Chip geeft TBS'er meer vrijheid Weinig acties in Zeeuws onderwijs PZC Peter van Vossen levert contract in bij Feyenoord Billconomy NSB'er Mussert kocht schilderij verwoest stadhuis van Kimpe oppose*!; Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 Plan directeur Pompekliniek voor volgen delinquent met levenslange straf Wahid weerstaat druk betogers Politie jaagt met boten en vliegtuig op wanbetalers Vliegtuig VS bombardeert landgenoten Kijkoperatie volstaat vaak 244e jaargang no. 61 dinsdag 13 maart 2001 losse nummers 2,00 doorFerdi Schrooten NIJMEGEN - Plegers van levens- en zedendelicten die nu nog levenslang in een TBS-kliniek zitten, moeten zich in de toe komst vrijer kunnen be wegen dankzij een in hun lichaam geïmplanteerde chip met zender. Daarmee kunnen 'gestoorde' (ex-) deliquenten buiten de zwaar beveiligde muren van de TBS-kliniek wor den gevolgd en kan wor den gezien of er fysieke voortekenen zijn van een mogelijk nieuw delict. Dat zegt algemeen directeur Jos Poelmann van de Pompekliniek in Nijmegen, waar ongeveer tien procent van de ruim dui zend TBS'ersinNederland wor den behandeld. Hij onderzoekt de technologische mogelijkhe den van de invoering van de chip. Het ministerie van Justitie is schriftelijk op de hoogte ge steld en heeft de directeur in middels toestemming gegeven zich 'nader te oriënteren'. Poelmann denkt dat een vernuf tig volgsysteem binnen een aan tal jaren testklaar kan zijn. Hij verwijst naar de Verenigde Sta ten, waar nu al wordt geëxperi menteerd met geïmplanteerde chips; die geven via een zender aan het ziekenhuis door of het goed gaat met de bloeddruk of het suikergehalte van een pati ent. Via de chip kan worden vastgesteld of de betrokkene opgewonden raakt, wat een te ken van ongewenste activiteit kan zijn. Bij alarmerende signalen kan dan alsnog een preventieve op name volgen. „Daardoor hoeft iemand niet continu in het zie kenhuis te blijven teneinde hem in de gaten te kunnen houden", zegt Poelmann. Hij laat zich vandaag door consultants van Cap Gemini Ernst Young bij praten over de technologische mogelijkheden van een volgsys teem voor de TBS-sector. De directeur van de Pompekli niek denkt met name aan TBS'ers die vanwege een ernsti ge stoornis min of meer tot le venslang zijn veroordeeld. „Een seksueel delinquent kan vaak een heel aardige meneer zijn. Ie mand die hoog opgeleid is, pri ma aan het werk kan en sociaal ook naar behoren kan functio neren. Alleen, hij heeft die ene enge afwijking. Maar om zo ie mand dan maar meteen levens lang op te sluiten, dat is toch wel een erg groot verlies aan kwali teit van leven en van onbenutte capaciteiten." Interesse Het ministerie volgt het onder zoek van Poelmann.. „We zijn al tijd geïnteresseerd in nieuwe technologische ontwikkelin gen", aldus een woordvoerder. Over een eventuele proef met een select groepje TBS'ers wil het ministerie nog geen enkele mededeling doen. Poelmann wil daartoe een aanvraag indienen zodra de technologie klaar is. Poelmanns ideeën komen niet helemaal uit de lucht vallen. In september kwam Reclassering Nederland (RN) al met het plan om langgestrafte zware misda digers na hun vrijlating nog een tijd door middel van technische snufjes te volgen. In eerste in stantie denkt de reclassering aan elektronisch huisarrest, waarbij iemand door een bandje met zender aan huis is gekluis terd is. GPD van onze redactie binnenland ALMERE - De politie Flevoland heeft gisteravond met twee boten en een vliegtuig twee voortvluchtige wanbetalers in een bootje achtervolgd en aangehouden. De mannen, een dertigjarige Amsterdammer en een Huize naar (32), voeren in een bootje het Gooimeer op nadat zij de re kening in een café in Almere-Haven niet hadden betaald. Zij gingen ervandoor toen de cafébaas de politie