«ifïiiillE ZEEUWSE COURAi FNV drijft conflict NS op spits Legertop deed mee in complot tegen Milosevic Geweld tijdens bezoek Wahid aan Kalimantan Achtergelaten Kleine Lange Jan in vlammen op Begroting verdeelt coalitie VACATURES* W Bond maakt met verbreken akkoord weg vrij voor staking Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 Mir zakt sneller Vrachtschip ramt platform Motorfiets moet schoner rijden Aegon slaat weer slag in de VS Labrador is te populair PSV verliest bij Kaiserslautern 10° ZW 5 Zacht Bewolkt met af en toe regen, maar maxima rond 10 graden. Vrij krachtige zuidwestelijke wind. 244e jaargang no. 58 vrijdag 9 maart 2001 losse nummers 2,00 Veerhaven 3, Kats, tel. 0113 - 600200 gaat op vrijdag 9 maart weer open. Wij kijken er naar uit u weer te mogen ontvangen. Frank en Ronny Maas GERGELYIUGORNYA - Honden delen een klein stukje droge grond bij het ondergelopen Hongaarse Gergelyiugornya.De autoriteiten vrezen dat de vele dieren die achterblijven op door mensen verlaten boerenbedrijven niet kunnen worden gevoed en zullen sterven. Het dodental van de overstromin gen in Hongarije en Oekraïne is gisteren opgelopen tot zeker zeven. Ruim dertigduizend mensen hebben hun huizen in het westen van Oekraïne en het noordwesten van Hongarije moe ten verlaten. Het peil in de rivier de Tisza blijft stijgen door aanhoudende regenval en overvloedig smeltwater. foto Szilard Koszticsak/EPA (Advertentie) naam: '.'cf;noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats eenmalig binnen zes maanden) telefoon. ■/annoteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (postbankrekening- p pef maand met nummer. j automatische incasso u I (ƒ39.45) handtekening. ,.n per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC afdeling lezersservice 8 li713214"000002" SSvrSSS' di wo do hl za j (postzegel niet nodig) van onze redactie binnenland UTRECHT - De Neder landse Spoorwegen en de vakbonden lijken gekozen te hebben voor een keihar de confrontatie over de in voering van de nieuwe dienstregeling, die begin juni in moet gaan. De cha os bij NS is inmiddels zo groot, dat minister Nete lenbos van Verkeer ver ontrust zegt te zijn over de 'al veel te lang slepende crisis.' FNV Bondgenoten verbrak gis teren het anderhalf jaar oude akkoord over de anti-vertra- gingsplannen. De NS stelden gisteren juist een onafhankelij ke commissie voor die de plan nen nog eens op hun effectiviteit moet beoordelen. Eerder deze week riep FNV Bondgenoten de NS nog op om voor 21 maart met een inhoude lijk alternatief voor de anti-ver tragingsplannen te komen. Een voorgestelde commissie van wijzen werd afgewezen, omdat het personeel een negatieve uit komst zou verwerpen. Met het opzeggen van het zoge heten basisakkoord door de FNV staan de belangrijkste bonden en de NS-directie lijn recht tegenover elkaar. Tot nu toe trokken beide partijen nog samen op, waarbij de bonden wel te maken kregen met steeds ontevredener leden. Zo legden 'wilde' personeelscol- lectieven eind vorig jaar het spoor al eens plat. Zij bleven zich ook gisteren onverzoenlijk op te stellen en dreigden op nieuw met acties vanaf 21 maart. De VVMC, de grootste spoor wegvakbond, wees het voorstel om een commissie in te stellen niet volledig van de hand, maar verbond er voorwaarden aan. Zo wil de WMC meer mensen in de commissie, onder wie ook een eigen lid. Bovendien eist ze in spraak in de opdrachtformule ring van de commissie. Die zou bijvoorbeeld ook moeten onder zoeken of er nog wel draagvlak voor de directie is. FNV Bondgenoten wacht de in stelling van de commissie niet meer af. Voor de bond is Bestem ming Klant, het anderhalf jaar oude plan om de reiziger meer service te bieden en de vertra gingen terug te dringen, van de baan. De breuk met de NS biedt de bond weer 'ruimte om het ac tiemiddel te gebruiken', zei woordvoerder A. van den Berg. Tot gisteren voelde FNV Bond genoten zich juridisch gebon den aan het akkoord, waaron der ook de handtekeningen van CNV Bedrijvenbond en de VV MC staan. Dat ontnam de bon den de ruimte zich aan te sluiten bij acties van personeelscollec- tieven. De FNV loopt nu het risico dat ze door de rechter in het ongelijk wordt gesteld. De NS vinden de opstelling van FNV Bondgeno ten 'onbegrijpelijk en onaan vaardbaar'. Overigens denkt Van den Berg vooralsnog niet aan stakingen. De bond hoopt dat de NS-directie voor 21 maart nog met een nieuw vre desvoorstel komt. Zo niet, dan dreigt