Bende van Nijvel blijft een mysterie In Indonesië zijn de batterijen snel leeg Laatste verdachte op vrije voeten De Bende van Nij velzaai- de in de jaren tachtig dood en verderf in België. Bij vijftien gewelddadige aan slagen, ondermeer op Del- haize supermarkten, werden 28 mensen koelbloedig ver moord. De daders en hun motieven zijn tot op de dag van vandaag onbekend. De enige overgebleven verdach te verschijnt op 28 maart voor de raadkamer. Hij gaat vrijwel zeker vrijuit. Het is 9 november 1985 als de Bende van Nijvel zijn laat ste en meest bloedige aanslag pleegt. Bij de Delhaize super markt in Aalst worden acht mensen neergemaaid, onder wie twee kinderen van acht en veer tien jaar oud. De overvallers gaan er vandoor met 737.000 frank, een schamele veertigdui zend gulden. Meer dan vijftien jaar na dato zijn de daders on bekend en is het mysterie van de Bende van Nijvel onopgelost. In de hal van het Hof van Beroep in Bergen/Mons hangen nog steeds compositie-tekeningen van de leden van de door raad sels omgeven gangsterbende. Advocaat-generaal Claude Mi- chaux werpt een vluchtige blik op de vergeelde opsporingspos ter en trekt dan de deur van het aftandse gerechtsgebouw met een ferme ruk achter zich dicht. „Dit onderzoek", zal hij later toegeven, „is een mislukking. De kans dat we ooit de daders vinden, is uiterst klein." De enige verdachte die ooit offi cieel in beschuldiging werd ge steld wegens betrokkenheid bij de Bende van Nijvel verschijnt woensdag 28 maart voor de raadkamer van Charleroi. P. de S. in 1987 veroordeeld tot twin tigjaar cel voor een reeks gewa pende overvallen en vlak voor de aanslag in Aalst in de buurt van de supermarkt gezien, wordt zo goed als zeker ontsla gen van rechtsvervolging. „We hebben geen enkel bewijs kun nen vinden voor de betrokken heid van De S. bij de Bende van Nijvel. We hebben niets tegen hem; kunnen niet anders dan hem laten gaan", verzucht Mi- chaux. De nabestaanden van de slacht offers van de meest beruchte gangsterbende van België wer den vorige maand per brief ge ïnformeerd over de definitieve vrijlating van De S. Een zoveel ste klap in hun gezicht. „De voor ons zo goed als vaststaande be trokkenheid van De S. was al die jaren zo ongeveer de enige ze kerheid die we hadden", rea geerde één van hen in de Vlaamse krant De Morgen. Langzaamaan moeten de nabe staanden leren leven met de ge dachte dat ze nooit zullen weten wie achter de moordpartijen zat. Feiten en fictie Theorieën waren er in de loop der jaren genoeg. In het lijvige dossier - volgens Michaux hoger dan een flatgebouw van tien etages - lopen feiten en fictie door elkaar. Er wordt geopperd dat de gangsters de directie van supermarkt-keten Delhaize (zeventien doden bij zes over vallen) wilden afpersen. Er wordt een link gelegd met de roemruchte 'roze balletten'. Tot de klanten van dat prostitutie netwerk zouden niet alleen hoge politie-functionarissen hebben behoord, maar ook wapenhan delaren en politici, waaronder de eerder dit jaar overleden oud-premier Paul Vanden Boeynants. Had dat clubje de aanslagen beraamd? Of was het een ultra-rechtse sa menzwering van rijkswachters die het land wilden destabilise ren om uiteindelijk via een staatsgreep de macht te grijpen? In een rapport van de militaire inlichtingendienst, dat enkele jaren geleden boven tafel kwam, werd beweerd dat de rijkswacht op 11 september 1987 om 13.00 uur klaarstond voor een