oeken tot je en ons weegt 39 Fietsroutes Poppenstad Kruisweg Fietstocht Museon Textiel ras zaterdag 24 maart 2001 Samenstellers van fietsroutes zijn zondag aanwezig tij dens de 'Europese Fietsrou- tesmarkt' die van 11 tot 17 uur wordt gehouden in het Nivon aan de Dirk Smitsstraat 7 6 in Rotterdam. Vanaf 12 tot 16 uur zijn er elk uur dialezingen, ge houden door respectievelijk Guus Schipper ('Van Zeeland naar Toscane'), Rudger van den Hoofdakker ('Rondje Oostzee'), Bert Sitters ('El Camino del Cid, van Burgos naar Valencia'), Cle mens Sweerman ('Langs oude wegen en pelgrimssteden in Frankrijk') en Peter Verhaak ('De Columba fietsroute in Noord-Engeland en Zuid- Schotland'). In de Rijnhal in Arnhem wordt vandaag (zaterdag) en zondag een poppenhuisbeurs gehou den. Tijdens Arnhem Poppen- huisstad laat de firma Mini Mundus enkele poppenhuizen en accessoires zien. Geopend: vandaag van 10.30 tot 17.30 uur en zondag van 10.30 tot 16.30 uur. Meer informatie: 026-442.5191. Een moderne kruisweg is de naam van de expositie die tot en met 27 mei wordt gehou den in het Bijbels Museum in Amsterdam. Te zien is werk van kunstenaar en theoloog Ruud Bartlema. Hij geeft in zeven sta ties een interpretatie van het lij densverhaal van Christus. Hier mee verwijst hij naar de manier waarop mensen volgens hem in de huidige maatschappij met el kaar omgaan. Geopend: van maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur. Op zondag van 13 tot 17 uur. Het Bijbels Museum is gevestigd aan de Herengracht 366-368 in Amsterdam. Meer informatie: 020-6242.436 en internet www.bijbelsmuse- um.nl Vanuit Sporthal Oostzaan in Zaanstad, nabij recreatie gebied HetTwiske, starten op 28 april enkele recreatieve fiets tochten over 40, 60,100 en 160 kilometer. Voor alle afstanden geldt dat er geen sprake is van een wedstrijd. Er wordt alleen recreatief gefietst. Bij het uit zetten van de route is gekozen voor secundaire wegen. Ddat geldt vooral voor de kleine af standen). Inschrijven voor de grootste af standen kan tot 17 april. In schrijven voor de 40 kilometer kan op de dag zelf. Meer informatie: 0251-235.910 en 075-628.8483. Ruim 500 opgezette dieren waaronder zeldzame en uit gestorven exemplaren zijn tot en met 16 april te zien tijdens de tentoonstelling 'Beestenbende' in Museon in Den Haag. De die ren behoren tot een collectie die Museon de afgelopen honderd jaar heeft opgebouwd uit onder meer schenkingen van particu lieren, aanbiedingen door die rentuinen en aankopen door het museum. De tentoonstelling besteedt vooral aandacht aan het vak manschap waarmee de dieren zijn opgezet. Er zijn regelmatig prepareerdemonstraties dooi de Museon-preparateur. Op een 'aaipodium' is het mogelijk om de dieren aan te raken. Museon is gevestigd aan de Stadhouderslaan 41 in Den Haag. Geopend: van dinsdag tot en met zondag van 11 tot 17 uur. Het Textielmuseum in Til burg heeft in het voorjaar vooral veel voor kinderen te bie den. De directie heeft kunste naars, vormgevers en textieldo- centen gevraagd om een thema te bedenken voor een Museuma telier. Zondag is er een Museu matelier met het thema 'Vilt' en op 20 mei 'Sieraden maken'. Beide ateliers beginnen om 13.30 uur. Kinderen hebben drie uur de tijd om onder begeleiding van deskundigen een (kunst werkstuk te maken. Aan elk Museumatelier kunnen tien tot 15 kinderen deelnemen. Reserveren is noodzakelijk: 013-5494.564. H M ij •- :*r\, jgg&z u .-■V Slechts op een paar plek ken ter wereld kun je ge woon aan de oppervlakte voorhistorische haaientan- den vinden. Nieuwvliet en Cadzand zijn twee van die plaatsen. Generaties Neder landers hebben daar op het strand lopen speuren. En zullen dat ook blijven doen want dit vermaak is van alle tijden. Het is net als met goudzoe kers: iedereen heeft zo zijn. eigen methoden en technieken om de schat te vinden. Dat geldt dus ook voor het zoeken naar haaientanden. ,,Je moet op de vloedlijn zoeken. Daar liggen ze. Meestal glinste ren ze een beetje." „Ze zijn grijs, matgrijs. Het kan niet missen." „Je kunt het beste een beetje graven en het zand door een zeef gooien. Dan vind je ze vanzelf." Maar ondanks alle aanwijzin gen, levert de eerste zoektocht op het strand van Cadzand-Bad geen enkele haaientand op. De hele familie heeft dik een uur tussen het zand en de schelpen lopen turen maar de oogst is ma ger. De broekzakken puilen uit van de mooie schelpen en steen tjes maar haaientanden? Nada, noppes, niks. Toch schijnen ze hier met hon derden te liggen, van hele klein tjes tot bijna vuistgrote exem plaren. In hotel Noordzee, in Cadzand-Bad pal gelegen aan de zee, heeft eigenaar Piet Faas er een indrukwekkende vitrine mee gevuld. „Met dank aan mijn vader", zegt Faas