ÖVINCIAIE ZEEUWSE COURAN Landbouw ruimt elf bedrijven PZC Greenpeace blokkeert schip vol oerhout Politie arresteert chef geheime dienst Servië Ex-bisschop Bar verlangt excuus van Zorreguieta A Duizenden dieren afgemaakt uit vrees voor verspreiding mond- en klauwzeer Aardschok treft Nice Opnieuw doden door lawines Veel leut, weinig last Loos alarm over illegalen op schip Rebellen Mexico marcheren op Boer verkoopt vlees aan huis PSV sterkste in topper Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 i CJl O |1° ZW 4 Zon en een bui Zonnige perioden, maar ook een winterse bui. Middagtemperaturen rond 5 graden. In de avond mogelijk sneeuw. 244e jaargang no. 48 maandag 26 februari 2001 losse nummers 2,00 doorGijs Moes DEN HAAG - Bij elf boe renbedrijven in heel Ne derland zijn het afgelopen weekeinde meer dan drie duizend dieren gedood. Het ministerie van Land bouw hoopt zo de dreigen de verspreiding van mond- en klauwzeer te voorkomen. De dieren, vooral schapen en herten, zijn ter plekke gedood en worden vernietigd. Bij drie schapenhouders zijn 2400 schapen gedood. Circa zes honderd herten van acht fok kers zijn doodgeschoten. Dat gebeurde uit het zicht van me en belangstellenden. Die werden op afstand gehouden vanwege de grote besmettelijk heid van de ziekte. Mensen kun nen zelf geen mond- en klauw zeer krijgen maar de ziekte wel overdragen. Op de elf herten- en schapenbedrijven zijn ook en kele honderden koeien en var kens afgemaakt. De Vereniging van Nederlandse Hertenfokkers vindt dat het mi nisterie overhaast handelt. Schadevergoeding Volgens bestuurder A. Wigge- linkhuijsen uit Rhenoy vertoon den zijn dieren, die ook zijn ge ruimd, twee weken na de import uit Engeland nog geen ver schijnselen van mond- en klauwzeer. Hij wijst bovendien op de geleden schade: ,,Als blijkt dat de dieren geen mond en klauwzeer hebben, willen we een vergoeding van het rijk." Volgens woordvoerster S. Braun van Landbouw moesten de verdachte herten en schapen snel afgemaakt worden, omdat zij de ziekte onder de leden kun nen hebben zonder dat er iets aan ze te zien is. In de tussentijd kunnen ze wel andere dieren be smetten. Braun heeft er begrip voor dat het ruimen voor de boe ren 'emotioneel en ingrijpend' is. Maar financieel is volgens haar alles goed geregeld. „We taxeren de dieren en de boeren krijgen de dagwaarde uitge keerd. Vaak laten ze zich zelf nog bijstaan door een adviseur. We komen er altijd uit." Acht verdachte varkensbedrij ven zijn wel onderzocht, maar de Rijksdienst voor Keuring van Vee en Vlees en de Algemene In spectiedienst vonden het niet nodig de dieren af te maken. Bij varkens zijn de symptomen van mond- en klauwzeer, zoals blaasjes aan bek en hoeven, zeer snel te herkennen. Alle boerderijen die sinds 24 ja nuari schapen, herten of var kens hebben ingevoerd uit het Verenigd Koninkrijk, zijn als verdacht aangemerkt. Koeien uit Engeland werden al ge weerd, vanwege het BSE-ge- vaar. Dit weekeinde is in Engeland, waar mond- en klauwzeer eer der deze maand de kop op stak, een nieuw geval ontdekt. Een tweede is nog onzeker. In Neder land en de rest van Europa zijn tot nu toe geen zieke dieren aan getroffen. GPD pagina 3: bambi's leggen het loodje NICE - De omgeving van de Zuid-Franse kuststad Nice is gisteren getroffen door de hevigste aardbe ving in jaren. Grote scha de richtte de trilling met een kracht van 4,9 op de schaal van Richter niet aan, berichtte de brand weer. Van slachtoffers is geen melding gemaakt. Het epicentrum van de beving lag in de Ligurische