Hulpteam staat klaar voor boer Mkz-ellende kan jaar duren Gezonde beesten geef je geen spuitje PZC Kruiningse hobbyherder krijgt nieuwe schapen Hamsterwoede in supermarkten Verontruste Belgen mijden winkels Sluis Psychosociale bijstand Opvangcentrum De Mikke dicht Brief GGD adviseert hulpverleners over mkz 2 Schap helpt boeren met mest Duitsers bang voor besmetting GroenLinks tegen Eurocommissie Zeedijken zijn afgesloten Boomplantdag Schap stopt met jagen muskusrat VERBOUWINGS UITVERKOOP zaterdag 24 maart 2001 schappelijk werkers en hulp verleners uit de psychiatrie zit ten. De medewerkers worden geselecteerd op affiniteit met landbouw. „Dan snappen ze wat een ruiming voor boeren kan be tekenen", zegt Janssen. Hij zegt dat steeds meer het be sef is gekomen dat psychosocia le hulp een belangrijk aspect is bij rampen als varkenspest en mkz. „Vooral als de stilte na een paar weken na de ruiming toe slaat, kan professionele hulp nodig zijn. Na een paar weken of maanden realiseer je je pas echt wat er is gebeurd." door Martijn Hover UTRECHT - De paniek over mond- en klauwzeer die momenteel door Europa waart, is volkomen gerechtvaardigd. Dat vindt Jos Noordhuizen, hoogleraar in de gezondheidszorg voor landbouwhuisdie ren aan de Universiteit Utrecht. „Alleen al voor Engeland wordt de totale schade nu geraamd op honderd miljard gulden. Naar het zich laat aanzien, kan het nog wel een jaar duren voordat deze epidemie helemaal is uitgewoed." Hoe lang het mond- en klauwzeervirus de Europese boeren zal blijven teisteren, hangt af van een aantal factoren, meent de Utrechtse diergeneeskundige. Maar als ze pech hebben, kan er een jaar zijn verstre ken voordat de epidemie helemaal is uit gewoed. „Om te beginnen is er de onze kerheid omtrent de incubatietijd, de tijd die verloopt tussen de besmetting door het virus en het optreden van de eerste ziekte verschijnselen. Die varieert onder norma le omstandigheden van twee tot twaalf a twintig dagen. De duur is onder meer af hankelijk van de mate van gevoeligheid van de diersoort, de algehele conditie van het dier, en de variant van het virus." Vooral over dat laatste heerst momenteel door Roelf Reinders GOES - Als de mond- en klauw zeer (mkz) in Zeeland uitbreekt, staat er een speciaal opvang- team klaar voor psychosociale hulp aan boeren van wie de vee stapel moet worden afgemaakt. De landbouworganisatie ZLTO heeft de gezondheidsdienst GGD Zeeland om zo'n hulpver lenersteam gevraagd. Zeeland krijgt één opvangteam bij ruimingen. In Brabant, dat samen met Zeeland het werk terrein van de ZLTO vormt, ko men er meer. Het is voor het eerst dat deze hulpteams er zijn. De vorming ervan is een voor zorgsmaatregel, zegt coördina tor hulpverlening H. Janssen van de ZLTO. „De teams komen pas in actie als de hel losbreekt." De hulpverleners kunnen aan- wezigzijnbij het ruimen van be smette beesten op het bedrijf maar staan ook klaar in de maanden die volgen. De ZLTO heeft al wel sociaal-pastoraal werkers die boeren met proble men helpen. Maar volgens Jans sen rechtvaardigt de grote im pact van mkz het inzetten van speciale opvangteams. In zo'n team kunnen GGD'ers, maat- MIDDELBURG - Vogel- en egelopvang De Mikke in Mid delburg is in verband met risico op mond- en klauwzeer vanaf vandaag gesloten voor bezoek. Eenden, kippen, weidevogels en egels worden tot nadere be richtgeving niet meer opgevan gen. Mensen die deze dieren naar De Mikke willen brengen, worden verzocht te bellen met het opvangcentrum of contact op te nemen met de politie. cepe^oneei'.'