ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Weer tegenslag tunnelbouw Gretige sloper verwoest Goese beerput Israëlische leger knipt Gazastrook in tweeën Ministerie Iaat in stilte veehouderijen ruimen Dertiende geval van BSE ontdekt tfótcLl wuya^&n,! dz/Ëzeïi Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 Schip met illegalen op drift Protest Arbeidsvoorziening Sparta wint met Van Hanegem Ingrijpende reparatie kost miljoenen guldens en weken vertraging Koning Winter slaat nog hard toe Dodental op Kalimantan stijgt is een heel ander geluid MORGEN KOOPZONDAG VLISSINGEN W VLISSINGEN DEN HAAG - Bij een koe op een bedrijf in het Gelderse Didam is de gekke-koeienziekte BSE ge constateerd. Het is het dertien de geval in Nederland sinds 1997. Dat deelde het ministerie van Landbouw gisteren mee. Het vijfjarige rund, Heidy, is op 15 februari voor de slacht aan geboden. Drie dagen later bleek uit de snelle test dat het dier be smet was. Gisteren heeft een nieuw onderzoek de uitslag be vestigd. De snelle test wordt sinds 2 ja nuari standaard uitgevoerd op runderen van dertig maanden en ouder die worden geslacht. Sindsdien zijn vier besmettin gen ontdekt op een totaal van 69.500 uitgevoerde tests. De twaalf andere koeien van het bedrijf in Didam worden afge voerd en door ID-Lelystad on derzocht op BSE. De kadavers worden vernietigd. ANP pagina 5: blokkades in België (Advertentie) Morgen is de Konmar in Middelburg open van 12.00- 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel iCuJjt u, ook ia ■vusn /tkkix, tïtri? (Advertentie) Palestijnen trekken met hun vee over het strand van het noordelijke naar het zuidelijke deel van de Gazastrook nadat door Israëlische maatregelen de normale weg was afgesloten. foto Enric Marti/AP GAZA - Israël heeft gisteren extra vei ligheidsmaatregelen genomen in de Gazastrook. Er is een controlepost in gesteld die het gebied in feite in tweeën deelt. De maatregel komt kort na een aanslag door Palestijnen eerder op de dag. Die lieten langs een weg twee bommen ont ploffen, waardoor een Israëlische sol daat gewond raakte. Er volgde een kor te schotenwisseling, maar daarbij liep niemand verwondingen op. Het Israëlische leger maakte gisteren ook een post van de Palestijnse veilig heidsdienst vlakbij een joodse neder zetting met de grond gelijk. Vanaf de post zou eerder geschoten zijn op de ne derzetting. De maatregelen en de verscherpte blok kade van de Gazastrook komen aan de vooravond van een bezoek van de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken Powell aan Israël. Hij zal onder anderen overleg voeren met de net ge kozen premier Sharon. Het is voor het eerst dat Powell het Mid den-Oosten in zijn nieuwe functie be zoekt. RTR door Michelle Koek en Mieke van der Jagt GOES - Aan de Nieuwstraat in Goes heeft zich gisteren een ar cheologisch drama voltrokken. Dat zegt conservator D. van der Linden van het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes. Op het sloopterrein van het voormalige theater Prins van Oranje verwoestte een ma chinist een beerbak, die in de vijftiende eeuw behoorde tot het oude Goese klooster of een stadspaleis. Van der Linden is laaiend. Hij was deze week als amateurar- cheoloog betrokken bij de sloop van het voormalige theater. Een week lang werd de ene na de an dere zeventiende- of achttien- Advertentie) Kinderkleding t/m maat 140 Baby-kinder speciaalzaak kerkplein 8 Yerseke 0113-574210 5- de-eeuwse beerput ontdekt. Een uniek object, een laat-mid- deleeuwse beerbak, zag vrijdag het daglicht. „Nog nooit eerder in de Goese geschiedenis is een dergelijke vondst gedaan", al dus Van der Linden woedend. „De beerbak, van zes bij vier meter, was archeologisch gezien van onschatbare waarde." Hij en zijn collega van de Arche ologische Werkgemeenschap Nederland (AWN) raakten dan ook in alle staten toen een ma chinist van sloopbedrijf Sturm en Dekker uit Oostkapelle, die in opdracht van de Walcherse Bouwunie opereert, plotsklaps weigerde plaats te maken voor een nader onderzoek. Hij ver woestte de volledige beerbak. Van der Linden kon op het laat ste moment nog een gaaf vijf- tiende-eeuws aardewerken drinkbekertje redden. Schatten Begin vorige week werd duide lijk dat onder het voormalige theater meer archeologische schatten lagen dan werd ver wacht. Archeologen van het Ar cheologisch Diensten Centrum (ADC) en de AWN, waartoe Van der Linden behoort, trokken toen al bij provinciaal archeo loog Van Dierendonck aan de bel. Hij drong vervolgens bij de ge meente aan op een mogelijkheid tot het afgraven van een