Consument slaat extra vlees in 9 Imkerij werkt aan leerzame speelplaats Bibliotheek 't Spui gaat ruim miljoen over budget heen Installatiebedrijven Middelburg plat LCD-scherm weggenomen Waterschap oppert vrijliggend fietspad en lagere maximumsnelheid Kerntransporten veilig genoeg SP mobiliseert gemeenten tegen hoge energietarieven zeeuwse almanak De kip en het ei Boekenweek zaterdag 17 maart 14.30-16.30 Erik Nijhoff Trio speelt tussen 2 culturen dinsdag 20 maart 16.00-17.00 uur Nilgun Yerli vertelt en signeert De garnalenpelster dinsdag 20 maart 20.00 uur Zeeuwse Bibliotheek SLAZ lezing Kees Snoek Eddy du Perron I Expositie Willy Lippens kijk ook op www.bcstCwinkclvannrHirl.mH.nl Nu nog voldoende in de vitrine, over een week is de koelcel leeg MIDDEN Het land van herkomst gratis bij aankoop van tenminste 24,50 aan boeken Boekenweekgeschenk Rushdie: Woede Indiaas Groentepasteitje (vegetarisch) 13,50 Penrie e broccoli ala Romana 17,50 Bouillabaisse 21,50 vrijdag 16 maart 16.30-18.00 uur [Literair catq met Mustafa Stitou en F. van Dixhoorn door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Vanaf volgen de week is er geen vers var kensvlees meer te krijgen. Sinds gisteren geldt in verband met mond- en klauwzeer een algeheel vervoersverbod voor vee. Consumenten zijn nog niet massaal aan het hamsteren, maar slagers merkten gisteren wel dat mensen wat extra vlees kochten. „Vandaag is er nog volop vers vlees", zegt P. Wijffels van de gelijknamige slagerij in Mid delburg. „Maar misschien moeten we het ermee doen tot maandag." Vers lamsvlees ligt al een tijdje niet meer in de winkel. Wij ff els verkoopt sinds vorige week lam uit de diep vries. Rundvlees blijft voorlo pig voorradig, denkt hij. „Dat halen we dan wel uit Argenti nië of Brazilië. Het wordt vers ingevlogen met het vliegtuig." Voor de consument is het Zuid- Amerikaanse vlees wel even wennen. „Het is heel ander vlees. Het is wat vetter en het ziet er gemarmerder uit." Nu al hamsteren vindt Wijffels overdreven. „Zaterdag is het vroeg genoeg, maar als mensen volgende week varkensvlees willen, moeten ze het deze week kopen." Door de bse-cri- sis was varkensvlees juist wat populairder geworden. Slager W. J. Muilwijk zag het var kensvlees door de toenemende vraag de afgelopen weken duurder worden. „Het gaat el ke week met 7 5 cent of een gul den per kilo omhoog. We blij ven de bordjes vex-anderen." Tekort Hij verwacht volgende week ook een tekort. „Rundvlees kun je twee of drie weken be waren als je het in zakken doet en het vervolgens vacuüm trekt. Varkensvlees kim je niet vacumeren." Zijn leverancier heeft het vervoersverbod zien aankonden en heeft nog wat ex tra koeien laten slachten. Bij Muilwijk zijn klanten wel be gonnen met hamsteren. „Het effect merk ik pas vandaag. Ze hebben het eerst even aange keken. Nu zeggen ze: Laat ik toch maar een kilootje extra nemen." P. Elshout van slagerij Gillis sen uit Vlissingen merkt niets van hamstergedrag. Hij vreest ook geen tekorten. „Als er hier geen vlees meer is, halen we het uit België. Daar wordt nog vol- Pascal Swart van slagerij Gillissen in Vlissingen in de weer op het snijblok. foto Lex de Meester op geslacht." D. Brouwer uit Middelburg is een zelfslach- tende slager. „Op vrijdag slacht ik altijd varkens. Ik weet niet of er nu iets op het slachthuis staat. Ik heb er niets van gehoord." Als er geen var kens voor hem zijn, moet hij bij een grossier kopen. „Wij bran den varkens nog met stro, daar komen mensen speciaal voor. Maar als het op is, is het op." De maatregelen tegen het ver spreiden van mond- en klauw zeer hebben grote gevolgen voor Zeeuwse slachthuizen. Ze liggen al stil of hebben hooguit nog tot het eind van de week werk. Bedrijven moeten nood gedwongen hun personeel naar huis sturen. De meeste 'slachthuizen kunnen het fi nancieel nog wel even uitzin gen, maar voor een aantal