Bush ziet af van C02-norm Israël wapent zich voor lange guerrilla tegen Palestijnen PZC Rusland tart VS met wapen verkoop aan Iran SECOND HOME BEURS Kind van werkende moeder presteert slechter 5 Straf voor offermoord in Turkije Spanje recruteert buitenlanders Celstraf voor mishandelen Roma Internetstalker krijgt 7,5 jaar Fiat senaat Rusland aan volkslied Japanse premier overleeft motie Zuid-Afrikaanse boer vecht onteigening van zijn grond aan Museveni verder als president in Oeganda TAXATIEDAG Is het kunst of Voedselprogramma VN krijgt interventiemacht Stroman maffia gearresteerd Geld stroomt ook op het kerkhof nog binnen Mens kan kleuren zien dankzij aap Uitstoot kooldioxide door energiecentrales VS niet beperkt Magie tegen kogels faalt donderdag 15 maart 2001 ISTANBOEL - Drie vereerders van satan zijn gisteren in Is- tanboel tot gevangenisstraffen van 25 jaar vei-oordeeld. Ze hebben volgens de i*echtbank een offermoord op een 21-jax*ig meisje uitgevoerd. Het ging om twee mannen en een vrouw die hun slachtoffer leerden kennen in een bar in Istanboel. Haar lijk werd op een kerkhof in het Europese stadsdeel Ortaköy gevonden. DPA MADRID - Spanje wil voor zijn toekomstige beroepsleger ook buitenlandse re'cruten wex*ven. Vanwege de taal wordt aan kandidaten uit Latijns-Amexrika gedacht, verklaarde de mi nister van Defensie gisteren op televisie. De sinds 1812 be staande dienstplicht wordt eind dit jaar afgeschaft. Het leger is niet erg in trek bij de Spanjaarden. Dit komt door de lange dictatuur van Franco en de mislukte staatsgreeppo ging door legerofficieren van 1981. Verder zijn de aanvangs salarissen verre van aantrekkelijk. DPA PRAAG - Zes Tsjechische skinheads zijn gisteren wegens mis handeling van een groep Roma verooi'deeld tot gevangenis straffen variërend van anderhalf tot 2,5 jaar. Vijftien andere skinheads kregen vooi-waardelijke straffen opgelegd. De vei-oordeelden stormden in november 1999 een restaurant in de plaats Ceske Budejovice binnen en gingen de daar feest vierende Roma te lijf met stokken en kettingen. Zeven feest- gangers raakten lichtgewond. AP LONDEN - Een 37-jai'ige Brit is door een rechtbank in Bour nemouth vei'oordeeld tot 7,5 jaar gevangenisstraf wegens het terroriseren van een 17-jarig meisje. De man plaatste haar fo to op eigenhandig gemaakte sekssites en lokte zo mannen naar haar huis, zo meldt de Daily Telegraph. Op sommige sites nodigde de verdachte anderen uit om de tie ner te misbruiken en te verkrachten. Het meisje, dat aan een vermoeidheidssyndroom lijdt, werd overspoeld met e-mails en enkele mannen meldden zich aan haar voordeur. Het slachtoffer en haar moeder zagen zich genoodzaakt hun huis te verlaten. De beklaagde bekende 25 misdrijven, waar onder het verspreiden van kinderporno via Internet. ANP MOSKOU - Het Russische hogerhuis is gisteren met slechts één tegenstem akkoord gegaan met het nieuwe volkslied. De melodie is die van de oude sovjet-hymne. Het hogerhuis nam de nieuwe tekst aan die door president Po- etin was voorgesteld. Vorige week had het lagerhuis, de Staatsdoema, al goedkeuring verleend. De tekst is van Sei-gej Michalkov, ook co-auteur van het oor spronkelijke lied. Na Stalins dood schrapte hij de vex*wijzin- gen naar de dictator. In de nieuwste versie worden niet langer de communistische partij en Lenin bezongen, maar het 'heili ge' Rusland dat 'door God wordt beschermd'. AP TOKIO - De Japanse premier Mori heeft gisteren een motie van wantrouwen overleefd die door de oppositie was inge diend. Mori wordt verdacht van corruptie. Van de 243 aanwezige parlementariërs stemden 138 tegen de motie en 105 voor. Doormiddel