Kok snoert prins de mond Sluisse actievoerders blokkeren tolpoorten op veerplein Breskens Akkoord bonden en werkgevers touringcarbedrij ven Zorreguieta lijkt bewind Videla te betreuren Willem-Alexander moet zwijgen over kwestie-Zorreguieta Tolpoorten van de baan geveegd Brinkhorst verbiedt alle shows met vee Fiscus draait op voor kosten foute aanslag Vlissinger krijgt boete voor hapje uit liefde Ovet bestrijdt overlast cokesstof Sneller hulp aan kinderen Van Nistelrooy niet speelgerechtigd 14 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 10° 4" 7° 02 Regen Bewolkt en regenachtig. Matige oostelijke wind. Maxima rond 10 graden. In de namiddag en avond droger. 244e jaargang no. 57 donderdag 8 maart 2001 losse nummers 2,00 PZC Schilderijen van Keizer Ruclolf in Maastricht HILVERSUM - Jorge Zor reguieta, de vader van de vriendin van prins Wil- lem-Alexander, heeft in een telefonisch vraagge sprek toegegeven dat hij 'uiteraard' betreurt wat er gebeurd is in Argentinië onder het bewind van oud-regeringsleider Vide- la. Dat antwoordde de Ar gentijn gisteravond op een vraag van een Spaan se tolk in de actualiteiten rubriek Nova. Zorreguieta benadrukte in het korte gesprek dat hij 'gezien zijn familiere latie' niets mocht zeggen. ..Voorlopig moet u het doen met wat Videla heeft gezegd. Hij heeft een ver warrende situatie opge helderd", zo verklaarde Zorreguieta naar aanlei ding van de ingezonden brief die de oud-rege ringsleider vorige maand naar de Argentijnse krant La Nacion heeft gezon den. Videla sprak volgens Zor reguieta voor zichzelf. „Op een later tijdstip wil ik heel graag verder pra ten. Voorlopig leg ik geen verklaringen af", zo be ëindigde hij het gesprek. Auteur Muleiro van de omstreden autobiografie El Dictador over Videla zei in een reactie op het in terview met Zorreguieta dat deze in Argentinië tot nu toe nog nooit openlijk spijt heeft betuigd over zijn medewerking aan het regime van Videla. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister-president Kok heeft prins Willem-Alexan- der gisteren op de vingers getikt. Dat gebeurde wegens diens op merkingen over eenzijdige be richtgeving over zijn toekomstige schoonvader Jorge Zorreguieta. Kok bezwoer de prins hierover voortaan te zwijgen. „Ook ik was verrast dat de prins niet de verleiding heeft kunnen weerstaan enige persoonlijk getinte opmerkingen te plaatsen. Hij had er verstandig aan ge daan dat verlangen te bedwingen en die opmerkingen niet te maken", aldus Kok in een verklaring. De premier wees de prins, die momenteel in de Verenigde Staten verblijft, telefo nisch op de gedragslijn dat geen medede lingen worden gedaan zolang er geen nieuwe relevante feiten te melden zijn. De minister-president ontkende overi gens dat uit de woorden van de prins de conclusie moet worden getrokken dat deze het inhoudelijk eens zou zijn met oud-dictator Videla. Willem-Alexander verwees in een gesprek met journalisten naar een ingezonden brief in de Argen tijnse krant La Nacion, die van Videla af komstig bleek te zijn. Kok vroeg de prins voortaan zijn mond te houden. „We heb ben afgesproken dat de radiostilte wordt hernomen." In de Tweede Kamer is over de uitlatin gen van de prins ophef ontstaan. De frac ties van VVD, D66, GroenLinks en SP vinden dat Willem-Alexander beter had kunnen zwijgen totdat een mogelijke verloving met Maxima is afgekondigd. „Dat moet voor iedereen gelden, dus ook voor prins Willem-Alexander", zegt WD'er Te Veldhuis. Volgens GroenLinks-fractievoorzitter Rosenmöller maakte de prins een ver keerde inschatting. „De uitspraken doorkruisen de strategie van de premier de kwestie zonder veel rumoer te behan delen. Maar kennelijk worden ook in de beste families wel eens foutjes gemaakt". PvdA-fractieleider Melkert vindt dat premier Kok een verstandige en even wichtige reactie op de uitlatingen van de kroonprins heeft gegeven. En daarmee is volgens hem voorlopig voldoende over het onderwerp gezegd. CDA-Kamerlid Hillen wil ook inhoudelijk niet op de kwestie reageren. De SP kwalificeert de uitlatingen als ui terst pijnlijk en ongepast, omdat de prins verwij st naar de oud-dictator van een re gime dat gruweldaden op zijn geweten heeft, aldus Kamerlid Kant. De SGP noemt het begrijpelijk en menselijk dat de prins ook eens zijn hart wilde luchten. Maar dat neemt volgens de partij niet weg dat het woord over de kwestie-Zor reguieta het best door de premier kan worden gevoerd. Die heeft dat tot dusver steeds heel zorgvuldig gedaan, aldus de SGP. GPD/ANP pagina 2: commentaar en