Tribunaal geeft Kordic 25 jaar Brinkhorst stelt verbod in op vervoer van schapen en geiten Greenpeace moet schip laten gaan Westerschelde is dieper dan in '95 werd afgesproken Bosnisch-Kroatische politicus droeg bij aan etnische zuivering van moslims Brussel zet plan aanpak BSE door Geboren als vluchteling Feyenoord-fan kraakt site van Sportraad Net rond Milosevic sluit zich Clown slaat toe tijdens carnaval Het begint met de Omloop Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 5 Geen Zeeuws 'ja' voor ontpolderen Lichte neerslag Overwegend bewolkt en kans op wat sneeuw of lichte regen. Matige tot vrij krachtige zuidoosterwind. 244e jaargang no. 49 dinsdag 27 februari 2001 losse nummers 2,00 van onze redactie buitenland DEN HAAG - Het Joego- slavië-Tribunaal heeft gisteren de Bosnische Kroaat Dario Kordic (40) veroordeeld tot 25 jaar cel. Het was de eerste uit spraak van het VN-hof in Den Haag tegen een be langrijke politicus. Briga decommandant Mario Cerkez (41) kreeg vijftien jaar gevangenis. BRUSSEL - Minister Brink horst van Landbouw is er giste ren in Brussel ondanks steun van Duitsland, het Verenigd Koninkrijken Denemarken niet in geslaagd de Europese Com missie te bewegen tot een ande re aanpak van de BSE-crisis. Commissaris Fischler van Landbouw kan daarom waar schijnlijk doorgaan met zijn plan, dat onder meer de door Brinkhorst verketterde gesub sidieerde vernietiging van ge zonde runderen inhoudt. De Europese Commissie heeft het recht om zelf maatregelen te nemen tenzij er een krachtig signaal van de lidstaten komt dat zij een andere weg moet be wandelen. Nu dit signaal is uit gebleven, is het waarschijnlijk dat Fischler in het beheerscomi tévoldoende steun krijgt. ANP Kordic was plaatsvervanger van de inmiddels overleden Bosnisch-Kroatische leider Ma te Boban. Kordic leverde in Centraal-Bosnië een 'enthousi aste' bijdrage aan de etnische zuiveringen van 1992 en 1993. Maar de rechters van het tribu naal achtten niet bewezen dat hij ook 'architect' was van de meedogenloze vervolging van de moslims in de Lasva-vallei. Volgens de drie VN-rechters waren deze zuiveringen onder deelvan een internationaal con flict met duidelijke inbreng van het Kroatische regime in Za greb. Einddoel was Herzeg- Bosna, de in 1991 eenzijdig uit geroepen staat binnen Bosnië waarvan Kordic vice-president was, met Kroatië te verenigden. Dit liep in april 1993 uit op de massaslachting van Ahmici, waar meer dan honderd mos limburgers werden vermoord. De rechters achten bewezen dat Kordic aanwezig was bij een be spreking met kolonel Blaskic, waar de Ahmici-operatie van tevoren werd besproken. Blas kic, inmiddels generaal, heeft voor zijn rol bij 'Ahmici' al 45 jaar cel gekregen van het tribu naal. De aanklagers hadden levens lang geëist tegen Kordic en zijn medeverdachte Cerkez. De rechters achten niet bewezen dat Cerkez betrokken was bij 'Ahmici'. Welwaren troepen on der zijn commando betrokken bij andere oorlogsmisdaden. Kordic en Cerkez kwamen in 1997 vrijwillig naar Den Haag om hun onschuld te bewijzen. Tijdens het proces, dat twintig maanden heeft geduurd, zijn 241 getuigen gehoord. Het vonnis levert belangrijke jurisprudentie op voor de ver- door Richard Hoving VLISSINGEN - Het schip de Saga Tide met een lading Cana dees hardhout is gisteravond laat afgemeerd in de Vlissingse Sloehaven. Zondag wist Green peace dat nog te voorkomen. Gisteren moest de milieuorga nisatie het schip op last van de rechter laten gaan. - De Noorse eigenaar van de Saga Tide spande een kort geding aan tegen Greenpeace. Advocaat O. Trojan betoogde voor de Mid delburgse rechtbank dat de protestactie zijn cliënt tiendui zenden guldens kost. Campag neleider J. van den Broek van Greenpeace zette voor de presi dent van de rechtbank de rede nen van de actie uiteen. Volgens Van den Broek vervoerde het schip 'fout hout dat