van de motie wilde de opposi tie Mori dwingen onmiddellijk op te stappen. ANP/RTR „qn nnze redactie buitenland LONDEN - Kinderen van moe ders die fulltime werken lopen raeer kans slecht op school te presteren. Dit blijkt uit een langlopend on derzoek onder twaalfhonderd Britse jongeren, zo meldt de BBC. De studie is uitgevoerd voor de Joseph Rowntree Trust. De on derzoekers volgden de school prestaties van leerlingen die in de jaren zeventig zijn geboren. De kinderen van wie de moeder weer fulltime aan de slag ging voordat de kroost de leeftijd van vijf jaar had bereikt, presteer den slechter en zakten vaker voor hun eindexamen op de middelbare school. Bovendien zouden volgens de onderzoekers mensen op vol wassen leeftijd meer kans lopen op psychologische problemen als hun ouders tijdens hun peu- tertijd fulltime werkten. Ook het arbeidspatroon van va ders heeft invloed op de presta ties van kinderen, maar volgens de onderzoekers is dat van de werkende moeders vele malen groter. In het geval van parttime werkende ouders bleken de ge volgen veel minder groot. Vol gens de onderzoekers moet de Britse overheid daarom stimu leren dat in elk geval één ouder slechts parttime werkt. Volgens de Britse regering is het onderzoek niet zaligmakend, onder meer omdat de onder zochte groep opgroeide in een tijd waarin kinderopvang min der goed was geregeld dan he den ten dage. ANP van onze redactie buitenland LYDENBURG - De Zuid-Afri kaner Willem Pretorius lijkt de eerste boer te worden die als ge volg van Zuid-Afrika's landher vormingsprogramma zijn grond kwijtraakt. Minister van Landbouw Thoko Msane-Didiza, heeft hem offici eel medegedeeld dat de regering op 20 maart aanstaande eige naar wordt van zijn bedrijf Boomplaats bij Lydenbux-g in de provincie Mpumalanga. Preto rius moet zijn land afstaan omdat de Dinkwanyane-ge- meenschap voor de landhervor- mingscommissie bewijzen heeft kunnen overleggen dat zij de grond in 1906 heeft aangekocht. Tussen 1957 en 1961 zijn de Dinkwanyane echter onder de toen geldende apartheidswet- ten met geweld van hun land verwijderd. Pretorius vindt het bedrag dat de regering hem als schadeloos stelling heeft aangeboden te laag. Volgens hem is zijn bedrijf getaxeerd op zo'n 700.000 gul den, De regering wil niet verder gaan dan een uitkoopsom van 280.000. Pretorius stapt nu naar de rechter om de aanstaande onteigening aan te vechten. In KAMPALA - Yoweri Museveni is herkozen als president van Oeganda. Hij heeft maandag bij de verkiezingen 69,3 procent van de stemmen behaald, zo heeft de nationale kiescommis sie gisteren bekendgemaakt. Kort na de aankondiging van Museveni's overwinning ont plofte in de hoofdstad Kampala een bom. Een persoon is daarbij gedood. Zes mensen raakten ge wond. De politie weet niet of de explosie verband houdt met de verkiezingen. Museveni leidt het Midden- Afrikaanse land sinds januari 1986, toen hij de hoofdstad Kampala innam en de bloed dorstige leider Milton Obote af zette. Zijn belangrijkste tegen stander bij de vex-kiezingen, Kizza Besigye, heeft geklaagd over verkiezingsfraude. AFP/EFE het tot nu toe traag verlopende landhervormingsprogramma van de Zuid-Afiikaanse over heid is het de eerste keer dat een eis tot landteruggave resulteert in een onteigeningsbevel. De landhervormingscommissie heeft de Zuid-Afrikaanse land kwestie tot nu toe met de fluwe len handschoen aangepakt. Er is veel gedaan om de blanke boeren vooral niet tegen de ha ren in te strijken. Maar bij de boerengemeen schap is nu vrees ontstaan dat Zuid-Afrika Zimbabwaanse toestanden tegemoet kan gaan. Precedent De president van de Transvaal se