Alleen Inenten helpt tegen mkz 1 PZC Bouw depot voor kernafval mag doorgaan In de wei springen de tranen je in de ogen Studie naar verandering Arduin-zorg I Verkiezing nieuwe PvdA-voorzitter laai Zeeuwse leden kout Strenge maatregelen bij agrarisch onderwijs Vaccineren in jaren negentig gestopt Officier eist boetes tegen vergunningloze portiers Delwaide: verdieping ook van belang voor Vlissingen donderdag 15 maart 2001 GOES - De leerlingen van het Groen College in Goes krijgen vandaag een brief met het ver zoek mogelijk besmettingsge vaar van mond- en klauwzeer te melden aan de schoolleiding. In de brief wordt ook aange drongen op het nemen van voorzorgsmaatregelen, zoals met schone kleren op school verschijnen, direct contact met dieren vermijden en gebruik maken van ontsmettingsmoge lijkheden. De directie van het agrarisch opleidingscentrum volgt de ontwikkelingen van de mkz- besmetting op de voet. Het Groen College heeft enkele we ken geleden al maatregelen ge nomen voor de leerlingen van de afdeling vee- en paarden- houderij, zegt L. de Kraker. De stages op veebedrijven zijn voorlopig stopgezet. Eind maart wordt bekeken of ze kunnen worden hervat. Daar mee liep de school vooruit op richtlijnen van de landelijke AOC-raad. De bedrijven waar leerlingen stage lopen zijn over de voorzorgen geïnformeerd, aldus De Kraker. Hij sluit niet uit dat strengere maatregelen nodig zullen zijn om virusverspreiding te voor komen. „Als in Nederland de pleuris uitbreekt, dan kan het in het ergste geval betekenen dat leerlingen een poosje geen school kunnen volgen. Zoiets zal alleen in nauw overleg met de andere agrarische opleidin gen gebeuren." door Rinus Antonisse IJZENDIJKE - „Verschrikke lijk, niet te beschrijven. De erg ste ziekte, absoluut. Ik kan geen andere ziekte noemen die dit benadert." Dierenarts Pol van de Vijver sr. uit IJzendijke kan er nauwelijks zonder emo ties over praten: mond- en klauwzeer. Hij vreest dat de be smettelijke ziekte vroeg of laat ook naar Nederland overwaait. „Je houdt het niet tegen. Dan zie je het scenario van ver schrikkingen voor je." Volgens hem is er maar één remedie: runderen (weer) inenten en daar geen dag mee verloren la ten gaan. Als jongen werd Van de Vijver (1938) al met de ziekte gecon fronteerd, via de praktijk van zijn vader die ook dierenarts was. „Ik heb de wanhoop van de mensen meegemaakt en ook de zorgen van mijn vader dat er zo weinig aan te doen was. Het inenten was een uitkomst." Tijdens zijn studie diergenees kunde in Utrecht kwam hij 's winters naar Zeeuws-Vlaan- deren om dieren in te enten. „Dag en nacht tussen de koei en, dat was zwaar werk. Maar je had resultaat." Gaston Cuelenaere (1924) uit Biervliet maakte mond- en klauwzeer al voor de Tweede Wereldoorlog mee op het ou derlijk bedrijf. Zo'n 35 dieren werden er door getroffen. Zijn vader moest helemaal opnieuw beginnen met het opbouwen van een kudde. „Ik wil er niet veel ruchtbaarheid aan geven, ik word er nog altijd emotio neel van. Ik weet goed wat er gebeurt en wat ons te wachten kan staan. Het is moeilijk er over te praten. Als het verkeerd gaat dan treft het ook mijn kin deren. Als je er jaren aan ge werkt hebt om een goede stal met vee te krijgen, dan moet je er niet aan denken wat je kan overkomen. Tijdens zijn jarenlange werk als veehouder is het bedrijf van Cuelenaere zelf nooit getroffen door mkz. Hij schrijft dat toe aan de inentingen. „Daardoor waren we veilig. Als deze ramp ons overkomt - en je kunt over een ramp spreken, daar durf ik m'n handen voor in het vuur te steken - begint het weer op nieuw." Cuelenaere staat ach ter de maatregelen die zijn af gekondigd om een uitbraak van mkz in Nederland te voor komen. Hij vreest desondanks het ergste. „En je kunt er als boer niets aan doenJe moet het over je heen laten komen." Schade De oud-veehouder vindt dat de schade die een boer oploopt als zijn dieren besmet raken, nau welijks te vergoeden is. De beesten worden zonder pardon