Schapen mogen overvolle stal uit Lekker Fysiek geweld treft een op drie werknemers in publieksfuncties BelCompaiuy Netelenbos tegen aanleg zevende baan Schiphol Opstand Albanezen in Macedonië breidt zich uit als olievlek GELD NODIG? kunst cultuur landbouw versoepelt vervoersverbod na noodkreet agrariërs Covra kan opslagplaats bouwen Satellieten meten broeikasgassen Grandioze heropening Akkoord over bouw-CAO Speel met fascinerende elementen! Paniek op beursvloeren Heerenveen schakelt Feyenoord uit Levende landschappen in Den Bosch 244e jaargang no. 63 donderdag 15 maart 2001 losse nummers 2,00 De Covra in Borssele mag op een opslagdepot voor kernafval bouwen. De Raad van State heeft alle ingediende bezwaren tegen de opslagplaats verworpen. Het depot is bestemd voor hoog-radioactief afval van de kerncentrales Borsse le en Dodewaard, ECN in Petten en de Technische Universiteit in Delft. In 2003 moet het klaar zijn. LONDEN - Wetenschappers hebben voor hel eerst met satel lietwaarnemingen aangetoond dat de hoeveelheid broeikasgas sen in de atmosfeer flink is toe genomen de laatste dertig jaar. Dat meldt het tijdschrift Nature vandaag. Tot dusver baseerden deskundigen zich vooral op waarnemingen vanaf het aard oppervlak. AFP/RTR Een poster met afbeeldingen van koeienkoppen confronteert passanten in Hamburg met de crisis rond mond- en klauwzeer en gekke-koeienziekte. foto Kay N ietfeld/EPA Advertentie 25 jaar De Vos Vandaag om 09.00 uur openen wij de deur van onze geheel verbouwde winkel en laten wij u meegenieten van onze aanbiedingen. [■j jfe.1^. Graag tot ziens bij: Juwelier "De Vos" Kanaalstraat 13 4388 BJ Oost-Souburg (Advertentie) Eigenwijze tijden bij BelCompany: tot 285,- extra voordeel! si Nu 3 maanden geen ^If1 abonnementskosten en duichtone geen aansluitkosten bij een nieuw 2-jarig Dutchtone Allin abonnement! Samsung SGH-N100 Trilfunctie Voicedial en -command Beltonen componeren ih!Liirri.ip.^Mi.ii.i.ii.iii.i.i.i.i.i..lju.i,i.ti,iim van onze redactie binnenland DEN HAAG - Eenderde van de mensen die in publieksfuncties werken, heeft het afgelopen jaar tij dens het werk persoonlijk met fysiek geweld te maken gehad. Meer dan tweederde van hen werd uitgescholden of bedreigd. Dit blijkt uit een onderzoek van de ministeries van Binnenland se Zaken en Justitie naar geweld tegen werkers in de openbare ruimte. Het onderzoeksrapport is gisteren gepresenteerd. Het onderzoek betreft politie agenten, treinconducteurs, zie kenhuispersoneel, baliemede werkers van sociale diensten, taxichauffeurs en winkelperso neel. Ook bewakers in gevange nissen en huisartsen werden on dervraagd. Minister De Vries van Binnen landse Zaken noemt de uitkom sten stuitend. Hij vindt het niveau van geweld tegen de werkers in 'open' beroepen on aanvaardbaar hoog. De Vries pleit voor een actieplan. Uit het onderzoek blijkt dat vooral treinconducteurs en po litieagenten te maken kregen met lijfelijk geweld dat tegen hen persoonlijk was gericht. Het ging vooral om trekken en duwen, maar ook om slaan, stompen of schoppen. Van de functionarissen die te maken kregen met verbaal ge weld, werd 71 procent uitge scholden of bedreigd. Het ging hier vooral om treinconduc teurs, gevangenisbewaarders, politieagenten en medewerkers van sociale diensten. Het ge weld wordt meestal gepleegd door één persoon, vrijwel altijd van het mannelijk geslacht, met een gemiddelde leeftijd van 29. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De vakbonden en de werkgeversvereniging AVBB hebben in de nacht van woens dag op donderdag een akkoord bereikt over een nieuwe eenjari ge CAO voor de 160.000 werk nemers in de bouw. Dat hebben de partijen vandaag gezegd. Daarmee zijn de aange kondigde acties van de baan. Alle werknemers krijgen in een jaar een loonsverhoging van in totaal vijf procent: vier procent per 1 april en één procent per 1 juli. Personeel dat op het mini mum zit, krijgt bovendien nog eens een loonsverhoging van twee procent. Mocht de inflatie over dit jaar hoger uitvallen dan 3,5 procent, dan volgt eind december nog een aanpassing van de 'automa tische prijscompensatie'. ANP Volgens de