Landbouwunie heeft er in een verklaring op gewezen dat met de onteigening van Pretorius' landbouwgrond een precedent dreigt te worden geschapen waarvan de gevolgen niet zijn te overzien. „De boerengemeen schap is bang dat met de affaix-e- Pretorius de grondwettelijk vastgelegde eigendomsrechten op losse schroeven komen te staan." Morgen betoogt de Transvaalse Landbouwunie in Lydenburg. ANP Advertentie Op zaterdag 17 maart zal er weer een kosteloze taxatiedag gehouden worden. Van 10.00-16.00 uur heeft iedereen de ge legenheid om de volgende goederen aan een deskundige te laten zien: Schilderijen van o.a. L. Apol, F. Arntzcnius, D. A C. Artz, W. vd Berg. O. Ecrelman. I. Israels. J. H B. Koekkoek. C Raaphorst. Schiitz.J.J Spöhler, P.G. Vertin. J Heijse. R. Kimpe. D. J. Koets, A. J. v. Dijck. L. Heijmans, e.a. Chinees en Japans porselein Boeken Delfts aarde werk Gegraveerd glas en kristal Zilver Juwelen Poppen Tegels Horloges Muziekinstrumenten etc. Ook is het mogelijk om meubels aan de hand van foto's te laten taxeren. De koffie staat klaar in het Zeeuws Veilinghuis. Herengracht 74 te Middelburg. Voor info: tel. 0118-650680, of www.zeeuwsvcilinghuis.nl van onze redactie buitenland NEW YORK - Het Wereld voedselprogramma van de Verenigde Naties WFP krijgt de beschikking over een in terventiemacht voor gebie den met hongersnood. De VN-organisatie hoopt zo sneller mensen te kunnen helpen in regio's waar voed seltekorten zijn. De interventiemacht ziet morgen het levenslicht in Burundi, een van de Afri kaanse landen waar proble men zijn met voedselvooi'zie- ning. De bedoeling is dat hiermee binnen 24 uur hulp acties op gang kunnen ko men in gebieden waar spx-ake is van een humanitaire crisis. Bij normale hulpoperaties is het zo dat eerst de donoren van het WFP hun fiat moeten geven. Daax*mee gaat veel kostbare tijd vJËpren, aldus een medewex-kster van de VN-organisatie. „Door me teen een noodhulpactie op te zetten, hoeven we niet eerst de besluitvorming af te wachten. We kunnen meteen aan het werk en op een later tijdstip kan de eigenlijke hulpactie in de plaats komen van de interventiemacht." De interventiemacht luistex-t naar de naam Unhi'd (United Nations Humanitarian Res ponse Depot). Deze moet de spil vormen in een wereld wijd netwerk van hulpfacili teiten. De interventiemacht be schikt over voedsel, kookge- rei. medicijnen en genera to- ren. Om het voedsel van a naar b te kunnen brengen be schikt de inteiventiemacht ook over een aantal vracht wagens en landrovers. Ver der staan telecommunicatie- apparatuur en mobiele kan toren ter beschikking. Het voedsel bestaat onder meer uit speciale biscuits met een hoog energiegehalte. „Daar zit alles in", aldus de WFP-medewerkstei-. „Je kunt wel rijst sturen, maal ais er geen water is heb je daar niets aan." ANP Advertentie EUROPA'S GROOTSTE ONROEREND GOED MANIFESTATIE 210 MAKELAARS UIT 33 LANDEN 16-17-18 MAART JAARBEURS UTRECHT «8.oo uur - zaterdag 17 en zondag 18 maart 10.00-17.00 uur zondag: Frankrijk 09.30 uur - Italië 12.00 uur - Spanje 14.30 uur 1 zondag - infolijn tel. 035 - 628 45 92 - www.secondhome.nl Elvis Presley verdient verderop het kerkhof. foto John Gurzinski/ANP CALTANISSETTA - De Sicili- aanse politie heeft gisteren een belangrijke stroman van de voortvluchtige maffiabaas van het eiland geai-resteerd. Palaz- zolo (56) zou werken voor maf fiabaas Pi-ovenzano. AP van onze redactie buitenland LONDEN - Doodgaan wordt over het alge meen gezien als een slechte carrièrezet in de showbizz, maar de inkomsten hoeven er al lerminst onder te lijden. Dat blijkt uit een recent gepubliceerde lijst van grootverdieners op het