Gemeente trekt uit bollenschuur voor aandeel in mensensmokkel Aanvraag vergunning illegale steiger Proefproject met vraagafhankelij k vervoer mislukt Negentig mille extra voor reconstructie van Schouwsedijk Geschiedschrijver maakt bezwaar tegen nieuwbouwplan Goes Historisch pand voldoet niet langer aan eisen ZCS jft&r geëist Informatiedag over werken in de zorg Inwoners Ovezande niet blij met urnenmuur zaterdag 24 februari 2001 door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Schouwen-Duive- land smeedt plannen voor de bouw van een nieuwe gemeen tewerkplaats voor het district West. Het huidige onderkomen, een oude bollenschuur aan de Burghseweg in Haamstede, vol doet niet meer aan de Arbo- en milieueisen. De nieuwe ge meentewerkplaats komt waar schijnlijk aan de rand van Re- nesse en wordt gecombineerd met een nieuwe brandweerga rage. De oude bollenschuur wordt afgestoten. De bollenschuur aan de Burgh seweg is geen rijksmonument, maar wel een van de laatste her inneringen aan de bloeiende bollenteelt van begin vorige eeuw in de Schouwse Westhoek. Het gebouw werd omstreeks 1915 neergezet door de familie Van Waveren uit Lisse. Zij kwa men in 1903 van Lisse naar Haamstede en hun bloembol lenkwekerij groeide uit tot een van de meest succesvolle en be kende van de Schouwse West hoek. Na de Eerste Wereldoorlog raakte de bollenkweek vanwege een groot aanbod en stijgende kosten langzaam maar zeker in het slop en in 1946 zette de fami lie Van Waveren een punt achter hun bloembollenbedrijf. De bollenschuur overleefde en werd later - compleet met het omliggende terrein van bijna twee hectare - in gebruik geno men door de gemeente Wester- schouwen als gemeentewerk plaats. Anno 2001 voldoet de schuur niet meer aan de eisen van de tijd. Andere locatie In de begroting voor 1999 van de gemeente Schouwen-Duive- land werd ruim 45.000 gulden gereserveerd voor onderzoek naar aanpassing van de bollen schuur en werd een bedrag van 450.000 opzij gezet voor de uit voeringvan die verbouwing. In middels is het gemeentebestuur tot de conclusie gekomen dat het veel beter is een compleet nieuwe gemeentewerkplaats op een andere locatie neer te zet ten. Zij wil 50.000 gulden vrij- De gemeentewerkers van District West zitten voorlopig nog in de oude bollenschuur aan de Burghseweg. maken als voorbereidingskre diet. Dat voorstel komt woensdag 29 maart aan de orde tijdens de door Abvan derSluis MIDDELBURG - De zorgsector op Walcheren houdt zaterdag 10 maart een informatieve dag in het kader van de landelijke campagne 'De Zorg. Het echte werk'. Motto van de open dag is 'Pak je kans in de zorg'. In verpleeghuis vergadering van de adviescom missie grondgebiedszaken, openbare werken en milieu. De ze wordt gehouden in de kantine van het gemeentehuis in Zierik- zee. In Zierikzee werd vorig jaar een gloednieuwe gemeente werkplaats voor het district Midden in gebruik genomen. Eind juli dit jaar wordt een nieuwe gemeentewerkplaats in Oosterland opgeleverd voor het foto Marijke Folkertsma district Oost. Wanneer de nieu we werkplaats voor het district West er komt, is nog niet be kend. Centrum Vakopleiding en de Hogeschool Zeeland. In 't Gasthuis laten de deelne mende organisaties zien hoe het is om te werken in de gezond heidszorg. Er worden video films vertoond over het werken bij de deelnemende instellingen en over het nieuwe opleidings stelsel in de zorg. 't Gasthuis aan de Noordpoort- plein in Middelburg wordt tussen 10 en 16 uur een informa tiemarkt gehouden. Op de informatiemarkt zijn vertegen woordigd: ziekenhuis Walche ren, Thuiszorg Walcheren, de SVRZ regio Walcheren, Arduin, stichting Het Gors, Emergis, Stichting Werkt voor Ouderen, de Stichting Protestant-Chris telijke Ouderenzorg op Walche ren, zorg- en verpleegcentrum Jacob Roggeveen en zorgcen trum Rustenburg. Daarnaast wordt medewerking verleend door de arbeidsbureaus uit Vlis- singen en Middelburg, het mo biliteitsbureau ViaZorg en de regionale opleidingsinstituten zoals het ROC-Zeeland, het door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 33- jarige man uit Vlissingen is gis teren bij de rechtbank in Mid delburg wegens mensensmok kel zes jaar cel geëist. Zijn 41- jarige broer, een Zaandammer, hoorde dezelfde straf tegen zich eisen. Volgens officier van justitie J. Groen