Kamer kraakt verhogen boetes Vervoer dieren in EU fors beperkt m 7,9 m I PZC u intratuin Ouderen betalen volgens bond te veel belasting Tarieven naar boven afgerond bij invoeren euro Nederlanders graven in Egypte H Prins wijst op brief over z Zorreguieta CAO-actie in Middelburg wordt flop Zó vallen ze natuurlijk Pas écht op! Duivenmelkers dupe van verdwijnen pips 95 Zeeland wil meer bouwen Benauwde zege Arsenal Westerschelde fris van de lever Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 13° 8° ZW 4 Zeer zacht Eerst regen, overdag af en toe zon. Matige zuidwestenwind en de middag- temperatuur ligt rond de 13 graden. mtrf Dj 244e jaargang no. 56 ip woensdag 7 maart 2001 losse nummers 2,00 bijlage- 11 t/m 15 J doorJaco van Lambalgen o/j DEN HAAG - De Tweede Kamer kraakt unaniem de plannen van de regering om bij het invoeren van de euro begin volgend jaar een aantal boetes te verhogen. WD, D66, CDA en SP noemen dat 'een heel verkeerd signaal', zeker omdat de regering er bij het bedri j fsleven op aan dringt de prijzen zoveel mogelijk gelijk xQ te houden. Justitie begrijpt niets van de NEW YORK - Prins Willem- jjji Alexander vindt dat de pers pm zorgvuldiger moet zijn in het K raadplegen van bronnen in de nc: kwestie-Zorreguieta. Dan kan er pas een duidelijk beeld ont staan. S Dat viel gisteravond in New York op te maken tijdens een ge- sprek met Nederlandse journa- listen. „In de krant Nacfon heeft op 27 februari een brief gestaan, rao waarin staat dat de interviews lUJ nooit hebben plaatsgevonden", l(je aldus de prins. Hij doelde op vraaggesprekken in het boek El dictator. Daarin staat dat Zor reguieta betrokken was bij de voorbereidingen van de militai re coup. „Ik zeg het maar, an ders doet niemand dat." Van wie de open brief was, zei de prins ggniet. „Het is een open bron, ie- lw dereen kan hem opzoeken." j,e De prins zei de discussie te vol- wa gen en er geenszins bezwaar te- !nt.gen te hebben, maar wilde er t, niet al te veel over zeggen. ANP commotie, omdat de Kamer de plannen vorig jaar al goedkeurde. Ministers Korthals (Justitie) en Zalm (Financiën) hebben besloten een aantal boetes te verhogen als op 1 januari de euro betaalmiddel wordt. Het gaat om afrondingen van wettelijk vastgelegde maxima. Sommige bedragen gaan daardoor omhoog, maar andere juist naar beneden, verduidelijkt een woordvoerder van Justitie. Een boete van 1000 gulden wordt bijvoorbeeld geen 453,78 euro, maar 500 euro (omge rekend 1100 gulden). Een verkeerde zaak, aldus een meer derheid in de Tweede Kamer gisteren. „Het principe is verkeerd", zegt WD- er Hofstra. „Als de regering vindt dat de boetes omhoog moeten, dan dient ze dat met de Kamer te bespreken. Maar dat moet niet via de invoering van de euro gebeuren." Hij gaat hiermee recht in tegen twee van zijn eigen liberale mi nisters. Oppositiepartij CDA spreekt van een 'psychologische blunder'. „De mensen worden nu bevestigd in het beeld dat de euro tot prijsverhogingen zal leiden," aldus Balkenende. Wat D66-er Bakker betreft rekent de regering de bedragen zo neutraal mogelijk om. Alleen PvdA-er Crone reageert rusti ger. „We hebben er in de Kamer mee in gestemd dat een aantal maximale be dragen die al jaren niet meer waren aangepast, omhoog gaat. Maar die worden vrijwel nooit opgelegd. Maai bij de vaste boetes voor verkeersover tredingen moeten de tarieven zo dicht mogelijk bij de huidige bedragen blij ven." Het ministerie van Justitie is verbaasd