Afval krijgt een nieuw uiterlijk 33 Vlekkenspray Kinderkamer Tuinjournaal Isolatie vloer zaterdag 24 maart 2001 Ze ruiken ook nog lekker: .dozen, gemaakt van geweekte en in vorm geperste schillen van citrusvruchten. foto Tom Lingnau en Frank Schumacher Afvalhout van de houtindustrie is het basismateriaal voor deze geluidsbox van Johan Joensen. foto Sille Höjholdt T Tloerreinigers voor alle soor- V ten vloerbedekking. Daarin is Dr. Schutz gespecialiseerd. Het merk, dat in Nederland wordt verspreid door Bohama in Uden, lanceerde onlangs Spraymax. Volgens het bedrijf is het een milieuvriendelijke en effectieve sprayreiniger. Spraymax is bedoeld voor har de vloerbedekking, zoals lami naat, parket, kurk, pvc en lino leum. Maar ook vlekken op steen, tegels en beton kunnen ermee verwijderd worden. Voor ieder type vloer is een aparte spray verkrijgbaar. De spray wordt op de vloer ge spoten, waarna de vlekken ge makkelijk verwijderd kunnen worden. De gebruiker hoeft dus geen emmer water te voorschijn te halen. Meer informatie: 0413-33.99.66. Kinderen krijgen een steeds belangrijkere plaats in de woning. Piet Klerkx Woonex- press in Waalwijk presenteert komende weken dan ook een nieuwe collectie kinderkamers. Naast meubilair is er aandacht voor stoffering en accessoires. De collectie is bedoeld voor kin deren tussen drie en twaalf jaar. De stijlen lopen uiteen van ro mantisch tot stoer. Een deel van de collectie is te zien op internet: www.deleukstekamer.nl. Via deze site kan het meubilair ove rigens ook worden besteld. De site bevat eveneens een wed strijd voor kinderen. De win naar mag een tienerkamer ter waarde van 2000 gulden bij het woonwarenhuis uitzoeken. De Nederlandse Tuinen- stichting probeert er al twintig jaar voor te zorgen dat opvallende (particuliere) tuinen in stand blijven. Omdat daar voor altijd geld te weinig is, ver legde de stichting onlangs de koers. Als het aantal leden groeit is immers meer geld be schikbaar. Nieuw is het Tuinjournaal, een bijlage die wordt opgenomen in Tuin Exclusief. Dit magazine wordt vier keer per jaar onder de leden verspreid. In het Tuin journaal, dat modern is vormge geven, wordt aandacht ge vraagd voor het behoud van waardevolle tuinen. Een andere nieuwkomer is De Groene Gids, die jaarlijks in maart zal verschijnen. Dit boek werk bevat alle informatie over het 'groene culturele erfgoed'. Tevens bevat het boek een over zicht van alle open tuinen in Ne derland. Meer dan tweehonderd daarvan zijn van donateurs. Het boek is verkrijgbaar in de boek handel voor 24,95 gulden. Wie de Nederlandse Tuinen- stichting wil steunen, kan tele fonisch contact opnemen: 020- 623.5058. Het adres is Linden- gracht 94 in Amsterdam. De bekende architect Frank Gehry ontwierp deze stoel van Stine Andersen en Sille Höjholdt bedachten deze boodschappentas ribkarton. fotoTom Lingnau en FrankSchumacher van bouwplastic. foto Sille Höjholdt Steeds meer vormgevers ontwerpen doelbewust producten die het milieu ontzien. Ze zijn bijvoorbeeld gemaakt van afvalmateri- aal, en kunnen na gebruik op hun beurt weer gerecycled worden. De expositie Re(f )use in het Arnhemse Muse um voor Moderne Kunst geeft een overzicht van de mogelijkheden. Je moet nooit je oude plastic tuinstoel zomaar weggooien. Want je kunt 'm omsmelten en er weer een nieuwe tuinstoel van gieten. En als die tuinstoel op zijn beurt uit de mode is, dan smelt je hem nog een keer om. Nooit meer afval. En het ziet er nog leuk uit ook, zo'n herge bruikte stoel. Recycling en duurzaam design zijn op dit moment reuze actu eel. De reizende expositie Re(f )use geeft een aardig overzicht van de actuele stand van zaken. Re(f)use toont meer dan 120 voorbeelden van milieuvrien delijk ontwerpen en produceren uit de hele wereld. De tentoon stelling is tot en met 13 mei te zien in het Museum voor Moder ne Kunst in Arnhem. Het woordspel van de Engelse titel zegt het al. Refuse betekent 'weigeren', maar ook 'afval'. Haal de f weg en je hebt re-use, ofwel 'hergebruik'. Tot de jaren zestig was hergebruik heel ge woon, simpelweg omdat de mensen geen geld hadden om telkens wat nieuws te kopen. Kleding werd eindeloos her steld en vermaakt, en versleten meubelen kregen een tweede le ven