Bouw voor senioren Hulst vlot PZC Tachtig uur taakstraf voor slaan serveerster Stevige pc! .JTéTTS Nieuwe vogeluitkijkpost in Saeftinge Grenspalen doorstaan tand des tijds Man uit Hulst krijgt maand cel voor doodhongeren hond Mogelijk oplevering in oktober z 14 Gebedsdienst luidt carnaval Aardenburg in mËm nen. Boven de winkels en kanto ren die binnen de wallen - Dub bele Poort en 's Gravenhofplein - gerealiseerd moeten worden, zijn appartementen voorzien. Van die woningen zou een aan tal speciaal op ouderen gei'icht kunnen zijn. De gemeente in ventariseert samen met de cor poratie ook nog een aantal an dere locaties. Of daar geschikte bouwplaatsen bij zijn, durft wethouder W. Kaijser nog niet te voorspellen. Over een maand of twee moet meer duidelijk zijn. Vijftigplussers mogen in de rij staan voor huurwoningen, ook de belangstelling voor koopwo ningen in de nabijheid van het centrum is groot. De 24 twee onder-één- kapwoningen tus sen Zoetevaart en Steensedijk, de 'robuuste stadsvilla's' op het voormalige Milockterrein, na deren hun voltooiing. De bouw van de luxueuze Residentie Reynaerde aan de Stationsweg heeft wat vertraging opgelopen, onder meer doordat de bodem sanering wat langer duurde dan gehoopt. Maar intussen is de aanleg van de parkeergarage onder het complex begonnen en moet binnen afzienbare tijd aan de appartementen kunnen wor den begonnen. De invulling van het vroegere Ravelijnterrein aan de Zand straat is ook de slotfase inge gaan. De eersten van de zeven te verrijzen woningen krijgen ge stalte. Ondanks al die bouwac tiviteiten staat de gemeente Hulst te springen om aannemers groen licht te geven ook elders bij de binnenstad aan de slag te gaan. Zo zouden op twee plaat sen aan de Tivoliweg nog flink wat huizen neergezet kunnen worden: op het perceel van de voormalige tuinderij De Wolf en - grootschaliger - op het terrein van het voormalige Jansenius- college. door René Hoonhorst HULST - De bouw van twaalf seniorenappartementen en twee kantoren aan het Stationsplein in Hulst verloopt voorspoedig. De Woonstichting Hulst, de op drachtgever, hoopt dat de nieu we bewoners in oktober het do zijn ouderenwoningen kunnen betrekken. Hoewel de corporatie de laatste jaren in Hulst behoorlijk wat woonruimte voor senioren schiep, is de markt voor oude renwoningen nog lang niet ver zadigd, weet woordvoerder J. Valckx van de Woonstichting. Na de bouw van twee com plexen aan de Van der Maelste- deweg, één appartementenge bouw aan de Steenpit en een aantal woningen aan de Minne brugstraat en de Tuinstraat is de vraag naar huurhuizen voor ou deren niet verminderd. Valckx: „De appartementen aan het Stationsplein zijn al lang verge ven. De wachtlijst voor senio renwoningen is er nauwelijks mee afgenomen en groeit ge woon door." De Woonstichting overlegt met de gemeente Hulst over het bou wen van meer huizen voor oude ren in en om de binnenstad. Veel is daarbij afhankelijk van de uitvoering van de BAM-plan- Doedagen GOES - Het Ambachtscentrum in Goes verzorgt op 27 en 28 fe- burari en op 1 maart de voor- jaarsdoedagen. Kinderen kun nen zich ti j dens die dagen, tegen een vergoeding, creatief uitle ven met armbandjes, oorbellen en boekenleggers maken, boet seren, glas decoreren, kaarsen maken en kleuren of een kaart borduren. De doedagen duren van 13.00 uur tot 17.00 uur. zaterdag 24 februari 2001 door Pascalle Cappetti TERNEUZEN - Officier van justitie A. Flikweert is duidelijk een warm dierenliefhebber. De verwaarlozing met de dood als gevolg van een hond door een 25-jarige Hulstenaar ging hem behoorlijk aan het hart. Hoewel de verdachte vrijdag tijdens de zitting van de politierechter niet aanwezig was, laste hij speciaal een moment in om de zaak toch te kunnen behandelen. „Om te voorkomen dat mensen op deze manier met hun dieren om gaan." 