gekapt is in een eeuwenoud regenwoud in Canada'. Het Canadese hout wordt in Nederland veelal ge bruikt als gevelbekleding. Niet onsympathiek Rechtbank-president Steen beek achtte de actie niet 'on sympathiek', maar vond het niet langer toelaatbaar dat Green peace het schip zou vasthouden op de Westerschelde. Steenbeek stelde dat de milieuorganisatie uiterlijk om zeven uur 's avonds met haar actie moest stoppen. Advocaat Tro j an had op dit tij d- oordeling van politici wegens hun 'commandantenverant woordelijkheid' bij oorlogsmis daden van hun troepen. Een militair commandant kan ver oordeeld worden voor misdaden van ondergeschikten, als hij niet genoeg doet om zijn manschap pen in de hand te houden en als hij achteraf weigert schuldigen te straffen. Kordic had zichzelf naar eigen zeggen tot 'kolonel' stip aangedrongen omdat de Saga Tide dan nog dezelfde avond gelost zou kunnen wor den. Greenpeace legde zich bij de uitspraak neer. Steenbeek had een boete van 100.000 gul den in het vooruitzicht gesteld als ze dat niet zou doen. De milieuorganisatie zette gis terochtend nog alles op alles om de Saga Tide niet te laten gaan. Actievoerders maakten zich vast aan de ankerkettingen. Ook werd geprobeerd het over zetten van een loods op het schip te voorkomen, 's Ochtends rond vijf uur lukte dat. Een paar uur later kwam de loods alsnog aan boord. Een rubberbootje van Greenpeace met vier inzitten den die dat probeerden te voor komen, werd overvaren door een loodsboot. Een cameraman van Greenpeace raakte daarbij licht gewond. Volgens campagneleider Van den Broek was het ongeluk te wijten aan 'roekeloosheid' van de schipper van de loodsboot. Volgens een woordvoerder van het Loodswezen kwam het bootje van Greenpeace op het laatste moment tussen de loods boot en de Saga Tide. De eigenaar van de Saga Tide probeert de schade die door de actie is ontstaan nog te verha len. Gisteren legde een deur waarder beslag op de MV Greenpeace, het actieschip dat betrokken was bij de protesten. SOERABAJA - Een Indonesische politieagente draagt een Madoerees meisje van een dag oud van een marineschip dat ligt aangemeerd in de Ja vaanse havenstad Soerabaja. Met het schip zijn honderden Madoerezen geëvacueerd van Kali- mantan, het Indonesische deel van het eiland Bor neo. De Madoerezen zijn gevlucht voor het geweld van de Dajaks, de oorspronkelijke bewoners van mid den-Kalimantan. De Indonesische president Wa hid heeft gisteren speciale troepen naar Kaliman- tan gestuurd om een eind te maken aan het geweld. Met speren en kapmessen gewapende Dajaks blijven echter jacht maken op Madoere zen. foto RTR pagina 5: kerk is greep op Dajaks kwijt van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Brink horst van Landbouw heeft gis termiddag een algeheel ver- voersverbod voor schapen en geiten ingesteld. De aanleiding voor de maatregel is de mond en klauwzeer-epidemie in Groot-Brittannië. Het aantal besmette bedrijven in Groot-Brittannië is gisteren opgelopen tot twaalf. De Britse premier Blair heeft getroffen boeren en andere be drijven financiële steun toege zegd. De regering in Duitsland heeft alle veemarkten vanaf morgen voor zeker een week ge sloten. Het Nederlandse ver- voersverbod voor schapen en geiten blijft voorlopig een week van krachtBovendien is het vo rige week ingestelde verbod op schapen- en geitenmarkten ver lengd. Vorige week besloot Brinkhorst al tot een vervoersverbod voor varkens en andere evenhoevi- gen van bedrijven waarvan de dieren sinds eind januari in con tact kunnen zijn geweest met geïmporteerde Britse dieren. Schapen, geiten en herten van dergelijke bedrijven worden preventief geruimd, omdat zij besmet kunnen zijn zonder dat ziekteverschijnselen zichtbaar kunnen worden waargenomen. Besmette varkens vertonen wel zichtbare ziekteverschijnselen. Volgens het ministerie van Landbouw zijn dit