ziet de broers als leiders van de mensensmokkel. Tegen vier medeverdachten - 40,32,31 en 30 jaar -, afkomstig uit Den Haag en Zeist werden voor hun rol 27 maanden tot 3 jaar gevor derd. De Vlissinger heeft eerder voor mensensmokkel celstraf fen in Noorwegen en Frankrijk uitgezeten.,,De broers zijn be kende namen in de wereld van de mensensmokkelaars. Ze zijn al tien jaar bezig", wist Groen. Vijf van de zes verdachten zijn van Sri Lankaanse afkomst. De officier sprak tijdens zijn requi sitoir zijn afschuw uit over de smokkelp raktijken. „De vreem delingen zijn onder erbarmelij ke omstandigheden vervoerd, terwijl hun toekomst uitzichtlo- zer is dan in het land van her komst." Üit een onderzoek is ge bleken dat zeventig procent van de asielzoekers in Nederland voor hun reis hebben betaald. Grof geld Groen was ervan overtuigd dat de mannen ook contacten met andere smokkelorganisaties hadden. Voor de reisjes zou grof geld zijn betaald. „De verdach ten hebben grote sommen geld verdiend. Het winstbejag staat tegenover ideëele motieven. Mensen zijn in kofferbakken en bagageruimten gestopt. Het zijn mensonterende omstandig heden geweest", aldus Groen. Volgens de officier waren politie en justitie na het gestarte onder zoek eind '99 via observaties en telefoontaps al snel de hoofd verdachten op het spoor. „Het was wel een hels karwei om zicht te krijgen op de transpor ten. We waren verplicht om vroegtijdig in te grijpen toen een van de verdachten met een ille gaal transport onderweg was naar Engeland. Bij hem werden dertig gestolen visa aangetij fen. Door zijn aanhoud! hebben we het onderzoek ni kunnen afronden.Zo is de aa voerroute via Duitsland onv^ doende in beeld gekomen. Oi zijn er nog een aantal voo vluchtig, waaronder een hooi verdachte." Een verdachte bekende dat honderd Tamils naar Engelai zijn gesmokkeld. Het dossi repte over 200 vluchtelingen. De Tamils werden via Tsjecl en Duitsland naar verschillen adressen in Nederland g bracht. De 40-jarige Hagenai die bij een reisbureau werk zorgde voor (vervalste) pa poorten. Voor een reisje na Engeland betaalde een illega al gauw 30.000 gulden. De of cier meende dat er geen spral was geweest van menslieveni motieven. „De mensensmokk is een keten waar iedere schal zijn verantwoording heeft. I kenden de mensen niet eens d op doorreis waren", zei Groen Volgens de verdediging wildi hun cliënten hun landgenoti alleen maar helpen. Ook ve klaarden ze unaniem dat er ge sprake is van een criminele a ganisatie. Hooguit opereerdf ze in kleine groepjes. Op ei aantal punten vroegen ze t dagvaarding nietig te verklan en ze plaatsten hun vraagteke bij de telefoontaps. Raadsman E. Smit, die de Vli singer verdedigde, vond het g nant dat het omvangrijke do sier aan het menselijke aspe was voorbijgegaan. „Tami worden doorgesluisd naar Ej geland. Dat stuurt namelijk gi enTamils terug naar Sri Lank waar een burgeroorlog woed In de Schengenlanden worde asielaanvragen regelmatig a gewezen. Mijn cliënt is Tamil e is in 1986 naar Nederland gi smokkeld. Hij voelt zich ste betrokken bij zijn minder bi deelde landgenoten." Smit stelde verder dat de VE singer geen leidinggevende ij heeft gehad. De Middelburg strafpleiter erkende dat zijn c[| ent een enkele keer behulpzaaj is geweest bij het doorsmokk len van Tamils naar Engelanca Uitspraak op 9 maart. Ontwerp aangepast aan wensen Welstandscommissie door Famke van Loon ZIERIKZEE - Boskalis Westminster BV heeft voor haar illegale steiger in de Nieu we Haven van Zierikzee een vernieuwde bouwvergunning aangevraagd. Het be drijf heeft het plan voor de aanleg van een bordes en hekwerk op de steiger aange past aan de eisen van de gemeentelijke welstandscommissie. Boskalis hoopt dat hiermee de steiger gelegaliseerd wordt. Het grond-, weg- en waterbouwbedrijf Boskalis heeft zijn wens voor een eigen aanlegsteiger in het Zierikzeese havenka naal nooit onder stoelen of banken gesto ken. Twee jaar geleden, toen de gemeente op zoek was naar subsidieverstrekkers voor de Museumhaven, wilde het bedrijf 35 duizend gulden schenken op voor waarde dat hun klassieke hoogaars Geer trui een eigen ligplaats in Zierikzee zou krijgen. Dit plan werd echter tot ongenoe gen van wethouder C.W. Veerhoek op ad vies van de havenmeester en de afdeling openbare werken door het