Herhaling watersnood Mozambique gevreesd Sampit in greep van moordpartijen Milieudefensie wil verzet Kamer tegen hulp drugsoorlog VS Boze militairen en boeren slaan handen ineen Argentinië bevestigt onder druk oprukken mond- en klauwzeer Regenval teistert westen en midden van het land Weer aardschok in El Salvador Belgisch minister wil kruisbeelden uit rechtszalen Inslag meteoriet maakte 250 miljoen jaar geleden eind aan bijna alle leven Franse bisschop voor de rechter China executeert zeven criminelen Computerinbreker opgepakt Levenslang voor moord op zwerver Netwerk vrouwenhandel opgerold Akkoord ontwapening Bougainville zaterdag 24 februari 2001 door Eelco van der Linden PRETORIA - Mozambique lijkt af te stevenen op een herhaling van de ramp van vorig jaar. Toen lieten door overstromingen 700 mensen het leven, raakte een half miljoen Mozambikanen dakloos en was er voor 600 mil joen dollar schade. De waters nood betekende de doodsteek voor de net opkrabbelende eco nomie van het land. De ramp speelt zich nu niet af in het zuiden van het land, maar in het westen en het centrum van Mozambique, waar de Zambezi en daarin afwaterende kleinere rivieren voor grote overstro mingen zorgen. Tot nu toe zijn 45 doden geteld en 80.000 men sen zijn dakloos geworden. Bij na een half miljoen inwoners lijdt direct onder het hoge wa ter. In de aan de Indische Oce aan grenzende provincies Zam- bezia en Sofala zijn vele wegen en bruggen weggespoeld. De Mozambikaanse regering heeft gewaarschuwd dat de si tuatie snel kan verslechteren nu het blijft regenen in de hoger ge legen buurlanden Zimbabwe, SAN SALVADOR - Een nieuwe zware aardschok in El Salvador heeft gisteren niet geleid tot slachtoffers of schade. Wel ren den mensen in paniek de straat op. Het seismologisch instituut van het noordelijke buurland Gua temala stelde de kracht van de schok op 4,3 op de schaal van Richter. Het epicentrum lag ten Oosten van San Salvador. Het was de derde zware schok in het Midden-Amerikaanse land van dit jaar. Bij die van 13 janu ari (7,6 Richter) en 13 februari (6,1) kwamen 1100 mensen om het leven. AFP/DPA BRUSSEL - De Belgische mi nister van Justitie. Verwilghen heeft opdracht gegeven religi euze symbolen, zoals kruisbeel den, uit de rechtszalen te ver wijderen. Alleen als het gaat om kunst voorwerpen mogen ze blijven hangen, zo liet de bewindsman gisteren in antwoord op schrif telijke Kamervragen weten. Volgens Verwilghen is de aan wezigheid van kruisbeelden in Belgische rechtszalen het ge volg van een traditie en bestaat pr geen wettekst die hun aanwe zigheid toestaat of voorschrijft. „Gelet op de evolutie van de maatschappij, die steeds multi- cultureler wordt, is dit niet lan ger verantwoord", aldus de libe rale bewindsman. ,,De justitie streeft er immers naar zo neu traal en onpartijdig mogelijk te zijn." ANP/BELGA Zambia en Malawi. Het water dat daar valt, vindt onder ande re via de Zambezi zijn weg naar Mozambique. In de plaats Caya, bij de grens met Malawi en Zambia, staat het water in de Zambezi twee meter hoger dan het 'kritische peil' van zes meter. Stuwdammen Pogingen om het water met stuwdammen te reguleren, heb ben tot nu weinig effect gehad. Bij de door Zambia en Zimbab we beheerde Kariba Dam in de Zambezi moet steeds meer wa ter worden doorgelaten omdat de maximale capaciteit bereikt is. Dat water vult weer snel het in Mozambique gelegen stuw meer achter de Cahora Bassa Dam. Die