^'thuiszorgmêde- Poer uit Ouwerkerk verbitterd na afmaken schapen werkers en andere hulpverle ners weten niet goed wat te doen op veebedrijven tijdens de heer sende mond- en klauwzeercri sis. Dat zegt directeur V. Slenter van de gezondheidsdienst GGD Zeeland. nog onduidelijkheid. Hét virus kent zeker zeven hoofdvarianten en een nog veel gro ter aantal sub variantenHet is onder meer van belang om te weten om welke variant het gaat, omdat vaccins alleen werken te gen de variant waarvoor ze bedoeld zijn. „Het virus wordt momenteel in het labo ratorium onderzocht", zegt Noordhuizen. „Daarvoor wordt het gekweekt en in le ven gehouden op levende céllen. Er zijn verschillende tests om vast te stellen met welke variant je te maken hebt. Zo zitten er aan de buitenkant van het virus mole culaire structuurtjes die rechthoekig, driehoekig of bolvormig zijn. Aan de vorm daarvan kun je zien met wat voor 'strain' van het virus je te maken hebt." Variant Het onderzoek zal worden bemoeilijkt als blijkt dat de epidemie wordt veroorzaakt door een nog onbekende variant, denkt Noordhuizen. „Het lijkt erop dat de incu batietijd in dit geval aan de uitzonderlijk lange kant is - mogelijk wel drie weken", zegt hij„Dat kan er op duiden dat we hier te maken hebben met een betrekkelijk nieuwe variant." Volgens Sophie Deleu van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Dierge neeskunde staat inmiddels vast dat de in ons land aangetroffen virusvariant 'grote gelijkenis vertoont' met het virus dat in Engeland huishoudt. „We hebben een vaccin dat daartegen goed werkt", verze kert ze. „We hebben daar bovendien ruim voldoende van." Er zou dus gevaccineerd kunnen wordenmaar dat mag niet van de EU. Noordhuizen vindt dat het Europese be leid dat vaccinatie verbiedt, snel op de helling moet. „Dat is gebaseerd op een analyse van tien jaar geleden, die vooral gebaseerd was op economische afwegin gen. Daarbij is geen rekening gehouden met ontwikkelingen in de maatschappij. Mensen vinden het in toenemende mate ethisch onverantwoord om zo veel dieren zomaar af te maken. Als je bovendien kijkt naar de alleen al voor Groot-B rit- tannië geraamde schade van 100 miljard, kun je je zelfs afvragen of die zuiver eco nomische analyse wel zo goed onder bouwd was." Bovendien houden de Europese ambtena ren volgens Noordhuizen geen rekening met het feit dat de epidemie onmiddellijk volgt op een varkenspestepidemie en het bse-schandaal. „Die factoren zijn bij de economische afweging niet mee gewogen, maar ze spelen natuurlijk wel een belang rijke rol." GPD Veeboer G. van den Hoek: „Elke keer als je in die lege stal komt, wordt je er weer mee geconfronteerd.' foto Marijke Folkertsma Volgens Slenter bestaat er bij de ambulancediensten wel een protocol bij infectieziektes, maar zijn daarvan maar weinig mensen op de hoogte zijn. Voor huisartsen is er niet zo'n richtlijn, zegt hij. De gezond heidsdienst heeft alle Zeeuwse huisartsen, verloskundigen, thuiszorginstanties, ziekenhui zen, ambulancediensten en de Centrale Post Ambulancever voer een brief gestuurd. De GGD adviseert niet-spoedei- sende hulp tijdens het vervoers- verbod uit te stellen. Na drin gende hulp bij boeren met mkz- gevoelige dieren moeten de wie len en wielkasten van brand weer-, politie- en ziekenauto's worden ontsmet. Als er in Zee land mond- en klauwzeer uit breekt, en er is in het afgesloten besmette gebied acute hulp no dig, dan moeten zeer strenge maatregelen volgen. Hulpverle ners moeten zich in het zieken huis langdurig douchen en schone kleren en schoenen aan trekken. Ook mogen zij de vol gende 72 uur geen veehouderij bezoeken. Bij minder spoedei sende hulp moet volgens de GGD goed worden gekeken of een bezoek wel echt nodig is-. Be zoek aan ruimtes waar dieren zijn, moet worden voorkomen. door Piet Kleemans OUWERKERK - Hij kan er met z'n pet niet bij, G. van den Hoek uit Ouwerkerk (71). Tot woede en verbijstering van de veeboer werden zijn vijftig drachtige schapen en acht lammetjes don derdagavond op last van de Al gemene Inspectie Dienst (AID) gedood en afgevoerd, omdat de veeboer het venloersverbod overtreden zou hebben. Absurd, vindt Van den Hoek. „Het waren kerngezonde beesten. Die geef je toch geen spuitje." Donderdag braken een paar van zijn schapen uit. Van den Hoek besloot daarom de hele kudde schapen naar zijn bedrijf vijf honderd meter verderop te brengen en op stal te zetten. Dat bleef niet onopgemerkt. Het werd opgevat als overtreding van het vervoersverbod. Wie de AID inseinde, weet Van den Hoek niet. „En da's maar beter ook, anders waren er ongeluk ken gebeurd. Dan was het vast niet goed