Kamer tegen privatiseren energie PZC Boekstaven historie Molukkers bepleit Vermeend roept op tot matiging lonen MANFIELD PvdA en VVD gaan opnieuw op de vuist over asielzoekers Nederlander wars van militair vertoon Jorritsma houdt vast aan mogelijkheid tot verkoop aandelen Meeste kinderen groeien op in stabiel gezin 23f 19," €9.07 GALL&GALL Miljoenen sigaretten in radiatoren Asbest neergekomen na brand Deventer Enklaar wethouder Enschede Speedboot vol met hasj gevonden Waarschuwing voor rechts geweld Politie vindt fuiken bij stropers tY-C ia* et Iels; na. donderdag 22 maart 2001 »an onze redactie binnenland OEN HAAG - Minister Ver meend van Sociale Zaken roept op tot loonmatiging. De economische groei stijgt ko mend jaar waarschijnlijk min- derhard dan voorgaande jaren, zegt hij in een brief aan de Stichting van de Arbeid, het overlegorgaan van werkgevers en werknemers. Ook dreigt volgend jaar voor het eerst sinds 1994 de werk- loosheid weer toe te nemen. De werkgevers en werkne mers moeten volgens Ver meend daarom meewerken aan een verantwoorde loonontwik keling. Als dat niet gebeurt, kan dat gevolgen hebben voor de con currentiepositie van Neder land en de banengroei, aldus de minister. Het CNV verwijt Ver meend 'bemoeizuchtig gedrag' en spreekt van een 'betweteri ge brief'. De bond wijst erop, dat het sluiten van CAO's een zaak van de sociale partners is en niet van de minister. „Het is ongepast dat hij zich hiermee bemoeit", aldus CNV-bestuur- der Van Splunder. Minister Vermeend schrijft, dat de jarenlange voorsprong die ons land op veel andere Europese landen heeft, in korte tijd teniet dreigt te worden ge daan. Elders wordt de loonontwik keling nog steeds gematigd, maar in Nederland stijgen de lonen meer dan gemiddeld. Daardoor zou de concurrentie positie van Nederland ziender ogen verzwakken. Uit de pas Volgens het kabinet is de ge middelde loonstijging tot nu toe 4,1 procent. Dat betreft 44 procent van de werknemers. Maar in de meest recent afge sloten CAOs zouden de lonen met gemiddeld vijf procent stijgen. Daarmee loopt Neder land Europees gezien uit de pas. Overigens vindt het kabi net dat niet alleen de werkge vers en w:erknemers die onder een CAO vallen hun verant woordelijkheid moeten nemen en de lonen moeten matigen. Ook mensen die niet aan een CAO zijn gebonden, moeten er voor waken dat de lonen niet te zeer stijgen. ANP «anonze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Jorrits- (W i ma van Economische Zaken is r. keihard in botsing gekomen met erv de Tweede Kamer over de priva- lisering van de encrgienetwer- ken (de bekabeling en leidingen in de grond). Een Kamermeerderheid vindt dat die in handen van de over heid moeten blijven. Jorritsma houdt vast aan haar standpunt dat de overheid de aandelen moet kunnen verkopen. In de Kamer steunen alleen WD en D66 de plannen van n Jorritsma. Om een meerderheid te krijgen, is ook de steun van PvdA of CDA nodig. Deze twee b partijen zijn echter tegen, net 2 als Groenlinks, SP, SGP en ChristenUnie. PvdA en CDA rillen eerst betere waarborgen dat de stroom en het gas tot in lengte van dagen ongehinderd bij de consument kan komen. Gisteren liet cle minister weten dat de Kamer het niet langer kan maken'nee'te blijven zeg gen tegen de privatisering. Ze rilde nog niet ingaan op de waag of ze de wens van cle Ka mer naast zich neer zal leggen en haar plannen doorzet. ,,We zijn al anderhalf jaar bezig met j; dit onderwerpzei ze zichtbaar geïrriteerd. „Ik durf niet in te staan voor de consequenties als deKamer nee blijft zeggen." J Claims i Jorritsma doelde onder meer op a de claims waar sommige ener- e giebedrijven mee dreigen als zij j|. niet samen met de netwerken op de markt worden gezet. Zij zijn Casinoverbod is niet effectief voor probleemgokker DEN HAAG - Slechts bij de helft van cle probleemgokkers werkt een entreeverbod of een beperkte toegang tot een legaal casino. De andere helft zoekt al ternatieve gokmogelijkheden in bijvoorbeeld amusementscen tra,het buitenland, op het Inter net of m het illegale circuit. Om te voorkomen dat er nog meer probleemgokkers komen, moeten casino's dezelfde pre ventieve aanpak hanteren. Dat blijkt uit een onderzoek naar bet beleid van Holland Casino mopdracht van het College van Toezicht op de Kansspelen.De nieuwe technologieën vormen een nieuw probleem. „Op het Internet is de nodige ellende te tinden", zei minister Jorritsma (Economische Zaken) aan wie de onderzoeksresultaten giste ren werden aangeboden. Op In ternet kan anoniem een gokje worden gewaagd. Holland Casino wil een proef nemen met kansspelen op Inter net. waarbij de speler niet meer anoniem is. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - PvdA en VVD lig gen weer flink met elkaar in de flinch over de aanpak van de frote aantallen asielzoekers in Nederland. PvdA-Kamerlid Al- bayrak verweet VVD'er Kamp gisteren in de Tweede Kamer deloyaal' te zijn aan coalitieaf spraken en alvast een verkie zingssprintje te hebben ingezet. Kamp vindt op zijn beurt dat de h'dA altijd voorstellen van de bang dat hun waarde flink zal dalen als zij in de toekomst naar de beurs gaan zonder in het be zit te zijn van de infrastructuur. De energienetwerken zijn nu WD blokkeert om asielproble men op te lossen. De PvdA stemt pas in als het weer te laat is, zo constateerde hij. Alle fracties toonden zich ui terst bezorgd over het onver minderd grote aantal asielzoe kers dat naar Nederland komt. Tegelijkertijd vertrekken er nauwelijks asielzoekers uit Ne derland. Het terugkeerbeleid faalt aan alle kanten, zo luidt de kritiek. PvdA-Kamerlid Albayrak wees er bovendien op dat dit voorjaar nog in handen van de distribu tiebedrijven. Die zijn op hrrn beurt eigendom van provincies en gemeentebesturen. De distri butiebedrijven mogen van een zo'n negenduizend asielzoekers uitgeprocedeerd raken en op straat komen te staan. Deze mensen, voornamelijk asielzoe kers uit Irak, moeten op het vliegtuig naar Noord-Irak gezet worden, vindt zij. „Zij moeten gewoon weg." No-fly zones Staatssecretaris Kalsbeek (Jus titie) wees er fijntjes op dat dit plan onmogelijk is omdat er no- fly zones gelden boven het land. Daarnaast is Turkije niet bereid grote aantallen Irakezen over zijn grondgebied naar het noor den van Irak te laten reizen. Kamp hekelde het feit dat Ne derland al tien jaar lang drie keer meer asielzoekers opvangt dan het Europees gemiddelde. Dat moet omlaag, ooi-deelt hij. Justitie is dit jaar 3,5 miljard gulden kwijt aan asielzoekers. Dat bedrag kan naar beneden als er minder asielzoekers ko men. Die besparing kan het ka binet dan in onderwijs, zorg en veiligheid steken. Verder wil de WD'er asielzoe kers die zonder geldige reis- papieren naar Nederland ko men, in aparte, gesloten op vang zetten tot justitie weet wie het zijn. ANP Kamermeerderheid wel worden geprivatiseerd. De netwerken echter niet, ook al zijn beide be drijfsonderdelen op papier in middels van elkaar gescheiden. DEVENTER - Brandweerlie den spuiten auto's schoon die de wijk De Hoven in Deventer ver laten. Door een brand in een op slagloods kwam gistermorgen vroeg asbest vrij. Volgens Jorritsma zijn er genoeg waarborgen dat de gepjrivati- seerde distributiebedrijven in de toekomst goed voor het on derhoud van de leidingen zullen Deze kwam echter alleen neer in de binnenstad, zo bleek later. De brand brak rond half vijf 's nachts uit in een. loods die werd gebruikt voor de opslag van hulpgoederen aan Roeme- zorgen. De Kamer is onder meer bang dat zij de netwerken zullen afsluiten voor concurrenten die ook aan hun klanten willen le veren. GPD nic. Het was de bedoeling om het komend weekeinde met een konvooi goederen naar dat land te vertrekken. foto Martin Hollering/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland is nog altijd wars van publiekelijk mi litair vertoon als militaire para des, commando-overdrachten, en medaille-uitreikingen. Dat blijkt een opinieonderzoek van het NIPO in opdracht van de Stichting Maatschappij en Krijgsmacht. De resultaten van het onder zoek kreeg minister De Grave (Defensie) gisteren aangeboden bij het nieuwe kwartaalblad Ci viel/Militair van de stichting. Een openbare commando-over dracht, zoals die binnenkort van de vertrekkende en komen de landmachtchef op het Malie veld in Den Haag, spreekt