ROVINClAi Oosting strooit met zwartepieten Pa's pas stunten! Vissers blokkeren havens PZC Dertien doden bij treinramp Noord-Engeland Oranje kan niet scoren Bei. Company Tientallen gewonden door aardbeving in noorden van de VS Aboriginal stippeltjes in Utrecht kommissie wijt drama Enschede aan fouten overheden en S.E. Fireworks Kolonel houdt huis in Tsjetsjenië icties dreigen de bouw IMF en Wereldbank herzien beleid I Militairen vast >p verdenking loden Kabila Albanese rebellen gijzelen dorpelingen in Macedonië bijDUTCHTONE PREPAY keuze van eigen daluren Kogel raakt Hulster vrouw Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 ||lllllllll!ll||llllllllllll|| /4e jaargang no. 51 linderdag 1 maart 2001 isse nummers 2,00 in onze redactie binnenland NSCHEDE - De vuur- erkramp in Enschede ie op 13 mei vorig jaar m 22 mensen het leven ostte, kon ontstaan door at iedereen, van de ge- leente Enschede tot aan e rijksoverheid en de di- ictie van S.E. Fireworks, irse steken heeft laten dien. Een hoofdschuldige voor de ramp is niet aan te wijzen. Ook de oorzaak van de brand die leidde tot de fatale explosies valt (nog) niet te achtei-halen. Dat zijn de belangrijkste con clusies van de commissie-Oos- ting die gisteren de resultaten van acht maanden onderzoek presenteerde. De commissie stelt dat brand stichting 'een mogelijke oor zaak' is van de brand die de ont ploffingen veroorzaakte. Sinds eind januari zit een 33-jarige man vast op verdenking van be trokkenheid bij brandstichting. Vast staat dat de brand is ont staan in de werkruimte van de centrale bewaarplaats waar ne genhonderd kilogram vuurwerk lag. De kracht van de explosie kan volledig worden toege schreven aan het vuurwerk en niet aan gassen of andere bijko mende oorzaken. Blinde vlek Uit het rapport blijkt dat op alle fronten fouten zijn gemaakt. Zo is de wetgeving van het Rijk met betrekking tot vuurwerk en be drijven die dat opslaan of erin handelen, complex en ontoe gankelijk, aldus de commissie. De overheid heeft een 'blinde vlek' voor professioneel vuur werk en het is zeer de vraag of de veiligheid van de burgers prio riteit heeft bij de overheid. Ook de gemeente Enschede heeft steken laten vallen. De vergunningen die werden ver strekt, waren ontoereikend en er was onvoldoende toezicht op de naleving. De gemeente dekte de overtreding van de voor waarden zelfs toe door de ver gunning aan te passen, aldus de commissie. Ambtenaren deden dat grotendeels op eigen houtje, zonder dat het college daarvan op de hoogte was. Premier Kok zei vanuit Zuid- Afrika in een eerste reactie op het rapport dat de veiligheid van mensen, de omgeving en de samenleving zo'n groot goed is dat er geen plaats is voor gedo gen. ,,De overheid moet ervoor zorgen dat de veiligheid is gega randeerd", aldus Kok. Ook de eigenaren van S.E. Fire works valt volgens de commis- sie-Oosting veel te verwijten. Zij hadden vanuit hun praktijk ervaring kunnen weten dat het opgeslagen vuurwerk van een zwaardere klasse was dan de verpakkingen aangaven. Op de zorg voor de slachtoffers levert de commissie-Oosting eveneens kritiek. De gemeente maakte onderscheid tussen de bewoners van de binnen- en de buitenring en dat zorgde vooral binnen de laatste groep tot veel gemor. ANP/GPD pagina 5: zwaarste kritiek komt uit Kamer eerste vlam blijft mysterie hulpdiensten verspilden tijd aanbevelingen )IJK - De vakbonden in de uw bereiden zich vanaf van- ,ag voor op acties en stakin- n. Gisteravond zijn de onder indelingen voor een nieuwe \0 voor de 180.000 bouwvak- irs vastgelopen. je werkgevers hielden het voor [zien toen de vakbonden niet üden afstappen van hun loon- 5 van zes procent structureel or een éénjarige CAO. werkgevers - verenigd in het gemeen Verbond voor het mwbedrijf - bieden een loons- rhoging van vier procent uctureel per 1 april voor een van één jaar. Daarnaast ülen ze alle werknemers een inus geven van vijfhonderd ilden per 1 juli. ,,Die bonus is ngerekend een loonsverho- ng van 11 procent, dus bieden e in totaal 5,1 procent. Dat iden we heel behoorlijk", zegt irkgeversonderhandelaar Hove. GPD In Rostov is gisteren de rechtszaak begonnen te gen de Russische kolonel Joeri Boedanov (foto) die samen met drie andere militairen wordt beschul digd van het ontvoeren en vermoorden van een Tsje- tsjeens meisje. Volgens mensenrechtenorganisa ties schenden Russische troepen vaker de mensenrechten in Tsjetsjenië. De bazen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank geven toe dat hun aanpak in Afrika heeft ge faald. Beide instellingen stellen niet langer