afgelopen." Donderdagavond kreeg Van den Hoek twee AID'ers op zijn erf. „Ze zijn niet eens in de stal we zen kijken, want dan hadden ze kunnen zien dat de schapen hartstikke gezond waren. En mkz in Nederland anp bron ID-Lelyslad toen kreeg ik te horen dat mijn schapen afgemaakt zouden worden. Ik was zo kwaad als een stier. Ik heb ze echt voor van al les uitgemaakt." De woedeuitbarsting hielp de Ouwerkerker niet. Twee uur na het bezoek van de AID'ers kwam de veearts, werden de we gen rond het bedrijf afgezet en werd begonnen met het doden van de dieren en het afvoeren van de kadavers. Band Van den Hoek kon het niet aan zien. „Als veehouder heb je een band met je dieren. Het zijn een soort kinderen voor je. Ik houd net zoveel van mijn schapen als van mijn vrouw. En nu zijn ze er niet meer en ik heb er niks tegen kunnen doen. Dat doet heel veel met je." Geslapen heeft Van den Hoek niet in de nacht van donderdag op vrijdag. En ook op vrijdag ochtend staan zijn ogen beurte lings verdrietig en verbitterd. „En elke keer als je in die lege stal komt, wordt je er weer mee geconfronteerd." In geld uitgedrukt lijdt Van den Hoek een schade van rond de 30.000 gulden. „En daar zal nog wel een boete van een paar dui zend gulden bovenop komen. Dat kun je nergens op verhalen. Mijn schade wordt niet vergoed. Hoe ik dat op moet vangen? Geen idee, er zit helemaal geen rek in." Meer dan de financiële schade drukt het verlies van zijn kudde schapen op Van den Hoek. „Als de dieren ziek waren geweest dan had je mij niet ge hoord. Maar nu zijn ze in mijn ogen voorniets doodgemaakt en dat kan ik niet begrijpen." Medeleven Enige troost put Van den Hoek uit het medeleven van collega- boeren. Hij hoopt van ganser harte dat het mond- en klauw zeervirus Schouwen-Duiveland niet zal bereiken, maar reali seert zich dat er wat dat betreft geen enkele zekerheid is. „Zelf zag ik van de week ook van die beelden van ruimingen op tele visie en dan zeg je bij jezelf van 'het zal je toch maar overko men'. En dan gebeurt het een dag later bij jou. Onvoorstel baar." Wat Van den Hoek betreft, had de overheid nooit moeten stop pen met het inenten van vee te gen de gevreesde dierziekte. „Toen ze dat afschaften had ik meteen al het idee dat dat hele maal verkeerd was." Of landbouwminister Brink horst erin zal slagen om zijn col lega's in Brussel ervan te over tuigen dat enten nodig is, betwijfelt de veehouder. „Uit eindelijk zal het geld toch wel weer boven het dierwelzijn ge steld worden." door Mieke van der Jagt KRUININGEN - In Kruiningen, maar ook ver daarbuiten, is met grote verontwaardiging gerea geerd op het ruimen van 13 schapen en 21 lamme tjes, donderdag, wegens een overtreding van het verboers1verbod. Inwoners van Kruiningen zijn inmiddels begonnen met een actie om de hobby herder, die donderdag te goeder trouw zijn ge bruikelijke graasrondje met zijn schapen deed, aan nieuwe dieren te helpen. De gemeente Reimerswaal is na de berichtgeving over de maatregel van de AID, gek gebeld door mensen die wat voor de eigenaar van de schapen wilden doen. Heel veel mensen kennen de hobby herder, een man van Turkse afkomst, die elke dag heel schilderachtig zijn schapen op het kleine eindje tussen het schapenkotje bij het station en het weidje een eindje verder, laat grazen. Een woordvoerder van de gemeente Reimerswaal noteerde namen van mensen uit heel Nederland, die geld wilden storten om de pijn van de hobby herder te verlichten. Maar vooral mensen in het dorp toonden zich bereid geld te geven om de, in hun ogen zo onrechtvaaridige behandeling, goed te maken. Inmiddels heeft de gemeente bemiddeld in een af spraakvan de inwoners met de Vereniging Protes tantse Kerken Kruiningen (VPKK). De kerk heeft een banknummer opengesteld waarop giften kunnen worden gestort. Het nummer is 3340124418 ten name van VPKK, onder vermel dingvan 'schaapjes'. van onze regioredactie VLISSINGEN - De hamster woede van Zeeuwse consumen ten wakkerde vrijdag verder aan. Naast vlees is vooral melk gewild. In Zeeuws-Vlaanderen kregen verschillende winkels gisteren door de