opgeruimd, ook de niet-be- smette dieren moeten er uit voorzorg aan geloven. De boer blijft met een lege stal zitten. Zelf heeft Cuelenaere er vele jaren over gedaan om een kwa- liteitskudde op te bouwen. Be gonnen met één koe, plukt zijn zoon er nu de vruchten van. De waarde van zo'n kudde is moei lijk in geld uit te drukken. Al dat werk wordt in één klap on gedaan gemaakt. „Zoiets is met geld niet goed te maken." Vanaf de jaren vijftig is mkz in Nederland via inenten succes vol bestreden. Op die manier kon eind 1974 worden voorko men dat de ziekte in Zeeland uitbrak, nadat in het Belgische Lokeren enkele ziektegevallen waren vastgesteld. Begin jaren negentig stopte het preventief inenten- van de veestapel in de EU-lidstaten, voornamelijk om economische redenen (be houd van de marktpositie voor de export van vlees). Pol van de Vijver vond het destijds een volstrekt verkeerde beslissing. Hij heeft er nog geen goed woord voor over, omdat het welzijn van de dieren bewust opzij is geschoven. De Zeeuws-Vlaamse dieren arts wijst erop dat de dreiging van mkz altijd op de loer ligt. „De besmetting is in Engeland gekomen door een toerist die met een besmet lunchpakketje uit Taiwan kwam. Zo simpel kan het gaan. Het was voor mij een diepe teleurstelling dat het enten is gestopt. De boeren stonden er voor 100 procent achter. Ze hadden zelf de ellen de meegemaakt, het ging van de ene boerderij naar de ande re." Van de Vijver heeft in angstige spanning de ontwik kelingen van de laatste tijd af gewacht: komt het virus het water over. Nu dat het geval is pleit hij voor direct vaccineren. Hij stelt dat de samenleving dat ook verplicht is ten opzichte van de dieren en hun welzijn. „Niet alleen de dieren die ziek zijn, ook de dieren die voor voet weg worden afgemaakt." De preventieve maatregelen onderschrij ft Van de Vijver vol ledig. „Ik merk dat er een groot gevoel van saamhorigheid is over wat er moet gebeuren. Ie dereen is ervan doordrongen dat maatregelen nodig zijn; heel anders clan met bse." Of het voldoende is betwijfelt hij. „Mijn grote zorg gaat uit naar de trekvogels. Die kunnen foe- rageren op een besmette wei en het virus zo overbrengen." De dierenarts is op de hoogte van bezwaren die sommigen tegen inenten koesteren. Hij deelt die niet. Ellen Meijns uit Grijpskerke is een actie begonnen om de poli tiek te bewegen over te gaan tot Het is de vraag of de lammetjes straks naar buiten kunnen. foto's Ruben Oreel preventief inenten. Meijns, ge- verschrikkelijk dat dieren uit bereiken dat hobby-dieren en trouwd met een dierenarts, louter financiële afweging evenhoevige beesten op kin- zegt niet langer haar mond te worden afgemaakt." Met een derboerderijen worden inge- kunnen houden. „Ik vind het kaartenactie wil ze in elk geval ent. Door het vervoersverbod voor vee is de stal van schapenhouder Jacobsen uit Oost-Souburg overvol. door Nadia Berkelder OOST-SOUBUKG - „Ik heb al 23 jaar schapen, maar dit heb ik nog nooit mee gemaakt." Schapenhouder Sjaak Jakobsen uit Oost-Souburg heeft een kleine duizend schapen. Door het ver voersverbod dat sinds eind februari geldt, komt zijn bedrijf in grote proble men. Schapen staan in een modderveld en de stallen raken vol. Hij heeft 310 schapen buiten staan. Eén groep staat op de zeedijk bij Ritthem, een andere staat op een dijk bij Arne- muiden. Door het vervoersverbod kun nen de beesten daar niet weg, terwijl dat wel moet, want het gras is op. In Arne- muiden staan de schapen in een mod derpoel. „Ze staan daar al de hele win ter. Als ik het vantevoren had geweten, had ik ze weggehaald", verzucht Jakob sen. De schapen in Ritthem kunnen nog da gelijks worden bijgevoerd. „Maar ze hadden eigenlijk twee weken geleden al weg gemoeten." Bij Arnemuiden is de situatie ernstiger. De wei is moeilijk be reikbaar met de auto, zodat bijvoeren bijna onmogelijk is. Toch blijft hij het proberen. „Vanmiddag rijd ik er met de trekker een pak kuil naar toe", zegt Ja kobsen. „Als