Boer mag 's avonds doorwerken Laat ze niet vallen Zestien camera's waken in uitgaanscentrum Goes Scouts kanoën in gracht en houden een vossenjacht yHIVEIDO Stuntverkoop op=op ÜHOGE KORTINGEN!! Agrariër krijgt meet ruimte voor andere bedrijfsactiviteiten Schots festival Yeere mogelijk van de baan KORTINGEN TOT 75% Supermario zet school online Tilburger krijgt celstraf voor oplichten hostellerii Gedeputeerde sust onrust over beperkingen in agrarisch gebied Hennepkweker in hoger beroep tegen werkstraf GEVEN WE DOOR ZEER GROTE CONTAINERVERKOOP TEAKHOUTEN TUINMEUBELEN Giro 222.111 HANSWEERT - Een als de digitale held Supermario verklede scholen beschikken sinds kort over computers. In elk lokaal zijn leerling van basisschool De Eendracht in Hansweert mocht vrij- pc's geïnstalleerd die op het Internet zijn aangesloten. Zo kunnen dagmiddag per e-mail een superinariotaart bestellen. De school de lessen worden aangevuld met kennis die via de digitale snel- is sinds kort online en dat werd gevierd. Alle zes bij de Federatie weg wordt vergaard. Om goed te kunnen begeleiden, krijgen alle Openbaar Onderwijs Reimerswaal (FOOR) aangesloten basis- leerkrachten een ICT-cursus aangeboden, foto Willem Mieras zaterdag 24 maart 2001 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Provinciale Staten verruimen de mogelijk heden voor niet-agrarische ac tiviteiten in het buitengebied. Bedoeling is de noodlijdende agrarische sector een steun in de rug te geven en het platteland vitaal te houden. Het opzetten van activiteiten is wel aan strenge regels gebonden (geen extra milieuhinder, beperkte oppervlakte, geen autoverkeer aantrekken, inpassing land schap). De gemeenten moeten erop toezien dat het niet uit de hand loopt. Met als enige tegenstander de PvdA-fractie, keurden de Sta ten vrijdag een wijziging van het streekplan Zeeland goed die de verbreding van de platte landseconomie mogelijk maakt. De boeren hebben het moeilijk en nood breekt wet, vonden de voorstanders. „De toekomst van het groene land gaat ons ter harte. Het is een overbrugging voor de slechte periode in de agrarische sector", verwoordde M. J. Wiersma (GroenLinks) het algemene gevoelen. Ook de PvdA leeft mee met de agrariërs, maar niet tot elke prijs, betoogde L. Vermeulen- Geschiere. Ze vreesde dat vrijgeven van het buitenge! voor nieuwe niet-agrarische tiviteiten uit de hand loop; juist leidt tot verloedering; het platteland. De deur vi ongewenste zaken wordt gen wijd opengezet, stelde meulen. Ze vond dat er vee boeren binnen de reguliere; drijfsvoering genoeg ar, mogelijkheden zijn om hoofd boven water te houda Verbodspolitiek De VVD-er I. Vogelaar scherpe kritiek op de PvdA. doet het platteland op slot.! is verbodspolitiek." Gede- teerde J. G. van Z wieten (\j ruimtelijke ordening) zei; vrijwel iedereen achter hei: gelijk maken van 'nieuwe g nomische dragers' staat. Hij zwoer dat aan de handhav van de spelregels strikt dek gehouden wordt. „Ik ben: bang voor uitwassen. De meenten zullen zich niet; hun verplichtingen onttr ken." De gedeputeerde vroeg ziek wat erger is: „Een mini-t; ping met vijftien plaatsen een agrarische schuur w, van je niet ziet wat er in; beurt." door Katja Meijers BREDA - „Het hotel was te sjiek voor mijn cliënt." Die verkla ring gaf raadsman W. Piet giste ren bij de Bredase rechtbank voor het overhaaste vertrek van zijn cliënt uit Hostellerie Schuddebeurs in Noordgouwe, vorige zomer. Na twee hotelkamers te hebben gereserveerd en zich te goed te hebben gedaan aan een diner en sterke drank, hielden de 31-ja- rige Tilburger en zijn driekop pige gezelschap het plots voor gezien. Het viertal vertrok met medeneming van de sleutels. De Tilburger verklaarde achter af tegenover de politie dat ze het eten niet lekker hadden gen den en zich bovendien nietw. kom hadden gevoeld in he! tel. Volgens een serveerster' het gezelschap 'nogal luidrud tig' en werd er veel gedronk