kan dat water ook niet meer 'vasthouden' en stuurt het door naar de lager gelegen del ta, met alle gevolgen vandien. President Joaquim Chissano, die donderdag het rampgebied bezocht, heeft gevraagd om noodhulp ter waarde van dertig miljoen dollar. Hij stelde dat het ergste nog moet komen, omdat de oogst is vernietigd. De VN- voedselhulporganisitie WFP heeft laten weten dat het 4500 ton voedsel in de magazijnen heeft klaarliggen. Dat moet ge noeg zijn om een maand lang 20.000 mensen te voeden. In het uiterste geval verwacht WFP 250.000 mensen te kunnen hel pen. ,,De ervaring van vorig jaar heeft ons wijzer gemaakt", al dus WFP-regiomanager George Shayer. GPD pagina 31afvoerput van Afrika van onze redactie buitenland WASHINGTON - Onderzoe kers menen dat het leven op aarde 251 miljoen jaar gele den al eens voor negentig procent werd uitgeroeid dooi de inslag van een meteoriet of asteroïde. Op dezelfde wij ze stierf veel later, 65 miljoen jaar geleden, de dinosaurus uit. Het is bekend dat negentig procent van het zeeleven en zeventig procent van de landsoorten uitstierf tussen de geologische tijdperken Perm en Trias. Uit onderzoek op neerslagdeeltjes in aard lagen in China en Japan, blijkt dat de inslag van een gigantische brok steen met een doorsnede van 4,5 tot elf kilometer mogelijk de oor zaak is geweest van dit 'grote sterven'. Bij de neerslagdeeltjes gaat het om 'buckminsterfullere- nes', oftewel Buckyballs, een balvormige koolstofvariant met een holte erin. In de holte werd door onderzoekers on der leiding van Luann Beek- er, geochemicus aan de Uni versiteit van Washington, een helium-isotoop gevon den waarvan wordt aange nomen dat die van buiten aardse oorsprong is. Dit staat in de editie van gisteren van het tijdschrift Science. AP Rookwolken hangen boven Sampit na de brandstichtingen. doorTheo Haerkens SAMPIT - Het aantal slachtoffers van de bloedige rellen tussen Madoerczen en de inheemse Dajaks in het zuiden van Kali- mantan loopt op. Gisteravond waren 143 doden geregistreerd, maar veel slachtof fers zijn nog niet geborgen. De situatie blijft gespannen, ook elders op het Indo nesische deel van Borneo zou het onrus tig zijn. ,,Ik heb vier onthoofde lijken op straat zien liggen. Huizen, motorfietsen, auto's en fietstaxi's, aUes is verbrand. Ze ver nietigen alles." De Duitse missionaris Willibald Pfeuffer van de katholieke Bosko-kerk in Sampit is net terug van een kort bezoek aan de stad. ,,Het lijkt wel of de Dajaks ruiken wie ze hebben moeten." Leger en politie hebben strategische po sities bezet en gebruiken rubberkogels om de vechtenden uit elkaar te houden, zo werd gemeld. Maar de pater vertelt dat veiligheidstroepen vriendelijk wui ven naar Dajaks die met hakmessen, zwaarden, pijl en boog en traditionele blaaspijpen in trucks door de straten rij den onder het slaken van strijdkreten. Sommigen droegen afgehakte hoofden mee als trofee. „De politie zegt wel dat ze de zaak in de hand heeft, maar ze legt hen geen stro breed in de weg. Ze hebben helemaal niets in de hand." Aanpassen Botsingen tussen Dajaks en de naar Kali- mantan verhuisde inwoners van Madoe- ra zijn niet nieuw. In 1999 en 1997 kwa men honderden mensen om in het westen van het eiland. Sampit was tot nog toe gevrijwaard van geweld. Tot vorig jaar arriveerden er nieuwkomers uit Madoe- ra, op zoek naar een betere toekomst. Dajakleiders zeggen dat immigranten welkom zijn, maar dat mensen die zich niet