BP verkoopt vier benzinestations PZC Ineke Otte probeert natuur te vangen in beelden en sieraden Albert Heijn wil winkelformule 1 snel aanpassen Sauberkeit in watertoren Souburg 1 Schout opent vestiging in Oostburg F. de Jong exposeert De laatste schreeuw BOUWPLANNEN? Petroplus wil Zeeuwse markt veroveren met onbemande pomp Kia Terneuzen ondergebracht bij garage Rida ondernemend zeeland in detail Metamorfose voor pand Freyser en Trendhopper kunst cultuur zaterdag 3 maart 2001 door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - British Petro leum (BP) verkoopt per 1 april vier Zeeuwse benzinestations aan de Van der Sluijs Groep. De oliemaatschappij doet de pom pen van de hand, omdat ze 'niet meer passen in de strategische doelstelling'. Waar BP zich te rugtrekt, aast Petroplus juist op meer marktaandeel. De Rot terdamse oliemaatschappij wil binnen een jaar minimaal drie onbemande Tango-benzinesta tions in Zeeland openen. BP kan nog niet zeggen om wel ke benzinestations in Zeeland het gaat. De oliemaatschappij verkoopt 260 pompen aan de Van der Sluijs Groep en houdt er 500 over. Het merendeel van de te verkopen tankstations is in eigendom en beheer van zelf standige ondernemers. De Van TERNEUZEN - Kia Terneuzen wordt de nieuwe dealer van het Koreaanse automerk in Zeeuws-Vlaanderen. Kia heeft een uitgebreid scala modellen, waaronder ook bedrijfsauto's. Kia Terneuzen maakt deel uit van Garage Rida aan de Haar- manweg en krijgt op dezelfde locatie onderdak. Rida blijft dealer van Rover en MG. Het derde - en eveneens op hetzelf de terrein gevestigde - bedrijfs onderdeel van garage Rida, Skodadealer Autohuis Terneu zen, heeft het dealerschap ver worven van Bellier. Bellier levert bedrijfsauto's op basis van het brommobielcon- cept waarvoor geen rijbewijs nodig is. Autohuis Terneuzen was ook reeds dealer van Mi- crocar brommobielen. Ter gelegenheid van het Kia- dealerschap is er op woensdag 7 maart om 18.00 een openings receptie. Vanaf donderdag 8 tot en met maandag 12 maart wordt open huis gehouden. der Sluijs Groep bekijkt samen met de ondernemers hoe ze de lokale markt beter kan bedie nen. BP wil zich richten op de exploitatie van grote pompsta tions en vindt het netwerk van kleinere benzinepompen niet meer van 'strategisch belang'. Waar BP zich uit de lokale markt terugtrekt, wil olie maatschappij Petroplus juist terrein winnen. Het bedrijf is met verscheidene Zeeuwse ge meenten in onderhandeling, omdat het in heel Zeeland on- bemaide Tango-pompstations wil bauwen. Het bedrijf heeft vijftien plaatsen in gedachten. Met welke gemeentebesturen het concern om de tafel zit, wil het r.iet zeggen. De gesprekken zijn nog volop gaande. Hetgaat om pompstations zon der poespas. ..Onze formule is zo haal en goedkoop mogelijk", zegt A. Barten, directeur busi ness development van Petro plus. „Dus je vindt er geen ser vicestation, waar je tijdschrif ten of andere artikelen kunt ko pen. Daardoor kunnen we de benzine zo'n 15 cent per liter goedkoper aanbieden. We rich ten ons op de prijsbewuste Ne derlander." Petroplus lanceerde vorig jaar april in Nijmegen de onbeman- de pompstationformule Tango. „Het principe is eenvoudig", stelt Barten. „Je zet de auto bij de pomp, stopt je pinpas in de automaat, typt je pincode in en begint met tanken. Is de tank vol, dan wordt automatisch het bedrag doorgegeven en van de rekening afgeschreven. Wegrij den zonder te betalen is niet mogelijk omdat er pas vloeistof uit de schenker komt als pas en code kenbaar zijn gemaakt." Petroplus gooit camera's in de strijd tegen vandalisme en on- BP-tankstation bij Kats. Onduidelijk is nog of dit wordt verkocht of BP-pomp mag blijven heten. foto Willem Mieras OOSTBURG - Specialist