Dat het stel honderd guldenk achtergelaten als betaling? de drank, ontkent zij. Hoste rie Schuddebeurs had een se declaim van ruim 1600 gul; ingediend voor onder meer: kosten van het eten en ink stenderving. Maar van polit rechter A. Scheffer hoeft Tilburger alleen de gestel- sleutels te vei'goeden. D; naast kreeg hij een celstraft vier maanden. De man werdc- veroordeeld voor wapenbezit! hennepkweek. door Mario Wisse VEERE - Het Schots festival in Veere gaat dit jaar mogelijk niet door. Stichting Sept, dat het wilde organiseren, vindt dat de gemeente Veere te lang heeft ge wacht met het verstrekken van een vergunning. Het festival zou van 31 augustus tot en met 2 september in Veere worden gehouden. Stichting Sept vroeg vorig jaar oktober een vergunning aan' bij de ge meente. Die kwam pas vorige week binnen. Volgens de stich ting is er nu te weinig tijd om het festival op poten te zetten. Het is te kort dag om contracten te sluiten met sponsors. Ook moe ten nog regelingen met politie en brandweer worden getroffen. „Het is natuurlijk moeilijk af spraken te maken met sponsors als je nog geen garantie hebt dat het doorgaat", zegt J. Sybenga van stichting Sept. „Afspraken onder voorbehoud maken zij niet graag." En zonder geld is het moeilijk artiesten of deelne mers aan te trekken. Sybenga verwacht dat begin volgende week wordt besloten over wel of niet doorgaan van het evenement. „We gaan ons intern beraden. Er moet een principe-afspraak worden ge maakt binnen het eigen bestuur. We gaan kijken hoe we ervoor staan." Tijdens het evenement zouden op diverse locaties in Veere le zingen en muziekuitvoeringen worden gehouden. Ook was er een kleine handelsmarkt ge pland. De stichting wilde het Schots festival elk jaar in een andere plaats of een ander land houden. Veere zou de primeur krijgen. Vorig jaar hield een andere or ganisatie, de stichting Veere- Schotland, een Schots-Zeeuws festival in Veere. Deze stichtrpg, uit Veere afkomstig, wil zo'n festival elke twee jaar in Veere houden. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - 's Avonds en 's nachts werken in het agra risch gebied blijft in de toe komst mogelijk. Berichten over de komst van een soort 'agrari sche avondklok' zijn voorbarig. Er komen weliswaar nieuwe re gels voor geluidshinder ingevol ge de Wet Milieubeheer, maar die gaan niet over geluid bij veldwerkzaamheden. De nieu we regels zijn niet strenger dan de huidige. Wel krijgen gemeen ten meer vrijheid om maatwerk te leveren. Gedeputeerde A. J. G. Poppe- laars (milieu) onderstreept dat in de toekomst géén beperkin gen aan het werken op het land worden opgelegd. Dat lijkt hem ook tamelijk overdreven. Hij wijst erop dat bij het provinciale milieu meldpunt ook geen klachten over geluidhinder op het platteland binnenkomen. De gedeputeerde veronderstelt dat de commotie over geluids beperkingen op het agrarische bedrijf is ingegeven door een verkeerde uitleg van de plannen van het ministerie van VROM. Ook voorzitter J. Ramondt van de Statencommissie Ruimte, Milieu en Water gelooft dat het in de praktijk allemaal wel zal meevallen. „Ik zie nauwelijks een verscherping van het beleid. We moeten voorzichtig zijn om hard te roepen als we niet pre cies weten wat ons boven het hoofd hangt." Ramondt, zelf lahdbouwer, is op zich tegen beperkingen in avond en nacht voor veldwerk „Ik heb de indruk dat er best een paar knelsituaties zijn, maar er is geen reden voor de provincie om actie te nemen. Het is trou wens een puur gemeentelijke zaak." Als uitvloeisel van de Wet Milieubeheer gelden voor de melkveehouderij en de ak kerbouw al enkele jaren alge mene maatregelen van bestuur waarin uitgangspunten voor onder meer geluidshinder staan. Nu wordt ook zo'n alge mene maatregel voorbereid voor grondgebonden bedrijven. Die bevat dezelfde normen. Op de handhaving van die normen wordt overigens tot op heden niet gecontroleerd. Er ontstaan