FNV zet spoorwegen onder druk PZC Byrne heeft groeiende hoop dat MKZ niet Noordzee oversteekt Sa iji Bedrijf 's-Heer Arendskerke als eerste plat in kleinmetaal Leerling zaait dood en verderf op school VS Bond doet uiterste poging om treinstakingen af te wenden Doverproces Rotterdam verdaagd Bestuurders weg om brugramp 5 Onderwijs Zeeland i staakt een hele middag Postma niet op WK afstanden 20 Raad wil snel af van Spar Bepakt en bezakt op weg naar droger oorden Cheney in ziekenhuis opgenomen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 i ZO 4 Overdag droog Perioden met zon en droog, later in de avond echter regen. Matige wind uit oost tot zuidoost. Maximum circa 8 graden. 244e jaargang no. 55 dinsdag 6 maart 2001 losse nummers 2,00 Gevaar schepen legt nieuwbouw aan banden 's-HEER ARENDSKERKE - De landelijke acties in de klein metaal zijn maandagochtend begonnen met het uitroepen van een 24-uurs staking bij in stallatiebedrijf Wolter Dros (120 werknemers) in 's-Heer Arendskerke. Kort daarna volgde een actie in Apeldoorn. Het is slechts het begin, verze keren de vakbonden. Ze berei den in Zeeland protesten voor bij vijftien bedrijven. Voor vandaag staan acties op stapel in Middelburg. Ook in veertien plaatsen elders in het land wordt vandaag op geroepen tot actie. De stakers van Wolter Dros besloten gistermiddag het bedrijf nog een keer 24 uur plat te gooien als er niet snel een nieuwe CAO komt. foto Willem Mieras pagina 15: nu mogen de hoge pieten schrikken Mede door toedoen van advocaat Doedens is de rechtszaak in Rotterdam tegen negen verdachten in de Doverzaak gister avond verdaagd tot 19 april. De raadslieden willen meer in formatie. Doedens, die de hoofdverdachte verdedigt, wil het strafdossier van de chauffeur inzien. De chauffeur van het transport, waarbij 58 illegale Chinezen de "3 dood vonden, staat in Engeland terecht. Brandweerlieden hebben gisteren vergeefs gezocht naar overlevenden van de ramp die zich zondag vol trok met een brug over de Portugese rivier Douro. Bij het instorten van deze brug zijn waarschijnlijk 77 mensen omgekomen. Een minister en vijf staatssecretarissen tra den gisteren af wegens het drama. -f door Jos Steehouder "i UTRECHT - De directie l van NS Reizigers moet het i» 'rondje om de kerk'binnen nf twee weken in de ijskast zetten. Daarna dient de i* bedrijfsleiding samen met s personeelsvertegenwoor- digers te werken aan een alternatief plan tegen ver- [J tragingen. FNV-Bondgenoten wil met dit voorstel een 'laatste poging' doen om personeel en directie met elkaar te verzoenen. Het be- drijf krijgt tot 21 maart de tijd r& om toe te happen. Zo niet, dan 13 wordt het een warm voorjaar •5 met ongecontroleerde werkon- derbrekingen en massale ziek- ij. meldingen. vi Bovendien zegt in dat geval de [4 FNV haar vertrouwen in de di- j* rectie van de Nederlandse Spoorwegen op. NS Reizigers heeft dan alleen nog het CNV als gesprekspartner, maar die bond ft door Henk Postma MIDDELBURG-Het onderwijs in Zeeland wordt volgende week maandag een hele middag lamgelegd. Dat is althans de be- s doeling van de Algemene On derwijsbond AOb). Die heeft op alle scholen in Zeeland de leden - opgeroepen te staken. De actie s is onderdeel van 'massale druk' 1 die de politiek moet bewegen nu meteen tenminste 1 miljard gul- den extra in het onderwijs te steken. De christelijke onder- wijsbond CNV vindt staking nu nog een te grof middel, maar ■f heeft de leden wel opgeroepen druk uit te oefenen met ludieke activiteiten. De stakingsoproep van de AOb geldt voor alle scholen, van ba sisonderwijs tot voortgezet on- derwijs en van middelbaar tot hoger beroepsonderwijs. Zee land bijt maandag het spits af, samen met de andere regio's in Zuidwest-Nederland. Op dins dag en woensdag zijn elders in het land stakingen. Donderdag komen schoolbesturen, ouder organisaties, leerkrachten en leerlingen met een gezamenlijk eisenpakket, om 'de ergste no den in het onderwijs te lenigen', i Er wordt deze keer niet massaal opgetrokken naar Den Haag. Er is gekozen voor activiteiten vanuit de scholen. Dit om aan te geven dat het onderwijs'in iede re uithoek van het land in de knel zit'. Van de regering wordt geëist daar in de voorjaarsnota i wat aan te doen. Zo niet, dan dreigen de bonden met verhevi ging van de acties. Vanuit het onderwij s is aangegeven dat een meerjarenplan 12 miljard gul den extra moet vrijmaken voor