je niet van de dijk af glijdt", waarschuwt zijn vrouw Ria. Hij probeert er twee keer in de week naar toe te gaan. „Maar het liefst zou ik er hel emaal niet meer komen. De tranen springen je in de ogen als je dat ziet." Vorige week lagen er twee dode scha pen. „Dat is natuurlijk niet van weelde. Je kan er wel eens meer één dood heb ben, maar dit is niet normaal. Als er geen mond- en klauwzeer was, weet ik zeker dat de dierenbescherming aan de deur zou staan." Alarmnummer Zondag heeft Jakobsen het alarmnum mer van het ministerie gebeld, omdat hij het niet meer kon aanzien. Maar uit zonderingen worden niet gemaakt. Op illegaal vervoer staat een zware straf. „Als ze je betrappen komen de Algeme ne Inspectiedienst, de douane en de po litie. Dan worden je schapen ter plaatse afgemaakt. Ik durf veel, maar dat risico wil ik niet lopen." De schapen die op stal staan, zijn volop aan het lammeren. Jakobsen vreest dat hij te weinig ruimte heeft als het ver voersverbod van kracht blijft. Normaal gesproken gaan de eerste lammetjes in de laatste week van maart naar bui ten. De lammertijd duurt tot de derde week van april. Een oplossing voor het ruimtegebrek kan hij niet zo snel be denken. Jakobsen heeft weinig begrip voor de maatregelen. „Ze geven er niks om bij het ministerie. Regels zijn regels. Als er werkelijk mond- en klauwzeer zou zijn in Nederland, zou ik het een ander ver haal vinden. Koeien en varkens moch ten de afgelopen weken wel gewoon vervoerd worden. Dat is toch ook een beetje krom." door Katja Logtenberp RENESSE - Het Openbaar Ministerie heeft gisteren opnieuw zijn spierballen laten zien aan drie portiers uit Renesse. Het drietal werkte tussen 3 en 18 juli 1999 zonder de benodigde papieren bij de discotheken Pinky's en Trinity. De mannen werden eerder vrijgesproken door de politierechter in Middelburg, Het OM ging hier tegen in beroep en de hofaanklager eiste gisteren in Den Haag alsnog' een boete van 1000 gulden. Sinds twee j aar hebben portiers een vergunning nodig om hun werk uit te mogen oefenen. De grote vraag was wie er in dit geval nu ei genlijk verantwoordelijk was voor de benodigde papieren; de eige naars van de discotheken of de breedgeschouderde mannen zelf. De hofaanklager stelde vast dat de mannen in loondienst waren bij de discotheken. Toch achtte hij ze medeverantwoordelijk. Zeker omdat de drie volgens hem op de hoogte waren van de nieuwe wet geving. De portiers waren niet aanwezig om zichzelf te verdedigen. Het hof doet over twee weken uitspraak. door Roelf Reinders MIDDELBURG - Het Neder lands Instituut voor Zorg en Welzijn (NIZW) in Utrecht on derzoekt de manier waarop de zorg voor verstandelijk gehan dicapten bij Stichting Arduin is veranderd. Gehandicapten, ou ders en personeel kunnen aan geven of de vernieuwingen suc ces hebben gehad. Arduin is één van de ongeveer vijftien gehandicapteninstel lingen die vernieuwend bezig zijn die het NIZW gaat bekij ken. Arduin, sinds 1996 de op volger van Vijvervreugd, zit in een proces waarin gehandicap ten het instellingsterrein in Middelburg verlaten om zo zelf standig mogelijk verspreid over Walcheren en Zuid-Beveland te gaan wonen. De stichting gaat uit van het iclee van community care. Dat betekent dat de gehandicapte wordt gestimuleerd zo veel mo gelijk zelf te doen met hulp van zo veel mogelijk organisaties die er niet speciaal voor gehan dicapten zijn. Arduin wil in de toekomst nog slechts een exper tisecentrum zijn voor specifieke hulp. Ervaringen Het NIZW wil onderzoeken welke veranderingen Arduin heeft doorgevoerd en wat de ef fecten op de gehandicapten zijn. Zowel de positieve en de minder positieve ervaringen komen aan de orde, aldus onderzoekster C, van der Hoeven van het NIZW. Onderzoekers gaan zo'n tachtig gehandicapten ondervragen over de kwaliteit van hun leven. Bij zwaar gehandicapten vindt het gesprek met de persoonlijk assistent plaats met de gehandi capte erbij. Ook met de ouders van de gehandicapten wordt