in tuin- en park machines, melkmachines, stalinrichting en vee(teelt)benodigdheden Gerard Schout uit Heikant heeft aan de Handel- weg in Oostburg een nieuwe vestiging ge opend. Schout is al ruim twintig jaar actief aan de Julianastraat in Heikant. Toen de firma Hoogerwerf uit Aardenburg besloot te stoppen als West-Zeeuws-Vlaamse dealer van Honda tuin- en parkmachines, moest de Japanse fabrikant op zoek naar een nieuwe vertegenwoordiger in deze regio. Dat werd Gerard Schout, die het merk reeds vertegenwoordigt voor Oost-Zeeuws Vlaanderen. In het Oostburgse pand, waar voorheen Opeldealer De Bliek was gevestigd, legt Schout zich met name toe op de verkoop en reparatie van tuin- en parkmachines en de verkoop van benodigdheden en installa ties voor paardenstallen. Dit laatste doet hij met het oog op de grote populariteit van de paardensport in West-Zeeuws-Vlaan- deren. Schout verkoopt eveneens hinder nismateriaal en overige attributen voor de springsport. veiligheid. De camera's filmen klanten continue, reageren op elke kleine beweging en sturen de beelden online naar het kan toor in Rotterdam, waar com puters alle materiaal opslaan. Inmiddels staan ey acht Tango pompstations langs provincia le wegenverspreid door het he le land. Petroplus wil dat aan tal voor het eind van het jaar uitbreiden tot veertig. De olie maatschappij kijkt daarbij heel nadrukkelijk naar Zee land. „We mikken op de bouw van stations op vijftien Zeeuw se plaatsen en willen er binnen een jaar minimaal drie bouwen. Hoeveel pompstations er uit eindelijk komen, hangt af van de medewerking van gemeen ten. We selecteren locaties waar we graag Tango-benzinesta tion willen hebben en kijken naar het bestemmingsplan of zoiets op die plek is toegestaan. Dan stappen we naar een ge meente met de vraag of die wil instemmen, waarna we de be nodigde vergunningen aanvra gen. Vervolgens kunnen men sen nog bezwaar makenDus de vraag hoeveel pompstations er waar en wanneer komen ligt er aan hoe snel al die procedures kunnen worden afgewikkeld." Volgens Barten past de Tango formule goed in het overheids beleid om meer concurrentie te krijgen tussen de pompstations in Nederland. „De vier grote oliemaatschappijen bezitten tachtig procent van de markt. En dat willen we veranderen." Syntens Zeeland in Vlissin- gen houdt dinsdag 6 maart een training Financieel Manage ment R. Leeggangers maakt duidelijk hoe ondernemers hun vaardigheden kunnen verbete ren en hoe marktkansen en ren dement vergroot kunnen wor den. Verder komen gesprekken met de bank of een accountant, betalingsverplichtingen en in vesteringen aan bod. De avond in het Syntens E-Center in Vlis- singen begint om 17.00 uur. door Ellen De Vriend VLISSINGEN - Alle super markten van Albert Heijn wor den dit jaar omgebouwd. De in deling en het assortiment van de winkels in Zeeland worden opnieuw bekeken. Albert Heijn had het voorne men om de supermarkten bin nen vijf jaar te veranderen. Door de vernieuwingsplannen van concurrent Konmar wordt de reorganisatie versneld, in twee jaar tijd, uitgevoerd. De Albert Heijnwinkels gaan minder producten verkopen, waardoor er meer ruimte komt voor non-food artikelen. Keu kengerei, computers, telefoons en video's komen standaard in het assortiment. De winstmar ge op deze producten is veel groter, waardoor de super marktketen het rendement van haar winkels kan verhogen. „De hoofdlijnen van de reorga nisatie zijn uitgezet, maar moe ten de komende maanden nog worden uitgewerkt", zegt voor lichter I. van Kuilenburg. De supermarkten worden in vier formules opgedeeld: buurt- en wijkwinkels, e-eommerce (waaronder de Internet-thuis- service valt), convenientstoret zoals de winkels die inmiddels op een aantal