kerkhof, aldus de Britse krant The Times gisteren. Elvis Presley - aangenomen dat hij ook daadwerkelijk het rijk der levenden heeft verlaten - valt de eer te beurt de dode te zijn die over het jaar 2000 het meeste heeft ver diend. Volgens schattingen heeft de rockle- gende vorig jaar 35 miljoen dollar (85 miljoen gulden) op zijn conto bij mogen schrijven. Met de inkomsten van de kaartjesverkoop voor het bezichtigen van zijn landgoed Gra- celand in Memphis wist de zanger alleen al het bedrag van vijftien miljoen dollar op te strijken. DaaiTiaast leverden ook de ver koop van souvenirs en postume optredens in reclamspotjes 'The King' een aardig zak centje op. Op een niet onaardige tweede plaats komt de geestelijk vader en tekenaar van de strip Peanuts, Charles Schultz, die in 2000 meer dan twintig miljoen dollar op zijn naam kon schrijven. Op de voet gevolgd door de ver moorde Beatle, John Lennon, die het moest doen met twintig miljoen. Het beroep van muzikant lijkt, zo blijkt uit de lijst, het lucx*atiefst te zijn voor verdien sten in het hiernamaals. Naast Px-esley en Lennon prijken onder anderen ook de na men van Jimi Hendrix (ruim tien miljoen), Bob Marley, Frank Sinatra en Jerry Garcia van The Grateful Dead in de toptien. Verder zijn de schrijver Tolkien, de filmdiva Mari lyn Monroe, acteur James Dean en kunste naar Andy Wax-hole vei-tegenwoordigd on der de tien grootste dode gi-ootverdieners. ANP van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische strijdkrachten bereiden zich voor op een langdurig gewa pend conflict met de Palestij- De Israëlische radio meldde gis teren dat het leger 'strategische voox-bereidingen' treft voor een jarenlange guerrillaoorlog. Het belangrijkste onderdeel van het plan is de toekomstige bescher ming van joodse nederzettingen in de Palestijnse gebieden. Het bericht kwam op de dag dat Israël de blokkade vaxx de stad Ramallah op de Westelijke Jor- daanoever zei te hebben 'ver zacht'. Volgens de Palestijnen was er slechts sprake van een 'cosmetische' ingx-eep. Honderden Palestijnen demon- streerden gisteren in de stad tegen de afgrendeling. Door on geregeldheden raakten tien be togers gewond. Israël verdedigt de blokkade van Ramallah en andex-e Palestijnse plaatsen door te wijzen op militante Pa lestijnen die er actief zouden zijn. De Verenigde Staten en de Eu ropese Unie hebben gepx-otes- teerd tegen de Isx-aëlische blok- MOSKOU - Het bezoek van de uaanse premier Mohammad «flatami aan Moskou is gisteren geëindigd zoals het begon: in °Pperbeste stemming. Iix ruil 'oor broodnodige dollars is «usland bereid de ayatollahs te oorzien van kerncentrales, aPens en raketafweersyste men. Hd Kremlin zet daarmee de wen al moeizame relatie met de druk*1^6 ^taten verc*er onder u11 Washington en Moskou al jnngmet meer op één lijn zitten, Wam gisteren op pijnlijke wij- n het licht. Terwijl presi dent Bush de Amex-ikaanse sancties tegen 'schurkenstaat' Iran nogmaals bekrachtigde, overlegden de Russische en Iraanse ministers van Defensie urenlang achter gesloten deu ren over nauwere samenwer king. Het gesprek tussen de twee militaix-en was de gepaste afsluiting van een vierdaagse uitwisseling van welwillendhe den. Het is duidelijk dat Rusland grote financiële verwachtingen heeft van de samenwerking met Teheran. Op dit moment bou wen de Russen al een kerncen trale in Iran. De hoop is nu ge vestigd op de constructie van nog eens vijf tot tien Russische reactoren, die per stuk zo'n één miljard dollar moeten kosten. De Russische wapenindustrie verwacht vex-der dat hran, na In dia en China, tot de grootste af nemer van wapentuig uitgroeit. Russische