Ondernemers krijgen vraagbaak iMni Ma PZC Horecadiploma voor asielzoekers PZC Café in Lamswaarde dicht tijdens carnaval na late brandcontrole Reinaerts Streken in de Vier Ambachten Wethouder breekt lans voor asielzoekers WD-fractie Oostburg blijft pleiten voor verdere verlaging ozb Centraal aanspreekpunt voor Terneuzense middenstand 13 Sas maalt niet om windmolen Statenleden sluiten aan bij The Bet WISE wil actie tegen kerntransport Thijs Kramer weg bij ZMF Een rietje is niet alleen om limonade mee te drinken Nieuw infoblad parochies zaterdag 24 februari 2001 WESTDORPE - De gemeente Sas van Gent zal geen bezwaar maken tegen de bouw van een windmolen aan de rand van na tuurgebied Canisvliet bij Westdorpe, juist over de grens. De windturbine, die inclusief wieken maximaal 130 meter hoog zal meten, wordt gebouwd op Belgisch industrieterrein. Voor Sas geen reden genoeg om de Belgische autoriteiten te vragen uit te kijken naar een andere locatie. „Binnen een cirkel van vijfhonderd meter is er geen foura- geer- of broedgebied voor vogels en op Nederlands grondge bied zijn er in een zelfde straal ook geen woningen", verklaart beleidsmedewerker P. Claeijs namens het gemeentebestuur. „Je zou eventueel kunnen discussiëren over visuele hinder. Voor de een is het uitzicht vanaf De Canisvliet op een wind molen vervelend, terwijl een ander zich er helemaal niet aan stoort." MIDDELBURG - Leden van de Statencommissie Ruimte, Milieu en Water doen de komende twee maanden een poging om 'snel en pijnloos' hun persoonlijke uitstoot van broeikas gassen met acht procent te verminderenZe kunnen dat berei ken door besparingen te doen op het directe (stroom en gas) en indirecte (papier, afval, inkopen, vervoer, water) energiever bruik. De commissieleden sloten vrijdag met milieugedeputeerde A. J.G. Poppelaars een weddenschap af. Als de besparing lukt, staat daar een zonnepaneel voor een goed doel tegenover. Mis lukt het, dan moet de'gedeputeerde een dagje per betjak (fietstaxi) vervoerd worden (hetgeen een van de commissiele den al deed verzuchten: 'als hij maar geen afspraak in Den Haag heeft'). Met de weddenschap ondersteunt de commissie de jongerenactie The Bet, waarbij in zes maanden acht pro cent CO, bespaard wordt. BORSSELE - Actiegroep WISE roept op tot actie tegen de transporten van hoog-radioactièf afval van de kerncentrale in Borssele naar de opwerkingsfabriek in Frankrijk. WISE doet de oproep na een uitspraak van de Middelburgse recht bank, die dondei'dag in kort geding bepaalde dat milieuorga nisatie Greenpeace de transporten niet langer mag blokke ren. WISE noemt die uitspraak zinloos en gevaarlijk. Volgens de groep is het in een democratie gebruikelijk acties eventueel achteraf aan een rechter voor te leggen, als daarbij sprake was van een overtreding of misdrijf. Verder mogen burgers protes teren tegen beslissingen die vergaande gevolgen kunnen heb ben voor hun veiligheid en gezondheid. Volgens WISE wor den in Borssele door een noodverordering veel basisrechten van burgers opzij gezet en daarom roept de groep op tot actie bij het volgende kerntransport, op 1 maart. GOES - Het hoofd groene ruimte van de Zeeuwse Milieu Fe deratie, M. Kramer, vertrekt. Hij stapt per 1 mei over naar Staatsbosbeheer, regio West-Brabant/Deltagebied. Kramer zal zich vanuit het regiokantoor in Middelburg vooral bezig gaan houden met Zuid-Holland. Hij was ongeveer 16 jaar ac tief bij de ZMF en groeide uit tot het gezicht van de organisa tie bij de belangenbehartiging van natuur, landschap en pla nologie. Kramer zorgde ervoor dat die belangen volwaardiger gingen meetellen in het (overheids)beleid. Hij wordt gezien als de geestelijk vader van het groene poldermodel in Zeeland. Thijs Kramer is de animator van het plan Tureluur, dat voorziet in grote nieuwe natuurgebieden langs de zuidkust van Schou wen en op Tholen. door Wilma Valk BRESKENS - Dat een rietje er niet alleen is om limonade mee te drinken, leerden de kinderen van groep 5 en 6 van de basisscho len van Breskens gisteren van dirigent Jo- han le Grand van muziekvereniging Bres- kcns-Groede. Al ruim 15 jaar bezoekt de vereniging eens per jaar de scholen in Breskens en Groede, om de kinderen iets te leren over muziekin strumenten en vooral leerlingen te werven voor de muziek. „Nieuwe leden zijn onmis baar voor het voortbestaan van de vereni ging", aldus Le Grand, „ik geef uitleg over de instrumenten van de aanwezige muzi kanten, de geschiedenis, hoe ze werken en hoe ze aangeblazen worden en we laten even horen hoe het klinkt. Het aanblazen van zowel een klarinet als een saxofoon geschiedt met een rietje, leer den de kinderen. Om te laten zien hoe een voudig of misschien hoe moeilijk het is, waren er drie leerlingen van de openbare basisschool Manon Ritico, Niek Haartsen (trompet) en Stephan v. d. Linde (saxofoon), tevens leden van de muziekvereniging, aan wezig om een staaltje van hun kunnen te ge ven. „Ze spelen nog niet echt mee", vertelt Le Grand, „ze moeten nog een tijdje naar de muziekschool." Kinderen van groep 5 en 6 van de basisscholen van Breskens luisteren aandachtig naar de uitleg van dirigent Johan le Grand (midden) van muziekverenigingBreskens-Groede. foto Peter Nicolai Gaan de jonge leden van de harmonie naar de muziekschool in Oostburg, nieuwelingen voor de drumband krijgen individueel les van instructrice Katja Haartsen in repeti tielokaal 'De Uitkomst' in Breskens. Katja gaf ook vrijdag uitleg over de drumband: „Op de juiste manier roffelen kost al vlug een jaar oefenen. Een groot aantal leden van de harmonie en drumband van Breskens-Groede had voor dit bezoek aan de drie scholen van Breskens een dag vrijgehouden. Groede moet weer een jaar wachten, de school wordt er ver bouwd en er was dit jaar helaas geen ruimte voor de demonstratie van de muziekvereni ging- 'door Wout Bareman TERNEUZEN- De Terneuzense Ondernemers Vereniging (TOV) opent in april een 'huis voor de middenstand'. Het kantoor wordt ondergebracht in het por taal van de Grote Kerk aan de Noordstraatpromenade. Mid denstanders en andere onderne mers uit de kern Terneuzen kunnen er terecht met alle mo gelijke vragen en problemen, die eventueel worden doorge sluisd naar de gemeente. Voorzitter A. Stoffels van TOV: „Het moet een centraal aan spreekpunt worden, waar on dernemers terecht kunnen met door Lilian Dominicus OOSTBURG - De Oostburgse WD-fractie blijft pleiten voor een verdere verlaging van de on roerende zaakbelasting (ozb) in de gemeente. De burgers moe ten door de forse stijging van de waarde van de woningen voor het jaar 2001 meer gaan betalen dan vorig jaar. Het college van B en W stelt wel iswaar voor de tarieven te verla gen, opdat de waardestijging niet volledig op het bordje van de inwoners komt, maar deson danks moeten de burgers netto ruim twintig procent meer op hoesten. De tarieven voor de ozb zijn in de gemeenteraadsvergadering van december nog aangepast. Toen was echter nog niet bekend met hoeveel procent de waarde van de huizen zou zijn gestegen. Net zoals bij veel andere ge meenten in Nederland bleken de geschatte prijzen voor de wo ningen met meer dan vijfender tig procent te zijn verhoogd. Voor de oppositiepartij VVD is de absolute verhoging van de ozb onacceptabel en zijheeft daarom tijdens de commissie vergadering financiën van de door Sheila van Doorsselaer LAMSWAARDE - De exploi tanten van café De Vier Jaarge tijden in Lamswaarde zijn woe dend op het college van B en W van Hontenisse. Het café is vol gens hen veel te laat gecontro leerd op brandveiligheid. Nu kunnen de geconstateerde man dementen niet op tijd voor car naval worden aangepakt en moeten de deuren gesloten blij ven. Volgens burgemeester A. Vogelaar is meerdere malen contact opgenomen met de ex ploitanten voor