eeziekte legt landbouw lam Nog volop melk en vlees in het schap GELD NODIG? Tweede Kamer dwingt minister tot uitstel van privatisering Schiphol Dagdromen of lekker |ang uitslapen! Japanse stek met verhaal in Zierikzee Ottasion Spektakel 22-23-24 MAART Overheid (ond- en klauwzeer vastgesteld op twee Nederlandse bedrijven Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 Mir-alarm in Japan en Taiwan 'ers dreigen met staking Horeca vreest personeelstekort Nederlaag voor Astronauts Lichte straf voor PSV ARNHEM - Ontevreden spoor wegpersoneel in Arnhem dreigt morgen het werk neer te leggen als de directie van de NS dan nog steeds niet is ingegaan op liet voorstel van de adviescom- issie-Stekelenburg/Blankert. J)e actiebereidheid is hier piot", zei een conducteur. „We 'iben de indruk dat de bonden lachten, terwijl de mensen maar een klein duwtje nodig lebben om het werk neer te leg en." )e radicale spoorwegvakbond IVMC kondigde gisteravond en kort geding aan tegen de [S-directie. Daarin wordt op nieuw beraad geëist over de om streden dienstroosters. ANP Tijdens een flinke sneeuwbui arriveren leden van het vaccinatieteam bij boer Jan Smit in Oene om de dieren te controleren. foto Frank Uijlenbroek/WFA van onze redactie binnenland DEN HAAG - Ook de komende dagen is er volop kippenvlees, varkensvlees, rundvlees en melk in de supermarkt. Dat ver nam de belangenorganisatie van de supermarkten CBL gis teren van de producenten. „Er is genoeg melk, ook nu er (Advertentie) Sonno: Het innovatieve slaap-programma van Hiilsta. Bedden, nachtkastjes, commo des en bijpassende meubelen maken het samenstellen van uw slaapkamer tot een feest. Zuidweg 20a, Zonnemaire. Tel. 0111-401318 www.interieur-paauwe.r (Advertentie) ot 13 TeL (0113)224102 Zandweg 1b (0113)382626 Korendijk 34 Tel (0118) 62 3632 Bergen op Zoom Von Konijnenburgweg 13 iy. (0164) 27 4466 niet meer opgehaald kan wor den", aldus een woordvoerster van CBL. Slechts vijftien pro cent van de dagelijkse productie wordt omgezet in pakken. De resterende 85 procent komt in afgeleide producten als vla, kaas of slagroom. „De vijftien procent komt desnoods uit het buitenland." Op vleesgebied kan volgens CBL alleen de voorraad var kensvlees in de schappen na het weekeinde slinken. Bijna al dit vlees komt van Nederlandse dieren. Gezien het vervoersver- bod kan hier dan ook, na het weekeinde, schaarste ontstaan. Voorlopig ligt er ook genoeg kip en rundvlees. „Is de voorraad op, dan komt de kip uit het bui tenland." Van de rundvleespro ductie is al zestig procent uit het buitenland afkomstig. Konmar Konmar in Middelburg denkt in ieder geval tot en met vandaag genoeg verse melk en andere zuivelproducten in voorraad te hebben. Een woordvoerder van de supermarkt zei gisteravond nog geen klanten te hebben ge had die meer melkpakken mee namen dan normaal. Twee uur na het ingestelde ver- voersverbod had de winkel slechts één opmerking gekre gen. Houdbare melk, die zeker tot begin september goed blijft, heeft de Konmar in ruime mate. De woordvoerder zei dat hij nog twee containers dagmelk op voorraad had staan. Friesland Coberco probeert zo lang mogelijk melk, karnemelk en yoghurt te leveren. „Doen we niets dan is het na één a twee da gen over"zei een woordvoerder van het bedrijf. „We gaan onze buffervoorraad aanwenden voor het maken van verse pro ducten en niet gebruiken voor bijvoorbeeld de productie van door Famke van Loon ZIERIKZEE - In de botani sche tuin Hortus in Leiden staat een exemplaar. Ook het Earth Center in Doncaster (Groot-Brittannië) en het Jean Lurcat Museum in An gers (Frankrijk) zijn trotse be zitters van het bijzondere boompje. Sinds gistermorgen mag ba sisschool Het Kofschip in Zie rikzee zich in dit prestigieuze lijstje bijschrijven. Op de na tionale boomfeestdag kreeg de Kaki-boom in de patio van de school een nieuw thuis. Voor het planten van de boom was zelfs de Japanse Hiroko Shikida als vertegenwoordig ster van de 'Kaki Tree Project Executive Committee' over gekomen De iele stek is im mers het bewijs, dat de atoom bom op