ge praat. Verder is er onderzoek op de werkvloer waarbij met per soneel gesproken. Het perso neelsbeleid komt daarbij aan de orde. Het onderzoek voorziet ook in gesprekken met een aantal insi ders over de ontwikkelingen bij Arduin. Het gaat daarbij om mensen met verschillende visies van binnen en buiten Arduin. Studenten van de faculteit or thopedagogiek van de Universi teit van Gent werken aan het onderzoek mee. Van der Hoeven van het NIZW benadrukt dat het onderzoek weliswaar in samenwerking met Arduin plaatsvindt maar dat de onderzoeksresultaten van het NIZW komen. Volgens haar is het de bedoeling dat an dere instellingen die willen ver nieuwen gaan profiteren van de conclusies. Een begeleidingscommissie met vertegenwoordigers van de provincie, patiëntenorganisatie Het Klaverblad, de onderne mingsraad van Arduin, de cliën tenraad en het zorgkantoor Zeeland houdt het verloop van het onderzoek in de gaten. door Adri Klinkenberg BORSSELE - De Raad van Sta te heeft alle bezwaren verwor pen die zijn ingediend tegen de vergunning voor het bouwen van de kernafvalopslagplaats Habog door de Covra in Borsele. De Habog, die inmiddels in aan bouw is, moet in 2003 worden opgeleverd. De opslagplaats is bestemd voor het hoog-radioactief afval dat vrijkomt, als straks de opge brande splijtstofstaven uit de kerncentrales in Borssele en Dodewaard zijn opgewerkt in de omstreden Britse opwer kingsfabriek BNFL in Sella- field en de opwerkingsfabriek van Cogéma in Frankrijk. Ook moet de Habog tijdelijk plaats- bieden aan het radioactieve af val van het ECN in Petten en de Technische Universiteit in Delft. Dit kernafval, waarvoor Delft en Petten zelf geen plaats heb ben, is enige tijd geleden onder luid protest van Greenpeace per vrachtwagen naar Borssele ver voerd in zogeheten Castor-con- tainers. De kernenergievergunning voor de Habog werd in december vo rig jaar onder meer aangevoch ten door de gemeente Borsele en Gedeputeerde Staten van Zee land. De twee overheden heb ben op zich geen problemen met de bouw van de Habog, maar zij willen geen radioactief afval meer hebben uit Delft en Petten. De gemeente Borsele vindt dat minister Pronk van VROM zich moet houden aan de belofte dat het TUD- en ECN-afval voort aan verscheept wordt naar de Verenigde Staten. Op de zitting bij de Raad van State in decem ber wilde de landsadvocaat hiervoor echter geen garantie geven. Veiligheid Behalve door GS en de gemeen te werd de kernenergievergun ning belaagd door Greenpeace, de stichting Miljoenen Zijn Te gen en een aantal omwonenden en agrariërs. Zij hebben voor- Z( Ve namelijk twijfels over deve,ee heid van de opslagplaats af' gens de milieuorganisaties; tei onvoldoende gekeken naai;,(te overstromingsrisico als M ov van een stijging van de zee; w gel. Ook zou cle opslagpij vo kwetsbaar zijn voor menst fouten en neerstortende i. ye tuigen. De ministers van VROM,!.!11 WVS en SZ stellen echter dj ov risico's van de Habog aar.kc kanten zijn afgetimmerd,»of gasexplosies, neerstor® vliegtuigen, overstromingen menselijk falen leveren vo!®| de betrokken ministeries rampen op voor de bevola zoals met name Miljoenen! Tegen wil doen geloven,] f Raad van State vindt de bes ren van de tegenstanders ,1^ doende weerlegd in de va heidsrapportage en het Ml 1 Effect Rapport. Vormfouten De kernenergie vergunning: de Habog kent een langt schiedenis. In 1995 diendew Covra (Centrale Organis'® Voor Radioactief Afval) aU^ aanvraag in. Die werd inli Vf gehonoreerd maar in 1997 ijai nietigd door de Raad vanS: S' omdat er vormfouten ware!ai maakt. In 1998 gaven de maai teries een nieuwe beslissip®1 de aanvraag. Deze beslissinjv( nu door Raad van State ins®' gelaten. j Miljoenen Zijn Tegen voerc; december niet alleen eenprt dure tegen de Habog-vera ning. De milieuclub pleitte in eest t dere rechtszaak ook voor 11 trekking van de oprichtingsi gunningen van de kerncenlrJ Si in Borssele en Dodewaard Di E procedure, die in het tëjrc stond van