PROVIN ZEEUWSE COURAN Melk mag weer van erf af Rijk erkent falen in Enschede keuken Waterstand Rijn nadert peil 1998 Drama bij Ouwerkerkse boer Koop vandaag nog een Staatslot li 2 en 3 10° 7° Van plectrum tot vleugel Minister Brinkhorst versoepelt vervoersverboden Kater is maandag iets heviger dan normaal Loper gaat uit voor voetballers in Hoek Bijzondere wensen? 12 23 Oetasion Spektakel 22-23-24 MAART 0 Zorreguieta voorlopig vrijuit Vader Flinstones overleden Risico ammoniaktransport te groot Protest tegen boerenstilte Nuon stopt met Vitesse Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 ZW 3 Grijs Bewolkten mogelijk enige (mot)regen. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. temperatuur circa 10 graden. Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! DEN DEKKER MUZIEK v/d biltlaan 69, Kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com ARNHEM - Mensen moeten maandagochtend extra voor zichtig zijn als ze de weg op i. De waarschuwing komt van T. Schoutens, van de Neder landse Stichting Voor Verlich- lingskunde (NSW) in Arnhem. ans Schoutens kan het j-waakritme ontregeld zijn doordat komende nacht de zo mertijd ingaat. Hij zegt dat daardoor 'de maandagochtend- kater iets heviger' is. „De con centratie is minder, waardoor een risico voor ongelukken door slaperige chauffeurs ontstaat." Schoutens stelt dat mensen soms wel een week moeite hou den met op tijd opstaan. „Een oplossing hiervoor is direct na het opstaan zoveel mogelijk licht te consumeren. Lichtthe rapie helpt het slaap/waakrit me naar een vroeger tijdstip te verschuiven waardoor de pro blemen in veel gevallen sneller ajn verdwenen." ANP door Jan Dagevos (Advertentie) van onze redactie binnenland DEN HAAG - Vanaf 12 uur vanmiddag mag weer melk bij boerderijen wor den opgehaald. Minister Brinkhorst (Landbouw) heeft de algehele ver voersverboden versoepeld voor melk, veevoer, mest en pluimvee. Ook het transport naar kippen slachterijen wordt onder voor waarden weer mogelijk en ook is recreatie met paarden toege staan. In de afgesloten gebieden moet melk afzonderlijk worden opgehaald en is vervoer van mest en paardrijden niet toege staan. Het vervoer van runde ren, varkens, schapen en geiten blijft in het hele land verboden. Vanaf volgende week wordt de export van vlees en zuivel toege staan vanuit de niet-geïnfec- teerde provincies. Dit betekent dat uitvoer vanuit Flevoland, Gelderland, Noord-Brabant en Overijssel nog niet is toege staan. Vee-export blijft voor heel Nederland verboden. Brinkhorst ging gisteren tot de versoepeling over nadat in ons land 630 kalveren uit Ierland waren opgespoord die mogelijk het mond- en klauwzeervirus dragen. Het gaat om 230 kalve ren die op 24 februari zijn inge voerd en om 400 kalveren die op 17 en 20 februari het land ink wamen. De zestien bedrijven waar ze staan zijn geblokkeerd. Bij het natrekken van de trans porten van 17 en 20 februari stuitte het ministerie op vier im porteurs, die weigerden te ver tellen of de kalveren vanuit Ierland via Frankrijk naar Ne derland zijn gekomen. „Totaal onverantwoord gedrag", noem de Brinkhorst dat. Op de bedrijven die eerder die ren uit Frankrijk invoerden, is geen mkz vastgesteld. Alleen het bedrij f in het Brabantse Ma- ren-Kessel blijft nog verdacht. De overige vijftig zijn vrijgege ven. Wel zijn 24 bedrijven ge blokkeerd die in contact hebben gestaan met het bedrijf in Olst, waar mkz is geconstateerd. Noodvaccinaties De Europese Commissie stemde onder strenge voorwaarden in met noodvaccinaties om ver spreiding van de besmetting te voorkomen. Brinkhorst was daar erg blij mee. „We zullen er pas gebruik van maken als er aanleiding toe is. Nu is er nog -ellende kan jaar duren - opvang voor boeren - Belgen mijden Sluis - hobbyherder krijgt nieuwe schapen - zeeland in greep mkz HOEK - Spelers van het Veenendaalse GWV moeten zich vandaag over een desinfec terend tapijt naar het terrein van de voetbalclub Hoek bege ven. Dat gebeurt om versprei ding van het mond- en klauw zeervirus te voorkomen. M. Wolfert uit Hoek drong aan op de maatregel. De agrariër, wiens bedrijf met zestig koeien net naast het voetbalterrein ligt, is bang dat de gasten het virus kunnen overbrengen. „Zij ko men uit een gebied waar mond en klauwzeer is uitgebroken. Ik zit met mijn bedrijf op slechts zestien meter afstand van het voetbalveld. Als het virus wordt verspreid, is de ramp voor Zeeuws-Vlaanderen niet te overzien." Wolfert deed afgelopen week al een beroep op de club. Die was