verlichting van de werkdruk, meer ondersteunend personeel, salarisverhoging, onderhoud van schoolgebouwen, compu ters en andere lesmiddelen. De bonden konden gisteren nog niet aangeven hoe groot de ac tiebereidheid in het Zeeuwse is. De scholen hebben net de kro kusvakantie achter de rug. F. Reijerse van de AOb Zeeland verwacht eind deze week in beeld te hebben welke omvang de staking zal aannemen. In Wilhelminadorp is het Wilhel- minahuis afgehuurd om als ac tiecentrum te dienen. Stakers kunnen zich daar maandag la ten registreren. Ook op andere plaatsen in Zeeland kan dit. Ids Postma mist de strijd om de wereldtitels afstanden, ko mend weekeinde in Salt Lake City. De schaatser kreeg van de selectiecommissie van de Ko ninklijke Nederlandse Schaatsbond (KNSB) geen startplaats toegewezen op de 1500 meter. De keuzecommis sie wees Rintje Ritsma, Erben Wennemars en Jeroen Straat hof aan. De Middelburgse raad wil zo snel mogelijk af van burgemees ter Spar van der Hoek. Een meerderheid voelt er echter niets voor om over een afvloeiingsregeling te onderhandelen en ging gisteren akkoord met het voor- stel om alleen het wettelijk voorge schreven wachtgeld te bieden. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6 en 7; radio en televisie: 8; gezondheid: 9; zee land: 11,12,13,15 en 17; sport: 19 en 20. heeft relatief weinig aanhang onder machinisten en conduc teurs. ,,We zullen het vertrouwen op zeggen als blijkt dat NS niet in staat is een behoorlijke dialoog aan te gaan met het eigen perso neel, laat staan een verstand houding op te bouwen. In dat geval houdt het voor ons op", al door Mare Peeperkorn en Peet Vogels BRUSSEL - Europees commis saris Byrne (Volksgezondheid) heeft goede hoop dat de uit braak van mond- en klauwzeer tot Groot-Brittannië beperkt blijft. „Alle tekenen wijzen erop dat het Europese vasteland de dans ontspringt", aldus Byrne. Het Nederlandse ministerie van Landbouw zal geen algemeen vervoersverbod voor dieren af kondigen. Eurocommissaris Byrne toonde zich gisteren verheugd dat de verdachte varkens in het Belgi sche Diksmuide bij nader on derzoek geen mond- en klauw zeer bleken te hebben „Iedere dag die verstrijkt zonder be- dus FNV-onderhandelaar A. van den Berg. Hij zei dat gisteren bij de pre sentatie van de ledenraadple gingen over het 'vredesakkoord' tussen bonden en directie van NS Reizigers. De meerderheid (58 procent) wees het onderhan delingsresultaat af. Mochten de partijen niet tot el- smetting op het vasteland is een stap voorwaarts om de ziekte in te dammen", aldus Byrne. Hij waarschuwde voor te veel opti misme. „De incubatietijd van mond- en klauwzeer bij scha pen is vijftien dagen. We kunnen dus nog niets met zekerheid zeg gen." De veterinaire deskundigen van de Europese Unie komen van daag opnieuw bijeen om de situ atie te bespreken. Het export verbod voor Brits vee en vlees dat vrijdag afloopt, wordt zo goed als zeker verlengd. Verder overwegen de deskundigen het vervoer van schapen en geiten in Europa aan banden te leggen. Verschillende landen, waaron der Nederland, Frankrijk en België, hebben daar al een begin mee gemaakt. kaar komen, dan zal de FNV ac ties niet ondersteunen. „Dat kan niet omdat wij juridisch zijn gebonden aan de akkoor den die onze leden hebben afge wezen. Als we zouden oproepen tot staken, staan we binnen een paar uur voor de rechter. De sta kingskas zullen we dan ook niet aanspreken. Maar wij beschik- Byrne voelt vooralsnog niets voor het opnieuw verplicht stel len van een vaccinatie tegen mond- en klauwzeer bij de hon derden miljoen runderen, var kens, geiten en schapen in de EU. Niet alleen kost een derge lijke operatie veel geld, het brengt tevens de hele vleeshan- del in gevaar. Een gevaccineerd dier heeft immers antistoffen in het bloed, waardoor onduide lijk is of het de gevreesde ziekte heeft of j uist is ingeënt. Niet Eu ropese landen zouden het EU- vlees en -vee uit voorzorg kun nen boycotten. Nederland In Nederland weigert het minis terie van Landbouw een alge meen verbod op het vervoer van dieren af te kondigen. De boeren ken over harde aanwijzingen dat vanuit de personeelscollec- tieven een reeks wilde acties wordt voorbereid", aldus Van den Berg. De FNV neemt het de radicale WMC kwalijk dat ze in het weekeinde van 29 januari de vredesbesprekingen verliet. „De WMC liep weg voor haar hadden daarom gevraagd, om de verspreiding van eventueel