Z-Vlaanderen in drieën EU verlengt importverbod op Brits vee probleemzoeker Twee gewonden bij tunnelbouw Britten sleutelen aan Nederlands wagenpark Deze maand 20% korting op onze glazen meubelen Enschede laat met erkenning slachtoffers Provinciebestuur adviseert Koewacht bij oosten te voegen Westen voorziet Kosovo-crisis Dubbeldekker ramt tunneldak Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 Terug naar de natuur Sharon roept joden op zich in Israël te vestigen Toezicht met camera levert te weinig op Tweede Edison voor Bl0f Benefietduel levert drie miljoen op Nu bij Blokker op Video 0° 03 Wolkenvelden Wolkenvelden en kans op heel af en toe een klein beetje motregen of lichte regen. Maximumtemperatuur 5 graden. 244e jaargang no. 50 woensdag 28 februari 2001 losse nummers 2,00 Glashandel Moerstee 0113-341688 N. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge In de prijzen gevallen? Zie de trekkingsuitslag van de Staatsloterij verderop in deze krant. Advertentie SCADA ENGINEER verantwoordelijk voor een juiste probleemanalyse, de basic engineering, de planning en validatie van de te bouwen systemen. De top in Technology kijkt op www.yachtgroup.com FINANCE ICT MANAGEMENT TECHNOLOGY (Advertentie) ENSCHEDE - Het gemeentebe stuur van Enschede heeft een fout gemaakt toen het de getrof fen wijk vlak na de vuur werkramp indeelde in een bin nenste en buitenste ring. De gemeente deed dit met het oog op de veiligheid. Maar ook de mate waarin burgers hulp kre gen werd bepaald door de vraag of ze in de binnenste of buitenste ring hadden gewoond. •Volgens oud-parlementariër R. Beckers, lid van de commissie- Oosting, was dat verkeerd. „De gemeente heeft de fout betrek kelijk laat hersteld. Dat heeft veel kwaad bloed gezet bij de bewoners." De onafhankelijke commissie- Oosting heeft de oorzaak en toe dracht van de ramp met het ontplofte vuurwerkbedrijf S.E. Fireworks onderzocht. De com missie, ingesteld door de rege ring, brengt vandaag verslag uit. Ze heeft ook onderzocht hoe de hulpverlening is verlopen. Bij de vuurwerkramp in En schede op 13 mei vielen 22 slachtoffers. Een woonwijk werd weggevaagd. Volgens Beckers vonden de ge dupeerd en het belangrijk om er kenning te krijgen als slachtof fer. Dat is volgens haar niet, of pas in latere instantie, gebeurd. Het commissielid constateert dat burgemeester en wethou ders van Enschede na de ramp veel goede bedoelingen hadden in de begeleiding van de slacht offers. Zo gaven leden van het college van B en W persoonlijke begeleiding aan nabestaanden van slachtoffers van de ramp. „Maar niet alle wethouders wa ren toegerust voor die taak." Beckers pleit voor een ruime en soepele regeling voor schade vergoedingen aan de slachtof fers, ook als dat de overheid veel geld kost. ANP De NAVO neemt maatregelen om een nieuwe crisis in Kosovo te bezweren. De alliantie roept Serviërs en Albane zen rond de onderhandelingsta fel en wil Servië meer /i zeggenschap geven in de bufferzone rond Kosovo. door Wout Bareman TERNEUZEN - Bij ongevallen op het bouwterrein van de Wes- terscheldetunnel in de Nieuw- Neuzenpolder bij Terneuzen en in de tunnel zelf zijn dinsdag twee tunnelbouwers gewond geraakt. In beide gevallen ruk ten zowel de brandweer als de ambulance uit. De gewonden werden overgebracht naar het streekziekenhuis De Honte. Dinsdagochtend om kwart voor negen raakt een 31-jarige Duit ser gewond, toen hij op het bouwterrein aan het hoofd werd geraakt door een losgeschoten