Spar- brief breekt Van Gelder op Geldvervoer vreest euro-operatie Personeel van ECT in staking Zapatista's trekken Mexico-stad binnen Monsterzege Franse socialisten blijft uit Middelburgs college doet beklag bij minister Binnenlandse Zaken Spanningen in Oeganda Morgen in de PZC Slachterijen slordig met BSE-regels Cultuurwethouder bekent kleur ■nOOCDBEEl Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 nummer: ti 5 PvdA-gewest tobt verder Feyenoord raakt achterop Wereldtitel Verheijen op 10 km Opklaringen Af en toe zon en overwegend droog. Middagtemperatuur 10 graden. Matige tot (vrij) krachtige zuidwestenwind. 244e jaargang no. 60 maandag 12 maart 2001 losse nummers 2,00 ROTTERDAM - De Rotterdamse wethouder van cultuur Hans Kombrink is zojuist inge smeerd met verf. De wethouder opende giste ren het Holi Phagwa feest in Rotterdam. Tij dens dit hindoestaans lentefeest wordt de normale orde op haar kop gezet. Tradioneel be smeuren mensen elkaar met verf en krijt in lichte kleuren. Bij de Holi-viering in Calcutta zijn zaterdag 500 mensen met vergiftigings verschijnselen in ziekenhuizen opgenomen. Ze werden ziek van besmet voedsel tijdens een feestelijke banket. foto Fred Ernst/ANP door Edith Ramakers MIDDELBURG - Com missaris van de koningin W. T. van Gelder heeft een bedenkelijke rol vervuld in de onderhandelingen over de afvloeiingsrege ling voor de Middelburgse burgemeester L. H. B. Spar van der Hoek. Daar om moet het Rijk de kos ten bovenop Spars wacht geldregeling betalen. Dat stelt het college van B en W in een vertrouwelijke brief aan de minister van Binnenlandse Zaken. Van Gelder verwerpt de aan tijgingen. Een tweesporenbeleid van Van Gelder heeft volgens B en W de onderhandelingen met Spar van der Hoek ernstig bemoei lijkt. Het college wijst op de^ brief die Van Gelder op 4 juli vo rig naar de burgemeester stuur de naar aanleiding van een ge sprek tussen de commissaris en dewethouders. Tot 5 maart wist het college niet van het bestaan van dit schrijven. De brief wekt volgens het college de verwach ting dat Spar op meer dan de wettelijke wachtgeldregeling kan rekenen. De brief werd vorige week openbaar nadat een raadslid van GroenLinks het schrijven bij Spar van der Hoek thuis had ingezien. Het college ging er tot die tijd vanuit dat er alleen op 7 juli correspondentie over het gesprek tussen de wethouders en de commissaris was geweest. Van Gelder zei zaterdag ver- ROTTERDAM - De avond- en nachtploegen op de Deltatermi- nal van het Rotterdamse contai neroverslagbedrijf ECT zijn gisteren niet aan het werk ge gaan. Al in de nacht van zater dag op zondag hadden honder den ECT'ers het werk op de Maasvlakte neergelegd wegens een conflict met de directie over de toepassing van de overheve lingstoeslag. Ook op de Hometerminal in de Rotterdamse Waalhaven werd het werk onderbroken, maar daar gingen de ECT'ers later weer aan de slag. FNV Bondgenoten en CNV Ha vens staan 'sympathiek' tegen over de werkonderbreking. De vakbonden eisen een overheve lingstoeslag van 1,9 procent en zeggen zich op de nieuwe belas tingwetgeving beroepen. De ECT-directie wil niet verder gaan dan de kostenneutrale 1,4 procent, waarbij ze zich baseert op vroegere CAO-afspraken. Beide partijen willen het con flict aan de rechter voorleggen. Voor de kade van de Deltatermi- nal aan de Maasvlakte liggen in middels enkele containersche pen die moeten worden geladen of gelost. Volgens H. de Ruiter van de ECT-directie loopt de economische schade nu al in de tonnen. „Maar zeker zo belang rijk is de schade