stations aanwe zig zijn en grote supermarkten, De grote supermarkten, met een oppervlakte van zo'n 3500 vierkante meter, zullen bij uit valswegen worden gebouwd Van de buurtwinkels is in Der Haag al een proefwinkel. De Albert Heijn in Vlissingen, Terneuzen en Oostburg beho ren tot de middelgrote super markten van 500 tot 1500 vier kante meter. Daarnaast is er nog een tiental kleinere super markten in Zeeland. „Binnen een half jaar wordt duidelijk wat de reorganisatie voor de di verse filialen inhoudt", aldus Van Kuilenburg. Het is nog on duidelijk of filialen die buiten de vier formules vallen, geslo ten moeten worden. le hal is de Trendhopperafde- ling gekomen. Trendhopper is landelijke woonwinkelformu- le.Het andere gedeelte is inge richt voor de afdeling tapijt, laminaat, zonwering en kar petten. Op de bovenverdieping is een aparte Freyser Wonen meubel afdeling ingericht, .met een aparte kasten- en slaapafde- ling. door René van Stee TERNEUZEN - Na een groot scheepse verbouwing van en kele maanden is Freyser Wonen - Trendhopper aan de Kerkhof laan in Terneuzen deze week officieel heropend. Het pand van de vijfduizend vierkante meter grote winkel heeft zowel aan de binnen- als buitenkant een metamorfose ondergaan. Jacques en Betty Freyser begonnen 23 jaar gele den hun meubel- en tapijtzaak in de Geraniumstraat. Enige jaren later verhuisde de winkel naar het huidige pand waar voorheen groothandel De Brug was gevestigd. In het vernieuwde pand zijn twee verschillende winkels ontstaan. Rechts van de centra- De rubriek Ondernemend Zeeland staat onderredactie van Jeffrey Kutterink. Vra gen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aangeboden aan de redactie van de PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - Op de exposi tie met beelden en sieraden van de Goese kunstenares Ineke Ot te, die gisteren is geopend in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg, hangt de sfeer van medita tie. Hoewel veel werk is ten toongesteld, blijft de opstelling ruim en rustig. Dat sluit goed aan bij de aard van het werk dat draait om ruimte en meditatie. Otte heeft altijd geprobeerd de natuur in haar kunstwerken te vangen. Bekend voorbeeld zijn haar wolkenbeelden, staande of hangende blauwe objecten, waarbij de diverse materialen vaak zijn gestapeld en die de rondingen hebben van lieflijke wolken. Ze zijn geïnspireerd door Zeeuwse wolkenluchten, maar geven ook uitdrukking aan het evenwicht dat volgens Otte de natuur kenmerkt. Op de expositie in de Zeeuwse Bibliotheek zijn enkele van de wolkenbeelden te zien. Van re center datum maar vergelijk baar zijn de groene sieraden die in drie van de zeven vitrines zijn uitgestald. Van een afstandje lijkt het alsof in de kasten ma quettes van een parklandschap te zien zijn, bij nadering blijkt het te gaan om kettingen, arm banden en oorbellen van gras, varens en dergelijk groen. „Ik heb ooit kettingen willen maken van echt gras", vertelt Otte. „Dat wilde ik dan tussen hout klemmen en als je het water gaf, bleef het een paar dagen goed. Dit materiaal is natuurlijk veel beter." Want de kunstenares heeft de natuur zeer getrouw nagebootst met plastic. Soms lijkt de natuur direct in een beeld of sieraad gevangen - er zijn ook voorbeelden van fo to's en steentjes uit de Ooster- schelde die in sculpturen zijn verwerkt - maar meestal werkt Otte met symbolen. Veelge bruikt is de mandala, een Oos ters symbool voor de kosmos. De figuur bestaat uit een combina tie van een cirkel - symbool voor heelal en oneindigheid - en een vierkant - symbool voor de aar de. Het is niet ongebruikelijk daaraan nog eenvoudige sym bolen voor de vier elementen vuur, aarde, lucht en water toe te voegen. In dergelijke