Risico tankschepen te groot Haagse Lange Jan te gast in Middelburg Zeeuws Museum mogelijk nog twee jaar dicht Kraanwagen belandt in sloot D66 wil PSD'ers jaar langer in dienst www.vakantieinnederland.ni Goese overvaller meldt zich na oproep op tv Vermiste jongen loopt 's nachts 40 km naar huis zeeuwse almanak Melk Gedeputeerde eist strengere regels transport ammoniak Experiment met mosselen uit Veerse Meer Bergers schieten Induna te hulp MORGEN GEOPEND VAN 13.30-17.00 UUR (Advertentie) (Advertentie) VAKANTIE BEGINT MET INTERNETTEN vakantie aan zee, in de bossen, op het water Bungalows, vakantiewoningen, appartementen, hotels, pensions, campings, stacaravans, bootverhuur. Bereikbaar per auto en met openbaar vervoer. TIPS voor uitstapjes. Ook enk. aanb. verkoop o.g. (Advertentie) j Tuinhek J veroorzaakt stroomstoring jiW - EN ST JOOSLAND Een verzakkend tuinhek heeft vrijdagochtend vroeg in Nieuw- en Sint Joosland een stroomsto ring veroorzaakt. Het hek raakte een laag- spanningskabel waar door twaalf tot veertien huizen aan de Molendijk en de Molenweg zonder elektriciteit kwamen. Bewoners meldden dat rond drie uur 's nachts het licht twintig minuten lang knipperde. 'Vrijdagochtend viel de stroom helemaal uit. Om half zes 's ochtends kreeg Delta Nuts de eerste mel ding binnen. De storing was kwart voor twee smiddags verholpen. MIDDELBURG - De beroving tan een 68-jarige vrouw bij een pinautomaat in de Middelburg- te binnenstad is opgelost. De idader. een 24-jarige Goesenaar, beeft zich donderdag gemeld bi j bet politiebureau in de Zeeuwse hoofdstad. Opsporing Verzocht besteedde maandag aandacht aan de zaak. Het AVRO-programma liet beelden zien die door de beveili gingscamera varl de bank waren opgenomen. Negen mensen her kenden de verdachte. De vrouw werd op 9 februari om 19.50 uur hardhandig wegge duwd toen ze aan het pinnen was bij een automaat van de Ra bobank in het Geeregebied. De 24-jarige Goesenaar pakte het geld en rende weg. De dader meldde zich bij de po litie toen het binnenvaartschip waarop hij werkte, terugkeerde in Zeeland. De mede-dader, die op de achtergrond zichtbaar was, isook bekend. Het gaat om een 29-jarige Goesenaar. Hij wordt verdacht van medeplich tigheid. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum blijft mogelijk nog tot april 2003 gesloten. Het dage lijks provinciebestuur houdt er rekening mee dat het museum de deuren niet opent voordat de huidige zittingsperiode van Provinciale Staten, in april over twee jaar, voorbij is. Oorzaak van de vertraging is een nieuw voorstel van het da gelijks provinciebestuur aan de Staten om niet volgende maand met de voorjaarsnota 2001 de toekomst van het museum uit te stippelen, maar tijdens de voor jaarsconferentie op 26 juni. Dat houdt in dat de Staten op zijn vroegst in september kunnen beslissen welke koers wordt ge varen. Het adviesbureau Twynstra Gudde werkt aan een rapport over de toekomst van het muse um. Op 4 april is dat klaar. Dat rapport zou aanvankelijk die nen als basis voor een voorstel van het dagelijks provinciebe stuur, maar nu is gekozen voor een 'integrale aanpak'. Dat be tekent dat niet alleen wordt ge keken naar wat de provincie met het museum wil en hoeveel geld een verbouwing, de toe komstige exploitatie en de dek king van tekorten over 2000 en 2001 vergen. Ook het belang van investeren in het museum wordt afgewogen tegen wensen op an dere beleidsterreinen. Vertraging Volgens gedeputeerde G. de Kok (cultuur) wijst de vertra ging in de besluitvorming niet op een financieel tegenvallend advies van Twynstra Gudde. Hij wil niet bevestigen dat het ad viesbureau drie mogelijke toe komstscenario's op een rij heeft gezet, waarvan de goedkoopste 7 miljoen gulden kost en de duurste 17 miljoen. Volgens voorzitter M. M. Steenbeek van het Zeeuws Museum komt Twynstra Gudde inderdaad met enkele scenario's van 'minimaal noodzakelijktot gewenst', maai de bijbehorende bedragen zegt hij niet te kennen. Steenbeek noemt het langer dichtblijven van het museum alleen acceptabel als het resul taat is dat door middel van een verbouwing ingrijpende verbe teringen worden aangebracht. ,,Twee jaar