PZC Vukovar is nog steeds een ruïne Zoon van de slang worstelt met oude kwelduivel in Irak PZC Brits proces Doverzaak kan weken duren Arrestatie spionnen brengt Rusland in grote verlegenheid Beetje tegenwind brengt Paars al in woelig vaarwater Tien jaar na de oorlog 24 februari 1951 zaterdag 24 februari 2001 door Cees van Zweeden Vukovar leidde een verbor gen bestaan tot 1991, toen het de actualiteit werd inge schoten door Servische artille risten. Een decennium later is het stadje, ooit een wonder van barok, nog steeds een ruïne. Tussen het puin houden vijf tienduizend mensen de schijn van normaliteit op. De praktijk van dokter Gorda- na Bujisic in de Ljudevita Gaja is het enige pand dat niet in puin ligt. Bujisic is een van de vijf tienduizend mensen die terug keerden naar Vukovar, nadat het Donaustadje tien jaar gele den werd verwoest. Bijna drie kwart van hen is zonder werk. In de herfst van 1991 is het Kroati sche stadje gedurende drie maanden gebombardeerd. Toen de Serviërs het eind november eindelijk veroverden, bleken meer dan drieduizend mensen het leven te hebben gelaten. Ruim negentig procent van de huizen was verwoest. Tien jaar later is de aanblik triest. Een enkel pand is als een feniks uit het puin herrezen. De katholieke kerk is weer in oude luister hersteld, evenals het zie kenhuis dat door tachtigdui zend granaten werd getroffen. Ruim tienduizend - voorname lijk oudere - Serviërs bleven in Vukovar, toen de stad in 1995 door Servië aan Kroatië werd overgedragen. Bij hen hebben zich inmiddels vijfduizend Kro- aten gevoegd. Daarmee heeft de stad weer een kwart van haar vooroorlogse inwonertal. ,,Er zijn veel gevallen van de pressie", zegt dokter Bujisic. „Het aantal zelfmoorden is met driehonderd procent gestegen. Maar wat misschien meer zegt, is de wijze waarop mensen zich van het leven beroven." Voor de oorlog namen vrouwen een overdosis aan medicijnen en verkozen mannen de strop. „Maar tegenwoordig plegen mensen hier zelfmoord met een handgranaat. Die methode ver raadt totale onverschilligheid jegens de nabestaanden. Vooral oorlogsveteranen blij ken depressief. In de herfst van 1991 verdedigden zij met een voudige handwapens drie maanden lang de stad tegen een grote Servische overmacht: vele duizenden militairen, honder dentanks, bommenwerpers, ka nonneerboten. „Ook jongeren rond de twintig hebben het heel moeilijk", zegt Bujisic. „Zij hebben veelal als vluchteling in een stad gewoond die mooier en beter was dan Vukovar nu." Vechtpartijen Kroatische en Servische jonge ren leven nu gescheiden „Ze gaan naar aparte scholen", legt Ljubomis Mikic uit, een jurist in Vukovar. „Ik ben uiterst pessi mistisch over de toekomst van deze stad. Er zijn steeds vaker vechtpartijen tussen Kroatische en Servische scholieren." In welke mate de geest van het verleden nog rondwaart in Vukovar, ervoer Sasa Zivoko- vic. Deze Serviër had drie jaar geleden de euvele moed om een uitspanning te beginnen. Hij noemde zijn café 'Den Haag', naar de stad waar het interna tionale tribunaal zetelt. „De afgelopen maand is mijn café onderwerp geweest in min stens acht verschillende Kroati sche kranten", zegt Zivokovic. „De teneur van de artikelen was steeds dezelfde: een pleister plaats voor Servische oorlogs misdadigers." Dat leek bizar. Welke oorlogsmisdadiger zou een café dat 'Den Haag' heet, als stamkroeg willen? GPD door Harm Harkema Maandag begint voor de Crown Court van Maidsto ne in het zuidoosten van Enge land de rechtszaak tegen een 33- jarige Rotterdamse chauffeur. Hij bestuurde de truck waarin vorig jaar juni op weg naar Do ver 58 illegale Chinezen de dood vonden. Zijn in Nederland aangehouden vermeende kompanen worden volgende maand in Rotterdam mogelijk veroordeeld tot een aantal jaren gevangenisstraf. De chauffeur dreigt een veel zwaardere pijp te moeten roken. Hem is 58 maal doodslag ten laste gelegd. Op doodslag staat in Engeland maximaal levens lang. Er zijn omstandigheden op grond waarvan een rechter milder kan vonnissen. Daarte genover staat dat in Engeland, anders dan in Nederland, de straffen bij elkaar op worden geteld. 