ANWB-erkenning restaurants A iHÉ^i 20% Oude jazz in Arsenaal Kunstenaarscollectief ColTeK etaleert het werk Just4You winnaar regionale voorronde mini-onderneming Botenwasserette Marina Port Zélande start half jaar later Sceptische ontvangst ideeën Statenfracties verdriet GroenLinks VVD fel tegen plan stiller platteland Mooie one-Iiners en kietelende paradoxjes Frances Black topact op Irish Folkfestival Drie Schouwse eetgelegenheden onderscheiden ondernemend zeeland 15 kunst cultuur OPRUIMING WMrH zaterdag 24 maart 2001 ZIERIKZEE - Wie eens een dagje uit of een weekeindje weg is op Schouwen-Duiveland, en lekker wil eten voor niet al te veel geld, kan sinds kort kijken naar restaurants met het logo van de ANWB Ledentip Res taurants. Deze restaurants ser veren maaltijden van drie gan gen van rond de vijftig gulden. Zij zijn aanbevolen door ver schillende leden van de ANWB en vervolgens bezocht en goed bevonden door een inspecteur van deze organisatie. Op Schouwen-Duiveland heb ben clrie restaurants dit logo weten binnen te halen: De Schouwse Pot inBurgh-Haam- stede, De Brouwerie in Brou wershaven en Restaurant 4 Beaufort in Renesse. Enkele andere restaurants worden nog onder de loep genomen. Ook enkele restaurants op Walche ren en in Zeeuws-Vlaanderen staan op de lijst. Al deze eetgelegenheden vol doen aan de criteria die de ANWB heeft gesteld, zoals een prijs van circa vijftig gulden voor drie gangen, een gezellige uitnodigende sfeer, een goede keuken, een vriendelijke be diening en goede hygiëne. „De ANWB Ledentip Restau rants wil de toerist, maar ook de bevolking uit de streek, het vertrouwen geven dat ze bij een restaurant met dit logo terecht kunnen voor een goede maal tijd in een prettige sfeer en met een prima service", legt I. van Dongen-Arvai van ANWB Le dentip Restaurants uit. „Elke maand komen er nieuwe res taurants bij die zijn aanbevo len en waar ook een van onze inspecteurs is geweest. Zo den ken we snel een mooi en breed gesorteerd bestand op te bou wen." De uitverkiezing blijft een jaar geldig. Suzanne de Smit van Restaurant De Brou werie in Brouwershaven is wel content met de onderschei ding. „Er wordt nog gewerkt aan de promotie van het logo door de ANWB, hqb ik begre pen. Nog niet iedereen kent het bestaan ervan. Maar sincls we in de Kampioen van maart heb ben gestaan, merken we wel dat we extra aanloop krijgen." door Ellen De Vriend VLISSINGEN - De mini-on- dememing Just4You van de Hogeschool Zeeland heeft de regionale voorronde gewonnen van de verkiezing voor de beste mini-onderneming van Neder land. Aan de verkiezing deden zeven ondernemingen uit Zee land en Noord-Brabant mee. Just4You heeft met de over winning een plaats veroverd in de landelijke finale in juni in Amsterdam. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Jeffrey Kutterink. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Een mini-onderneming is een onderneming die voor de duur van een schooljaar is opgezet door jongeren vanaf 16 jaar die een beroepsopleiding volgen. Hoewel het 'mini' is, is het een gewone onderneming met leve ranciers, afnemers en een aan delenkapitaal. De zeven kan didaten moesten hun bedrijf in een stand presenteren. Een jury beoordeelde hen op originali teit, uitsti'aling en het informa tieve gehalte. Behalve de .presentatie, telden ook het jaarverslag en de productpre sentatie mee. Voor het tweede achtereenvol gende jaar wonnen de Vlissin- gers. Het team van Just4You heeft de savingfile ontwikkeld, een kartonnen koffertje als alternatief voor de plastic draagtas. De savingfile is door de studenten al aan diverse in stellingen en bedrijven ver kocht. De gewonnen cheque van 250 gulden zal binnen de onderneming worden besteed. Restaurant De Brouwerie uit Brouwershaven is een van de erkende restaurants. foto Marijke Folkertsma door Inge Heuff OUDDORP - Ondanks enthou siaste reacties tijdens de de monstratie van de botenwasse- rij in januari, is de installatie ervan bij Marina Port Zélande een half jaar uitgesteld. De me chanische botenborstelbaan is nog niet voor alle schepen ge schikt. Daarom hebben het re gioteam Zuiver Zeeuws Water en Marina Port Zélande beslo ten enkele technische verbete ringen toe te voegen. De botenwasserette is ontwik keld om scheepsrompen op een milieuvriendelijke wijze van