ROVINCIALE ZEEUWSE OOURAN Vee mag naar het slachthuis Victorie in Parijs verzacht verlies Franse socialisten I Drummer Chris Götte van Blpf verongelukt j Een perzikhuidje j voor iedereen! A Verwoesting in Middelburgse kerk Extra §eki voor onderwijs en zorg £tos Pales tij nen en Israël hervatten gesprekken over veiligheidszaken o landbouw opgelucht Nieuwjaarswens voor bezoekers actie Volendam Niesbui geeft bijna-blinde zicht terug ETA neemt toeristen op de korrel Schumacher heerst Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 N 6 Opklarend Vanmiddag zonnige perioden en droog. Snel afnemende noordenwind. Middagtemperatuur 6 graden. Arveladze leidt Ajax naar monsterscore 244e jaargang no. 66 maandag 19 maart 2001 losse nummers 2,00 van onze redactie binnenlend DEN HAAG - Nederland se boeren mogen hun vee uit hun overvolle stallen naar slachthuizen vervoe ren. Minister Brinkhorst van Landbouw versoepel de gisteren het algehele vervoersverbod dat sinds vorige week dinsdag gold vanwege de mogelijke verspreiding van mond en klauwzeer. Direct vervoer van boerderij slachthuis is vanaf van daag weer toegestaan. Alleen in straal van drie kilometer rond het Gelderse dorp Oene waar zaterdag een melkgeiten- bedrijf werd geruimd, is al het transport van vee nog steeds verboden. De versoepeling gaat voorlopig nogniet zover dat een veewagen bij verschillende bedrijven de vracht mag ophalen. De rit moet rechtstreeks naar het slachthuis volle wagen of niet. Brinkhorst besloot op de min der strenge regeling over te stappen, nadat het virusonder- zoek op 51 bedrijven was afge rond. Óp geen van de bedrijven, die dieren uit Frankrijk hadden jerd, werd het mond- en klauwzeervirus gevonden. Zaterdag moesten in Oene nog wel ruim vierhonderd geiten en VEENDAM - Bezoekers van een benefietconcert dat vrijdag avond in Veendam is gehouden voor slachtoffers van de café brand op nieuwjaarsnacht in Volendam zijn woedend wegge lopen. !0m in en uit te kunnen lopen jkregen ze van de organisatie een 'stempel met de tekst 'gelukkig nieuwjaar' op hun hand ge drukt. Het muziekfestival trok zo'n honderd bezoekers. De organi satie van het concert verklaarde gisteren een zeer domme fout te hebben gemaakt. „We gebruiken het stempel vaak op nieuwjaarsfeesten. Het valt niet goed te praten. Excuses maken is het minste wat we kunnen doen." GPD Meer illegalen in Verenigde Staten WASHINGTON - De Verenigde Staten herbergen veel meer ille gale immigranten dan de over heid denkt. ïns The Washington Post van gisteren komt het aantal uit op zeker negen miljoen, en mo gelijk zelfs elf miljoen. De rege- nng schat het aantal illegalen momenteel op zes miljoen. De krant baseert zich op gege vens van overheidsfunctiona rissen. ANP zeventig kalveren uit voorzorg worden gedood. Op een bedrijf in Zuiderwoude werden tien dieren geruimd, omdat de eige naar het nog heersende ver voersverbod had overtreden. De afgelopen dagen zijn zes bedrij ven geruimd. Land- en Tuinbouworganisatie LTO en de Centrale Organisatie voor de Vleesgroothandel zijn blij met de versoepeling. Veel boeren zijn volgens LTO in de problemen gekomen, omdat zij in de stallen geen plaats meer hadden voor de dieren. In Nederland zijn tot nu toe geen gevallen van mond- en klauwzeer vastgesteld. In het Verenigd Koninkrijk daarente gen is het aantal meldingen op gelopen tot 309. De uitbraak van cle besmettelijke ziekte kost het land zeker dertig miljard gulden, aldus het Centrum voor Economisch en Zakenonder- zoek. Die schade wordt niet al leen veroorzaakt door het afma ken van de honderdduizenden