ben je daar gauw voor kwijt. Drie jaar betekent dus één jaar te lang, maar die vertraging hebben we groten deels al eerder opgelopen." Aangezien in de huidige opzet pas in september duidelijk wordt wat het nieuwe profiel van het Zeeuws Museum wordt en hoe ingrijpend wordt ver bouwd, laat een nieuwe direc teur nog op zich wachten. Het museumbestuur zal de provin cie voorstellen een interim-ma nager aan te trekken ter vervan ging van directeur I. Spaander, die volgende week van het to neel verdwijnt. BRESKENS - De politie heeft donderdagavonden -nacht lang gezocht naar de 18-jarige Ron nie van Aken uit Breskens. De verstandelijk gehandicapte jongeman was als vermist opge geven toen hij niet thuis was ge komen. Hij was donderdagmid dag om half vijf voor het laatst gezien aan de Industrieweg in Terneuzen. Daar stond hij te wachten op een taxi die hem naar huis zou brengen. Die was wat te laat, waarop de jongen besloot om naar huis te lopen. Via het sluizencomplex en de zeewering wandelde hij in de nachtelijke uren naar Breskens. Vrijdagochtend klopte hij, na een mars van zo'n veertig kilo meter, verkleumd thuis aan. Doktersonderzoek wees uit dat de jongen niets aan de tocht heeft overgehouden. MIDDEN doorlngrid Huibers VHEERENHOEK - Een 39- jarige chauffeur uit Breda is vrijdagmiddag rond vijf uur langs de Sloeweg nabij 's-Heerenhoek met zijn kraanwagen van de weg ge raakt. De kraan kantelde en kwam op zijn kop in de sloot te recht. De bestuurder bleef ongedeerd. Een twintigjari ge vrouw uit de gemeente Borsele raakte een kwartier later op datzelfde stuk Sloe weg wel gewond toen zij met haar auto op een voorganger botste. Zij werd met een hoofdwond naar het zieken huis vervoerd. De dertigjari ge Goese bestuurster van de taxi waar de Borselse achter op reed, kwam met de schrik vrij. De taxi moest remmen omdat de weg versperd was door hulpverleners rondom de gekantelde kraan. De twintigjarige bestuurster uit Borsele remde echter te laat. De Borselse brandweer rukte zowel met de blusgroep Heinkenszand als met de blusgroep Nieuwdorp uit om assistentie te verlenen. De kraanwagen is 's avonds met twee grote kranen door het Goese takelbedrijf Van Maurik uit de sloot getild. door Maurits Sep MIDDELBURG - De Staten fractie van D66 wil het perso neel van de veerdiensten een jaar langer in dienst houden. Als de werknemers een jaar langer in dienst blijven, kunnen ze cur sussen en stages in het kader van outplacement in dat extra jaar volgen. De voorbereiding op een nieuwe baan doorkruist op die manier het werkrooster gedu rende het laatste PSD-jaar niet. D66 maakt zich met de andere Statenfracties grote zorgen over de continuïteit en de veiligheid van de veerdiensten. Met de op heffing in november 2003 in het vooruitzicht zal het bedrijf veel moeite moeten doen voldoende mensen in dienst te houden. De directie van de PSD heeft vrijdag van het provinciebe stuur daarom twee miljoen gul den extra gekregen, grootste be lang is. D66-Statenlid P. van Veen-de Rechter stelde voor de outplace ment uit te stellen tot na de op heffing van de PSD. ,,Zo voor kom je dat mensen in werktijd scholing of snuffelstages vol gen." Zij opperde een bedrijf op te richten waarin de provincie (financieel) en een uitzendbu reau en een outplacementbu reau (begeleiding) deelnemen. Gedeputeerde J. Hennekeij (WD, veerdiensten) deed geen enkele toezegging. Er wordt over de werkgelegenheidsas pecten. Daarbij kan het voorstel van D66 een rol spelen, maar hij wilde er niet op vooruitlopen. (Advertentie) Mond- en klauwzeer houdt de consument in z'n greep. Als-ie al niet aan radio of te levisie gekluisterd zit uit nieuwsgierigheid naar nieu we gevallen, hamstert-ie wel allerlei dierlijke producten in de supermarkt. De vraag naar vlees is fors gestegen en de melkpakken en -flessen vlogen de winkel uit. Maar die nuchtere Goesenaar liet zich de kop niet gek maken en pakte zoals altijd z'n vrij dagse karretje vol met de ge bruikelijke producten in de gebruikelijke aantallen, wel of geen mond- en klauwzeer. Zijn favoriete caissière waar hij altijd bij in de rij gaat staan als ze er is, fronste haar wenkbrauwen toen