Burgemeester Mans mag blijven Corporaties frustreren volgens Remkes verkoop huurwoningen Boeren moeten 's nachts stil zijn gemeenteraad Enschede verwerpt moties van wantrouwen Taliban geven beelden prijs van sloopwerk Ottasion Spektakel Blof-drummer Chris Götte Teletubbies volgens arts dikmakers Wijzen doen beroep op NS NAVO komt Macedonië te hulp Herdenking Chris Götte Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 ||llllllllllll||lllll!lllll|| 11 en 15 Van Hooijdonk terug in Oranje van onze redactie binnenland ©SCHEDE - Burge- jeester Mans van En- e en zijn wethouders „ogen aanblijven. De neenteraad verwierp gisteravond twee moties van wantrouwen. Die wa- itningediend naar aanlei- van het rapport van Commissie-Oosting iter de vuurwerkramp die destad vorig jaar trof. Zon Droog en flinke zonnige perioden. Wel vrij koud met temperaturen rond 7 graden. £Sn opstekende oostenwind. 244e jaargang no. 67 dinsdag 20 maart 2001 j nummers 2,00 Nederland laat sporen na in Gdansk Het college moet overigens ver der zonder de gisteren afgetre den wethouder E. Koopmans. Zij voelde zich bestuurlijk ver antwoordelijk voor de fouten die zijn gemaakt bij het verle nen van vergunningen aan S. E. Fireworks. Een motie van wantrouwen te gen Mans, ingediend door de ChristenUnie, haalde het niet. De motie werd alleen gesteund door de kleinere oppositiepar tijen. De meerderheid vindt dat Mans moet blijven, omdat de stad hem de komende jaren nog hard nodig zal hebben. Ook een motie van wantrouwen tegen het hele college, van de SP, werd verworpen. Breuk Wethouder Koopmans maakte gistermiddag meteen bij aan vang van het finale gemeente raadsdebat over de vuur werkramp bekend dat ze na afloop haar functie zou neerleg gen. Vooraf was niet duidelijk welke consequenties haar eigen WD-fractie daaraan zou gaan verbinden. In Enschede werd tot op het laatste moment reke ning gehouden met een breuk in de coalitie. WD-fractievoor- zitter Enklaar sprak uiteinde lijk toch zijn vertrouwen uit in het college. Vorige week nam het college nog afstand van een aantal punten van kritiek van de Commissie- Oosting, die de vuurwerkramp heeft onderzocht. De PvdA eiste gisteren dat het college alsnog zou erkennen dat de gemeente wel degelijk medeverantwoor delijk is voor de ramp, die 22 mensen het leven kostte. Burge meester Mans zei daarop dat het college de hoofdconclusies van het rapport-Oosting onder schrijft. In navolging van de Commissie-Oosting vindt de ge meenteraad dat een 'culturele revolutie' nodig is in de bestuur lijke en ambtelijke organisatie. „Niet verantwoordelijkheid af schuiven, maar verantwoorde lijkheid nemen", zoals Mans het omschreef. Mans zal persoon lijk leiding geven aan dat pro ces. Ook kreeg hij van de raad de opdracht om een adequaat vei ligheidsbeleid op poten te zet ten. Het college beloofde verder zich te zullen inspannen voor aan vullende financiële regelingen voor de slachtoffers, met name voor letselschade, .inkomens- schade en immateriële schade, en voor gedupeerde onderne mers. A. Vasse, voorzitter van de Be langenvereniging van de slacht offers, zei gisteravond blij te zijn dat er gewerkt wordt aan een aanvullende schaderege ling. „Nu Den Haag nog." Vasse vindt wel dat burgemeester Mans een 'grootsere' aanspra kelijkheid had kunnen erken nen. GPD pagina 2: meten met twee maten KABOEL - Het Taliban-regime in Afghanistan heeft gisteren vi deobeelden vrijgegeven van de verwoesting van twee gigantische Boeddha-beelden in de provincie Bamiyan. De opname linksbo ven is gemaakt voor de verwoesting. Daarnaast is een explosie in beeld gebracht, gevolgd door een grote rookontwikkeling (links onder). Na het optrekken van de rook rond een van de beelden rest slechts een lege nis (rechtsonder). Het Taliban-regime liet gisteren weer honderd koeien ritueel slachten als boetedoening voor de vertraagde sloop. Het vlees is verdeeld onder de armen. De streng- islamitische