4ctiedreiging bij NS houdt aan P7f Vervoersverbod aangescherpt door vermoeden van veeziekte u intratuin ~i«r Fed verlaagt voor derde keer de rente in VS Radiostations herdenken Chris Götte keukens kijken? 20 f 6° Verzoeningspoging bemiddelaars mislukt Beurs leidt naar kerkdief Middelburg Macedonisch leger legt rebellen vuur na aan de schenen Voorrang fietser nog onbekend Winstwaarschuwing Philips 29 Forza beste sportploeg Rammekenskreek uit dal Integratie Molukkers stagneert A JjV Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 Regen Bewolkt en van tijd tot tijd regen. Matige oostenwind, afnemend en draaiend naar juid. Middagtemperatuur 6 graden. ltd GOES - De begrafenis van Blef- h drummer Chris Götte wordt morgen op een bijzondere manier ingeluid. Vrijwel alle Nederlandse radio- renders en enkele televisiesta tions draaien morgenochtend kwart voor negen tegelijker- it nummer 'Harder dan ik 244e jaargang no. 68 woensdag 21 maart 2001 losse nummers 2,00 AmfFrnst Jan Rozendaal hebben kan' van Bief. Zo willen ze de zaterdag verongelukte drummer gedenken. Het idee komt van presentator Edwin Evers van Radio 538, een per soonlijke vriend van Götte en de overige Blof-leden. Omroep Zeeland besteedt mor gen de hele dag aandacht aan Bief. Behalve een reportage uit Goes, waar in de Zeelandhallen de herdenkingsdienst plaats vindt, is een radioportret ge pland over de band. De politie vreest dat de hallen niet berekend zijn op de toeloop voor de dienst, die om 14.00 uur begint. De hal gaat om 13.00 uur- open en biedt plaats aan 2000 mensen, naast de 500 gereser veerde plaatsen voor nabe staanden en genodigden. Op het parkeerterrein staat een video scherm zodat de plechtigheid buiten is te volgen. Toch is naar verwachting ook daar de ruimte beperkt wegens een autoshow in de naastgelegen hal. Daarom verzoeken politie en brandweer mensen die geen plaatsje kun nen vinden in of naast de hallen zich op te stellen langs de route die de rouwstoet volgt. Die gaat van de Zeelandhallen via de An thony Fokkerstraat, Fruitlaan, Kloetingseweg naar de 's Gra- venpolderseweg. Daar wordt Goes verlaten. De begrafenis vindt in besloten kring plaats. Manager- Frank van der Meijden van Blof raadt bezoekers van de dienst aan de auto thuis te laten Vanaf het station in Goes rijden pendelbussen. doorMarcelvan Silfhout DEN HAAG - De aange kondigde stakingen bij de Nederlandse Spoorwegen zijn gisteravond laat afge blazen. De dreiging van acties blijft echter onver minderd aanwezig. De verzoeningspoging bij NS van de bemiddelaars Ste kelenburg en Blankert is mislukt. Depersoneelscollectieven in de Randstad besloten in te binden minister Netelenbos (Ver keer) ruimte te geven om een op- te zoeken voor het con flict. In de regio-Zutphen is een slaking door de rechter verij deld. door Netelenbos ingescha kelde bemiddelaars adviseer den gisteren de invoering van het omstreden rondje rond de kerk op 10 juni voorlopig uit te stellen om zo wilde stakingen te voorkomen. NS-directeur Huisinga wees dit gisteravond direct af. De directie vindt dat uitstel van de nieuwe dienstre geling zal leiden tot 'een vol strekt chaotische treindienst'. Stekelenburg en Blankert, die MIDDELBURG - De politie beeft een 30-jarige Middelbur ger aangehouden voor de in braak en vernielingen in de Middelburgse Petrus en Paulus- kerk. Het schilderij van Onze Lieve Vrouw van den Polder dat werd vermist, was in zijn bezit. Naar de mededaders wordt nog gezocht. inde nacht van vrijdag op zater dag werd in de katholieke kerk aan de Lombardstraat ingebro ken. De daders richtten een ra vage aan en namen een aantal voorwerpen mee. Het kostbaar ste bezit dat werd ontvreemd, is Kn afbeelding van Maria in de verschijningsvorm van Onze Lieve Vrouw van den Polder. Op ten aantal plaatsen in het ge bouw werd brand gesticht. De 30-jarige Middelburger is maandagmiddag al aangehou den. De politie kwam hem op bet spoor omdat hij voor de kerk sjn portemonnee had verloren. Volgens politiewoordvoerder J. van Mourick is de aanhouding niet eerder bekendgemaakt, omdat mogelijk meer daders bij de inbraak zijn betrokken, "-''eer aanhoudingen worden niet uitgesloten." Den vrijwilliger van de kerk leg de eerder deze week in de PZC een verband tussen de inbraak en de brand bij Miniatuur Wal keren. De politie heeft daar n°ggeen aanwijzingen voor, zei van Mourick. „Het wordt wel meegenomen in het onderzoek." De gestolen voorwerpen zijn gistermiddag door de politie te- Nggebracht. Pastor R. Grossert was dolblij met de spullen. Met name het