aanpassen maar beter kunnen ver trekken. Het Engelstalige Dagblad Indonesian Observer vroeg zich gisteren af of niet moet worden vastgesteld dat de Indo nesische staatsfilosofie 'pancasila', die eenheid in verscheidenheid propa geert, totaal is mislukt en nooit heeft ge werkt. Tot voor kort kende Sampit nog ongeveer 50.000 inwoners, maar nu zijn vele mensen op de vlucht geslagen.Veel Madoerezen en Javanen hebben bescher ming gezocht bij leger en politie. Tachtig mensen zijn aangehouden, onder wie twee ambtenaren die ervan worden ver dacht de rellen te hebben uitgelokt. De Indonesische marine heeft oorlogs schepen gestuurd naar het nabijgelegen foto Oka Budhi/EPA Samoeda om vluchtelingen te evacueren. Achtergebleven Madoerezen worden zonder pardon de keel afgesneden, zegt de Duitse missionaris. „Vannacht kwam hier een jongetje aan dat had gezien hoe zijn kleine zusje werd vermoord, terwijl zijn ouders weg waren om wat eten te ha len. We hebben hem kleren gegeven en naar een veilige plek gebracht.", aldus Pfeuffer. Gedwongen van onze redactie buitenland WILLEMSTAD - Nederland is indirect betrokken bij de Ame rikaanse 'oorlog tegen drugs' in Colombia. Daarbij worden co caplantages vanuit de lucht be sproeid met chemische bestrij dingsmiddelen. Dat leidt tot grote schade aan de natuur en treft de bevolking in het gebied onevenredig hard, zo stelde Mi lieudefensie gisteren. Volgens de organisatie voeren de Amerikanen spionagevluch- ten uit vanaf militaire luchtha vens van Aruba en Curasao om de plantages te localiseren. Aan de hand van die informatie wor den in Colombia vervolgens sproeivliegtuigen ingezet. De milieuorganisatie wil dat de politieke partijen in de Tweede Kamer de Nederlandse betrok kenheid bij de Amerikaanse ac tie veroordelen. „Minister Van (Advertentie) bij De Jonge Hoek van Dijke in. Heinkenszand www.deiongehoekvandiike.nl Aartsen van Buitenlandse Za ken zei eerder dat de Antilliaan se bases niet gebruikt zouden worden voor de Amerikaanse 'war on drugs', maar nu gebeurt dat dus toch", aldus projectlei der Plan Colombia van Milieu defensie, M. de Lede. De Amerikaanse en Colombi aanse regering werken sinds enige tijd samen om de vrede te herstellen in het Zuid-Ameri kaanse land, dat door drugs bendes wordt geterroriseerd. Het uitschakelen van de in vloedrijke drugskartels is een van de belangrijke doelen. Erger Het bespuiten vanuit de lucht van de cocaplanten, grondstof voor cocaïne, heeft grote gevol gen voor de boeren en indianen in het gebied, stelt Milieudefen sie. „Wij zijn natuurlijk ook voorstander van drugsbestrij ding, maar het middel is in dit geval erger dan de kwaal. Ook gewone gewassen worden be sproeid, waardoor boeren wor den verjaagd", aldus De Lede. De Amerikaanse, Nederlandse en Arubaanse regering onderte kenden vorig jaar een verdrag om intensiever samen te werken op gebied van drugsbestrijding in het Caraïbisch gebied. In april buigt de Tweede Kamer zich over dit plan. ANP door Pascale Thewissen HASSELT - Betogende mili tairen en boeren hebben giste ren voor opstoppingen en fi leleed gezorgd in Belgisch- Limburg. Zo'n driehonderd militairen bezetten 's morgens belangrijke kruispunten en doorgaande wegen tussen IIouthalen-Helehteren en Hasselt terwijl boze boeren de grensovergangen met Nederland blokkeerden. De militairen, verenigd in de liberale vakbond VSOA (Vrij Syndicaat van het Openbaar Ambt) willen meer loon. De boeren op hun