media meldden dat Iran geïntex-esseerd is in S-300 raketten, gevechtsvliegtuigen, helikopters en patx-ouilleboten. De wapenmonopolist Roso- boronexport voox-spelde dat er voor driehonderd miljoen dollar per jaar aan opdrachten in het verschiet liggen. Rusland kan iedere dollar ge bruiken, maar begrijpt dat de VS de zaak op de voet volgen. President Poetin benadrukte dan ook dat het alleen om defen sieve wapens gaat en dat Rus land alle intex-nationale afspra ken zal nakomen. Het Kremlin wees er verder op dat Rusland slechts de twaalfde handels partner van Ii'an is. Vooral Frankrijk en Duitsland hande len op veel grotere schaal met Iran. Minister Ivanov van Buiten landse Zaken hekelde gisteren opzichtig de 'westerse' analyses die nadruk leggen op de militai re samenwerking met Iran. Ivanov zei dat het bezoek van premier Khatami voox-al poli tieke doeleinden had, zoals de besprekingen over de verdeling van de rijkdommen in de Kaspi sche Zee. De VS lijken daar echter anders over te denken. „Het bevordert de bilaterale relaties niet", ver klaarde een wooi'dvoerder van. het Witte Huis naar aanleiding van de besprekingen in Moskou. Russische media wagen zich af of president Poetin niet te hoog spel speelt. Het dagblad Kom mersant constateeit dat de rela tie met Amerika al is spaak ge lopen, maar legt een groot deel van de schuld bij de regering- Bush, die geen belang meer zou hechten aan Rusland. Dat Bush en Poetin elkaar waax-schijnlijk pas in jxdi voor het eerst zullen ontmoeten bij een G7-bijeen- komst in Italië, is volgens de krant een veeg teken. 'Voor het eerst sinds de hervormingen van Gorbatsjov is er een onnodige pauze ingelast in de relatie tus sen Rusland en Amerika.' GPD kadepolitiek, die een extra grote aanslag betekent op de toch al zeer slechte sociaal-eco nomische situatie in de bezette gebieden. Honderden scholen zouden bovendien al zijn geslo ten en zo'n 160.000 Palestijnen kunnen niet meer naar hun werk in Israëlische of andere Palestijnse gebieden. Een ernstig zieke Palestijnse vrouw van 48 jaar is volgens Pa lestijnse bronnen gistei-en in een ziekenhuis in Jenin op de Weste lijke Jordaanoever overleden nadat Israëlische troepen uren lang de weg hadden geblok keerd. Eerder op de dag schoten de troepen in de Gazastrook bij de grensovergang Karni met Is raël een Palestijn dood. Het Rode Kruis begon gisteren met het verlenen van hulp aan Palestijnen die in de afgelopen maanden in de Gazastrook liun huis zijn verloren. De woningen zijn in veel gevallen door de Is raëlische strijdkrachten met de grond gelijk gemaakt. In de ko mende weken zullen 117 getrof fen families worden voorzien van tenten en dekens. De Israëliërs hebben volgens de Palestijnen in de afgelopen zes maanden zeker vierhonderd huizen in de Gazastrook en op de Westelij ke Jordaanoever ver nield. DPA/RTR/ANP LONDEN - Het vermogen om kleuren te zien, heeft de mens aan de aap te dan ken. Dat blijkt uit een on derzoek van wetenschap pers uit Hongkong, dat gisteren in het blad Natu re is gepubliceerd. Om te overleven moest, de aap, in het onderzoek de primaire voorouder van de mens genoemd, kleu ren onderscheiden. De mens heeft hieraan het kleuronderscheidings- vermogen te danken dat hij nu heeft. Apen uit Afrika en Azië kunnen net als mensen primaire kleux-en als rood, groen en blauw zien in te genstelling tot andere zoogdieren. Zij onderscheiden kleu ren bijvoorbeeld als zij in gevaar zijn of als zij fx-uit en voedsel zoeken in de bossen. De onderzoekers hebben de eetgewoonten van apen bestudeerd in het Kibale bos in OegandaHier werd onderzocht in welke mate bet vermogen kleuren te