erbij haalde. De politie achtervolgde de mannen met een boot van de red dingsbrigade en een vaartuig van de brandweer. De politie- luchtvaartdienst van het KLPD zette per vliegtuigje de ach tervolging in. In de buurt van Huizen konden de mannen worden aangehouden. Volgens een politiewoordvoerder waren de verdachten een gevaar voor zichzelf en voor anderen, omdat ze waarschijn lijk drugs hadden gebruikt en mogelijk een vuurwapen bij zich hadden. ANP Dat dossier wordt bewaard in het Zeeuws Archief in Middel burg. Uit hetzelfde st.uk blijkt overigens ook dat Kimpe in 1942 door de Duitsers uit Zee land wérd uitgewezen, omdat hij 'entartete Kunst' zou maken. Willy Münzer, de gevolmachtig de van Seyss-Inquart, liet hem weer terugkeren. In 1947 probeerde de Middel burgse politiecommissaris M. A. Reneman het echtpaar Kimpe als ongewenste vreem delingen uit Nederland te laten uitzetten. Drie jaar later besloot de minister van Justitie dat ver zoek niet in te willigen. pagina 10: voor justitie was Kimpe een kleine vis door Richard Hoving en Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - NSB-leider Anton Mussert heeft tijdens de oorlog bij de Vlaamse schilder Reimond Kimpe (1885-1970) een schilderij gekocht waarop het afgebrande stadhuis van Middelburg is afgebeeld. Het gaat vrijwel zeker om het kunst werk dat de gemeente Middel- buig wil aankopen. Er is één ander schilderij be kend dat Kimpe heeft gemaakt van het verwoeste stadhuis. Dat hangt al jaren tegenover de ka mer van de burgemeester in Middelburg. De gemeente kreeg dit werk in 1947 van J. van Wal- ré de Bordes (1894-1947), die van 1939 tot 1942 burgemeester van Middelburg was. Kort voor zijn dood of uit zijn nalaten schap werd het geschonken. Dit schilderij kan dus niet het door Mussert aangekochte werk zijn. Aangezien er geen aanwijzin gen zijn dat Kimpe het verwoes te stadhuis vaker dan twee keer heeft geschilderd, ligt het voor de hand dat Mussert het werk kocht dat de gemeente nu wil verwerven. Dat de NSB-leider een dergelijk schilderij persoonlijk bij Kimpe kwam kopen, blijkt uit het vreemdelingendossier dat de Middelburgse politie na de Tweede Wereldoorlog bijhield. WASHINGTON - Een Ameri kaans gevechtsvliegtuig heeft gisteren boven Koeweit een bom verloren. Daardoor zijn ze ker zes mensen gedood, onder wie vijf Amerikanen. Rond de tien mensen zijn gewond ge raakt. Het toestel, een Amerikaanse F/A-18 Hornet was bezig met een trainingsvlucht toen de bom viel en neerkwam op een oefen terrein met vooral westerse mi litairen. Aan de oefeningen in Koeweit deden militairen uit de Verenig de Staten, Groot-Brittannië, Koeweit en Nieuw-Zeeland Uee. Het toestel dat de bom ver- Joor, was opgestegen van het Amerikaanse vliegdekschip Trumann. EFE/DPA/AFP Oud-president Bill Clinton ontmoet premier Wim Kok op het Catshuis. door John Stael DEN HAAG - In het Promenade Hotel wordt geen enkel risico genomen. Opdracht van Bill Clinton. Tientallen beveiligings mannen moeten de Amerikaanse oud-presi dent, gisteren eregast op een Haags zaken- congres, uit de buurt houden van ongewens te gasten en vooral van journalisten. In de zaal wacht een select gezelschap geno digden om met Clinton op de foto te mogen. Keurig wordt iedereen aan Mr. President voorgesteld. WD'er Hans Wiegel wacht netjes op zijn beurt. Glunderend en met si gaar in de hand staat hij na een paar secon den weer in de hal. De fotosessie duurt nog geen twintig minuten. Op weg naar weer een andere zaal doet Clinton wat hem zo po pulair heeft gemaakt: handjes schudden met 'zomaar' iemand. Voorafgaand aan zijn toespraak tot het con gres is er een lunch met een nóg selecter ge zelschap. Voor 25.000 gulden kan men aan zitten bij Clinton. Niet te lang, want hij moet zijn tijd verdelen over de verschillende