Vasteland vreest uitbraak MKZ Macedonië sluit grenzen met Kosovo na Albanese aanvallen 25.- £tos PZC Bestuurder komt om het leven in Goese watergang Het is een drieling Grote meerderheid Zwitsers verwerpt toetreding tot EU VERSCHOORE I gratis film bij ontwikkeien en afdrukken 1 o° Verdachte gevallen in VlaanderenFrankrijk en Denemarken Israël voorziet terreurgolf Kamerlid Buijs vindt dat Faber moet opstappen Spar blijft tegen vertrekregeling Trieste opening Formule I Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 m ft I .„„.„-I,V'BIJ KODAK EXPRESS PRINT ■W |t A X OF 24-UUR SERVICE J Vrij zonnig Vrij zonnig en droog. Matige oostenwind en maxima rond 4 graden. 244e jaargang no. 54 maandag 5 maart 2001 losse nummers 2,00 van onze redactie buitenland LONDEN - De vrees dat ook op het Europese vas teland het besmettelijke mond- en klauwzeer (MKZ) is uitgebroken, is in het weekeinde flink toe genomen. Zowel in België, Frankrijk als in Denemar ken maakten veterinaire diensten melding van 'verdachte gevallen'. Definitieve testen moeten van daag of morgen uitwijzen of er werkelijk reden is tot paniek. Uit eerste testen in de drie lan den kwam geen MKZ aan het licht De verdachte bedrijven staan het in het West-Vlaamse Diksmuide, het Midden-Franse Roche-la-Molière en in het West-Deense Lemvig. In Groot-Brittanniëlijktergeen houden meer aan: in het week einde zijn opnieuw tientallen gevallen van MKZ ontdekt. Het aantal plaatsen waar het virus heerst, was daarmee gister avond opgelopen tot 69. Tot grote schrik van de Britten bleek de ziekte ook te hebben toegeslagen in het landschaps park Dartmoor in het graaf schap Devon in het zuidwesten van Engeland. In het vele hon derden vierkante kilometers grote gebied grazen zo'n 46.000 runderen en schapen. Een woordvoerder van de grootste Britse boerenorganisatie noem de deze uitbraak 'een nachtmer rie-scenario'. De uitbraak vond plaats op een landgoed van prins Charles. Sinds de ontdekking van de door Famke van Loon ZIERIKZEE - Staatssecretaris G. Faber van Visserij heeft met haar optreden afgelopen week het laatste beetje krediet verlo ren, zodat zij nu maar beter op kan stappen. Dat zegt het Zeeuwse Tweede-Kamerlid S. Buijs (CDA). Hij verwijt de staatssecretaris 'slap optreden' in de kwestie rond het Europese visverbod in het zuidelijk deel van de Noordzee. Buijs deed zijn uitspraken za terdag in Zierikzee, tijdens een visserij-seminar over belasting plannen en bedrijfsopvolging. Als forumlid hekelde hij het feit dat de staatssecretaris de vis sers eerst geen millimeter tege moet kwam en vervolgens, na blokkade-acties afgelopen don derdag, toezegde toch bij de EU te pleiten voor een verkorting van het visverbod voor de zuide lijke Noordzee. Aan de bel In niet mis te verstane bewoor dingen liet kamerlid Buijs blij ken hoe hij over dit 'slap optre den' van Faber dacht: ,,Ik vind dat de staatssecretaris volledig gefaald heeft. Wat mij betreft kan ze naar huis." De CDA'er voegde hieraan toe dat Faber eerder aan de bel had moeten trekken. Zijn collega-Kamerlid O, Vos (VVD) was zaterdagmorgen voorzichtiger. Hij bestempelde de sluiting van de visgronden in de Noordzee als een 'zeer onver standige maatregel', omdat hiermee 'noch economische noch ecologische belangen wor den gediend'. Maar hoewel ook hij kanttekeningen plaatste bij de handelwijze van Faber, be nadrukte hij dat de 'houdbaar heidsdatum van Faber pas in mei 2002 verloopt'. Vloot Volgens CDA'er Buijs zou die houdbaarheidsdatum echter wel eens rap dichterbij kunnen komen. „Toen ik deze week de vloot zo zag liggen, dacht ik: wat kunnen we daar toch trots op zijn. Maar het optreden van de ze staatssecretaris trekt een wissel op de sector." Voor ondernemers in de visserij is ook het nieuwe belastingstel sel een probleem. Want hoewel de belastingdienst adverteert het gemakkelijker te maken, stelden de sprekers tijdens het seminar vast dat de belastingre gels voor ondernemers ingewik kelder en slechter zijn gewor den. ziekte, bijna twee weken gele den, zijn in het Verenigd Ko ninkrijk 53.000 dieren afge maakt en verbrand. In Nederland is tot dusver geen mond- en klauwzeer aangetrof fen. In Overijssel zijn in het weekeinde wel twee bedrijven waar voornamelijk schapen werden gehouden, preventief geruimd. Op de bedrijven be vond zich een aantal schapen dat uit