onderzoekers wor den mannen vaker bedreigd in hun werk dan vrouwen. Vrou welijke huisartsen vormen een uitzondering. Zij hebben vaker met geweld te maken dan hun mannelijke collega's. Het geweld doet zich vooral voor in verstedelijkte gebieden, vaak buiten kantooruren. Volgens de onderzoekers blijkt het gebruik van geweld positief uit te pakken voor de plegers. Ze krijgen vaak hun zin. Van de be dreigde treinconducteurs laat 66 procent bijvoorbeeld toe dat de agressieve passagiers zonder kaartje reizen. Bijna de helft van de bedreigde huisartsen (44 procent) schrijft na een bedrei ging toch een recept uit. CDA-Kamerlid Rietkerk vindt de resultaten van het onderzoek onaanvaardbaar. Volgens hem is het veronti'ustend dat juist te gen gezagsdragers zoveel ge weld wordt gepleegd. ANP van onze redactie buitenland TETOVO - In de buitenwijken van de Macedonische stad Teto vo zijn gisteren hevige gevech ten uitgebroken tussen Albane se rebellen en elitetroepen van de Macedonische politie. De ge vechten verspreidden zich naar dorpen in de omgeving, in de buurt van de grens met Kosovo. De rebellen in Macedonië, die zich het Nationale Bevrijdings leger noemen, hadden hun op stand tot nu beperkt tot enkele grensdorpen bij Kosovo. De re gering hoopte dat ze de rebellen bij stedelijke gebieden vandaan zou kunnen houden, maar dat lijkt niet te lukken. „Deze pro vocaties brengen ons op de rand van oorlog", zei minister Ljuben Paunovski van Defensie. In het gebied rond Tetovo was nog niet eerder gevochten. Vol gens het ministerie van Defen sie waren de rebellen in de bui tenwijk Kale van Tetovo begon nen met schieten. De staatsra dio verklaarde dat er een 'echte oorlog' woedde toen de gevechten zich in de middag uit breidden naar dorpen op de hel lingen van de berg de Sar Plani- na. Het ziekenhuis in Tetovo maakte melding van zeker veer tien gewonden, onder wie elf politieagenten. Van twee agen ten is de toestand kritiek. Volgens de staatstelevisie stop ten de gevechten toen de nacht inviel. Elite-eenheden van het Joego- (Advertentie) van onze redactie binnenland HILVERSUM - Minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat voelt niets voor het idee van de luchthaven Schiphol om een zevende start- en landingsbaan aan te leggen. Netelenbos noemde het plan gisteravond in het televisieprogramma Barend van Dorp 'buiten gewoon onverstandig'. „De heer Cerfontaine krijgt een brief waarin staat dat ik denk dat zeven banen echt niet kunnen", verwees de minister naar de directeur van Schiphol Ook een zesde baan is voor Netelenbos geen van zelfsprekendheid. „Als je kijkt naar de situatie rond de luchthaven, is het heel erg de vraag of het de moeite waard is een zesde baan aan te leggen, want dat moet allemaal binnen diezelfde ruimte." De luchtvaartsector, bestaande uit Schiphol, Ne derlandse luchtvaartmaatschappijen en Lucht verkeersleiding Nederland, onderzoekt de moge lijkheid van uitbreiding van de luchthaven op de huidige locatie. Daarbij zijn er drie mogelijkheden: een zesde baan tussen de Zwanenburgbaan en de in aanleg zijnde vijfde baan, een baan parallel aan de Kaag baan of beide, zo bleek onlangs uit een tussenrap portage. De studie moet dit jaar zijn afgerond. ANP Movado: Hoogwaardig woonprogramma van wandelementen en bijpassende meubelen. Naar eigen idee samen te stellen. Onderdeel van de grote Hülsta-studio in Zonnemaire! Zuidweg 20a, Zo Tel. 0111-401318. www.interieur-paauwe.nl slavische leger zijn gisteroch tend de bufferzone rond Kosovo binnengetrokken bij de grens met Macedonië. Een colonne ge wapende pantservoertuigen trok bij Presevo de zone binnen. Waarnemers van de NAVO en de EU begeleidden de troepen om toe te zien op de naleving van een staakt-het-vuren dat Bel grado maandag met de Albane se rebellen in het Servische ge bied heeft gesloten. De intocht verliep zonder ge welddadige incidenten. AP (Advertentie) (Advertentie) bijv./20000,- 122,-p.m. ƒ47500,- ƒ291,- p.m. Afloss. vrij krediet. Efl.r. 7.6\ 024 - 377 83 14 (Advertentie) van onze redactie binnenland DEN HAAG - Onder strikte voorwaarden en al leen na toestemming van