een zeer trage aflii deling door de Raad van S:j et en wraking van staatsrJ 'l door Miljoenen Zijn Tegen,] te voor de milieugroepering niets uit. g' Ook in de Habog-zaak was H de behandelende rechters c. ei Miljoenen Zijn Tegen zona S succes gewraakt. Iu door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De spanning stijgt rond de verkiezing van een nieuwe landelijk voorzitter van de PvdA, maar niet in Zeeland. Veel PvdA-afdelingen hebben nog niet eens een keuze ge maakt. Morgen, vrijdag, valt de beslissing op het partijcongres in Rotterdam. Eén ding is duidelijk, zo blijkt uit een rondje langs de afdelin gen, het enthousiasme voor de kandidaat van de partijtop, Ka merlid Sharon Dijksma (29), is gering. Goes, Hulst en Axel kie zen haar in elk geval. „Ze is jong", verklaart de Hul- sterse A. Cleven, „en ze zal jongeren waarschijnlijk meer aanspreken." Over de tegen kandidaten, de politicoloog Bart Tromp (57), zijn collega Ruud Koole (47) en de Amster damse partijvoorzitter Bouwe Olij (47), zegt Cleven: „Die zijn kritischer, maar of zij ook een partij kunnen leiden? Laten ze vooral kritisch blijven." De kritiek van de tegenkandi daten richt zich vooral op de sterke rol van de partijtop. Die zou in de PvdA te veel bedisse len, zoals de officiële kandida tuur van Kamerlid Dijksma. Zij willen zelf de leden meer in vloed geven. Dijksma wil dat trouwens ook. Duiveland en Noord-Beve!i moeten nog kiezen. Ze doen: wellicht pas morgenmiddag.: in Rotterdam wordt gestemd Waardering In de PvdA wordt een kritische houding traditiegetrouw ge waardeerd. Vandaar waar schijnlijk ook dat Tromp en de uit het Walcherse Serooskerke afkomstige Koole in Zeeland aanslaan. Olij wordt niet ge noemd. Koole kan rekenen op steun uit Vlissingen en West- Zeeuws-Vlaanderen. Reimers- waal en Terneuzen aarzelen tus sen Koole en Tromp. De Middel burgse afdeling heeft de leden opgeroepen telefonisch, schrif telijk of via Internet te reageren. Tromp is er aan de winnende hand. Opvallend is dat de meeste PvclA-afdelingen in Zeeland niet eens een ledenvergadering hebben gehouden over het con gres en de voorzittersverkie zing'. Sas van Gent stuurt zelfs geen afgevaardigde. Raadslid R, de Meijer: „Het leeft niet bij ons. We houden ons toch vooral met plaatselijke zaken bezig." De congresgangers uit Kapelle, Tholen, Borsele, Schouwen- ANTWERPEN - Een volgen verdieping van de Westerse!» de kan niet uitsluitend voor: kening van Vlaanderen kon» „We zijn niet de enige vragen partij meer", zei havenscliep1 L. Delwaide woensdagavond de Antwerpse havencommissi „Vlissingen heeft evenveel lang bij verdieping van de van geul in de Wielingen." Delwaide betoogde dat stroo: opwaarts van Vlissingen sled enkele drempels in de Wes'e schelde moeten worden laagd. Dit onderdeel van devf dieping is uitsluitend vf Antwerpen van belang. „Mé in de Wielingen moet over ft strook van zeker tien kilomei! worden gebaggerd en dat is ft in het voordeel van Vlissinger Vlaams Blok-raadslid J, Pér vroeg waarom Delwaide zicht afgelopen weken op zo'n v« zoenlijke toon had uitgelat* over de bezwaren in Nederig tegen een verdere verdiepte? Hij herinnerde eraan dat de gf meenteraad zich vierkant heft uitgesproken voor een ver® ping van de vaargeul die sent pen tot veertien meter diepgak in staat stelt onafhankelijk1'" het getij naar Antwerpen te ren. Penlis wilde weten hoe De- waides recente pleidooi v( een onmiddellijke verdiepte tot dertien meter en vervolgd stap voor stap verder, daarntf te rij men valt. De schepen legde uit dat her® veel aan gelegen is samen w' Nederland tot een gentel schappelijk integraal beheft' van de Westerschelde te koniét „Dat valt alleen te bereiken a-1 we oog hebben voor de stam' punten aan ander zijde. 0i® Zeeuwse vrienden hebben pro blemen met de verdieping' zijn beducht voor de gevol van ongelukken met dj®, liën en gastankers. Ik verzetf u: die bezorgdheid is niet p veinsd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 10