EEUWSE CltJiiif Mkz breekt uit op het vasteland Kimpe is te fout voor Middelburg 14,95 keuken Ook Kok wil af van Zalmnorm wonder? Eerste Kamer fluit Vermeend terug in kwestie zondagsrust A Kamer wijst verbod agressieve honden af Hollands Tulp Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 Brinkhorst verscherpt vervoersverbod na ziektegeval in Normandië Robert Ludlum overleden Tsjizjov wereldkampioen Lente begint met Boomfeestdag nUHHHHHHH zie Pag 3 I Advertentie van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Ver meend van Sociale Zaken had het internationale verdrag over de zondagsrust voor kantoor personeel niet eigenhandig mo gen opzeggen. Hij moet die fout nu snel herstellen. Dit bepaalde gisteren een meer derheid in de Eerste Kamer. Re geringspartij D66 steunde die opvatting van alle oppositie fracties. D66-senator Hessing sprak van 'een ernstige proce durele fout'. De Tweede Kamer heeft eerder ingestemd met het opzeggen van het verdrag uit 1957 dat die rust garandeerde. De nieuwe Arbeidstijdenwet is in strijd met dit verdrag. WD, PvdA en D66 in de Eerste Kamer waren ook voor opzegging. Door afwe zigheid van een VVD-senator staakten in februari de stem men. Vermeend heeft het ver drag toen alvast opgezegd, om dat dat voor 1 maart dit jaar moest gebeuren. Bij niet tijdig opzeggen geldt het verdrag weer voor tien jaar. De D66-fractie vond dat Ver meend (PvdA) de Senaat niet se rieus nam door het verdrag vast op te zeggen zonder de tweede stemming af te wachten. Daar naast zette ook het feit dat Ver meend pas in februari met het voorstel bij de senaat kwam, kwaad bloed. Een zegsman van het ministerie van Sociale Zaken stelt dat het verdrag in strijd is met de twee jaar geleden aangenomen Wet op de arbeidstijden. .Daarin is afgesproken dat er wekelijks een vrije dag moet zijn. Dat hoeft niet per se de zondag te zijn, zoals het verdrag zegt." Vermeend heeft toegezegd de uitspraak van de Eerste Kamer te zullen respecteren. GPD (Advertentie) naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:mN 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: c noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- er maancj met nummer. automatische incasso handtekening: 39'4^ c per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice o ll7YööY£llnnnnnöii Antwoordnummer 123 o nocituuuwc 4380 VB Vlissingen dl «as do vr za (postzegel niet nodig) 8° W 5 Zonnige perioden Droog met zonnige perioden en een (vrij) krachtige westenwind. Maximaal 8 graden. 244e jaargang no. 62 woensdag 14 maart 2001 losse nummers 2,00 van onze redactie buitenland PARIJS - Drie weken na de uitbraak in het Ver enigd Koninkrijk is de ge vreesde veeziekte mond en klauwzeer (mkz) in Frankrijk opgedoken. De ziekte heeft hiermee zijn intrede gedaan op het con tinent, waar de angst voor een verdere verspreiding Voor schapen gold al een ver voersverbod. Met het verbod wil Brinkhorst voorkomen dat de ziekte naar Nederland overslaat. Hij vond het niet nodig om ook het ver voer van paarden en kippen te vei-bieden. De fracties van PvdA, CDA, GroenLinks en SP in de Tweede Kamer hadden hiër om gevraagd. Paarden en kippen kunnen niet met mkz worden besmet, maar zij kun nen het virus wel verspreiden. Boerenorganisatie LTO-Neder- lancl juichte het besluit van Brinkhorst toe. LTO is bijzon der bang voor een mogelijke uit braak in Nederland. Vleesvervoer Als het vervoersverbod langer dan een week gaat duren, is dat een ramp voor de slagerijen, zei