58 Maal doodslag is zo doende veel erger dan twee maal doodslag in ons land. Levenslang Levenslang kan in Engeland ook echt levenslang betekenen. Automatische invrijheidstel ling na een bepaalde periode ontbreekt voor levenslang ge straften. De chauffeur zegt niet te hebben geweten dat er mensen in zijn truck verstopt zaten. De Crown Prosecution Service, het Engel se equivalent van het Neder landse Openbaar Ministerie, poogt het tegendeel te bewijzen. De man zou de luchtroosters in de laadruimte hebben afgeslo ten om de voorkomen dat de douane de Chinezen kon horen, en vergeten hebben ze weer te openen. Een rechter van de Crown Court mag na een schuldigverklaring weliswaar de hoogte en de aard van de straf uitspreken, hij be paalt niet of een verdachte ook schuldig is. Daarvoor wordt in Engeland in ernstig criminele zaken een jury aangesteld. De jury bestaat uit twaalf bur gers. Om tot een vonnis te ko men moeten minimaal tien le den overtuigd zijn van de schuld van een verdachte. Alles wat van belang is voor een zaak moet op de zitting aan de orde te komen en niet daarbuiten. Daarom kunnen juryzaken lang duren. De zaak tegen de Rotter- dammeer zal zeker vier weken vergen. GPD door Frank Hendrickx De Russische geheime dienst heeft succesvolle re tijden gekend. De arresta tie van de Amerikaanse FBI- medewerker Philip Hanssen is de derde ontmaskering van een Russische agent in amper een half jaar tijd. De ooit zo befaamde inlich tingendienst van Rusland lijkt in de ban van 'Murphy's Law': alles wat mis kan gaan, gaat mis. Er moet deze week flink ge vloekt zijn in het kolossale hoofdkantoor van de gehei me dienst FSB aan het Loeb- janka plein in Moskou. Niet alleen ging met de arrestatie van agent Hanssen in Was hington een waardevolle agent verloren, de zaak zal ook de toorn van het Kremlin gewekt hebben. Nu de rela ties met de VS toch al moei zaam zijn, komt de ontmas kering erg ongelegen. Verontrust De regering Bush trekt open- li j k in twij fel dat Rusland een betrouwbare partner is. Net nu president Poetin zich te weer stelt met de opmerking dat het voor sommige men sen moeilijk is 'het beeld van Rusland als rijk van het kwaad' te herzien, valt in Washington een agent door de mand. De Amerikaanse president Bush toonde zich onmiddellijk 'zeer veront rust'. De Russische autoritei ten kwamen noodgedwon gen niet verder dan 'geen commentaar'. Deze week lekte uit dat ook Zweden een agent van Rus land heeft gearresteerd. Het zou gaan om militaire spio nage. De arrestatie kwam aan de vooravond van Poet- ins bezoek aan Zweden, de huidige voorzitter van de Eu ropese Unie. Hij moet in Stockholm praten over de re latie met Europa. Een schan daal is dan allesbehalve wel kom. De spion is donderdag vrijgelaten, maar Zweden houdt de beschuldigingen staande. In oktober werd Poetin ook al in grote verlegenheid ge bracht door de Russische geheime dienst. Japan ont dekte twee dagen na een staatsbezoek van Poetin een Russische spion binnen de Japanse marine. In het grootste Japanse spio- nage-schandaal van de afge lopen twintig jaar bekende de marine-kapitein Shigehi- ro Hagisaki belangrijke mili taire informatie te hebben doorgespeeld. Twee dagen nadat beide landen de 'ver beterde relatie' hadden ge prezen, stond Rusland te kijk als een land van spionnen. In geen van de drie gevallen reageerde Moskou direct, maar via anonieme bronnen of bevriende politici geeft het Kremlin toch commentaar. Zo noemt het parlementslid Dmitri Rogozin de ontmas kering van Hanssen een 'practical joke' en 'een poli tiek spel' van Amerika. Vol gens hem willen de VS aan tonen dat Rusland nog steeds een bedreiging is voor de wereld. Vooral de enorme pu bliciteit