pokken en algen te ontdoen. Sinds 1 januari 1999 mag in Nederland geen koperhouden- de antifouling meer worden ge- bruikt voor het vrijhouden van de kielen van aangroeisels. Handhaving van deze regelge ving is voor zoet water inge gaan per 1 januari 2001, voor zout water wordt dat een jaar later. De mechanische boten borstelbaan, die de pokken en algen van scheepsrompen bor stelt, kan een mooi alternatief zijn voor antifouling. Een pro ject met een looptijd van twee jaar is voor zoet water gestart in Medemblik, terwijl dit voor het zoute water in Marina Port Zélande gaat gebeuren. „De botenwasserette is echter nog niet geschikt voor boten met een dubbele schroef of vleugelkiel", legt directeur J.P. Schot uit. „Omdat we graag een goed product willen leve ren. en ook deze klanten willen bedienen, hebben we de instal latie van de borstelbaan uitge steld tot september." Schot verwacht veel van de borstelbaan. De demonstratie op 13 januari was een groot succes, 45 klanten meldden zich al aan. Toch houdt hij zijn hart wel een beetje vast als in 2002 de handhaving in gang wordt gezet. „In België mag nog gewoon met antifouling worden gewerktDat is voor de Zeeuwse havens bedreigend. Schippers die ervoor kiezen om antifouling in België aan te la ten brengen, doen daar vaak ook hun andere onderhoud. Nu al scheelt me dat zo'n 175.000 gulden aan werk. Vervolgens gaan die boten hier het water in en komt het koper alsnog in de Zeeuwse wateren." door Maurits Sep MIDDELBURG - „En u ver baast zich dat Statenfracties zo weinig initiatiefvoorstellen in dienen?" Voor Marten Wiersma van GroenLinks is het sinds vrijdag geen raadsel meer. Ieder initiatief wordt zo terughou dend en sceptisch ontvangen dat het enthousiasme snel ver gaat. Wiersma diende in februari een uitvoerig onderbouwd plan in om burgers te stimuleren zuini ger te zijn met energie, Delta Energiek. Sympathiek, luidde het algemene oordeel. Maar juist daarom werd om bedenk tijd gevraagd. Eerst wilde de Statencommissie ruimte, milieu en water zich er eens diep over buigen. En vrijdag, in de tweede Staten vergadering waarin Delta Ener giek op tafel kwam, schoof het provinciebestuur het wederom voor zich uit: niet meteen begin nen, maar eerst onderzoeken of er wel draagvlak voor is. Dat onderzoek mag dan wel 30.000 gulden kosten. „Zonder meer zes ton op tafel leggen, gaat mij te ver", ver klaarde gedeputeerde T. Poppe- laars (CDA, energie). Wat voor werk kan zijns inziens geen kwaad. Hij wil contacten leggen met de verenigingen voor natuur- en milieueducatie, Delta Nutsbe drijven en met gemeenten. Voor de zomervakantie moet dat voorwerk klaar zijn. „GS willen geen politieke uit spraak doen over dit voorstel. Ze willen het aanhouden en la ter zelf bepalen of het alsnog op tafel komt", stelde Wiersma te leurgesteld vast. En conclu deerde: „Geen wonder dat er zo weinig initiatieven uit de Staten komen." door Harmen van der Werf DEN HAAG - De VVD in de Tweede Kamer gaat zich verzet ten tegen verlaging van de geluidsnormen voor landbouw activiteiten, zoals minister J. Pronk van Milieubeheer wil. Het voorstel van Pronk is on langs besproken met de lande lijke landbouworganisatie LTO Nederland, die daarop gelijk alarm sloeg. Terecht, vindt WD-Kamerlid J. Geluk. Geluk noemt het plan van het ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer 'een product van Randstedelijk denken'. „Boeren moeten natuurlijk re kening houden met hun omge ving. Ik had een aardappelloods vlakbij de bebouwde kom. Om wonenden klaagden. Ik heb ver volgens in overleg met de gemeente voorzieningen getrof fen." Geluk vreest met LTO Neder land dat economische activitei ten op het platteland een knauw krijgen bij verlaging van de ge luidsnormen. „Dat mag niet ge beuren. De landbouw zorgt nog voor wat dynamiek in platte landsgebieden." Onbegrijpelijk Het WD-Kamerlid vindt het voorstel van Pronk ook onbe grijpelijk, omdat er met twee maten wordt gemeten. Hij woont op werkdagen in een ap partement in de Haagse binnen stad. „Voor mijn deur wordt de riolering vernieuwd. Dat doen ze 's nachts om het verkeer niet te hinderen." Of Pronk zijn plan doorzet, moet nog blijken. Bij de Tweede Kamer is officieel nog niets be kend van een Algemene Maatre gel van Bestuur (AMvB) op grond waarvan de geluidsnor men omlaag zouden moeten. „Als dat er wel komt", stelt Ge luk, „zullen wij ons daar fel te gen verzetten." De Caledonia Jazz and Blues Band treedt op tijdens het Jasz-gala in Vlissingen. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Tijdens het JASZ-gala in het Arsenaalthea- ler in Vlissingen treden zater dagavond de Andor's Jazz Band fide Caledonia Jazz and Blues Band op. Beide orkesten maken 'naken oude stijl jazz. De Jazz Activiteiten Stichting «eland (JASZ) organiseert "aast het jaarlijkse Jazzfestival de Jazzdag in Middelburg ook regelmatig concerten in Wissingen. Dit weekeinde gaat "et niet om een zogenaamd zon- aagmiddagconcert in het café Advertentie VERBOUWINGS ft SPECIAALZAAK BORSTRAAT 21 - GOES van het Arsenaaltheater, maar om een gala, zaterdagavond, in de zaal zelf. De Andors Jazz Band is in 1978 opgericht en speelt jazz en hot dance-muziek uit de twintiger en dertiger jaren. Destijds ging het om een zeer populaire stijl. Vooral in New York en Chicago dromden mensen samen in danszalen of schaarden ze zich rond de radio om hun favoriete orkesten te horen. De Andor's Jazz Band probeert die traditie in ere te houden. De negen musi ci van het orkest hebben over de hele wereld opgetreden met him muziek in de stijl van Fletcher Henderson, Duke Ellington en Coon/Sanders Nighthawks. De Caledonia Jazz and Blues Band, bestaande uit zes muzi kanten, richten zich op dixie land, swing, rhythm and blues en shuffle, eveneens jazzstijlen die vooral voor de oorlog popu lair waren. Ook deze groep heeft in binnen- en buitenland opge treden. Aanvang gala: 20.00 uur. VLISSINGEN, Arsenaaltheater Brak, cabaretprogramma van Onno Innemee, met tekstbijdragen van o.a. Justus van Oei. Regie van Hans Riemens. door Willem Nijssen Onno Innemee is dit seizoen met twee programma's te zien geweest. In het najaar was het nog 'Kip zonder kop', een mooi programma, Innemee's eerste solo, en nu is er dan 'Brak', zo mogelijk nog mooier in elkaar gestoken. Terwijl zijn stijl, zijn 'handelsmerk' onge wijzigd dezelfde is gebleven: een enorme stroom van woor den, een stroom van associaties, van bizar naar (plotseling en puntig) actueel, van peinzend in het achterhoofd naar scherpe interactie met de zaal. Onno Innemee opent met een verhaal in lange, lange kleefzin- nen dat een fabel blijkt te zijn over een koe en een kikker, of nee, een strontvlieg en, o ja nou weet-ie het weer, een houten kistje en eh eh nee het was een timmerman, en in dat kistje daar zat een boodschap, want een boodschap dat is toch het mooiste wat er is, daar heb je wat aan, en waar hoor je dat nog tegenwoordig, een goede fabel? Kop en staart zijn dan al lang zoek natuurlijk, op hilarische wijze verdwenen tussen de zin nen. Een procédé dat Onno In nemee zal blijven volgen en waarmee hij steeds verrassende wendingen kan geven aan zijn teksten. Hij brengt zijn boodschappen ongelooflijk speels en subtiel, altijd met een ironisch onder toontje, zowat op zijn lijf ge schreven, ingebakken in zijn ietwat nasale en beetje slepende stem. Zo begint hij een verhaal over drie jongens in een steegje („verzamelaars van middel eeuws wapentuig"), vlecht er zijn toepasselijke en natuurlijk ontsporende fabel in, en zegt dan vier vijf minuten later heel achteloos, geraffineerd langs zijn neus: „Nou, daar werden ze stil van, die Marokkanen." Ra cisme en seksisme zo ironisch verstopt, en toch zo duidelijk en zo effectief. Van tijd tot tijd glipt er een mooie one-liner tussen. Zoals .zwijgen is nog niet liegen.(ui teraard in een sketch over on trouw). Of „Mensen worden nooit wat ze willen worden, want dan zouden er veel te veel kapsters zijn." of „De kans dat je jezelf bent is 1 op de 6 mil jard." Ze duiken ineens op en juist dat achteloze en onver wachte maakt ze sterk. Zoals ook de typetjes die zonder over gang van het een naar het ander plots in een schijn wei-per staan: de vader die gaat scheiden en zijn kinderen nog een trap na geeft, de mislukte leraar voor zijn vrijbuitende klas, de recht se Haagse rakker... Wat lijkt te beginnen als een aardige poging tot een leuk lied je (hè, Onno Innemee zingen??) draait uit op een schitterende persiflage op de hedendaagse (pop)zanger, en altijd ben je nét even te laat om het op te merken en dus verrast, altijd prettig verrast want Innemee's persi flages