aan ons imago. Naar onze klanten toe is deze werkonderbreking niet in geld uit te drukken." ANP hEN HAAG - Slachterijen ver wijderen niet al het BSE-gevoe- lig materiaal van de karkassen van runderen. De Keuringsdienst van Waren on de Rijksdienst voor de Keu ring van Vee en Vlees (RW) ont- dekten in februari bij een con trole dat bij zo'n 25 slachterijen in een of meerdere karkassen deeltjes ruggenmerg zaten. ^Buister Brinkhorst (Land- f bouw) zal de slachterijen stren- ger gaan controleren, schrijft hij aan de IVeede Kamer.Sinds 1 Januan zijn afspraken gemaakt over het verwijderen van BSE- nsicomateriaal: hersenen, rug- I genmerg en darmen. ANP «■MM baasd te zijn over de opstelling van het college. Hij dacht dat een gesprek vorige week met de Middelburgse bestuurders overduidelijk was geweest. „Ik heb gezegd dat de eerste brief niet relevant was voor de ge meente. Het was corresponden tie tussen Spar en mij. De enige bedoeling die ik met die brief had was om Spar te bewegen te rug te treden. Hij wilde dat toen niet. Ik moest hem overtuigen, want hij vond dat hem ernstig onrecht was aangedaan en hij vermoedde dat hem dat in het vervolgtraject opnieuw zou overkomen. In de gewraakte brief, doet de commissaris een klemmend be roep op Spar van der Hoek om met verlof te gaan. Verder schrijft hij: „Ongeacht of deze vertrouwensbreuk leidt tot ont slag op eigen verzoek dan wel ongevraagd ontslag hebt u recht op wachtgeld ten laste van de gemeente als basis voor een pas sende afvloeiingsregeling." Vervolgens meldde hij: „De mi nister zal pas tot ontslag over gaan als over deze afvloeiings regeling overeenstemming is bereikt tussen u en de gemeente Middelburg, de gemeente zich voldoende coöperatief heeft be toond en er naar zijn oordeel in de vrije onderhandelingsruimte in voldoende mate tegemoet is gekomen aan uw belangen." De commissaris stuurde op 7 juli een brief naar het college. Van Gelder: „Spar had zich net be reid verklaard verlof te willen nemen. Dat staat er in die brief. Daarnaast staan de voor het college relevante opmerkingen over de afvloeiingsregeling ge noteerd." Het college had de brief van 4 juli veel eerder willen ontvan gen. Want, zo stelt het college, daardoor zijn de twee partijen met verschillende opdrachten op pad gestuurd. De reactie van Spars advocaat R. Duk komt nu in een ander licht te staan, vindt het college. Duk reageerde af werend op aanbiedingen van het college: „Het spijt mij dat de Middelburgse berg, na bijna drie maanden niet meer dan een doodgeboren muisje heeft ge baard Op 4 december volgt een aanvulling: „Wie op een olie verfschilderij van Rembrandt een gulden biedt en dat bod af gewezen ziet, mag ook niet ver wachten dat zijn wederpartij hem als serieuze gegadigde ziet en zelf een bod afgeeft." Op 19 december stelt het college een volledige toepassing van de wachtgeldregeling voor. De ge meente kreeg nooit een reactie. (Advertentie) naam: noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats: eenmalig binnen zes maanden) telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: "713214"000002" c noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso (ƒ39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) van onze redactie buitenland PARIJS - De eerste ronde van de Franse gemeenteraadsverkie zingen heeft niet de voorspelde grote zege voor de socialisten gebracht. Hoewel de socialist Delanoë in Parijs een forse zege boekte op zijn gaullistische te genstander Philippe Séguin, in casseerden enkele ministers uit de regeringsploeg