Ruim acht ton extra voor haven PZC PZC Vrijwilligerswerk voor studiepunten antra lift lil Hangplekken voor jeugd in Zierikzee en Sirjansland Nieuwe investeringen jagen kosten omhoog 13 Lesvliegtuigen Woensdrecht aan de grond WISE komt in actie tegen kerntransport NPV bezorgd over ziekenhuis Meer openheid gebiedscommissies Thijs Kramer weg bij ZMF Statenleden sluiten aan bij The Bet Telers verening stelt verkoper aan Boottocht voor gehandicapten zaterdag 24 februari 2001 door Famke van Loon BRUINISSE - De herinrichting van de vluchthaven van Brui- nisse pakt flink duurder uit dan aanvankelijk begroot is. De ge meente Schouwen-Duiveland heeft bijna 850 duizend gulden extra nodig om van de haven bij 'tZijpe een vissers- en handels haven te maken. Deze kosten worden gedekt met de toekom stige inkomsten als liggelden en s voor het gebruik van de I- en losvoorzieningen. In 1999 heeft de Schouwse ge meenteraad voor het vluchtha- WOENSDRECHT - De Pilatus C-7 lesvliegtuigen op de vlieg basis Woensdrecht moeten voorlopig aan de grond blijven. Deze week is bij het uittaxiën naar de startbaan een manke ment aan een van de remmen van een PC-7 opgetreden. Bij de luchtmachtbasis is het stan daard-procedure dat bij een ge constateerd mankement alle vliegtuigen van hetzelfde type uit de lucht worden gehouden. Een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de vliegtuigfabrikant, de fabri kant van de remcilinders en van de luchtmacht, onderzoeken het mankement. Tot een afdoende en veilige oplossing is gevonden voor het remprobleem, blijven de PC-7's aan de grond. De Ko ninklijke Luchtmacht bena drukt dat geen sprake is geweest van een onveilige situatie. (Advertentie) WINKELINRICHTING V/D REEPE SOES uitgevoerd door: 0<3 REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl venproject in Bruinisse - aan koop van de haven, de bouw van de steigers en de aanleg van de loswal - 4,8 miljoen gulden ge reserveerd. Om aanspraak te kunnen maken op verschillende provinciale- en rijkssubsidies is het raadsvoorstel, dat aan deze beslissing ten grondslag ligt, volgens wethouder G. van de Velde - de Wilde (havenzaken) onder grote tijdsdruk 'op een vrijdag achternamiddag' tot stand gekomen. Nu, bij de uitvoering van de plannen, stuit de gemeente op (onvoorziene) extra kosten van in totaal 849 duizend gulden. Volgens de wethouder betekent dit niet dat het toenmalige voor stel te summier of incompleet was. ,,De kosten waar we nu mee geconfronteerd worden zijn op voorhand niet geraamd, om dat die toen nog niet bekend wa ren." Van de Velde stelt dat het daarnaast gaat om investerin gen. Asfaltlaag Er wordt ongeveer anderhalve ton uitgetrokken om op de aan- voerroute een speciale asfalt laag aan te brengen of een ge luidsscherm te plaatsen. Met deze investering verwacht de wethouder dat meer dan de hui dige 33 vrachtwagens per dag van en naar de loswal mogen rij den. Nieuw akoestisch onder zoek naar geluidshinder op de nabijgelegen woningen zal dit moeten aantonen. Ook de dik kere damwand voor de loswal, waar nu in het kader van Duur zaam Bouwen voor is gekozen, zal zich op termijn zelf terug verdienen, omdat dit materiaal de komende twintig jaar onder houdsvrij is. Een 'golfschot', dat de binnen rollende golven van de Ooster- schelde buiten de haven moet houden, is een kostenpost die er later is bijgekomen. Ook het ju ridisch gesteggel over de bouw en milieuvergunningen en de water- en stroomvoorzieningen op de loswal zelf zijn extra kos- tenposten.Tot slot zijn de op stellers van het voorstel destijds vergeten de leges, die aan een vergunningaanvraag kleven, mee te nemen in het financiële plaatje van het project. Om deze werkzaamheden uit te kunnen voeren vraagt het Schouwse college