machthebbers waren van plan de 1500 jaar oude beelden in een dag te slopen, maar het karwei vergde twee weken. De Taliban achten beelden in strijd met de islam. foto's AP Arnemuidenaren verongelukt in Rotterdam ROTTERDAM - De 56-jarige J-van Belzen en de 54-jarige KdeMeulmeester uit Arnemui- denzijn gisteren verongelukt bij Rotterdam. Be Arnemuidenaren botsten sochtends vroeg met hun perso nenauto op de provinciale weg N15 op een vrachtwagen. De tnickchauffeur bleef onge deerd. Volgens de politie is de botsing veroorzaakt door een voorrangsfout. Wie verzuimde voorrang te veiienen was giste ren nog niet bekend. Advertentie ■y wftmfnlljke gofsf aiunnrfli frs ZEELANDHALLEN TE GOES 22-23-24 MAART minimale inruil ƒ3.000,- OF MEER KEUZE UIT MEER DAN 400 GEBRUIKTE AUTO'S 'S ENTREE GRATIS PARKEREN 0°; 22/3 17.00 tot 22.00 *ni 23/3 14.00 tot 22.00 291 24/3 10.00 tot 17.00 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris Reinkes (Volkshuisvesting) heeft gisteren hard uitgehaald naar de woningcorporaties. Volgens hem weigeren veel cor poraties namelijk gewoonweg hun woningen te verkopen, ter wijl er veel geld nodig is voor de sociale woningbouw en veel huurders graag een woning wil len kopen. Remkes overweegt corporaties die te weinig woningen verko pen te verplichten gelei te stor ten in een fonds voor investerin gen, zo verklaarde hij in de Tweede Kamer. Steden die dwarsliggen worden mogelijk gekort op hun budget voor stadsvernieuwing. PvdA, WD en CDA hadden hem deze idee- en aan de hand gedaan. Gesteund door de vier grote fracties in de Kamer wil staats secretaris Remkes dat de corpo raties de komende tien jaar in totaal een half miljoen huurwo ningenverkopen. Zij vinden dat hier nog nauwelijks iets van te recht komt. De vereniging van corporaties, Aedes, publiceerde vorige week een onderzoek waaruit zou blij ken dat er vorig jaar 68.000 wo ningen in de verkoop zijn ge daan, maar dat huurders er slechts 17.000 hebben gekocht. „Een flutonderzoek", fulmi neerde Remkes gisteren. „De corporaties blijven op hun wo ningen zitten. Ze bieden bijna geen woningen aan." In Amster dam bleek het de staatsecretaris onlangs dat een aantal corpora ties helemaal geen verkoopbe leid hebben. Ook liggen de stadsdeelraden dwars. Aan de andere kant verkopen corpora ties volgens Remkes juist te veel woningen aan beleggers. Hij zal de voorwaarden strenger ma ken. Tegenspraak Directeur W. van Leeuwen van Aedes zegt dat er niets mis is met het onderzoek. Hij erkent dat (Advertentie) Naar aanleiding van de uitvaartdienst van de in de Zeelandhallen in Goes op donderdag 22 maart, zal de occasionshow van de GEZAMENLIJKE GOESE DEALERS niet om 14.00 uur maar om 17.00 uur beginnen. een aantal corporaties helemaal geen huizen verkoopt. „Maar veruit de .meeste wel." Voor stadsvernieuwing is er nu vol doende geld. Mocht een tekort dreigen, dan moeten corpora ties volgens Van Leeuwen de ruimte krijgen met andere acti viteiten geld te verdienen. Remkes weigerde gisteren om de wens van WD, CDA en D66 te honoreren dat die ruimte gro ter wórdt. Er zijn woningcorpo raties die huizen willen bouwen, willen handelen in onroerend goed of fors willen beleggen. De staatssecretaris vindt echter dat de corporaties zich in de eerste plaats moeten bekommeren om de huisvesting van mensen in kwetsbare posities. 