Studiepunten verdienen met vrijwilligerswerk NIEUWE VOORJAARSCOLLECTIE PZC Stevige pc! n Kom kijken naar de Informatiedag over werken in de zorg bU Stichting Jeugd brengt leerlingen en organisaties bij elkaar Doedagen in Goes' centrum Vliegbasis houdt lesvliegtuig PC-7 aan de grond Excursie naar molen Zeeuwind S'. mt. 128- 176 o.a. - ESPRIT - MEXX - O'NEILL - REPLAY SONS - CARS...etc. Bekendmaking verkeersbesluit Informatieavond wegafsiuiting tussen 's-Gravenpolder en Hoedekenskerke H LI Waterschap Zeeuwse Eilanden zaterdag 24 februari 2001 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het dierenasiel, het gezinsvervangend tehuis, Podium Brogum voor popmu ziek en theater, de bibliotheek, de kinderboerderij, de tafelten nisvereniging. Slechts enkele voorbeelden van organisaties die vrijwilligers zoeken. Daar tegenover staan al die middel bare scholieren in Havo en VWO die hun zogeheten vrije ruimte in het Studiehuis moeten invul len, maar vaak niet weten hoe. Tussen die twee gegevens wil Jaap Elenbaas van de Stichting Jeugd een brug slaan. Doel van het Studiehuis is mid delbare scholieren te stimuleren tot zelfstudie. Bij Havo gaat het om circa driehonderd 'studie last-uren', bij VWO om zeven honderd. Studielast-uren tellen slechts vijftig minuten, net als een lesuur in het klaslokaal. Het merendeel van die zelfstudie- tijd wordt besteed aan gerichte opdrachten vanuit het vakken pakket. De rest wordt omschre ven als 'vrije ruimte' en kan op veel verschillende manieren worden ingevuld. Volgens Elenbaas gebeurt dat veelal met binnenschoolse acti viteiten: het organiseren van een sportdag voor brugklassers of het opzetten van een pro gramma voor de Laatste Schooldag (LSD). Naar zijn me ning kan het breder. Daarom ontwikkelde hij zijn plan voor het verwerven van studiepun ten door vrijwilligerswerk. „Als Havo- en VWO-leerlingen een sportdag voor brugklassers kunnen organiseren, kunnen ze ook een leden werf dag voor de tafeltennisvereniging op poten zetten", geeft hij als voorbeeld. Idee Het idee van Elenbaas is inmid dels omarmd door de landelijke Stichting Leerplan Ontwikke ling (SLO). Op uitnodiging van deze organisatie nam hij don derdag deel aan een breed over leg in Utrecht over de verdere door Ab van derSluis MIDDELBURG - De zorgsector op Walcheren houdt zaterdag 10 maart een informatieve dag in het kader van de landelijke campagne 'De Zorg. Het echte werk'. Doel ervan is belangstel lenden te informeren over het werken in zorginstellingen en de opleidingsmogelijkheden die de sector biedt. Motto van de open dag is 'Pak je kans in de zorg'. In verpleeghuis 't Gasthuis aan de Noordpoort- plein in Middelburg wordt tussen 10 en 16 uur een informa tiemarkt gehouden. Op de informatiemarkt zijn ver tegenwoordigd: ziekenhuis Walcheren, Thuiszorg Walche ren, de SVRZ regio Walcheren, Arduin, stichting Het Gors, Emergis, Stichting Werkt voor Ouderen, de Stichting Protes tant-Christelijke Ouderenzorg op Walcheren, zorg- en ver- pleegcentrum Jacob Roggeveen en zorgcentrum Rustenburg. Daarnaast wordt medewerking verleend door de arbeidsbu reaus uit Vlissingen en Middel burg, het mobiliteitsbureau ViaZorg en de regionale oplei dingsinstituten zoals het ROC- Zeeland, het Centrum Vakop leiding en de Hogeschool Zee land. In 't Gasthuis laten de deelne mende organisaties zien hoe het is om te werken in de gezond heidszorg. Er worden video films vertoond over het werken bij de deelnemende instellingen en over het nieuwe opleidings stelsel in de zorg. Verder krijgen bezoekers de ge legenheid om kennis te maken met technische hulpmiddelen GOES - Het Ambachtscentrum in Goes verzorgt op 27 en 28 fe- burari en op 1 maart de