Wintersporters dupe van staking Merg in Fries vlees wekt woede Britten YD 111111' nmiiii ZOEY VLieeinoen Brussel weigert snelle opheffing van visverbod n? Landbouw vraagt in- en uitvoer dieren te stoppen Reynaert Historie blijft in gebreke BOUWPLANNEN? A 4° 1 wBm 1 ov Chauffeurs touringcars vertrekken na CAO-protest met forse vertraging Succes nazi-jager in zaak-Brunner Mysterieuze koper voor Jamin B>iuun 'Gr GEHEEL GRATIS^ De Waterbeddenconcurrent - MORGEN - KOOPZONDAG MIDDELBURG Pechstein verbetert wereldrecord Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 mmm N 3 Wederom koud Wolkenvelden met af en toe zon. In de 1 ochtend nog een enkele (winterse) bui. Iweinig wind en rond 3 a 4 graden. 44e jaargang no. 53 taterdag 3 maart 2001 'jsse nummers 3,00 an onze redactie binnenland ROTTERDAM - Duizen- [en wintersporters heb- >en gisteravond last ge- van het CAO-conflict a de touringcarbranche. vakbonden riepen hun eden gistermiddag op d liet meer te rijden, nadat iet overleg over een nieu- ve CAO definitief werd ifgebroken. Daar is ge- leeltelijk gevolg aan ge geven zodat veel pendel- nissen uren later dan [epland naar de vakantie- >estemmingen vertrok ken. londerden reizigers strandden :ren,p de verzamelplaatsen naar de wintersportgebieden in Box neer. Didam en Nederweert. -diet grote parkeerterrein bij 3eek (Arnhem) bleef zelfs leeg. Chauffeurs hadden van hun opdracht ge- Stregen uit te wijken naar het Duitse Hünxe om zo de actie voerders te ontlopen. Op dat jarkeerterrein ontstonden op- itootjes en was de sfeer grim- nig. Toen de stakers op het punt stonden hun protest in Hünxe te Deëindigen, reed een door De Tong-Intra ingehuurde chauf- :eur met zijn bus vol vakantie gangers recht op hen in. Nog net Dp tijd wisten de stakers zich het vege lijf te redden. =£)nder de chauffeurs was ver deeldheid. Vakorganisaties de- den alle moeite om chauffeurs aan te zetten tot staken maar een aantal wilde het arbeids- 1.27 (Advertentie) conflict niet uitvechten over de ruggen van vakantiegangers. Na enkele uren van overleg be sloten buschauffeurs bij de op stapplaats in Boxmeer door te rijden. Later deden de chauf feurs in Hünxe hetzelfde. FNV-onderhandelaar C. Bos zei dat de bussen weer gingen rij den om vakantiegangers niet de dupe te laten worden van de ac ties. „Er lopen hier mensen met kinderen. We willen hun vakan tie niet vergallen." Volgens de onderhandelaar is er een stevig signaal afgegeven aan de werk gevers. „We hebben laten zien dat we bereid zijn om actie te voeren. En daarmee gaan we door. Dat de bussen nu verder rijden wil niet zeggen dat de ac ties stoppen." De chauffeurs dreigen met har dere acties als de werkgevers niet ingaan op hun CAO-eisen. „Als er volgende week nog geen akkoord is, dan gaan de bedrij ven voor een langere periode plat", aldus een van de chauf feurs. Volgens de reisbrancheorgani satie ANVR werden zo'n 250 bussen ingezet voor de pendel diensten en betreft het tussen de zeven- en tienduizend mensen in Nederland die op wintersport of naar de zon willen. Een even grote groep vakantiegangers gebruikt vandaag deze bussen om terug naar huis te gaan. Het conflict ontstond omdat de vakbonden zich niet konden vinden in het eindbod van de werkgeversvereniging KNV. De werkgevers boden een loonsver hoging van twee keer vier pro cent en een verbetering van het prepensioen. Voor de bonden was dit niet ge noeg. Behalve een flinke loons verhoging wensen zij voor de chauffeurs ook een betere rege ling voor de rij- en rusttijden. Ook willen zij chauffeurs zon der bewijs van vakbekwaam heid weren op de touringcar. De KNV en brancheorganisatie ANVR meenden dat de vakbon den de wintersportvakantie misbruiken. „Zo verpesten ze de wintersportvakanties van vele duizenden Nederlanders", zei ANVR-woordvoerder en OAD- directeur J. ter Haar namens zijn branchegenoten. ANP De Oostenrijkse nazi Alois Brunner is op basis van nieuwe feiten bij ver stek tot levenslang ver oordeeld. Nazi-jager Ser ge Klarsfeld (foto) had een lijst gevonden met daarop 352 joodse kinderen, die door Brunner naar ver nietigingskam pen zijn ge stuurd. Ahold verkoopt de 140 snoepwinkels van Jamin aan de inter nationale