beelden, die Otte in tal van variaties maakt, is het hele universum sa mengebald. Bij het maken van haar mand ala's experimenteert Otte met verschillende materialen, zoals lood, bladgoud, rubber, zink of koeienbont, het liefst in combi natie met elkaar. Het resultaat is vaak doordringend, zoals bij het beeld 'Dreams', waarin blad goud en knalblauw pigment een verblindend contrast vormen. Astrologie De symboliek die Otte gebruikt is simpel en daardoor doeltref fend. Twee hoofden die elkaar aankijken staan voor confron tatie, een Boeddha voor gods dienst en meditatie, een kruis voor religie en dood, oftewel on eindigheid en eindigheid. Voor al de Oosterse symboliek spreekt haar aan, zoals blij kt uit het gebruik van eeuwenoude te kens voor geluk (een symmetri sche doolhofstructuur in een cirkel) of oneindigheid (een spi raalvorm). Een recente ontwik keling is dat Otte deze beelden voorziet van teksten als 'de mens is een zon en een maan en een hemel vol sterren'. Ze volgt sinds enige tijd een opleiding astrologie. Opmerkelijk is dat Otte in de ex positieruimte van de Zeeuwse Bibliotheek erg veel werk heeft samengebracht (ruim zestig beelden en zeven vitrines met sieraden en multiples) zonder dat het minste idee van over daad ontstaat. Alsof haar werk de rust en meditatie uitstraalt die er het onderwerp van zijn. „Misschien moet ik hier rustge vende Zen-muziek bij draaien", oppert ze. Expositie: beelden en sieraden van Ineke Otte, in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg, t/m 31 maart. door Nadia Berkelder OOST-SOUBURG - „Waar moet je het an ders over hebben?" Privé en werk zijn één voor kunstenaar Charl van Ark. Leven en werk vormen een ondeelbaar geheel, vloei en in elkaar over. De Hengelose kunstenaar exposeert vanaf zondag in de Watertoren in Oost-Souburg. In de kille, koude ruimte bekijkt Van Ark het resultaat van zijn werk. Hij is tevreden. „Toen ik was gevraagd om hier te expose ren, ben ik gaan kijken. Ik schrok me rot. Dit is eigenlijk helemaal geen ruimte." Pilaren en buizen steken door de vloer. Het beton op de vloer en het kille steen aan de muren ma ken dat de ruimte nog kouder aanvoelt dan het werkelijk is. „Ik moest wel drie keer plassen, toen ik hier de eerste keer was." Nu het werk staat, is Van Ark opgetogen. „Het is prachtig. Het gaat dwars door de ar chitectuur van de watertoren heen.Ruimte speelt een belangrijke rol in het werk van Van Ark. Als hij exposeert kijkt hij eerst hoe de omgeving er uit ziet, pas dan denkt hij na over wat hij op die plaats wil doen. „Je kunt een ruimte niet ontkennen, vooral deze niet." Achter de kleine ramen vallen sneeuwvlokken, als extra illustratie van de atmosfeer. Door de ruimte en de opstelling is het werk niet in één oogopslag te overzien. Soms be lemmert een pilaar het zicht, één kast keert de anderen de rug toe. Vanuit een bepaald gezichtspunt is een object zelf niet te zien, maar de reflectie ervan in een glazen plaat wel. Het thema van de expositie, 'Sauberkeit', drong zich aan Van Ark op bij de eerste in spectie van de watertoren. „Het is een bela den term, maar zo is het niet bedoeld. Ik heb de jaren vijftig voor ogen. Ijsbloemen op de ruit, één kachel die een ruimte verwarmt." Persoonlijke herinneringen spelen een rol. „Mijn vader zat bij de marine. Als ik met Drie kasten van Charl van Ark vullen de expositieruimte in de Watertoren. foto Lex de Meest? vieze voeten in mijn warme bed lag, trok hij de dekens weg en moest ik mijn voeten gaan wassen. Dat gevoel." Sauberkeit is Duits voor zindelijkheid, netheid of reinheid. Op de eerste verdieping van de watertoren heeft Van Ark drie kasten geplaatst. „We hebben thuis twee kasten in de ruimte waarin we wonen en werken." Die