MIDDELBURG - Er was gisteren weinig actiebe reidheid bij Herder BV in Middelburg. Slechts een handvol werknemers be zocht gisteren de actie stand van FNV, CNV en de Unie. De bonden in de kleinme- taal wilden oproepen in actie te komen voor een betere CAO. CNV-be- stuurder A. van Damme: „Tot onze spijt willen mensen bij Herder niet praten over een nieuwe CAO. Het is een slecht sig naal naar collega's." Personeel van andere be drijven wisten de stand wel te vinden. Zo hebben werknemers van Installa tiebedrijf Middelburg en ABI volgens de bonden besloten de bedrijven vol gende week woensdag 24 uur plat te leggen. Volgens Van Damme krij gen de bonden naar aan leiding van de staking bij Wolter Dros in 's-Heer Arendskerke veel tele foontjes van leden die wel willen staken. Zo legt het personeel van De Feyter in Terneuzen het werk volgende week donderdag voor 24 uur neer. Vandaag en morgen blijft het rustig in Zeeland, maar vrijdag staat een 24- uurs staking gepland bij Imtech in Vlissingen. pagina 3: onrust grijpt om zich heen Een man giet een desinfecterend middel op de route die met een Britse veerboot meegekomen auto's volgen in de Franse haven Saint Malo. De veiligheidsmaatregel wordt ge nomen om verspreiding van mkz naar het Europese vasteland te voorkomen. foto Franck Prevel/AP van onze redactie buitenland BRUSSEL - Het transport van runderen, varkens, schapen en geiten in de Europese Unie wordt de komende twee weken fors aan banden gelegd. Vee markten zijn gedurende deze periode in het geheel verboden. Deze nieuwe maatregelen moe ten voorkomen dat de zeer be smettelijke dierziekte mond- en klauwzeer overslaat van Groot- Brittannië naar het Europese vasteland. De veterinaire deskundigen be sloten gisteren na langdurig be raad tot het transport verbod. Alleen bij slacht is vervoer nog toegestaan, evenals voor de strikt noodzakelijke verplaat sing van dieren tussen boerde rijen. Steeds is toestemming van de bevoegde autoriteiten nood zakelijk. De Europese Commis sie verwacht dat hierdoor het diervervoer grotendeels stil komt te liggen. Het verbieden in heel de EU van veemarkten vloeit logisch voort uit de vervoersbeperking voor de dieren. De Commissie - het dagelijks bestuur van de EU - zal de voorstellen van de veteri naire deskundigen nog deze week bekrachtigen. Het export verbod voor al het Britse vee en vlees blijft minstens tot 27 maart van kracht. Wagens die Groot-Brittannië verlaten wor- (Advertentie) Interieur Paauwe toont u maatwerk op het gebied van decoratieve raam- bekleding. In al z'n facetten, traditioneel of uiterst geavanceerd. Kom gerust een kijkje nemen. Zuidweg 20a, Zonnemaire Tel. 0111-401318. www.interieur-paauwe.nl doorSven Remijnsen VLISSINGEN - In de Zeeuwse duivensportwereld is onrust ontstaan over het NOS-besluit om het radio nieuws per 1 april niet meer te laten voorafgaan door de drie traditionele pips. Duivenmelkers die nog geen gebruikmaken van een elek tronische klok, zijn aange wezen op de piepjes. Op de avond voor een vlucht verza melen ze zich in het lokaal van hun vereniging, waar ze hun klokken gelijkzetten op de derde en langste piep van het radionieuws. Zo kunnen ze de vliegtijden van hun dui ven zo nauwkeurig mogelijk klokken. Ouderen Naar schatting 60 procent van de 1400 duivenmelkers in Zeeland is aangewezen op het tijdsignaal via de radio. Volgens Piet Bakker, secre taris van Zeelandia uit Mid delburg, zijn vooral oudere duivenmelkers de