dreigt op termijn faillissement als het Rijk niet met geld over de brug komt. De vakbonden pleiten daarom voor een steun fonds. Slachthuis Gijzeis in Sluis ligt al stil, waardoor het bedrijf een weekomzet van drie tot vier ton mist. „Het is een uitzicht loze situatie", verzucht dii'ec- teur/eigenaar M. Gijzels. Hij heeft de tien werknemers al naar huis moeten sturen. „We hebben alles verkocht wat we hadden." Gijzels zegt het fi nancieel nog wel even uit te kunnen zingen. „We hebben nu extra tijd om de zaak schoon te maken", zegt hij sarcastisch. Anders ligt het voor vleesver werkingsbedrijf Clement in Nieuwdox-p. „Zoekt de PZC nog krantenbezorgei's?", vraagt directeür A. Clement cynisch. „Donderdagavond zijn we door al het werk heen. Vrijdag kunnen we nog wat schoonmaken, maar vanaf maandag is er geen werk meer voor de drie medewerkers." De circa vierhonderd klanten op Walcheren en de Bevelan- den, zowel paxliculieren als bedrijven, kunnen dan geen vlees meer krijgen. „Liet is net als een ramp", zegt Clement. „Het overkomt je. Eerst was ex- de varkenspest, toen de bse- crisis en nu mond- en klauw- zeex-. We zaten tot eind april volop in het werk en daar wordt nu een streep doorheen gezet. Het vex-voersverbod moet niet al te lang gaan dux-en, want dat kan het voor het be drijf op termijn wel eens heel moeilijk gaan worden." Fonds De vakbonden FNV en CNV pleiten in een overleg vandaag met de vleessector voor het op richten van een steunfonds. „Meer dan vierhonderd bedrij ven in Nederland hebben al ar- beidstijdvei-korting voor hun pex-soneel aangevraagd", zegt CNV-bestuurder S. Swax-t. „Niet minder dan achtduizend mensen uit de vleesindustx-ie zitten al thuis. Aan het eind van de week zijn dat er al 12.000." De bonden beschouwen de cri sis als een px*obleem dat niet de bedrijfstak kan worden aange rekend. Ze pleiten voor een fonds waaruit bedrijven steun kurmen krijgen voor schade die het normale bedrijfsrisico te boven gaat. Daar waar slachterijen tijdelijk worden gesloten of waar arbeidstijd- verkox-ting wordt doorge voerd, eisen de bonden hon derd procent doorbetaling van het loon aan werknemers. Swart: „Wei'knemers belanden na vexioop van tijd in de WW en krijgen zeventig procent van hun laatst verdiende loon. De bonden vinden dat de lonen vanuit het fonds tot honderd procent moeten worden aan gevuld." De supexmarkten van Albert Heijn hebben, zegt voorlichter L. van Heteren,tot het eind van de week nog zeker genoeg vlees op voorraad. „Als het ver- voex-sverbod langer gaat du ren, krijgen we allereerst een tekort aan varkensvlees. We zoeken al naar alternatieven, zoals vlees importeren uit het buitenland," GOES - Tijdens de Horecavak- eurs in de Zeelandhallen in °es is dinsdag een groot LCD- e?T1 gestolen. Het scherm stond opgesteld in een stand van «en deelnemer. Onduidelijk is of e scherm tijdens de ope ningsuren van de beurs is gesto- s nachts. Het scherm is tienduizenden guldens waard. vanavond vanaf 17.30 uur multiculri in de Brasserie! donderdag 15 maart 2001 Tussen '94 en '99 gebeux-den er 63 ongevallen. Daarbij vielen veertien lichtgewonden en raakten vijf mensen zwaar ge wond. De meeste ongelukken vonden plaats op de Hogeland- seweg en de route Meinersweg/ Zwagermanweg. Behalve de Hogelandseweg ma ken fietsers ook veel gebx-uik van de Breeweg. Het gebied kent ook nog een aantal recrea tieve fietsroutes via de Meiners weg en de Zwagermanweg. Het verkeersonderzoek heeft aan getoond dat er op dié laatste route maatregelen moeten ko men om de veiligheid voor fiet- sex-s te verbeteren. Borden Het dagelijks bestuur van het watex-schap stelt voor om in het hele middengebied een maxi mumsnelheid van zestig kilo meter per uur in te voeren. Om het doox-gaande verkeer te ont moedigen komen er vex-hoogde plateaus op de kruisingen, die te vex-gelijken zijn met de aange paste kruispunten op de