staatsgreep. Feiten die die bewering staven, ontbreken echter. Onzin dus, concludeert de Ne derlandse criminoloog Cyrille Fijnaut, die deel uitmaakte van de parlementaire enquête-com missie die eind 1996/begin 1997 onderzoek deed naar de Bende van Nijvel. Fijnaut oppert een hebben als gevolg van enkele testen een zes jaar oude moord zaak op een 16-jarig meisje op gelost. De vader ging over tot bekentenissen nadat hij tijdens een leugendetector-test door de mand was gevallen. En zo zijn er meer zaken opgelost. Maar in het Bende-onderzoek heeft de leugendetector ons geen stap verder geholpen." Wanhoop Terug naar het onderzoek, naar 1990. In dat jaar wordt het dos sier door toenmalig minister van Justitie, Melchior Wathelet, om onduidelijke redenen over geheveld van Dendermonde naar Charleroi. Een onervaren onderzoeksrechter krijgt de lei ding. Die laat het (dan al) 350.000 pagina's tellende dos sier eerst in het Frans vertalen. En doet er vervolgens vijf jaar niets mee. Wanhoop slaat toe bij de nabestaanden. Tien jaar lang horen ze niets van justitie. Zo iets als slachtofferhulp, daar hebben ze in België nog nooit van gehoord. Tot in 1996 de bom barst. In au gustus van dat jaar wordt Mare Dutroux gearresteerd en wor den de lichamen van de vermiste meisjes Julie en Mélissa en An en Eefje opgegraven. België is in shock. In Brussel demonstreren meer dan driehonderdduizend mensen tegen de abominabel slechte werking van politie en justitie. Na de Bende van Nijvel in de ja ren tachtig en andere onopge loste misdaden, zoals de moord op de Luikse politicus André Cools in 1991 (de opdrachtge vers zijn nog steeds op vrije voe ten) is dit de spreekwoordelijke druppel die de emmer doet over lopen. Het vertrouwen in politie en justitie is tot een absoluut dieptepunt gedaald. België is verrot, is de heersende opvat ting. Geruchten steken de kop op, over 'hooggeplaatste perso nen' die betrokken zijn bij pedo- filie-netwerken. Over hoge he ren, die misdadigers jarenlang de hand boven het hoofd hebben gehouden en elk onderzoek heb ben gesaboteerd. Minister van Justitie, Stefaan De Clerck, geeft eind 1996 op dracht voor het 'onderzoek van de laatste kans' naar de Bende van Nijvel. Een honderd man sterk 'dreamteam' duikt op nieuw op de zaak. De nabe staanden weten niet wat hen overkomt. Ze krijgen plots uit nodigingen voor informatie vergaderingen en mogen zelf onderzoeksdaden suggereren. In het hele land worden knalge le posters opgehangen met com positie-tekeningen van de da ders. Er stromen meer dan 1.300 tips binnen bij de cel-Jumet. De ontknoping is eindelijk in zicht, lijkt het. Voor de tweede keer op rij buigt een parlementaire enquêtecom missie zich over de Bende van Nijvel. De leden openen deuren die voor de eerste onderzoeks commissie (1988-1990) gesloten bleven. Het mag allemaal niet baten. Domoor „Niets, helemaal niets", vat Mi chaux het resultaat van alle on derzoeken kort samen. Hij ver heft zijn stem, buldert door het kleine restaurant op de Grand Place in Bergen: „Misschien denkt u dat ik een imbeciel ben. Een vreselijke domoor. Maar dat geldt dan ook voor al die an deren die zich ooit met het on derzoek naar de Bende van Nij vel bemoeid hebben." „Hoe is het mogelijk", verzucht de advocaat-generaal, „dat een bende die vijftien aanslagen pleegt en 28 mensen vermoordt, geen enkele aanwijzing achter laat op een sigarettenpeuk, en kele haren en één vingerafdruk