voor- jaarsdoedagen. Kinderen kun nen zich tijdens die dagen, tegen een vergoeding, creatief uitle ven. Tijdens de voorjaarsdoedagen kunnen kinderen armbandjes, oorbellen en boekenleggers ma ken, boetseren, glas decoreren, kaarsen maken en kleuren of een kaart borduren. De doedagen duren van 13.00 uur tot 17.00 uur. Het Am bachtscentrum is te vinden in het Hollandse Hoeve-gebied, achter de kinderboerderij. uitwerking. SLO overweegt een certificaat te ontwikkelen, zo dat Havo- en VWO-leerlingen straks kunnen pronken met een tastbaar bewijs van het feit, dat ze hun vrije ruimte in het Stu diehuis hebben ingezet voor vrijwilligerswerk. „Dat is toch prachtig om naast je diploma's ook zo'n certificaat te kunnen overleggen bij een sollicitatie. Als manager geef je zo iemand toch meteen die baan", zegt Elenbaas enthousiast. Website Elenbaas heeft inmiddels al ruim 26.000 gulden van de pro vincie in de knip voor de ont wikkeling van een website (www.studiedee.nl) en folders, om zoveel mogelijk organisaties en verenigingen attent te maken op de mogelijkheid jonge vrij willigers binnen te halen. Op de website kunnen de scholieren een keus maken welk werk of activiteit hen het meest trekt. De Stichting Jeugd bemiddelt in feite tussen vraag en aanbod en Elenbaas blijftbegeleider aan de zijlijn bij vragen of even tuele problemen. Ook wil hij kortlopende projecten met een kop en staart ontwikkelen, een soort raamwerk aan werkzaam heden die de scholier bij een be paalde organisatie of vereni ging zou kunnen verrichten. „Enige structuur is natuurlijk wel van belang", vindt Elen baas. Wat vinden jongeren zelf eigenlijk van de plannen? Dési- rée Voshart (17) uit Burgh- Haamstede heeft zo haar beden kingen. Ze zit in Havo-5 en vul de haar vrije ruimte vorig jaar onder meer met decorbouw voor de schoolmusical Odysseus in Rock. Ze heeft gekozen voor het studieprofiel 'cultuur en maat schappij' en opteert - 'als ik slaag hoor' - voor de opleiding Sociaal Pedagogische Hulpver lening (SPH) in Breda. „Vrijwil ligerswerk doe je toch vanuit je eigen motivatie, niet omdat je er studielast-uren mee kan vullen. Als dat alleen de reden is, zou er toch niks van terecht komen", zegt Désirée. Zelf korfbalt ze met veel plezier bij een vereni ging in Middelburg. Daar traint en coacht ze ook jonge korfbal- lertjes. Gewoon omdat ze het leuk vindt. Schoorvoetend er kent ze dat het natuurlijk wel aardig is dat ze haar hobby ook voor haar studiepunten kan in zetten. „Maar ik vind het zo stom dat je dan binnen je eigen club om een bewijsje moet vra gen van je inzet. Waarom gelo ven ze je op school niet gewoon op je woord", luidt haar be zwaar. Ook Anke Schouten (16) uit Dreischor vindt dat bewijsje vragen niet zo leuk. Ook zij zit in Havo-5. Haar studieprofiel is 'natuur en gezondheid' en ze wil dolgraag verloskundige wor den. Wellicht omdat nieuw le ven haar zo fascineert. „Deze zomer heb ik een veulen geboren zien worden. Daar heb ik met open mond bijgestaan." Anke houdt van paardrijden. Dat doet ze al negen jaar bij manege Aquadelta inBruinisse. Ze geeft ook les aan kinderen. „Nee, niet voor geld, als vrijwilligster, en die tijd mag ik nu dus ook ge bruiken voor studielast-uren." Brugzicht Mireille Pairoux (16), Havo-5 leerlinge uit Nieuwerkerk, heeft ook een hobby. Ze houdt van stijldansen. Ze bezit al 'goud met ster' en begeleidt af en toe de jeugd in de dansschool, maar die activiteit voldoet niet aan de eisen voor invulling van de vrije ruimte. Dat is geen probleem voor Mireille. Zij wil na haar examen naar de SPH in Rotter dam en hoopt in de toekomst te gaan werken in de hulpverle ning aan verstandelijk gehandi capten. „Daarom wil ik graag vrijwilligerswerk gaan doen