maar een op de vier mensen aan. Al leen een militaire erewacht als bij Prinsjesdag valt nog net bij een meerderheid (55 procent) in de smaak. Minister De Grave zei vorig jaar na de viering van het 335-jarig jubileum van het Korps Mari niers meer militaire parades te willen. Dat zou de moeizame werving bij Defensie ten goede komen. Volgens De Grave zou na de jaren zeventig eindelijk weer sprake zijn van een maat schappelijk draagvlak zijn voor militaire zichtbaarheid. Maar uit het onderzoek van Maatschappij en Krijgsmacht blijkt de Nederlander helemaal niet warm te lopen voor mili tair vertoon. Nederlanders we ten ook nauwelijks waar ter we- DEN HAAG - De meeste kinde ren in Nederland groeien op in een stabiele omgeving, bij hun biologische ouders. Het aantal echtscheidingen is de afgelopen decennia wel fors gestegen. Maar voor zeven van de acht kinderen blijft de gezinssituatie in hun hele jeugd intact. Dat blijkt uit het rapport Gezin, beeld en werkelijkheid van de Nederlandse Gezinsraad. Het rapport is gisteren aan staatsse cretaris Vliegenthart (VWS) overhandigd. Het idee dat kin deren tegenwoordig minder broertjes of zusjes hebben dan vroeger, klopt niet. Het gemiddelde (uiteindelij ke) aantal kinderen per gezin schommelt al eeuwen rond de twee. ANP reld Nederlandse blauwhelmen rondlopen. Zo is de deelname aan de vredesmissie op Cyprus slechts bij 17 procent bekend. Ook denkt 55 procent dat De fensie nog altijd meedoet in Kosovo, terwijl de laatste Ne derlandse militairen vorig jaar juli terugkwamen. Nog altijd 44 procent van de on dervraagden is sterk voorstan der van een algemene dienst plicht voor jongens en meisjes, met een keuzemogelijkheid tus sen een militaii'e en een sociale dienstplicht. Iets meer, 46 pro cent, is er fel tegen. Begin jaren negentig was nog 65 procent voorstander van een algemene dienstplicht. Verkeerde vragen In een reactie op het rapport verweet De Grave de onderzoe kers een verkeerde vraagstel ling te hebben gebruikt. Na tuurlijk loopt de gemiddelde Nederlander niet warm voor grootscheepse parades door de straten, zoals in Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk, stelde hij Juist de- afschaffing van de dienstplicht heeft het militaire bedrijf weer op afstand gezet van de burger, vindt De Grave. De belangstelling is er echter wel degelijk, meent de minister, gezien de grote opkomst bij open dagen en de grote interesse van de media voor vredesmis sies. ANP Advertentie Weduwe Visser Jonge Jenever lOOcI Ccnici. maar drink mei male. Aanbieding is geldig t/m 3 april 2001. WWW.GALLNL (Advertentie) Box Offer damesschoen in 6 kleuren maat 36-41 verkoopinfo 073-6230844 of wvwv.manfield.com Molukse mannen speuren in oude scheepsboeken naar hun namen en die van familie en vrienden. De boeken zijn gistermiddag openbaargemaakt tijdens de herdenking. Vijftig jaar geleden zetten de eerste Molukkers voet aan Nederlandse wal. foto Marcel Antonisse/ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Minister Van Boxtel (Grote Steden- en Inte gratiebeleid) wil de geschiede nis van de Molukse gemeen schap in Nederland officieel laten vastleggen. Dat kondigde de bewindsman gisterochtend in Rotterdam aan, waar werd herdacht dat vijftig jaar geleden, op 21 maart 1951, de eerste Moluk kers in Nederland ariveerden. „Ik heb het voornemen om de geschiedenis van de Molukse gemeenschap in Nederland - te beginnen bij de specifieke plek van de Molukken binnen Indië en het KNIL - gedegen en gezaghebbend te laten beschrijven en documenteren. Nu kan het nog een extra di- mensie krijgen, omdat perso nen die deze allervroegste tijd zelf hebben meegemaakt, hun verhaal nog kunnen ver tellen." Eregasten Van Boxtel sprak voor een ge zelschap genodigden in het uitgaanscentrum Now Wow, destijds de plek waar de eerste Molukkers werden opgevan gen. Als eregasten was een groep oudgediende Molukse KNIL-militairen aanwezig, die met hun gezinnen als eer sten in Rotterdam arriveerden met de boot ms. Kota Inten. De bewindsman nam er het boek 'Molukse jongeren in Neder land' van sociaal-econoom J. Veenman in ontvangst. Van Boxtel herinnerde in zijn toespraak aan de