na. We hebben hier te maken met absolute professionals. Dat kan bijna niet anders." Het 'dreamteam' van Jumet telt anno 2001 nog slechts dertien speurders. Aan het eind van dit jaar wordt de sterkte waar schijnlijk teruggebracht naar vier man. „We moeten realis tisch blijven. De kans dat we ooit nog iets vinden dat ons naar de daders leidt, is zeer klein. Het onderzoek is mislukt", conclu deert Michaux. Strijdbaar: „Maar we blijven zoeken; gaan door tot het bittere einde. Dat zijn we onszelf en de nabestaanden verplicht. Ik blijf hopen dat we dit mysterie ooit ontrafelen. Blijf, misschien te gen beter weten in, hopen op een wonder." Pascale Thewissen zaterdag 24 maart 2001 De Bende van Nijvel zaaide in de eerste helft van de jaren tachtig dood en verderf in Belgische supermarkten. andere mogelij kheid en verwijst naar een aanslag op een filiaal van Albert Heijn in Oosterbeek (bij Arnhem). Bij die overval viel één dode. „Pas vier jaar la ter werden de daders gepakt. Het ging om een bende die in het begin amper geweld gebruikte, maar later steeds gewelddadi ger te werk ging. Zo'n fenomeen is bij de Bende van Nijvel ook mogelijk. Het kan een bende misdadigers met wisselende le den zijn geweest die, zonder enig politiek doel, in een spiraal van geweld terecht kwam", sug gereert Fijnaut. Claude Michaux maakt een wegwerpgebaar. „Een ordinaire dievenbende? De Bende van Nijvel? Onmogelijk. Daarvoor waren de aanslagen te goed voorbereid, te professioneel. Een gewone bandiet slaat op de vlucht als de politie onderweg is. De Bende van Nijvel bleef, omsingelde de politiewagens en nam de agenten onder vuur. Nee, dit waren geen gewone gangsters, dit waren terroris ten", is de overtuiging van Mi chaux, die stug doorwerkt aan 'zijn zaak'. Hij heeft nog tot 2005 om de da ders te vinden. Daarna zijn de moorden van de Bende van Nij vel definitief verjaard. Al hoopt Michaux dat de strafwet vóór die tijd gewijzigd wordt, dat de verjaringstermijn voor moord, nu twintig jaar in België, wordt geschrapt. „Stel je voor. Dan meldt zich in 2006 iemand die zegt: ik was lid van de Bende van Nijvel. Tja, tant pis, jammer. De wet bepaalt dat hij vrijuit gaat. Dat is onacceptabel." Politieman De Bende van Nijvel heeft 28 doden op zijn geweten. Het eer ste slachtoffer is een politieman die een kogel in het hoofd krijgt als hij reageert op een melding van een overval op een wapen handelaar in Waver. Het is 30 september 1982. Drie maanden later martelt en ver moordt de Bende van Nijvel de uitbater van een restaurant in Beersel. Een maand later is een Brusselse taxichauffeur aan de beurt. Hij zou samen met de res taurant-uitbater deel hebben uitgemaakt van een extreem rechtse organisatie. Tussen februari en december 1983 volgen vijf overvallen op warenhuizen van GB, Colruyt en Delhaize. De filiaalhouder van een Colruyt in Halle wordt op 3 maart, nadat hij de kluis heeft geopend, van dichtbij doodgeschoten. Op 10 septem ber van dat jaar plegen de gangsters een inbraak in een textielbedrijf in Temse. De nachtwaker wordt vermoord, zijn vrouw raakt zwaargewond. De buit bestaat uit een nieuw ty pe kogelvrije vesten, die in het geheim voor de rijkswacht zijn ontwikkeld. Alleen rijkswach ters kunnen geweten hebben dat die dingen daar lagen. Op 17 september slaat de bende toe in Nijvel. Zakenman Jac ques Fourez en zijn maïtresse worden doodgeschoten als ze bij een tankstation stoppen. Over hen gaan