afdeling D66 maakt één Walcherse Een heel gewoon uniek huis Zij aan zij in de gemeenteraad PZC Kunstwerk Veere is dikker gemaakt dan afgesproken Vlissingen begint anti-inbraakproject Van Gelder gaat vissen Therapeut houdt inloopochtend Ambulance botst op auto Burgers Honorary Consul General Zierikzeese molenaar in de prijzen Budget dorpsraden vrijer Partij wil weer meedoen aan verkiezingen in Middelburg Informatiestand over de euro Interculturele vrouwendag in Middelburg Skatewedstrijd Bijeenkomst in kerk Ellesdiek Werken als verpleegkundige door Edith Ramakers VLISSINGEN - De oprichting van één afdeling Walcheren van i D66 wordt 7 april bezegeld. Dat bevestigt Niek Peters, secretaris van de afdeling Vlissingen van de democraten. Het regiobe stuur heeft van de leden van de drie Walcherse gemeenten groen licht gekregen om toe te werken naar een bestuurlijke eenheid. „De drie afdelingen - Veere, Vlissingen en Middel- burg - komen volgende week weer samen om in kaart te bren gen hoe D66 Walcheren vorm moet krijgen." ^Enige tijd geleden sprak het re giobestuur van D66 de wens uit [óm één afdeling op Walcheren op te zetten. Belangrijke reden daarvoor was dat de partij zich efficiënter kan beroepen op haar leden én om de partij nieuw leven in te blazen. Bestuurders zijn niet altijd gemakkelijk te vinden en door een fusie kan er beter van eikaars kwaliteiten gebruik worden gemaakt, vindt het regiobestuur. De totstandkoming van een Walcherse afdeling heeft opont houd opgelopen. Middelburg -wees lange tijd de samenvoe ging van de hand. „Maar nu is ook Middelburg overstag ge- VLISSINGEN - Commis saris van de koningin W. T. van Gelder kiest het ruime sop. Hij gaat enkele dagen met de viskotter ARM 20 op platvis en tong vissen. Hij doet dit omdat hij tij dens zijn werk kennis wil maken met verschillende bedrijfstakken in Zee land. Deze keer is de Noordzeevisserij aan de beurt. De afspraak om eens een keer mee te varen stond al langere tijd. De ARM 20, van de gebroeders Marijs, heeft Vlissingen als thuis- I haven. gaan. Middelburg heeft al enige tijd geen afdelingsbestuur meer. Dan is binnen D66 de gang van zaken dat het regiobestuur die taken overneemt. Dat is ge beurd. Het regiobestuur had on ze Middelburgse leden gehoord en daaruit kwam naar voren dat ze ook willen meewerken aan een Walcherse afdeling", stelt Peters. D66 heeft in Middelburg heel wat te verduren gehad. De raadsleden Rob Koper en Bert Leijnse trokken zich onlangs te rug uit de partij. Zij zeiden dat ze vanuit hun eigen achtergrond te weinig steun voor het raads werk hadden gekregen. Met de ex-PvdA'ers Hayati Akdag en Piet Kraan richtten zij de lokale partij Leefbaar Middelburg op. Zij zullen tot de verkiezingen in 2002 samen optrekken. Verkiezingen Dick Verboom, lid van het regio bestuur van D66, stelt dat zijn partij alles op alles zet om in de politiek een woordje mee te blij ven spreken. „D66 zal ook aan de verkiezingen in Middelburg deelnemen in de hoop daar een fractie te krijgen. Daarvoor wordt nu een verkiezingspro gramma opgesteld en ook de kandidaatstelling is intern opengesteld in de gemeenten waar we meedoen. Daar zijn ook de andere partijen op dit mo ment mee bezig. We moeten tot een verkiezingslijst komen. D66 doet mee in Veere, Vlissingen, Goes, enkele gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen en Schou- wen-Duiveland." pagina 21partij in diep dal fuseert MIDDELBURG - De praktijk voor Gestalt en psychosynthese houdt 21 maart een inloopoch tend. Wie meer wil weten over indivi duele -en/of relatietherapie, kan tussen 10.00 en 13.00 uur terecht. Therapeuten zijn aan wezig om - kostenloos - per soonlijke of relatieproblemen te bespreken. De praktijk is geves tigd aan de Breestraat 83 in Middelburg. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Het Platform Zeeuwse Vrouwenraad is don derdag begonnen met een campagne om meer vrouwen in de gemeenteraad te krijgen. Op de internationale vrou wendag overhandigden leden van de raad de twee vrouwelij ke burgemeesters op Walche ren een poster. Vrouwen zijn ondervertegen woordigd in de gemeentera den, meent de vrouwenraad. Slechts achttien procent van de Zeeuwse gemeenteraadsle den en wethouders is vrouw. De campagne 'Zij aan zij in de raad' moet vrouwenprikkelen om actief deel te nenen aan de lokale politiek. Er verschijnt wekelijks een advertentie in een huis-aan-huisblad, waar in een vrouw vertelt waarom er meer vrouwen de politiek in moeten. Verder verspreidt de vrouwenraad posters over de hele provincie. De campagne moet bij de gemeenteraads verkiezingen van volgend jaar haar vruchten afwerpen. In andere delen van het land werd in 1998 een soortgelijke campagne gevoerd. Daar was het effect merkbaar: het aantal vrouwen in de gemeenteraden nam toe. De Vlissingse burgemeester A. van Dok-van Weele heeft in aansluiting op de campagne een werkgroep in het leven ge roepen om de actie in Vlissin gen vorm te geven. Ze steunt de actie van harte: „Er is geen enkel excuus om niet tot een evenredige vertegenwoordi ging te komen", zei ze. „Er is zoveel gebeurd in twintig jaar. Het moet nu van de vrouwen zelf komen." Ze vertelde over haar eigen eerste stappen in de politiek. „Toen ik voor het eerst in de raad kwam, was mijn zoon net een week oud. Dat was heel lastig, maar ik heb het toch ge daan. Ik kwam als enige vrouw in de gemeenteraad. Er is in al die jaren veel veranderd in de beeldvorming. Ik werd bij voorbeeld regelmatig aange zien voor de secretaresse van een ambtenaar." Burgemeester A. C. de Bruijn van Veere ontving de poster donderdagavond voor het be gin van de gemeenteraad. Ze veiwees naar een bijeenkomst die de campagne inluidde, eind november vorig jaar. Toen waren meer dan tachtig vrou wen aanwezig. „Gezien de sa menstelling en leeftijd van die groep, denk ik niet dat daar van veel vrouwen in de raad komen", erkende ze. De Bruijn gaf aan te hopen dat de cam pagne succes heeft. Burgemeester A. van Dok-van Weele krijgt een poster uit handen van L. Geluk en T. Roovers van de Zeeuwse vrouwenraad. foto Ruben Oreel SINT-MAARTENSDIJK - In Sint-Maartensdijk vond don derdag om 17.30 uur een aanrijding plaats tussen een ambu lance en een bedrijfsauto. De ambulance, bestuurd door een 34-jarige man uit de gemeente Tholen, reed over de Oostsin gel en verleende op de kruising met de Dokter Tazelaarstraat geen voorrang aan een van rechtskomende bedrijfsauto, be stuurd door een 46-jarige plaatsgenoot. De ambulance was niet op weg voor een spoedgeval en reed zonder optische licht en geluidssignalen. Er was alleen materiële schade. MIDDELBURG - Waarnemend burgemeester mr. D. C. B. Burgers van Middelburg is donderdagmiddag in Den Bosch door de Roemeense ambassade bevorderd tot Honorary Con sul General voor de provincies Limburg en Noord-Brabant. Hij was al Honorary Consul. Burgers is nu de tweede Honora ry Consul General in Nederland. De bijeenkomst vond plaats in het stadhuis van 's-Hertogenbosch, de woonplaats van Burgers, tijdens een samenzijn van de Roemeense Business Club. Burgers richtte die club in 1999 op. De waarnemend burgemeester van Middelburg heeft de ereti tel gekregen als dank voor zijn inspanningen om de relaties tussen Nederland en Roemenië te verbeteren. Een Honorary Consul General zet zich op allerlei terreinen in - economisch, cultureel en wetenschappelijk - om de relaties tussen beide landen te verbeteren. AMSTERDAM - Het bestuur van de vereniging tot behoud van molens in Nederland, de Hollandsche Molen, kent een certificaat van verdienste toe aan molenaar T. van der Bok van molen de Hoop in Zierikzee. Hij werd op 24-jarige leeftijd in 1982 ambachtelijk korenmolenaar op de Hoop. Als 16-jari- ge was hij al actief als hulpmolenaar in de gemeente Goede reede. Aanvankelijk was het een hobby, sinds 1993 is Van der Bok fulltime molenaar. In molen de Hoop zijn in de loop van de jaren steeds meer graansoorten gemalen, waarbij Van der Bok zoveel mogelijk in ging op de vraag van de bakkers. De jaarprijs van het Molengiftenfonds voor vernuft