strakke, uniforme voorwaarden bij het verstrekken van le- Cl ningen. l iBIDJAN - Twee hoge Congo- ïse legerfunctionarissen zijn earresteerd in verband met de loord op president Kabila. Dat i gisteren bekendgemaakt, (abila's adjudant Edy Kapend n generaal Nawej Yaav worden nomenteel verhoord, zei een oge legerfunctionaris. Verte- enwoordigers van de regering evestigden de arrestaties, lapend was de eerste vertegen woordiger van de regering die 'oor de televisie verscheen, na lat Kabila op 16 januari door en lijfwacht was neergescho- en. Hij beval de sluiting van de i'ens en gaf de legerleiding op- racht de manschappen in het areel te houden. •ie oproep wekte bij de regering 'antrouwen. omdat Kapend iet in de positie verkeerde om eneraals bevelen te geven, jabila is als president opge- olgd door zijn zoon Joseph. AP Reddingswerkers proberen de vernielde treinstellen binnen te komen. van onze redactie buitenland SELBY - Bij een treinramp in het noor den van Engeland zijn gisterochtend dertien mensen, onder wie twee machi nisten, omgekomen. Zo'n zeventig men sen raakten gewond. Het jongste ongeval heeft het toch al ste vig gedeukte imago van de Britse spoor wegen verder beschadigd. In de afgelo pen anderhalf jaar vielen er bijna vijftig doden in het spoorwegverkeer van Groot-Brittannië. De ramp was het gevolg van een bizarre samenloop van omstandigheden en be gon met een Landrover die op een aan hanger een personenwagen vervoerde. De Landrover raakte op een viaduct bij Selby door gladheid of een lekke band uit de koers en gleed van het viaduct op de spoorlijn. De Intercity Newcastle-Londen botste vrijwel onmiddellijk daarna met een snelheid van zo'n tweehonderd kilome ter per uur op de auto's en ontspoorde, maar bleef overeind. Op hetzelfde mo ment kwam vanaf de andere kant een goederentrein met 1700 ton kolen, die zich met honderd kilometer per uur in de passagierstrein boorde. De chaos was enorm. Passagierswagons werden volledig vernield. Een wagon schoof honderd meter het weiland in. Tot na het middaguur werden passagiers uit de wrakstukken bevrijd. In een wei- (Advertentie) Tot 245," extra voordeel sf Exclusief bij BelCompany nu 2 maanden lang geen Telfort abonnementskosten en geen aansluitkosten bij een nieuw 1-jarig Telfort Clarity abonnement! (Bij een 2-jarig abonnement tot 325,- voordeel.) Samsung A100 Basic Trilfunctie Infrarood interface Eigen beltonen componeren Inclusief personal handsfree-set Beste en meest actuele aanbiedingen: www.BelCompany.nl •Aanbieding geldt tol m een 2-jarig Teltort Clarity Meer informatie: OJ door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Vissers zijn van plan vanochtend de havens van Scheveningen, IJmuiden en Den Helder te blokkeren en wel licht ook de Nieuwe Waterweg af te sluiten. Zij protesteren met de acties tegen de weigering van staatssecretaris Faber van Vis serij om hen schadevergoeding te geven voor sluiting van grote delen van de Noordzee. „Het moet er maar eens van ko men" laat J. Fenijn uit Breskens weten. „De Nederlandse rege ring doet niks voor ons. Ze den ken in Den Haag waarschijnlijk dat de nood niet hoog is. Het is erg, maar blijkbaar moet je actie voeren in Nederland om iets voor elkaar te krijgen." Fenijn weet niet precies wat de vissers gaan doen. Hij verwacht geen blokkade van de Wester- schelde. „Dat is internationaal vaarwater. Als dat wordt ge blokkeerd, dan zal er snel hard worden opgetreden. Als Zeeuw se vissers kunnen we beter één front maken en bijvoorbeeld de Nieuwe Waterweg blokkeren, met collega's uit Stellendam. Dat zet ook meer zoden aan de dijk dan een blokkade van de haven van Vlissingen." De directe aanleiding voor de acties is de weigering van staatssecretaris Faber om de vissers tegemoet te komen De Federatie van Visserij vereni gingen en de Nederlandse Vis sersbond voerden gisteren tevergeefs overleg over een stil ligregeling met bijbehorende schadevergoeding. Het was de bedoeling van de visserij organi saties steeds een deel van de vloot aan de kant te houden, om zo vis in de open visgebieden te sparen. De Federatie en de Vissersbond hadden de hoop dat Faber over de brug zou komen. De Tweede Kamer had de staatssecretaris immers vorige week in een mo tie opgeroepen een regeling met de vissers te treffenEn de Belgi sche regering was de eigen vis sers al tegemoet gekomen, met goedkeuring van de Europese Unie. „Maar het resultaat van het overleg was nul", aldus een teleurgestelde voorzitter B. Daalder van de Federatie van Visserijvereningen. „Dat heb- (Advertentie) naar Kosovo gevlucht, Woord- voerdster