van Jospin een fikse dreun. Minister Guigou van Sociale Zaken werd overtuigend ge klopt door haar gaullistische opponente Roig terwijl de com munistische minister van Verkeer, Gayssot, een forse ne derlaag leed tegen de gaullist Couderc In het plaatsje Dole liep de campagne van minister Voynet van Milieu op een grote nederlaag uit. De herkozen libe rale burgemeester Gilbert Bar bier van deze plaats liep een schot hagel in zijn gezicht op. De vrouw die schoot, zou gees telijk gestoord zijn. Barbiers verwondingen zijn niet levens bedreigend. In Tulle, een plaatsje in de Cor- rèze ten zuid-oosten van Limo ges, werd de landelijk secretaris van de socialisten, Hollande, in de eerste ronde al tot burge meester gekozen. Deze uitslag heeft een hoog symbolisch ge halte omdat de Corrèze de thuisbasis is van president Chi rac. De uitslag van deze verkie zingen wordt door politieke waarnemers vooral gezien als een graadmeter voor de grote krachtmeting volgend jaar tus sen president Chirac en premier Jospin. Klap Het staat vrijwel vast dat beiden zich kandidaat stellen voor het presidentschap. In dat verband is de uitslag in Parijs van groot belang. Als Delanoë volgende week in de tweede ronde tot burgemeester wordt gekozen, zal dat een enorme klap zijn voor ex-burgemeester Chirac. GPD/ANP van onze redactie binnenland HOUTEN - Geldnet en Brink's Nederland willen meer blauw op straat op nieuwjaarsdag. Dan rijden alle driehonderd ge pantserde wagens uit om tien duizenden geldautomaten van euro's te voorzien. Op deze feestdag is de sociale controle juist laag, menen de vervoer ders, waardoor de kans op over vallen toeneemt. „Er is een afspraak dat de poli tie bij een overval binnen een bepaalde tijd aanwezig is", zegt P. Verzendaal, algemeen direc teurvan Geldnet. Maar hij vree st dat de politie op 1 januari niet altijdop tijd arriveert. „Erhoeft maar één overval die dag te ge beuren en al ons personeel keert terug naar de zaak. Dan loopt de hele euro-omruilactie in de soep." Net thuis Directeur J. van Werkhoven van Brink's heeft voor nieuwjaars dag tweehonderd agenten ge vraagd als ondersteuning. Tot dusver zonder succes. „Ze zijn er gewoon niet, want de meeste dienders komen dan net thuis na een drukke nieuwjaarsnacht." De twee bedrijven is veel gele gen aan de veiligheid. Zo be trekken de geldvervoerders in deze drukke periode het extra personeel alleen bij beveili gingsbedrijven. „Zij hebbende- zelf de opleiding en screening als onze medewerkers ondergaan", aldus Verzendaal. Uit angst voor infiltratie van criminelen van onze redactie buitenland MEXICO-STAD - Na een tocht van twee weken zijn de Zapatista-rebellen gisteren aangekomen in Mexi- co-stad. Tienduizenden mensen waren de straat op gegaan om hen te begroeten. De Zapatista's verzamel den zich in een buitenwijk om vandaar in een grote optocht op te trekken naar het centrum voor een mas sademonstratie om de eis voor meer rechten voor de Mexicaanse indianen kracht bij te zetten. Rebellenleider Marcos, nu niet in zijn vertrouwde ge- vechtspak maar in zomerkleding, hield zijn bekende bivakmuts op en ook de pijp bleef in zijn mond. Vier honderd politieagentes en nog eens zevenhonderd an dere vrouwen waren opgetrommeld om het konvooi onderweg te beschermen. De 3000 kilometer lange tocht naar de Mexicaanse hoofdstad begon op 24 februari in San Cristobal de las Casas. Onderweg deden ze twaalf Mexicaanse deel staten aan en konden steevast rekenen op massale I steun.De nieuwe president van Mexico, Fox, heeft la- j ten weten dat de