onderneming EuroDelight. Waar EuroDe- light is gevestigd en wie bij het bedrijf de touwtjes in handen heeft, is vooralsnog onduidelijk. Morgen is de Kon mar in Middelburg open van 12.00-17.00! Middelburg: Pottenbakkerssingel fCuJl CA, ook, io Een Ierse boer leidt een vrachtwagen waarin de eerste lading schapen wordt afgevoerd. Alle dertienhonderd schapen van de boerderij in Kilmuckridge, graafschap Wexford, zijn gisteren geruimd. foto John Cogill/AP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De landbouwor ganisatie LTO-Nederland heeft een dringend beroep op boeren gedaan voorlopig geen dieren in en uit te voeren. Zij vindt dat elk risico op een uitbraak van mond- en klauwzeer moet wor den vermeden. „De financiële gevolgen van zo'n uitbraak zouden gigan tisch zijn", aldus LTO-voorman C. van Gisbergen gisteren. Misschien kost het ons wel mil- jarden." LTO-Nederland doet deze op roep, omdat een wettelijk im port- en exportverbod volgens de Europese regels niet mogelijk is. De Nederlandse slachterijen hadden eerder deze week al be sloten de import van levende dieren onmiddellijk te staken. Ook in Turkije is gisteren mond en klauwzeer uitgebroken. Vier Turkse dorpen zijn onder qua rantaine geplaatst. Het aantal bedrijven met mond en klauwzeer besmette dieren in het Verenigd Koninkrijk is gis teren opgelopen tot veertig. On danks het groeiend aantal be smette bedrijven heeft de Britse regering het algemeen vervoers- verbod voor vee gisteren enigs zins versoepeld. In gebieden zonder besmetting mag vanaf volgende week weer vee worden vervoerd. Reden voor de versoe peling van het vervoersverbod is de snel slinkende vleesvoor- raad in de Britse winkels. De prijs van vlees is de afgelopen week in Groot-Brittannië met vijftig procent gestegen. ANP pagina 3: veearts laakt lakse reactie pagina 15: kinderboerderijen moeten hek sluiten (Advertentie) Zomer 2001 Kinderkleding t/m maat 140, door Harm Harkema en Mare Peeperkorn LONDEN - De Britse regering heeft woedend gereageerd op de vondst van resten ruggenmerg in partijen rundvlees uit Neder land en Duitsland. De Britten dienden onmiddellijk een klacht in bij de Europese Com missie. Brussel heeft de Neder landse minister Brinkhorst van Landbouw en diens Duitse col lega om opheldering gevraagd. De zeven karkassen uit Neder- (Advertentie) WWW.Z-WONINGENARCHITECTUUR.NL (Advertentie) bij aankoop van elk 2-pers. Softside, waterbed van 995,- een echte., orginele Edison electrische FUN SCOOTER t-w.v. 1495.- Almere-Buiten Oliemolenstraat 75-77 Amsterdam Kinkerstraat 3 Rotterdam Schieweg 57 Utrecht A'damsestraatweg 284 Arnhem Beekstraat 68 Eindhoven Aalsterweg 133 land waren afkomstig van de Leeuwarder slachterij Brada. Ruggenmerg van runderen wordt beschouwd als een van de voornaamste infectiebronnen van de gekke-koeienziekte BSE die over kan slaan op mensen en dodelijk is. Sinds 1 oktober is gebruik ervan in Europa verbo den en dient het te worden ver nietigd. Een dergelijk verbod bestond al eerder in Groot-Brit tannië, waar de ziekte is begon nen. In het Verenigd Koninkrijk zijn al miljoenen runderen afge maakt. Er stierven daar meer dan tachtig mensen aan de men selijke variant van BSE, de ziekte van Creutzfeldt-Jakob. Volgens voorzitter Ben Gill van (Advertentie) Vroom Drcesmann Vanwege het Prijzencircus is Vroom Dreesman Goes zondag 4 maart geopend van 10.00 tot 18.00 uur de National Farmers Union, de belangrijkste agrarische orga nisatie, toont de vondst van de resten ruggenmerg aan dat de boodschap over de gevaren van BSE blijkbaar nog niet overal is doorgedrongen. Hij zei daar on gelofelijk boos over te zijn, noemde de handelwijze van Brada's Vleeschbedrijf en de be trokken Duitse slachterijen on acceptabel en pleitte voor het sluiten van die bedrijven 'tot ze hun tent op orde hebben'. Zwarte lijst Voorzitter John Krebbs van De Food Standards Agency (FSA), de Britse keuringsdienst voor vlees, liet zich in soortgelijke bewoordingen uit. De FSA heeft de controle op importvlees da nig opgevoerd. Brada's Vleesch bedrijf en de Duitse overtreders zijn op een zwarte lijst ge plaatst. Dat houdt in dat al hun vlees voortaan nauwlettend zal worden