en vol harding gaat naar M. C. Verhageen A. H. Mulder, respectieve lijk eigenaar en vrijwillig molenaar van molen de Onderne ming in Wissenkerke. Het is een blijk van waardering voor hun inzet om de molen weer in optimale staat te brengen en maalvaardig te maken. De prijzen worden zaterdag 10 maart uitgereikt tij dens de jaarvergadering van de Hollandsche Mo len in het Tropeninstituut te Amterdam. ZIERIKZEE - De dorpsraden op Schouwen-Duiveland krij gen mogelijk meer vrijheid binnen het jaarlijks door de ge meente beschikbaar gestelde budget. De vierduizend gulden subsidie is nu nog voor een belangrijk deel geoormerkt. Een deel van het bedrag moet onder meer verplicht worden be steed aan scholing van dorpsraadsleden. Verschillende ge meenteraadsfracties willen van die beperking af, zo gaven ze donderdag aan in de commissie algemene en interne zaken. Burgemeester J. Asselbergs toonde zich gevoelig voor een rui mere bestedingsmogelijkheid en zegde toe de suggestie vol gende maand in het brede overleg met de dorpsraden te zullen bespreken. Tegelijkertijd vindt Asselbergs dat moet worden gekeken naar een nieuwe verdeelsleutel. Als voorbeeld noemde hij El- lemeet enBruinisse, die met respectievelijk 343 en 3897 inwo ners evenveel subsidie krijgen. In de praktijk blijkt nogal eens, aldus de commissie, dat de kleinere kernen 'moeite heb ben het gemeentegeld op te maken', terwijl de grotere te kort hebben aan de bijdrage. vrijdag 9 maart 2001 door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De politie in Vlissingen, de gemeente en de .stichting Stadstoezicht Vlissin- gen/Middelburg beginnen een pieuw inbraakpreventieproject in de wijken Bossenburgh en Westerzicht. De drie partijen hopen zo het aantal woningin braken te verminderen. I Vorig jaar november ging het project, dat luistert naar de paam 'Samen werken aan veilig wonen', van start in de wijk Paauwenburg. Uit onderzoek is gebleken dat de kans op inbraak aanmerkelijk verkleind wordt .door in en om de woning een I aantal preventieve maatregelen te nemen. Twee preventie-advi- seurs van de Stichting Stads- toezi cht Vlissingen/Middelburg 1 komen langs om de bewoners te I laten zien wat er allemaal veili ger gemaakt kan worden, zodat de kans op een inbraak afneemt. ï)e volgende week worden huis aan huis brieven met aanmel- dingskaarten verspreid in Bos senburgh en Westerzicht. Zodra de aanmeldingskaarten binnen REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl zijn, gaan de twee adviseurs aan het werk. Het advies is gratis. Ook het cer tificaat 'Veilige woning', dat mensen ontvangennadat zij het advies hebben opgevolgd, kost niks. De te treffen voorzienin gen moeten de wijkbewoners wel zelf betalen, maar volgens politie, gemeente en de stichting staat daar een aantal voordelen tegenover. Korting Er zijn verzekeringsmaat schappijen die een korting op de premie geven van de inboedel verzekering. De drie partijen in het project wijzen er ook op dat persoonlijk leed door een wo ninginbraak niet met geld is goed te maken, maar dat een ge voel van veiligheid ook heel be langrijk kan zijn. MIDDELBURG - Het Info Point Europa heeft in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg een informatiestand inge richt over de euro. Er is informatie te vinden over het ontstaan en de invoering van de Europese munt. Boven dien is er een kastje met publi caties over de euro, die kunnen worden uitgeleend. De stand is tot en met 24 maart te bezoeken in de bibliotheek aan de Kousteensedijk. MIDDELBURG - Op 17 maart houdt de Provinciale Migran tenvrouwenorganisatie Zeeland een interculturele vrouwendag. Doel van de bij eenkomst is ontmoeting en uit wisseling tussen vrouwen uit verschillende culturen. De bijeenkomst heeft als thema 'vrouwenrechten en mensen rechten'. De avond begint om 19.30 uur in het ontmoetingscentrum Dau- wendaele in Middelburg. Mü- zeyyen Karaca spreekt over de vrouwenbeweging in Turkije. Jose van den Hemel en Els Kui per houden een inleiding over de mensenrechten. Na