ze de in houd van de kar zag: slechts één pak melk, wat etenswa ren en maar liefst acht flessen wijn, en niet de goedkoopste. „Precies", zei de Goesenaar tevreden. „Als er dan geen melk meer is, drink ik wel een glaasje wijn extra." zaterdag 24 maart 2001 Adjunct-directeur Hans Steijn van Ma Rijswijk van Miniatuur Walcheren. odam (rechts) levert zijn Lange Jan af bij directeur Sven van foto Ruben Oreel door Richard Hoving MIDDELBURG - Een dag na de brand rolde een fax binnen. Het Haagse Madurodam bood Minia tuur Walcheren een maquette aan van de Lange Jan en het Abdijcomplex. Het model werd giste ren in de druilerige regen in Middelburg afgele verd. De Lange Jan en het Abdijcomplex van het Mid delburgse miniatuurpark gingen eerder deze maand in vlammen op. Onbekenden knipten een gat in de omheining en stichtten brand. De direc tie van Madurodam zag een foto van de brand in de krant en bood de Haagse Lange Jan aan. „Een collegiaal gebaar", zei adjunct-directeur Hans Steijn toen hij gisteren de maquette kwam bezor gen. Voor directeur Sven van Rijswijk van Miniatuur Walcheren was de Lange Jan van Madurodam een oude bekende. Van Rijswijk stond vorig jaar in Den Haag voor het model. „Ik weet nog dat ik zei: 'Die van ons is veel mooier'Dat neem ik uiteraard terug." Het Haagse exemplaar uit 1957 is minder groot dan de maquette die in vlammen opging. Volgens medewerker Sjaak Voermans is de toren 1,20 me ter kleiner. Een ander verschil is het materiaal. De Lange Jan van Madurodam is van hout. De Mid delburgse miniaturen zijn van kunststof. Madurodam leent de toren en het kloostercom plex een jaar kosteloos uit. Met de herbouw van de Lange Jan wordt binnenkort begonnen. Voer mans schat de bouwtijd op zes maanden. Voor het komend seizoen, dat volgende week zaterdag be gint, is Miniatuur Walcheren met de komst van de Lange Jan van Madurodam uit de zorgen, merkte directeur Van Rijswijk opgelucht op. Nieuw in het park zijn een miniatuur van de Sar- dijntoren op de Vlissingse boulevard, een baan met radiografisch bestuurbare autootjes en het 'poepsjoelen'. Bezoekers moeten d rolvormige schijven in de openingen van een huisje sjoelen. „Als dat lukt, klinkt een harde of zachte wind." De politie liet gisteren weten dat het onderzoek naar de brandstichters nog niet is afgerond. De beveiliging is sinds de brand verscherpt. Van Rijs wijk overweegt 24-uurs surveillance in te voeren. YERSEKE - De mosselsector wil dit jaar een proef uitvoeren met het verzaaien van mosselen uit het Veerse Meer in de Ooster- schelde. Uit het experiment moet blijken of brakwatermos- selen uit het Veerse Meer in de Oosterschelde gedijen. Het idee komt van mosselkwe ker L. Nieuwenhuize en Zonen in Yerseke. In november 1999 heeft dit bedrijf al een vergun ningaanvraag voor het experi ment ingediend. Het ministerie van LNV staat er positief tegen over. Het laatste woord is aan de Kamer voor de Binnenvisserij. Die neemt binnenkort een be sluit. Van duikers wist Nieuwenhuize in het hele Veerse Meer behoor lijke hoeveelheden mosselen liggen. „Met een haakje hebben we later zelf wat trosjes mosse len bovengehaald. De schelpen waren redelijk groot, maar er zat opvallend weinig vis in. In de Oosterschelde kunnen ze be ter groeien Nieuwenhuize wil voor de proef dit voorjaar twee keer tweeduizend mosselton (een mosselton is honderd kilo) uit het Veerse Meer halen en in de Oosterschelde verzaaien. Het zou hem niet verbazen als ze doodgaan. „Ze leven in het brakke Veerse Meer toch onder heel andere omstandigheden, maar in deze tijd van schaarste aan kleine mosselen is het zeker het proberen waard." Volgens schattingen liggen in het Veerse Meer enkele tienduizenden mosseltonnen. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het vervoer van gevaarlijke stoffen over de Westerschelde - met name am moniak - moet aan banden wor den gelegd. Dat is nodig om de kans dat bij een calamiteit ge bieden langs de rivier ernstig worden getroffen, te verklei nen. Volgens de huidige kansbe rekeningen zijn de risico's veel te groot, vooral voor Vlissingen, Breskens, Hansweert en Ter- neuzen. Gedeputeerde J. G. van Zwieten eist dat het Rijk nieuwe regels voor ammoniaktransport uitvaardigt. Bij de behandeling van het mi lieuplan, vrijdag in provinciale staten, maakte Van Zwieten (WD, ruimtelijke ordening) on verbloemd duidelijk het gehar rewar over de zogenoemde 'risi cocontouren' meer dan beu te zijn. „We moeten het kind bij de naam noemen en er niet zo ge heimzinnig over doen. Het is on ze dure plicht dat er duidelijk heid over moet komen." Gevraagd om een toelichting stelt hij dat de mensen langs de TERNEUZEN - Bergingsbe drijf Polderman uit Hansweert heeft vrijdagochtend op de Wes terschelde het Nederlands bin nenvaartschip Induna uit de problemen gehaald. De Induna kwam uit Duitsland geladen met 3343 ton grint voor de tun nelbouw en was op weg naar Terneuzen. Eenmaal in de Overloop van Hansweert viel plotseling de motor uit. De Induna voer op dat moment in een gebied waar niet mag worden geankerd van wege de vele kabels op de bo dem. De boten Alpha en Charlie waren snel ter plaatse en brach ten de binnenvaarder verder zonder problemen naar Terneu zen. Daar bleek dat de koelwa- terpomp het had begeven. Westerschelde moeilijk op transport gezet kunnen worden, omdat er ammoniaktankers over de rivier varen. „Als de mensen niet weg kunnen, dan moeten we het gevaar wegne men. Daar moeten we oplossin gen voor bedenken. Het rijksbe leid moet anders, ook al geeft dat internationaal hoge gol ven." Van Zwieten vindt dat Zeeland geen genoegen kan nemen met het feit dat 15.000 mensen in Vlissingen binnen het risicoge bied wonen en er ook elders langs de Westerschelde mensen in de gevarenzone verblijven. „De bron van alle ellende moet worden aangepakt", aldus de gedeputeerde. Als mogelijkhe den noemt hij onder meer: een strengere begeleiding van het ammoniaktransport, aanleggen van pijpleidingen, de vaaraf- standen bekorten 'en zonodig minder schepen toelaten. Van Zwieten onderstreept dat de kansen op een aanvaring op de Westerschelde door de drukte en nautische omstandigheden groter zijn dan elders. Volgens de huidige normen be staat eenmaal in de miljoen jaar de kans op een ernstig ongeval met dodelijke slachtoffers. „Die normen wil ik niet ter discussie stellen, maar een miljoen jaar kan ook volgende week zijn. Als er iets gebeurt is het ineens geen academisch probleem meer", betoogt Van Zwieten. Hij wijst erop dat in bijvoorbeeld Zee- brugge niet voor niets strenge veiligheidsmaatregelen getrof fen worden als daar een ammo- niaktanker binnenloopt (zoals het stilleggen van de veerdien sten). Werkgroep De regels voor vervoer van ge vaarlijke stoffen over de Wes terschelde moeten zodanig wor den aangepast, dat de mensen langs de rivier geen gevaar meer lopen. In dit verband moet vol gens de gedeputeerde ook de si tuatie in cle monding van de Westerschelde (Oostgat, Wie lingen) in de nieuwe regelgeving worden betrokken. De monding valt nu vreemd genoeg buiten de risicogebieden, zegt Van Zwie ten. Hij vindt zijn eisen alleszins verantwoord. „We gaat toch ook geen vuurwerkfabriek meer in een woomomgeving zetten." Van het versoepelen van de re gels wil de gedeputeerde niets weten. Er komt een werkgroep, onder leiding van Rijkswater staat, om de problematiek te on derzoeken. De kraanwagen kantelde en kwam op zijn kop in de sloot langs de Sloeweg bij 's-Heerenhoek terecht. foto Willem Mieras (Advertentie) c°"ipfex Vlissingen. van»' Kaartverkoop a f 37,50 Bij Boekhandel Bikker,Walstraat 96,Vlissingen. Optredens vanaf 21.00 o. a: Glennis Grace,True Colors, Till Dawn,The New Orpheans, Not James Dean, Carribean Brass Int. en DJ Rick van Velthuysen van Radio 538. ■P R G A N ISATIE: LIONSCLUB VLISSINGEN (Advertentie) OCCASION SPEKTAKEL VAN DE GEZAMENLIJKE GOESE AUTODEALERS O TOYOTA 22-23-24 MAART IN DE ZEELANDHALIEN IE GOES MINIMALE INRUIL ƒ3.000,- OF MEER! KEUZE UIT MEER DAN 400 GEBRUIKTE AUTO'S GRATIS ENTREE GRATIS PARKEREN Do. 22/3 17.00 tot 22.00 Vrij. 23/3 14.00 tot 22.00 Zat. 24/3 10.00 tot 17.00 Grote Markt I I-13 4461 AH Goes Tel.: Oil 3 227607 Instapper zwart, beige en 36-42 WUitsluitend geldig in ons filiaal M TERNEUZEN: Noordstraat 18

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 11