de controle, maar gaven zij steeds niet thuis. De Vier Jaargetijden werd afge lopen maandagavond door af gevaardigden van de gemeente en brandweer gecontroleerd op brandveiligheid. Tijdens die controle is gebleken dat een aantal punten niet in orde was. Zo ontbreken bijvoorbeeld zo geheten panieksluitingen op de deuren. De exploitanten vragen zich in een vinnige brief aan het REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman M.E. de Bruijn P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S.van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl vragen over vergunningen, met klachten over de parkeerpro- blematiek en alle mogelijke andere zaken. De baliemede werker probeert daar waar mo gelijk de vragen te beantwoor den en als dat nodig is, wordt direct contact opgenomen met het stadhuis. Op die manier wil len we de belangenbehartiging van de ondernemers stroomlij nen." TOV werd twee maanden gele den opgericht als koepelorgani satie van de ondernemersver eniging City Terneuzen, Axelsestraat en omgeving, Zuidpolder. Serlippenspolder, Haaimanweg/Industrieweg en Handelspoort. Stoffels: ,,We gemeente Oostburg vrijdag middag aangekondigd, tegen het door B en W voorgestelde nieuwe tarief voor de ozb te stemmen. Wethouder L. Wille van financi en (PvdA) had gisteren, net als de meerderheid van de politieke partijen, echter geen oren naar het pleidooi.,Ik heb het idee dat de WD al vanaf de voorjaars nota moeite heeft met dit onder deel", constateerde hij. Maar we hebben veel te doen in Oost burg en je moet eerst sparen om iets te gaan doen. Voor WD-fractievoorzitter J. Provoost was de opmerking aanleiding om het nut van een aantal op stapel staande projec ten in de gemeente Oostburg aan de kaak te stellen. „De am bities mogen niet langer opge schroefd worden, omdat de weerstand van alle dag parten gaat spelen." Bijna alle andere fractieverte genwoordigers konden zich vin den in de woorden van de wet houder. Alleen M. Janssen-van Ligten van D66 hield nog een klein voorbehoud, omdat het voorstel voor de tariefvaststel ling pas kort voor de vergade ring was opgestuurd. college af waarom zij pas op het laatste moment zijn gecontro leerd. „De pandeigenaar heeft aangegeven geen kans meer te zien alle aanpassingen voor het carnavalsweekend te realise ren", schrijft een van de exploi tanten, G. Vermeulen. „De inschrijving voor de carnavals optocht in De Vier Jaargetijden kan nu niet doorgaan." Volgens Vogelaar is het de eigen schuld van de exploitanten en pandeigenaar dat ze hun zaken niet op orde hebben. Vogelaar: „Vanaf 2 januari zijn we al be gonnen met controles van onze dertig horecabedrijven. Ook De Vierjaargetijden is aangeschre ven voor een afspraak, maar we kregen steeds geen reactie. We hebben uiterst veel moeite moe ten doen de exploitanten te pakken te krijgen. Toen dat uit eindelijk lukte, had de pandei genaar nog een week om de te kortkomingen in orde te maken. Vervolgens bemerkten wij dat de eigenaar niet bepaald bereid willig was geld uit te geven voor de aanpassingen. Ik vind het dan ook beneden alle peil dat de exploitanten ons zo'n brief dur ven te schrijven. Inkomsten De exploitanten schrijven dat zij door de sluiting tijdens car naval inkomsten mislopen en dat ze daardoor niet kunnen in vesteren in de opgelegde aan passingen. Zij gaan het café nu sluiten, wat tot gevolg heeft dat biljartvereniging 'Ons Ver maak', fanfare 'Vrijheid Een dracht' en schutterij 'De Vrede' hun onderkomen kwijt zijn. „Wij houden B en W verant woordelijk voor deze gebeurte nissen", aldus Vermeulen. Het café staat nu al te huur. Volgens de exploitanten zouden burgemeester en wethouders sportkantines en dorpshuizen voorrang hebben verleend bij de controles. Ook deze aantijging spreekt Vogelaar tegen. Advertentie WINKELINRICHTING V/D REEPE GOES uitgevoerd door: Kapelle - Tel. 0113-344151 gaan nu eerst een jaar