achtergronden DEN HAAG - Minister Brink horst van Landbouw heeft gis teren alle manifestaties met vee verboden. Het nieuwe verbod, dat onmid dellijk ingaat, geldt onder meer voor paardenraces, concours hippique, markten, veekeurin gen en dierenshows. Honden en katten vallen er buiten. Als er geen gevaar voor het versprei den van het mond- en klauw- zeervirus is, kunnen organisa toren een ontheffing krijgen. Hierin wordt onder meer het voorschrift opgenomen dat be zoekers hun schoenen moeten ontsmetten. Ook is belangrijk dat voor het diervervoer geen gebruik wordt gemaakt van trailers waarin ook runderen en schapen kunnen zijn vervoerd. Dieren mogen ook niet afkom stig zijn van boerderijen waar andere diersoorten staan die ge voelig kunnen zijn voor het mond- en klauwzeervirus. Brinkhorst adviseert beheer ders van natuurgebieden gra zende dieren op stal te zetten of in elk geval samen te brengen. Het is niet langer voldoende dat bezoekers worden gewaar schuwd. Mensen die recent in Groot-Brittannië zijn geweest, zouden geen natuurterreinen moeten bezoeken. ANP pagina 3: varkenslapje duurder pagina 12: Indoor Brabant ziet nog mogelijkheden Na alle opwinding rond het persgesprek van dinsdag werd prins Willem-Alexander tijdens zijn werkbezoek aan Boston afgeschermd voor de pers. RVD voorlichter Hans Kamp hield gisteren de pers in de gaten. foto Ed Oudenaarden/ANP DEN HAAG - De Belasting dienst zal de kosten betalen die door belastingplichtigen zijn gemaakt om hun foutieve voor lopige aanslag voor 2001 te cor rigeren. Dat heeft staatssecretaris Bos van Financiën gisteren aan de Tweede Kamer laten weten. Vooral mensen met vermogen kregen begin dit jaar van de Be lastingdienst een ongewoon ho ge voorlopige aanslag. De hoog te van die aanslagen hing samen met de invoering van het nieuwe belastingstelsel per 1 januari 2001. DeNederlandse Federatie van Belastingadviseurs eiste daarop dat de advieskosten die betrokkenen moeten maken om die aanslag te corrigeren door de fiscus worden betaald. ANP door Lilian Dominicus BRESKENS - Actievoerders van de Stichting Sluis-Aarden- burg Zelfstandig (in oprichting) hebben woensdag tijdens de ochtendspits de drie toegangs poorten op het veerplein van Breskens geblokkeerd. Auto mobilisten die met de veerdienst naar Vlissingen moesten, wer den omgeleid via de parkeer plaats aan de achterkant, bij de voetgangersingang. De boten vertrokken later dan normaal; sommige passagiers konden pas een half uur later met de volgen de dienst mee. Zo'n dertig boze Sluis-Aarden burgers met vijftien auto's en jeeps, een paardentrailer en een vrachtwagen waren bij de actie betrokken. Met pamfletten bo den ze de chauffeurs hun ver ontschuldigingen aan voor de eventuele overlast. Gratis mee varen - zoals gesuggereerd werd - zat er echter niet in. Medewer kers van de Provinciale Stoom boot Diensten (PSD) lieten de passagiers alsnog te voet naar de kassa lopen om een kaartje te kopen voor de overtocht. Om half negen werd de blokka de zonder morren opgeheven. Districtschef van de politie in Zeeuws-Vlaanderen, M. Sideri- us, had dat zo met de actievoer ders afgesproken. „We hebben ze verder hun gang laten gaan. Zo'n actie leent zich niet om er door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Hij wilde indruk maken op zijn vrien din. Daarom pakte een 22-ja- rige Vlissinger afgelopen zo mer in Goes een wortel uit een kist bij een groenteboer. Hij beet er een hap uit en leg de hem terug. De groente boer kon hier niet om lachen en schakelde de politie in. De Vlissinger moest zich gis teren voor de kantonrechter verantwoorden. „En, is het gelukt om indruk te maken op deze manier?", wilde kantonrechter B. Doorewaard Boekhout be langstellend weten. „Nou, ze is nog steeds bij me", zei de Vlissinger enigszins ver baasd over de vraag. „Laten we eerlijk zijn", ging de kantonrechter verder. „Het gaat natuurlijk hele maal nergens over. Maar u moet met uw fikken van an dermans spullen afblijven." En zo dacht officier van justi tie M. S. Kappeyne van de Coppello er ook over. „Als ie dereen voor de lol uit groen ten gaat happen, houdt de groenteboer geen handel meer over." De officier eiste een boete van honderdtwintig gulden. De rechter kon zich daarin vinden en sloot af met: „Doe het nooit meer en ga heen in vrede." Het rekeningrijden via een systeem van tolpoor ten lijkt van de baan. Mi nister Netelenbos (Ver keer) heeft internetonder nemer R. Pieper opdracht gegeven om binnen drie weken te onderzoeken of in 2003 in de Randstad een proef met