best bereid om mee te werken aan uitstel, maar de voetbal bond niet. Deze liet de wedstrijd in de hoofdklasse B op het pro gramma staan. Wolfert: „Ik vind het een beetje schofterig dat de bond deze wedstrijd zo maar door laat gaan. Ik denk toch dat mijn vrees gerecht vaardigd is. Ik hoop nu maar op flink buitje, misschien wordt het dan alsnog afgelast." •Die speciale ontsmettingsmat- tenzijn inmiddels uitverkocht", vertelt Wolfert, „maar als we ven rol tapijt, het liefst een beet je hoogpolig, aanschaffen en daar het ontsmettingsmiddel (citroenzuur) opspuiten, moet bet ook kunnen. De voetballers moeten daar zodra ze uit de bus komen overheen lopen en als ze weer naar huis gaan, moeten ze ernog een keer overheen. Ik wil elk risico uitsluiten." GWV beeft geen moeite met de maat regel. OUWERKERK - De dag nadat zonder pardon zijn schapen zijn afgemaakt zit de 71-jarige G. van den Hoek uit Ouwerkerk er verslagen bij. Vijftig drachti ge schapen en acht lammetjes werden donderdag avond op last van de Algemene Inspectie Dienst (AID) gedood en afgevoerd, omdat de veeboer het vervoers- verbod overtreden zou hebben. Absurd, vindt Van den Hoek. Hij kan er met zijn verstand niet bij dat kernge zonde dieren moesten sterven omdat ze vijfhonderd meter van de wei naar de stal zijn gelopen. In Kruinin- gen, waar een hobbyherder zijn 13 schapen en 21 lam metjes verloor nadat hij zijn gebruikelijke graasrond je met zijn schapen deed, is een actie begonnen om de man aan nieuwe schapen te helpen. De gemeente Rei- merswaal kreeg telefoontjes van mensen uit het hele land die geld wilden storten om de pijn van de hobby herder te verlichten. foto Marijke Folkertsma (Advertentie) van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet acht zich verantwoordelijk voor het falen van het Rijk in aanloop naar de vuurwerkramp in En schede. „De ministeriële ver antwoordelijkheid is totaal. Zonder mitsen en maren", zei minister de Vries van Binnen landse Zaken gisteren na afloop van de ministerraad. De Vries wilde niet ingaan op de vraag of er ministers zullen af treden. „Wij gaan nu verant woording afleggen aan de Tweede Kamer." Vice-premier (Advertentie) trekking 27 maart 2001 Speel mee in de Staatsloterij van 27 maart en wordt 1 van de 1,9 miljoen winnaars! Kijk voor de uitslag naar de Staatsloterijshow. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. - Jorritsma liet zich in soortgelij ke bewoordingen uit. De commissie-Oosting, die de toedracht van de ramp op 13 mei vorig jaar onderzocht, conclu deerde eerder dat de rijksover heid ernstige steken heeft laten vallen bij het vormgeven van een goed veiligheidsbeleid, het controleren ervan, en het toe zien op de controle. Volgens Oosting had de ramp in Ensche de, waarbij 22 doden vielen, misschien kunnen worden voor komen als het Rijk meer had ge leerd van een eerder vuurwerk ongeluk in Culemborg (1991) en betere regels had doorgevoerd. Het kabinet erkende gisteren het falen. Er zijn fouten ge maakt bij de ministeries van Defensie, VROM, Verkeer en Waterstaat, Binnenlandse Za ken, Justitie en Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Blij De politieke partijen zijn er in meerderheid blij mee dat het kabinet de verantwoordelijk heid op zich neemt. VVD- woordvoerder Van den Doel wil niet 'speculeren' over de overle vingskansen van, bijvoorbeeld, WD-minister de Grave van De fensie. Van den Doel verwijst naar het ministerie van VROM. „De andere departementen spe len bijrolletjes." D66 wijst Defensie, VROM en Verkeer en Waterstaat aan als de departementen die het meest 'blunderden'. De PvdA heeft er vertrouwen in dat het kabinet nu een goede start maakt met het verbeteren van het veilig heidsbeleid. GroenLinks twij felt hier juist aan. Het CDA hoopt dat de Kamer volgende maand niet te veel aandacht richt op de vraag wie moet vertrekken, en wie mag blijven. Woordvoerder Mosterd hoopt dat vooral wordt geleerd van het verleden. Tot dusver heeft alleen de SP het aftreden van bewindslieden geëist. Het kabinet heeft een actielijst van negentig punten gepresen teerd om de veiligheid op het ge bied van wetgeving, controle en toezicht bij gemeenten, provin cie en Rijk te verbeteren. Ook wordt duidelijkheid verschaft (Advertentie) YflN Pt QEZAMENlim QOESi AUT9PEAIERS ZEELANDHALLEN TE GOES MINIMALE INRUIL ƒ3.000,- OF MEER KEUZE UIT MEER DAN 400 GEBRUIKTE AUTO'S GRATIS ENTREE GRATIS PARKEREN Do. 22/3 17.00 tot 22.00 Vrij. 23/3 14.00 tot 22.00 Zat. 24/3 10.00 tot 17.00 Morgen is de Kon mar