'Buitengewoon triest en kwa lijk'. noemde hij het geval van de zwarte Amerikaanse Staf fordshire, een soort pitbull, die in april vorig jaar door de ver dachte in een woning aan de Gistellelaan in Axel in de steek was gelaten. Weliswaar voor zien van een bak water en twee •kilo voer, maar dit was bij lange na niet voldoende om meer dan een maand op te leven. De ver dachte was eerst vijf dagen bij zijn zus geweest, maar keerde ook daarna niet meer terug naar de woning. 'Junkenstreken', verklaarde hij later tegenover de politie. Buurtbewoners zagen op een gegeven moment dikke zwarte vliegen op de ramen zitten. Toen de politie op 6 mei poolshoogte kwam nemen, kwam hen via de openstaande balkondeur een geweldige stank tegemoet van de hond, die al in staat van ont binding verkeerde, en van uit werpselen. De hoge tempera tuur van dat moment had het ontbindingsproces nog eens versneld, gaf Flikweert aan. „Het dier is gewoon verhongerd en in zijn eigen vuil omgeko men." Gezien de ernst van de zaak vond hij vier weken onvoor waardelijke gevangenisstraf op zijn plaats. Politierechter G. van Unnik hechtte al evenmin aan de 'junkenstreken' en zag geen reden een andere straf op te leggen aan de man, die momen teel al in de gevangenis van Dor drecht zit. Heel wat milder was hij voor een 37-jarige man uit Terneuzen die op 2 maart vorig jaar in Terneu zen was betrapt op rijden onder invloed. De alcoholtest wees uit dat hij ruim twee keer teveel had gedronken, maar het was niet de eerste keer dat hij in de fout was gegaan. De man zat nog in zijn proeftijd en er hing hem nog een boete van 2500 gulden en een ontzegging van de rijbevoegd heid van twaalf maanden boven het hoofd. In principe zou deze ontzegging, met de nieuwe overtreding er bovenop, zo geëf fectueerd kunnen worden, maar Van Unnik bleek gevoelig voor zijn persoonlijke omstandighe den. „Dit heeft me mijn huwelijk ge kost en zal me ook mijn baan kosten", gaf de verdachte te kennen. Officier Flikweert trok zich daar niets van aan. Hij oor deelde dat de man bewust een risico had genomen door toch opnieuw dronken in de auto te' stappen. „U was een gewaar schuwd mens. U zult waar schijnlijk uw baan verliezen, dat is een heel zware conse quentie." De politierechter wilde het zo ver niet laten komen. Hij wilde de proeftijd met een jaar verlen gen. Voor de nieuwe overtreding legde hij echter 1350 gulden boete en drie maanden onvoor waardelijke ontzegging op. Ook haalde hij de oude boete van 2500 gulden weer van stal. Verkoper voor telersvereniging GOES - De nieuwe telersvereni- ging Bundeling Aardappelen Maakt Macht (BAMM) heeft M. Kaan aangesteld als onderhan delaar. Hij gaat komende tijd de consumptie-aardappelen van de BAMM-ledcn verkopen. Kaan is directeur van Agro Tra- de. Hij was tien jaar bij twee aardappelverwerkende bedrij ven vérantwoordelijk voor de inkoop van aardappelen. Agro Trade gaat alleen voor BAMM aardappelen verhandelen. De telersvereniging voert ko mende weken gesprekken me!' aardappeltelers buiten Zuid west-Nederland. Onderwerp is| toetreding tot de club. Vanuit de observatiepost kunnen de vele foeragerende, rustende en broedende vogels op het gemak worden gadegeslagen. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst EMMADORP - Beter een goe de buur dan een verre vriend. Bestuur en directie van de stichting Het Zeeuwse Land schap onderschrijven dat spreekwoord. Electrabel, de exploitant van de kerncentra les van Doel, mag niet zo'n ge schikte buurman lijken voor het grootste brakwaterschor van Europa, het Verdronken Land van Saeftinge. Maar de genereuze buurman deed de stichting een superdeluxe vo gelobservatiehut cadeau, die vrijdag in gebruik werd geno men. Als leverancier van kernener gie was Electrabel tot voor kort een haast natuurlijke vij and van natuurliefhebbers en milieubeschermers. De stroomproducent profileert zich cle laatste jaren echter steeds meer als voorvechter van de belangen van natuur en milieu. Eerst door het vrij ver strekken van fietsen en fiets routes om de natuur in de om geving van de kerncentrales te ontdekken. Vervolgens door vissen te kweken in koel vij vers en de koeltorens geschikt te maken als broedplaats voor slechtvalken. Om die slechtvalken en vooral de vele foeragerende, rustende en broedvogels op het gemak gade te slaan, schonk Electra bel Het Zeeuwse Landschap een observatiehut. Ornitholo gen en vrijetijdsvogelaars hadden de kijkhut nog liever honderd meter verder op de gasdam gezet. De eigenaars van de leidingen, onder wie Delta Nuts en Dow, en de ge meente Hulst, vanwege wel standsnonnen, vonden die plek minder geschikt. „Jammer", vinden Saeftinge- gidsen J. Maebe en J. Mille- naar. „Maar aan de rand van het plateau bij het gasstation tussen Emmadorp en de Noord staat de uitkijkpost ook goed. Het is gewoon een prachtige voorziening voor Saeftinge." Veel vogels die een hoog-wa- ter-vluchtplaats (HWV in vo gelaarsjargon) zoeken, komen vlak voor de hut rusten. Met een verrekijker of telescoop kan het intieme leven van de gevederde vrienden tot in de tails worden waargenomen. Maebe en Millenaar verwer pen de kritiek van enkele zwartkijkers, die vinden dat Het Zeeuwse Landschap heult met de vijand om de verplaats bare, twee verdiepingen tel lende, van speciaal hout ge maakte en dus tienduizenden guldens kostende observatie hut in de wacht te slepen. Stichtingsvoorzitter C. Kos- tense verhulde niet dat Het Zeeuwse Landschap vindt dat een observatiehut hoort bij een uniek 'groot, nat en dyna misch' natuurgebied als Saef tinge. Dat Electrabel die noodzakelijke voorziening mogelijk maakte, geeft nog maar eens aan dat goed na buurschap iets betekent voor de Vlaamse kernenergiesector. De vogelobservatiehut is voor iedereen open. Vogelaars en fietsers kunnen er in alle rust genieten van de natuur en de vogels. Mensen die tijdens slecht weer willen schuilen, kunnen er ook terecht. In de hut tocht het nu weliswaar nog vreselijk, maar de kijkgaten moeten nog worden voorzien van luikjes om dat euvel terug te dringen. De wind blijft overigens im mer voelbaar in de kijkhut, omdat er een open kap boven de tweede verdieping is. Het dak is niet dicht gemaakt om bezoekers zoveel mogelijk te laten genieten van een prach tig, weids uitzicht. Vandaag, zaterdag 24 februa ri, verzorgen Saeftingegidsen tussen 10.00 en 15.00 uur dijk- wandelingen vanaf de vogel hut. Het bezoekerscentrum in het twee kilometer verder ge legen Emmadorp is vandaag tussen 10.00 en 16.00 uur gra tis toegankelijk. AARDENBURG - „Hand in hand, oog in oog. Alle kleuren van de regenboog." Voordat het Uulehat volledig uit zijn bol gaat, werd vrijdagavond in de rooms-katholieke kerk te Aar denburg een gebedsdienst ge houden. Het thema van de dienst was 'Alle kleuren'. Kleu ren die tijdens het komende leu- tefeest een belangrijke rol spe len. De kerk was ook deze keer weer goed gevuld. Door de jaren heen is de dienst uitgegroeid tot een bijeenkomst, die vaak in het te ken staat van een lach en een traan. Het werd een sfeervolle dienst, waarin op luchtige, maar ook ernstige toon werd stilgestaan bij de vreugde en het verdriet in het leven. Voorgan gers waren Hendrik de Vrieze, Emmy de Rooy en Paul Scher- beijn. De liederen van het kinderkoor ondersteund door een combo onder leiding van Freddy Moens en de Koninklijke Muzieksocië- teit Aardenburgsche Fanfaren met als dirigent Erwin Swim- berghe vergasten de aanwezi gen op een luchtig geheel met veel zang en muziek. De