ijzeren frame. Met licht hoofd en nekletsel werd hij afgevoerd naar Honte. Nadat hij daar aan zijn verwondingen was behan deld, mocht de man het zieken huis weer verlaten. Dinsdagavond omstreeks kwart voor negen deed zich een tweede ongeval voor, nu in een van de tunnelboormachines. De brandweer en ambulanceperso neel waren twee uur bezig een man, van wie de identiteit tegen middernacht nog niet kon wor den vrijgegeven, uit de tunnel te halen. Bij werkzaamheden in de boormachine is hij waarschijn lijk gewond geraakt aan zijn heup. Meer informatie konden brandweer en politie nog niet verstrekken. De Arbeidsinspec tie stelt naar beide ongevallen een onderzoek in. KOPENHAGEN - Een ongeval met een dubbeldekker in Ko penhagen heeft gisteren aan ze ker twee mensen het leven ge kost. Ruim vijftig inzittenden raakten gewond. De bus bleek te hoog voor een tunnel. Een man ontsnapte aan de dood. Hij bukte om zijn ge vallen GSM te pakken. AFP (Advertentie) voorletters:m/v telefoon: c noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat.nrtoestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) c noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39.45) j d per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: 8 713214' 000002 Op tal van plaatsen in Zeeland wordt druk aan natuuront wikkeling gedaan, of zijn er plannen voor in voorbereiding. Het geldt voor Tholen, voor de kust van West-Zeeuws-Vlaan- deren, voor het Schengegebied en het Veerse Meer. Grootste klapper in het streven natuur en vogels meer ruimte te geven is in wording aan de zuidkust van Schouwen-Duive- land. Daar is met plan Tureluur een van de omvang- O rijkste natuuroperaties in Nederland in uitvoering. u' - L feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; va ria: 6; financiën en economie: 7 en 8; radio en televisie: 9; uit: 11,12,13 en 15; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 24 en 25; buitengebied: 27,28,29 en 30 door Conny van Gremberghe MIDDELBURG - Zeeuws- Vlaanderen telt met ingang van 2003 nog drie gemeenten in plaats van de huidige zeven. Hulst, Hon- tenisse en het grensdorp Koe wacht gaan op in de nieuwe gemeente Oost-Zeeuws-Vlaan- deren. Terneuzen, Axel en Sas van Gent vormen samen één Kanaal zone-gemeente en Oostburg en Sluis-Aardenburg moeten verder als de gemeente West-Zeeuws- Vlaanderen. Biervliet, Overslag en Zuiddorpe horen straks bij de Kanaalzone-gemeente. Dat is in grote lijnen het voorstel van Ge deputeerde Staten, dat gisteren bekend is gemaakt en dat eind juni ter goedkeu ring wordt voorgelegd aan Provinciale Staten van Zeeland. Gebeurt dat, dan gaat het provinciebestuur ervan uit dat minister De Vries van Binnenlandse Za ken na de zomer het provinciaal advies voor de driedeling van Zeeuws-Vlaande ren zal overnemen. Gedeputeerde A. Poppelaars (bestuurlij ke organisatie) rekent er op dat de be handeling van het herindelingsvoorstel door de Tweede en Eerste Kamer ruim schoots voor de beoogde herindelingsda tum van 1 januari 2003 kan plaatsvin den. Lukt dat niet, dan schuift de datum een jaar op en zullen de raden van de ge meenten waarschijnlijk nog een j aar lan ger in functie blijven. Het standpunt van GS is niet bepaald verrassend. De voorgestelde driedeling strookt volledig met het voorstel van de commissie Krachtige Gemeenten van vorig jaar. Alleen het toedelen van Koe wacht wijkt daarvan af. Toch werd er in bestuurlijke kringen in Oost-Zeeuws- Vlaanderen al geruime tijd op gerekend dat