kasten spelen een belangrijke rol in het werk van de kunstenaar. „Het is een soort archief of fo toalbum. Je vindt wat en legt het erin of je haalt het weer weg." De drie kasten op de expositie verwijzen naar de kast thuis. „Je kunt zo je eigen ruimte meenemen." Op de planken liggen stukken zeep. „Dat idee van die in verf gedompelde zeep jes", zegt hij wijzend naar twee stukken zeep die in de kast hangen, „kreeg ik toen ik exposeerde in Berlijn, in de oude kantine van de SED (de communistische partij va Oost-Duitsland, red). Daar hingen bordje met regels over Sauberkeit. Vriendin l" Langendorf vult aan: „Als je zeep verf wordt het helemaal afgesloten, het materi aal ademt niet meer." Behalve stukjes zeep gebruikt Van Ark het materiaal ook in ee andere vorm. Hij spaarde jarenlang de res: jes van stukken gebruikte zeep. Die heefth: geraspt en, vermengd met kraanwater ui Hengelo, gebruikt als materiaal. Naast de sculpturen van Van Ark is in c Watertoren deze maand ook werk te zi? van de Belg Marcel Berlanger (schilderijs op polyester) en Paul de Kort (video-instal latie). Expositie Charl van Ark, Marcel Berlanger 0 Paul de Kort in de Watertoren in Oost-Souburg,- mrt t/m 8 apr. Opening zo 4 mrt om 15.00 uur Om het werk van de Goese kunstenares Ineke Otte hangt de sfeer van rust en meditatie. foto Lex de Meester door Ali Pankow ZIERIKZEE - De nieuwste ex positie in galerie Galerij bij Pontes Scholengroep locatie Pieter Zeeman in Zierikzee is gewijd aan drukwerk uit diver se afleveringen van het tijd schrift 'De laatste schreeuw' van de tachtigjarige graficus Frans de Jong. De tentoonstel ling gaat maandag 5 maart van start en heeft als titel 'Zolang er adem is'. De presentatie in galerie Galerij vormt een aardige voorloper op de grote overzichtstentoonstel ling die ter gelegenheid van De Jong's tachtigste verjaardag in april in Amsterdam wordt ge houden. De magie van de tech niek van de drukpers is voor De Jong altijd een inspiratiebron geweest. Al tijdens zijn studie op de academie was hij be nieuwd naar zaken die eigenlijk niet gedrukt konden worden en zo ontstond het experimentele drukken met boombladeren, ve ren, horlogeraderen, stenen, wasknijpers en dergelijke „Geen hobby, maar een ziekte", zei hij zelf ooit. De Jong maakte speelse en poë tische prenten en in zijn inven tieve afdrukken kwam ook zijn maatschappelijke betrokken heid duidelijk naar voren. Zo kantte hij zich in veel prenten en teksten tegen milieuvervuiling, speculaties en kolonelsregimes. Hij toonde aan dat schilderen met drukpers bijna onuitputte lijke mogelijkheden bood. In november 1990 drukte De Jong het eerste nummer van 'De laatste schreeuw', een periodie ke uitgave waarin de letters be langrijker zijn dan de woorden. Het tijdschrift komt op de meest onverwachte momenten uit. In middels zijn er negen edities uitgebracht. „De laatste schreeuw zal gedrukt worden zolang er adem is", zei De Jong jaren geleden al. De eerste nummers werden ge heel door De Jong zelf vervaar digd. In de laatste afleveringen is ook werk opgenomen van be vriende collega's. Enkele onder werpen die in het tijdschrift aan de orde kwamen zijn: de pinco de in het eerste nummer, ster ren, zonnen en manen met he: gedicht La Luna van Jorge Lui: Borges in 'Schreeuw' numme zes en Mondriaan in zeven. Aa: de laatst uitgekomen editie i! 1999 werd meegewerkt door c- drukkers Peter Hendriks, Rtf; Heidema, Henc van Maarse- veen, Inez Meter en Kees Tho massen. Tentoonstelling 'Zolang er adem is' in galerie Galerij in Zierikzee, van: mrt t/m 31 mei. Open op schoolda gen van 9 tot 16 uur en na telefoni sche afspraak Advertentie WWW.Z-WONINGENARCHITECTUUR.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 74