in Middelburg open van 12.00- 17.00! Middelburg: Potten bakkerssi ngel CC OóVC /zo i /dJckeyc tbn? voldoende destructiecapaciteit, dus kunnen we de dieren snel opruimen". De agrarische koepel LTO-Ne- derland heeft premier Kok ge vraagd op de Europese top in Stockholm preventieve vacci natie te bepleiten. LTO komt tot deze ommezwaai onder druk van de leden. In Brussel, waar de veterinair deskundigen vergaderden, is het idee van preventief vaccine ren echter direct van de hand gewezen. Brinkhorst ziet op de langere termij n wel mogelij khe- den: „België en Luxemburg zit ten al op dezelfde lijn. Een groot aantal presidenten van de deel staten in Duitsland willen het ook. De steun voor preventief vaccineren groeit." GPD commentaar op pagina 2 Het optreden van Jorge Zor reguieta tijdens de militaire dictatuur in Argentinië, leidt vooralsnog niet tot vervol ging in Nederland. Dat concludeerde gisteren het Amsterdamse Openbaar Mi nisterie. Vandaag wordt her dacht dat 25 jaar geleden de militairen in Argentinië de macht grepen. De Amerikaanse tekenfilmpionier William Hanna, die samen met Joseph Barbera cartoonfiguren als Fred Flints- tone, Yogi Bear en Tom en Jerry schiep, is donderdag op 90-jarige leeftijd overleden. Gedeputeerde J. G. van Zwieten wil dat er paal en perk wordt gesteld aan het transport van gevaarlijke stoffen over de Wësterschelde. Hij vindt met name de risico's die het vervoer van ammoniak met zich mee brengt te groot. WD-Kamerlid J. Geluk keert zich tegen de lawaaibeperken- de maatregelen op het platteland. Ook in de Zeeuwse Staten maakte men zich gisteren zorgen over de gedwongen stilte op het platteland. Gedeputeerde Poppelaars zei echter niet te verwachten dat in de praktijk het werken op het veld aan banden wordt gelegd Nuon heeft besloten haar financiële en bestuurlijke betrok kenheid bij Vitesse te beëindigen. Het sponsorcontract dat ju li 2 0 0 2 aflooptwordt niet verlengdBovendien trekt het ener- giebedrijf met directe ingang al haar bestuurders te rug uit de club en stelt het zijn plaats op het shirt di rect beschikbaar voor een nieuwe sponsor. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 8 en 9; zee land: 11,12,13,15 en 17; sport: 19 en 21; reportage: 23,24,25, 27 en 29; wonen: 33 en 35; reizen: 39, 41,43 en 45. van onze redactie binnenland ARNHEM - Een enorme water massa is vanuit Duitsland on derweg naar ons land. Rijkswa terstaat houdt er rekening mee dat de Rijn bij Lobith het peil van het hoge water in 1998 be nadert. Toen kwam het tot 15.74 nieter. Rijkswaterstaat vernacht dat het er na het weekeinde om gaat spannen of de waterstand die hoogte opnieuw bereikt. Giste ren werd na een kleine daling toch weer 13.50 meter gemeten als gevolg van de zware regen val in Duitsland. Volgens een woordvoerder komt er wel veel, maar nog geen be dreigende hoeveelheid water aan. De dienst voorziet voor morgen een stand van 146 5 me ter boven NAP bij Lobith. Het lijkt erop dat het water daarna doorstijgt tot boven de vijftien meter. Bij een waterstand van 15.50 meter gaan waterschappen en polderdistricten maatregelen nemen, zoals het openen van stuwen en inlaten. Dan lopen de uiterwaarden en rivierkades onder water. Gistermiddag begonnen water schappen in de Betuwe met de eerste verplaatsingen van vee uit bedreigde uiterwaarden. Daarvoor was door het ministe rie van Landbouw ontheffing verleend van het vervoersver- bod. In Duitsland en Zwitserland zijn op diverse plaatsen al pro blemen ontstaan door aanhou dende, zware regenval en smeltwater uit de Alpen. De scheepvaart is op delen van de Rijn stilgelegd. Zijrivieren zo als Moezel, Saar en de Neckar zijn ver buiten de oevers ge treden. Voor de Maas werd gisteravond gerekend op 44.10 meter bij Borgharen. GPD/ANP over welke overheid waarvoor verantwoordelijk is. Het ministerie van VROM wordt verantwoordelijk voor de coör dinatie van het beleid voor gevaarlijke stoffen, zoals vuur werk. Het kabinet gaat niet in op de vraag wie strafrechtelijk aansprakelijk is voor de vuur werkramp. ANP/GPD commentaar op pagina 2 (Advertentie) (Advertentie) H HiHI naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail:- twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- er maand met nummer. j automatische incasso handtekening: <f39'f per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"000019" ^°rinummc' '23 4380 VB Vhssingen ma di wo do vi u (postzegel niet nodig) IHHHHHflHHHHHHHHHMHflHHHHHHHi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1