tafels. Iedere tafel telt twaalf mensen die al lemaal een vraag mogen stellen. Omdat ook nog gegeten moet worden, komt van echte gesprekken niet veel. Toch zijn de uitverko renen verrukt. Clinton krijgt voor zijn komst naar Den Haag zo'n 250.000 gulden. door Henk Postma WILHELMINADORP - Mas saal was de deelname zeker niet. Toch druppelden stakers uit alle Zeeuwse regio's maandagmid dag het actiecentrum in Wilhel- minadorp binnen. „Het onder wijs is een doodzieke patiënt", riep algemeen secretaris Lies- beth Verheggen van de Algeme ne Onderwijsvakbond (AOb) de zaal in. Na twintig jaar roof bouw op de scholen, zo verkon digde ze, pikken veel leerkrach ten het niet meer dat minister Hermans nu al drie jaar talmt met herstelbeleid. Ruim 17 mil jard gulden moet er voor op tafel komen. Te beginnen met 1 mil jard nu meteen. Zowat een derde van de 1500 AOb-leden in Zuid-West-Ne derland onderstreepte die eis gisteren door het bijltje er bij neer te gooien. Zo'n vijftien ba sisscholen, her en der in Zee land, zagen zich daardoor ge noodzaakt alle kinderen naar huis te sturen. Met name op Schouwen-Duiveland gingen nogal wat schooltjes plat. In het voortgezet onderwijs vielen les sen uit, vooral op de Middel burgse Nehalennia-school en het Hulster Reynaert College. Op de ROC's was nauwelijks iets van actie te merken. „Diepdroe- vig", becommentarieerde één van de weinige stakers uit die hoek de passieve houding van z'n collega's. Hoofdbestuurder Jan Dijkstra Basisschool De Vrije Vlucht in Sluiskil gaat maandag volledig plat, de leerlingen worden naar huis ge stuurd. foto Charles Strijd van het AOb-district Zuid-West schatte het aantal stakende leerkrachten in Zeeland op zo'n vijfhonderd. Al met al kwamen er niet veel meer dan 250 naar de actiecentra om zich te laten re gistreren. Naar verwachting gooide eenzelfde aantal leer krachten hun stakingsformu lier op de post. Om aan te geven dat het onderwijs tot in de klein ste dorpen in de knel zit, vonden in hoofdzaak plaatselijke acties plaats. De twee actiecentra in Zeeland, op de Bevelanden het dorpshuis van Wilhelminadorp, en op Walcheren de Nehalen- nia-kantine, trokken elk dan ook slechts een zestigtal belang stellenden. Ongewoon stilletjes, maar niet minder vastberaden keken ze tegen de leeggebleven stoelen aan. De Zeeuwse vak bondsbestuurder Frans Reijerse toonde zich als altijd goedge mutst. „Boven verwachting", grijnsde hij, de toeloop over ziend. Levensliederen In Wilhelminadorp zorgden twee dj's, opererend onder de noemer Quincy's Sound, nog voor enig rumoer in de brouwe rij door op beats getoonzette le vensliederen het zaaltje in te ja- Duizenden demonstranten hebben gisteren in de Indonesi sche hoofdstad Jakarta het aftreden van president Wahid ge- eist. Ze raakten slaags met medestanders van de pre sident. Wahid zelf verklaarde dat hij niet van zins is op te stappen. Uilenberg technische baas FC Twente FC Twente heeft een scheidsrechter aangesteld om leiding te geven aan 'de voetbaltak' van de club. Jaap Uilenberg werd maandag benoemd tot technisch directeur. Hij staat boven de nog aan te stellen hoofdtrainer. Het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam investeert drie miljoen gulden in een trainingscentrum voor chirurgen. De specialis tengaan daar de fijne kneepjes van de kijkoperatie leren. Vol gens hoogleraar Bonjer van de Erasmus Universiteit kan in veel gevallen, waarbij nu traditioneel wordt geopereerd, wor den volstaan met een kijkoperatie. Die is minder be- lastend voor de patiënt en verkort bovendien de op- 7 nameduur. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 8; zeeland: 9,10,11,12 en 13; mode: 15,16,17 en 19; sport: 23 en 25; ge zondheid: 27 foto Robert Vos/RTR Charles Groenhuijsen, de NOS-eorrespon- dent in Washington, zit het congres voor en leidt de forumdiscussie tussen sprekers als Stellos Haji-Ioannou van Easyjet en Hans Breukhoven van de Free Record Shop. Even later wordt afscheid genomen van de eregast. Clinton knikt vriendelijk gedag, zwaait naar een handvol toeschouwers en stapt in de gereedstaande Mercedes. Hij heeft nog een uurtje over om in het Haagse café Schlemmer een kopje Earl Grey te drinken, ver verwijderd van vervelende nieuwsgierigen. Daarna wachten nog korte, besloten bezoekjes aan koningin Beatrix op Huis ten Bosch en premier Kok op het Cats huis. GPD gen. Landelijk AOb-secretaris Liesbeth Verheggen onderbrak het carnavalesk lawaai door nog eens uit te leggen waar het allemaal aan schort in het on derwijs: de werkdruk is hoog; het personeelstekort groot; de arbeidsvoorwaarden te slecht om voldoende jongeren voor het vak van leerkracht te interesse ren; en ook de staat van de schoolgebouwen nodigen niet bepaald uit om in de onderwijs sector te gaan werken. Logisch, hield districtshoofd Jan Dijkstra de stakende leer krachten in Middelburg voor: de uitgaven van de regering voor onderwijs zijn de afgelopen ja ren weliswaar met bijna vier miljard gestegen, maar op het totaal van de rijksuitgaven is het aandeel voor onderwijs blij ven dalen. In Europa is Neder land na Turkije het land dat per hoofd van de bevolking het minst in onderwijs investeert. Minister Hermans liet gisteren vanuit Den Haag weten dat aan een inhaalslag wordt gewerkt en dat de stakers dus 'voor de muziek uit lopen'. Maar aan de AOb zijn die woorden niet be steed. Dijkstra verweet de mi nister continue besluiteloos heid. „Al drie jaar wacht het onderwijs op serieuze investe ringen. Laat Hermans dat nu eerst maar eens waar maken. Ons geduld is echt, helemaal op. "Hij kondigde nieuwe scher pere acties aan wanneer de mi nister het opnieuw laat afweten. pagina 9: scholen dicht door Eldridge Pentury ROTTERDAM - Peter van Vos sen heeft gisterochtend zijn contract ingeleverd bij Feye noord. De bijna 33-jarige voet baller, die als invaller een bijrol vertolkte bij de Rotterdamse club, kan het niet opbrengen om het seizoen af te maken. Voor de training bracht Van Vossen Feyenoord-voorzitter Jorien van den Herik op de hoogte van zijn besluit. „Er be stond een afspraak tussen mij en Van den Herik. Zodra het mo ment zou aanbreken dat ik onte vreden was over mijn situatie bij Feyenoord mocht ik a la mi nuut vertrekken." Peter van Vossen was bij Feye noord bezig aan zijn derde sei zoen en zijn contract liep af. Hij raakte op een zijspoor na de doorbraak van enkele jonge vleugelspitsen. „De afgelopen drie weken kreeg ik weer speel minuten", aldus Van Vossen gis teren. „Maar ik kon niet meer brengen wat ik graag wilde. Je kunt dan twee dingen doen: er mee stoppen of gewoon bij de club blijven. Dat laatste wilde ik niet. Als je ergens niet goed in je vel zit, vind ik niet je dat al leen maar moet blijven om je geld te kunnen ontvangen." Zijn voetbalcarrière hoopt Van Vossen toch nog te vervolgen. De aanvaller kan dit seizoen niet meer aan de slag bij een an dere profclub omdat de over schrijvingstermijn reeds is ver streken. „Maar volgend seizoen wil ik wel weer gaan voetballen bij een profclub. Ik wil nog één of twee jaar doorgaan." pagina 23: wisselbeurt was de druppel (Advertentie) naam: d noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon:aSft BB 3 B| c noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekemnq- a -c per maand met nummer. j automatische incasso handtekening: 39'4^ c per kwartaal met automatische in«sso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling .lezersservice o ''71 qpi 4''ririririrïp'' Antwoordnummer 123 t uuvuvc 4380 VB Vlissingen dj wo do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1