Belgische grensblokkade te maken met bevoorradingsproblemen. De grote trucks met winkelpro ducten van A&P en Albert Heijn, die respectievelijk vanuit Gilze en Tilburg, normaal ge sproken via Antwerpen naar Zeeuws-Vlaanderen rijden moesten noodgedwongen wij dag gebruik maken van de veer ponten over de Westerschelde. Gevolg was dat de vakkenvul lers van de winkels een uur lan ger dan anders moesten wach ten om aan de slag te gaan. De meeste supermarkten in Zeeuws-Vlaanderen waren al voor het middaguur door hun voorraad dagmelk heen. A. Morcus van Plus Verbiest in Koewacht spreekt van een 'run op melk'. De winkel verkocht wij dag meer melk als donder dag. „We hebben dubbel be steld, we hebben nog geen nee verkocht." C. Vader van supermarkt Golff in Vlissingen was vrijdagoch tend rond een uur of elf al door z'n houdbare melk heen. „De mensen hamsteren, dat kun je wel stellen." De A&P in Goes hield melk ach ter om klanten die later komen niet teleur te stellen. De winkel kreeg wij dagmiddag weer houdbare melk, waar de klan ten volgens assistent-bedrijfs leider R. Ouweneel 'als een gek op af vlogen'. Ook de verkoop van andere zuivelpoducten als toetjes en puddinkjes is gigan tisch gestegen, zegt hij. H. Ver- duyn van Jumbo in Scharen dij - ke meldt een stijging van de verkoop van melk en vlees van zestig procent. Verder verkoopt hij meer honden- en kattenvoer dan normaal. TERNEUZEN - Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen 5 boeren die de komende dagen te maken kunnen krijgen® een gebrek aan opslagmogelijkheden voor mest zoveelag tijdelijke opslagalternatieven helpen in afgedamde sloten Het schap wil met die speciale dienstverlening voorkop dat gier - bij gebrek aan opslagcapaciteit op de boerderij*, op het oppervlaktewater worden geloosd. Wanneer ér capao teitsproblemen dreigen te ontstaan kunnen agrariër; Zeeuws-Vlaanderen het waterschap bellen (06-53776225):. het werkgebied van het waterschap Zeeuwse Eilanden ij bij problemen met. mest komend weekeinde het numf 0113-241000 gebeld worden. Indien nodig worden er dans., ten afgedamd of depots met folie gemaakt waarin bijvos. beeld mestwater gebufferd kan worden. In uiterste nooöj vallen zal het schap in overleg met betrokken veehoiafc bezien of mestoverschotten op andere manieren kunnen den opgevangen. VLISSINGEN - De Zeeuwse VW's en het Bureau voorTogj me Zeeland (BTZ) krijgen veel telefoontjes van Duitsenc- willen weten of ze nog naar Zeeland op vakantie kunnen|| mond- en klauwzeer in Nederland heerst. De vragen varies van of ze de caravan nog mee mogen nemen tot de gevai voor de volksgezondheid. De paasvakantie in Duitsland:* gint over twee weken en Zeeland is rond Pasen altijd een-* pulaire vakantiebestemming. „Er is geen negatief reisi;. vies", zegt J. Grim van het BTZ. „Dus ze kunnen gewoj komen." Bellers krijgen te horen dat ze niet op minicampi^ mogen komen waar dieren worden gehouden. „Wij we» echter niet hoe de zaak zich verder ontwikkelt", zegtEq den Anker van Toerisme Recreatie Nederland, die zegt datis kantoor in Keulen ook veel telefoontjes krijgt van Duitse die naar Zeeland willen. MIDDELBURG - GroenLinks moet de confrontatie l- schuwen, maar keihard aangaan. Tenminste, als het de par menens is met haar kritiek op het Europese landbouwbelëi Daarom moet zij de komst van de Europese adviescommis voor landbouw naar Zeeland, medio april, juist toejuichd vindt commissaris van de koningin W. van Gelder. De adv» commissie vergadert van 19 tot en met 21 april in Zeelandi Statenfractie van GroenLinks vindt dat maar niks. Vooralè kosten - 105.000 gulden - vindt zij weggegooid gj-i „Bovendien is het landbouwbeleid van de Europese "Cl- beestachtig", mopperde F. van Kollem vrijdag in de Staf vergadering. Als GroenLinks dat vindt, moet zij de komstvi de commissie niet tegenhouden, maar aanmoedigen, reages de Van Gelder. „Of het nou in Zeeland is, of gewoon inBim die commissie vergadert toch wel. Pak het probleem dan: en spreek op die vergadering uw gevoelens uit." Van Kol] bleef echter tegen. Hij vreest dat de aard van de vergadem niet geschikt