de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RVV) kunnen overvolle schaapsbedrijven een deel van hun kudde verplaat sen. Dat heeft LTO Neder land gisteravond gemeld. Het ministerie van Land bouw bevestigde de gang van zaken. Door het aanhoudende ver voersverbod van schapen we gens de uitbraak van mond- en klauwzeer (mkz) in Groot-Brit- tannië en Frankrijk en de lam- mertijd beginnen de stallen bij honderden bedrijven overvol te raken, weet voorzitter R. Boers- mavan de vakgroep schapen- en geitenhouders. LTO Nederland is daarom gis termiddag benaderd door het ministerie om bedrijven die echt uit hun voegen barsten te in specteren. Na onderzoek ter plaatse wordt rapport uitge bracht aan de RW. „Als de RW de situatie ook beoordeelt als onhoudbaar, dan kan een deel van de kudde onder strikte voorwaarden verplaatst wor den", legt Boersma uit. Het ministerie van Landbouw is gisteren begonnen met het rui men van enkele boerderijen die schapen hebben ingevoerd uit Frankrijk. Hoeveel dieren er worden geruimd, is nog niet duidelijk. In totaal is van 53 be drijven in Nederland vastge steld dat zij dieren uit Frankrijk hebben ingevoerd. Er bevinden zich geen Zeeuwse veehouders onder, meldde J. Kodde, voor zitter vakgroep veehouderij van de ZLTO-Zeeland en vice-voor- zitter rundveehouderij van LTO Nederland. „Het is bijna zeker dat er in Zeeland geen bedrijven moeten worden geruimd." Kodde houdt een slag om de arm, omdat uit verder onder zoek nog kan blijken dat Zeeuwse veehouders dieren van de besmette bedrijven hebben afgenomen. Dat zal dezer dagen duidelijk worden. Bij de 53 be drijven met Franse dieren gaat het om schapen, runderen en varkens. Voorshands worden op zestien bedrijven de dieren afgemaakt, waaronder alle schapen omdat de besmetting daarbij moeilijker met zeker heid is vast te stellen en Land bouw geen risico's wil nemen. Als er een uitbraak van mkz plaatsvindt, dan moeten er me teen noodinentingen plaatsvin den, aldus Kodde. Het vaccin ligt al gereed. Om alle dieren preventief te enten is momen teel onvoldoende vaccin voor radig. „En als we massaal gaan inenten wil dat niet zeggen dat we geen mkz krijgen. Je legt er wel een beschermlaag op." Invoerbeperking De Europese Unie heeft veront waardigd gereageerd op de strenge invoerbeperkende maatregelen die zo'n negentig landen tegen de EU hebben ge nomen als gevolg van de uit braak van mond- en klauwzeer. Waarnemers vrezen dat de reac ties in onder meer Noord-Ame rika kunnen leiden tot een han delsruzie die het probleem van de veeziekte mkz ver overstijgt. Een woordvoerster van de EU zei gisteren dat de reacties in de wereld op de pas geconstateerde uitbreiding van de veeziekte van de Britse eilanden naar Frankrijk 'buiten elke propor tie' is. Sommige landen zoals Hongarije, Marokko, Slowakije en Tunesië hebben meteen een hele reeks landbouwproducten, inclusief granen, op de lijst van verboden goederen uit de EU geplaatst. Er is volgens de EU geen bewijs dat mkz wordt verspreid via ge wassen. De unie beklemtoonde dat dertien van de vijftien lid staten vrij zijn van mond- en klauwzeer. Eerdere berichten als zou mkz ook in Italië zijn op gedoken, bleken gisteren on juist. GPD/ANP/AFP/DPA commentaar mkz was vergeten veeziekte Frans gehucht leeft mee ellende voor agrariërs voldoende vlees in de vitrine alleen inenten helpt in de wei springen de tranen in je ogen strenge maatregelen bij agrarisch onderwijs In de kwartfinale van de strijd om de Amstel Cup heeft Heerenveen op eigen veld gewonnen van Feye noord: 4-3. Het duel werd enkele weken geleden we gens mist gestaakt en woensdag overgespeeld. Heerenveen speelt op 11 april in de halve finale thuis tegen PSV. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9, 10, 11, 13 en 15; economie: 17,19 en 21; sport: 22,23 en 24; kunst cultuur: 25,26,27,29 en 31 Paniek heeft gisteren toegeslagen op de effectenbeurzen in Europa. De koersen gingen met een razende vaart naar bene den. In Amsterdam (foto) was het tumult zelfs zo groot dat de handel gistermiddag vijftien minuten werd stilgelegd om op adem te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1