chaos. ANP/GPD pagina 7: crisis smet op resultaat IMS van onze redactie buitenland PALANGKARAYA - Tijdens het bezoek van de Indonesische pre sident Wahid aan Kalimantan zijn gisteren bij protesten zeker vier mensen om het leven geko men. Het Japanse persbureau Kyodo meldt dat zes anderen verwondingen hebben opgelo pen. De ongeregeldheden deden zich voor in de stad Palangkaraya, waar het al langer onrustig is. De politie schoot met rubberko gels op demonstranten die de presidentiële stoet met stenen bekogelden. Wahid zelf bleef ongedeerd. Eerder op de dag had de Indone sische president laten weten dat hij er niet over denkt om af te treden. Wahid staat onder grote druk om op te stappen omdat hij er niet in slaagt het geweld op diverse plaatsen in zijn land te beteugelen. Hijzelf verklaarde volgens het Indonesische pers bureau Antara dat de situatie alleen maar verergert als hij vertrekt. Wahid sprak in het vliegtuig met journalisten, toen hij terugkeerde naar Indonesië van zijn pelgrimstocht naar Mekka. Hij verwacht dat ver scheidene regio's, zoals Atjeh en Papoea, de onafhankelijkheid zullen uitroepen als hij nu op stapt. Vanuit Jakarta vloog Wa hid gisteren direct door naar Kalimantan. Ook in de Indone sische hoofdstad is gisteren gis teren tegen Wahid betoogd. Kalimantan is al weken het to neel van grote etnische onrust De oorspronkelijke bewoners verjagen immigranten uit Ma- doera. Daarbij zijn al ongeveer vijfhonderd mensen omge bracht. ANP DEN HAAG - Er gaapt een bre de kloof van ruim vijftien mil jard tussen de ingediende claims van ministers en het be schikbare geld op de rijksbegro ting van 2002. Het probleem kan volgens PvdA en D66 alleen worden opgelost als belasting meevallers worden gebruikt voor extra uitgaven. Maar de WD-fractie en WD- minister Zalm van Financiën volharden in hun verzet tegen de aantasting van de paarse be grotingsregels. Dit bleek giste ren tijdens coalitieoverlegin het Torentje van premier Kok. Daarbij maakte PvdA-fractie- leider Melkert duidelijk dat de zogeheten Zalmnorm voor hem het komend jaar niet meer geldt. Volgens de sociaal-democraten vervallen de paarse begrotings regels zodra inkomsten en uit- gavenin evenwicht zijn. Die si tuatie is al dit jaar bereikt. De VVD beschouwt zo'n opstelling echter als contractbreuk. Zalm stelde gisteren als alterna tief voor het mes te zetten in de uitgaven voor werkgelegen heidsprojecten, maar dat stuitte op een veto van de PvdA. De ko mende weken bekijkt Zalm met de ministers afzonderlijk welke claims gerechtvaardigd zijn en of op de begrotingen geld te vin den is voor de financiering. Zalm blijft van mening dat de ministeries de extra uitgaven moeten bekostigen door bezui nigingen op andere posten. Spanningen De opstelling van Zalm en de VVD, leidt tot grote spanningen binnen de coalitie. Een zoek tocht naar extra geld binnen de begrotingen levert naar ver wachting hooguit één tot twee miljard gulden op. PvdA en D66 vinden dat de Zalmnorm - extra uitgaven mogen niet worden be taald uit inkomstenmeevallers - dan maar moet wijken. PvdA en D66 vinden het niet te verkopen dat de extra belastinginkom sten, geraamd op zo'n 30 miljard voor 2002, niet mogen worden gebruikt voor extra uitgaven. De ministeries legden in totaal zo'n 10 miljard gulden aan wen sen op tafel gelegd. Daarnaast wil met name de PvdA in het volgende begrotingsjaar vijf miljard gulden extra voor ver betering van de arbeidsvoor waarden van de ambtenaren en de werkenden in het onderwijs en de zorg. GPD MIDDELBURG - Miniatuur Walcheren is zwaar gedupeerd door brandstichting. In schaalmodellen werden beschadigd. De brand komt op een bijzonder ongelukkig mo de nacht van woensdag op donderdag gingen in het Middelburgse attractiepark de ment. Over drie weken opent het park de poorten weer. foto Ruben Oreel miniaturen van de Lange Jan en het Abdijcomplex in vlammen op. Ook andere pagina 15: kleine brand met grote gevolgen door Cees van Zweeden BELGRADO - De Joegoslavi sche legertop heeft eind vorig jaar in het geheim samenge werkt met betogers om presi dent Slobodan Milosevic ten val te brengen. Dat onthulde Bogol- jub Arsenijevic, een van de lei ders van de betoging die Milose vic op 5 oktober ten val bracht, in een exclusief gesprek met de GPD. Arsenijevic (45) had vooraf gaand aan de massabetoging een groot aantal geheime ont moetingen met Nebojsa Pavko- vic, de opperbevelhebber van de MOSKOU - Het Russische