schilderij van Onze Lieve Vrouw van den Polder beeft een grote waarde voor de geloofsgemeenschap Grossert overweegt het doek, dat op een paar krassen na on een oplossing moesten vinden voor de verstoorde arbeidsver houdingen, hebben hun taak neergelegd. „We hebben het ge probeerd, maar het is niet ge lukt. Het is nu weer een pro bleem van cle minister", alclus Blankert. Netelenbos riep de NS op om alsnog akkoord te gaan met 'het verstandige advies van zo'n zware commissie.' De be middelaars reageerden verbol gen op de stap van de NS-direc- tie die een half uur na hun eigen persconferentie bekend werd gemaakt. Stekelenburg gelooft niet in het argument van NS dat de invoering van het nieuwe dienstrooster op 10 juni nood zakelijk is. „Ik heb geen zin in een technisch dispuutAls ze het wil, dan kan het. De directie moet bij zichzelf te rade gaan. Ze zouden ook eens een beetje moeten bewegen." Het spoorbedrijf blijft bij de nieuwe roosters. „Vergelijk het met een vliegtuig dat in volle vaart opstijgt. Dat kun je ook niet zomaar even weer laten landen", aldus NS-woordvoer- der Jonker. Het besluit om de wilde stakin gen af te blazen, werd voorafge gaan door een oproep van FNV- bestuurder Van den Berg om 'de wijste te zijn'. Hij wilde de di rectie nog 'een dag van bezin ning' geven. CNV-bestuurder W. Kusters TETOVO - Macedonische strijdkrachten bestoken posities van Albanese rebellen in de heuvels rond de stad Tetovo. De regering stelde de door het U(pK geleide re bellen gisteren een ultimatum. Vandaag na middernacht zal het leger alle beschik bare middelen inzetten om de posities van de rebellen te vernietigen. Het UCK toonde zich gisteravond niet onder de indruk. foto AP pagina 2: commentaar en pagina 5: dag tijd voor overgave is, zondag feestelijk ae kerk binnen te laten dragen. m de vreugde luister bij te zet ten worden kort voor vijf uur de «ttkklokken geluid. „Heel Mid- elburg mag weten dat Onze leve Vrouw van den Polder te il is aldus de pastor. door Peet Vogels DEN HAAG - Minister Brink horst van Landbouw heeft gis teravond opnieuw een landelijk vervoersverbod afgekondigd voor evenhoevige dieren. Dit is een gevolv van sterke aanwij zingen voor mond- en klauw zeer (mkz) op een geitenhoude- rij in het Gelderse Oene. Ook op een bedrijf dat dieren kreeg van deze geitenhouderij zijn ver dachte dieren aangetroffen. Het vervoersverbod voor even- hoevigen ging gisteren om 19.15 uur in. Rond de geitenhouderij en bedrijven in Herpen, Maren- Kessel en Oosterwolde (Gelder land) waarmee het bedrijf in Oene in contact stond, geldt een totaalverbod op het vervoer van dieren, mest, embryo's en sper ma. Het verbod geldt in een straal van tien kilometer. Advertentie OCCASION SPEKTAKEL VAN DE GEZAMENLIJKE GOESE AUTODEALERS ra v>a fj-23-24 MAART IN DE ZEELANDHALLEN TE GOES MINIMALE INRUIL 3.000,- OF MEER! XliyIT WEER DAN 400 GEBRUIKTE AUTO'S GRATIS ENTREE GRATIS PARKEREN 1)0 22/3 17.00 tot 22.00 Vrij. 23/3 14.00 tot 22.00 Zat. 24/3 10.00 tot 17.00 Op 1500 boerderijen in een straal van drie kilometer rond de verdachte bedrijven wordt het vee getest op mkz. Het mi nisterie stelde ook een im- en exportvei'bod in voor evenhoe- vigen. Daardoor ligt het vervoer naar slachterijen opnieuw stil De geitenhouderij in Oene is za terdag al geruimd. Bij een aan tal dieren waren uiterlijke ken merken aangetroffen die op mkz duidden. Een eerste test was ne gatief, maar bij een meer uitge breide test werden vier verdach te bloedmonsters gevonden. Die worden verder onderzocht. De uitslag daarvan wordt vrijdag verwacht. Onduidelijk Gisteren maakte Brinkhorst be kend dat op een bedrijf in Noord-Brabant vijf verdachte bloedmonsters zijn gevonden van schapen en geiten. Het be drijf was al geruimd omdat er Franse schapen stonden. De verdachte dieren komen deels van het bedrijf in Oene en zijn deels eigen fok. Een meerderheid in de Tweede Kamer is boos op Brinkhorst. PvdA, CDA, GroenLinks vin den dat hij een vervoersverbod voor alle vee moet afkondigen. Ook de versoepeling afgelopen weekeinde had nooit mogen plaatsvinden, aldus de partijen. Brinkhorst staat nog steeds achter zijn besluit tot versoepe ling. Vooral het dierenwelzijn speelde daarbij een grote rol. „Deskundigen zeiden zaterdag dat voor 99 procent zeker was dat er geen mkz op het bedrijf was." Eerder die week kondigde Brinkhorst al aan het vervoers verbod te versoepelen als de kli nische testen negatief zouden uitvallen. „De vijf verdachte ge vallen in Brabant deden mij be sluiten het verbod weer te ver scherpen." GPD pagina 