zijn grappig en raak ge- troffen. Aan het eind houdt hij een lof zang op het bestaan als cabare tier - zowaar bijna gezongen - met daarin de tekst, dat hij wel „zijn leven zou willen geven om niet dood te hoeven gaan" en het zijn dat soort kietelende mini- paradoxjes waar zijn voorstel ling mee vol zit. En die lofzang, die meent hij vast, want hij brengt zijn programma met een aanstekelijk plezier. En met champagne toe! Job Hoek, het jongste lid van het Kunstenaarscollectief bij zijn werk. foto Charles Strijd door Anita Tournois TERNEUZEN - Via een mat van foto's, waarop ingedeukte blik jes te zien zijn, komt men op een oude graanzolder. Het is de tweede verdieping van het Pool- time café in Terneuzen, in ge bruik genomen door ColTeK, die hier hun eerste expositie houden. ColTeK (Collectief Temeuzense Kunstenaars) is een stichting met acht deelnemers en opge richt op initiatief van Herman Loop in maart 2000. Plaatselijke kunstenaars en be- (Advertentie) door Ernst Jan Rozendaal BERGEN OP ZOOM - Zaterdag 7 april vindt in evenementenhal De Stoelemat in Bergen op Zoom voor de zevende keer het Irish Folkfestival plaats. Elk jaar wordt het programma zo samengesteld dat alle Ierse muziekstijlen aan bod komen. Hoogtepunt is ditmaal een optreden van Frances Black. Het festival begint met een Nederlandse groep die zich aan een wat groter publiek mag voorstellen. Dat is het trio Rapalje uit Groningen. Ze worden gevolgd door de groep Cian die laat zien dat traditionele Ier se muziek ook door jongeren wordt ge speeld. Singer/songwriter Mick Hanly is een be kende in de folkwereld. Hij schreef onder meer hits voor Christy Moore. In Bergen op Zoom treedt hij solo op. Na zijn concert treedt Frances Black aan, de grootste naam op de poster. Zij werd bekend door haar me dewerking aan het album A woman's heart, de meest verkochte cd met Ierse muziek ter wereld. Haar nummers als 'A wall of tears' en 'After the ball' zijn inmiddels folk-klas- siekers. Het festival wordt vervolgd door Dave Munnelly. Met zijn groep maakt hij zeer tra ditionele Ierse muziek. Zelf is hij een virtu oos op de diatonische accordeon, in folkkringen beter bekend als the box. De or ganisatie meldt dat Munnelly dé ontdek king is van 2001De groep Amadan sluit het Irish Folkfestival af. Kenmerkend voor de muziek van deze groep is het markante stemgeluid van Mark Gilligan. O'Carolan's Dance Squad zal het Ierse muziekfestival opluisteren met stepdances. Het festival begint om 15.00 uur en duurt tot ■ongeveer middernacht. zoekers van het Trefpunt, een instelling van Emergis, houden dagelijks vanaf 14.00 uur (be halve zondags) op de graanzol der een open atelier voor leden. Dij bijeenkomsten zijn toegan kelijk voor publiek. De bedoeling van de open ate liers is om kennis te maken met eikaars technieken, elkaar te inspireren, te motiveren en te stimuleren. Het initiatief is door de provin cie Zeeland gehonoreerd met een startsubsidie van vijfdui zend gulden en het Zorgkantoor geeft een jaarlijkse subsidie voor de huur van het pand en bijkomende kosten. Andere locatie De initiatiefnemers vinden het jammer dat de graanzolder van het Pooltime café niet in de loop van het publiek ligt en daarom zijn ze in onderhandeling met de gemeente Terneuzen voor een andere locatie. Henk Sanderse, een architect in ruste, neemt de pr en de contacten naar de diverse instanties voor zijn re kening Hij opende de eerste ex positie. ColTeK hoopt met dit initiatief een bijdrage te leveren aan kunst en cultuur in Terneu zen. Burgemeester Barbé prees in zijn toespraak de initiatiefne mers. „Het begin was niet ge makkelijk, maar jullie hebben geknokt en gewonnen"aldus de burgemeester.De exposanten zijn Herman Loof, Tony Poncia - schilderijen, Tjerk Hoek - schilderijen en foto's, Annemiek Hoek - foto's, Hans Dekker - te keningen, Arjo van de Plas - sjaals en Arjan Rietbergen - glas' in lood. Expositie ColTeK: te bezichtigen tot en met 31 maart op de bovenste ver dieping van het Pooltime café, Nieu we Diepstraat 103 in Terneuzen, da gelijks van 14.00 tot 17.00 uur. (Advertentie) GROTE KERK ZIERIKZEE MATTHAUS PASSION J. S. BACH ZATERDAG 31 MAART 18.30-22.00 uur Toegang 75,00 vier kaarten 250,00 Kaarten tel. 0118-623650 of DELTA DISC Mol 15 Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15