Zee, circa twintig kilometer ten zuiden van Nice. De regio is sterk aardbe- vinggevoelig omdat zij op de breuklijn ligt tussen de Europese- en Afrikaanse aardschollen. De schok was in het hele Franse me diterrane kustgebied te voelen. AFP Met een brandslang probeert de bemanning van de Saga Tide de protestleus van Greenpeace te verwijderen. door Richard Hoving VLISSINGEN - Greenpeace houdt sinds gisteravond een Noors schip met hout uit een Canadees regenwoud vast op de Wes- terschelde, voor de Vlissingse Sloehaven. Met vier rubberboten en twintig actie voerders ging de milieuorganisatie tot actie over. Campagneleider Just van den Broek laat de kapitein van de Saga Tide aan het be gin van de avond weten dat de actie zich niet tegen het schip richt, maar tegen de lading hout die aan boord is. Gekapt in een eeuwenoud oerbos met bomen van meer dan honderd meter hoog. Een van de laatste restanten niet-tropisch regen woud in de wereld. Een van de rubberbootjes vaart langszij het grote schip dat op weg is naar de Sloehaven. De opvarenden in oranje Greenpeace-overalls dopen lange rollers in een bak met verf. Op de romp van de Saga Tide schilderen ze met grote gele letters Save the forest. De bemanning van het schip komt van het achterdek aangerend met een brandslang. De verf wordt door een krachtige waterstraal weggespoten. Het rubberbootje vaart richting de kop van het schip en schildert buiten bereik van de brandslang Forest crime! Daarmee is de actie niet gedaan. Aan weerszijden van het schip klimt een actievoerder omhoog en klinkt zichzelf vast aan de boldernis. De kapitein van de Saga Tide besluit uit eindelijk de Sloehaven niet in te varen. Met actievoerders aan weerszijden van het schip is afmeren niet verantwoord. De Saga Tide gaat voor anker op de Rede van Vlissingen. De rubberbootjes van Greenpeace volgen. De klimmers gaan van het schip. Het is te koud en te onstui mig op de Westerschelde. Campagneleider Van den Broek denkt niet dat de Saga Tide in de loop van de nacht gaat proberen de haven binnen te door Cees van Zweeden BELGRADO - De Servische po litie heeft het voormalige hoofd van de geheime politie, Rade Markovic, gearresteerd. Deze wordt ervan verdacht op bevel van ex-president Milosevic tal van politieke tegenstanders te hebben geëlimineerd. De arres tatie wordt gezien als een inlei ding op arrestatie van Milosevic zelf. Slobodan Milosevic wordt ge zocht wegens oorlogsmisdaden. De nieuwe Servische regering wil hem echter niet uitleveren aan het internationaal tribu naal in Den Haag. In plaats daarvan moet Milosevic in Ser vië zelf worden berecht voor on der meer fraude en corruptie. Een getuigenis van Markovic, die jarenlang Milosevic' rech terhand was, kan van belang zijn voor het proces tegen de ge wraakte ex-leider. Met de arrestatie van Markovic nemen de autoriteiten het risico van een staatsgreep. Markovic (51) stond aan het hoofd van een organisatie die, verklikkers meegeteld, 300.000 leden om vatte. Markovic werd enkele maanden na de val van Milose vic aan de kant gezet, maar de organisatie is nog grotendeels intact. Anderhalve week gele den werd nog het vuur geopend op een konvooi met een ministe riële auto. Details Hoe riskant zijn arrestatie is, bleek uit de officiële verklaring daarna. De autoriteiten beves tigden zaterdag de arrestatie van Markovic en drie medewer kers, maar weigerden details te verstrekken. Onduidelijk is of de arrestatie op zaterdag of op vrijdag verricht. Markovic wordt met name ver dacht van een poging tot moord op Vuk