het grensdorp bij het oosten zou wor den gevoegd. Verenigingsbesturen en raadsleden uit Koewacht voerden de voorbije weken campagne voor de inde ling bij Hulst. Biervliet De claim van Oostburg op de kern Bier vliet hebben GS niet gehonoreerd om de doodeenvoudige reden dat in Biervliet absoluut geen draagvlak is voor een toe deling bij West-Zeeuws-Vlaanderen. „De dorpsraad heeft zeer duidelijk ge zegd bij Terneuzen, de Kanaalzone, te willen blijven. De gemeente Oostburg beschouwt de dorpsraad als de legitieme vertegenwoordiging van de dorpsbevol king en heeft het standpunt van de raad aanvaard. Wij kunnen dan moeilijk iets anders dan het verzoek inwilligen", al dus Poppelaars. Zo'n dertig actievoerders uit de gemeen te Sluis-Aardenburg hebben dinsdag ochtend in alle vroegte de ingangen van het provinciehuis op het Abdijplein in Middelburg gebarriceerd. Tegen half acht kon geen ambtenaar of gedeputeer de meer via de normale weg naar binnen. Ze moesten zich een toegang verschaffen via de ramen of andere sluiproutes. De actievoerders probeerden zo een fusie met Oostburg af te wentelen. Later op de dag bleek hun actie tevergeefs, toen het provinciebestuur zijn advies over de her indeling bekendmaakte. JERUZALEM - De gekozen premier van Israël, de rechtse Likoed-voorman Sharon, heeft gisteren de joden in de wereld opgeroepen massaal te emigre ren naar Israël. Binnen tien jaar moet zeker een miljoen joden naar Israël gaan. In 2020 zouden de meeste joden in Israël moeten wonen. Sharon riep vooral de geloofs genoten op in de voormalige Sovjet-Unie, Ethiopië, Argenti nië, Brazilië, Mexico en Zuid- Afrika. Zo'n 4,9 van de 6,2 mil joen inwoners van Israël zijn joods. De niet-joodse bevolking van Israël groeit sneller. Er le ven nu meer joden in de VS (5,5 miljoen) dan in Israël zelf. RTR Gedeputeerde Poppelaars (rechts) en commissaris Van Gelder (midden) praten met actievoerders uit Sluis en Aardenburg, die dinsdag alle ingangen van het provinciehuis in Middelburg hebben gebarricadeerd. Op die manier pleiten ze voor behoud van een zelfstandige gemeente Sluis-Aardenburg. foto Lex de Meester van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Unie heeft gisteren het vorige week afgekondigde importverbod op Brits vee verlengd tot volgende week vrijdag. De maatregel is volgens de Eu ropese Unie nodig omdat in Groot-Brittannië gisteren zes nieuwe gevallen van met mond- (Advertentie) en klauwzeer besmette bedrij ven zijn geconstateerd. Het to tale aantal besmette bedrijven in het Verenigd Koninkrijk komt daarmee op achttien. Volgende week woensdag en donderdag komt het Permanent Veterinair Comité van de Unie bijeen om zich opnieuw over het importverbod te buigen. In Groot-Brittannië zijn inmid dels zevenduizend runderen, varkens en schapen geruimd in verband met de uitbraak van mond- en klauwzeer. Bovendien wordt de toegang tot het Britse platteland beperkt, onder meer door het afsluiten van openbare voetpaden. Ook zijn voor de ko mende week alle paardenraces in Groot-Brittannië afgelast. De mond- en klauwzeerepide- mie dreigt zelfs het voornemen van Labour-premier Blair te verstoren om komend voorjaar vervroegde verkiezingen uit te schrijven. Binnen Blairs kabi net werd gisteren bevestigd dat die verkiezingen in ieder geval niet meer in april zullen plaats hebben, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Het kabinet wil eerst de epidemie onder contro le krijgen. Britse boerenleiders hebben eerder gewezen