afloop van het serieuze gedeelte van de avond, is er gelegenheid om te dansen op Turkse muziek. door Nadia Berkelder DOMBURG - Het kunstwerk in de raadzaal van de gemeente Veere is anders uitgevoerd dan oorspronkelijk de bedoeling was. Burgemeester A. C. de Bruijn gaf de gemeenteraad donderdagavond tekst en uitleg over de gang van zaken rond het beeld. Het kunstwerk is inmiddels een bijnaam rijker. Tijdens de rond vraag van de raadsvergadering verzocht W. J. van Tatenhove van het CDA om een toelichting op het materiaalgebruik van 'de Veerse matras'. „Is het een ma tras, of een kunstwerk?", vroeg hij zich af. De Bruijn wilde zich niet uitlaten over de artistieke waarde van het werk. Transparanter „U gebruikt termen die ik nooit zou gebruiken", antwoordde ze. „Of iets mooi of lelijk is, is niet aan de orde." Ze gaf een uitleg van de gevolgde procedure. „Het kunstwerk is in december afgeleverd. Daar hoort het goedkeuren of afkeuren van een werk bij. De selectiecommissie vond dat het niet volgens de uit gangspunten uitgevoerd was." De maquette van het kunstwerk was transparanter en dunner dan het eindresultaat. Eind januari heeft vervolgens een gesprek met Bregje de Heer, de kunstenares, plaatsgevon den. Dat verliep volgens de Bruijn niet bevredigend. „We hebben vragen gesteld, maar die hebben alleen tot nog meer vra gen geleid." De keuringsproce dure werd daarop stilgelegd. Vandaag buigt een extern des kundige zich over de technische uitvoering van het beeld. Tijdens het productieproces bleek dat het beeld niet volgens plan uitgevoerd kon worden. Twee producenten gaven aan dat een aantal zaken technisch niet mogelijk was. De kunstena- MIDDELBURG - Zaterdag 10 maart wordt in het Meker skate- park in Middelburg een inlines- katewedstrijd gehouden. De wedstrijd aan de Nadorstweg staat open voor skaters tussen 10 en 14 jaar. De wedstrijd be gint om 14.00 uur en duurt de hele middag. res besloot volgens De Bruijn ei genhandig om het werk aan te passen. „Met een frame erin kon het wel", verklaarde de burge meester het dikkere uiterlijk van het beeld. „Het heeft nu een andere uitstraling dan in eerste instantie de bedoeling was. Of het op kaas of op een matras lijkt, is niet aan de orde." Van Tatenhove vond dat de kun stenares wellicht een andere thematiek had moeten kiezen. „Zelfs in de zin van moderne kunst is de gemeente heel wat beeldender zaken rijk." L. van der Hoest van D66 verzocht de burgemeester de raad op de hoogte te houden van de ont wikkelingen. Hij vond het beeld ook minder geslaagd. „Het straalt een sfeer uit die ik niet als positief betitel." De Bruijn gaf nog een verkla ring voor de geheimzinnige stil te rond het 70.000 gulden kos tende kunstwerk. „Zolang de technische oplevering nog niet had plaats gevonden, hebben we geen mededelingen gedaan. We hebben een contract geslo ten en daar houden we ons aan ELLEWOUTSDIJK - Op zon dag 18 maart wordt in het Kerk je van Ellesdiek een oecumeni sche bijeenkomst gehouden. De overdenking in het Walchers dialect wordt verzorgd door me vrouw L. de Kam uit Oostburg. Het thema is: 'Overènde kom- me'. Tijdens de bijeenkomst wordt zoveel mogelijk een Zeeuws dialect gebruikt, zowel bij het spreken als het zingen. De bijeenkomst begint om 14.30 uur. BERGEN OP ZOOM - GGZ Westelijk Noord Brabant houdt 16 maart een informatieavond over werken als verpleegkundi ge in de geestelijke gezond heidszorg. Belangrijkste doelgroep zijn mavo/havo-schoolverlaters. De informatieavond in het ont moetingscentrum de Sprenge begint om 19.00 uur. door Miriam van den Broek WESTKAPELLE - Het lijkt zomaar een huis in de Westkapclse Zuidstraat. Plantjes op de vensterbank en vitrage aan de ramen. Een bewoonster kijkt naar buiten om te zien wie er aan de deur staat. Ze zwaait vriende lijk. Op datzelfde moment doen twee men sen een dutje in de stoel. Toch is dit huis een beetje anders dan nor maal. Sinds januari wonen er zes ernstig de mente mensen. Voorheen verbleven zij in het voormalige verzorgingshuis Der Boede in