Faber capituleert na actie vissers P7I Wethouder Enschede stapt op Suriname doet olievoorraad in de aanbieding 4JJ0DY BERNAI T ZONDAG OPEN NAVO stuurt aan op troepenzending naar Presevo-vallei Servië 'A Staatssecretaris zet zich in voor verkorten periode visverbod in zuidelijke Noordzee Vee vrij van mond- en klauwzeer Skiër botst op everzwijn Edison de Waterbeddenconcurrent 'Z V ALMERE - BUITEN I GRATIS electrische step New York klaagt miljardair Rich aan Aangrijpend relaas Doverdrama Blokkade kerntransport verijdeld De Nooijer keert terug bij Sparta 0 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 Jos Verstappen vol vertrouwen 5° Grijs Veel bewolking en soms wat regen, misschien ook natte sneeuw. Middagtemperatuur4a 5 graden. 244e jaargang no. 52 vrijdag 2 maart 2001 losse nummers 2,00 door Armand Snijders PARAMARIBO - De Surinaam se olievoorraden die zich in de bodem van de Atlantische Oce aan bevinden, gaan de komende jaren in de aanbieding op de in ternationale markt. Zo'n hon derd buitenlandse multinatio nals zullen door de Surinaamse oliemaatschappij Staatsolie worden aangeschreven om een bod te doen op een of meer van de zeventien beschikbare off- 1 shore gebieden. Het Surinaamse grondgebied en de territoriale zeebodem zijn rijk aan olie, zo is de afgelopen GRENOBLE-Een skiër is giste ren in de Franse Alpen in bot- j sing gekomen met een ever zwijn. Het incident gebeurde buiten de gemarkeerde pistes op een hoogte van 1900 meter. Het wil de zwijn zat verscholen in het struikgewas, toen de skiër na derde. De skiër en het zwijn bleven on gedeerd bij de botsing. Een me dewerker van de reddingsdien sten stelde dat de gebeurtenis „buitengewoon zeldzaam" was. Het everzwijn zette het na de botsing op een lopen. DPA decennia gebleken. Tot eind ja ren zeventig bestond er echter bij de internationale oliemaat schappijen, waaronder Ko ninklijke Shell, nauwelijks be langstelling om naar olie te boren. Pas nadat, op initiatief van het militaire regime van Desi Bouterse, Suriname op ei gen kracht Staatsolie opzette en deze maatschappij met succes op het vasteland olie heeft ge zocht en gevonden, werden de ogen meer op de voormalige Ne derlandse kolonie gericht. Staatsolie is inmiddels uitge groeid tot een van de grootste en meest succesvolle bedrijven van het land. Er is een eigen raffina derij gebouwd en in samenwer king met onder meer Shell wor den op dit moment in een ander gebied in de Atlantische Oceaan proefboringen verricht. Staatsolie heeft zelf negen mil joen dollar uitgegeven om in zes gebieden seismologisch onder zoek te verrichten. Met de resul taten hiervan in de hand, wordt in dit najaar geprobeerd inves teerders te interesseren. De ove rige gebieden moeten in de komende vij f j aar worden uitge geven. Ook elders in de regio lijken on uitputtelijke voorraden te be staan. Vorig jaar liep een con flict met buurland Guyana, dat naar olie wilde gaan boren op de grensrivier de Corantijn, bijna uit op een militair treffen. Guy ana koos echter eieren voor zijn geld en liet de activiteiten stil leggen. GPD door Harmen van der Werf DEN HAAG - Na één ac tiedag heeft de visserijsec tor gisteravond laat een akkoord bereikt met staatssecretaris G. Faber van Visserij. Zij gaat zich onder meer inzetten voor een verkorting van het vis verbod in de zuidelijke Noordzee. Faber heeft de visserij voorman nen B. Daalder en J. Nooitge- dagt ook toegezegd dat de vorig jaar al beloofde vergoeding voor de gestegen olieprijzen snel wordt overgemaakt. Dat gaat om 5900 gulden per visser, sa men twaalf miljoen gulden. En zij is bereid achttien