kijken hoe het allemaal loopt en ver volgens zullen we ook de overige kernen erbij betrekken. In het verleden kende Terneuzen al eens een ondernemersfederatie, maar die stierf een stille dood. Nu moet het anders en beter." De ondernemerskoepel neemt ook het evenementenbureau van Centrummanagament Ter neuzen onder z'n hoede. Daar naast wordt samenwerking gezocht met de horeca-organi- saties en met de VW. „Want de Terneuzen-promotie zoals het Centrummanagement - een sa menwerkingsverband van ge meenten, banken en onderne mers - die voor ogen staat, is tot nu toe nog niet helemaal uit de verf gekomen. Samen met de VW willen we meer reclame gaan maken voor Terneuzen als stad aan het water. De Schelde- boulevard, die dit jaar tot aan verpleeghuis Ter Schorre in Ter- neuzen-Oost wordt aangekleed, staat daarbij centraal. Maar ook de Markt moet snel worden aan gepakt, zodat de verblijfsfunc- tie die zo'n plein traditiege trouw heeft, beter uit de verf komt." Winkelgebieden TOV gaat zich ook meer be moeien met de ontwikkeling en invulling van bestaande en nieuwe winkelgebieden, te be ginnen met de Kop van de Noordstraat, de Axelsedam en het Schuttershof gebied. „En in een wat later stadium zullen ook het voormalige terrein van De Hoop aan de Kennedvlaan en de terreinen aan de Beurtvaartka- de moeten worden ingevuld. Over de wijze waarop denken we graag mee. Het masterplan, dat B en W daarvoor medio maart presenteren, is daarbij een belangrijk instrument.." Stoffels stelt vast dat in het ver leden vele pogingen zijn ge waagd om de ondernemersver enigingen in Terneuzen te overtuigen van de noodzaak nauw samen te werken. „Het leidde meestal tot niets. Nu heb ik echter de indruk dat iedereen doordrongen is van het belang van die samenwerking. Het 'huis van de middenstand' kan een belangrijk bindmiddel zijn." door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Zestien tijdelij ke bewoners van de asielzoe kerscentra in Zuiddorpe, Cad- zand en Sluiskil voltooiden de voorbije week met succes de op leiding voor assistent horeca aan het ROC Westerschelde in Terneuzen. Vrijdag ontvingen de asielzoekers uit handen van projectleider T. van der Hel in het schoolrestaurant het eind diploma. Acht cursisten kwa men een beetje kennis tekort, maar hen wacht begin maart een herkansing. In totaal meldden zich vorig jaar 28 ontheemden aan voor het scholingsproject. Na twintig weken vier dagen les per week bleken er slechts vier deelne mers niet genegen om door te gaan tot het einde. Het project werd vorig jaar opgezet door het ROC met steun van het Rijk. De achterliggende gedachte was om asielzoekers niet alleen een nuttige tijdbesteding te bieden, maar ook nog eens een cursus of opleiding waar zij - als ze toch terug moeten keren naar hun land van oorsprong - iets aan hebben. Voor Max Lubweme, tijdelijke bewoner van het asielzoekers centrum in Cadzand, gaat het laatste echter niet op. Lub weme, afkomstig uit Congo, ge noot in zijn vaderland een uni versitaire opleiding en werkte geruime tijd als docent Frans. „Als ik terug zou moeten heb ik natuurlijk niets aan dit diplo ma. Ik heb deze opleiding alleen maar gevolgd om iets om han den te hebben. Liever had ik ge had dat mij een opleiding was aangeboden die aansloot bij mijn ontwikkelingsniveau." Ook Didier Mpiere, stammend uit Congo Brazzaville en nu woonachtig in Cadzand, vindt het spijtig dat hij als uitgepro cedeerde asielzoeker met het papiertje niets kan. „In de hore ca in Sluis en Cadzand is gebrek aan mensen. Ik heb nu een di ploma, maar omdat mij te ken nen gegeven is dat ik niet mag blijven mag ik niet in Neder land werken." Volgens A. Stallaert van het ROC Westerschelde sluit het rijksbeleid ten aanzien van de scholing van asielzoekers, dat gericht is op een terugkeer naar de thuislanden, niet aan bij de behoefte die de mensen hebben. „Het niveau van opleidingen