Nagasaki in 1945 niet al het leven vernietigde. Ter wijl in de wijde omtrek alles weggevaagd werd, wist één Kaki-boom stand te houden. Het b oompj e van het Kofschip is daarvan een nakomeling. De leerlingen zijn zich maar al te zeer bewust van het verhaal dat bij hun boom hoort. Ze vormden in de gang van de school een ware ere-haag om het plantje welkom te heten. Zodra twee leerlingen en de Japanse afgevaardigde de boom door deze haag naar zijn plek toereden, hieven de leer lingen massaal hun lied aan: 'Kaki Tree groei maar goed; Wij kijken toe hoe jij dat doet'. Shikida vond het prachtig:. De manier waarop de boom onthaald is en het enthousias me van de kinderen geven haar de zekerheid dat de stek, symbool voor vrede en hoop, in het Kofschip op zijn plaats is. foto Pieter Honhoff pagina 9: boomfeestdag kaas." Ook bekijkt het bedrijf de mogelijkheden uit het bui tenland melk te importeren. Voor de melkrijders, meestal zelfstandigen en niet in dienst bij Coberco, is er vanaf vandaag geen werk meer. Campina-Melkunie verwacht niet eerder dan zaterdagmiddag eventueel tekorten in de leve ring van dagverse producten aan de winkels. „Maar zoals het er nu uitziet kunnen we zater dagavond weer melk ophalen bij de boer. Dan is de 72 uur voorbijDat zou betekenen dat er voor maandag weer voldoen de aanvoer is"aldus een woord voerder. ANP pagina2: - schade is te laag geraamd - ook Zeeland loopt gevaar - indoor lijdt miljoenenschade - overtreders streng gestraft (Advertentie) VAN DE GEZAMENLIJKE GOESE AUTODEALERS ZEELANDHALLEN TE GOES MINIMALE INRUIL ƒ3.000,- OF MEER KEUZE UIT MEER DAN 400 GEBRUIKTE AUTO'S GRATIS ENTREE GRATIS PARKEREN 22/3 17.00 tot 22.00 23/3 14.00 tot 22.00 24/3 10.00 tot 17.00 (Advertentie) Z i e p a g i n a KTH (Advertentie) bijv. 15000,- 92,- p.m. 32500,- 199,- p.m. Aflost, vrij krediet. EfT.r. 7.6% 024 - 377 83 14 6° begenachtig lel bewolking en af en toe regen. Haximatemperatuur circa 8 graden. Een featige wind draaiend naar zuidwest. |4e jaargang no. 69 Jnderdag 22 maart 2001 Esse nummers 2,00 pnnze verslaggevers ;NHAAG - Het vervoer melk, vee, mest, uimvee en veevoer is in el Nederland gedurende uur verboden. Ook de port van vee, vlees en ivelproducten is verbo- i. Dat is het gevolg van tbraken van mond- en auwzeer op boerderijen de Overijsselse plaatsen 1st en en Welsum. .ziekte wordt bovendien ver- oed op bedrijven in de Gelder- Wjldorpen Oosterwolde en Oene linde Brabantse dorpen Ma- n-Kessel en Herpen. Het is '11! oorhet eerst sinds 1984datNe- erland wordt geconfronteerd P pet deze veeziekte. Buister Brinkhorst van Land- luwbetuigde gisteren zijnme- léven met de getroffen boe- „Een grote slag voor de Jndbouw", zei hij. Brinkhorst iesloot het ophalen van melk te erbieden. Met name LTO-Ne- erland drong bij de minister an op een totaal vervoersver- od voor melk. If en- voorkomen. De dieren kunnen niet direct worden vernietigd door een gebrek aan destructie- capaciteit. De minister deed een beroep op alle veehouders in Nederland om 'ieder contact dat niet strikt noodzakelijk is' te mijden. „Be zoekers en voertuigen moeten goed ontsmet en gereinigd wor den", aldus Brinkhorst. In het hele land zijn evenementen waarbij dieren zijn betrokken afgelast. De besmette boerderij met zes tig runderen en twintig schapen in Olst is intussen geruimd. De dieren in Oene waren al preven tief gedood en vernietigd. Op de verdachte bedrijven in het Gel derse Oosterwolde en het Bra bantse Maren-Kessel is het vee Spruimd een straal van een kilometer ad de getroffen bedrijven en U' Je bedrijven met verdachte ge- Süen in Oosterwolde en Ma- ■Kessel worden alle boerde- en met vee geruimd. Het gaat U'j folgens het Rijksinstituut voor keuring van Vee en Vlees lil RW) om 18.000 dieren. De die- worden in eerste instantie geënt tegen mkz. Dat gebeurt verspreiding van het virus inmiddels ook geruimd. Het de finitieve resultaat van de tests die op deze bedrijven zijn uitge voerd wordt morgen verwacht. Op het bedrijf in Olst zijn dit jaar geen dieren aangevoerd en de afgelopen weken ook niet af