3: buurtschap geschokt pagina 27: Indoor Brabant buiten schot Advertentie HET GROENE WARENHUIS Lavendel, 14 cm pot van JMTS" nu voor €1,79 Intratuin Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623 let op rechts gaat voor Vanaf 1 mei hebben fiet sers en bromfietsers die van rechts komen voor rang op auto's en motoren. Volgens een meerderheid in de Tweede Kamer is de ze nieuwe verkeersregel nog nauwelijks bekend. De voorlichtingscampag ne begint op 6 april. Veel te laat, vindt de Kamer zegt dat de NS-directie niet al leen de commissie, maar ook mi nister Netelenbos schoffeert. „De NS is nu een levensgroot probleem voor haar, de staat is immers grootaandeelhouder." Volgens de bonden is de positie van de directie onhoudbaar ge worden. GPD pagina 2: onbegrip pontkapitein Elektronicagigant Philips heeft gisteren een winst waarschuwing laten horen. Belangrijkste oorzaken zijn de terugval van de Ameri kaanse economie en de slapte in de telecomsector. Met na me de productiedivisies Halfgeleiders, Componenten en Consumenten elektronica hebben daar last van. Voor de titel Zeeuws sportman/sportvrouw van het jaar zijn drie sporters genomineerd. De strijd om de opvolging van at lete Monique Nuijten gaat tussen Elisabeth Willeboordse (ju do), Yvonne Wisse (atletiek) en Laurens van Lieren (paardensport). Forza Gymnastica uit Goes is al ze ker van de titel sportploeg van het jaar. De Rammekenskreek bij Rit- them klimt voorzichtig uit een diep dal. De kreek, ont staan nadat in 1944 de Wes- terscheldedijk bij Ritthem werd gebombardeerd, is tien tallen jaren aan haar lot over gelaten. Nadat in 1997 een hersteloperatie was uit ge voerd, beginnen nu de resultaten zicht baar te worden. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 8 en 9; radio en televisie: 11; uit: 13, 14,15 en 16; zeeland: 19,20,21,23 en 25; sport: 27 en 29; bui tengebied: 31, 32, 33 en 35. ROTTERDAM - Het aantal jon ge Molukkers dat integreert, groeit minder snel dan voor heen. De forse vooruitgang die de tweede generatie boekte, vindt geen vervolg bij de derde. Dat blijkt uit het rapport 'Mo lukse jongeren in Nederland, in tegratie met de rem erop', dat vandaag wordt overhandigd aan minister Van Boxtel. Het gaat om een studie door het Instituut voor Sociologisch- Economisch Onderzoek van de Erasmus Universiteit. Bijna 85 procent van de Moluk se leerlingen op de basisschool krijgt een studieadvies op vbo/- mavo-niveau en toont zich daarmee tevreden. Volgens de onderzoekers ziet de derde ge neratie zich nog altijd vooral als Molukker en niet als Nederlan der. ANP (Advertentie) 's Avonds door John Wanders WASHINGTON - Zoals ver wacht heeft de Federal Reserve, het stelsel van centrale banken in de VS, gisteren de rente we derom verlaagd met een half procent. De rente die Ameri kaanse banken aan elkaar door berekenen voor kortlopende le ningen, staat nu op vijf procent. In een toelichting op de maatre gel wees de Fed voor het eerst de neerwaartse trend op de beur zen. Een andere factor die bij droeg tot het besluit is de on gunstige ontwikkeling van de wereldeconomie. In januari van dit jaar had Fed-voorzitter Greenspan de rente al twee maal met een half procent verlaagd, maar dit leidde niet tot een her stel op de aandelenmarkten. De Amerikaanse rente noteert nu weer op het niveau van juli 1999. De grote banken kondig den aan dat zij hun basisrente met een half procent verlagen van 8,5 naar 8 procent. Fed- voorzitter Greenspan hoopt met zijn jongste renteverlagingen een impuls te geven tot investe ringen in een economie, die kampt met teruglopende con sumptieve bestedingen. Bewierookt Het vertrouwen van de Ameri kanen is het afgelopen jaar sterk gedaald en die ontwikkeling vertaalt zich in teruglopende verkoop-, productie- en winst cijfers voor het bedrijfsleven. Onder Clinton werd Greenspan bewierookt als de man die in be langrijke mate verantwoorde lijk was voor Amerika's langste aaneengesloten periode van economische bloei. Nu het merkbaar slechter gaat, begint zijn ster te verbleken. GPD Advertentie naam:d noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode.onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: D noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekeninq- a per maand met nummer. automatische incasso handtekening: per kwartaal met automatische incasso 107,50) I Ij Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice II7Y qoY/flIririnhn'^ Antwoordnummer 123 UUUUUzi 4380 VB Vlissingen a. mi do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1