Bree weg. De route Meinersweg/Zwagei"- manweg wordt met borden ver boden vex-klaard voor auto's. De wegen blijven wel open voor tractors en bestemmingsver keer Het waterschap heeft ook geke ken naar de aansluiting Wal- cherseweg/Hogelandseweg. Een verkeex-sdeskundige con cludeert dat er maatregelen no dig zijn voor het verkeer dat de Hogelandseweg inrijdt. Het schap wil dat er eeix elektro nisch waarschuwingsbord komt. Detectielussen in het wegdek van de Walcherseweg - op ongeveer 180 meter voor de aansluiting van de Hogelandse weg - moeten ervoor zorgen dat het box'd oplicht als er te veel au to's staan te wachten op de Wal cherseweg. Het waterschap hoopt daarmee het aantal kop- staartaanrijdingen met whip- lashletsel te verkleinen. Het plan wordt dinsdag 20 maart vanaf 19.30 uur bespro ken tijdens een infox-matiebij- eenkomst in het dorpshuis te Biggekerke. Piet de Meester voor de zonnepanelen van Imkerij Poppendannne. foto Ruben Oreel door Mario Wisse GRIJPSKERKE - De gemeente Veere geeft Imkerij Poppendannne in Grijpskerke 8800 gulden subsidie voor het ontwerpen van een energiespeelplaats. De speelplaats is bedoeld om kindei-en op een actieve manier kennis te laten maken met verschillende aspecten van energiege bruik. De nadruk ligt op het gebruik van duurzame bronnen. „Het wordt een speel plaats met een boodschap", zegt Piet de Meester, eigenaar van de imkerij. De subsidie wordt gebruikt voor een onder zoek naar de haalbaarheid van het project. De Meester heeft ook subsidie aangevraagd bij de provincie Zeeland voor financiering van dat onderzoek. Hij blaast het project af als de provincie niet meedoet. Veere krijgt dan de verstrekte subsidie terug. Daarnaast is het de bedoeling om samen met de stich ting MicMec, dat een Milieu Informatie Centrum (Mie) in Middelburg en een Milieu Educatie Centrum (Mee) in Vlissingen heeft, workshops te vei'zorgen met als the ma duurzame energie. Ook gaat MicMec een tentoonstelling over duurzame energie in de imkerij verzorgen. „Deze genex-atie gebruikt veel te veel ener gie", zegt De Meester. „Het gebruik van fos siele brandstoffen is eindig.Hij is al langer bezig met natuuxiijke energiebronnen. Zo wex'd vorig jaar een aantal zonnepanelen op het terrein van de imkerij geplaatst. Deze panelen verwarmen driehonderd kubieke liter water, waarmee een grote schuur bij de imkerij het hele jaar door kan worden ver warmd. De Meester is al voorzichtig begon nen met het ondex-zoek. „Op dit moment ben ik veel aan het lezen", zegt hij. „In een later stadium wordt er gesproken met bouwkun dig ontwex-pers over de vormgeving en met de brandweer over de veiligheidseisen." In het Ecoscope in Renesse heeft De Meester een niet al te best voorbeeld van een derge lijk project. Dat centrum voldoet niet aan de verwachtingen en heeft problemen met de financiën. Bang dat het met de energie speelplaats net zo zal lopen, is De Meester niet: „Wij doen het anders. Wij maken zelf het plan en doen zelf de uitvoering. Dat scheelt twee miljoen gulden." De imkerij trekt jaarlijks zo'n honderddui zend bezoekers. Die komen in de zomer om de bijen aan de werk te zienEr is ook de ten toonstelling 'Het werkend tx-ekpaard Zee land.' De Meester zou de imkerij graag het hele jaar openhouden. Met de energiespeel plaats en workshops zou dat haalbaar zijn. IKERY Beeld &Geluid HoorAb van der Sluis BIGGEKERKE - Langs de Ho gelandseweg tussen Biggekerke I en Middelburg moet een vrijlig- igend fietspad komen. Dat stelt [iet dagelijks bestuur van het Jpaterschap Zeeuwse Eilanden i een onderzoek naar de ver- Meersveiligheid. Ook moet in het ■gebied een maximumsnelheid |van zestig kilometer per uur worden ingevoerd. Verder wil J het waterschap plateaus op de ruisingen. I De Hogelandseweg staat al ja- jen ter discussie. Belangrijkste faderwerp is de veiligheid van ihoolgaande fietsers. Het wa lschap wilde