miljoen gulden opzij te zetten voor aller lei technische maatregelen, waarbij volgens Daalder ook een soort stilligregeling hoort om kabeljauw te sparen. Of een verkorting van het vis verbod in de zuidelijke Noord zee haalbaar is in Brussel, durf de zowel Faber als Daalder niet te voorspellen. „Wij gaan lobby en in de ons omringende landen, dan moet het lukken", aldus de voorzitter van de Federatie van Visserij verenigingen Het heeft volgens Faber en de vissers geen zin het visverbod langer dan tot bijvoorbeeld 1 april in stand te houden, omdat de kabeljauw dan al naar noor delijkere wateren is getrokken. In de zuidelijke Noordzee wordt toch vooral op schol en tong ge vist. Blokkades Het akkoord tussen de visserij sector en Faber kwam na een lange dag van acties, die 's mor gens vroeg tegen acht uur be gonnen met blokkades van de Nieuwe Waterweg, de sluizen bij IJmuiden en de haven van Delfzijl. Geen schip kon de Nieuwe Waterweg en het Noordzeekanaal naar Amster dam meer op of af. De veerboot van Hoek van Hol land naar Harwich had geluk. Die wist net voor de blokkade begon de haven te verlaten. Een veerschip uit Newcastle met be stemming IJmuiden, met ruim vierhonderd passagiers aan boord, was 's avonds minder for tuinlijk. Dat moest uren wach ten tot de vissers hun actie rond tien uur afbliezen, nadat een kort geding was aangespannen door de Amsterdamse haven. De blokkade van de Nieuwe Waterweg zat er toen al lang op. Onder dreiging van een schade claim van 250.000 gulden per uur door het Gemeentelijk Ha venbedrijf Rotterdam kozen de vissers eieren voor hun geld. Zij vertrokken om half vier huis waarts. Volgens het Gemeente lijk Havenbedrijf Rotterdam konden 25 inkomende en even veel uitgaande schepen niet verder door de actie. Dé voorna melijk Zeeuwse en Goereese actievoerders lieten niet één vaartuig door, ook niet een booreiland dat al in aantocht was. „Het is menens",vertelde A. Fenijn van de Breskens 57. „Wij staan met de rug tegen de muur." Zeker honderd vissersschepen hebben meegedaan aan de blok kades. Zo'n grote saamhorig heid is in de Nederlandse visse rij zelden vertoond. Op de vraag of actie dus loont, antwoordde Daalder: „Helaas was dit blijk baar nodig, al was het linke soep, zeker die blokkade van de Nieuwe Waterweg. Heel Neder land weet nu weer dat er een vis serij bestaat." pagina 3: bommen op de Nieuwe Waterweg Kotters bij Hoek van Holland belemmeren het transport over de Nieuwe Waterweg. foto Bas Czerwinsky/AP Foto rechts: Noordzeevissers blokkeren de haven van IJmuiden. foto Olaf Kraak/ANP van onze redactie binnenland ENSCHEDE - De Enschedese PvdA-wethouder D. Buursink is gisteren afgetreden. Hij deed dit naar aanleiding van de zwa re kritiek op de gemeente in het rapport van de commissie-Oos- ting over de vuurwerkramp. Buursink was tussen 1994 en 1998 verantwoordelijk.voor de post milieu. Nu Buursink als eerste de con clusies heeft getrokken uit het rapport van de commissie-Oos- ting lijkt ook de positie van WD-wethouder E. Koopmans onmogelijk geworden. Zij laat een definitief besluit echter af hangen van het oordeel van de gemeenteraad op 19 maart. Buursink blijft, in elk geval voorlopig, wel lid van de ge meenteraad. Daarmee komt hij op 19 maart in een merkwaardi ge positie te zitten. Hij zal dan als 'gewoon' raadslid moeten oordelen over het aanblijven van zijn oude collega's in het college van B en W. Wie Buursink opvolgt als wet houder, is nog niet bekend. De PvdA-fractie neemt daarover pas na 19 maart een beslissing. Buursink was in de periode 1994-1998 verantwoordelijk voor de milieuvergunningen in