Albanezen verspelen snel krediet Doek Kimpe bevat educatief verhaal PZC PZC Feiten over arm Balkanland Macedonië Taalgebruik tast geloofwaardigheid Haagse politici aan Strijd in Macedonië roept internationaal afkeuring op 16 maart 1951 vrijdag 16 maart 2001 door Danica Kirka Commandant Hoxha klemt de loop van zijn automati sche geweer tegen zich aan, zet zijn camouflagepetje recht en zegt dat het hem spijt, dat zijn strijd voor meer rechten in Ma cedonië zijn volksgenoten in Kosovo in een lastig parket brengt. „Dit is onze oorlog", zegt hij. „Wij willen voor hen geen pro blemen veroorzaken." Bedoeld of niet, de opstandelingen die zich in de heuvels aan de zuid grens van Kosovo hebben ver schanst en een verwante groep aan de oostrand van de provin cie, bezorgen de Albanezen van Kosovo een slechte naam. Van slachtoffers van Servische agressie onder de vroegere Joe goslavische president Slobodan Milosevic zijn zij veranderd in onruststokers op de Balkan. In ternationaal worden de Koso- vaarse leiders opgeroepen de acties van de rebellen teveroor- delen en hun invloed aan te wenden om het geweld in Mace donië en Zuid-Servië te laten ophouden. Ondanks afkeurende verklarin gen blijft het geweld zich uit breiden. Leiders van de etnisch- Albanese gemeenschap zeggen dat hun invloed beperkt is. Onderschept Dat de Kosovaarse Albanezen in toenemende mate als expor teurs van geweld worden ge zien, is niet zonder reden. Langs de grens van Kosovo onder scheppen NAVO-patrouilles re gelmatig mensen en wapens die beide onrustgebieden in of uit gaan. Beide groepen rebellen zeggen bovendien te beschik ken over guerrillastrijders, die in Kosovo gevochten hebben onder de vlag van het Bevrij dingsleger voor Kosovo (UQK), dat officieel ontbonden is. Toch zijn er geen aanwijzingen dat de rebellen veel steun hebben on der de Albanese bevolking in Kosovo. Sommige intellectue len en politici beginnen te vre zen dat Kosovo vrienden als de Verenigde Staten zal verliezen. Zonder deze wordt het uiteinde lijke doel, onafhankelijkheid, onbereikbaar. Het imago van de Albanezen in Kosovo is al ruim een jaar aan het afkalven. Eerst waren er de wraakacties tegen de Serviërs, toen de opkomst van een rebel lengroep in het zuiden van Ser vië en, nog maar enkele weken geleden, de aanslag op een bus met Serviërs waarbij tien men sen werden gedood. De opkomst van weer een nieu we rebellengroep in Macedonië deed de NAVO besluiten Joego slavische strijdkrachten op be perkte schaal weer toe te laten in de vijf kilometer brede buf ferzone tussen Kosovo en de rest van Servië. Westerse diploma ten zeggen, dat het besluit deels bedoeld is als steun in de rug van de nieuwe democratische Joe goslavische regering. De etni sche Albanezen in de provincie zien het echter ook als een ver ontrustend teken van hun ta nende populariteit.Aan het hoofd van de troepen die in de bufferzone terugkeerden stond nota bene dezelfde comman dant die in de oorlog de leiding over de Joegoslavische strijd krachten had: luitenant-gene raal Nebojsa Pavkovic. Spel Politieke veteranen als de voor malige communistische leider Mahmut Bakalli ontwaren een Joegoslavische campagne tegen de Kosovaarse Albanezen. „Er is een groot spel gaande. Wie al le spelers zijn, weet ik niet. Ik weet alleen dat de Albanezen het slachtoffer zijn." De terugkeer van het Joegosla vische leger en de Servische po litie in de zone kan het geweld versterken. De rebellen in Zuid- Servië hebben aan de NAVO een wapenstilstand beloofd, maar nadrukkelijk geen garantie ge geven voor de veiligheid van enig lid van de Servische veilig heidstroepen. „Al deze conflic ten van gewapende etnische Al banezen helpen de democratie en vrijheid van het Albanese volk niet, maar