Groot-Brittannië af komstig was dan wel recent met schapen uit dat land in contact was geweest. In totaal zijn zo'n negenhonderd schapen en een kleiner aantal koeien en var kens afgemaakt. Preventief Het waren de eerste preventieve ruimingen in Nederland sinds het vorige weekeinde, toen in totaal bijna achtduizend scha pen, geiten, herten en ook twee lama's werden afgemaakt, om dat zij in contact waren geweest met dieren die na 24 januari uit Groot-Brittannië waren inge voerd. In het bloed van deze die ren werden geen sporen van MKZ aangetroffen. De politie van Rotterdam hield zaterdag in Poortugaal een 78- jarige boer aan die, in strijd met het vervoersverbod, acht scha pen vervoerde. Een dierenarts maakte de schapen ter plaatse af, waarna de kadavers werden afgevoerd voor destructie. De man kreeg een proces-verbaal. De landbouworganisatie LTO- Nederland maakte zich in het weekeinde druk over de Zwolse paardendagen. Ze noemde het 'roekeloos' dat de paardenda gen, die tot woensdag duren, ge woon zijn doorgegaan, ondanks de ontdekking van een mogelijk geval van MKZ in België. Tal van Europese landen namen als gevolg van de berichten over verdachte gevallen in de buur landen verscherpte maatrege len, zoals invoerverboden voor dieren uit België (Frankrijk) of vernietiging van Brits vlees en verlenging van de sluiting van veemarkten (Duitsland). De Belgische gemeente Sint- Pieters-Leeuw, nabij Brussel, baarde opzien door zaterdag een uitlaatverbod voor honden en katten op de openbare weg af te kondigen. Burgemeester Lie ve van Linthout stelde de rege ling later toch bij. Huisdieren mogen nu alleen aan de lijn wor den uitgelaten en in geen geval in de buurt van een boerderij komen. GPD/ANP/DPA/RTR pagina 7: AID trekt op tegen illegale slacht in Hulst Joegoslavische militairen bewaken de grens met Macedonië. van onze redactie buitenland SKOPJE - Macedonië heeft gis teren alle grensovergangen met Kosovo gesloten. De regering in Skopje besloot daartoe nadat drie Macedonische militairen waren gedood vlakbij het dorp Tanusevci, dat is bezet door Al banese guerrillastrijders. Een woordvoerder van het mi nisterie van Defensie in Skopje zei gisteravond dat de autoritei ten verdergaande maatregelen overwegen. Welke dat zijn, wil de hij niet zeggen. De Macedonische minister van Buitenlandse Zaken, Srdjan Kerim, eist dat KFOR, de dooi de NAVO geleide vredesmacht in Kosovo, de grens beter be schermt. Ook wil hij de VN-Vei- ligheidsraad vragen een buffer zone in te richten langs de grens. Een Macedonische militair overleed nadat zijn auto vlakbij Tanusevci op een mijn was gere den. Een tweede militair raakte daarbij gewond en overleed la ter, nadat de Macedoniërs ver geefs hadden geprobeerd hem met een helikopter te evacue ren. De helikopter werd door Albanezen beschoten en moest omkeren. De derde Macedoni sche dode viel in een uitkijkpost die door Albanezen werd be schoten. OVSE-ambassadeur Carlo Un- garo had eerder op de dag ver klaard dat hij het zoii 'begrij pen' als het Macedonische leger in actie komt tegen de gewapen de Albanezen in Tanusevci. Die hebben het bergdorp vlakbij Kosovo al sinds half februari in handen en laten geen Macedo nische grenswachten toe. De militie wordt bevoorraad van uit Kosovo. Macedonië vindt die situatie een gevaar voor de stabiliteit in eigen land en in de rest van de Balkan. Het Macedonische le ger heeft zijn troepen in het grensgebied versterkt in een po ging Tanusevci van de buiten wereld af te sluiten om zo de bewegingsvrijheid van de Alba nezen te beperken. President Boris Trajkovski heeft vorige week in een brief aan secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties gedreigd met acties van het Ma cedonische leger. Hij vindt dat de internationale troepenmacht KFOR te weinig doet om de ge wapende Albanezen tegen te houden, die vanuit Kosovo in Macedonië infiltreren. Amerikaanse KFOR-eenheden hebben posities ingenomen in het grensgebied tussen Kosovo en Macedonië. De Servische radiozender B-92 meldde zater dag dat Amerikanen het Koso- vaarse Debalde binnentrokken, dat twee kilometer van de grens ligt. Vandaaruit zouden de rebellen in Tanusevci bevoor raad worden. In de buurt is eer der een vliegtuig van de VS be schoten. RTR/DPA/AFP/ANP Advertentie Set a 3 Petit Bateau rompertjes keuze uit diverse maten van 39.95 naar