Enschede. Sinds 1998 heeft Koopmans milieu in haar porte feuille. In haar rapport over de vuurwerkramp laat de commis- sie-Oosting geen spaan heel van de vergunningverlening en - handhaving bij S.E. Fireworks. Als de gemeente haar werk be ter had gedaan, dan zou de eer ste brand op 13 mei waarschijn lijk niet zo'n rampzalig gevolg hebben gehad, is de conclusie van Oosting. Buursink voelt zich niet schul dig, wel bestuurlijk verant woordelijk voor het falen van de gemeente. „Ik had actiever het gevaaf van de vuurwerkopslag moeten beoordelen", aldus Buursink. Oosting benadrukte bij de pre sentatie van zijn rapport dat de overheid na de ramp moet pro beren het vertrouwen van de burgers te herwinnen. „Dat be gint bij het trekken van de poli tieke consequenties", vindt de PvdA'er. „Het kan niet zo zijn (Advertentie) aan de Polderdreef (Oliemolenstraat) bij DoeMere s": ,-*3 Vrijdag 2 maart 16 uur opening met optreden van Mot TV opnames Party Showtime bij aankoop 2pers. waterbed van f 995.- vanaf zaterdag 3 maart In al onze filialen 0oK on ZONDAG aeopend Zie SBS6 Eindhovenj Amsterdam Rotterdam Utrecht Arnhem (Advertentie) van onze redactie buitenland NEW YORK - De Amerikaanse staat New York heeft miljardair Marc Rich aangeklaagd. Rich kreeg in januari nog gratie van de toenmalige president Clinton. De staat wil 137 miljoen dollar aan achterstallige belasting zien van de man die zeventien jaar geleden naar Zwitser land vluchtte. De belastingdienst van New York maakte dat gisteren bekend. Rich vluchtte uit de Verenigde Staten terwijl er een federale aanklacht tegen hem liep wegens belastingontduiking, fraude, oplichting en il legale olietransacties. „Wij vinden dat de heer Rich persoonlijk heeft geprofiteerd van de fraude die twee van zijn bedrijven pleegden. Hij heeft daardoor de inkomstenbelasting ont doken", aldus een woordvoerder van de belas tingdienst. Het departement van Belastingen en Financi en van de staat heeft een civiele zaak aange spannen, nadat Clinton in januari Rich gratie had verleend. Een federale strafrechterlijke procedure werd daarmee vroegtijdig de das om gedaan. Het Amerikaanse Congres heeft twee onder zoeken ingesteld naar de gang van zaken rond de gratieverlening aan Rich. Onderzocht wordt onder meer of deze het gevolg was van forse donaties aan Democratische doelen en een schenking van 450.000 dollar aan de Bill Clinton bibliotheek in Little Rock, Arkans- as .RTR/DPA Het is Prijzencircus bij Vroom Dreesmann. Daarom zijn wij in Goes, zondag 4 maart van 10.00 tot 18.00 uur geopend. www.VroomenDreesmann.nl VroiiniéoDrcesmann Hoewel in het bloed van de dieren van 'verdachte' bedrijven in Nederland geen sporen van mond- en klauwzeer zijn gevon den, zijn de preventieve maatregelen tegen de ziekte gisteren aangescherpt. Zo heeft het Nationaal park De Hoge Veluwe de hekken gesloten. De twee overlevenden van het Doverdrama, waarbij 58 Chi nezen omkwamen, hebben een gruwelijke beschrijving van de dodenrit gegeven. Ze verklaarden dat de inzitten- den van de truck scfueeuwden en huilden, maar geen IN» reactie kregen. De politie heeft donder dag pogingen van Green peace verijdeld om een kerntransport van Dode- waard naar Engeland te blokkeren. In het Sloege- bied probeerden actie voerders de weg te af te sluiten met een container, maar de politie voerde de monstranten en container direct af. De actiegroepen Stop Borssele en 'Onkruit vergaat niet' deden een vergeefse poging om een treintransport met nucle air afval naar Frankrijk te ver- 1 O tragen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9,10, 11 en 13; zeeland: 