bij dagverblijf Brugzicht. Dan kan ik in de praktijk ervaren of ik dat werk echt leuk vind", luidt haar motivatie. Désirée, Anke en Mireille vin den het allen vanzelfsprekend om je als jongere in te zetten voor vrijwilligerswerk of dat je Voor invulling van de opdrachten in het kader van het Studiehuis raadplegen Désiree, Anke en Mireille regelmatig het documentatiecentrum binnen de school. foto's Pieter Honhoff actief bent in een vereniging. Ze weten ook dat lang niet alle jon geren dat doen. „Sommigen zeggen dat ze geen tijd hebben, omdat ze een baantje hebben, maar ik denk dat het meer een kwestie is van tijd willen ma ken", zegt Anke. Désirée denkt daar anders over:Als j e als j on- gere zelf geld moet verdienen omdat je anders geen leuke din gen kunt kopen of doen, kan ik me wel indenken dat je geen on betaald werk wilt gaan doen. Alle drie hebben ze er wel enig begrip voor dat de school beoor deelt welke activiteiten wel of niet in aanmerking komen voor invulling van de vrije ruimte. Mireille: „Eén van de leerlingen kwam aandragen met het thuis volgen van een cursus Italiaans via bandjes. Dat werd natuur lijk niet zomaar geaccepteerd". Het Dierenasiel Schouwen-Duiveland kan best wat meer vrijwilli gers gebruiken. uit de zorgpraktijk, zoals bij voorbeeld tilhulpmiddelen. Ook zijn er demonstraties van medisch-technische appara tuur. In een internetcafé kunnen be zoekers onder begeleiding over de digitale snelweg surfen op zoek naar informatie over be roepen in de zorgsector. Des kundigen van instellingen en opleidingsinstituten zijn aan wezig om voorlichting te geven. Ook zijn er mensen uit de prak tijk aanwezig die vragen kun nen beantwoorden. WOENSDRECHT - De Pilatus C-7 lesvliegtuigen op de vlieg basis Woensdrecht moeten voorlopig aan de grond blijven. Deze week is bij het uittaxiën naar de startbaan een manke ment aan een van de remmen van een PC-7 opgetreden. Bij de luchtmachtbasis is het stan daard-procedure dat bij een ge constateerd mankement alle vliegtuigen van hetzelfde type uit de lucht worden gehouden. Een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de vliegtuigfabrikant, de fabri kant van de remcilinders en van de luchtmacht, onderzoeken het mankement. De Koninklijke Luchtmacht benadrukt dat geen sprake is geweest van een onveilige situatie. VLISSINGEN - Kinderen die willen weten hoe een windmo len werkt, kunnen op woensdag 28 februari samen met het re gioteam Zeeland van het Wereld Natuur Fonds een bezoek bren gen aan zo'n installatie van de vereniging Zeeuwind. Ook worden de milieustraat en het recyclingbedrijf Recyfeed bezocht. Bij Zeeuwind wordt gekeken hoe een windmolen groene stroom opwekt, bij af valverwerker OLAZ hoe het er aan toegaat in een milieustraat en bij Recyfeed hoe etensresten worden verwerkt. Alle activi teiten vinden plaats in Vlissin- gen-Oost. De excursie duurt van 13.30 tot 16 uur. Aanmelden kan bij wnfzeeland@hetnet.nl Speciaal voor de lange winteravonden: de extra rijk gevulde familie pc Windows find. 19% 8TW) Miditower ATX Goldline Gigabyte 71XE4 AMD Athlon "Thunderbird" 1 Ghz 64Mb SDRAM PC133 Elsa Erazorlll LT32Mb AGP TNT2-m64 3,5" 1.44Mb Samsung 20.4 Gb UDMA 100 Samsung SW208 8x 4x 32x speed Twister 56k PCI intern Creative Labs Soundblaster 128 PCI Philips A1 Z+ 120W Dynamic Bass boost Philips 101 keys Wlndows96 PS/2 Philips 107S 17" Muls Philips PS/2 Oporating System Microsoft' Windows' Millennium NL met CD Overigs Software Maglx MP3 Studio XEO, Nat. telefoongids Processor Goheugen Videokaart Dlskdrivo Harddisk CWtewrller Geluidskaart Toetsonbord Monitor Alleen bij aankoop van deze PC. 129,- 179,- Stationsweg 63b - 4538 AC Temeuzen www.hacktic.com Tel.: 0115 648501 Fax 