Protest tegen plan nieuwbouw Goes stia Colijnsplaat in actie voor garageboxen PZC b 13: PZC Jeugd vangt leefwereld in eigen cd Ovezande vindt urnenmuur lelijk 43 Lekker hossen op school Angst voor super bij tankstation Bathseweg Geschiedschrijver ziet bron verloren gaan NPV bezorgd over ziekenhuis in Zierikzee WISE wil actie tegen kerntransport Thijs Kramer weg bij ZMF Statenleden sluiten aan bij The Bet Telersvereniging stelt verkoper aan Ango Tholen licht leden voor over voorzieningen zaterdag 24 februari 2001 door Arjan Schuiling DEN HAAG - „Als de Raad van State dit schorsingsverzoek niet toewijst, dan kan ik wel inpak ken en dan zijn de waardevolle poelweidegebieden in april ver nietigd." Dat stelde J. Adriaan- se uit Goes gisteren tijdens een hoorzitting bij het Haagse rechtscollege over het bestem mingsplan Ouverture/Aria. Adriaanse, die bezig is met het vastleggen van de stadsgeschie denis van Goes, woont vlakbij het plangebied waar op korte termijn een zogenaamde brede school en zo'n 315 woningen moeten verrijzen. De geschied schrijver maakte duidelijk geen enkele bezwaren te hebben te gen de woningbouw. Zijn klach ten betreffen de aanleg van de verbrede Elvis Presley laan, die de woningbouw moet ontslui ten, en de bouw van de brede school waar diverse vormen van onderwijs onderdak moeten vinden. Adriaanse vindt dat de weg en de school zo zijn gepland dat te veel poelweidegebied verloren gaat. In dergelijke gebieden zijn duidelijke reliëfverschillen waarneembaar. Soms is er een sprake van een meter hoogte verschil, door de ingrepen van bewoners honderden jaren gele den. Dit cultuur-historische landschap kan niet elders wor den aangelegd. Alleen op de huidige locatie is precies na te gaan hoe de Zeeuwen in de vijf tiende en zestiende eeuw grond afgroeven. Het heeft geen zin (Advertentie) WINKELINRICHTING V/D REEPE SOES uitgevoerd door: OA REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl om iets dergelijks op een andere plek na te bootsen, aldus Adri aanse. De gemachtigde namens Gede puteerde Staten (GS) van Zeeland, A. Mersie, maakte dui delijk dat het Zeeuwse provin ciebestuur het plan heeft goedgekeurd omdat er geen bij zondere natuurwaarden verlo ren gaan door het plan. Niette min gaan B en W van Goes elders in de gemeente natuur bijplanten. Volgens Mersie heeft de Zeeuwse Milieufedera- tie(ZMF) Goes in dit opzicht dan ook een voorbeeeld voor an deren genoemd. Een lezing die Adriaanse overi gens bestrijdt. Hij stelt dat de ZMF tot aan de provincie samen met hem ten strijde is getrokken tegen het plan. Een plan waar ZMF nog altijd op tegen is, maar de Zeeuwse milieu-organisatie wil de beperkte middelen om overheidsbesluiten aan te vech ten spaarzaam gebruiken en niet elke keer doorprocederen tot aan de Raad van State. De gemachtigde namens B en W van Goes, J. Huisman, hield zich buiten deze discussie. Hij bena drukte dat het gemeentebestuur grote waarde hecht aan een snelle uitvoering van het plan. In de brede school die wordt ge bouwd, is ondermeer ruimte ge reserveerd voor openbare basis school De Zuidwesthoek die momenteel één van de vestigin gen heeft op de M. A. de Ruij ter laan. Op die locatie heeft de ge meente een begerig oog laten vallen voor de realisering van een nieuw stadskantoor. Voor de bouw van de school en de ontsluiting v,an de nieuw bouwwijk is de aanleg van de verbrede Elvis Presleylaan ab soluut noodzakelijk. De aanleg van de weg en de school gaan deels ten koste van de poelwei den. Een groot deel daarvan, in een zone langs de stoomtram- lijn, krijgt in dit bestemmings plan echter een betere bescher ming dan voorheen, aldus Huisman. Aansprakelijk Hij wees de Raad van State ook