rebellen welkom zijn. Hij heeft een wetsontwerp naar het Congres gestuurd dat voorziet in het verbeteren van de rechten van de indianen. De Zapatista's begonnen zeven jaar geleden hun ac- j ties in het zuiden van het land. Zenoemen zich naar Emiliano Zapata (1879-1919), een half-indiaanse boerenleider uit de Mexicaanse revolutie, in het begin van de vorige eeuw. ANP/DPA/EFE zijn de bedrijven zeer terughou dend met het aannemen van nieuwe werknemers. „Vanaf mei hebben we een personeels stop." De invoering van de euro is voor de bedrijven een operatie met militaire precisie. Alle verloven van het vaste personeel zijn in getrokken. „Dat wordt stoeien landsche Bank tien miljoen gul den uitgetrokken als vergoe ding voor de waardetranspor teurs. Dat is volgens Verzendaal 'bij lange na niet voldoende'. Brink's en Geldnet zijn niet ge lukkig met het tijdstip van de invoering van de euro. „Decem ber is al de drukste periode van het jaar, waarin het meeste con tante geld in omloop is", weet algemeen directeur J. Van Werkhoven. Vanaf 1 januari worden binnen vier weken 380 miljoen gulden- biljetten ingeruild tegen 360 miljoen eurobiljetten Geldnet en Brink's verzorgen het trans port van alle biljetten en nog eens de inname van eenderde deel van de twaalf miljoen kilo oude munten. Vervoerder TPG neemt de rest van de munten voor zijn rekening. De waardetransporteurs zeggen in die periode alle oude biljetten te kunnen innemen. De bedrij ven komen echter handen en wagens tekort voor de munten. TPG neemt hiervan tweederde voor zijn rekening. Het postbe drijf gaat met busjes de kleine winkeliers en klanten langs. Geldnet en Brink's huren samen minimaal tachtig extra bestel wagens om hun deel te kunnen vervoeren. „Gepantserde wa gens kunnen we nergens lenen. In buurlanden kampen ze met hetzelfde probleem. Geldnet heeft 1000 mensen in dienst, van wie 420 de 140 pant serwagens bemannen. Bij Brink's werken 750 man, van wie 400 op ongeveer 150 zwaar beveiligde wagens. ANP Oeganda beslist vandaag over een nieuwe ambts termijn van president Yo- weri Museveni (foto). Rond de verkiezingen hangt een beladen sfeer omdat buurland Rwanda er van wordt beschuldigd Kizza Besigye, de belang rijkste opponent van de president, financieel te steunen. De Oegandese regering riep Rwanda dit weekeinde officieel tot vijand uit. Slechts 33 PvdA-leden namen afgelopen zaterdag de moeite om de jaarvergadering van het Zeeuwse gewest te bezoeken. Jaloers kijkend naar het succes van de SP en GroenLinks bra ken sociaal-democraten zich het hoofd hoe de aansluiting met de burger te hervinden. En passant werd het da gelijks bestuur van het gewest hardhandig aan de Cl dijk gezet. Feyenoord is achteropgeraakt in de titelrace met PSV. De Rotterdammers hebben na de 3-1-nederlaag bij Wil lem II vier punten minder dan de Eindhovense kop- |j Q loper. Carl Verheijen (foto) is in Salt Lake City wereldkampioen op de 10 kilometer ge worden. De schaatser van de kernploeg van Gerard Kemkers schaatste 13.12,49. Bob de Jong, kampi oen op de 5 kilome ter, won zilver in 13.13,81. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22. Het konvooi met de Zapatista's wordt toegejuicht door de uitgelopen inwoners van Mexico-stad. Op de vrachtwagen hangt een spandoek met de tekst 'Nooit meer een Mexico zonder jullie'. foto Victor Caivano/AP met de vakbonden, want zij ver wachten wel een compensatie", zegt Verzendaal van Geldnet. „De vraag is: wie betaalt dat." Vooralsnog heeft De Neder-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1