beurt, eisen een uniforme aanpak van de gek- ke-koeiencrisis door de Europese lidstaten. Met de grensblokkades in Belgisch- Limburg werd een week lang actievoeren afgesloten. Eerdei- deze week bezetten de boeren de grensovergangen met Frankrijk. De Belgische veehouders zijn er niet over te spreken dat de Europese lidstaten afzonder lijk mogen bepalen wie op draait voor de kosten van de BSE-testen en de vernietiging van de kadavers. In eigen land verschilt de aanpak zelfs per gewest. In Wallonië krijgen de boeren alle kosten vergoed, terwijl de Vlaamse boeren een deel van het geld zelf op tafel moeten leggen. Om tegen die gang van zaken te protesteren, blokkeerden de boeren gistermorgen met trac toren enkele uren de grens overgangen bij onder meer Vroenhoven, Bocholt, Val- kenswaard en Lommei. Dat leidde her en der tot ver- keershinder en opstoppingen. Zowat zeshonderd boeren na men deel aan de blokkades, die rond één uur 's middags weer werden opgeheven. In België zijn sinds begin dit jaar vier koeien ontdekt die besmet waren met BSE. In to taal zijn in België de voorbije jaren zes gekke koeien aange troffen. Belgische boeren stillen hun honger met braadworsten bij de grensovergang met Nederland ter hoogte van Luijksgestel/Lommel. foto Bert Jansen/ANP CAEN - De Franse bisschop Pierre Pican van Bayeux moet in juni voor de rechter verschijnen, omdat hij niets heeft gedaan tegen het seksueel misbruik van minderjarigen door een priester uit zijn bisdom. De bisschop is in staat van beschuldiging gesteld na klachten van familie van slachtoffers van de priester. Pican zou van de pedoseksuele handelingen hebben geweten maar desondanks niets hebben gedaan. De priester is in oktober vorig jaar tot een gevangenisstraf van achttien jaar veroordeeld. AFP PEKING - In drie Chinese steden zijn gisteren in totaal zeven mensen geëxecuteerd. De voltrokken doodstraffen vloeiden voort uit het grootste corruptieschandaal in de volksrepu bliek. In deze zaak zijn veertien mensen ter dood veroordeeld. De corruptiezaak draait om de illegale invoer via de haven stad Xiamen van auto's, computers, olie en sigaretten ter waarde van zestien miljard gulden. De kwestie baarde vooral opzien omdat ook hoge functiona rissen van de regerende communistische partij erbij betrok ken bleken. DPA/ANP BERN - De Zwitserse politie heeft een hacker opgepakt die wordt verdacht van inbraak in de computers van het Wereld Economisch Forum (WEF). Drie weken geleden bemachtig den hackers persoonlijke gegevens van deelnemers aan het WEF, de conferentie in Davos van de economische wereldlei ders. Zo kregen ze de mobiele telefoonnummers, creditkaart nummers en privé-adressen van onder anderen de Palestijnse leider Jasser Arafat en Microsoft-oprichter Bill Gates. De groep hackers verklaarde eerder dat ze de machthebbers een hak wilde zetten. DPA/AFP STRALSUND - Een Duitse rechtbank heeft een 24-jarige man tot levenslang veroordeeld voor de moord op een zwerver. Een psychiater had bij de mandie extreem-rechtse opvattin gen heeft, geen verzachtende omstandigheden kunnen vast stellen. Drie mededaders zijn deze maand al tot gevangenis straffen van drie tot twaalf jaar veroordeeld. De vier mishandelden de dakloze man op 24 juli in de stad Ahlbeck. Zij sprongen onder meer op zijn hoofd. DPA MADRID - Spanje heeft een netwerk opgerold voor de handel in Nigeriaanse wouwen naar bordelen in Nederland, België, Groot-Brittannië en Spanje. In