maakt hem wan trouwig. „Het is een onge schreven regel dat dit soort schandalen weinig publici teit krijgen", aldus Rogozin op een aan het Kremlin gere lateerde website. De andere twee schandalen worden op vergelijkbare po litieke wijze verklaard. Een 'hooggeplaatste bron' bin nen het Kremlin liet aan het persbureau Interfax weten dat het demasqué van de Zweedse agent verbonden is met het bezoek van Poetin. De onthulling van een spion moet het signaal geven dat Rusland nog steeds vast houdt aan de methodes van de Koude Oorlog. Sommige media schrijven de reeks pijnlijke affaires toe aan de incompetentie van de geheime dienst. Sinds het einde van de Sovjet-Unie vertrokken de beste werkne mers naar sectoren waar meer is te verdienen. De hui dige functionarissen zouden weinig talentvol zijn en om koopbaar. GPD door Paul Koopman De coalitiepartijen WD en PvdA hebben beiden het harnas aangetrokken. Als er aan de begrotingsre gels van het paarse kabinet wordt gemorreld ontstaat er een crisis, dreigt VVD-frac- tievoorzitter Dijkstal. PvdA- fractievoorzitter Melkert lijkt niet erg onder de indruk. Even stellig eist hij miljarden voor zorg, onderwijs en poli tie. Geld dat volgens de be grotingsregels, de zogeheten Zalmnorm, niet voldoende voorhanden is. Uit voorlopige verkenningen van het Centraal Planbureau blijkt dat er in het verkie zingsjaar 2002 slechts een half miljard gulden beschik baar is voor 'nieuw beleid'. Een schijntje, vergeleken met de miljarden (circa ne gen miljard gulden) die dit jaar nog extra op de plank kwamen voor het wegwer ken van tekorten in de sa menleving. „Een flinke klap extra geld", vond premier Kok. Maar PvdA-fractieleider Melkert keek bij de algemene be schouwingen in september nog zuinig. Voor een tot de verbeelding sprekende aan pak van wachtlijsten en sala risachterstanden in de col lectieve sector zou meer geld nodig zijn, vond hij toen al. Reputatie De kleinste regeringsfractie, D66, vreest dat Dijkstal en Melkert werkelijk hun paar den bestijgen en met vooruit gestoken lansen op elkaar zullen afstormen. Want het verkiezingsjaar 2002 nadert, waardoor de spanningen al tijd al oplopen. En hoewel het meningsverschil binnen de coalitie nuchter bezien al leen over een procent of twee van de rijksbegroting gaat, staat er veel méér op het spel. De WD heeft een reputatie van soliditeit te verdedigen. De PvdA-fractie lijkt op haar beurt na jaren van mat mee- regeren eindelijk een thema te hebben gevonden waar ze zich mee kan profileren. Een crisis over de Zalmnorm is volgens WD-fractieleider Dijkstal heel goed aan het volk uit te leggen, maar PvdA-fractieleider Melkert heeft ook een stevig verhaal. Investeren in de kwaliteit van de collectieve sector is een klassiek sociaal-demo cratisch stokpaardje. Meer handen aan het bed in de zie kenhuizen, kleinere klassen, betere zorg voor ouderen en bejaarden: wie is daartegen? D66-leider Thom de Graaf maakt zich dus niet ten on rechte zorgen. Als WD en PvdA hun harnas riiet uit trekken, volgt een 'clash' met tragische afloop, waar schuwde hij deze week D66 kiest daarmee de rol die de partij al sedert het prilste begin van de paarse samen werking past: bemiddelaar tussen de twee grootste coa litiefracties. D66 wil even eens meer geld voor zorg, on derwijs en politie, maar is bereid de kloof tussen het steile begroten van de WD en de 'geldhonger' van de PvdA met creatief boekhou den te overbruggen. Immers: waar een wil is, is een weg. Dat adagium heeft zijn geldigheid in politiek Den Haag steeds weer bewe zen. Via het aardgasfonds, sociale premies, kasschuiven of het eenmalig verhogen van het uitgavenplafond vallen al snel een paar miljard te verdienen. En ook met be houd van een orthodox be grotingssysteem kan geld worden gevonden. Dan moet - daar wees Zalm woensdag terecht op - gewoon bezui nigd worden op posten die het kabinet minder belang rijk vindt. Dat laatste