dieren, maar ook door de hogere voedselprijzen en het wegblij ven van toeristen. GPD/ANP Zaterdagochtend vroeg ontdekte de organist van de Middelburgse Pauluskerk stille getuigen van de inbraak. foto Ruben O ree! door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Vandalen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag voor duizenden guldens schade aangericht aan het interieur van de Sint Petrus en Pauluskerk aan de Lombard straat in Middelburg. Ook werd op diverse plekken brand ge sticht. Uit de kerk verdween een af beelding van Maria uit de eerste helft van de zestiende eeuw en een vaandel dat bij processies werd meegedragen. De inbraak werd zaterdagoch tend vroeg ontdekt door een or- ganist, die kwam oefenen. Hij waarschuwde meteen de politie, die een onderzoek heeft inge steld. De aangerichte schade werd pas zondag na de dienst opgeruimd. ,,We hebben alles laten liggen", aldus deken Van Hecke, „zodat mensen kunnen zien wat er is gebeurd en hun woede kunnen verwoorden." pagina 7: totale vernieling door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Drummer Chris Götte van de popgroep Blei" is zaterdagmiddag omge komen bij een verkeersonge luk net buiten Nieuw- en Sint Joosland. Omstreeks half vijf 's middags botste hij op de Nieuwlandseweg met zijn mo tor op een personenauto die vermoedelijk wilde keren. De 38-jarige Götte was op slag dood. De drummer probeerde zater dagmiddag zijn nieuwe motor uit. Hij was op weg naar zijn huis in Middelburg, om met de band naar Schiedam te reizen waar zaterdagavond een thea teroptreden stond gepland. Toen hij vanuit de richting Nieuw- en Sint Joosland onder het viaduct vandaan kwam, botste hij op de personenauto, die vanaf de invoegstrook van de A58 kwam. Uit technisch onderzoek leidde de politie za terdag af dat de bestuurder van de auto, een 38-jarige man uit Twello, waarschijnlijk wilde keren op de weg. Götte raakte de auto vol in de flank. De bestuurder van de auto werd meteen na het ongeval aangehouden. Zijn rijbewijs is ingevorderd. Zijn echtgenote werd met lichte verwondingen naar het ziekenhuis vervoerd, dat zij na behandeling kon vers laten. Broertje De popgroep Blof, het mana gement en de crew hebben met grote verslagenheid gerea geerd op de dood van Götte. „We zijn een broertje kwijt", aldus manager Frank van der Meijden zondag. Alle optre dens van Blof zijn tot nadere kennisgeving afgelast, de toe komst van de popgroep is on zeker. Van der Meijden: „We hebben geen flauw idee hoe het verder moet. We kunnen de im plicaties hiervan niet overzien. De motor van Götte botste net voorbij het viaduct buiten Nieuw- en Sint Joosland op een personenauto. foto Kees Marijs Het is duidelijk dat het nooit meer hetzelfde zal zijn." Götte trad in september 1997 toe tot Bief. Kort daarop brak de groep door met de single 'Liefs uit Londen'. Daarop deed hij nog niet mee, wel op de daaropvolgende hits 'Aan de kust' en 'Wat zou je doen', ou dere nummers die in 1998 op nieuw werden opgenomen. Met Blof ontving Götte de Zil veren Harp, de Gouden Noten kraker en twee Edisons. De albums Helder en Boven be reikten ieder tweemaal de pla- tinastatus (meer dan 160.000 exemplaren verkocht), het laatste album Watermakers is hard op weg voor de tweede keer platina te worden. In de loop van zaterdagavond heeft Blof alle pagina's van de eigen Internetsite (www.blof- .nl) zwart gekleurd en het gas tenboek veranderd in een condoleanceregister. Daarop kwamen dit weekeinde dui zenden reacties binnen van aangeslagen fans en collega muzikanten. Gisteren werd de site