gevoerd. Vandaar dat Brink horst vermoedt dat het virus via de lucht of menselijke contact is verspreid. De mkz-epidemie begon in Groot-Brittannië. Daar zijn al meer dan vierhonderd besmet tingshaarden ontdekt. Op 13 maart is de veeziekte ook in Frankrijk ontdekt. Inmiddels is daar ook een tweede geval ge constateerd. De Koninklijke Marechaussee voert sinds gisteravond ver scherpte grenscontroles uit. Dat was ook het geval in Zeeuws- Vlaanderen en de Belgische pro vincies Oost- en West-Vlaande ren. De Marechaussee zag erop toe dat er geen dieren, mest of stro vervoerd werd. In het Bel gisch grensgebied voeren Rijks wacht en politie bovendien vlie gende controles uit. Er deden zich voor zover bekend geen in cidenten voor. (Advertentie) naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:....eenmalig binnen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- e(. maand met nummer. automatische incasso 39,45) handtekening: per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"Ö0ÖÓÖ2" fiSMSS "3 dï wo da vr za (postzegel niet nodig) van onze redactie binnenland DEN HAAG - Onder druk van de Tweede Kamer heeft minister Netelenbos (Verkeer) gisteren de privatisering van Schiphol uitgesteld. Een meerderheid is niet princi pieel tegen de beursgang, maar vindt dat de bewindsvrouw de publieke belangen beter moet waarborgen. Ze zegde aanvul lend onderzoek toe. De verkoop van de overheidsaandelen zal daardoor niet rond de zomer, maar op zijn vrpegst eind dit jaar kunnen beginnen. Schiphol wil zo snel mogelijk naar de beurs om kapitaal te verwerven en om allianties te kunnen sluiten met buitenland se luchthavens. Eventuele sa menwerkingspartners zitten niet te wachten op een Neder landse overheid die over de schouder meekijkt. Schiphol- directeur G. Cerfontaine noemt het uitstel teleurstellend. „Maar het is plezierig dat een Kamer meerderheid geen principiële bezwaren heeft tegen de beurs gang." WD en D66 stemden gisteren min of meer in met de privatise ring. Maar Netelenbos moet een Kamermeerderheid van PvdA, CDA en GroenLinks nog over de streep trekken. De twijfelende partijen vrezen dat het econo misch belang dat Schiphol als nationale luchthaven voor alle burgers heeft, na een beursgang zal ondersneeuwen in het winst bejag van het vliegveld. „Winst en rendement mogen niet het doel zijn. Het gaat om waarbor ging van de macro-economische betekenis van Schiphol. Dat is in het plan niet goed geregeld", aldus Pvda-er Van Gijzel. Nete lenbos zegde toe dat het natio naal belang van Schiphol zal worden gewaarborgd. ANP Inwoners van Japan en Tai wan hebben gisteren het advies gekregen binnen te blijven als het ruimtestation Mir morgen naar beneden komt. De Japanse minister van Rampenbestrijding en het Taiwanese nationaal ruimte vaartcentrum lieten die waar schuwing uitgaan. Volgens de berekeningen plonzen restan ten van de Mir morgenoch tend rond 7 uur (Ne derlandse tijd) in de C Stille Oceaan Aanscherping van de regels voor een WW-uitkering heeft bij Zeeuwse horecaondernemers onrust veroorzaakt. Seizoenar beiders hebben hierop straks geen recht meer. De on dernemers vrezen dat hierdoor een tekort aan men sen ontstaat. Er lijkt een einde te zijn gekomen aan de interna tionale opmars van de basketballers van de As tronauts. De ploeg van Ton Boot verloor in Am sterdam de eerste wed strijd in de halve finale van de Korac Cup met 46- 59 van het Spaanse Mala ga. De ruststand was 25- 31. De return is over een week in Spanje. De Uefa heeft PSV licht gestraft voor de ongeregeldheden in de return van de kwartfinale in de Uefa-beker tegen Kaisers- lautern. De Eindhovenaren moeten komend seizoen een Europese wedstrijd op minimaal honderd kilometer van het eigen stadion spelen. In de met 0-1 verloren thuis wedstrijd braken fans van PSV afgelopen donderdag I door de hekken. I feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9, 10, 11, 13; 15 en 16; econo mie: 17,18 en 19; sport: 21,22 en 23; kunst cultuur: 25, 26, 27 en 29; wetenschap: 31.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1