geruchten dat ze be trokken waren bij de roze bal letten. Ze zouden toevallige slachtoffers zijn. Ook een rijks wachter vindt die nacht de dood. Twee weken later wordt de uitbater van een herberg in Ohain, waar Fourez vaak kwam, om het leven gebracht. Op 7 oktober 1983 is de Delhaize supermarkt in Beersel aan de beurt. De filiaalhouder wordt vermoord. De Nijvelse procureur Jean De- prêtre denkt dat de daders ge zocht moeten worden onder de leden van de gangsterbende 'les Borains'. Twee van hen worden gearresteerd. Deprêtre weet het zeker: dit zijn ze. Maar op 1 de cember '83 slaat de Bende van Nijvel opnieuw toe, bij een ju welierszaak in Anderlues. De eigenaars, een Pools echtpaar, worden vermoord. De bood schap aan het adres van Deprê tre is duidelijk: hij heeft de ver keerden te pakken. En dan is het een jaar stil. Pas op 27 september 1985 slaat de Bende van Nijvel opnieuw toe, bij een supermarkt in Ei- genbrakelEr vallen drie doden De buit bedraagt 10.000 gulden. Vanaf nu worden alleen nog Delhaize filialen overvallen en gebruiken de gangsters grof ge weld. Diezelfde dag, een half uur later, laten bij een overval op de Delhaize in Overijse vijf mensen het leven. Weer be draagt de buit 10.000 gulden. De gangsters slaan hun laatste slag in Aalst, waar ze acht men sen neermaaien. Eind 1985 lijkt er eindelijk schot te komen in het onder zoek, dat op dat moment is on dergebracht bij het parket van Dendermonde. Onderzoeks rechter Freddy Troch is van me ning dat hij niet met een ordi naire dievenbende te maken heeft. Een 'gewone' crimineel pleegt geen vijf moorden voor tienduizend gulden, is zijn op vatting. De bende moet andere motieven hebben gehad. Toch zoekt hij de daders in extreem rechtse kringen rond enkele ge welddadige Brusselse schiet- clubs. Na de overval in Aalst be schuldigt hij P. de S. officieel van betrokkenheid bij de Bende van Nijvel. De naam van een ex- gevangenisdirecteur duikt op, alsook die van oud-rijkswach ters R. B. en M. B. Die twee wor den later, in 1995, na zes jaar voorarrest veroordeeld tot res pectievelijk veertien en twintig jaar cel voor de roofmoord op een beveiligingsagent van Sa bena en de dood van een Liba nese diamanthandelaar in 1989 in Antwerpen. Ze houden vol niets met de Bende van Nijvel te maken te hebben. Leugendetector In september 2000 mag Bou- houche als laatste van het twee tal de gevangenis verlaten. De leugendetector, die in mei 2000 speciaal voor het Bende-onder zoek vanuit Canada wordt over gevlogen, pleit de man die ge noemd wordt als 'de reus' van de Bende van Nijvel uiteindelijk vrijWeer een verdachte minder. Michaux, spottend: „Die leu gendetector heeft uiteindelijk meer mensen vrijgepleit dan schuldig bevonden. Goed, we De politie trof bij een inval in een fa briekje in Medan, in het noorden van Sumatra, nep-batterijen aan voor mobiele telefoons van gerenommeerde merken. De baas van het spul en vijf medewerkers werden gearresteerd. LI et gebeurt wel vaker dat de Indonesi- ■L-Lsche politie het op de heupen krijgt en optreedt tegen producenten van namaak, dus er was geen reden hier lang bij stil te daan. Illegaal gekopiëerde cassettes met de botste hits van Madonna, Britney Spears of Snania Twain blokkeren menige voetgan gersbrug in Jakarta. Nep-Rolexen worden jein de buurt van luxe winkelcentra nage dragen door 'pssst'-roepende mannen. De i'eden om even terug te grijpen naar de krant kwam pas in