soms barre omstandigheden waaronder de 12.500 Molukkers naar Nederland kwamen en hier in de moeilijke jaren van de we deropbouw hun weg moesten vinden. De aankomst en het verblijf van de Molukkers in Nederland, dat tijdelijk zou zijn, schetste hij als „een dra matisch moment in een ont wikkeling die nog steeds niet is afgerond." Geknakt „In deze hal werd een levens lijn geknakt", erkende de bewindsman, verwijzend naar het welkoms woord dat in 1951 namens de Nederlandse rege ring werd voorgelezen en de ontslagbrief die de Molukse KNIL-militairen op de Lloyd- pier werd overhandigd. „Daarmee ontsloeg diezelfde regering u uit het leger. En me teen kon u inrukken naar een mobilisatiekamp in Amers foort om er uw uniform in te le veren." Van Boxtel stelde vast dat als gevolg van de diep ingrijpende Molukse gewelddadigheden in de jaren zeventig, Nederland zich zag genoodzaakt een 'ge coördineerd integratiebeleid' te ontwikkelen, wat er tot dan toe niet was. Hij sprak de hoop uit dat de Molukse gemeen schap zijn plek in de Neder landse samenleving zal kun nen uitbouwen, maar met een eigen verhaal. ANP ROTTERDAM - Douaniers hebben twee dagen nodig gehad om 2,3 miljoen sigaretten los te peuteren uit verwarmingsra diatoren in een treinwagon. De illegale rookwaar was afkom stig uit Rusland en vei*moedelijk bestemd voor de Engelse markt. De grote partij sloffen sigaretten werden eind vorige week ontdekt. De rookwaar was op ingenieuze wijze in de radiato ren verstopt. Volgens de douane zijn de radiatoren speciaal ontworpen voor het smokkelen van sigaretten. De smokkelaai's ontdoken voor ruim een half miljoen gulden aan invoerrechten, belasting en accijnzen. De fiscale inlich tingen- en opsporingsdienst is een onderzoek gestart. ANP ENSCHEDE - A. Enklaar, de fractievoorzitter van de WD in de Enschedese gemeenteraad, wordt de nieuwe wethouder van ruimtelijke ordening en milieu in die stad. Hij volgt par tijgenoot E. Koopmans op, die maandag opstapte naar aan leiding van de vuurwerkramp op 13 mei vorig jaar. De 44-jarige Enklaar studeerde aan de Universiteit van Am sterdam en was jarenlang leraar klassieke talen en economie. In 19 94 werd hij boer, om na enkele j aren over te stappen op de biologische veehouderij. Enklaar zit sinds 1994 in de raad. Hij werd toen meteen frac tievoorzitter. Als opvolger heeft de WD G. Kok gekozen, al dus Enklaar gisteren. ANP HUIZEN - De politie heeft dinsdag in een speedboot in een jachthaven in Huizen bijna 1200 kilo softdrugs aangetroffen. Vijf personen zijn aangehouden. Uit onderzoek bleek dinsdag dat er in Huizen een speedboot zou liggen met een grote partij hasj. De politie schat de waar de van de drugs op zes tot tien miljoen gulden. De verdachten zijn een 43-jarige Nederlander, drie Britten van 20, 48 en 59 jaar en een 54-jarige Ier. ANP HEERLEN - Antifascistische groeperingen hebben Zuid- Limburgse gemeenten gisteren gevraagd om zaterdag bur gers te beschermen tegen rechtsextremistische demonstran ten. De antifascisten vrezen dat rechtsextremisten dan uit waaieren over Zuid-Limburg na het demonstratieverbod dat Kerkrade hun oplegde. De briefschrijvers verwijzen naar ervaringen in het recente verleden. Ook toen weken rechtse demonstranten uit naar na burige gemeenten om daar hun marsen te houden. De twee organisatoren van de rechtse demonstratie vroegen de bestuursrechter in Maastricht gistermiddag om het de monstratieverbod van Kerkrade op te heffen. De rechter in Aken beslist vandaag of morgen of de rechtsen zaterdag in Herzogenrath (Duitsland) mogen demonstreren. ANP STOLWIJK - De politie van Schoonhoven heeft twee mannen van 32 en 56 jaar uit Stolwijk aangehouden op verdenking van visstroperij en diefstal/heling van vis- en palingfuiken. Zo heeft zij gisteren bekendgemaakt. De politie vond in de woningen van de verdachten ruim vier honderd fuiken en andere voorwerpen zoals buitenboordmo toren. Zij vermoedt dat de fuiken niet alleen afkomstig zijn van dief stallen uit het poldergebied van de Krimpenerwaard, maar ook uit andere gebieden. Beide verdachten ontkennen de stroperij en diefstal. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3