ruimtestation Mir is gisteren iets sneller gezakt dan in de voorgaande dagen. Oorzaak is de grote activiteit van de zon. De zogeheten zonnewind, deel tjes afkomstig van de zon, kan namelijk de dichtheid van de luchtdeeltjes vergroten of ver kleinen. Het hoogste punt van de licht el liptische baan van het station bedroeg gisteren 253,3 km bo ven de aarde, 1,8 kilometer lager dan woensdag. De Russen willen de Mir na 20 maart in de Stille Oceaan laten storten. Belga/ANP strijdkrachten. Tijdens de beto gingen hadden beiden bijna permanent contact met elkaar via een satelliettelefoon die niet kon worden afgeluisterd. De samenzwering was des te op merkelijker, omdat de kunste naar Arsenijevic tot de harde kern van opposanten werd gere kend. Hij was de eerste die op de dag van de betoging het parle mentsgebouw binnendrong.En- kele weken eerder had hij bijna Milosevic vermoord, hoewel de opperbevelhebber daarvan op het moment van de samenzwe ring niet op de hoogte was. Waarnemers hebben zich altijd afgevraagd waarom de revolu tie vrijwel zonder bloedvergie ten verliep. Aangenomen wordt dat sommige van de oppositie leiders, die nu in de regering zit ten, destijds afspraken hadden gemaakt met de politie. Maar het bleef een raadsel waarom de legertop het bevel van Milosevic tot een ingrijpen negeerde. Arsenijevic, een voortvluchtige gevangene met de bijnaam 'Ma- ki', verschafte zich naar eigen zeggen toegang tot generaal Pavkovic. In plaats van hem te laten arresteren, smeedde Pavkovic een complot met de langharige kunstenaar. De ge neraal zegde toe al zijn zware wapens en het merendeel van zijn troepen de stad uit te bren gen voor de dag van de betoging. Op 5 oktober verzamelden zich honderdduizenden betogers voor het parlementsgebouw, dat gold als een symbool van Milosevic' macht. Terwijl de massa terugdeinsde voor de po litiemacht, opende een groep van 38 mannen met brandbom men de aanval. De leider van die groep was Arsenijevic. Toen de stormlopen op het par lementsgebouw en daarna de televisiestudio waren geslaagd, kreeg Pavkovic opdracht zijn troepen in te zetten Het eerste bevel kwam van de minister van Defensie, het tweede van Milo sevic zelf. Pavkovic vertelde daarop zijn superieuren dat hij geen troepen in Belgrado had, aldus Arsenijevic. Een dag later erkende Milosevic dat hij de verkiezingen van eind september verloren had en trad hij af. Daarmee kwam een einde aan het regime van de man die voor velen de hoofdschuldige is van de oorlogen die jarenlang de Balkan plaagden. GPD pagina 2: de man, die Slobodan niet doodde IJMUIDEN - Op de Noordzee is gisteravond het vrachtschip Suderfeld in aanvaring geko men met het productieplatform P12C. Het schip was vanuit IJmuiden op weg naar de Portugese ha venstad Setubal en is geladen met rollen staal. De Suderfeld maakte gisteravond lichte slag zij. Er zijn zeven opvarenden aan boord. Op het platform verblij ven volgens de Kustwacht zes mensen. Niemand raakte ge wond. Het productieplatform bevindt zich 45 kilometer ten westen van Zandvoort. ANP (Advertentie) MORGEN IN DEZE KRANT!! Met ingang van 2003 moeten motorfietsen vol doen aan strengere mi lieu-eisen. De uitstoot van koolmonoxide moet, afhankelijk van de ge bruikte benzinesoort, met dertig tot zestig pro cent terug. In 2006 gaan nog strengere normen gelden voor motoren Aegon doet opnieuw een flinke overname in de Verenigde Sta ten. De verzekeraar Aegon koopt voor 3,06 miljard de assu rantieactiviteiten van het Texaanse warenhuisconcern J. C. Penney. Aegon behaalde vorig jaar een nettowinst van 2,06 miljard euro 4,55 miljard). Dat is een stij- ging van 32 procent. Wie valt er niet voor de labrador retriever? Zo snoezig, zo zacht, een koppie om te zoenen. En het hondje steelt de show in televisiereclames. Duizenden Nederlanders kunnen de verleiding niet weerstaan en laten zich vervolgens jarenlang aan de hondenriem meesleuren. Want met Q zo'n knuffel haal je wel een jachthond in huis. PSV heeft de eerste wed strijd in de kwartfinale van de Uefa Cup bij Kai serslautern met 1-0 verlo ren. Het enige doelpunt van de wedstrijd kwam na een halfuur spelen van de voet van Harry Koch. Hij benutte een strafschop. De return in Eindhoven is over een week. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5, economie: 6 en 7; radio en televisie: 8; trends: 9,10,11 en 13; zeeland: 15,16,17.19 en 21; sport: 23,24,25 en 27.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1