een woordvoerder van de Be drijfstak Slagersbedrijven. De aanvoer uit slachterijen droogt binnen enkele dagen opwaarna vlees moet worden geïmpor teerd uit het buitenland. De prijzen zullen dan fors stijgen. Voorlopig is er nog genoeg vlees om de winkels te bevoorraden. Het Centraal Bureau voor de Levensmiddelenhandel wees erop dat ruim de helft van het vlees uit het buitenland komt. Veel slachterijen en vleestrans porteurs verwachten dat zij werktijdverkorting moeten aanvragen voor hun personeel. Dat is een dure maatregel, want de eerste weken werkloosheid zijn op kosten van de werkgever. De slachterijen zitten vanaf vandaag zonder slachtvee. Aan de overzijde van het Ka naal zijn gisteren nog meer ge vallen van mkz geconstateerd. Dat geeft een Brits totaal van 205 'haarden' van de veeziekte. Bij Pescara in Italië zijn gisteren Franse schapen met antistoffen tegen mkz ontdekt. De Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen laat alle in de afgelopen drie we ken uit Frankrijk ingevoerde schapen slachten. Zwitserland heeft de grenzen gesloten voor alle evenhoevigen uit de EU. De Verenigde Staten verboden gisteren alle invoer van vee, vlees en vleesproducten uit de EU. In de VS is mkz sinds 1929 niet meer voorgekomen. Het Amerikaanse invoerverbod is voor onbepaalde tijd afgekon digd. AFP/RTR/GPD/ANP pagina 2: mkz meest gevreesd van alle veeziekten Auteur Robert Ludlum is maandagavond op 73-ja- rige leeftijd in Florida, overleden aan een hart aanval. Dit heeft zijn fa milie gisteren bekendge maakt. Van zijn romans zijn meer dan tweehon derd miljoen exemplaren ver kocht. De Rus Tsjizjov is dinsdag in Moskou voor de negende keer in zijn loopbaan wereldkampioen dammen geworden. Hij kwam op de slotdag remise overeen met Rob Clerc die als vier de eindigde. Krajenbrink klom door zijn overwin- ning op de Rus Gantwarg naar de derde positie in de V ;v eindstand. De Franse autoriteiten beves tigden gisteren dat zes dieren die de dag ervoor aan sympto men van de ziekte leden op een boerderij in het departement Mayenne inderdaad mkz had den. De getroffen kudde van meer dan honderd melkkoeien is onmiddellijk afgemaakt. De dragers van de mkz die de-ziekte van de Britse eilanden naar de kudde in het zuiden van Nor mandië hebben overgebracht, zijn waarschijnlijk schapen ge weest. Die waren in februari uit Engeland geïmporteerd door nï een bedrijf in de buurt. Die die ren waren eind februari al uit voorzorg afgemaakt, maar te vergeefs zo bleek gisteren. De Europese Unie verbood gis teren tot ten minste 27 maart de uitvoer uit Frankrijk van levend vee. Ook mag geen vlees worden uitgevoerd uit de departemen ten Mayenne en Orne. Minister Brinkhorst (Land bouw) kondigde gistermiddag met onmiddellijke ingang een vervoersverbod af voor runde ren, geiten, varkens en andere evenhoevige dieren. Aanleiding washet geval van mkz in Frank rijk. 'Bomen en wonen' is dit jaar het thema van de Boomfeestdag, die volgende week weer wordt gehouden. Woensdag 21 maart zijn er voor onder meer de kinderen van basisscholen tal van activiteiten: Bomen en struiken planten, maar bijvoorbeeld ook 'V 7 Ofl 3Q het knotten van wilgen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; va ria: 6; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8; weten schap: 9; uit: 11, 12, 13 en 14; zeeland: 17, 18, 19, 21 en 23; sport: 24 en 25; buitengebied: 27,28, 29 en 30 Een vervaarlijk uitziende maar overigens goedaardige hond van het ras Mastino Napolitano demonstreert met zijn baasje in Den Haag. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Geen enkele Kamerfractie is voor het voorstel van minister Brink horst van Landbouw om vier agressieve hondenrassen te verbieden. De Kamer behandelt het voorstel morgen. De vier hondenrassen die volgens Brink horst verboden moeten worden, zijn de American Staffordshire Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasiliero en de Mastino Napolitana. De Kamer vindt echter dat de vier rassen zelden verantwoordelijk zijn voor hondenbeten. Uit onderzoek blijkt dat de meeste ongevallen worden veroorzaakt door honden die niet zijn aangelijnd en doorniet-rashonden. De partijen verwachten meer heil van een goed identificatie- en registratiesys teem van alle honden in Nederland. Dankzij zo'n systeem kan de eigenaar van een bijtende hond gemakkelijker worden opgespoord en vervolgd. De meeste fracties pleiten verder voor een strenger fokbeleid: malafide fokkers moeten worden geweerd. Het CDA vindt dat Brinkhorst wel erg makkelijk de honden de schuld geeft. „Je kunt elke hond vals krijgen", aldus CDA- Kamerlid Meijer. D66 wil meer en gede- gener onderzoek naar de vraag welke rassen agressief kunnen zijn. De Dierenbescherming is al langer tegen het hondenverbod. „Honden worden niet agressief geboren, maar agressief ge- foto Ed Oudenaarden/ANP maakt", aldus de Dierenbescherming, die voorstander is van een beter registra tie- en fokbeleid. De stichting Consument en Veiligheid noemt een uitbreiding van het fok- en houdverbod weinig effectief. Het verbod op pitbulls heeft volgens de stichting tot gevolg gehad dat telkens andere gevaar lijke rassen worden gekruist. Volgens Consument en Veiligheid belanden jaar lijks ongeveer elfduizend mensen met hondenbeten in het ziekenhuis. ANP (Advertentie) (Advertentie) Commissie financiën adviseert tegen aankoop kunstwerk Vlaming door Richard Hoving MIDDELBURG - Het college van B en \V moet de aankoop van een schilderij van Reimond Kimpe niet doorzetten. Dat stelde de raadscommissie van financiën dinsdagavond. De commissieleden tilden zwaar aan het oorlogsverleden van de in 1970 overleden Vlaamse kun stenaar. Het college stelde onlangs voor 35.000 gulden uit te trekken voor de aankoop van een afbeel ding van het Middelburgse stadhuis na het Duitse bombar dement van mei 1940. Over dit voornemen ontstond de afgelo pen dagen de nodige commotie. De secretaris van de Zeeuwse afdeling van het voormalig ver zet in Nederland raadde de ge meente de verwerving af. De PZC kwam met onbekende fei ten over het verleden van Kimpe en toonde aan dat het schilderij vrijwel zeker in het bezit is ge weest van NSB-leider Anton Mussert. B. Wild van AO V/U nie55+ vroeg wethouder P. Bruinooge (CDA, financiën) gisteravond reke ning te houden met de gevoelens van het verzet en de slachtoffers van de verwoesting van de Mid delburgse binnenstad. „Ik hoop dat het college het voorstel te rug wil nemen." Volgens P. Kraan van Leefbaar Middelburg vereiste het colle gevoorstel een 'principiële stel- lingname'. Kraan vond de aan koop van een schilderij van Kimpe volstrekt .misplaatst. Kimpe is een erkend collabora teur, betoogde hij. „Een mens die uitsluitend zijn heil zag in de aansluiting bij Duitsland als redder van Europa'. De ruïne van het stadhuis moest volgens Kraan worden gezien als 'het startpunt van een door nazi door Ap van den Berg en Paul Koopman DEN HAAG - VVD-minister Zalm van Financiën kan niet meer rekenen