kunnen wel de onafhankelijkheid van Kosovo belemmeren", zegt Bakalli. „Maar de achterliggende oor zaak van al deze gewapende conflicten is de ongedefinieerde status van de Albanezen in al deze delen van (voormalig) Joe goslavië." AP Een lid van een speciale Macedonische politie-eenheid neemt in Tetovo zijn positie in. De Macedoniërs proberen guerrillastrijders te ver drijven uit deze in meerderheid door etnische Albanezen bewoonde stad. foto Goergi Lkovski/EPA van onze redactie buitenland Hi ieronder een profiel van het kleine en .arme Balkanland Macedonië. Officiële naam. Voormalige Joegoslavische Republiek Macedonië. Vanaf 1918 maakte het deel uit van Joegoslavië. Het is sinds 1991 onafhankelijk. Hoofdstad. Skopje Ligging. Het land ligt ingeklemd op de Bal kan tussen Griekenland in het zuiden, Al banië in het westen, Bulgarije in het oosten en Joegoslavië (Servië, Montenegro en Kos ovo) in het noorden. Macedonië is berg achtig met een landklimaat. Oppervlakte. 25.713 viex'kante kilometer, ruwweg driekwart Nederland. Bevolking. Het land telt 2.007.523 zielen (1998); dat is 78,1 per vierkante kilometer. De Macedoniërs vox'men de grootste etni sche groepering (66,5 procent). Hiexma vol gen de Albanezen, die vooral in het noord westen wonen, met 22,9 procent. Andere groepen zijn de Turken (vier procent). De rest zijn onder anderen Roma (zigeuners), Seiwiërs en Bulgaren. Godsdienst. Een meei-derheid van 54,2 pro cent is christelijk en lid van de Oostei's Or thodoxe kerk. Circa dertig procent hangt de islam aan. De rest is onder meer rooms-ka- tholiek en er is een kleine joodse gemeen schap. Er is geen officiële staatsgodsdienst. Officiële taal. Macedonisch; geschx-even in het cyrillisch. Staatsbestel. Macedonië is een parlemen taire democratie. De president wordt recht streeks gekozen voor een periode van vijf jaai\ Het staadshoofd wijst een premier aan als hoofd van de regering. Het paxiement bestaat uit één instituut, de Assemblee (So- branje), en telt honderdtwintig leden die voor vier j aar worden gekozenDe leden van de Sobranje kiezen de ministers. Economie. Macedonië is een van de aimste landen van Europa. Gx-aan, tabak, rijst, groente, fruit en wijndi'uiven zijn de be langrijkste gewassen. De expox-t bestaat uit landbouwproducten, textiel, ijzer en staal. Geschiedenis. Na 1991 bleef de internatio nale erkenning lang uit door Griekse be zwaren over de officiële naam. Athene vreesde aanspraken op de Griekse regio Ma cedonië. De landen tekenden in 1995 een overeenkomst. Hiermee kwam een einde aan een twee jaar oude Griekse handels blokkade. De situatie verslechterde door de VN-sancties tegen de belangrijkste han delspartner Servië. In 1999 kreeg het land te maken met veel vluchtelingen uit Kosovo. Er zijn constant spanningen tussen de Ma cedonische meerderheid en de Albanese minderheid. De voormalige communisten verloi'en de verkiezingen in 1998. Zij wer den door een rechtse alliantie vexwangen, waarin ook Albanese partijen zitting heb ben. Premier werd Ljubco Georgievski. Een jaar later werd de nationalist Boris Trajk- ovski gekozen tot px-esident. ANP door Ernstjan Rozendaal Het is niet waarschijnlijk dat het Middelburgs colle ge van burgemeester en wet houders vasthoudt aan de voorgenomen aankoop van een schilderij van Reiinond Kimpe (1885-1970), waarop het ver woeste stadhuis van Middel burg is afgebeeld. Om uiteen lopende redenen adviseerde de i-aadscommissie financiën de ze week het voorstel daartoe in te trekken. Belangrijkste ob stakel is dat Kimpe fout was tijdens de oorlog. Er valt nogal wat af te dingen op de argu mentatie van de partijen die dat als reden aanvoeren om van aankoop af te zien. Natuurlijk was Kimpe niet zui ver op de graat. In