Schouwse col lege getorpedeerd, omdat een steiger in het kanaal niet mogelijk zou zijn. „Maar nu kan het blijkbaar wel", stelt Veerhoek enigszins gelaten. Want zonder de beno digde vergunningen, maar mét toestem ming van de gemeente, installeerde Bos kalis afgelopen zomer de felbegeerde steiger in het kanaal. Burgemeester J. As- selbergs, die in die periode de havenporte feuille waarnam, stelt dat het bedrijf zich op grond van ambtelijke uitspraken be paalde vrijheden heeft gepermitteerd die niet door de beugel kunnen. „Hierover is met mij toen geen contact geweest. Ver rast heb ik uit de krant kennis genomen van de situatie", aldus Asselbergs. Omdat de aanlegplaats inmiddels ingeïn- stalleerd was, moest de gemeente de aan vraag voor een bouwvergunning in be handeling nemenDit naj aar bleek dat het bestemmingsplan de steiger op die plaats weliswaar toestond, maar de welstand commissie, die naar vooral naar het ont werp kijkt, wees het voorstel af. De vereis te bouwvergunning werd niet afgegeven en het bouwwerk bleef illegaal. Aanpassingen Maar nog altijd hoeft Boskalis zijn steiger niet te verwijderen. In overleg met de wel standscommissie wordt naar aanpassin gen van het ontwerp gekeken om bij een nieuwe vergunningaanvraag de aanleg plaats alsnog te legaliseren. Zodoende heeft het bedrijf nu een nieuwe schets van het bordes en het hekwerk ingediend, om dat volgens Boskalis-voorlichter M. Bak kenist de discussie met de gemeente zich vooral op deze twee onderdelen toespitst. „Volgens de richtlijnen van de welstands commissie is een nieuw voorstel inge diend. Want we hebben de indruk dat er nog altijd mogelijkheden zijn." door Marcel Modde RENESSE - De proef met het vraagafhankelijk vervoer van het transferium in Renesse is mislukt. Volgens beleidsambte naar T. van de Ketterij blijkt de opzet in de praktijk te lastig. De bedoeling is dat de bussen straks buiten het hoogseizoen gewoon weer volgens een (aan gepaste) dienstregeling hun rondjes gaan rijden. Het vraagafhankelijk vervoer deed vorig jaar z'n intrede in de toeristische Schouwse west hoek. Gasten op camping en in hotel konden de gratis bus op verzoek bestellen. De belbus was in de plaats gekomen van de reguliere dienstregeling omdat de uursdiensten regelmatig leeg hun rondjes reden. In de prak tijk blijkt echter ook het open baar vervoer op afroep niet te werken, aldus Van de Ketterij. Overwogen wordt nu de trans feriumbussen in het voor- en na seizoen een beperkt aantal ke ren per dag in te zetten. Over het doortrekken van het traject voor gratis openbaar vervoer in de zomermaanden naar Westen schouwen heerst wel grote tevredenheid. De gemeente heeft hiervoor een overeenkomst gesloten met ver voersmaatschappij Connex- xion. Per reiziger wordt twee gulden afgedragen aan de on derneming, met een maximum van 17.500 gulden. De inzet van de gewone lijnbussen geldt in de periode 8 juli tot 21 augustus. Wel vinden burgemeester en wethouders dat de bekendheid met het verlengde traject te wensen over laat. Ook chauf feurs van Connexxïon zijn niet allemaal even goed op de hoogte van het bestaan van de periodie ke gratis dienstregeling. Een aktieplan moet hierin verande ring brengen. Verbeteringen De stuurgroep die de gang van zaken rond het transferium be waakt, adviseert een aantal ver beteringen aan de vertrekhal op het transferium. Daaronder valt het verwijderen van de zwarte informatieschotten (binnen). Ze belemmeren ze het uitzicht van af de WV-balie op het terrein. Ook wordt zo de nodige ruimte geschapen voor een mogelijke uitbreiding van de faciliteiten voor het toeristenkantoor in het gebouw. Uitbreiding van de douches in de centrale ruimte raadt de stuurgroep af in ver band met oneigenlijk gebruik. Voorgesteld wordt een plan op te stellen voor een langdurig contract met de openbaar ver voerder voor het natransport. Nu is er nog sprake van een tweejarige overeenkomst met de Taxi Centrale Renesse. De wijzigingen rond het trans ferium worden woensdag 7 maart besproken in de commis sie ruimtelijke ordening en eco nomische zaken in het gemeen tehuis in Zierikzee. Aanvang 19.30 uur. door Mieke van der Jagt OVEZANDE - De inwoners van Ovezande zijn helemaal niet te vreden over het columbarium op de begraafplaats in het dorp. Ze vinden de urnenmuur een le lijk, kil