'Commerci ële' activiteiten zijn alleen toe gestaan als die aan dat doel bij dragen en ze mogen niet riskant zijn. Bemiddelen voor zorgfaci liteiten mag wel, maar ze zelf aanbieden niet. Corporaties hebben de tucht van het Rijk nodig, zei Remkes. Zij houden zich onvoldoende aan de afspraken met de over heid. Zo nemen de meeste de plicht om huurverhogingen te motiveren weinig serieus. ANP CANBERRA - Televisiefi guren als de gezellig ronde Teletubbies stimuleren kinderen niet bij het ont wikkelen van gezonde eet-gewoonten. De popu laire Teletubbies geven kinderen de boodschap dat dik zijn acceptabel is. Dit zei de arts Gavin Frost gisteren op een bijeen komst over voeding in het Australische Canberra. Frost, hoofd van een me dische verzekeringsmaat schappij, stelt dat zestig procent van de kinderen met overgewicht sneller een hartziekte oploopt. „Sommigen vertonen al op tienjarige leeftijd de eerste tekenen van hart ziektes", zei Frost. Australië, Groot-Brittan- nië en de Verenigde Staten kampen met een epidemie van overgewicht onder kinderen. Een op de vier Australische kinderen moet worden aangemoe digd om meer aan li chaamsbeweging te doen. Belga/ANP De directie van de NS moet haar omstreden plannen even in de ijskast zetten. Met dit tussenvoorstel kwam de commissie van wijze mannen gisteravond. Stekelenburg en Blankert willen hiermee voorkomen dat er morgen wordt ge staakt. De commissie wil zich ongehinderd door acties in het arbeidsconflict bij de spoorwegen verdiepen. De NAVO stuurt extra troepen naar het grensgebied van Mace donië en Kosovo. Dat gebeurt om Albanezen tegen te houden die Noord-Macedonië probe ren te bereiken. Daar wordt al dagen slag geleverd met Alba nese rebellen. Macedonië poogt hen met beschietingen te ver drijven uit huizen waar zij zich hebben ver- C schanst. Iedereen is donderdag in Goes welkom bij de herden kingsdienst voor de veronge lukte Blofdrummer Chris Götte. In de Zeelandhallen wordt een groot aantal fans van de band verwacht. Op de internetsite van de band blij ven de condoléances binnen stromen Een van de leukste internationals is terug bij het Nederlands elftal. Bondscoach Louis van Gaal kon niet langer om Pierre van Hooij- donk heen en selecteerde hem voor de komende twee WK-kwalifica- tiewedstrijden tegen Andorra en Portugal. Met zestien tref fers is de Brabander top scorer van Benfica. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8; gezondheid: 9; zeeland: 11,12,13,15, en 17; sport: 19 en 20. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Boeren mogen 's avonds na zeven uur en voor zeven uur 's morgens geen la waai meer maken. Dat wil het ministerie van VROM regelen in een algemene maatregel van be stuur die volgend jaar moet in gaan. LTO Nederland vergadert van daag over de stilteplannen van VROM. De maatregel geldt voor landbouwbedrijven en loonbe drijven. Werken tussen 19 en ze ven uur wordt daarmee onmo gelijk, vernacht LTO, want een heel stille tractor produceert al 72 decibel. VROM gaat uit van een maximum van 35 decibel. Dat niveau is vergelijkbaar met een gesprek in een kantoortuin. Niet alleen werken op het land wordt onmogelijk, ook de melk rijder of voerleverancier kan niet langer het erf opkomen. Woordvoerder Luiten van LTO- Nederland vernacht dat de plannen van VROM grote pro blemen opleveren voor boeren die 's avonds moeten oogsten. „Er zullen vast agrarische tak ken zijn die dan de helft van het werk moeten laten liggen. Er zijn nu ook mensen die om ne gen uur 's avonds de politie bel len omdat een boer balen aan het persen is, terwijl ze er toch voor kozen in een landelijk ge bied te gaan wonen. Bezopen gedrag, maar het gebeurt." Stil protest Luiten verwacht dat het laden van aardappelen, vee, melk, bieten, maar ook het afleveren van veevoer met ingang van 2002 van zeven tot zeven onmo gelijk wordt. Gras inkuilen en tractoren inzetten om te berege nen, wordt ook verboden. De ge meenten krijgen echter moge lijkheden om de maatregelen soepel toe te passen en er wordt pas ingegrepen als omwonen den klagen. LTO heeft daarom voorlopig gekozen voor stil pro test, zodat slapende bui'gers niet wakker worden gemaakt. GPD Advertentie naam:Q- noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: D noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- maand met nummer. automatische incasso U V 39<45> handtekening: per kwartaal met automatische incasso 107,50) 8 "71 321 4II0OOOO2" *r~geenr ma di wo do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1