september 1940 meldde hij zich aan als NSB-lid, niim vier maanden nadat de Duitsers Nederland waren binnengevallen. Hij schreef zich in bij de Kultuur kamer en ondei-hield contacten met prominente Duitsers en NSB'ers. Naïviteit of Vlaams activisme zijn daarvoor geen vex-ontschxilcliging. Vx-aag is dus niet of Kimpe fout was, maar of zijn houding tij dens de oorlog hem nu nog tot een besmet kunstenaar maakt. Betekent de aankoop - met ge meenschapsgeld - van een schildex-ij waarop uitgerekend het in de meidagen van 1940 vexwoeste stadhuis van Mid delburg staat een misplaatste postume erkenning? Kwetst een overheid die zo handelt haar burgers? Is dit schilderij, mogelijk ooit door NSB-leider Anton Mussert aangekocht, iets wat je maar beter niet in je bezit kunt hebben? Gestraft Het antwoord op de eerste en laatste vraag luidt: nee. Zowel na de Eex-ste als na de Tweede Wereldoox-log is Kimpe wegens collaboratie veroordeeld. In 1919 werd in België het dood vonnis over hem geveld. Bij verstek, want de schilder was uitgeweken naar Nederland. In 1927 werd de doodstraf om gezet in een boete van 1000 francs. Kimpe betaalde die. Na de Tweede Wereldoorlog ver bleef Kimpe bijna anderhalf jaar onder arrest, eex-st in kamp 'De witte driehoek' in Rilland Bath, de laatste maand in zijn eigen huis. Na het betalen van een boete van 2500 gulden wei'd hij eind 1946 buiten ver volging gesteld. Kimpe had zijn straf gehad, volgens het in Nedexdand en België geldende rechtssysteem was daarmee de kous af. Desondanks vergelijkt secre- taris J. Woltering van de Zeeuwse afdeling van het voormalig verzet in Nederland aankoop van het schilderij van Kimpe met het verlenen van een koninklijke ondei-schei- ding aan iemand die gepro- beerd heeft het paleis op de Dam in de fik te steken. Een wat overspannen beeldspi-aak, waarin beslist niet alle voor malige verzetslieden zich kun nen vinden. In Zeeland woont minstens één overlevende van een Duits concentratiekamp, die in het bezit is van twee Kimpe's, texwijl hij al jaren op de hoogte is van de afkeurens- waax-dige houding van de schilder in de oorlogstijd. En wat te denken van oud-bur gemeester van Middelburg J. van Walré de Bordes, volstrekt onverdacht, want in 1942 afge treden omdat hij niet met de bezetter wilde samenwex-ken? Hij was kort na de oorlog, maar waarschijnlijk al eerder, in het bezit van precies zo'n schilderij van Kimpe als hetgeen nu on- deiwei-p van discussie is. Dat weerspreekt de stelling dat het schildex-ij een foute ideologie uitdraagt, zoals gemeente raadslid Piet Kraan (Leefbaar Middelburg) hardnekkig vex-- kondigt. Volgens hem symboli- seei*t het schilderij een door na- zi-Duitsland geleide heriïjzing uit de as. In en koit na de ooidog werd daar klaarblijkelijk heel anders over gedacht. Blauwvoet Het is ook onzin. Kraan, ver zetsheld anno 2001, denkt in het hoofd van Kimpe te kunnen kijken. Hij haalt persoon en kunstwerk door elkaar, iets wat in de politiek niet onge bruikelijk is. Er is één schilde- rij uit het oeuvre van Kimpe dat als ideologisch kan worden gekenmerkt, getiteld Vliegt de Blauwvoet, storm op zee uit 1926. En dan gaat het vooi-al om die titel, want op zich is de afbeelding - negen vogels tegen een donkere lucht - niet aan stootgevend. Maar de aan schi-ijver Hendrik Conscience ontleende spi-euk was de strijd- ki'eet van de Vlaamse activis ten. Visioenen Het sinds koid omstreden schil derij toont de ruïne van het Middelburgse stadhuis, ver moedelijk eind 1940, als het omliggende puin is geruimd. Een vrij precieze afbeelding. In de redenatie van Kraan is het schilderij fout, omdat Kimpe het zou hebben geschilderd met visioenen in zijn hoofd van een wederopgebouwd Middel burg als modelstad van het Dei'de