weekeinde bij elf bedrijven preventieve ruimingen onder schapen, gei ten, herten en lama's uitge voerd. Besmettingen werden niet geconstateerd. Voor schapen en geiten is vol gens Brinkhorst nu ook een al gemeen vervoersverbod nodig, omdat de herkomst van schapen en geiten veel moeilijker kan worden getraceerd dan die van varkens omdat afdoende regi stratiesystemen ontbreken. Mannes Ubels, actievoerder van Greenpeace, krijgt een straal wa ter van de Saga Tide over zich heen, wanneer hij aan de ankerket ting van het schip hangt. foto Bas Beentjes/AN P VLISSINGEN - Een Rotter damse Feyenoord-fan heeft de verkiezing van de Zeeuwse Sporter van de Eeuw beïn vloed door de internetsite van de Zeeuwse Sportraad te kra ken. Dat verklaart het hoge aantal stemmen (ruim 1800) dat voetbaltrainer Willem van Hanegem, één van de kandi daten, in de afgelopen dagen heeft gekregen. „We waren er al snel achter dat er iets niet klopte", zegt Ton Kienhuis, directeur van de Zeeuwse Sportraad. „Tel kens werden er via dezelfde provider een paar honderd stemmen tegelijk uitgebracht. Onze techneut probeerde uit te zoeken hoe dat mogelijk was." Via Radio Goes kreeg Kien huis te horen dat er een hacker in het spel was. „Ze hadden die jongen in de uitzending en vroegen mij om een reactie. Het bleek om een Feyenoord- supporter te gaan die graag wilde voorkomen dat oud- A j acied D anny Blind zou win nen. Normaal gesproken kan iedereen maar één stem uit brengen, maar hij had een truc gevonden om meerdere keren te kunnen stemmen." De Rotterdammer heeft in middels beloofd ermee te stoppen. De Zeeuwse Sport raad probeert volgens Kien huis herhaling te voorkomen. „Beveiligen is nauwelijks mo gelijk, want tegenwoordig is bijna alles te kraken. We kun nen in elk geval zien waar alle stemmen vandaan komen. We zullen het aantal stemmen aanpassen en voortaan heel alert zijn." gepromoveerd om goede sier te maken in onderhandelingen met moslim- en Servische offi cieren en met de VN-vredes macht. De rechters volgden de verdedi ging in deze interpretatie. Ze konden echter met vaststellen dat de politicus Kordic een be paalde positie had in de militai re hiërarchie. Dus had hij ook niet de macht om ondergeschik ten te straffen of de discipline te handhaven. Daarom is hij van de commandantenverantwoor delijkheid in de aanklacht vrij gesproken. Vooral dit onderdeel van het vonnis leek de aanklagers in de zaak-Kordic te verbazen. De commandantenverantwoorde lijkheid van politici lijkt moei lijker te bewijzen dan gedacht. „Goed nieuws voor Biljana Plavsic", grapte een Joegoslavi sche journalist. De vroegere Bosnisch-Servische politiek lei ders Plavsic en Momcilo Krajis- nik zitten al in de VN-cellen in Scheveningen en moeten later dit jaar terecht staan wegens oorlogsmisdaden van anderen in het veld. GPD/ANP AKEN - Een man verkleed als clown heeft gisteren een moord gepleegd in de Duitse stad Aken. In de drukte van 'Rosenmontag' vuurde hij bij een bierkraam op straat verscheidene kogels af op een 31-jarige man.Hij ver dween daarna in de hossende menigte. Het motief voor de moord is niet duidelijk. AFP nmKÊÊÊHÊÊÊÊKÊÊÊm Irak wijst nieuwe wapeninspecties voor altijd af NEW YORK - Irak zal nieuwe inspecties van zijn wapenarse naal door VN-medewerkers nooit meer toestaan, zelfs als de internationale sancties worden opgeheven. Dat verklaarde de Iraakse mi nister van Buitenlandse Zaken, Al-Sahhaf, gisteren bij de Ver enigde Naties in New York. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Annan, heeft het overleg met Irak hervat over hetVN-ontwapeningsprogram- ma en de daaraan gekoppelde economische sancties tegen het land. De dialoog zit in een impasse sinds de volkerenorganisatie in 1998 zijn wapeninspecteurs uit Irak terugtrok. AFP/RTR/ANP De berechting van ex-pre sident Milosevic van Joe goslavië komt dichterbij. De autoriteiten in Belgra do zijn een onderzoek be gonnen naar verduiste ring door de oud-be windsman. Er is in het Zeelanddebat veel gezegd, maar de Zeeuwen heb ben geen duidelijke keuzes gemaakt. Ook niet voor ontpolde- ring. Dat stelde gedeputeerde G. van Zwieten giste- ren tijdens een partijbijeenkomst van de WD in K* Goes. 1 De Omloop Het Volk vormt zaterdag de traditionele start van het wielerseizoen 2001. De PZC-wielerbijlage kijkt vandaag uitgebreid vooruit naar het komende jaar. Met een overzicht van de belangrijkste profploegen en renners, de mening van Jan Raas, en het wonderbaarlij- ke levensverhaal van wereld- "f* EHT^ kampioenVainsteins. vL/ fi 8 R feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; gezondheid: 7; radio en televisie: 8; dossier: 9, 10, 11, 13 en 14; zeeland: 15, 16, 17, 19 en 21; sport: 23, 24,25,26,27 en 28 door Ben Jansen VLISSINGEN - De vaargeul in de Westerschelde is in de prak tijk dieper dan Nederland en Vlaanderen in 1995 zijn over eengekomen. Het baggerwerk dat de afgelo pen jaren is uitgevoerd, moest ertoe leiden dat Antwerpen on afhankelijk vanhetgetij bereik baar werd voor schepen met een diepgang tot 11,60 meter. Onder gunstige omstandigheden kun nen zestig centimeter dieper stekende schepen opvaren. De ruimere toegang tot Antwer pen komt doordat de loodsen de kielspeling (de ruimte tussen het diepst gelegen punt van een schip en de drempels in de vaar geul) dankzij gedetailleerde in formatie over wind en water steeds beter weten te benutten. Die kielspeling bedraagt 1,75 meter, zodat de drempels bij de afgesproken diepgang tot 11,60 meter tot ruim dertien meter worden weggebaggerd. Boven dien wordt een overdiepte ge hanteerd, om te voorkomen dat de baggerschepen bij enige aan- zanding meteen weer moeten terugkomen. De Westerschelde is daarmee bevaarbaar voor schepen tot ongeveer 12,20 meter die onaf hankelijk van het getij naar Antwerpen willen. Dat is de diepgang die als tweede fase is genoemd in het verdiepingsver drag van 1995. Toen spraken Nederland en het Vlaams ge west af in aansluiting op de ver dieping voor schepen tot 11,60 meter te onderzoeken hoe de Westerschelde daarop reageert. pagina 9 tot en met 14: dossier Westerschelde De landbouworganisatie LTO- Nederland staat achter de maatregel. „Een uitbraak van mond- en klauwzeer is een ramp", aldus voorzitter Boers- ma van de LTO-vakgroep scha pen en geiten. „Dus moeten we elk risico vermijden." LTO vraagt wel om een ontheffing voor drachtige schapen die nu nog buiten staan maar op stal moeten bevallen. Het vervoersbod voor schapen en geiten heeft tot gevolg dat dertien schapenslachterijen voorlopig hun deuren moeten sluiten. Dat komt slecht uit, om dat volgende week het islamiti sche offerfeest wordt gehouden, waarvoor vooral rammen ritu eel worden geslacht. Die rituele slachtingen moeten in speciaal aangewezen slachthuizen wor den verricht. Thuis slachten is in Nederland verboden. Voor de islamitische gemeen schap in Nederland is het ver voersverbod dan ook een ramp, zegt Ben Ali Salah van Halal Service Benelux die toezicht houdt op het ritueel slachten. „Zonder vlees is het offerfeest eigenlijk niet mogelijk. Alles draait om het vlees dat we offe ren en met elkaar delen." De toezichthouder roept de Neder landse moslims op zich te hou den aan het verbod. ANP pagina 2: Britse boeren zorgen voor ellende pagina 5: Walen veroorzaken verkeerschaos (Advertentie) Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I I I I I I MT1 handtekening: 713214 '000002 p noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig nr.toestemming voor auto matische incasso van onderstaand rekening nummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) n noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: n per maand met automatische incasso 39,45) p per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1