zoge noemd dwarsprofiel: een proef- geul die over de hele lengte van het terrein wordt afgegraven. Wethouder C. R. M. M. Linssen (cultuur) zegde dat toe. Het pro fiel zou deze week worden ge trokken. maar Linssen liet niets meer van zich horen. De archeo logen van het ADC, een com mercieel bedrijf, vertrokken daarom donderdag al. Van der Linden noemt de gang van za ken 'een grof schandaal'. Vol gens hem valt de gemeente 'laksheid' te verwijten en voor het sloopbedrijf heeft hij al he lemaal geen goed woord over. „De machinist was ons klaar blijkelijk zat. Hij was niet voor rede vatbaar en draaide zonder van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het ministerie van Landbouw is gisteren in alle stilte begonnen met het ruimen van een tiental bedrijven met evenhoevigen. Daaronder wa ren hertenbedrijven. De maatregel is getroffen om het risico van mond- en klauwzeer te minimaliseren. Na de uit braak in Groot-Brittannië is de veeziekte nog niet op het Euro pese vasteland aangetroffen. De ruiming geschiedde in alle stilte om te voorkomen dat nieuws gierigen gingen kijken. De Rijksdienst voor de keuring van vee en vlees heeft nog geen dieren in Nederland aangetrof fen die uiterlijke kenmerken van mond- en klauwzeer ver toonden. Onderzocht zijn acht tien bedrijven die sinds 24 janu ari varkens, schapen of herten importeerden uit het Verenigd Koninkrijk. De resultaten van bloedonderzoek worden over anderhalve week verwacht. In afwachting daarvan verlengde Landbouw het verbod op de veemarkten met een week. Het zou eerst tot 26 februari duren. In navolging van Staatsbosbe heer en Natuurmonumenten sloten gisteren ook provinciale Landschappen natuurgebieden af voor het publiek. Daaronder waren de Schotsman op Noord- Beveland en de Goudplaat in het Veerse Meer. De Britse regering kondigde gisteren voor het hele land een algeheel verbod af op veever- voer. Landbouwminister Brown ging daartoe over nadat het aantal plaatsen waar mond- en klauwzeer is geconstateerd, was opgelopen tot zes. De onrust groeide toen onderzoekers het vermoeden uitspraken dat var kens op een van de betrokken boerderijen de ziekte mogelijk al twee tot drie weken onder de leden hadden. Dat zou beteke nen dat het virus zich volop kon verspreiden. ANP/GPD pagina 5: ziekte treft Argentinië D. van der Linden met het drinkbekertje dat hij nog uit de beerput wist te redden. foto Willem Mieras blikken of blozen de hele boel om. Ik ben met gevaar voor ei gen leven in de beerbak ge sprongen, maar er was geen red den meer aan. Hier is het laatste woord nog niet over gesproken. Karakters Bedrijfsleider A. Verheijke van Sturm en Dekker wijt het ge beuren aan een onverenig baarheid van karakters op de vindplaats, die ook sloop- en bouwterrein is. „Wij hebben goede afspraken over archeolo gische vondsten en geven wel willend de gelegenheid om de boel te onderzoeken. Dat is hier ook gebeurd Ik heb begrepen dat de amateurarcheoloog en de machinist elkaar voordurend in de haren zaten en het conflict vrijdag is geëscaleeerd. Die mensen zijn allebei bezig met dingen die ze belangrijk vinden, maar van elkaar kunnen ze dat niet begrijpen. Ik betreur dat dit gebeurd is, maar ik weet ook dat er weinig meer aan te doen is." (Advertentie) ËIUTEIUY /MUSIC l/MPORT PRESENTEERT WITHIN TEMPTATION VRIJDAG 2 MAART ARSENAAL - VLISSINGEN ontmoet do Band Vrijdag om 20:00 bi) Enteny, walstraat - zuid 20,Vllssingen 0118 441 552 (Advertentie) naam: c noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat nr toestemming voor auto matische incasso van postcode onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon.S fe c noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail:1 aft twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- 3 3 C per maand met nummcr I I 11 I I II 1 I I j automatische incasso handtekening: 39'4^ c per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "7Ï32Ï4I,ÖÖÖÖÏ911 ™w,nurnmer123 4380 VB Vlissingen ai wo do vr za (postzegel niet nodig) Vrij zonnig Eerst nog wat sneeuw, maar spoedig droog en vrij zonnig. Matige oostenwind en maximumtemperaturen rond 3 graden. 