Veere wil regie over stadswacht Grijpskerke zoekt nieuwe bouwlocaties PZC PZC Rapper III Pro boeit de jeugd Ook hof eist jaar cel tegen ontsnapte dief Rabobank sluit in drie Walcherse dorpen de filialen Justitie eist celstraffen tegen nette drugdealers Van Dok wil uitleg geven aan klagende stadstoezichthouders 13 kansturing vanuit Vlissingen of Middelburg blijkt niet te werken Aanhouding na vernielen auto's Hardrijders geflitst in Vlissingen Contract beveiliging bedrijven Eedese krijgt pelgrimszegen Drankrijder gepakt in Oostburg Symposium pakt duurder uit Open dag scouts IHnnrMiriam van den Broek [DOMBURG - Het Veerse college van Ben W is ontevreden over de Inschakeling van toezichthou ders van de Stichting Stadstoe- Ljclit Vlissingen Middelburg. Na twee jaar ervaring met de (lichting blijken de resultaten ronduit tegen te vallen. Het col lege wil daarom een andere or- «anisatiestructuur.. De twee stadstoezichthouders inVeere zijn op verzoek van het college in 1998 ondergebracht bij de Stichting Stadstoezicht Ülissingen Middelburg. Daar zijn de medewerkers in dienst en vanuit deze stichting worden ze aangestuurd. Ze werken zo veel mogelijk binnen de ge meente Veere waar ze in het al gemeen toezicht houden in de veta openbare ruimte. Daarnaast dienen ze als vraagbaak voor toeristen en kunnen ze worden keld voor parkeercon- toies en afvalprojecten. Volgens het dagelijks gemeente bestuur is er te weinig" binding de toezichthouders, de gemeente Veere en het Veerse werkgebied. Het gevolg is dat de zaterdag 24 maart 2001 inzet van de toezichthouders weinig effect heeft. Knelpunten worden te weinig gesignaleerd en over belangrijke delen van het jaar is geen rapportage uit gebracht. Verder is het college van mening dat er een matige te rugkoppeling' plaatsvindt van uit de stichting naar de politie en de gemeente. De gemeente houdt rekening met het feit dat de stadstoe zichthouders lange tijd zonder werk hebben gezeten en dus ook niet beschikken over 'relevante werkervaring'. Van deze perso nen wordt niet verwacht dat ze direct als volwaardige arbeids krachten inzetbaar zijn. Een goede begeleiding en aanstu ring is juist daarom van groot belang. De stichting erkent dat de orga nisatiestructuur en de aanstu ring voor de Veerse toezichthou ders niet optimaal is. De situatie wordt volgens B en W beter als medewerkers van de gemeente de toezichthouders gaan aansturen. Zij kennen im mers het gebied en weten op welke specifieke knelpunten gelet moet worden. Daarnaast vindt het college dat de stand- door Niels Juist DEN HAAG - Tegen een 22-ja- rigeman uit Middelburg is gis- lercn bij het Haagse gerechtshof 18 maanden celstraf geëist, waarvan zes voorwaardelijk. De man was eerder door de rechtbank in Middelburg tot de zelfde straf veroordeeld.De ver dachte was zelf niet op de zit ting aanwezig, omdat hij is ontsnapt uit het huis van be waring. Op31 juli 1998 had de man met ;een groep vrienden bij een vage kennis in Terneuzen aangebeld engevraagd of ze mochten bin nenkomen. Eenmaal binnen zou de verdachte een klap hebben verkocht. Vervolgens zou hij een een videorecorder door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De Rabobank Noordwest-Walcheren sluit per 1 mei de kantoren in Aagteker- kc, Biggckerke, Grijpskerke en Meliskerke. De sluiting is vol gens de bank noodzakelijk om dat steeds meer klanten pinnen, chippen en gebruik maken van geldautomaten. Een aantal maatregelen moet voorkomen dat de service voor klanten ach teruit gaat. Het personeel kan op andere kantoren aan de slag. Om na het sluiten van de kanto ten de service toch te verbeteren 'ril de Rabobank Noordwest- Valcheren onder meer cursus sen geven aan Manten hoe ge- bik te maken van chip- en pinautomaten. Voor het bezoek ran kluisjes denkt de bank aan Stopzetten van een taxidienst eaar andere kantoren. En waar .'misbezoeken tot