van asielzoekers is erg divers. Daar zou je met het aanbod van dit soort proj ecten rekening mee moeten houden." Het ROC is niettemin van plan om nog voor de zomer een twee de horeca-assistentcursus te be ginnen voor asielzoekers. Na de zomer volgt dan ook nog een leergang techniek. door Edy de Witte HULST - Het museum De Vier Ambachten staat vanaf 21 april voor een groot deel in het teken van Reinaert de Vos. Met de rondreizende tentoonstelling 'Reinaerts Streken', een cul tuurgeschiedenis met de vos als gids, komen de liefhebbers tot 28 oktober flink aan hun trek ken. Momenteel loopt de expo sitie tot 11 maart in Huis Thuys- baert (Stedelijk Museum) in Lokeren. Daarna wordt nog tot 16 april geëxposeerd in het Ui lenspiegelmuseum in Dannne. De bezoeker ontdekt eerst de houding van de middeleeuwer tegenover dieren. Daarna wordt hij geconfronteerd met een schat aan dierenverhalen en fraaie illustraties. De Reinaert- naleving komt vanaf de Roman tiek aan bod met werk van on der andere Goethe, Jan Frans Willems, Stijn Streuvels, Gus- tave van de Woestijne, Felix Timmermans en Louis Paul Boon. Er wordt bijzondere aan dacht besteed aan het gebruik van de vos vóór, tijdens en na de Tweede Wereldoorlog. Tegelijk met de opening van de tentoonstelling in Lokeren door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De Terneuzense wethouder J. Baart vindt dat asielzoekers - ongeacht hun sta tus - het recht moeten krijgen om tijdelijk in de horeca aan het werk te kunnen. Baart vindt dat de rijksinstanties die over het asielbeleid gaan het niet kun nen maken om asielzoekers op leidingen aan te bieden waar ze niets aan hebben. De Terneuzense wethouder brak vrijdag een lans voor de uitgeprocedeerde ontheemden die gisteren in Terneuzen het di ploma assistent horeca in ont vangst mochten nemen, maar aan dat papiertje niets hebben zolang zij in de centra in Zuid dorpe, Sluiskil en Cadzand ver blijven. „En dat is eigenlijk absurd", merkt Baart op. „De horeca in Nederland kampt met problemen om aan mensen te komen. De krapte op de ar beidsmarkt laat zich ook in deze sector gelden en wat gebeurt er nu; er worden mensen uit Oos- werd het boek 'Reinaerts stre ken' van Jozef Janssens en Rik van Daele gepubliceerd. Dit werk verhaalt de cultuurge schiedenis van de vos van 2000 vóór tot 2000 na Christus. TERNEUZEN - De zeven rooms-katholieke parochies in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzo ne, verenigd in de Interparo chiële Vereniging Regio Mid- den-Zeeuws-Vlaanderen (IPV) gaan in het vervolg de parochia nen in de streek op de hoogte houden van ontwikkelingen binnen de eigen gemeenschap met een speciaal info-bulletin. Het Regioblad verschijnt in eer ste instantie drie maal per jaar. De eerste editie is deze week van de pers gerold en wordt de ko mende dagen bezorgd bij 7800 huisgezinnen. Dit jaar zullen de bestaande vier parochiebladen nog blijven verschijnen, maar volgend jaar gaan zij op in het nieuwe bulletin, redactievoor zitter en eindredacteur van het blad is oud-gemeentevoorlich- ter Otto Vos veld. tenrijk gehaald om in het zo merseizoen in Nederland te werken, terwijl jullie hier de vereiste papieren halen, maar tijdens jullie verblijf in Neder land niet aan de slag mogen. Baart riep - gesteund door zijn Oostburgse collega R. Leentfaar - de rijksinstanties op om nog eens goed over deze rare situatie na te denken en hij sprak de hoop uit dat de volgende lich ting cursisten - die in april aan de opleiding in Terneuzen be gint - na het behalen van het di ploma volledig aan de slag kan. (Advertentie) WINKELINRICHTING TOP 1 TOYS DE VISSER GOES uitgevoerd door: Kapelle - Tel. 0113-344151 Voorzitter A. Stoffels van de Terneuzense Ondernemers Vereniging in de deuropening van de Grote Kerk, waar het 'huis voor de middenstand' in wordt ondergebracht. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 71