door 100.000 mensen be zocht. De popgroepen De Kast en Skik zagen gistermiddag in verband met de dood van Götte af van een optreden tijdens het Gala van het Nederlandse Lied in Apeldoorn. Als eerbetoon werd het gala geopend met draaien van de Blof-hit 'Dan sen aan zee'. Chris Götte wordt donderdag in besloten kring begraven. De afscheidsdienst begint om 14 uur, belangstellenden kunnen vanaf 13 uur terecht in de Zee landhallen in Goes, waar de plechtigheid via een groot scherm kan worden gevolgd. pagina 7: Götte tilde Blof naar hoger plan (Advertentie) Philips Cellesse cellulite massagesysteem 8 voor effectieve cellulite vermindering van 299.- rnaair PHILIPS Waar haal je de energie vandaan? van onze redactie buitenland PARIJS - Parijs en Lyon krijgen de komende zes jaar een linkse burgemeester. Bertrand De- lanoë in de hoofdstad en Gerard Collomb in Lyon wisten hun rechtse tegenstanders in de tweede ronde van de gemeente raadsverkiezingen te verslaan. In de rest van het land leden de linkse kandidaten een zware ne derlaag. Hoewel gisteren nog geen defi nitieve winnaar kon worden aangewezen, lijkt de rood-groe- ne coalitie 89 zetels in de 163 ze tels tellende gemeenteraad te hebben behaald in Parijs. Dat is een absolute meerderheid. Als dit de uitslagen van de par lementsverkiezingen waren ge weest, dan zou Frankrijk nu een rechtse regering hebben, zo be rekenden de deskundigen van het onderzoeksbureaus Sofres en Ipsos. Met name de ministers uit de ploeg van premier Lionel Jospin kregen het zwaar te ver duren. De grootste klap was ongetwij feld het verlies van Jack Lang, troetelkind van de Franse socia listen, in Blois. Hij moest het met gering verschil afleggen te gen de gaullist Nicolas Perru- chot. Het verschil tussen beide kemphanen bedroeg slechts 44 stemmen. Perruchot becom mentarieerde zijn sensationele overwinning als „Het einde van de Mitterrand-generatie." Belangrijke steden als Rouen, Toulouse en Straatsburg gingen voor de socialisten verloren. Met name het verlies in Toulou se kwam hard aan voor links. Alle peilingen hadden in de richting van een linkse zege ge wezen, maar de gaullist Philip pe Douste-Blazy wist met 53 procent de socialistische kandi daat Fran?ois Simon voor te blijven. Minister Elisabeth Guigou van Sociale Zaken boekte haar voorspelde nederlaag in Avig non tegen de gaullistische kan didate Marie-Josée Roig, die 64 procent van de stemmen ver wierf. Martine Aubry, de voor ganger van Guigou op Sociale Zaken, won wel. In de strijd om het burgemeesterschap van Lil le versloeg zij oud-premier Mauroy. De staatssecretaris van Europe se Zaken, Pierre Moscovici, beet in Montbéliard in het zand en in Nïmes leed de communistische burgemeester Alain Clary een zware nederlaag tegen de gaul list Jean-Paul Fournier. Het Front National raakte zijn burgemeester in Toulon kwijt aan de gaullistische kandidaat Hubert Falco die met 67 procent zijn socialistische opponente Odette Casanova (33 procent) versloeg. De socialistische bur gemeester van Straatsburg, Ca therine Trautmann, haalde niet meer dan veertig procent en werd verslagen door haar gaul listische tegenstreefster Fa- bienne Keiler. De extreem-rechtse burgemees ter van Vitrolles, Cathérine Mé- gret, behield haar positie. Ook in buurgemeente Marignane bleef de extreem-rechtse burge meester op zijn post. De opkomst was 69 procent. Iets hoger dan bij de eerste ronde vo rige week (66). GPD/ANP/RTR LONDEN - Een 97-jarige vrouw uit de omgeving van de Engelse stad Cam bridge heeft na een zware niesaanval haar vrijwel verloren gezichtsvermo