebruikelijk is, is voor de kleinere centra te duur, aldus Kalsbeek. Lastige asielzoekers kunnen desnoods overgeplaatst worden naar een 'voorziening voor asielzoekers met onacceptabel gedrag'. GPD (Advertentie) U vindt Tulp Keukens in: Amersfoort, Brabantsestraat 6 Barneveld, Wattstraat 19 Boxtel, Industrieweg 6 Drachten, °r.M.L. Kingsingel 44 Goes, Nobelweg 2-26 Heerhugowaard, J.J.P. Oudweg 4-6 Rijssen, Ambachtsstraat 2 Rotterdam, Watermanweg 223 Sliedrecht, Leeghwaterstraat 107 Veendam,Transportweg 3 Veenendaal, Smalle Zijde 60 Velser- broek, Zeilmakerstraat 10 Woerden, Jaap Bijzerweg 25. Voor meer informatie of een afspraak belt u gratis met: 0800-0544.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3