nu toe alleen gebruikelijk zijn voor het geven ran financieel advies, wil de REDACTIE midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R- Bosboom I- Huibers A.M. van der Jaqt M. Koek E; Soesman te Vlissingen: A A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving Ft. Ramakers MJ. van den Broek K-L. de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 A380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-niail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.n I e-mail: redactie@pzc.nl plaats van de toezichthouders Domburg moet worden in plaats van Vlissingen of Middelburg. Het college draagt twee oplos singen aan. De eerste mogelijk heid is dat de gemeente Veere de toezichthouders volledig over neemt van de stichting. In de tweede optie blijven de toe zichthouders onder de stichting vallen, maar alleen op papier. In de praktijk stuurt Veere ze aan vanuit de standplaats Dom burg. Het college gaat met de stichting bekijken wat de beste oplossing is. en een cd-speler hebben inge nomen. Een dag later was de verdachte naar een bewaakte fietsenstalling gegaan, waar een andere kennis van hem werkte. Hij zou twintig gulden uit de kassa hebben gestolen. ,,Als je iets vertelt, maak ik je dood", zou hij de kennis hebben toegebeten. Tegen sluitingstijd zou de verdachte nog een keer zijn teruggekomen om het slachtoffer nog meer geld af handig te maken. De verdachte heeft tegenover de rechter in Middelburg toegege ven dat er geld is gestolen. Maar volgens hem heeft een vriend van hem een graai in de kassa gedaan en niet hij. De bewaker van de fietsenstalling is volgens hem ook helemaal niet be dreigd. Uitspraak over 2 weken. Met rap en hiphop werd de actieweek tegen racisme afgesloten. foto Ruben Oreel door Mario Wisse VLISSINGEN - De groep jongeren zit aan dachtig te luisteren naar Raven Struijk, alias 111 Pro van de hip-hop formatie 111 Pro- ductionz. De Middelburgse rapper trad vrijdag op in Vlissingen, ter afsluiting van de actieweek tegen racisme. „Hip-hop is voor mij een mogelijkheid te zeggen wat ik De hele week stond wijkcentrum Het Palet in Vlissingen in het teken van de anti-racis- meweek. Als afsluiting verzorgde 111 Pro- ductionz een optreden. Ongeveer dertig jongeren kwamen er op af. Er zijn ook wat ouderen naar het wijkcentrum getrokken. Ze zitten aan tafeltjes in de gang en lijken niet echt gecharmeerd van het rapgeweld. De aanwezige Vlissing'se jeugd des te meer. Het optreden wordt gecontreercl gevolgd. De meesten zijn afkomstig uit de Schilders- buurt waarin het wijkcentrum staat. Een buurt waarin verschillende culturen sa menleven. Ill Pro wil zijn publiek betrekken bij het op treden en vraagt of er iemand is die wat kan laten zien. De jongeren, die in een halve cir kel om hem heen zitten, kij ken elkaar aarze lend aan. Als de rapper vraagt of iemand kan breakdancen wordt er gelachen en ge wezen. Waarschijnlijk wel dus. Maar de jon gen naar wie gewezen wordt, duikt weg in zijn jas. Hip-hop Het optreden van Struijk blijft niet beperkt tot muziek maken. De Middelburger legt tussen de nummers door uit wat hip-hop voor hem betekent en vertelt over het ont staan van de muziekvorm. Over racisme wordt niet gerept. bank nu ook aan huis komen voor het afhandelen van meer alledaagse zaken. Die maatre gelen zijn vooral bedoeld voor oudere mensen die niet zo mak kelijk naar een ander dorp kun nen uitwijken om daar naar een kantoor te gaan. Om te zorgen dat Manten in de kernen waar kantoren dicht gaan, geld van hun rekening kunnen halen, gaat de Rabo bank overleggen met lokale winkeliers. Het is de bedoeling dat mensen bij een bepaalde winkel geld kunnen halen. Voor Biggekerke denkt de Rabobank daarover afspraken te maken met de rijdende winkel. Algemeen directeur P. M. de Kam van Rabobank Noord- west-Walcheren zegt dat het fi nancieel onverantwoord is de vestigingen open