door een vers likje verf. In de jaren zestig van de vorige eeuw brak het consumptiepara dijs aan. Kopen moest je. En weggooien, als het modebeeld veranderde. De afvalbergen groeiden letterlijk tot in de he mel. Uiteindelijk kwam daar een reactie op. Vooral in de afge lopen vijftien jaar zijn vormge vers over de hele wereld serieus gaan nadenken over minder verspillende productiemetho den. Knijpflessen Re(f)use toont legio voorbeel den van producten die groten deels zijn vervaardigd van her gebruikt afval. Dikwijls kun je dat aan de voorwerpen ook zien. Als je gemalen plastic knijpfles sen gebruikt als grondstof, dan krijg je een heel bonte zitting op je bank. Aan de strakke ikeba- naschalen van de Japanner Hi- sanori Masuda zie je echter niet af dat ze helemaal van herge bruikte aluminium raamkozij nen, auto wiel en en blikjes ge maakt zijn. Niets bijzonders, en toch ook weer wel. Vaak zijn het doodnormale ge bruiksvoorwerpen. Materiaal en productieproces zijn echter met veel zorg op hun milieu vriendelijkheid geselecteerd. Als de ribkartonnen stoel van Frank Gehry je gaat vervelen, dan kun j e hem desnoods zonder problemen gebruiken om er je caloriezuinige allesbranderdje mee aan te maken. Frédéric Imbert vervaardigde een surfplank, maar verving het gewoonlijk gebruikte pur- schuim door het natuurlijke en superlichte balsahout. De hou ten plank surft net zo goed als de plank van plastic, maar kan wel worden afgedankt op de com- posthoop. Hip Recycling is tegenwoordig erg hip. Dan is er altijd een publiek dat het buitengewoon interes sant vindt om met zijn eigen hergebruik te koop te lopen. Zo toont Re(f)use trendy sport schoenen, waarvan het looppro fiel duidelijk maakt dat de zool is gesneden uit een stuk auto band. Re(f)use werd samengesteld door tentoonstellingsmaker Natascha Drabbe, en reist al een paar jaar door de wereld. De ex positie was onder andere te zien in Barcelona, Parijs en Stutt gart. Re(f)use wordt voortdu rend geactualiseerd en aange vuld met de nieuwste trends en uitvindingen. Na de presentatie in het Museum voor Moderne Kunst is Re(f)use te zien in het Nationaal Museum van Speelk lok tot Pierement in Utrecht. De expositie bevat producten die vooral recycleren om het re cycleren zelf, als een soort ei gentijdse esthetische toevoe ging. Maar Re(f)use toont ook dingen die echt een verschil ma ken Zoals de veelgeprezen op- windradio van Trevor Bayliss. Bayliss ergerde zich eraan dat radioluisteraars in ontwikke lingslanden fortuinen uitgeven aan batterijen voor hun transis torradio's. In de Derde Wereld belanden de giftige batterijen bovendien veel sneller in het mi lieu dan in geïndustrialiseerde landen. Bayliss bouwde een kleine stroomgenerator in zijn radio, die door middel van een veer wordt aangedreven. De gebruiker kan de veer in der tig seconden opwinden, waarna hij een uur ongestoord naar de radio kan luisteren. Zonder bat terijen, dus goed voor het mi lieu. In de derde wereld kan iedereen nu ongestoord, milieu vriendelijk en goedkoop naar de radio luisteren. En dat is opeens een heel politiek gegeven. Martin Pieterse Museum voor Moderne Kunst, Utrechtseweg 87 in Arnhem, tot en met 13 mei. Dinsdag tot en met vrijdag 10.00 tot 17.00, za terdag en zondag vanaf 11.00 uur. Bij de tentoonstelling is een informatiekrant verschenen. Geluidsoverlast door buren is een veelvoorkomend pro bleem. Het bonzend geluid van muziek of van lopende mensen kan een heuse ruzie tot gevolg hebben. Vooral in goedkope nieuwbouw en oude woningen steekt het probleem de kop op. Het Duitse bedrijf Fels - de Ne derlandse vestiging is in Wij- chen - komt met een oplossing voor de harde vloer. De zoge naamde FermacellEstrich vloe relementen zouden overlast wegnemen. De elementen be staan uit twee gipsvezelplaten, die. ten opzichte van elkaar ver springen. De basis is een hout vezelplaat. Deze constructie moet het geluid dempen. Uit onderzoek van Fels blijkt dat de elementen op een beton- vloer de overlast met tien deci bel verminderen. De elementen zijn 0.5 bij 1.50 meter. Ze zijn dertig millimeter dik. Het sys teem is voorzien van een Komo- keur. Voor meer informatie: 024-6495.111.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33