alleen problemen als omwonen den (hardnekkig) protesteren. Bij de grondgebonden bedrijven wordt ten aanzien van lawaai onderscheid gemaakt tussen structurele geluidshinder (zoals van ventilatoren) en piekbelas- tingen (zoals ophalen van melk). De normen voor structurele ge luidshinder zijn strenger dan die voor piekbelasting. In de avond gelden striktere bepalin gen dan overdag. Gemeenten moeten in hun beleid aangeven waar ze hoeveel geluid toestaan. In het kader van de harmonise ring van Europees beleid kan de dag/nacht indeling veranderen. Voor landbouwbedrijven begint de dag nu om 06.00 uur, bij alle andere bedrijfstakken is dat 07.000 uur. Gelijktrekking ligt voor de hand. Veldwerk Ramondt vindt dat normale be drijfsactiviteiten binnen en bui ten het boerenbedrijf ook in de avond normaal doorgang moe ten kunnen vinden. Wel acht hij het alleszins redelijk dat bedrij ven die structureel geluidshin der produceren, zoveel als mo gelijk is maatregelen moeten nemen. Gedeputeerde J. G. van Zwieten (ruimtelijke ordening) is het daar mee eens. Hij stelt wel dat het gewone veldwerk bij het leven op het platteland hoort. De gedeputeerde signa leert dat in het buitengebied steeds meer bewoning komt. Voor hem geldt: wie de lusten wil van wonen op het platte land, moet niet zeuren over de lasten. „Anders moet je in de stad gaan wonen. Je moet niet zeuren als er in de zomer wel eens om 12.00 uur 's nachts een combine langs je huis rijdt." door Ingrid Huibers GOES - De verdachte - blauw wit gestreepte jas, groene plas- ticzak in de hand - is vrijdag ochtend op het politiebureau aan de Valckeslotlaan in Goes moeiteloos te volgen. Verschil lende beweegbare camera's houden hem in het oog op zijn vluchtroute van de Grote Markt richting Blaauwe Steen. Daar wordt hij vervolgens met veel vertoon aangehouden. Het tafereel was in scène gezet om de ingebruikname van het cameratoezicht te markeren. Het systeem was gisteravond voor het eerst operationeel. Hoewel districtschef J. Kasse blij is met het cameratoezicht, waarschuwt hij tegelijkertijd voor 'overspannen verwachtin gen'. „We moeten waken voor een blind geloof in de techniek", meent hij. „Camera's zijn stom me dingen. Ze geven alleen beel den door. Ze kunnen nooit de portier, kroegbaas of agent ver vangen." Installatiebedrijf Istimewa uit Vlissingen hing in totaal zestien camera's op: acht beweegbare camera's langs de Grote Markt, de Turfkade en het St. Jacobs- straatje en nog eens acht vaste camera's in de overige straten rondom de markt. Wekelijks worden van donder dagavond tien uur tot en met zondagochtend zeven uur opna men gemaakt. Ook bij grote eve nementen of calamiteiten draaien de camera's. De beelden worden digitaal opgeslagen en 24 uur bewaard. Controlepaneel In het bureau aan de Valckeslot laan staat de apparatuur in een aparte kamer: vier schermen en een controlepaneel. Op drie van de schermen kunnen de beelden van steeds wisselende camera's worden getoond. Het vierde scherm geeft een overzicht van alle beelden. Met het toetsen bord kan worden in- of uitge zoomd. Ook kunnen de beweeg bare camera's er mee worden bewogen. Om de privacy van het uitgaanspubliek te bewaken, zit op het politiebureau in principe niemand achter de camera- schermen. „Pas als de chef van dienst daarvoor toestemming geeft, wordt naar de beelden ge keken", zegt chef H. Rutgers van het wijkteam Goes-Centrum. „Dat gebeurt ofwel als we van agenten op straat een seintje krijgen dat er iets is. Ofwel ach teraf. als bijvoorbeeld iemand aangifte komt doen." door Mario Wisse MIDDELBURG - Zeeuwse scoutinggroepen zetten van daag hun deuren wijd open. Dat gebeurt in het kader van de Na tionale Scoutingdag. Dit jaar staat die in het teken van het In ternationaal Jaar van Vrijwilli gers. De scoutinggroepen Berdenis van Berlekom uit Middelburg en de Watergeuzen-Sint Willi- brordus uit Vlissingen doen op Walcheren mee aan de