de kilometer heffing kan beginnen. Het Terneuzense bedrijf Ovet neemt een proef met het weg zuigen van stof die vrijkomt bij de op- en overslag van cokes. De provincie legde vorig jaar die activiteiten in Temeuzen stil toen de wijken Oudevaart en Triniteit ernstige hin der ondervonden van het stof. De proef wordt gehou- Q den in Vlissingen. Staatssecretaris Kalsbeek wil zorgen dat kinderen die in een crisissituatie verkeren sneller hulp krijgen. Bij de opening van het nieuwe gebouw van de Kinderbescherming in Middelburg zei ze te streven naar minder versnip- 'ij pering in de jeugdzorg. De PSV-spelers Ruud van Nistelrooy en Er ic Addo zijn dit sei zoen niet speelge rechtigd voor het toernooi om de Uefa Cup. Het tweetal kan daarom vanavond niet worden ingezet in de kwartfinale te gen Kaiserslautern. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; wetenschap: 6; radio en televisie: 7; economie: 9, 10 en 11; sport: 12,13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; kunst cul tuur: 23,24,25,27 en 28. Actievoerders deelden pamfletten uit over het waarom van de actie. foto Peter Nicolai doorheen te rauzen. Het ging ze ook niet om het blokkeren zelf, maar om de aandacht. En die hebben ze ruimschoots gekre gen." Hoewel niet alle reizigers de ac tie konden waarderen, viel het volgens directeur D. F. Vos van de PSD met de vertraging wel mee. „We vertrokken later dan normaal, maar treinreizigers hebben hun aansluiting op het station in Vlissingen niet ge mist." Driedeling Woordvoerder F. van Damme van de Stichting Sluis-Aarden- burg Zelfstandig noemde de ac tie geslaagd. Directe aanleiding vormde de bekendmaking van gedeputeerde A. Poppelaars vo rige week om definitief op een driedeling in Zeeuws-Vlaande- ren aan te sturen. Eerder op die dag nog, tijdens de bezetting van de actievoerders op het pro vinciehuis, had hij toegezegd met de afgevaardigden van de stichting te willen praten. De actievoerders voelden zich na afloop bekocht. „We hopen dat gedeputeerde Poppelaars de boodschap doorkrijgt", aldus Van Damme. „Als al over een herindeling is beslist, heeft een gesprek geen zin." Om haar daden kracht bij te zet ten, heeft de stichting inmiddels een open brief gestuurd naar de minister van Binnenlandse Za ken, de commissaris van de ko ningin in Zeeland, de leden van Gedeputeerde en Provinciale Staten van Zeeland en de bur gers van Sluis-Aardenburg. „Het zal gedeputeerde Poppe laars toch ook bekend zijn dat de leden van de stichting niet over koetjes en kalfjes willen praten, doch enkel over hun doelstelling." van onze redactie binnenland MAARSSENBROEK (ANP) - De vakbonden en de werkgevers in de touringcarbranche hebben in de nacht van woensdag op donderdag een akkoord bereikt over een nieuwe 2-jarige CAO. Het is niet duidelijk of de sta kingen die voor vandaag ge pland stonden, hiermee van de baan zijn, aldus onderhande laar R. Berghuis van FNV Bond genoten. „Het hangt ervan af hoe laat het principe-akkoord wordt ondertekend. Sommige bedrijven begonnen al om vijf uur, dus we hebben het niet he lemaal in de hand." De 15.000 mensen, van wie 9.000 chauffeurs, krijgen er in twee jaar 8 procent bij, met in gang van 1 april 4 procent en op 1 april 2002 nog eens 4 procent. Verder is met de werkgeversor ganisatie Koninklijk Neder lands Vervoer (KNV) afgespro ken dat buschauffeurs maxi maal twee keer week gebroken diensten draaien en dat ze een overwerkregeling van 135 pro cent krijgen. Een ander punt van onderhan deling was het dienstrooster. Vanaf 1 april moet het rooster 2 8 dagen van tevoren bekend zijn en moet vier dagen van tevoren bekend zijn op welke uren ie mand rijdt. Zeer verheugd Chauffeurs van 55 jaar en ouder kunnen straks op verzoek wor den vrijgesteld van pendels naar het buitenland en zij krij gen er een extra ATV-dag bij. Berghuis is zeer verheugd over dit resultaat. „Buschauffeurs krijgen nu eindelijk de CAO die ze verdienen en daarmee maken ze een inhaalslag ten opzichte van andere sectoren." Advertentie naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode: onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats;eenmalig binnen zes maandën) telefoon:ifï D noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in 1 wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- p pef mgand met nummer. j automatische incasso 1 I 39,45) handtekening: - :-n per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "7Ï32Ï4"ÖÖ0ÖÖ2" ?,T.°,S'Summer 123 4380 VB Vlissingen dl wo da vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1