Naja Jita Lama van de Unhcr, de vluchtelingenorgani satie van de VN, zei gisteren in Pristina dat het aantal vluchte lingen uit Tanusevci is gestegen tot 450. Macedonische veiligheidstroe pen leverden ook gisteren bij Tanusevci weer slag met uit Kosovo afkomstige Albanese rebellen. Een Macedonische wachttoren zou daarbij zijn ge raakt door een raket, zo ver klaarde een woordvoerder van het ministerie van Defensie in Skopje. Het projectiel zou zijn afgevuurd tijdens een bezoek van een internationale delega tie aan het crisisgebied. ANP van onze redactie buitenland SKOPJE - Albanese terroristen uit Kosovo gijzelen een nog on bekend aantal inwoners van het plaatsje Tanusevci in het noor den van Macedonië. Dat heeft de Macedonische premier Ljup- ce Georgijevski gisteren gezegd. Langs de Macedonische grens met Kosovo en ook met Albanië is het al langere tijd onrustig. Geregeld zijn er schermutselin gen tussen groepen gewapende Albanezen en Macedonische grenswachten. Als gevolg daar van is een deel van de Albanese bevolking in het Macedonische grensgebied de afgelopen dagen KIJK OP PAGINA 28 Het Nederlands elftal is een maand voor de be langrijke ontmoetingen met Andorra en Portugal nog steeds op zoek naar vorm. Dat bleek gister avond in de doelpuntloze oefeninterland tegen Tur kije in een rede- lijk gevulde Am- /t sterdam Arena. Een 29-jarige vrouw uit Hulst is in de nacht van dinsdag op woensdag neergeschoten in het centrum van haar woon plaats. Zij is met een schotwond in de maagstreek overge bracht naar het ziekenhuis in Gent. Zij is buiten le- vensgevaar. De toedracht is nog niet bekend, wel is "ji K duidelijk dat er verschillende schoten zijn gelost. feiten en meningen: 2; binnenland: 3 en 5; varia: 4; buiten land: 7; radio en televisie: 8; economie: 9,10 en 11; weten schap: 12; sport: 13 en 14; zeeland: 15,17,19 en 21; kunst cultuur: 23,24,25 en 27 foto Dan Chung/RTR land vlakbij werd een noodhospitaal in gericht voor de eerste hulp. De chauffeur van de Landrover bleef on gedeerd. Hij wist tijdig uit zijn auto te springen en belde met zijn mobiele tele foon net het alarmnummer toen de bot sing plaatsvond De motorwagen van de passagierstrein was dezelfde die oktober vong jaar be trokken was bij de treinramp bij Hatfield ten noorden van Londen, op dezelfde lijn. GPD/ANP/AP/RTR van onze redactie buitenland SEATTLE - De Amerikaanse stad Seattle in de staat Was hington is gisteren getroffen door een zware aardbeving. Ze ker 26 mensen raakten gewond, van wie vijf ernstig. De beving duurde een halve minuut en had een kracht van 6,8 op de schaal van Richter. De gewonden zijn in ziekenhui zen opgenomen. Geen van hen verkeert in levensgevaar. De meeste verwondingen zijn ver oorzaakt door vallend puin. Zeventienduizend huishoudens in Seattle kwamen door de be ving zonder stroom te zitten. Volgens CNN was de luchtha ven van Seattle gesloten en is het personeel uit de beschadig de verkeerstoren geëvacueerd. Ongeveer dertig mensen zaten korte tijd vast in de lift van de Space Needle-toren. Het epicentrum van de aard schok lag ongeveer vijftig kilo meter ten zuidwesten van Seattle. De trillingen waren voelbaar tot in Salt Lake City, 1100 kilometer van Seattle. El Salvador Ook El Salvador werd gisteren opgeschrikt door een aardbe ving. Duizenden mensen vluchtten in paniek hun huizen uit. De kracht van de beving was volgens eerste metingen 6,0 op de schaal van Richter. Het is niet duidelijk of er slacht offers zijn gevallen bij de aard schok. Volgens het Rode Kruis zijn elektriciteit en telefoonver keer uitgevallen. Ook in Nicara gua leidde de beving tot paniek. El Salvador is dit jaar al twee keer eerder door een zware be ving getroffen. In totaal zijn ruim elfhonderd mensen om het leven gekomen en 250.000 hui zen verwoest. ANP/DPA ben wij de vloot meegedeeld, waarna vissers onderling spon taan tot actie hebben besloten." Een groot aantal Zeeuwse vis sers was gisteravond al terugge keerd van viswateren voor de noordelijke oostkust van Enge land naar de zuidelijke Noord zee, om deel te kunnen nemen aan een blokkade. (Advertentie) naam: a noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat: nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon. Hnote^:rt u mjj voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in L wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- pgr maand mgt nummer. t,: automatische incasso 39,45) handtekening: Q per kwartaa, met automatische incasso 107,50) 8 "713214II00000211 X?Im~n'23 ma di wo sla vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1