voorsteden van de Spaanse hoofdstad Madrid arresteerde de politie in totaal twintig mensen, dertien Afrikanen en een Brit. De vrouwen kwamen Spanje illegaal binnen via Marok ko en moesten een 'schuldbekentenis' van 40.000 dollar on dertekenen, af te lossen door werk in de prostitutie. AFP TOWNSVILLE - De regering van Papoea-Nieuw-Guinea heeft met rebellen op het eiland Bougainville een akkoord over ontwapening bereikt. De afspraken zijn een nieuwe stap in het zelfstandig worden van het eiland in de Stille Zuidzee. De rebellen, die strijden voor onafhankelijkheid, zullen in al le dorpen wapens verzamelen, die in containers opslaan en ze onder internationale controle plaatsen. RTR/AFP De meeste Madoerezen zijn moslim en veel Dajaks christen. Maar volgens de priester, die zelf ongemoeid werd gela ten, is er geen sprake van een gods dienstige twist. Veel Dajaks zijn het ani misme (hun natuurgeloofred.) trouw ge bleven. „De christenen voelen zich ge dwongen om mee te doen", zegt hij. „Ze willen niet doorgaan voor slappelingen." GPD door Frans Lindenkamp SAO PAULO - Argentinië is be gonnen met massale inentingen van vee om te voorkomen dat vleesrunderen besmet worden met mond- en klauwzeer. De diergeneeskundige autoriteiten voelden zich deze week ge dwongen om toe te geven dat de gevreesde ziekte opnieuw de kop heeft opgestoken. Het virus rukt op in de provincies die grenzen aan Paraguay, Bolivia en Brazilië. Volgens de Nationale Gezond heidsdienst (SENASA) is het vi rus Argentinië binnengekomen met vee dat gesmokkeld wordt vanuit Paraguay en Bolivia. Maar niet alleen in de grensstre ken heerst mond- en Idauwzeer. Ook uit de centraal gelegen pro vincies Cordoba en Santa Fe stromen berichten binnen dat het virus zich snel verspreidt. Rond de steden ViUa Maria en San Francisco zijn ruim twintig infectiehaarden opgespoord. Zelfs in de provincie Buenos Ai res die de beroemde pampa bin nen haar grenzen heeft liggen zou het virus aanwezig zijn. Het vee daar is van exportkwaliteit. De ontdekking van de ziekte heeft tot dusver nog geen conse quenties voor de Argentijnse vleesexport, die jaarlijks een half miljard gulden oplevert. De Verenigde Staten, goed voor driekwart van de export, heb ben verzekerd dat een import- stop nog niet aan de orde is. Exportverbod Uit voorzorg stelde Argentinië donderdag wel een vrijwillig exportverbod in naar Brazilië. Het buurland had daar op aan gedrongen, want mond- en klauwzeer is het laatste waar Advertentie KIJK OP INTERNET... Brazilië op zit te wachten. Het land is verwikkeld in een fel handelsconflict met Canada, dat Brazilië ervan verdenkt de aanwezigheid van de gekke- koeienziekte BSE te verzwij gen. De regering in Brasilia be schuldigt Canada ervan de BSE-kaart te hebben uitge speeld om haar te dwingen pas op te plaats te maken in het con flict over regeringssubsidie voor vliegtuigbouwer Embraer. De terugkeer van de mond- en klauwzeer betekent een gevoe lige tik voor de Argentijnse vleessector. Verleden jaar mei bemachtigde het land na tien jaar het felbegeerde certificaat dat het vrij is van mond- en klauwzeer zonder gebruik van vaccinaties. De in Parijs gevestigde Interna tionale Organisatie voor Epi- zoötie (OIE) - de toezichthou dende instantie - heeft die status inmiddels weer ingetrok ken. GPD (Advertentie) Van den Dongen PARKETVLOEREN Langeviele 75 - Middelburg 0118-637136

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5