is voor die discussie. Van Gelder denkt daara ders over.,Ik kan uw gevoelens meenemen in mijn welkons- woord." TERNEUZEN - Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen heé gisteren besloten om de zeedijken rond het Verdronken Laai van Saeftinghe en cle Zwarte Polder met onmiddellijke'-: gang af te sluiten voor het publiek. Aan het begin van ded:> en duinovergangen worden afzettingen met borden geplaas Ook heeft het schap besloten om georganiseerde viswedslij den op de zeeweringen voor onbepaalde tijd te verbieden Ife schap heeft bovendien de meeste onderhoudswerken ink buitengebied voorlopig opgeschort. door Frank Gijsel en Conny van Gremberghe SLUIS - In het winkelcentrum van Sluis was het vrijdag opval lend stil in de straten. Ten gevol ge van de verscherpte controles in verband met de uitbraak van mond-en klauwzeer aan de grensovergang hebben veel Bel gische koopjesjagers ervoor ge kozen orii de grens niet te passe ren voor hun inkopen. Het kooptoerisme in Sas van Gent en Hulst daarentegen leed viij dag geenzins onder de stren ge grenscontroles in verband met de mond-en klauwzeerepi- demie. De Vlaamse consumen ten deden gewoon de winkels aan de Nederlandse zijde van de grens aan. In het VVV- kantoor aan de Sint Annastraat komen opvallend weinig mensen langs. Volgens informatrice J. Bakker is het in Sluis goed te merken dat er aan de grens streng wordt gecontro leerd. „Mensen die echt in Sluis moeten zijn, komen nog wel, maar winkelend publiek is er bijna niet. We krijgen nogal wat telefonische vragen van veront ruste Belgen om te horen hoe de situatie hier is. Ook het aantal boekingen is deze week minder dan vorige week." Voorbereid Het parkeerterrein achter het VW-kantoor is enkel gevuld met een handj evol Belgische au to's. „Normaal staat dit terrein aardig vol." Een kilometer ver der, aan de grens met België te Sint Anna-ter-Muiden, waren de files van donderdag verleden tijd. De twee controleren agenten van Knokke-Hs konden in alle rust hun ws uitvoeren. Vrijdag werd sleds een kleine hoeveelheid vleest ren in beslag genomen. Dems sen waren duidelijk voorberét Rond de klok van vieren wore een vrachtauto van firma FieS uit Oostburg vanuit de richfe; België met aan het stuur chss- feur H. de Jonge door te dienstdoende Nederland douanebeambten aan de fes gezet. Aan boord een lading!> zerne, die dient als gronès voor veevoer. Nadat de beaé ten hun oversten hebben f raadpleegd, wordt de Belgisch douane opgeroepen. De comb natie WQrdt zonder pardon as de kant gezet en verzegelt „Maandag mag de lading we.' terug naar Frankrijk", deelt Belgische douanier korö^ mee. Chauffeur H. de Jonge en eige naar B. Fieret moeten de lading achterlaten. Dat doet pijn J hebben nog niet zo lang de sn kingen gehad in het wegveife en nu dit er nog eens boven Het houdt maarniet op. Ditkc handen vol geld." NISSE - In verband met mkz-crisis gaat dé vierde boor plantdag van Stichting (nu)ment voor een kind op-• maart bij de schaapskooiïnM- se niet door. De bedoeling dat ouders van kinderen dieaï een stofwisselingsziekte 2? overleden, bomen zouden pla ten. (Advertentie) door Mieke van der Jagt GOES - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft de jacht op mus kusratten stopgezet. In weilanden waar vee graast en op dijken waar beesten lopen, werken de mensen van het waterschap niet meer. Bovendien worden de medewerkers vanuit de districtskanto ren voorzien van desinfecteringsmiddel. Dit alles om de verspreiding van mond- en klauwzeer te voorkomen. Van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij heeft het schap te horen gekregen dat de vergunning om te jagen op mus kusratten voorlopig is ingetrokken. Vanaf vrijdag hebben de mus kusratten bestrijders geen vangkooien meer neergelaten. Het wa terschap gaat, waar dat mogelijk is, wel door met het onderhoud aan wegen, behalve wanneer er dieren in de buurt staan. Controles op agrarische bedrijven zijn helemaal stopgezet. WEGENS UITBREIDING HH H. EDELSMEDERIJ HARRY HUTJENS WITTEPAARDSTRAAT 3 GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 12