onderzocht. Nu in Groot-Brittannië als gevolg van mond- en klauwzeer nauwelijks nog vlees wordt geproduceerd, neemt de import enorm toe. Het was de eerste keer dat resten ruggenmerg zijn gevonden in een partij Nederlands rund vlees. Duitse slachterijen heb ben in korte tijd voor de vijfde keer gezondigd. De Duitsers (Advertentie) nieuw adres: st. Janstraat 5-7 nieuwe collectie: dames heren exclusieve schoenmode Middelburg (Advertentie) Iedere Ie zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur De volgende winkels zijn o.a. geopend: De Drukkerij, C&A, Decorelte, Kreymborg, Fabrieksverkoop, Vroom Dreesmann, HEMA, Bouwman Cadeau, EXPO, De tuinen van Middelburg, Parfumerie Douglas, Dixons, Libertel kregen daarom kort geleden al een woedende brief van Euro pees Commissaris Byrne van Volksgezondheid. Hij eiste bestraffing van de verantwoor delijken in Duitsland en een tij delijk exportverbod voor de be trokken slachthuizen. Zo ver ging Byme met Neder land nog niet. Een reden was dat Brussel gistermiddag nog niet helemaal zeker wist dat nu ook een Nederlandse slachterij in de fout was gegaan. GPD (Advertentie) 'Wij zijn cateraars en moeten snel bij onze klanten zijn. Daarom zitten we hier ideaal' Directeur N Baarends van Baarends Bak Catering, gevestigd op het bedrijventerrein Vrijburg. Succesvolle ondernemers kiezen voor Vlissingen Bel 06 - 51 42 33 43 Het bestuur van de Stichting Evenementen Reynaert Historie loopt het risico drie ton subsidie te moeten terugbetalen aan de Euregio Scheldemond. Het kreeg het geld voor de serie voorstellingen De Republiek der Negatie, maar heeft ander half jaar na dato nog steeds niet de vereiste accoun tantsverklaring overlegd. De Euregio wil die verkla- fj 'ij ring wel hebben, anders vordert ze het geld terug. De Duitse Claudia Pech- stein heeft vrijdagavond pj|°\ bij de wereldbekerwed- strijden schaatsen in Cal gary het wereldrecord op de 3 kilometer verbeterd. De schaatsster doorbrak als eerste vrouw de grens van 4 minuten: 3.59,27. Het oude record staat sinds de wereldbeker in Hamar op naam van land genote Gunda Niemann: 4.00,26. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4: buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 8 en 9; zee land: 11, 12,13,15en 17;sport: 19 en 21; reportage: 23,24,25, 27 en 29; wonen: 33 en 35; reizen: 41,43,45 en 47 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het visverbod voor grote delen van de zuidelij ke Noordzee blijft gehandhaafd tot 1 mei. Eurocommissaris Fischler zal een Nederlands ver zoek om de maatregel met een maand te bekorten afwijzen. Het belangrijkste onderdeel van het akkoord dat staatssecretaris Faber van Visserij en de visserij - organisaties donderdagavond sloten, staat daarmee op losse schroeven. De voorlichter van Fischler gisteren: „Als wij aan Nederland toegeven, staan de Engelsen, Denen en Duitsers de volgende dag op de stoep." Volgens Faber en de visserijsec tor heeft het weinig zin om het verbod voor delen van de zuide lijke Noordzee langer te hand haven, omdat de kabeljauw al kuit heeft geschoten en naar het noorden zwemt. Brussel stelt echter dat de maatregel niet voor niets is genomen. Rotterdamse havenbedrijven beraden zich op een schade claim tegen de vissers die de Nieuwe Waterweg donderdag afsloten. Die kan oplopen tot ruim tien miljoen gulden. Bij het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam zijn de actievoerders bekend. Met camera's zijn de kotters gefilmd. De afsluiting was vooral het werk van vissers uit Zeeland en van Goeree- Overflakkee. Onder vissers neemt de animo om te saneren toe. Tot 1 maart konden vissers zich bij het ministerie van Visse rij voor een saneringsregeling inschrijven. Twaalf kotters zijn aangemeld met een gezamenlijk motorvermogen van 16.000 pk. pagina 3: veel kritiek (Advertentie) straat: postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I Tl handtekening: 8 713214'000019 □1 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onderstaand rekening nummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) p noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: P2C, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1