te houden. „De kantoren zijn bij elkaar 44 uur in de week geopend. Dat is dus al heel beperkt. Zestig pro cent van onze klanten maakt, al geen gebruik meer van een van de kantoren. Ze pinnen, chippen en halen geld uit de geldauto maat. Ook worden veel transac ties vanuit huis gedaan door middel van de Rabofoon of de computer. Daar komt de invoe ring van de euro nog eens bij. Het kost veel geld om de kanto ren aan te passen. Denk bijvoor beeld eens aan de te nemen vei ligheidsmaatregelen. Alles bij elkaar kost het openhouden van de kantoren meer geld dan ze fi- nancieel-economisch gezien opleveren." De inwoners van de vier dorpen die toch naar een kantoor van de Rabobank willen om geldzaken te regelen, kunnen per 1 mei te recht bij de kantoren in Dom burg, Oostkapelle, Westkapelle en Zoutelande. De vijf betrok ken medewerkers behouden hun baan. De Kam: „Er zijn va catures genoeg en de medewer kers zijn niet boventallig." De gemeente Veere onderzoekt waar nieuwe woningen gebouwd kunnen worden in Grijpskerke. door Miriam van den Broek GRIJPSKERKE - In navolging van Aagtekerke is de gemeente Veere bezig met het opstellen van een nieuw bestemmings plan voor de bebouwde kom van Grijpskerke. De eerste aanzet daartoe is verwoord in de dis cussienota bestemmingsplan Grijpskerke. De aandacht daar in gaat uit naar mogelijke loca ties voor nieuwbouw. Er wordt nog steeds onderzocht of het dorp bij Nimmerdor aan de noordzijde kan uitbreiden. Nieuwbouw moet verder zoveel mogelijk komen binnen de be bouwde kom. In de discussieno ta wordt gedacht aan het terrein aan de Dr. S.R. Beertastraat waar nu een loods staat. Op deze plek kan detailhandel komen met eventueel woningen. Ook stelt de nota dat er één of meer dere woningen kunnen komen op het terrein aan de Bergwei grenzend aan de Kerkring en op de hoek Jacob Catsstraat-Kerk- straat. Verder is er nog een vrije kavel aan de Noordstraat en er zijn twee kavels aan de Marie- kerkseweg. Volgens de nota kan er nog extra ruimte voor woningbouw wor den gecreëerd als enkele bedrij ven uit Grijpskerke besluiten te verhuizen. Het aannemersbe drijf aan de Molenstraat en het transportbedrijf en de agrari sche onderneming aan de Noordstraat-Oostkapelseweg komen op termijn in aanmer king voor verplaatsing naar een bedrijventerrein in Koudekerke of Serooskerke. Dat geldt ook voor de transportbedrijven aan de Noordstraat en de Jacob foto Lex de Meester Catsstraat. Eventuele verplaat sing gebeuxri, op vrijwillige ba sis. In de discussienota wordt te vens belang gehecht aan het in standhouden van de basisvoor zieningen zoals scholen, kerken en winkels. Daarnaast wil de gemeente Veere dat winkels of kleine bedrijven de kans krijgen zich in Grijpskerke te ontplooi en. Als er panden aan de Kerk ring vrijkomen; mag daar wat de nota betreft nieuwe detail handel en horeca worden geves tigd. Deze ondernemingen moeten echter kleinschalig van opzet zijn en het uiterlijk van de gebouwen niet aantasten. Over de toekomstige invulling van de voormalige brandweerkazerne en het zijdemuseum wordt nog nagedacht. Op 9 april wordt er een infox-ma- tieavond gehouden. Aector Dooms MIDDELBURG - Drie verdachten van drugshandel verschenen donderdag voor de rechtbank in Middelburg. Detwee Middelburgers van 25 jaar en een 24-ja- rige Arnemuidenaar zouden zich de laat ste twee jaar schuldig gemaakt aan ver koop van zogeheten party-drugs aan bezoekers van dancings en discotheken. Hun aandeel was niet even groot. Wegens handel in amfetamine en xtc-pillen eiste de officier tegen een van de Middelbur gers zes maanden gevangenisstraf plus zes maanden voorwaardelijk. Daarnaast vroeg hij een half jaar lang elektronisch toezicht. „Hij had de prominentste rol." De Middelburger deed afstand van zijn auto ter waarde van 15.000 gulden. Daarnaast was hij bereid een transactie van 15.000 gulden te betalen. Tegen