Rijk. Datnu heet hinein- interpretieren. Volgens die lo gica zou een foto van ditzelfde tafereel fout zijn als een NSB'er de knop van het foto toestel had ingedrukt, maar zou het ongetwijfeld een pran gend beeld van de oorlogs waanzin zijn wanneer een ver zetsstrijder dit had gedaan. De foto zou er precies hetzelfde uitzien. Tegenover Kraans verhaal kan met evenveel recht wox-den be toogd, dat Kimpe met het schil derij uiting wilde geven aan zijn verscheux-de geweten. Hij sympathiseerde immex-s met degenen die verantwoordelijk wax-en voor de verwoesting van zijn stad, inclusief zijn atelier met tweehonderd schilderijen en meer dan duizend tekenin gen. Het blijft speculeren. Dat Mussex-t het bewuste schildex-ij kocht, maakt Kraans interpre tatie nauwelijks stex-ker. Wie weet wilde de NSB-leider het om allexiei onfrisse motieven aanschaffen, dat zegt niets over de intentie waarmee Kim pe het maakte. En in zijn haast Musseif te noemen, vergeet Kraan dat zowel uit het politie dossier over Kimpe als uit de geschiedschrijving van L.W. de Bx-ee blijkt, dat de Duitsers he lemaal niet zo ingenomen wa ren met Kimpes 'ontaarde' kunst. Dat is bepaald geen on dersteuning van de theorie, dat hij in zijn wei-k de nationaal- socialistische ideologie uit droeg. Presentatie Als de pri j s en de noodzaak van uitbreiding van de stadhuis collectie even buiten beschou wing wox-den gelaten (want daax-over is ook discussie mo gelijk), blijven eigenlijk vooral argumenten over die pleiten vóór aankoop van het schilde rij, mits zeer zorgvuldig woi'dt omgegaan met de presentatie aan het publiek. Als van over heidswege een kunstwerk in de openbax-e ruimte wox-dt ge plaatst, moet rekening worden gehouden met gevoeligheden. Maar presentatie van dit werk biedt ook kansen op het gebied van de tegenwoordig zo ge wenste cultuureducatie. In dit schilderij schuilen ver schillende verhalen. Over de kunstenaar Kimpe, de kunst en politiek, collaboratie en over Middelburg in de oorlog. Voor- én tegenstanders van de aan schaf van dit schilderij zullen het erover eens zijn, dat deze verhalen aan elke nieuwe ge neratie moeten worden door gegeven. Daarvoor is dit schil derij een uitstekend middel. door Paul Koopman Het land koerst af op een nationale 'onderwijs- rarnp'. Als mond- en klauw zeer uitbreekt, belandt de natie in een 'oorlogssituatie'. De Zalmnorm veroorzaakt 'publieke armoede'. Als de PvdA de financiële spelre gels van het kabinet opzegt, dan dreigt een terugkeer naar 'de crisisjaren'. Vier recente uitspraken van achtereenvolgens D66-lei- der De Graaf, minister Brinkhorst van Landbouw (ook D66) PvdA-fractievoor- zitter Melkert en WD-leider Dijkstal. Wie hun woorden serieus neemt, kan slechts concluderen dat Nederland aan de rand van de afgx-ond staat. Dat is niet waar. Haag se politici hebben gewoon last van overdrijving. Als turbotaal de kop op steekt zijn verkiezingen nooit ver weg, en dat is precies de reden waarom het gespx-oken wooi-d zo'n dra matische lading heeft. De spanning binnen de coalitie loopt met de dag op, nu blijkt dat het vaststellen van de be groting voor volgend j aar een hels karwei wordt. Ministers dienden voor circa vijftien miljard gulden aan claims in, texrwijl in de schatkist slechts een half miljard ligt. PvdA en D66 werpen begerige blik ken op een verwachte belas tingmeevaller van liefst der tig miljard, maar die mag volgens het regeerakkoord alleen gebruikt worden voor- aflossing van de staatsschuld of lastenverlichting. De WD houdt vast aan die regel. PvdA-kroonprins Melkert greep de 'publieke armoede' grif aan om zichzelf meer te profileren. De kiezer moet ook alvast weten dat D66 vecht als een leeuw voor het onderwijs en de zorg. Van daar dat De Graaf een 'ramp' in