dupe van het besluit. „Mannetjes van zestig of zeventig jaar zien het niet zitten om nog vijf-, zesduizend gulden te inves teren m een elektronisch sys teem Ik ben zelf 63 en begin er ook niet meer aan." Duivenmelker Adrie van Riel uit Sint Jansteen, zelf sinds vier jaar in het bezit van een elektronische klok, heeft goede herinneringen aan het klokken via de radio. „Om acht uur 's avonds kwam ie dereen samen in het lokaal. Het was doodstil. Bij de der de piep van het nieuws riep iemand heel hard „Ja!" en sloeg de rest keihard op z'n klok. Dat systeem werkte vaak prima." Voor de Zeeuwse duivenmel kers zit er volgens Van Riel niets anders op dan voortaan een beroep te doen op het Belgische radionieuws, dat door zes pips wordt vooraf gegaan. Bakker wijst dat idee van de hand. „Er moeten landelijke afspraken over komen. Mensen in Gronin gen kunnen de Belgische ra dio natuurlijk niet ontvan gen." De Stichting Regionale Omroep Overleg en Samen werking (ROOS), het over koepelende orgaan van de re gionale omroepen in Neder land, is bereid de pips te blij ven uitzenden. De stichting zegt rekening te houden met een 1 april-grap. „Was het maar een grap", reageert Jan Schippers, eindredacteur van het NOS Radionieuws. „Ook onze redactie is het er niet mee eens. Die drie piep jes zijn zo vertrouwd voor ie dereen, die mogen niet ver dwijnen." den verplicht hun banden te ontsmetten. Europees Commis saris Byrne (Volksgezondheid) verklaarde eerder deze week dat hij goede hoop heeft dat het Eu ropese vasteland gevrijwaard blijft van mond- en klauwzeer. De EU-deskundigen vinden het 'op dit moment' niet nodig een grootscheeps Europees vacci natieprogramma tegen mond en klauwzeer te beginnen. De gevolgen voor de markt zijn te groot en de kosten te hoog. In eigen land heeft de Centrale Organisatie voor de Vleessector (COV) haar vrijwillig import verbod gisteren in elk geval tot en met maandag verlengd. Dat heeft het hoofdbestuur van COV gisteren aan de Nederlandse slachterijen laten weten. De VVD-fractie in de Tweede Kamer is bezorgd of Nederland wel voldoende besmette dieren kan vernietigen, als mond- en klauwzeer zou uitbreken. Volgens WD-Kamerlid Oplaat is de capaciteit in Nederland veel te klein. De destructiebe drijven werken al op volle toe ren wegens de BSE-crisis. Uit wijken naar het buitenland is volgens Oplaat praktisch niet mogelijk. Hij hekelt staatsse cretaris Faber (Landbouw) die heeft toegezegd dat ze de zaak zou regelen. Als mond- en klauwzeer in Ne derland uitbreekt, kunnen de kosten oplopen tot 600 miljoen gulden, plus omzetderving. De Wageningse hoogleraar R. Huirne zegt dat veel afhangt van de plaats en omvang van de eventuele besmetting. Hij is niet pessimistisch over de schade, omdat Nederland al veel voor zorgsmaatregelen heeft geno men. GPD/ANP pagina 17: jachtverbod reeën Advertentie HET GROENE WARENHUIS 4 Grote mand violen in diverse kleuren van nu voor €3,61 Intratuin Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623 over alle opwinding. „Het plan is, com pleet met rekenmodellen, al in februari vorig jaar naar de Tweede Kamer ge stuurd," zegt een woordvoerder. „Die heeft het in juni 2000 goedgekeurd." De standaard verkeersboetes, waar de rechter niet aan te pas komt, worden slechts gecorrigeerd voor inflatie. Dat betekent dat ze zo'n drie procent om hoog gaan. „Het is dus niet zo dat de we de zaak eens lekker gaan verhogen," wijst de woordvoerder de suggesties van de