dienst werd geopend met het lied 'Alle Kleuren', waarin opgeroepen werd elkaar de hand te reiken en te dromen van betere tijden. „Of je huid nu donkerder of bleker is dan de mijne laat ons proberen elkaar niet te vermijden. Tijdens de herdenking van de overledenen werd uitgebreid stilgestaan bij het overlijden van Mieke van Daele. Mare Moens noemde haar een illuste re persoonlijkheid, die voor de leden van de Carnavalsstich ting de Nachtuuln veel heeft be tekent. Ze werd beschouwd als de moeder van de bouwploeg 'Couraozje'. Moens memoreer de haar uitspraken en de rol als schatbewaarder van de ploeg. De stemmige dienst werd afge sloten met het volkslied van het Uulehat dat uit volle borst door de aanwezigen werd meegezon gen. Voorzitter Erik de Cocq no digde daarna alvast iedereen uit zich in het feestgedruis te stor ten. Vandaag vindt om 10 uur op het Kaaiplein de spectaculaire ope ning plaats. Na de sleutelover dracht in het Dorpshuis, vertrekt vanaf 14.00 de zesen twintigste carnavalsoptocht door de straten van het Uulehat. De Cocq deelde mee dat het deelnemersaantal met honderd personen is toegenomen ten op zichte van vorig jaar. Het Uule hat is er klaar voor. door Pascalle Cappetti TERNEUZEN - Een 32-jarige man uit Philippine kreeg vrij dag een taakstraf van tachtig uur opgelegd. Daar komt nog 24 uur bovenop van een eerdere veroordeling. De man had op 24 juni vorig jaar in een café in Ax el een serveerster geschopt en gestompt. Door de mishande ling liep de vrouw een gekneus de rib en neus op. De man was die avond in dron ken toestand het café binnenge stapt en had om onduidelijke re den de vrouw tegen de grond gewerkt en een kopstoot ver kocht. Zij wilde hem geen bier meer geven, omdat hij al genoeg had gehad. Zelf wist hij vrijdag bij de politierechter van het hele voorval niets meer af. De man kreeg vorig jaar al een werkstraf voor een ander feit, maar deze heeft hij nooit volle dig uitgevoerd. De officier van justitie A. Flikweert wees er op dat de man al verschillende ma len met justitie in aanmerking was gekomen en al voldoende kansen had gehad zijn leven te beteren. Daarom zag hij niets in een werkstraf, maar moest de man nu maar eens zitten en wel twee maanden onvoorwaarde lijk. „Een werkstraf is wat mij betreft over." Rechter G. van Unnik vatte de eerdere 'akkefietjes' niet licht op, maar hij prees de man dat hij inmiddels werk maakt van zijn drankprobleem. Daarom kwam hij tot een taakstraf van tachtig uur dienstverlening plus de 24 uur, die hij nog van de vorige keer tegoed had. Bloeduitstorting De zaak van een mishandeling van een cafébaas in Sas van Gent op 4 juni vorig jaar, bleek voor de rechter lastiger. De ge tuigenverklaringen waren niet erg overtuigend en de verdach te, een 32-jarige Sassenaar, had tegenover de politie nog nimmer een verklaring afgelegd. Toch meende de cafébaas dat hij die nacht een tand door de lip en een bloeduitstorting is geslagen door de man, die hij kort daar voor de toegang tot het café had geweigerd. Volgens advocaat F. de Vlees- schauwer is het allemaal anders gegaan en heeft zijn cliënt geen klappen uitgedeeld. Hij trok de verklaring van een bezoeker van het café in twijfel, omdat die de mishandeling in het hal letje amper gezien kon hebben vanaf de bar. Bovendien was het volgens de raadsman opmerke lijk dat er enkele weken over heen waren gegaan, voordat de getuige zich bij de politie had gemeld. Politierechter Van Un nik oordeelde dat de zaak om die reden maar moest worden aan gehouden, om deze getuige on der ede aan de tand te kunnen voelen. Speciaal voor de lange winteravonden: de extra rijk gevulde familie pc Gelualskurt Toetsonboid Monitor Miditower ATX Goldllne Gigabyte 71XE4 AMD Athlon "Thunderblrd" 1 Ghz 64Mb SDRAM PC133 Elsa Erazorlll LT32Mb AGP TNT2-m64 3,5" 1.44Mb Samsung 20.4 Gb UDMA 100 Samsung SW208 8x 4x 32x speed Twister 56k PCI intern Labs Soundblaster 128 PCI A1.2* 120W Dynamic Bass boost 101 keys Windows98 PS/2 107S 17" PS/2 Windows' Millennium NL met CD Operating Syster Overige Software Maglx MP3 Studio XEO, Nat. telefoongids .