argument kon voor de PvdA nog wel eens doorslaggevend worden. Een crisis forceren over de Zalm norm zou de partij immers een onaangenaam etiket be zorgen. Oppositie en WD kunnen dan terecht beweren dat de coalitie met de PvdA niet eens bestand is tegen een zuchtje tegenwind. Valt de economische groei terug van een onstuimige vier procent naar een nog steeds riante drie procent, en het loopt al spaak. Van een robuuste ploeg onder leiding van PvdA-kopstuk Kok zou Paars-2 zo degraderen tot een clubje van mooi-weer- zeilers. GPD Colin Powell, tien jaar ge leden de glorieuze win naar van de Golfoorlog, reist dit weekeinde naar het Midden-Oosten als Amerika's minister van Buitenlandse Zaken. Hoe moet de nieuwe regering- Bush optreden tegen de oude kwelduivel Saddam Hoessein? Een gedistin geerd gezelschap buiten landspecialisten brak zich daar deze week in Was hington de tanden op stuk. door John Wanders Het opvallendst aan de dis cussiebijeenkomst die de Amerikaanse liberale denktank Brookings deze week hield over de conflictueuze relatie tussen Irak en de VS, was de arrogantie van vrijwel alle Amerikaanse forumleden. Zeker, de VS zijn de dominante militaire, econo mische en politieke macht op aarde. Washington is een onmis bare speler in het Midden-Oos ten. Dat wil nog niet zeggen dat de Amerikanen straffeloos hun eigen impulsen kunnen volgen. Brookings-expert Michael O'Hanlon strooide in het chique Mayflower Hotel in de Ameri kaanse hoofdstad met bommen en granaten alsof hij koekjes bij de thee serveerde. Hij sprak over het bombarderen van Iraakse vliegvelden en het 'onophoude lijk' bestoken van Saddams Re publikeinse Garde. Zelfs sugge reerde hij 'een mars op Bagdad' Saddams militaire apparaat is de helft van wat het in 1990 was. Met zijn tanks is hij alleen nog in staat zijn eigen bevolking klein te houden." Amerikaanse kruisraketten zouden Irak moeten dwingen tot heropening van zijn grenzen voor de wapeninspecteurs van de Verenigde Naties, bedacht O'Hanlon. Irak is sinds decem ber 1998 (toen president Clinton opdracht gaf tot de luchtactie Desert Fox) niet langer toegan kelijk voor VN-inspecteurs. Sindsdien kan de internationale gemeenschap alleen gissen naar de actuele stand van zaken waar het de Iraakse ambities betreft op het terrein van biologische, chemische en nucleaire wapens. Helaas voor Bush (en O'Hanlon) is de politieke werkelijkheid van vandaag een andere dan die tijdens de Golfoorlog. Van de brede internationale coalitie te gen Saddam is weinig over. Dit bleek na de jongste Brits-Ame rikaanse aanval op Iraakse commandoposten en radarin stallaties nabij Bagdad. NAVO- partner Turkije, cruciale buur staat van Irak, reageerde ge prikkeld op de aanval, waar over Ankara tevoren niet was ingelicht. De negatieve reacties in de Arabische wereld spraken voor zich. Een Amerikaans-Britse bom- mencampagne in de lijn van De sert Fox of erger, kan geweldige repercussies hebben voor het toch al ernstig bedreigde vre desoverleg tussen Israël en de Palestijnen. Ook met dat proces zijn grote Amerikaanse belan gen gemoeid. Populariteit Saddam is in het Midden-Oos ten opmerkelijke populair on der de gemiddelde inwoner van sleutelstaten als Jordanië, Egypte en Syrië. .Dat dankt hij niet alleen aan zijn openlijke agressie jegens Israël. Hij geldt ook als de man die het evenals de Cubaanse leider Castro syste matisch durft op te nemen tegen het 'imperialistische' Amerika. Dat de Iraakse leider een reële bedreiging blijft voor de vrede in het Midden-Oosten, ver dwijnt in de roes van anti-Ame- rikaanse en anti-Israëlische eu forie nog al eens uit beeld. Een groeiend aantal landen, on der wie drie permanente leden van de Veiligheidsraad (China, Rusland, Frankrijk) vindt dat de economische sancties tegen Irak moeten worden opgeheven dan wel versoepeld. Na tien jaar van hongersnood, medische te korten en diepe armoede zou den de Iraakse