ding waaraan je goed kunt zien dat er geen zorg aan besteed is. Burgemeester J. L. M. Mandos zegde onlangs toe te zullen bezien of er wat aan kan worden veranderd. De urnenmuur staat er pas sinds vorig jaar. Pas toen kwam er vanuit de bevolking van Ovezande een verzoek om een urn te mogen plaatsen in een co lumbarium, wat op het Ovezandse kerkhof nog ont brak. Een woordvoerder van de afdeling bouwen en wonen van de gemeente Borsele vertelt dat samen met de familie is gekeken naar de mogelijkheden. „Die mensen wilden een open colum barium, waarin de urnen dus niet zijn afgedekt met granieten platen. We hebben toen deze be tonnen, open carrousel besteld. De urn is erin geplaatst en ik hoor nu voor het eerst dat men sen de urnenmuur lelijk vin den." Het gemeentebestuur gaat bekijken in hoeverre het columbarium met wat toevoe-. gingen, verf of planten aantrek kelijker kan worden gemaakt. door Marcel Modde BROUWERSHAVEN - De re constructie van de Schouw sedijk bij Brouwershaven pakt duurder uit. Het werk is nage noeg achter de rug. Tijdens de uitvoering bleek echter dat een aantal aspecten over het hoofd waren gezien, waardoor bijna negentigduizend gulden extra nodig is op een totaal van 9,6 ton. De extra maatregelen die zijn genomen, hebben voornamelijk betrekking op het vergroten van de verkeersveiligheid op het traject tussen Brouwershaven en Den Osse. Het aanvankelijke plan voor de kruising met de Grachtweg bleek in de praktijk een te groot obstakel voor uit zonderlijk transport van de plaatselijke firma Van Ast. De alternatieve wegversmalling is goed 30 duizend gulden duur der. Tijdens de uitvoering van de werkzaamheden is ook beslote de bermen van de Schouwsedij te verbreden. Dat grondtrans port kost de gemeente nog eer negentienduizend guldei Daarnaast is gekozen voor ee steviger straatwerk (25 millf ter hoogte van de aangebracht drempels. Al met al een verantwoorde ex tra investering, stellen burge meester en wethouders in hui voorstel aan de gemeenteraad De hogere uitgave kan volger het college voor een deel worde gedekt met het restantkredie van de verbeteringswerken aa de Hogeweg. Ook willen B en I een deel van het gereserveerd bedrag voor de herinrichtin van de Haven-Zuidzijde i Brouwershaven gebruiken oi het tekort op de Schouwsedij: aan te vullen. Het voorstel wordt maandag maart besproken in de commis sie openbare werken. De verga dering in het gemeentehuis ii Zierikzee begint om 19.30 uur. door Arjan Schuilinq DEN HAAG - „Als de Raad van State dit schorsingsverzoek niet toewijst, dan kan ik wel inpak ken en dan zijn de waardevolle poelweidegebieden in april ver nietigd." Dat stelde J. Adriaan- se uit Goes gisteren tijdens een hoorzitting bij het Haagse rechtscollege over het bestem mingsplan Ouverture/Aria. Adriaanse, die bezig is met het vastleggen van de stadsgeschie denis van Goes, woont vlakbij het plangebied waar op korte termijn een zogenaamde brede school en zo'n 315 woningen moeten verrijzen. De geschied schrijver maakte duidelijk geen enkele bezwaren te hebben te gen de woningbouw. Zijn klach ten betreffen de aanleg van de verbrede Elvis Presleylaan, die de woningbouw moet ontslui ten, en de bouw van de brede school waar diverse vormen van onderwijs onderdak moeten vinden. Adriaanse vindt dat de weg en de school zo zijn gepland dat t veel poelweidegebied verlorei gaat. Dit cultuur-historisch landschap kan niet elders wor den aangelegd. Alleen op d huidige locatie is precies na t gaan hoe de Zeeuwen in de vijf tiende en zestiende eeuw grom afgroeven. De gemachtigde namens Gede puteerde Staten (GS) vai Zeeland, A. Mersie, maakte dui delijk dat het Zeeuwse provin ciebestuur het plan heef goedgekeurd omdat er geen bij zondere natuurwaarden verlo ren gaan door het plan. Niette min gaan B en W van Goe elders in de gemeente natuui bijplanten. Volgens Mersii heeft de Zeeuwse Milieufedera- tie(ZMF) Goes in dit opzich' dan ook een voorbeeld voor am deren genoemd.De gemachtig de namens B en W van Goes, J Huisman, hield zich buiten dez< discussie. Hij benadrukte dal het gemeentebestuur grot* waarde hecht aan een snelle uit voering van het plan. Uitspraak over enkele weken. De illegale steiger van Boskalis Westminster BV in de haven van Zierikzee. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 66