Nationa le Scoutingdag. De eerste groep bouwt bij de Herengracht in Middelburg een kabelbaan en gaat daar kanovaren. Belang stellenden kunnen er van 10.00 tot 14.00 uur terecht. De Vlis- singse scoutinggroep houdt een vossenjacht. Geïnteresseerden kunnen zich om 14.00 uur mel den op het Scheldeplein. Op de scoutingdag is extra aan dacht voor het weiven van vrij willigers. Scoutingroepen heb ben een tekort aan vrijwillige krachten. Ze zitten met name op leidinggevenden te wachten, zegt Peter de Jong van de wel- zijnsstichting Scoop en advi seurvan scouting Zeeland. Vol gens De Jong is het type vrijwilliger van vroeger - ie mand die ergens binnenstapt en nooit meer weggaat - uitgestor ven. „Vrijwilligers stoppen om verschillende redenen", zegt hij „ze gaan buiten de provincie studeren of willen het vrijwilli gerswerk tijdelijk doen omdat ze even geen werk hebben." Ook de motieven om er in te stappen, veranderen volgens hem. „Men sen zeggen: 'Ik wil een jaar vrij willigerswerk doen maar dan stop ik'. Persoonlijke ontwikke ling is vaak een motief." Het beleid van de scoutinggroe pen is nu gericht op het weiven en behouden van vrijwilligers, zegt De Jong. „Er moet inge speeld worden op de redenen waarom mensen met het vrij willigerswerk beginnen. Dat kan bijvoorbeeld door cursus sen aan te bieden, of door het werk van de studenten in de scouting mee te laten tellen voor school." Vrijwilligers waarde ren, is volgens hem ook belang rijk. „Je moet een vrijwilliger af en toe in het zonnetje zetten of een klopje op de schouder ge ven." MIDDELBURG - Tegen een hennepkweker uit Vlissingen is gisteren bij het Haagse gerechtshof 240 uur dienstverlening geëist en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De man was eerder door de rechtbank in Middelburg tot de zelfde straf veroordeeld, maar was in hoger be roep gegaan. Hij was niet op de zitting aanwezig om zijn bezwaren toe te lichten. De man had tussen '96 en '99 in een oude azijnfa- briek in Middelburg hennepplanten verbouwd. Zijn bedrijf stond keurig ingeschreven bij de Ka mer van Koophandel, als planten- en zadenkwe- kerij en hi j betaalde netjes belasting.Toen de poli tie, vanwege stankoverlast een inval deed bij zijn bedrijf, was de kweker zich dan ook van geen kwaad bewust. Hij vertelde de politie gelijk dat hij ook nog een kwekerij in Vlissingen had. In to taal nam de politie 38 kilo hennepplanten in be- slag. Het hof doet over twee weken uitspraak. Promotieweek 26 t/m 31 maart. Loop even binnen voor een gratis advies over huidverzorging, make-up of geuren.* pk ^£acuAAe< Parfumeriespeciaalzaak, schoonheidssalon en nagelstudio Garo/me en Gcui Jout.w El Waistraat91 Vussingen 0118-412446 Bij aankoop van 25,- SHISEIDO producten een mooi setje CADEAU! VAN HET TOPMERK SKYLINE GARDEN FURNITURE Zeer goede kwaliteit - gecertificeerd plantagehout Tuinbanken, inklapbare en verstelbare tuinstoelen, tafels in diverse formaten, ronde tafels, bijzettafeltjes, ovale en rechthoekige uitschuiftafels. Bij aankoop boven de 1.000,- en zelf meenemen ministep gratis! Lange Delft 131 Middelburg (Schuin t.o. Halfords) Verkoop: Donderdag 22 maart Vrijdag 23 maart Zaterdag 24 maart 11.00-17.00 u. 11.00-17.00 u. 11.00-17.00 u. 100% aluminium mini step slechts 99,50 Verkoop alleen tegen contante betaling en cheques. Thuisbezorging is mogelijk. Geen pin aanwezig. VAN DE WINKELWAARDE In ons land wordt 1 op de 150 mensen getroffen door epilepsie. Het Nationaal Epilepsie Fonds staat voor wetenschappelijk onderzoek, voorlichting via een infolijn, folders en brochures, begeleide vakantie- activiteiten, individuele hulp en epilepsieprojecten in ontwikkelingslanden. Vragen over epilepsie? Bel de Epilepsie Infolijn: Nationaal Epilepsie Fonds AOnn A I 1 YQ-Ay Postbus 270,3990 GB Houten UyUU oZI.Zt.1 1 www.epilepsiefonds.nl Word donateur. Er is nog zoveel te doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 14