burgers, speciaal de kinderen, weer normale voorzieningen moeten kunnen krijgen. De stop is al geleidelijk uit de badkuip getrokken. Het inter nationale vliegveld van Bagdad oogt weer levendig. Syrië her opende onlangs een pijplijn met Irak, waar dagelijks voor een bedrag van drie miljoen dollar aan olie doorheen stroomt. En dankzij technologische hulp van China kon Saddam in de voorbije maanden zijn luchtaf weer moderniseren. De eerste Iraakse militair die een Ameri kaanse piloot neerhaalt, mag in Bagdad rekenen op een helden ontvangst plus vette premie. Dwerg Bush, door de Iraakse staatsme dia minachtend aangeduid als 'de zoon van de Slang' of 'de Akkoord De algemene spoorwegstaking in Engeland is van de baan. Het bestuur van de spoorwe gen gaat akkoord met een loonsverhoging van in totaal twaalf miljoen pond sterling. Het akkoord werd bereikt zes uur voor het begin van de aan gekondigde nationale staking. De toezegging heeft betrek king op 450.000 spoorwegar beiders en zal een verhoging van de vervoersprijzen met zich meebrengen. Trekpaard Zeeuwse paardenfokkers zijn teleurgesteld dat de provincie de subsidie voor meiriekeu- ringen heeft verminderd. Vol gens de fokkers kan de motor het paard nooit helemaal ver dringen en is het belangrijk paardenstand op peil blijft. Dienstmeisjes Nederlanders mogen weer op beperkte schaal Duitse en Oostenrijkse dienstmeisjes aannemen. De meisjes moeten tussen de 18 en 30 jaar oud zijn en de vreemdelingendienst en het arbeidsbureau moeten toe stemming geven. Voorlopig mogen niet meer dan honderd Duitse en Oostenrijkse dienst meisjes worden aangenomen. Koeien In Sint Jansteen zijn vier koei en in beslag genomen, bestemd voor smokkel naar België. De smokkelaars zijn ontkomen. Een Patriot-rakel wordt gelanceerd tijdens een vijfdaagse Amerikaans-Israëlische militaire oefening in de Negev-woestijn in het zuiden van Israël. foto RTR kleine dwerg', zei deze week hoogst verontrust te zijn over de wijze waarop het internationale ^embargo tegen Irak wordt on dermijnd. Hij vergeleek het sanctieregime met 'Zwitserse kaas' en bekende vooral be zorgd te zijn over de technologi sche dienstverlening van de Chinezen Zoals ook gold voor zijn Demo cratische voorganger Clinton zijn de opties van Bush vrij be perkt. De laatste vestigt zijn hoop mede op de Iraakse oppo sitie, maar deze lijkt in Sad dams politiestaat kansloos. Aanscherping van de sancties is internationaal lastig te verko pen. Hetzelfde geldt in nog ster kere mate voor een intensive ring van de bommenregen. Powell zal in het Midden-Oos ten pogen de oude coalitie tegen Irak nieuw leven in te blazen. Of diemissie zal slagen, lijkt vooral af te hangen van de plannen die Saddam heeft. Zou de Iraakse leider in een overmoedige bui besluiten tot een nieuwe, sub stantiële provocatie van de in ternationale gemeenschap, dan zou dit het kl maat kunnen doen omslaan ten gunste van de Ame rikanen. Dit roept de oude vraag op of Saddam de gijzelaar is van de Amerikaanse president, of omgekeerd. GPD Uitgever: J. C Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Redactiefax (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114) 373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst 8 30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie, redactie@pzc.nl exploitatie internet@pzc.nl abonnementen abo@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 of maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur. op de kantoren door de klacht in te spreken óp de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur' Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand 39,45 (n v t.) per kwartaal, 107,50 109,15) per jaar: ƒ409,50 (ƒ411,15) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers maandag t/m vrijdag 2,00 per stuk zaterdag 3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65 597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 62