op de steun van premier Kok bij de handhaving van de begrotingsdiscipline in het paarse kabinet. De aanval die het PvdA-congres zaterdag zal inzetten op de 'Zalmnorm', heeft de instemming van Kok. Dit melden twee onafhankelijke bronnen in de partijtop van de PvdA. Kok vindt met fractielei der Melkert dat de strikte finan ciële regels versoepeld moeten worden om meer te kunnen in vesteren in onderwijs, zorg en veiligheid. Formeel houdt de Duitsland geleide herrijzing uit de as'. Niet alleen het oorlogsverleden van de Vlaamse schilder was voor de commissieleden reden om de aankoop van het schilde rij af te wijzen. C. Koster (WD) stelde dat Middelburg al een af beelding van het afgebrande stadhuis heeft van Kimpe. Wethouder Bruinooge zei dat het college bekend was met het oorlogsverleden van Kimpe. Dat zijn sympathie voor nazi- Duitsland tot commotie zou lei den, had het college niet ver premier zich op de vlakte, maar maandag heeft Kok in een be sloten vergadering van het par tijbestuur laten weten dat hij de Zalmnorm desnoods wil losla ten. Melkert heeft het overleg in het kabinet over de begroting van 2002 op scherp gezet door te stellen, dat de in het regeerak koord vastgelegde Zalmnorm voor hem niet meer geldt. Bij wacht. Volgens de wethouder was zijn verleden eerder ook nooit een probleem geweest. Hij hield de commissie voor dat het Zeeuws Museum in 1955 al schilderijen van Kimpe aan kocht. „Na de oorlog heeft Kim pe nog 21 keer geëxposeerd in Middelburg." Kwaliteit Het werk van Kimpe dat het col lege voornemens is te kopen, verschilt volgens de wethouder van de andere afbeelding van het afgebrande stadhuis. „Het handhaving van die norm mag de verwachte belastingmeeval ler van circa dertig miljard gul den niet gebruikt worden voor extra uitgaven. De WD houdt tot dusverre onverkort vast aan deze begrotingsregel. Bij onderhandelingen in het ka binet over bezuinigingen of ex tra uitgaven is de steun van de premier voor de minister van Fi nanciën essentieel. Tot dusverre werk is kwalitatief beter en de positie van waaruit het is ge schilderd wijkt af." Ook na de beantwoording van de wethouder was het dringen de advies, het voorstel terug te trekken. Bruinooge zei het ver zoek te bespreken in het college. Komende maandag tijdens een vergadering van de gemeente raad wordt duidelijk of B en W vasthouden aan de aankoop. Leefbaar Middelburg beraadt zich nog over wat er moet ge beuren met het werk van Kimpe dat reeds in het stadhuis hangt. trokken Zalm en Kok bij het lo ven en bieden steeds samen op. Naast interim-partijvoorzitter Hamer heeft ook minister Pronk openlijk opgeroepen tot een re solutie tegen de Zalmnorm. De WD maakt zich volgens fractieleider Dijkstal nog geen zorgen. „Ik lig er geen moment van wakker", aldus de liberale voorman. Volgens Dijkstal 'jokt' Melkert als hij beweert dat de financiële spelregels van het paarse kabinet niet meer gel den, nu het financieringstekort is weggewerkt. Dijkstal rekent erop dat premier Kok - als punt je bij paaltje komt - zijn steun aan één van de -belangrijkste pijlers onder het regeerakkoord niet zal opzeggen. GPD I.V.M. BIDDAG ZIJN WIJ WOENSDAG 14 MAART DE HELE DAG GESLOTEN Goes, Marconistraat 13 Kruiningen, Zandweg 1 b Middelburg, Korendijk 34 Prunus Comet, voorjaarsheester met roze j bloesem. Bloeit volop. GOES, 0113-215395, OOSTBURG, 0117-452279, "ENESSE. 0111-461031 OOSTBURG ZONDAG A.S. OPEN, 11.00 -17.00 UUR.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1