0115 648506 office@hacktic.com TEEN GOES: Lange Kerkstraat 40, tel. 01 13-232393 www.kozzmik.nl Het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden maakt bekend dat op 21 februari 2001 een verkeersbesluit is genomen. Het besluit Het op Zuid-Beveland in de gemeente Borsele gedurende de periode van 27 juni 2001 tot 6 mei 2002 of zoveel korter als mogelijk en zoveel langer als noodzakelijk gedeeltes van de Zeedijk en de Staartsedijk bij de Trenteweg in beide richtingen gesloten te verklaren voor voertuigen, ruiters en geleiders van rij- of trekdieren of vee en voor de bij deze weggedeeltes aan te leggen wegomlegging een maximumsnelheid van 30 kilometer per uur in te voeren, alsmede een verbod voor motorvoertui gen om elkaar onderling in te halen, door de plaat sing van de verkeerstekens Al, Cl en F1 van bijla ge 1 van het RW 1990. Ter inzage Het verkeersbesluit en de bijbehorende stukken lig gen vanaf 26 februari 2001 tot en met 8 april 2001 ter inzage op: - Het kantoor van waterschap Zeeuwse Eilanden, Piet Heinstraat 77 te Goes, elke werkdag van 9.00 tot 16.00 uur; en na telefonische afspraak. (0113)241000 op: - het districtskantoor Walcheren/Noord-Beveland, Baayenhovenseweg 4 te Grijpskerke; - het districtskantoor Schouwen-Duiveland/Tholen, Wevershoek 2 te Zierikzee; - het districtskantoor Zuid-Beveland, Ambachtsweg 8 te Eindewege en - het steunpunt Tholen, Onder de linden 5 te Sint Maartensdijk. Een mondelinge toelichting op de stukken is moge lijk. U kunt telefonisch een afspraak maken, (0113)241000. Bezwaar Op grond van de Algemene wet bestuursrecht (Awb) kan iedere belanghebbende van 26 februari 2001 tot en met 8 april 2001 tegen dit besluit bezwaar maken. Het bezwaarschrift moet in ieder geval voorzien zijn van datum en motivering en moet gezonden worden aan waterschap Zeeuwse Eilanden, postbus 114, 4460 AC Goes. Als een bezwaarschrift is ingediend, kan de bezwaarmaker ook een verzoek indienen tot het treffen van een voorlopige voorziening. Zo'n verzoek dient te wor den gericht aan de president van de Arrondissementsrechtbank, sector bestuursrecht, postbus 5015, 4330 KA Middelburg. Het besluit is van kracht vanaf 9 april 2001tenzij met toepassing van artikel 8:81 Awb een verzoek is gedaan tot het treffen van een voorlopige voorziening en hierop positief is beschikt. Goes, 24 februari 2001 Het dagelijks bestuur, W.A. Gosselaar, dijkgraaf mr.drs. J.A. de Visser, secretaris-directeur Binnenkort starten de werkzaamheden voor het versterken van het dijkvak Biezellngsche Ham tus sen 's-Gravenpolder en Hoedekenskerke. Uit toets ingen is gebleken dat het dijkvak versterkt moet worden. Bij het versterken van de dijken werken de Zeeuwse waterschappen, Rijkswaterstaat en de Provincie Zeeland nauw samen. Tijdens het werk vinden zware transporten van materiaal plaats over de Weg onderiangs de zeedijk. Om de verkeersvei ligheid tijdens de transporten te kunnen garande ren, is het waterschap van plan de Weg onderiangs de zeedijk, tussen Hoedekenskerke en 's-Gravenpolder, af te sluiten van 1 april 2001 tot 1 november 2001. Toelichting Waterschap Zeeuwse Eilanden organiseert een infor matieavond over de mogelijke wegafsiuiting. Ook geeft een medewerker van het projectbureau Zeeweringen uitleg over de dijkverster king. De avond vindt plaats op maandag 26 februari a.s. om 19.30 uur in het dorpshuis van Hoedekenskerke, Havenstraat 13. Meer informatie Heeft u vragen over de informatieavond, neem dan contact op met Sandra Minneboo van het waterschap, 0113-241422. Voor meer informatie over het project Zeeweringen, kunt u een kijkje nemen op de website: www.zeeweringen.nl. m Jf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 58