de loop van de dag. Ik had namelijk een dag of tien eerder een nieuwe batterij gekocht voor mijn 'hand phone', zoals het favoriete speeltje van de rijkere Indonesiër heet. Ik had het ding op geladen en vervolgens weggelegd omdat de andere batterij nog in gebruik was. Toen ik de nieuwe wilde gebruiken, bleek die leeg. Dat was raar! Nog eens geprobeerd: hetzelf de resultaat. Terug naar de winkel dus. „Oh, die is niet van ons, maar van de buren. Dat is geen echte." Het commentaar van de dame achter de balie was veelzeggend. De kelder van Pasaraya, een soort Bijeenkorf, is één groot elekti'onicaparadijs. Jongelui testen luidruchtig de nieuwste videospelle tjes en een digitale fotocamera is er net zo goed te koop als de krachtigste schootcom- puter of het hipste model handphone. Aan niets is te zien dat hier alleidei kleine zelfstandigen actief zijn. Dus had ik ook niet onthouden bij welke stand ik mijn bat- terij had gekocht. Naar de buren dan maar. Ja, ja, ik had de x-ekening bij de hand. De jongen achter de balie controleerde of mijn batterij echt niet werkte. Haalde een nieu we tevoorschijn, klikte die aan de telefoon en... die gaf ook geen teken van leven. Er kwam nog een battei'ijkeurig verpakt in een blisterverpakking met gx-oot de merk naam erop. Zoals gebi-uikelijk in Indonesië begon ook de verkoopster zich met mijn ge val te bemoeien. Toen bleek dat ook de twee de nieuwe batterij niets deed, toverde de verkoopster behulpzaam nóg een nieuwe batterij tevoorschijn. Ook die weigerde. Ik had het inmiddels wel gezien en zei dat ze me maar beter mijn geld konden terugge ven. Dat is niet echt de gewoonte in dit wa renhuis, meestal staat er op de bon dat te rugbrengen niet mag. Om die reden wordt alles vooraf altijd getest. Zelfs een peertje van 40 watt wordt met gevaar voor eigen le ven uitgepi'obeerd met twee draadjes. Maar ja, een batterij moet je voor gebruik opladen en dat gaat niet in twee minuten. Zonder dat er een woox-d aan werd vuil ge maakt, kreeg ik mijn 100.000 roepia tex-ug. Bij de buren heb ik een andere batterij ge kocht. Die kostte twee keer zo veel en is blijkbaar ook twee keer zo echt. In elk geval doet-ie het. Het was niet voor het eerst dat i k in een keu rige winkel namaak aanschafte. Een jaar of anderhalf geleden leek het me aardig om eens te kijken of de video-cd's die hier de winkels uitpuilen, ook op een computer kunnen worden afgespeeld. Ik schafte bij wijze van experiment 'Hope Floats' aan met Sandx-a Bullock en Gena Rowlands. Na wat gepruts verschenen er inderdaad bewegen de beelden op het scherm. De kwaliteit was nogal matig, moet ik zeg gen, maar je kon de film volgen. Het ging goed tot het moment dat er een tekst in beeld kwam: 'Als u dit ziet, heeft u een illegale ko pie gekocht.' Ik heb er maar vanaf gezien 'discreet' het opgegeven nummer te bellen. De fabi'ikant zou het dxmk kunnen krijgen de boosdoeners te achterhalen. Het is in Zuidoost-Azië namelijk niet ongebruike lijk dat de video-cd's met de nieuwste film te koop zijn, voordat die in de bioscoop zijn première beleeft. Bij thuiskomst toch nog eens even de krant opgeslagen: de nep-batterijen gingen voor prijzen tussen 23.000 tot 77.500 roepia van de hand. Ik bleek dubbel genept: een na- maakbatterij die het niet doet is één ding, maar daar ook nog eens 30 procent extra voor betalen is wel heel erg! Theo Haerkens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 29