nu aan de ge meenteraad een krediet van achtenhalve ton. ,,We hebben een optelsom gemaakt van alle zaken. We doen dat nu in één voorstel zodat ik straks niet tus- sentijds opnieuw terug naar de raad moet." Het is echter de tweede keer in amper een jaar tijd dat de ha venwethouder de raad om extra krediet vraagt. Omdat het wen- senlijstje over de inrichting van de steigers aanzienlijk was ge groeid, was in april al een aan vulling van een kleine negen ton nodig. Bij elkaar samen gaat het om 1,7 miljoen meer. Volgens Van de Velde mogen deze twee bedragen echter niet zonder meer bij elkaar opgeteld wor den. „In april ging het om puur extra krediet", stelt de wethou der fel. De achtenhalve ton, waar zij nu om vraagt, wordt volledig gedekt door de exploi tatie van de nieuwe haven bij 't Zijpe en komt niet uit de alge mene middelen van de gemeente. Temeer omdat de lig gelden van passanten, passa giersschepen en hotelboten, die in de eerste berekeningen verge ten waren, aan de inkomsten worden toegevoegd is de wet houder zeker van haar zaak. „Met deze kosten blijft de ex ploitatierekening van de vluchthaven positief met vijf tigduizend gulden per jaar." De commissie Openbare Wer ken en Milieu zal het voorstel maandag 5 maart behandelen. Kapelle - Tel. 0113-344151 BORSSELE - Actiegroep WISE roept op tot actie tegen de trans porten van hoog-radioactief af val van de kerncentrale in Bors- sele naar de opwerkingsfabriek in Frankrijk. WISE doet de oproep na een uit spraak van de Middelburgse rechtbank. Die bepaalde don derdag in kort geding dat mi lieuorganisatie Greenpeace de transporten niet langer mag blokkeren. WISE noemt die uitspraak zin loos en gevaarlijk. Volgens de groep is het in een de mocratie gebruikelijk acties eventueel achteraf aan een rechter voor te leggen, als daar bij sprake was van een overtre ding of misdrijf. Verder mogen burgers proteste ren tegen beslissingen die ver gaande gevolgen kunnen heb ben voor hun veiligheid en gezondheid. Volgens WISE worden in Bors- sele door een noodverordering veel basisrechten van burgers opzij gezet en daarom roept de groep op tot actie bij het volgen de kerntransport, op 1 maart. Voor invulling van de opdrachten in het kader van het Studiehuis raadplegen Désiree, Anke en Mireille regelmatig het documentatiecentrum binnen de school. foto's Pieter Horihoff door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het dierenasiel, het gezinsvervangend tehuis, Podium Brogum voor popmu ziek en theater, de bibliotheek, de kinderboerderij, de tafel tennisvereniging. Slechts en kele voorbeelden van organi saties die vrijwilligers zoeken. Daar tegenover staan al die middelbare scholieren in Havo en VWO die hun zogeheten vrije ruimte in het Studiehuis moeten invullen, maar vaak niet weten hoe. Tussen die twee gegevens wil Jaap Elenbaas van de Stichting Jeugd een brug slaan. Doel van het Studiehuis is middelbare scholieren te sti muleren tot zelfstudie. Bij Havo gaat het om circa drie honderd 'studielast-uren', bij VWO om zevenhonderd. Stu dielast-uren tellen slechts vijf tig minuten, net als een lesuur in het klaslokaal. Het meren deel van die zelfstudie-tijd wordt besteed aan gerichte op drachten vanuit het vakken pakket. De rest wordt om schreven als 'vrije ruimte' en kan op veel verschillende ma nieren worden ingevuld. Volgens Elenbaas gebeurt dat veelal met binnenschoolse ac tiviteiten: het organiseren van een sportdag vóór brugklas sers of het opzetten van een programma voor de Laatste Schooldag (LSD). Naar zijn mening kan het breder. Daar om ontwikkelde hij zijn plan voor het verwerven van studie punten door vrij willigers werk. „Als Havo- en VWO-leerlin- gen een sportdag voor brug klassers kunnen organiseren, kunnen ze