15,16,17,19,20 en 21; sport: 23,24,25,26 en 27 dat we na het rapport overgaan tot de orde van de dag. De bur gers van Enschede moeten erva ren dat het rapport van Oosting er iets toe doet." Voor zichzelf heeft hij daaruit de conclusie getrokken dat hij moet opstap pen. Over burgemeester Mans is Buursink heel stellig. „Die mag niet weg. Onder de huidige om standigheden moeten we zuinig zijn op de mensen die de stad be sturen." GPD/ANP pagina 2: revolutie slaagt alleen als oude garde opstapt HEERENVEEN - Voetballer Dennis de Nooijer keert terug bij Sparta. De uit Oost-Souburg afkomstige aanvaller (31wordt tot het einde van het seizoen verhuurd door zijn huidige club SC Heerenveen. De Nooijer traint vanochtend al mee met de Rotterdamse eredi- visionist, waar Willem van Ha- negem onlangs tot trainer werd benoemd. Zondag maakt De Nooijer naar verwachting zijn opwachting in het thuisduel met FC Twente. De overgang van De Nooijer naar Sparta, de club waarvoor hij in het verleden twaalf jaar uitkwam en 65 keer scoorde, volgt op een gesprek dat de spits afgelopen week had met Foppe de Haan. De trainer van SC Heerenveen maakte daarin ken baar met tevreden te zijn over De Nooijer en hem niet langer een plaats in het basiselftal te kunnen garanderen. De Nooijer kwam gistermiddag tot overeenstemming met Spar ta over een dienstverband tot het einde van het lopende sei zoen Hij ziet zijn terugkeer naar de in degradatienood ver kerende Rotterdammers niet als een stap terug. „Ik wil bij Sparta weer lekker gaan voetballen en het plezier terugkrijgen." pagina 25: ik wilds geen bankzitter worden van onze redactie buitenland BRUSSEL - De NAVO over weegt militairen te stationeren in de zuid-Servische Presevo- vallei. Dat heeft het Franse mi nisterie van Buitenlandse Za ken gisteren bekendgemaakt. NAVO-bronnen in Brussel te kenden aan dat er nog geen uit gewerkte plannen klaarliggen. In de Presevo-vallei liggen Ser vische agenten en Albanese re bellen regelmatig overhoop met elkaar. „De vraag of het nodig is militair in de regio aanwezig te zijn, wordt momenteel bespro ken door de bondgenoten", al dus een woordvoerder van het Franse departement. Het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde gister avond evenwel dat een militaire aanwezigheid voor Washington momenteel geen optie is De NAVO wil de vijf kilometer brede bufferzone tussen Kosovo en Servië stapsgewijs verklei nen. De veiligheidszone is in ju ni 1999 na de bombardementen op Servië in het leven geroepen om NAVO-vredestroepen en Servische troepen van elkaar te scheiden. Zij is niet bedoeld als een veilige haven voor Albanese rebellen. „De zone wordt mis bruikt", aldus een NAVO-func- tionaris op bezoek in het gebied. De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de VN, Ruud Lubbers, heeft de NAVO ge waarschuwd voor een te snelle verkleining van de zone. Hij vreest dat meer Albanezen naar Kosovo vèrdreven zullen wor den als niet voldoende interna tionale waarnemers in de zone komen. Bovendien moet de klei nere bufferzone ook in toekomst verboden gebied blijven voor Servische militairen. DPA/AFP pagina 5: oorlog Macedonië kan Balkan ontstijgen (Advertentie) naanrDj noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straatnr. toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: O' noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- maancj met nummer. k automatische incasso handtekening "'f 3 C per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"000002" SSySSg^123 di wo do vi 2a (postzegel niet nodig) ■KBHH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1