Koudekerke. Het leven daar staat echter in schril contrast met dat in Westkapelle. „Een verzorgingshuis is meer een instel ling", zegt Frank Bordui van de Stichting voor Regionale Zorgverlening (SVRZ). „Daar.worden de bewoners uit bed gehaald en daarna kunnen ze de rest van de dag in feite wachten op de maaltijden. Hier in Westkapelle helpen de bewoners gewoon mee met het huishouden." De stichting vindt het belangrijk dat hulp behoevende mensen zoveel mogelijk zelf standig kunnen blijven wonen in hun eigen dorp of stad. Daarom kocht de stichting vo rig jaar de bungalow in de Zuidstraat. Ook aan het Hogewegplein in Vlissingen en bij het Molenwater in Middelburg zijn inmid dels woonzorgprojecten opgezet. Daar ko men mensen te wonen met lichamelijke pro blemen. Het initiatief in Westkapelle is uniekin Zee land. Dergelijke woongroepen bestonden al wel, maar het is voor het eerst dat demente renden buiten het terrein van een verpleeg huis wonen. Dit project heeft woensdag bij de uitreiking van de Zeeuwse Integratie- prijs van de stichting Het Klaverblad de tweede prijs behaald. Terwijl Bordui aan de eettafel in het huis aan de Zuidstraat zit te vertellen, komt een bewoonster kijken of de bos bloemen op ta fel niet in de weg staat voor het gesprek. Ze loopt vervolgens naar het achterraam en haalt wat dode blaadjes weg uit de plant op de vensterbank. Ze werpt een blik op de kip pen in de achtertuin en gaat weer op de bank zitten. foto Dirk-Jan Gjeltema De bewoners hadden geen moeite met hun nieuwe omgeving. „Ik stond er van te kij ken hoe snel ze zich aanpasten", zegt Bordui. „Ook de manier waarop ze onderling met el kaar omgaan, is gigantisch meegevallen. Er zitten grote tegenstellingen in hun karak ters. Maar op de een of andere manier stelt iedereen zich mild op. Het is erg bijzonder om te zien hoe ze met elkaar omgaan. Toen ik hier vorige week was, zat er één piano te spelen. Een andere bewoner zong mee, maar wel een heel ander liedje. Onverstoord gin gen de twee door. Dat was prachtig. Er woont hier ook een hond. Die is meegeko men met een bewoonster. Het is heel mooi om te zien hoe de bewoners tegen die hond praten. Dan denk ik; Daar doe je het alle maal voor." Herkenbaar „Het is goed voor de bewoners dat ze in hun eigen dorp kunnen wonen, ook al zijn ze zwaar dement", legt Bordui uit. „Op een aantal punten is zo'n dorp natuurlijk niet erg herkenbaar voor ze, maar op andere vlakken wel. Ze spreken bijvoorbeeld het Westkapelse dialect en ze kunnen vanuit de tuin de vuurtoren zien. Voor mensen die hier altijd gewoond hebben, vormt die toren een herkenningspunt, een rustpunt. Onze be woners ervaren dat nog steeds zo." Ook is het voor familieleden leuker en mak kelijker om op visite te gaan in het Westka pelse woonhuis dan in een instelling. „Dat merken ze hier", zegt Bordui. „Want het ge heugen van onze bewoners is niet in orde, maar met hun gevoel is niets mis." Het enige verschil met thuis, is dat er in de bungalow dag en nacht een verzorger is. „Verder is alles hetzelfde", zegt Miriam Kooper, één van de verzorgers. „De bewo ners helpen mee met koken. Op zaterdag eten we friet met frikadellen en soms bak- Een dementerende vrouw met haar knuffel. ken we vis. In een verzorgingshuis gaat dat allemaal niet. Ook helpen de mensen hier met de was en met het voeren van de kippen inde tuin." Het waren vooral de verzorgers die flink moesten wennen aan de nieuwe woonvorm. „We doen hier alles zelf", vertelt Kooper, „In Ter Mantelinge in Domburg waar ik eerst werkte, had iedereen eigen taken. Hier moet degene die dienst heeft, zowel koken als lin nengoed verschonen en medicijnen of speci fieke materialen bestellen. Dat is een grote verantwoordelijkheid. Soms is het jammer dat je niet snel een beroep kunt doen op an deren, zoals in een verzorgingshuis. Daar haal je er vlug een verpleegkundige bij als dat nodig is. Hier moet je bellen en wachten tot er iemand komt. Maar dat is ook een kwestie van wennen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17