op de grote financiële belangen voor de gemeente. Er bestaat bovendien het risico dat kavel eigenaren de gemeente aan sprakelijk stellen voor het niet tijdig opleveren van de bouw- kavels. Voor de scholen en het stadskantoor zal langer ruimte bijgehuurd moeten worden, ter wijl de scholen reeds te maken hebben met krappe budgetten. Huisman verzocht de Raad van State dan ook het schorsings verzoek van Adriaanse af te wij zen. Uitspraak over enkele weken. Kinderen van de Heyliggersschool geven de aftrap voor het carnaval in Kvvadendamme. foto Willem Mieras door Sjoerd van Dullemen KWADENDAMME - Voor de kinderen van de Heyliggersschool in Kwadendannne is het car naval vrijdagmiddag echt losgebarsten. De leerlingen zijn allemaal feestelijk uitgedost op school gekomen om eens lekker te hossen en te feesten. Onder leiding van prins Geert de Eer ste wordt de eerste polonaise ingezet. 'Ik voel me helemaal te gek vandaag' is de nieuwste carnavalskraker die geregeld door de zaal galmt. Alle leerlingen kennen het liedje nu al van a tot z uit hun hoofd.Ik vind carnaval gewoon superleuk, lekker hossen en dansen", zegt een kleine Kwadendamse cowboy. Ook jeugdprins Hans is van de partij. Samen met zijn twee narren voert hij de dolle boel aan. Totdat de muziek wordt stopgezet voor de tweede band zonder naam: een Kwadendamse gelegenheidsformatie. Zij spelen in op de rage die nu in Nederland heerst: de step. Het liedje gaat over drie mensen op de step die blijkbaar de weg kwijt zijn. Dit leidt tot grote hilariteit bij de kleurrijk uitgedoste scholiertjes. Van al dat gespring en gehos krijg je natuurlijk flinke honger. Daarom kunnen de kinderen na het feest met zijn allen friet gaan eten in het dorp. Vandaag staat de grote Kwadendamse optocht op het programma. De prins zal dan traditio neel met zijn wagen door het dorp gaan, verge zeld van verschillende loopgroepen. Kapelle - Tel. 0113-344151 ZIERIKZEE - De Nederlandse Patiënten Vereniging (NPV) is bezorgd over de afslanking van het ziekenhuis in Zierikzee. In een brief aan de directie van de Oosterscheldeziekenhuizen vraagt de NPV-kring Zeeland met klem de beslissing te her- Gewezen wordt op de uitbrei ding van de bevolking op Schouwen-Duiveland tijdens de zomermaanden tot zo'n 150.000 mensen. Zeker in een dergelijke situatie is een zieken huis op het eiland van onschat bare waarde, schrijft kringsecretaris M. Bakker- Groeneweg. „Wij willen u drin gend verzoeken om uw verant woordelijkheid in deze te besef fen en vertrouwen er op dat u alles in het werk zult stellen om de bewoners van Schouwen- Duiveland de zorg te bieden die hen toekomt." Vrijdag 2 maart (aanvang 14 uur) wordt in het dorpshuis in Burgh-Haamstede een discussiebijeenkomst ge houden met Tweede Kamerle den. Aanvankelijk zou het debat in Mondragon plaatsvin den, maar dat gaat niet door. Kinderen van Opvang Actief in Goes hebben zelf een cd gemaakt. De veertig pagina's kunnen op de computer worden bekeken. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - De deelnemers van Op vang Actief, een combinatie van naschoolse kinderopvang en jeugdactiviteiten, hebben een eigen cd gemaakt met veertig pagina's. Deze kan worden be keken via internet explorer. De kinderen hebben hun digitale product vrijdagmiddag gepre senteerd. In Opvang Actief biedt Kinder opvang De Bevelanden kinde ren van vier tot en met twaalf jaar in de wijk Goese Polder een plek om veilig en gezellig te ver blijven na schooltijd en om be zig te zijn met toneel, sport en creatieve activiteiten. In de di gitale speelplaats gingen de kinderen aan de slag om een cd te maken. Ze kozen zelf een the ma, schreven teksten, maakten foto's, tekenden, kleurden en