op het besmet tingsgevaar dat kan ontstaan als politici in een verkiezings campagne stad en land afreizen. Frankrijk besloot gisteren uit voorzorg twintigduizend scha pen te ruimen die sinds 1 febru ari uit Groot-Brittannië zijn in gevoerd. Ook in Duitsland zijn gisteren vijftienhonderd 'Brit se''schapen gedood. Passagiers uit Groot-Brittannië moeten op de luchthavens van Berlijn en Frankfurt vlees- en melkpro ducten bij de douane afgeven. België gaat tweeduizend geïm porteerde geiten en schapen do den en Spanje ruimt een groep van vijfhonderd varkens we gens mogelijk besmettingsge vaar. GRONINGEN - Burgemeester Wallage van Groningen vindt dat de veertien camera's in het Groningse uitgaansgebied te weinig hebben opgeleverd. Vol gens hem is het aantal gewelds delicten nauwelijks gedaald. De camera's hangen sinds een jaar in een deel van de binnen stad. Wel is het aantal aangiften van uitgaansgeweld met zo'n kwart gegroeid, staat in de voort gangsrapportage Veilig Uit gaan 2000. Volgens de gemeente leidt het cameratoezicht tot een verhoogde pakkans. Slachtof fers van geweld zouden daar door eerder aangifte doen. ANP In Duitsland zijn bij drie uit Groot-Brittannië geïmporteer de schapen die preventief waren geruimd, antistoffen tegen mond- en klauwzeer vastge steld. De drie schapen maakten deel uit van een geïmporteerde kudde van 350. De antistoffen tonen volgens de autoriteiten aan dat de schapen contact heb ben gehad met besmette soort genoten. Of de beesten zelf de ziekte hadden, moet een verdere test deze week uitwijzen. In Nederland werden het afge lopen weekeinde ruim vierdui zend varkens, schapen en herten met Britse connecties gedood. Het ministerie van Landbouw heeft gisteren via haar website de vijfhonderd Nederlandse kinderboerderijen ingelicht over het nemen van preventieve hygiënische maatregelen. De kinderboerderijen hoeven vol gens het ministerie echter niet te worden gesloten. De landbouworganisatie LTO heeft boeren geadviseerd om de komende dagen niet bij elkaar op bezoek te gaan. Ook andere bezoekers moeten van het erf worden geweerd. Vergaderen buiten de boerderij mag wel. De Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van Land bouw liet gisteren weten dat er nog geen overtredingen tegen het vervoersverbod zijn gecon stateerd. ANP/AFP/RTR pagina 17: actie tegen mond- en klauwzeer (Advertentie) (Advertentie) De popgroep Blof heeft gisteravond tijdens het Nederlands Muziekfeest in Amsterdam een Edison gekregen voor het al bum Watermakers. Vorig jaar kreeg de groep ook een Edison, toen als beste Nederlandse popgroep. In de categorie beste album nationaal liet Blof dit jaar Kane en Kre- jö? zip achter zich. De benef ietwedstrij d voor de slachtoffers van de Vo- lendamse cafébrand heeft gisteravond ruim drie miljoen gulden opge bracht. Een gelegenheids team van voormalige top- voetballers won met 3-1 van FC Volendam, mede dankzij twee doelpunten van Marco van Basten. De wedstrijd vormde het startsein voor een lande lijke inzamelingsactie. Namens het Nederlands elftal maakte Frank de Boer 250.000 gulden over op J) gironummer 800. Normale prijs 39=95 Alleen t/m 7 maart: Blokkerprijs 34.95 Voordeel met 1 dukaat 5.00 U betaalt t/m 7 maart slechts MOOI WEER EURO PA JUIN Per stuk 4,95 3 stuks GOES. 0113-215395, OOSTBURG, 0117-452279, <3 RENESSE, 0111-461031 Lavendel, met deze geurige tuinplant heeft u cfê; 'Provence* in uw achtertuin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1