ook een ledenwerf dag voor de tafeltennisvereni ging op poten zetten", geeft hij als voorbeeld. Idee Het idee van Elenbaas is in middels omarmd door de lan delijke Stichting Leerplan Ontwikkeling (SLO). Op uit nodiging van deze organisatie nam hij donderdag deel aan een breed overleg in Utrecht over de verdere uitwerking. SLO overweegt een certificaat te ontwikkelen, zodat Havo- en VWO-leerlingen straks kunnen pronken met een tast baar bewijs van het feit, dat ze hun vrije ruimte in het Studie huis hebben ingezet voor vrij willigerswerk. „Dat is toch prachtig om naast je diploma's ook zo'n certificaat te kunnen overleggen bij een sollicitatie. Als manager geef je zo iemand toch meteen die zegt Elenbaas enthousiast. Website Elenbaas heeft inmiddels al ruim 26.000 gulden van de pro vincie in de knip voor de ont wikkeling van een website (www.studiedee.nl) en folders, om zoveel mogelijk organisa ties en verenigingen attent te maken op de mogelijkheid jon ge vrijwilligers binnen te ha len. Op de website kunnen de scholieren een keus maken welk werk of activiteit hen het meest trekt. De Stichting Jeugd bemiddelt in feite tussen vraag en aanbod en Elenbaas blijftbegeleider aan de zijlijn bij vragen of eventuele proble men. Ook wil hij kortlopende projecten met een kop en staart ontwikkelen, een soort raam werk aan werkzaamheden die de scholier bij een bepaalde or ganisatie of vereniging zou kunnen verrichten. „Enige structuur is natuurlijk wel van belang", vindt Elenbaas. Wat vinden jongeren zelf ei genlijk van de plannen? Dési- rée Voshart (17) uit Burgh- Haamstede heeft zo haar be denkingen. Ze zit in Havo-5 en vulde haar vrije ruimte vorig jaar onder meer met decor bouw voor de schoolmusical Odysseus in Rock. Ze heeft ge kozen voor het studieprofiel 'cultuur en maatschappij' en opteert - 'als ik slaag hoor' - voor de opleiding Sociaal Pe dagogische Hulpverlening (SPH)inBreda. „Vrijwilligers werk doe je toch vanuit je eigen motivatie, niet omdat je er stu dielast-uren mee kan vullen. Als dat alleen de reden is, zou er toch niks van terecht ko men", zegt Désirée. Zelf korf balt ze met veel plezier bij een vereniging in Middelburg. Daar traint en coacht ze ook jonge korfballertjes. Gewoon omdat ze het leuk vindt. Schoorvoetend erkent ze dat het natuurlijk wel aardig is dat ze haar hobby ook voor haar studiepunten kan inzetten. „Maar ik vind het zo stom dat je dan binnen je eigen club om een bewijsje moet vragen van je inzet. Waarom geloven ze je op school niet gewoon op je woord", luidt haar bezwaar. Ook Anke Schouten (16) uit Dreischor vindt dat bewijsje vragen niet zo leuk. Ook zij zit in Havo-5. Haar studieprofiel is 'natuur en gezondheid' en ze wil dolgraag verloskundige worden. Wellicht omdat nieuw Het Dierenasiel Schouwen-Duiveland kan best wat meer vrijwilligers gebruiken. leven haar zo fascineert. „Deze zomer heb ik een veulen gebo ren zien worden. Daar heb ik met open mond bijgestaan." Anke houdt van paardrijden. Dat doet ze al negen jaar bij manege Aquadelta in Bruinis se. Ze geeft ook les aan kinde ren. „Nee, niet voor geld, als vrijwilligster, en die tijd mag ik nu dus ook gebruiken voor studielast-uren." Brugzicht Mireille Pairoux (16), Havo-5 leerlinge uit Nieuwerkerk, heeft ook een hobby. Ze houdt van stijldansen. Ze bezit al 'goud met ster' en begeleidt af en toe de jeugd in de dans school, maar die activiteit vol doet niet aan de eisen voor in vulling van de vrije ruimte. Dat is geen probleem voor Mireille. Zij wil na haar exa men naar de SPH in Rotterdam en hoopt in de toekomst te gaan werken in de hulpverle ning aan verstandelijk gehan dicapten. „Daarom wil ik graag vrijwilligerswerk gaan doen bij dagverblijf Brugzicht. Dan kan ik in de praktij k