zien invloed had op de vruchten of bladeren die zij aten. Van het grootste belang blijkt daarbij het verschil tussen rood en groen. Daarmee zijn vi'uchten en vooi*al jong en eiwitrijk blad te onder- scheiden. Jong blad ver toont altijd een vleugje rood. Dat is belangrijk omdat apen vaak bij het ontbreken van vruchten moeten terugvallen op het eten van blad. Het onderscheiden van het gezondste voedsel is voor de dieren een van de hoofdvoorwaarden om te overleven. RTR Bush geen maatregelen te treï- fen tegen de uitstoot in tegen spraak met de afspraken die gemaakt zijn tijdens de kli maatconferentie in Kyoto in 1997. Het Kyoto-protocol is door de VS ondertekend, maar de Amei'ikaanse Senaat heeft het nog niet geratificeerd. In de brief betoogt Bush dat wettelijke beperkingen van de uitstoot van broeikasgassen de energieprijs in de Verenigde Staten op zouden dirijven en het tekort aan enex-gie, zoals afgelo pen maanden in de staat Cali- fornië, zouden verergei'en. Oliemannen Greenpeace in Amsterdam rea- geerde geschokt op de beslissing van Bush. „Wanneer je twee oliemannen in het Witte Huis zet, is het niet moeilijk raden wat we kunnen veiwachten, na melijk dat de Neandex-thal-, kop-in-het-zandi"etoriek van Bush in deze regering zal blijven overheei'sen", zei Bill Hare, hoofd klimaatpolitiek van de milieuorganisatie. Bush en vi- ce-pi'esident Cheney komen beiden uit de olie-industx-ie. Het Wereld Natuur Fonds spreekt van een zwarte dag voor klimaat, mens en natuur, 'pure struisvogelpolitiek'. Bush is volgens het WNF volstrekt on geloofwaardig. Minister Pronk (Milieubeheer) zegt in een x-eactie dat de nieuwe Amex-ikaanse regering nog niet tot een afgeronde visie over het klimaatbeleid is gekomen. Daarom ook is de hervatting van de klimaatconferentie van voi'ig jaar november (toen onder voorzitterschap van Pronk) uit gesteld naar de tweede helft van juli. Volgens Px-onk is het niet duidelijk of de brief van Bush aan senator Hagel de nieuwe vi sie van de x-egex-ing-Bush ver woordt. RTR/AFP/ANP LAMBU - Een Ghanees heeft de beproeving van een magie die hem kogelvrij moest nxaken, niet ovex-leefd. Aleobiga Aberima (23) "uit het dox-p Lambu had een toverdok ter gevraagd hem onkwetsbaar te maken voor kogels. Na zijn li chaam twee weken lang elke dag met een kruidenmengsel te hebben ingesmeerd, stelde Abe rima zich beschikbaar om de proef te ondergaan. Een man schoot met een geweer op Aberi ma, die op slag dood was door een enkele kogel. RTR van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush heeft la ten weten niets te zien in een wettelijke beperking vaxx de uit stoot van kooldioxide (CO,) door energiecentrales. Bush komt hiermee terug op een be lofte die hij tijdens zijix verkie zingscampagne zou hebbeix ge daan. In een brief aan de Republikein se senator Hagel stelt Bush dat het niet aan de x-egering is om wettelijke grenzen te stellen om de uitstoot te beperken van gas sen die niet vervuilend zijn on der de wet op schone lucht. De Amerikaanse president stelt dat hij een voorstander blijft van een 'evenwichtig enex-giebeleid' en dat hij overtuigd is van de noodzaak voor schonere lucht. Maar de bedrijven waar het om gaat zouden eerder door econo mische impulsen moeten worden overtuigd van het ver minderen van de uitstoot van schadelijke gassen, aldus Bush. Milieugroepei-ingen hebben te- px-esident. Volgens hen heeft leurgesteld gex-eageerd op de Bush tijdens zijn verkiezings uitlatingen van de Amerikaanse campagne wel beloofd om de uitstoot van gassen wettelijk aan banden te leggen. Daarnaast is het besluit van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5