aanvankelijk ten doseerinrichting plaatsen, pie ervoor moest zox-gen dat au- I to's de weg niet langer zouden gébruiken als sluiproute. De galcherse dorpsraden, de oude- ïstichting, de gemeente Veere 1 directe omwonenden wezen jdat plan van cle hand. Zeeuwse Manden besloot daarop alter natieven te zoeken. Xnderzoek [ÏJit een onderzoek naar het ge- Ibruik van de Hogelandseweg [bleek dat dagelijks tussen de j900 en 1300 auto's over de weg lijden. Gemiddeld rijden elke jdag 500 (brom)fietsers van en naar Middelburg. Ook is geke- i ken of al het verkeer wel gebruik móet maken van de Hogeland- weg. Uit hetzelfde onderzoek wam naar voren dat er inder- paad veel automobilisten zijn p of op de weg zelf of in de di- icte omgeving moeten zijn. In [het gebied, en dan met name s de Breeweg, zijn veel mi- Eicampings. maneges en loon bedrijven. Ook imkerij Poppen- lamme trekt veel verkeer aan. Advertentie door Edith Ramakers VLISSINGEN - De gemeente lijke bibliotheek 't Spui in Vlis singen heeft vorig jaar het bud get met ruim een miljoen gulden overschreden. Uit een bedrijfs- analyse blijkt dat de biblio theek jaarlijks circa 3,4 miljoen gulden kost, terwijl de begro ting vorig jaar uitging van 2,4 miljoen gulden. Het college van B en W stelt de raad voor om het tekort over 2000 via de gemeen telijke jaarrekening te vereffe nen en akkoord te gaan met de jaarlijkse verhoging van het budget tot 3,4 miljoen gulden. Als de gemeenteraad de laatste donderdag van deze maand ak- koord gaat met dit voorstel, dan wordt tegelijkertijd groen licht gegeven voor enkele onderzoe ken die kostenbesparing moe ten opleveren. Er kan winst geboekt worden in een doelma tiger bedrijfsvoering van 't Spui. Ook zal er een verschui ving van taken binnen de bilbio- theek worden doorgevoerd. Aan de kerntaak, het uitlenen van boeken en andere artikelen, wordt niet getornd. Evenmin verdwijnt de bibliobus, die meer dan tien haltes aandoet. Vex-der blijft de locatie Oost-Souburg intact. In de zakelijke dienstvexTening, een extra taak van de biblio theek, wordt flink gesneden. Die personeelskosten lopen op tot ruim een miljoen gulden. Ex- mogen geen risicovolle op drachten meer worden aange nomen. Nieuwe contracten moeten ten minste voor vijf jaar afgesloten worden. Enkele an dere contracten worden afge bouwd. Dat betekent bijvoox-- beeld dat Streekziekenhuis Walcheren voor de keuze wordt gesteld om mee te betalen aan de medische bibliotheek voor het ziekenhuis. Deze dienstvexTe ning van 't Spui is eent terugke rende verliespost van bijna ze ven mille. Voor 1 api'il geeft de ambtelijke werkgroep inzicht welke projecten kostendekkend zijn en gehandhaafd kunnen blijven. „We hebben de overtuiging dat we onder het bedrag van 3,4 miljoen uitkomen", stelde wet houder L. C. Poppe-de Looff, woensdagavond in de commis- sievergadex'ing welzijn. „Jaren lang hebben we onvoldoende inzicht gekregen in de financië le boekhouding van de biblio theek. Die is er nu en daarop kunnen we nieuw beleid ont wikkelen." Het CDA, de PvdA, RPCU en de WD konden daarmee leven. Zij gaven J. Meijer, de interim-con troller van organisatiebux-eau MEDE, een pluim. Hij licht sinds medio september de boek houding van de bibliotheek door, met deze bedi'ijfsanalyse als uiteindelijk resultaat. „Er is eindelijk licht aan het eind van de tunnel", spi'ak G. Meijering van de PvdA. GroenLinks, AOV/Unie 55+, D66 en SP wa ren daarvan niet oveituigd. Zij willen eerst nog eens hun ach terban ï-aadplegen. „Want er le ven nog enkele vx-agen. Hoe we ten we zeker dat we nu in de toekomst geen financieel risico meer lopen", zei M. Schoonen van D66. „Bovendien vind ik het een uitgelezen moment om tegelijk eens te kij ken of de Vlis- singse bibliotheek, als een van de weinige nog gemeentelijke bibliotheken, ook zelfstandig kan worden." BRUSSEL - Kerntransporten in Europa zijn veilig en goed ge reguleerd. Dat vindt het Euro pees Parlement. Een meerderheid stemde in met een x-apport over kerntranspor ten. De paxTementaire commis sie die de veiligheid en x-egelge- ving heeft onderzocht, kwam tot de conclusie dat daar niets mis mee is. Volgens de Europese Commissie bevestigt het x-ap port dat nationale en interna tionale maatx-egelen ertoe heb ben geleid dat het vervoer van radioactief materiaal aan hoge veiligheidseisen voldoet. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Het personeel van Installatie Bedrijf Middel burg en het dichtbijgelegen ABI heeft gisteren het werk voor twee dagen neergelegd. De sta kers hebben de vakbonden aan gegeven bereid te zijn het werk voor nog eens drie dagen plat te willen leggen als er geen nieuwe CAO komt voor de kleinmetaal. Of en wanneer dat gebeurt, is nog niet duidelijk. Waax-schijn- lijk zullen de werknemers op 22 maart in staking gaan, wanneer FNV, CNV en De Unie een grote protestmanifestatie in Terneu- zen houden. Bij IBM en ABI werken ruim 80 werknemers. Meer dan de helft heeft zich gis terochtend ingeschreven als staker. Verscheidene mensen die niet zijn aangesloten bij een vakbond, hebben zich solidair verklaard en zijn naar huis ge gaan. Bedrijfsleider R. Hillebrand van IBM reageert gelaten. „Het bedrijf ligt voor een gx-oot deel stil. Ik heb nog wel wat mensen die aan de slag kunnen, maar veel werk moeten we afzeggen. Dat betekent een strop van en kele tienduizenden guldens.Ik moet de actie echter nemen zo als die is." Hillebrand zal er bij de centrale werkgeversorganisatie op aan dringen snel met de bonden om de tafel te gaan zitten. „Er hooit een CAO te worden afgesloten." Vandaag staken de werknemei's van Troost in Terneuzen. Bij me taalverwerkingsbedrijf De Fey- ter in Terneuzen wordt morgen niet gestaakt, omdat de actiebe reidheid laag is. Vakbondsbe stuurders delen wel pamfletten uit aan wex-knemers met uitleg over het CAO-conflict en een oproep om naar de protestmani festatie in Terneuzen te gaan. MIDDELBURG - De SP in Mid delburg blijft druk uitoefenen op Delta Nutsbedrijven om de energietarieven te verlagen. De partij heeft de motie van de ge meenteraad van Hulst met dit zelfde verzoek naar de zestien andere Zeeuwse gemeenten ge stuurd. Zij hoopt dat die gemeenten de motie overnemen. De directie van Delta heeft Hulst al laten weten dat de motie niet kan worden uitgevoerd. Ook bij de overhandiging van tienduizend handtekeningen aan directeur P. Stoter kreeg de SP te horen dat de verhoging niet ongedaan valt te maken. De SP wil zich daar niet bij neexTeggen en vindt dat de tarieven wel degelijk om laag kunnen. Het aantal hand tekeningen is de 13.000 al ge passeerd, tex-wijl die van Zeeuws-Vlaanderen nog niet zijn geteld. Hoe zat het ook alweer, vroeg dat seniorenkoppel zich af. Weliswaar was het platte landse leven in hun jonge ja ren vlakbij, maar jarenlang supermarktbezoek had hun agrarische kennis nogal ver vlakt. Toen een goudgeve- derd kipje zich moederziel alleen aandiende in hun rui me achtertuin en een zoekac tie geen eigenaar opleverde, werd er maar een zak kippen voer aangeschaft. Het kipje geeft er namelijk alle blijk van zich voor het leven ge vestigd te hebben. Ze ge draagt zich als een onver valst hoender, scharrelt en tokt content door de borders en vliegt ruim voor de sche mering naar haar vaste tak in i een forse conifeer. Kijk maar eens uit naar ei tjes, ivaarschuivde een doch ter van het paar. Maar moest i er daarvoor niet eerst een haan bij?, peinsden zij. Nee dus. Vlak onder het keu kenraam vonden ze de vijf bewijzen, keurig in een zand- kuiltje. De gulle gaven wer den aarzelend geoogst en na enig beraad gebakken voor op brood. Het smaakte pri ma, bekende moeder haar dochter. „Maar ja... ik vond het ivel erg direct, zo recht van de kip...."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 9