het vooruitzicht stelt als D66 zijn zin niet krijgt. De VVD zet zich neer als soli de en betrouwbaar. Zonder de libei-alen slaat het land weer aan het grenzeloos pol ver-teren. Een boodschap die blijkens x-ecente peilingen aanslaat. De VVD zou, als nu verkiezingen wei-den gehou den, met 44 zetels de grootste partij wox-den. Naarmate Haagse politici öe situatie vex-der di-amatiseren en overdrijven, ontstaat een probleem met de geloof waardigheid. Zijn de mis standen in de zorg en het on derwijs in één jaar met een paar miljard gulden extra ot te lossen? Natuurlijk met Zakt de economie als eert soufflé in elkaar als de finan ciële regels van het kabinet voor één keer iets worden versoepeld? Onzin, uiter aard. Ook worden verwachtingen gewekt, die moeilijk kunne: worden ingelost. Onderwij zers, verpleegsters en ambte naren wordt gouden berge: beloofd. Hoe bedrogenzullen zij zich voelen als het aange kondigde offensief voor de collectieve sector neerkom) op een stapje voorwaarts? De verkiezingskoorts zorg! ex-voor, dat van px-oblemer. karikaturen wox-den g maakt en het bereiken v; een akkoord over een efie tieve aanpak steeds moeilij ker wordt. Zo wox-den de pro blemen in de zorg en bij het onderwijs door PvdA en D66 versimpeld tot een tekort aan financiële middelen, meer geld betekent niet auto matisch betere scholen e kortere wachtlijsten. Bu reaucratie, onvex-vulbare va catures en slechte public re lations spelen ook een rol, Besluiten over een hei-vor ming van het zorgstelsel en aanpak van de WAO (met ve le ai-beidsongeschikte lera ren en verpleegsters) school het paax-se kabinet al op lange baan. Als de professio nals in Den Haag niet snel van hun zeepkisten stappen en gewoon weer aan het werk gaan, kunnen beter meteen vei-kiezingen worden uitge schreven. GPD Klokken De Lange Jan in Middelburg heeft sinds donderdag weer klokken. Weliswaar staan de klokken nog aan de voet van Middelburgs trouwe wachter, maar zij zullen over twee jaar, wanneer de restauratie van de toren hopelijk zijn beslag heeft gekregen, op hun plaats wor den gehesen. Herverkaveling De Dienst Herverkaveling Walcheren kampt met een pro bleem. Meer dan zestig Wal- chex-se landbouwex-s hebben zich opgegeven voor plaatsing op een bedrijf in de Noord- Oost Polder, terwijl op veertig liefhebbers was gerekend. Het is lang niet zeker dat al deze kandidaten volgend jaar ge plaatst kunnen worden. Gezonken Een Italiaans stoomschip u: door een sleepboot van L. Sir: en co. een Noord-Spaanse he ven werd binnengeloodst, dinsdag gezonken. Door storm brak de sleeptros e werd het schip op de rotsengi- slagen, waarna het is ken. Vier Nederlandse runnen kwamen hierbij om het leve: Sluizen Het Spaanse schip CandiK heeft bij het binnenkomen va: cle zeesluizen in Terneuzen ht: remmingswerk kapot gevare: Rijkswaterstaat schatte scliade op 21.000 gulden. Uitgever: J. C, Boersema Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Redactietax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst. 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie: internet@pzc nl abonnementen: abo@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13 30 uur. op de kantoren door de klacht in !s spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand: 39,45 (n.v.t.) per kwartaal, 107,50 109.15) per jaar 409,50 (ƒ411,15) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voc' het einde van de betaalperiode. Losse nummers maandag t/m vrijdag- 2,00 per stuk zaterdag:/ 3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35-9300 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen, Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Zelfportret van Kimpe uit 1946

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2