bescheiden. „Ik zocht eigenlijk altijd liever naar schelpen. Mijn vader was meer de man van de haaientan den." De strandjutters-hobby van va der en zoon wordt nog het best geïllustreerd door het mansho ge beeld van een haaientand dat voor het hotel, midden in de dui nen is neergezet. Leuk speelob- ject voor de kleintjes en tegelij kertijd een mooi voorbeeld van hoe zo'n tand er precies uitziet. Ze lijken in elk geval niet op de driehoekige scheermesjes waai de bekende Jaws-haai mee ge zegend was. Met die kennis op zak wagen we poging twee op het strand. We zijn niet de enigen die naar het 'zwarte goud' lopen te speuren. Het onderscheid tussen de echte uitwaaiers en verstokte haaien- tandzoekers is makkelijk te zien. De eerste categorie heeft de neus stevig in de wind en de andere groep tuurt overwegend maar naar de grond. Daar moe ten ze immers liggen, die gladde grijze tandjes waardoor dit stukje Zeeland wereldberoemd is. Familiesport Op de hele wereld zijn maar een paar plaatsen waar de voorhis torische haaientanden direct aan de oppervlakte gevonden kunnen worden. Normaal zitten dit soort fossielen diep onder de grond verstopt maar door het schuiven van de aardlagen en de druk bezig om West-Zeeuwsch Vlaanderen nog aantrekkelijkei- voor het publiek te maken. Om alle plannen uit te voeren is 1,5 miljard gulden nodig. Erg veel geld en erg ambitieus, erkent Maenhout maar met kleine stapjes (die ook veel geld kosten) gaat het al de goeie kant op. „Van oudsher is dit gebied een echte familiebestemming", zegt ze. „Dat kindvriendelijke willen we versterken, verbete ren en uitbouwen." Het grappige is dat de mooiste attractie geen dubbeltje kost. De haaientanden blijven im mers gestaag aanspoelen op (vooral) de zandstranden van Cadzand Bad en Nieuwvliet. Zo willen de verhalen althans want ook zoektocht drie dreigt uit te draaien op zandkorrels tellen. al jaren bezig met de promotie van dit bijzondere stukje Ne derland. „Onze grootste aan trekkingskracht is natuurlijk de zeventien kilometer kust die we hier hebben, waarvan elf kilo meter strand", zegt ze. „En na tuurlijk het mooie weer. Het is echt waar, de zon schijnt hier vaker dan in de rest van Neder land." En alsof ze het zelf met de duvel geregeld heeft: de zon schijnt in derdaad dagenlang als we een maal vanuit een vies-nat Vlis- singen met de boot op Zeeuws- Vlaanderen arriveren. Zo'n boot is en blijft een attractie op zich, zeker voor kinderen. Al is het maar een stief kwartiertje varen, een overtocht met een boot geeft je pas echt het idee dat je op vakantie gaat. Maar helaas gaat deze pret verdwij nen. Alleen fietsers en voetgan gers kunnen na 2003 nog met een voetveer het water overste ken. Om te voorkomen dat de toeris ten tegen die tijd in de buurt van Terneuzen blijven hangen, is de toeristische industrie onder aanvoering van Tiny Maenhout Maar dan gebeurt een klein wonder. Een ervaren speurneus ziet en hoort de teleurstelling van een 4-jarig jochie dat maar geen haaientanden kan vinden. Spontaan duwt hij hem een deel van zijn buit in de handjes. „Al lemaal kapotte en minder mooie", voegt hij er bijna ver ontschuldigend aan toe. Het jochie hoort hem al niet meer. Hij heeft ze al in zijn broekzak: Echte haaientanden. Eindelijk. Thuis gaat de schat in een mooi glazen potje. Die houden de her innering levend. Want maanden later, als de rest van de familie het uitstapje al weer bijna ver geten is, vraagt hij ineens: „Wanneer gaan we weer naar dat haaienhotel?" Dat moet raar lopen als deze kleine man, een maal groter gegroeid niet met zijn kinderen naar West- Zeeuws Vlaanderen afreist. Haaientanden zoeken tot hij een ons weegt. Hans van Alebeek Meer informatie over accom modaties en de streek is verkrijgbaar bij de VW's in Cadzand (tel. 0117-391.298), Breskens (tel. 0117-381.888) en Sluis-Retranchement (0117- 461.700). Nieuwvliet Het Zwin Cadzand WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN februari-storm van 1953 liggen de tanden hier gewoon op het strand, in het zand. Hele volks stammen hebben vanaf die ja ren vijftig naar de tanden lopen speuren. Een soort familiesport die van generatie op generatie overgaat. Maar voorlopig is dat allemaal theorie want ook de tweede zoektocht levert niks op. Geen tanden althans want de emmer met schelpen en mooie stenen groeit wel gestaag. Nou snap je ook waarom je eigenlijk niet naar Spanje hoeft om lekker va kantie te vieren. Het strand in West-Zeeuws-Vlaanderen kan zich met iedereen meten Aan Tiny Maenhout hoef je dat niet meer uit te leggen. Als ma nager toerisme en recreatie is zij Nieuwvliet-Bad Oost Verdronken Zwarte Poldsc Nieuwvliet-Bad West

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39