de andere twee verdachten werden dezelfde straffen geëist: twaalf maanden gevan genisstraf. waaivande helft voorwaardelijk. In de eis tegen de Arne muidenaar werd meegenomen dat zijn auto verbeurd wordt verMaard. Deze au to werd voor het vervoer van de hard drugs gebruikt toen hij in Rotterdam woonde. Hij leverde de drugs aan de Mid delburger. Bij een van de Middelburgers thuis werd op 17 december ongeveer twee kilo amfetamine en 1100 xtc-pillen aangetroffen. De man zei enkele keren als drugskoerier te zijn opgetreden. Tijdens die periode zat de politie op het spoor van de Middelburgse dealer. Twee van de drie hadden een blanco strafblad. Uitspraak 4 april. VLISSINGEN - Een 27-jarige Vlissinger en een 34-jarige Rotterdammer zijn in de nacht van donderdag op vrijdag aan gehouden voor het vernielen van auto's. Getuigen zagen de twee mannen in de Holbeinstraat in Vlissingen diverse perso nenwagens beschadigen. De mannen zijn overgebracht naar het huis van bewaring Tox-entijd in Middelbux-g. VLISSINGEN - In de Badhuisstx-aat in Vlissixig'en zijn vrij- dagmox-gen elf mensen geflitst voor te hax-d rijden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 81 kilometer per uur in plaats van 50 en werd gehaald door een motorrijder. De controle werd gehouden tussen kwai-t voor zeven en kwart voor negen. In die periode passeerden 579 voertuigen de contx-olepost. ZIERIKZEE - Vei'tegenwoordigers van gemeente, politie en de Ondernemex-skring Schouwen-Duiveland ondexiekenen maandag 26 maart een gezamenlijk contract voor de opxrich- ting van de Stichting Beveiliging Bedrijventerreinen. Bij het- initiatief hebben zich tot dusver twintig deelnemex-s aange sloten. De overeenkomst garandeex-t een intensieve suxweil-. lance door een paxticuliere bewakingsdienst rond de terrei nen van de aangesloten ondernemingen, aanvullend op de rondes van de politie. EEDE - Marijke Schoone uit Eede ontvangt morgen, zondag, tijdens een speciale kex-kdienst in de kex-k van het Leger des Heils in Den Haag volgens de traditie van het pelgrimeren naar Santiago de Compostela de pelgrimszegen. Zaterdag 14 apxril vertrekt zij met de bus naar Noox'd-Spanje om daar en in Noord-Portugal te voet naar het pelgrimsoord te gaan. Schoone wandelt dan zo'n duizend kilometer ten bate van de zwerfjongeren in Den Haag (px'oject Frankenstx'aat). Tijdens de dienst, die om 10.00 uur begint, zal een van de leden van het opvangteam van zwerf jongex-en aan Marijke Schoone als pel grim een brief ovei'handigen gericht aan St. Jacob in Compos tela. Hierin wordt hulp en ondex-steuning gevraagd voor de dak- en thuisloze jongeren. Ook de jongex-en zelf worden in de gelegenheid gesteld een brief met hun gebeden aan Schoone mee te geven. Het streef bedrag voor de gesponsox-de pelgrimstocht is zo'n 15.000 gul den. Marijke Schoone hoopt haar voettocht op 11 juli te vol brengen. OOSTBURG - De politie in Oostburg hield vrijdag een auto mobilist uit die plaats aan die teveel had gedronken. De 26-ja- rige man bijna twee keer te veel op.Hij kreeg een rijverbod van drie uur én een px'oces-verbaal. BURGH-HAAMSTEDE - Het symposium duux'zaam sociaal- economisch beleid vair de gemeente Schouwen-Duiveland is bijna twaalfduizend gulden duurder uitgepakt dan was be groot. De totale kosten van de bijeenkomst half januai'i in Bux-gh-Haamstede belopen nu ruim veertigduizend gulden. De meex-kosten zijn volgens bux-genxeester en wethouders hoofdzakelijk vex-oorzaakt door een grotere opkomst dan was verwacht. In de begi'oting was er van uitgegaan dat hondexxl van de honderdveeiriig genodigden naar het Duinhotel zou den komen. In wex-kelijkheid wax~en er 125 bezoekers. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - „Ik kan niets anders doen dan praten met mensen en weex-leggen wat juist en onjuist is." Burgemeester A. van Dok vanWeele is voorzit ter van de Stichting Stadstoe zicht Vlissingen Middelburg (SSVM). Ze reageert op be schuldigingen van medewer kers van de stichting aan het adres van de directie. In brieven Maagden de toe zichthouders over gebi'ek aan inspraak, vriendjespolitiek, een slechte sfeer en te lage salarië ring. Ze verweten de dix-ectie een medewerkster te hebben ontsla gen omdat ze het voor het perso neel opnam. De leiding van de stichting weersprak de lezing van de brievenschrijvers. „Het is best begrijpelijk dat mensen het opnemen voor een ontslagen collega", zegt Van Dok. „Daar kan ik ook wel sym pathie voor opbx'engen. Maar als dat zich uit in mededelingen die niet juist zijn, schept dat een verkeerd beeld." Ze doelt op de eis van de stadswachten om meer salaris. Volgens Van Dok zijn er wettelijk geen mogelijk heden om het salaris te verho gen tot 150 procent van het mi- nimumlooix. „De SSVM kan daar niet over beslissen. Als dat zo zou zijn, zou het alleen gelden voor een heel Mein pexxrentage." Van Dok wijst erop dat de stich ting aangaande het ontslag van de vxxmw door de kantonrechter in het gelijk is gesteld. Ze zegt op de hoogte te zijn van problemen rond de persoon die onlangs is ontslagen. „Na het ontslag heb ik brieven van haar gehad, waarin ze aangaf dat ze het niet met de gang van zaken eens was. Daarovei'heen kwam die anonieme brief. Dat houdt verband met elkaar." Van ande re personeelsleden zijn haar geen klachten bekend. „Als er bij een ox-ganisatie zeventig man in dienst zijn, is er wel eens wat in pex'soneel opzicht." Lastig De klachten over de slechte sfeer bij de stichting zijn vol gens de voorzitter lastig na te ti'ekken. „Sfeer is een moeilijk te vatten begrip. Omdat de blie ven anoniem zijn, is dat moei lijk. Als mensen Machten heb ben, zou ik graag willen dat ze die ook aan mij kenbaar ma ken." Van Dok heeft eexxler ge- spi'ekken gevoerd met toezicht- houdex's en met leden van de ondernemingsi'aad. Verder is ze met stadswachten op pad ge weest. De genoemde px-oblemen zijn daarbij niet aan de oxxle ge komen. „De gx'ote meerderheid uit zich niet. Dan heb je ook geen zaak." Ze noemt de manier waarop de leiding van de stichting met de Machten omgaat 'alext en prij zenswaardig'. De directie voext deze week op alle locaties van de stichting gesprekken met wei"k- nemers om ze op de hoogte te stellen van wat er gebeuxxl is. Er is de afgelopen tijd het een en ander verbeterd bij de stichting, stelt Van Dok. „Er is een perso neelsconsulent aangesteld. Het effect daaxvan is mei~kbaax\ Het ziektevex-zuim is bijvoorbeeld omlaag gegaan." Over 1999 was het ziekteverzuim twintig pro cent. Volgens Van Dok is dat wel hoog, maar niet uitzonderlijk. „Bij vex'gelijkbai'e instanties is het percentage ook zo hoog." Ze wijt het cijfer aan de achtexv grond van de werknemers. „De werknemers van de stichting komen uit een moeilijke situa tie." De doorstxxxom van toe zichthouders naar reguliere ba-r nen verloopt volgens van Dok. nu ook beter dan eerst. „Dat was een punt van zorg, maar de laat ste tijd gaat het goed." Salariskorting Deze week is besloten om de sa- lariskorting voor zieke wei'kne- mers gedeeltelijk af te schaffen. Toezichthouders kunnen een salaris van 120 tot 130 procent van het minimumloon veixlie- nen. Voox'heen moesten ze na een maand ziekte hun toeslag op het minimumloon irxleveren. Vanaf nu bedx-aagt de koiting nog zeven procent. BROUWERSHAVEN - De scouts van de Grevelingengroep Brouwershaven zetten van daag, zaterdag 24 maart, hun deuren weer open voor iedereen die kennis wil maken met het scouting-leven. De gi'oep trekt er op uit met ei gen zeilboten. Daarnaast zijn er activiteiteix aan de wal. Bijzon der is 'watenvex'k', een speciale groep voor verstandelijk gehan dicapten. De open dag is van 14.00-17.00 uur op het scou- tingterx-ein aan de Spui weg 3.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13