gen grotendeels terugge kregen. Artsen staan voor een raadsel. De vrouw had de afgelo pen weken veel last van niesbuien. „Mijn ogen traanden en deden pijn", vertelt zij achteraf. Na een heftige niesaanval keek zij in de spiegel en kon ze zichzelf plotseling duide lijk ontwaren. De vrouw, die de afgelopen vijf jaar nauwelijks nog kon zien, kan inmiddels zonder bril uit de voeten. Experts reageerden stom verbaasd. Het enige dat duidelijk is, is dat haar zicht drastisch is verbe terd, stelt het hoofd van het blindenhulpcentrum waar de vrouw onder be handeling is. „Ik heb nooit gehoord dat niezen iets met het gezichtsvermogen te maken heeft", voegt zij eraan toe. DPA Premier Kok wil extra geld uit te trekken voor onderwij szorg en veiligheid. Hoewel hij niet aangaf waar dat geld precies vandaan moet komen, dreigde Kok impliciet naar re geringspartner WD. Die partij wil niet dat de over heidsuitgaven omhoog gaan. De Baskische terreurbeweging ETA heeft in het weekeinde de Spaanse costa's opgeschrikt met twee zware autobommen. De ETA die het meestal op politici, rechters en poli tiemensen heeft gemunt, lijkt nu de aanval op toeris- C ten te hebben geopend. Michael Schumacher heerste in zijn Ferrari weer als een grootvorst in de snelle wereld van de Formule 1. De 32-jarige Duitser pakte met de Grand Prix van Maleisië zijn zesde triomf op rij en staat dik bovenaan in het WK 2001. Jos Verstappen werd ~\y zevende. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7; 9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,2123 en 24 van onze redactie buitenland JERUZALEM - Israël en de Pa- lestijnen gaan weer praten over veiligheid. De Israëlische pre mier Sharon zei gisteren dat hij daartoe opdracht heeft gege- Hij deed zijn uitlatingen op de Britse luchtmachtbasis Brize Norton nabij Londen, waar hij een tussenstop maakte op weg naar de Verenigde Staten voor een ontmoeting met de Ameri kaanse president Bush. Sharon bevestigde gisteren dat de chef van de Israëlische bin nenlandse veiligheidsdienst (Shin Beth), Avi Dichter, een onderhoud heeft gehad met één van zijn Palestijnse tegenvoe ters in Erez aan de grens tussen de Gazastrook en Israël. Vol gens de Israëlische radio sprak Dichter met Amin al-Hindi, de leider van de Palestijnse inlich tingendienst. Wat het resultaat van de ontmoeting is, heeft Sha ron niet bekendgemaakt. Sharon zei dat de ontmoeting en ook de gesprekken die nog vol gen bedoeld zijn om een einde te maken aan het geweld. De pre mier herhaalde dat hij de vre desonderhandelingen met de Palestijnse leider Arafat wil hervatten, maar pas als rust en veiligheid zijn hersteld. De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, Peres, bena drukte dat Arafat een einde moet maken aan de aanvallen op Israëlische doelen. Volgens Peres is Sharon veranderd. Hij zei voor de Israëlische legerra- dio dat de rechtse premier heeft toegezegd geen nieuwe joodse nederzettingen te bouwen in de Palestijnse gebieden. Sharon heeft zelfs zijn visie over Jeru zalem gewijzigd, aldus Peres. De minister ging daar niet nader op in. RTR (Advertentie) naam:n noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat: nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon:Hl o noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van miin (post)bankrekeninq- a D per maand met nummer. automatische incasso handtekening: 39A9> per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice R II"71"Q ÖT/lTIrih"ririnöII Antwoordnummer 123 UUUUU^ 4380 VB Vlissingen di wo do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1