244e jaargang no. 47 zaterdag 24 februari 2001 losse nummers 3,00 BRUSSEL - Voor de kust van Noord-Frankrijk is een schip met duizend vluchtelingen in problemen geraakt. Het zou gaan om de onder Panamese vlag varende Elpa, meldde gis teravond de Belgische televisie zender VRT. De bemanning zou via de radio gemeld hebben dat het schip in moeilijkheden verkeert. De El- pa voer gisteravond laat nog in internationale wateren, waar door de Franse en Belgische kustwacht moeilijk konden in grijpen. Het schip zou op weg zijn naar Rotterdam of Amster dam en vannacht de Belgische kust passeren. ANP ting op grote schaal. Arbeidsvoorziening Zeeland voelt er niets voor om met het Rijnmondgebied en West-Brabant in een nieuw district inge deeld te worden. De verschillen tussen de Zeeuwse arbeids markt en die in de zuidelijke Randstad zijn te groot. Daarom gaat de voorkeur uit naar samenwerking met alleen Brabant, zo heeft het bestuur aan de minister ge- schreven. Willem van Hanegem heeft met Sparta zijn eerste zege bin nen. De Rotterdammers wonnen vrijdagavond in Nijmegen verrassend met 3-0 van NEC. Sparta blijft met ze ventien punten zestiende in de KPN Eredivisie, maar kreeg wel aansluiting met de Graafschap. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15,17 en 19; sport: 20 en 21; reportage: 23,25,27, 29 en 31; wonen: 33 en 35; wetenschap: 37; reizen; 39,41,43 en 45. Tijdwinst Die laatste boormachine be reikt volgende week donderdag de gemeentegrens tussen Ter- neuzen en Borsele, halverwege het traject van 6,6 kilometer. In november 2003 moet de tunnel worden opgeleverd. Opdracht gever NV Westerscheldetunnel is met de aannemer, Kombina- tie Middelplaat Westerschelde (KMW), overeengekomen dat elke dag tijdwinst de bouwcom binatie een kleine 150.000 gul den oplevert. pagina 17: tunnelrubriek Om bij de boorkop te komen wordt een veertig meter diepe schacht gemaakt. De bloedige onlusten op het Indonesische eiland Kalimantan eisen een steeds zwaardere tol. Gis teren waren al 143 doden geregistreerd. Veel slacht offers waren echter nog niet geborgen. De rellen tussen Madoerezen en Dajaks gaan ook gepaard met branstich- door Wout Bareman TERNEUZEN - De bouw van de Westerscheldetun nel heeft opnieuw een ver traging van enkele weken opgelopen. Een van de boormachines moet voor vele miljoenen guldens worden gerepareerd. Tunnelboormachine Sara, die de oostbuis van de Westerschel detunnel boort, is beschadigd. De afdichting van de hoof dlager die de boorkop aandrijft, ver toont lekkage. Daardoor be staat de kans dat het water-ben- tonietmengsel waarmee het boorfront wordt gestabiliseerd, de machine binnendringt. De directie van tunnelbouwer Kombinatie Middelplaat Wes terschelde (KMW) maakt vrij dag 2 maart bekend of de schade zal worden hersteld of dat wordt volstaan met een kleine ingreep en er vervolgens weer gewoon wordt doorgeboord. Alles wijst erop dat de boor enkele weken zal worden stilgezet in de Boomse kleilaag onder de Mid delplaat. waarna dwars door die zandplaat met buizen een soort schacht wordt aange bracht naar de plaats waar de kop van de machine zich be vindt. KMW-directeur R. de Leeuw: „De machine zit op ruim veertig meter diepte. Zodra we die plaats hebben bereikt, kan daar een constructie worden aange bracht, waar de boormachine zich naar binnen kan boren. Daarna kunnen monteurs onder atmosferische druk de reparatie aan de afdichting uitvoeren. Dat karwei kan niet worden ge klaard door duikers." Zandlaag De Leeuw gaat ervan uit dat de hele operatie twee tot drie we ken in beslag neemt. „Het gaat in ieder geval om miljoenen gul dens. We wisten al ongeveer een jaar dat de afdichting was be schadigd, maar we hebben na wat aanpassingen het boorpro- ces gewoon voortgezet. Nu we op het punt staan de Boomse kleilaag te verlaten en in een zandlaag onder de Everingen terechtkomen, moeten we kie zen: doorgaan - en daar zit een zeker risico in - of repareren. We hadden voor beide machines een grote beurt gepland op het moment dat ze de Boomse klei zouden verlaten, zodat ze pro bleemloos het laatste deel van de tunnel zouden kunnen boren. Wat Sara betreft wordt die on derhoudsbeurt nu heel wat in grijpender." KMW diende gisterochtend bij verschillende betrokken over heidsinstanties vergunning aanvragen in voor de reparatie diep onder de Middelplaat. Tunnelboor Sara was gisteren Midden-Europa lijdt onder winterse oprispingen. Bij een lawine in Tirol kwam een Duits gezin om het leven. Reddingsploegen zochten gistermiddag naar vermis ten. Verschillende plaatsen in Oostenrijk zijn onbereik baar door zware sneeuwval. Onder de ingesneeuwden be vindt zich een nog onbekend aantal O Nederlanders ruim 2600 meter gevorderd, Neeltje Suzanna, die de west buis boort, zit op ruim 3030 me ter. Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! DEN DEKKER MUZIEK v/d biltlaan 69, kapelle, 0113-330330 wwwdendekkermuziek. com IEDERE LAATSTE ZONDAG VAN DE MAAND WINKELCENTRUM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 61