Drascovic, een leider van de oppositie. Draskovic reed in 1999 op een weg bezui- WENEN - Lawines in de Alpen landen hebben het afgelopen weekeinde drie levens geëist Een 16-jarige Duitse snowboar- der werd in het Tiroolse skige bied Serfaus bedolven onder een lawine. In de regio Sankt Anton, werd een lawine een 25- jarige Zwitser fataal. De skiër had zich buiten de piste bege ven Zaterdag kwam in Zwitser land een skiër om. AP/ANP den Belgrado, toen plotseling uit de tegenovergestelde rich ting een vrachtauto zijn weg helft op kwam. Zelf overleefde Draskovic de aanslag, maar vier van zijn mensen vonden de dood. Draskovic zou slechts een van de slachtoffers zijn geweest van Markovic' mannen. De geheime politie wordt ook verdacht van de moord op Arkan, een beruch te bendeleider die de hand had in etnische zuiveringen in Kroa tië en Bosnië. Arkan werd ruim een jaar geleden vermoord in de lounge van het Hotel Interconti nental, toen zijn lijfwachten even naar het toilet waren. Markovic wordt ook gezocht voor de moord op een oppositio nele journalist en de ontvoering van ex-president Stambolic. Deze laatste verdween vorige zomer toen hij aan het joggen was in een buitenwijk van Bel grado. Sindsdien is niets meer van hem vernomen. Veel van de vermeende slachtof fers van Markovic waren ooit medewerkers van Milosevic. Stambolic was zelfs meer dan dat; hij was de man die er in de jaren '80 voor zorgde dat de ster van Milosevic kon rijzen. Dras kovic diende tijdens de oorlog om Kosovo enige tijd in Milose vic' regering. GPD Zaterdag trok een kleurige optocht door Vogelwaarde. foto Charles Strijd van onze verslaggevers SAS VAN GENT - Op een vechtpartij in Hulst na, is het carnaval in Zeeuws-Vlaande ren het afgelopen weekeinde rustig verlopen. Alle cafés hielden zich aan de ver scherpte brandveiligheids maatregelen. Ook elders in het land bleef het relatief rus tig- Nergens liepen de kroegen tot de nok toe vol. In Sas van Gent zorgden portiers ervoor dat het cafébezoek niet uit de hand liep. De extra controle bij de deur leidde soms tot wachtrijen buiten. De feest vierders lieten het gelaten over zich heen komen of kozen voor de volgende kroeg. Politieagenten liepen regel matig horecagelegenheden binnen om te controleren of de regels werden nageleefd, maar optreden was niet nodig Sommige carnavalsvierders hadden de indruk dat door de verscherpte maatregelen de agressiviteit minder was dan voorgaande jaren. Alleen op de Grote Markt in Hulst liep het in de nacht van zaterdag op zondag uit de hand. Een politiehond werd ingezet voor het beëindigen van een vecht partij, waarbij zo'n tien per sonen waren betrokken. Vier vechtersbazen zijn gearres teerd. Drie personen deden aangifte van mishandeling. Eén van hen moest behandeld worden door een arts, nadat een steeksleutel tegen zijn hoofd was gesmeten. Elders in het land verliep de carnaval eveneens relatief rustig. In Kerkdriel werden twee politieagenten mishan deld door een 24-jarige man uit Aalst. In het Limburgse Schinveld belandde een veer tienjarig meisje in een zieken huis, nadat haar gezicht door vier meisjes met een gebroken bierglas was bewerkt. pagina 12: carnaval in beeld De angst voor illegalen op de kust van IJmuiden heeft de auto riteiten dit weekend op scherp gezet. Na een waarschuwing van Frankrijk dat de vrachtvaarder Elpa, op weg naar Neder land, duizend illegalen aan boord zou hebben, zette minister Korthals van Justitie zaterdag alles op alles om te voorkomen dat het schip in Nederland zou afmeren. Maar de ruimen van