erva ren of ik dat werk echt leuk vind", luidt haar motivatie. Désirée, Anke en Mireille vin den het allen vanzelfsprekend om je als jongere in te zetten voor vrijwilligerswerk of datje actief bent in een vereniging. Ze weten ook dat lang niet alle jongeren dat doen. „Sommigen zeggen dat ze geen tijd hebben, omdat ze een baantje hebben, maar ik denk dat het meer een kwestie is van tijd willen ma ken", zegt Anke. Désirée denkt daar anders over: „Als je als jongere zelf geld moet verdie nen omdat je anders geen leuke dingen kunt kopen of doen, kan ik me wel indenken dat je geen onbetaald werk wilt gaan doen." Alle drie hebben ze er wel enig begrip voor dat de school be oordeelt welke activiteiten wel of niet in aanmerking komen voor invulling van de vrije ruimte. Mireille: „Eén van de leerlingen kwam aandragen met het thuis volgen van een cursus Italiaans via bandjes. Dat werd natuurlijk niet zo maar geaccepteerd". ZIERIKZEE - De Nederlandse Patiënten Vereniging (NPV) is bezorgd over de afslanking van het ziekenhuis in Zierikzee. In een brief aan de directie van de Oosterscheldeziekenhuizen vraagt de NPV-kring Zeeland met klem de beslissing te her zien. Gewezen wordt op de uitbreiding van de bevolking op Schouwen-Duiveland tijdens de zomermaanden tot zo'n 150.000 mensen. Zeker in een dergelij ke situatie is een zieken huis op het eiland van onschatbare waarde, schrijft kringsecretaris M. Bakker-Groeneweg. „Wij willen u drin gend verzoeken om uw verantwoordelijkheid te beseffen en vertrouwen er op dat u alles in het werk zult stellen om de be woners van Schouwen-Duiveland de zorg te bieden die hen toekomt." Vrijdag 2 maart (aanvang 14.00 uur) wordt in het dorpshuis in Burgh-Haamstede een discussiebijeenkomst gehouden met Tweede Kamerleden. Aanvankelijk zou het debat in Mondra- gon plaatsvinden, maar dat gaat niet door. SEROOSKERKE - Binnen de landinrichtingscommissie Schouwen-West en Schouwen-Oost is besloten voortaan zo min mogelijk in beslotenheid te vergaderen. De laatste tijd, constateren de commissielieden, worden publiek en pers iets te vaak en achteraf soms onnodig de zaal uitgestuurd, waarna de deuren dicht gaan. Wel blijft de regel gehandhaafd dat als er over personen wordt gesproken, dat in beslotenheid ge beurt. GOES - Het hoofd groene ruimte van de Zeeuwse Milieu Fe deratie, M. Kramer, vertrekt. Hij stapt per 1 mei over naar Staatsbosbeheer, regio West-Brabant/Deltagebied. Kramer zal zich vanuit het regiokantoor in Middelburg vooral bezig gaan houden met Zuid-Holland. Hij was ongeveer 16 jaar actief bij de ZMF en groeide uit tot het gezicht van de organi satie bij de belangenbehartiging van natuur, landschap en planologie. Hij wordt gezien als de geestelijk vader van het groene poldermodel in Zeeland. Thijs Kramer is de animator van het plan Tureluur, dat voorziet in grote nieuwe natuurge bieden langs de zuidkust van Schouwen en op Tholen. MIDDELBURG - Leden van de Statencommissie Ruimte, Milieu en Water doen de komende twee maanden een poging om 'snel en pijnloos' hun persoonlijke uitstoot van broeikas gassen met acht procent te verminderenZe kunnen dat berei ken door op het directe (stroom en gas) en indirecte (papier, afval, inkopen, vervoer, water) energieverbruik te besparen. De commissieleden sloten vrijdag met milieugedeputeerde A.J.G. Poppelaars een weddenschap af. Als de besparing lukt, staat daar een zonnepaneel voor een goed doel tegenover. Mis lukt het, dan moet de gedeputeerde een dagje per betjak (fietstaxi) vervoerd worden Met de weddenschap onder steunt de commissie de jongerenactie The Bet, waarbij in zes maanden acht procent CO, bespaard wordt. GOES - De nieuwe telersvereniging Bundeling Aardappelen Maakt Macht (BAMM) heeft M. Kaan