^COMPUTMPRODUCfSi door Pascalle Cappetti MALDEGEM - Een roestplekje hier en daar. Of een klein deukje in nummer 348, op de grens van Maldegem en Eede. Maar over het algemeen zien de gietijzeren grenspalen er prima uit. Geen van de pa len op het grensgebied van Maldegem is de afgelopen jaren om onverklaarbare reden opgeschoven of spoorloos verdwenen. Geen bemerkingen, concluderen de bur gemeesters dan ook eensgezind. De eerste burgers van Sluis-Aardenburg, Sint Laureins, Damme en Maldegem na men hun taak vrijdag serieus op. Natuur lijkzouden ze even halt houden bij café De Tol in Eede, maar niet te lang. Want er moesten die middag zeker negen grenspa len worden 'geschouwd'. Om bij sommige te komen, moesten ze diep de weilanden in, maar ondanks het gemis van kaplaar zen, klonk er geen gemor. De burgemeesters hebben de wettelijke taak om de zoveel tijd, de conditie van de grenspalen te controleren en hun conclu sie te rapporteren aan de gouverneur van de provincie Oost-Vlaanderen en de com missaris van de Koningin in Zeeland. Dit jaar werd besloten om dat voortaan in ge zamenlijkheid te doen, een keuze die voortvloeit uit de innige contacten tussen de Verbroederde Grensgemeenten. Een contact dat zelfs zover gaat, dat als het aan Cees van Liere (Sluis-Aardenburg), Johan De Roo (Maldegem), Jozef Van Braekel (Sint Laureins) en Dirk Bisschop (Damme) ligt, wordt omgezet in een heuse fusie. Dat konden ze - nu ze toch voor de schouwing bij elkaar zaten - best even be kokstoven in de burgemeesterskamer van De Roo. Om daarna met z'n allen in een jeep te kruipen om de palen te aanschou wen. De rijksgrens is vastgelegd volgens de conventie van Maastricht in 1843. In pro cessen-verbaal werd exact bepaald waar de grenspalen moesten staan. Vroeger, voordat de gietijzeren exemplaren hun in trede deden, werd zelfs precies omschre ven hoeveel liter cement en kilo ijzer er in de betonnen palen moest. Deze palen doen nu dienst als hulp- of reservepalen. Franse slag Dat de grens ondanks de nauwkeurige grensbeschrijving al decennia lang voor interpretatie vatbaar is en destijds met de Franse slag is getrokken, bleek tijdens de schouwing aan de Graaf Jansdijk bij Eede. Daar stuitten de burgemeesters op de wonderlijke situatie dat acht wonin gen op het grondgebied van Sint Laureins sinds 1953 van de ene op de andere dag geen uitgang meer hebben. De provincies bepaalden toen dat de grens niet qan de ene kant van de Graaf Jansdijk lag, maar juist aan de andere kant. Een hek van prikkeldraad vlak voor hun deur belem merde vanaf dat moment de uitweg naar de inmiddels verdwenen grintweg. Vredesrechter ,Het was inderdaad Nederlands grondge bied, maar tegenwoordig zou zoiets niet meer voorkomenDan zou via overleg zijn geprobeerd een oplossing voor de bewo ners te zoeken. Maar toen moest de vre desrechter er aan te pas komen om de mensen via een recht van overpad, een uit gang op de Oosthoek te verschaffen", wijst Van Braekel zijn collega's op de ab surde situatie. Voor één woning is er hele maal geen regeling getroffen.,Ik snap nog steeds niet hoe die mensen bij hun huis moeten komen. Ze zijn aangewezen op de goede wil van de achterburen." ..'«If.; w. Burgemeester C. van Liere van Sluis-Aardenburg voorop, gevolgd door J. de Roo van Maldegem, J. van Braekel van Sint Laureins en Dirk Bisschop van Damme op weg naar de grenspaal bij Sint Laureins. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 72