I OP OP I Waar haal je de energie vandaan? door Ingrid Huibers GOES - Een 50-jarige man uit de gemeente Reimerswaal is zondagmiddag rond vijf uur overleden, nadat hij met zijn au to in de watergang recht tegen over flat de Bongerd aan de Ap pelstraat in Goes was gereden. De bestuurder die vermoedelijk een hartaanval had, is vanaf de rotonde op het kruispunt Fruitl- aan/Van Hertumweg/A. Fok kerstraat dwars door het struik gewas, recht de watergang in gereden. Hoewel het water slechts tot halverwege de por tieren reikte, is de bestuurder toch met zijn hoofd onder water geraakt. Zo werd hij aangetroffen door ambulancepersoneel, dat me teen het water in sprong om de man te hulp te snellen. Zij wis ten zijn hoofd boven water te krijgen, maar konden de be klemde bestuurder niet uit zijn auto bevrijden. Dat lukte even later zes duikers van het duik team van de Goese brandweer wel. Pogingen om het slachtoffer vervolgens te reanimeren, lie pen op niets uit. Daardoor kon Een Palestijn paradeert door Gaza-Stad, met wat lijkt op een bom op zijn li chaam, na een zelfmoord aanslag in de Israëlische badplaats Netanya. Daarbij zijn vier mensen omgekomen. Israël vreest voor een nieuwe golf van terreur door Pa- lestijnse extre- S-% misten. De gewezen burgemeester van Middelburg, Spar van der Hoek, blijft gekant tegen een standaard-afvloeiingsregeling. Zijn advocaat schrijft aan het Middelburgse college dat Spar op meer recht heeft dan anderhalf miljoen gulden wachtgeld. Beide partijen twisten over al dan niet gemaakte afspraken. GroenLinks beschuldigt het college ervan in deze zaak brie ven over de vertrekregeling te hebben achtergehou den. Vandaag dient de fractie, samen met de PvdA en de SGP, daarover een motie in. De Duitser Michael Schu- machter heeft de over winning in de eerste Grand Prix van dit sei zoen met ingetogen vreugde gevierd. De ope ning van het Formule I seizoen in Melbourne ein digde in een tragedie. Bij een ernstige crash reden Jacques Villeneuve en Ralf Schumacher elkaar in de wielen. Een baan commissaris kwam om het leven, zeven toeschouwers raakten gewond. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland. 7,9 en11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 23 door Bob Kroon GENEVE - Ruim driekwart van de Zwitserse kiezers heeft een snelle toetreding van Zwitser land tot de Europese Unie giste ren afgewezen in een referen dum. Het voorstel van de pro-Europa lobby voor onmiddellijke on derhandelingen met Brussel over een EU-lidmaatschap werd met 77 procent van de stemmen afgewezen. Zelfs in het Europagezinde Genève haalde het voorstel geen meer derheid. In sommige Duits- Zwitserse bergkantons stemde 90 procent van de kiezers tegen. De Zwitserse Bondsregering, die zelf een 'redelijke afwijzing' van het Europa-initiatief had geadviseerd, reageerde enigs zins geschrokken uitslag. „Het resultaat van dit referendum moet niet worden uitgelegd als een afwijzing van het regerings beleid", aldus een haastige reac tie van het kabinet. Bern houdt vast aan een 'stap- voor-stap' toenadering tot Eu ropa. Volgens dat schema, zou omstreeks 2004 of 2005 worden begonnen met onderhandelin gen in Brussel over EU-lid- maatschap. Een regerings woordvoerder gaf toe, dat men niet had gerekend op zo'n over weldigende afwijzing. „Gezien de uitslag van het referendum moeten we misschien aan een wat langere termijn denken." De initiatiefnemers van het re ferendum noemden de uitslag een 'internationale blamage voor Zwitserland'. Volgens hen was de helft van de negatieve stemmen toe te schrijven aan het advies van Bern voor een 're delijke afwijzing' van onmid dellijke toetreding. GPD de gealarmeerde traumaheli kopter rond kwart ovér vijf on verrichter zake naar zijn thuis basis terugkeren. foto Willem Mieras (Advertentie) naam:e noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:mN 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: c noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in Peta|en. afschrijving va^mijn (post)bankrekening- W'r_' pe* ^nd met nummer. j j automatische incasso (ƒ39,45) handtekening: Q per kwartaa, met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar. PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"000002" ma di wo do vr za (postzegel niet nodig) 1 i' 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1