aangesteld als onder handelaar. Hij gaat komende tijd de consumptie-aardappe len van de BAMM-leden verkopen. Kaan is directeur van Agro Trade. Hij was tien jaar bij twee aardappel verwerkende bedrijven verantwoordelijk voor de inkoop van aardappelen. Agro Trade gaat alleen voor BAMM aardappelen verhande len. door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - Er zit schot in de plannen voor een Jongeren Ont moetingsplaats (JOP) in Zierik zee. Na een lange zoekperiode heeft de Stichting Jeugd Schou wen-Duiveland haar oog laten vallen op vier locaties in de wijk Poortambacht. In overleg met de onwonenden wordt bin nen een paar maanden een be sluit genomen over de exacte lo catie en vormgeving van de hangplek. In Zierikzee is al lange tijd een gebrek aan een eigen plek voor jongeren tussen de dertien en zeventien jaar. In het verleden stuitten plannen meerdere ma len op protesten van buurtbe woners of de jongeren zelf. Een periode van onderbezetting bij de Stichting Jeugd zorgde vorig jaar bovendien nog eens voor extra vertraging. Inmiddels zijn vier geschikte lo caties gevonden. Daarbij gaat het om het trap veldje ter hoogte van het Wul kenpad en de Boerenweg, het veld aan de Vondelingsplaat; een terrein nabij de Jan Wouter van den Doelschool en het gras veld aan de Grevelingenstraat- /Oosterscheldestraat De keuze voor vier locaties in Poortambacht is volgens coör dinator J. Elenbaas te danken aan de samenstelling van deze wijk. Er is naar zijn idee een overvloed aan speelplaatsen van de allerkleinsten, terwijl de tienerdoelgroep weinig echte hangplekken heeft. Over enkele maanden moet,na overleg met omwonenden, een definitieve keuze worden ge maakt. Over de vormgeving wordt momenteel nog nage dacht. Elenbaas: „Je zit echt in de wijk, dus kan het niet zomaar een container zijn. Het moet er wel een beetje leuk uitzien. We zijn nog op zoek naar een aardig ontwerp." Sirjansland Ook Sirjansland beschikt mo gelijk nog voor deze zomer over een jeugdhonk. Camping 't Ho- gezand wil op haar terrein een voorziening realiseren die niet alleen toegankelijk is voor de kinderen van kampeerders, maar ook voor jongeren uit de omgeving. Campingeigenaar A. Hammink heeft bij de gemeente Schou wen-Duiveland een aanvraag ingediend om zo'n jeugdhonk te mogen bouwen. Op de camping wordt een houten gebouwtje geplaatst waar door het recrea tieteam overdag activiteiten worden georganiseerd. In de avonduren kunnen de jon geren het gebouw gebruiken. Het jeugdhonk wordt volgens een medewerker van de cam ping ook opengesteld voor jon geren uit de omliggende dorpen. Met name in de zomermaanden komen regelmatig jongeren uit Oosterland en Sirjansland sa men op het terras van de cam ping. De gemeente onderzoekt mo menteel de aanvraag van 't Ho- gezand. VLISSINGEN - VOGG Walche ren en de directie van de Provin ciale Stoombootdiensten ver zorgen zaterdag 24 maart een boottocht voor verstandelijk gehandicapten in Zeeland en hun verwanten. De PSD stelt voor de tocht een veerboot ter beschikking. Om 13.00 uur kunnen mensen in Vlissingen inschepen, een half uur later volgt het inschepen in Breskens. Vervolgens begint een tocht over de Westerschelde. Tijdens de tocht wordt in de sa lon muzikale medewerking ver leend door Dikküh Nekküh Bent en de Melody Makers van de Koninklijke Harmonie Ons Genoegen uit Vlissingen. Op het rijdek spelen de dans- en amu sementsband Toe Joe uit Vlis singen en de muziekvereniging voor verstandelijk gehandicap ten Axelerando uit Axel. Om 16.00 uur komtde boot weer aan in Vlissingen en om 16.30 uur in Breskens. (Advertentie) WINKELINRICHTING TOP 1 TOYS DE VISSER GOES uitgevoerd door: Kapelle - Tel. 0113-344151

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 65