het kolenschip waren leeg. Behalve de bemanning was er niemand aan boord, zo bleek in de haven van IJmuiden. «3 Ongeveer tienduizend Mexi caanse rebellen zijn gisteren begonnen aan een protest mars naar Mexico-stad. De indiaanse rebellen die zich Zapatisten noemen, willen daar arriveren op de dag dat het Congres besluit over au tonomie voor de indianen. Er is grote twijfel of alle Zapa tisten op tijd in de hoofdstad zullen zijn. Twee van de vier marsgroepen zijn verdwaald in de P jungle. O De thuiswinkel van de Schouwse boer Boot vaart wel bij de onrust van consumenten over veilig vlees. Steeds meer men sen maken een ommetje door de polder om bij hem een run derlapje uit de koeling te kopen. Boot boert niet biologisch, maar mensen kunnen wel in zijn stal kijken hoe de stieren erbij staan. En dat wekt meer vertrouwen dan ™7 de bio-industrie. PSV heeft zondag een belangrijke stap gezet richting prolonga tie van de landstitel. De Eindhovenaren waren in De Kuip met 1-2 te sterk voor Feye- ^1 'O noord. B Cfr radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9,11 en 12; sport: 13,14,15,16 17 en 18. foto Lex de Meester varen. Mocht dat toch gebeuren, dan heeft de milieuorganisatie nog een actie middel achter de hand. Zes vrijwilligers staan klaar om voor het schip te gaan zwemmen met een ketting van boom stammen. Volgens de campagneleider komt het niet zover. Hij rekent op een kort geding voor de rechtbank in Middel burg in de loop van vandaag. De politie laat de actievoerders zondagavond on gemoeid. Het protest van Greenpeace op de Wes terschelde maakt deel uit van een serie acties die wereldwijd worden gehouden om het regenwoud te beschermen. van onze redactie binnenland HILVERSUM - Jorge Zorre guieta moet afstand nemen van zijn verleden. Zo niet, dan zal zijn aanwezigheid bij een even tueel huwelijk van zijn dochter Maxima en prins Willem- Alexander 'moeilijk' zijn. Dat zei oud-bisschop Bar van Rotterdam gisteravond in het tv-programma Kruispunt. Vol gens Bar heeft de vader van Maxima geweten dat de men senrechten in Argentinië wer den geschonden tijdens het mi litaire regime van Videla. Als staatssecretaris en later minis ter van Landbouw maakte Zor reguieta eind jaren zeventig en begin jaren tachtig deel uit van dat bewind. Volgens Bar zou het voor de va der van Maxima pleiten als hij afstand neemt van dat verleden. ,,Dat kun je toch makkelijk doen. Ik denk dat dat iets is wat niet tegen je menselijke waar digheid ingaat", zei de oud-bis schop. Na een spijtbetuiging zou het volgens hem makkelij ker voor Zorreguieta zijn om een besluit te nemen over zijn aanwezigheid bij een huwe lijksvoltrekking. Bar verwees naar de Argentijnse bisschop pen. Die erkenden vorig jaar september dat zij tijdens de mi litaire dictatuur te weinig had den gedaan ter verdediging van de mensenrechten. Bar is nauw betrokken bij het Koninklijk Huis. Hij was een van de genodigden bij het huwe lijk van prins Maurits en Mari- lène. Bar heeft inmiddels ook Maxima ontmoet. Hij noemt haar een buitengewoon zelf standige en verstandige jonge vrouw, die weet wat ze wil. ANP pagina 5: Videla heeft geen spijt (Advertentie) EPWI»» naam:o noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in ilL wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- maand met nummer. f automatische incasso handtekening: 39'4^ c per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice "713214"000ÖÖ2" inot^',';2^^,numm0,123 4380 VB Vlissingen di wo do vi za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1