aanwezige mond- en klauwzeer tegen te gaan. Ook CDA en PvdA willen zo'n verbod. Het ministerie wil pas verder gaande maatregelen nemen als de situatie verslechtert. Het ver voersverbod geldt alleen voor schapen en geiten. Andere even- hoevigen, zoals varkens en run deren, mogen nog wel vervoerd worden, zij het onder strenge voorwaarden. Het komt niet vaak voor dat de boeren strengere maatregelen willen dan het ministerie uit vaardigt. Maar nu zeggen de boerenorganisaties spontaan bijeenkomsten af waar ze ande re boeren treffen. GPD pagina 11: dierenartsen verdeeld verantwoordelijkheid", aldus Van den Berg. Volgens hem lie pen sindsdien zeker 150 leden van de FNV over naar de WMC. De top van de Nederlandse Spoorwegen wil pas later deze week reageren op het ultimatum van de FNV. De directie wil het standpunt van de bond eerst goed bestuderen. GPD van onze redactie buitenland SAN DIEGO - Een schietpartij op een school in de Californi- sche plaats Santee bij San Diego heeft gisteren zeker twee men sen het leven gekost. Er zijn minstens dertien gewonden. De meeste slachtoffers zijn leerlin gen. De politie heeft een ver dachte aangehouden, volgens ooggetuigen een ongeveer vijf tienjarige leerling. De schietpartij op de tweedui zend leerlingen tellende Santa- na High School begon tegen half tien 's ochtends (plaatselij ke tijd) tijdens een pauze, waar schijnlijk in een toiletruimte. Er ontstond paniek toen studenten en personeel een goed heenko men probeerden te zoeken. Een ooggetuige vertelde dat de schutter glimlachte toen hij het vuur op zijn medestudenten opende. Leerlingen vertelden volgens de nieuwszender KGTV dat de jon gen in het weekeinde had ge dreigd een wapen mee naar school te nemen. Maar tegen volwassenen die hem daarnaar vroegen zei hij dat het een gein tje was. Een bekende van de jon gen zei dat de verdachte op school vaak gepest werd en niet goed voor zichzelf kon opko men. President Bush heeft de schiet partij een zinloze en laffe daad genoemd. „Als Amerika haar kinderen leert goed van fout te onderscheiden en hun de waar den leert van het leven, zal ons land beter af zijn", zei hij. De afgelopen tijd zijn in de Ver enigde Staten diverse scholie ren aangehouden die geweldda dige plannen leken te hebben. De politie denkt dat het aantal bedreigingen tegen scholieren en studenten toeneemt. In de staat New York hield de politie vorige maand een 18-ja- rige scholier aan die achttien bommen in zijn tas had zitten. Ook had hij twee geweren bij zich. Een meisje van zestien had een lijst op zak met de namen van klasgenoten die ze wel zou willen vermoorden. ANP/DPA TAMBARA - Mozambikanen waden door het water op weg naar droger oorden. Zij vluchtten gisteren uit Tambara, waar het peil van de Zambezi nog steeds stijgt. Duizenden naar hooggelegen stukken grond gevluchte Mozambikanen wachten op transport. De Zuidafrikaanse luchtmacht haalde gisteren enkele tientallen mensen weg uit het door overstromingen getroffen mondingsgebied van de Zambezi aan de Indi sche Oceaan. De overstromingen hebben al aan 52 mensen het leven gekost en meer dan 80.000 mensen dakloos gemaakt, aldus de Mozambikaanse overheid. Nog eens 90.000 mensen lopen gevaar, maar willen hun spullen niet achterlaten en geëvacu eerd worden. foto AP WASHINGTON - De Amerikaanse vice-presi dent Cheney is gisteren in een ziekenhuis opgeno men. Volgens president Bush is zijn tweede man opgeno men 'als voorzorgsmaat regel' omdat hij 'twee maal een klein beetje pijn op de borst had gehad'. Cheney moet een hartca- thetensatie ondergaan, maar volgens een verkla ring van het Witte Huis is er geen sprake van een noodgeval. De vice-president is al enige keren eerder in het ziekenhuis opgenomen wegens hartklachten, de laatste keer eind novem ber. RTR (Advertentie) naam:D noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr,toestemming voor auto matische incasso van postcode onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: n noteert u mij voor een abonnement. De eerste e ma'I twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van m„n (postbankrekening- D pef maan(J me, ™mmer: II I I I I I II automatische incasso 39,45) handtekening: per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8II74"ÖÖTÜknnnnriÖH Antwoordnummer 123 UUUUU^ 4380 VB Vlissingen a, wo do vr z« (postzegel niet nodig) i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1