Kamerleden van de hand. GPD pagina 2: commentaar Een Nederlands team van archeologen is in Egypte bezig met het opgraven van een priestergraf. Blootgelegd zijn vijf ka pellen, een binnenhof en een vestibule met kleurrijk beschilderde reliëfs en tek sten in hiërogliefenschrift (foto). Het team dat sa menwerkt met het Rijks museum voor Oudheden en de Universiteit Leiden is momenteel thuis om de gevonden gege- vens te verwer- ken. De provincie Zeeland wil de komende vijf jaar meer dan twee maal zoveel woningen bouwen dan eerder is afgesproken met het Rijk. Het gestelde maximum van 2700 is verre van toereikend. De provincie zegt tenminste 5600 1 woningen nodig te hebben. Arsenal boekte gisteravond in de Champions League een be nauwde zege op Spartak Moskou. Thierry Henry zorgde acht minuten voor het einde voor de bevrij- !U> dende treffer: 1-0. In de periode dat het Zeelanddebat woedde, hebben negen studenten van de Hogeschool Zeeland zich ge bogen over de vraag hoe je het Wes- terscheldegebied voor de toekomst kunt inrichten. Ze zijn met een scho ne lei begonnen en droegen een spec taculair ontwerp aan. Dat gaat onder meer uit van een transitohaven in het midden van de zee-arm. En Brekens wordt een nieuwe groeikern, com pleet met twee woontorens van 90 meter hoog, in de vorm van halve cirkels op het veer- Ij plein. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; va ria: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; uit: 11,12,13 en 15; zeeland: 17,18, 19, 21 en 23; sport: 24 en 25; buitengebied: 27,28, 29 en 30. door Roelf Reinders TERNEUZEN - Veel ouderen betalen uit onwetendheid te veel belasting. Zij maken nau welijks gebruik van de moge lijkheid kosten door ziekte en invaliditeit van de belasting af te trekken. Dit zegt vice-voorzitterD. Dijk graaf van de afdeling Zeeland van de Katholieke Bond Oude ren (KBO). Zijn uitspraak komt naar aanleiding van ervaringen van ouderenadviseurs die be jaarden in Zeeland informeren en helpen. Volgens Dijkgraaf maken veel 65-plussers geen ge bruik van de belastingaftrek buitengewone lasten door ziek te en invaliditeit. Dan gaat het om kosten als ziekenfondspre mies, reiskosten in verband met ziekte en kosten voor tandarts, gehoorapparaat, bril, uitvaart verzekering en lidmaatschap van de thuiszorg. Als deze kos ten meer dan 12,2% van het on zuiver inkomen bedragen, mag het teveel worden afgetrokken. Veel ouderen doen dit niet, zo er vaart de KBO. Volgens Dijk graaf komen bijna alle ouderen, die van de AOW of AOW met een klein pensioen moeten rondko men, met hun kosten boven die 12,2% uit. Volgens KBO zijn er sterke aan wijzingen dat ouderen jaarlijks zo'n vijftig miljoen gulden te veel aan belasting betalen. „Zij beschouwen de ingehouden loonbelasting als een eindhef- fing", zegt Dijkgraaf „Het in vullen van een T-formulier ligt dan ook niet voor de hand." De ouderenbond probeert nu oude ren op de bijzondere aftrekpost te wijzen. (Advertentie) naam yöi'noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats: eenmalig binnen zes maanden) telefoon:|H WÊ noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail:i twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekenmg- maand met nummer. automatische incasso handtekening: 39'4^ n per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice O llyÏQpTAMnnnnnP11 Antwoordnummer 123 /\óeL\ 4 UUUUU^ 4380 VB Vlissingen di wc do w za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1