computerden over hun eigen leefwereld. De kleintjes werden geholpen door de groten, die op het vlak van computers dikwijls nog meer vaardigheden hebben dan de leiding, die wel heel des kundig is in de creatieve en sportieve begeleiding. Met een van de eerste projecten van Opvang Actief, waaraan ze ven weken is gewerkt, hebben de kinderen een document ge maakt over zichzelf en hun om geving. De combinatie tussen opvang en activiteiten blijkt een succes volle formule, die zal worden uitgebouwd naar de andere wij ken van Goes. door Michelle Koek COLIJNSPLAAT - De herzie ning van het bestemmingsplan Bebouwde kom Colijnsplaat wordt voor een periode van vier jaar uitgesteld. De gemeente vraagt aan de provincie vrijstel ling aan voor de herziening. Het geldende bestemmingsplan is zestien jaar oud en aan herzie ning toe. De vrijstelling is nodig om de bouw van zeven garage boxen aan de Havelaarstraat mogelijk te maken. De gemeente wil aan de Haze laarstraat zes woningen en ze- ven garageboxen bouwen. De woningen kunnen op basis van het geldende bestemmingsplan worden gebouwd, maar de ga rageboxen niet. Het bestemmingsplan Bebouw de kom Colijnsplaat is op 13 maart 1984 vastgesteld. Het plan is niet'tijdig herzien. Dat moet normaliter binnen tien jaar na de vaststelling gebeu ren. Voor een herziening kan ook weer een vrijstelling wor den gevraagd als de noodzaak daarvoor ontbreekt. Omdat de gemeente in strijd met het bestemmingsplan wil bou wen, vraagt zij wederom een vrijstelling aan. Dit moet omdat anders geen artikel 19 procedu re kan worden opgestart, die de bouw van de garageboxen mo gelijk maakt voordat de herzie ning in 2004 door de raad wordt vastgesteld. De gemeente wil zo snel mogelijk met de bouw aan de Hazelaarstraat beginnen. Vooral ook omdat de woningen er desolaat bij staan. Toch lijkt het erop dat er de komende twee jaar nog geen bouwactiviteiten zullen plaatsvinden. Met de be wonervan een van de woningen is nog steeds geen overeenstem ming bereikt. De bewoner wei gert te vertrekken als de ge meente geen vervangende woning binnen de kern Colijns plaat aanbiedt. De gemeente is inmiddels een onteigeningspro cedure tegen de eigenaar van deze woning begonnen. DEN HAAG - Voormalig vee handelaar J. van Gorsel uit Ril land heeft bij de Raad van State geprotesteerd tegen de uitbrei dingsplannen van het tanksta tion van Oliehandel Meeuwsen aan de Bathseweg. De gemeente Reimerswaal heeft voor de plannen van Meeuwsen een mi lieuvergunning verleend, waar de Raad van State zich nu over moet gaap uitspreken. Van Gorsel komt vooral op voor zijn zoon die op een paar hon derd meter afstand van Meeuw sen een Texaco-tankstation heeft. De gemeente Reimers waal schuift de grieven van Van Gorsel om die reden zonder al te veel woorden op concurrentie en broodnijd. Maar volgens Van Gorsel is er meer aan de hand. Hij wees er gisteren bij de Raad van State in Den Haag op dat de loods bij het tankstation van Meeuwsen, kan uitgroeien tot een supermarkt. Nu is daar nog een kleine shop, maar alles wijst in die richting, want het hele tankstation wordt verdubbeld en de opstelplaat sen zelfs verdrievoudigd, aldus de bezorgde vader. Tegen bestuursrechter J. Boll van de Raad van State zei hij dat zijn zoon eerlijke concurrentie best aan kan. Zoon Van Gorsel werd vorige maand immers niet voor niets door Texaco uitge roepen tot de best presterende verkoper van het bezinemerk. Maar de gemeente Reimerswaal moet Meeuwsen niet teveel in de watten leggen, vindt hij Van Gorsel gaf gisteren aan dat hij bereid is om zijn beroep in te trekken als in de nieuwe ver gunning van Meeuwsen komt te staan dat de in 1998 gebouwde loods alleen voor opslagdoel einden gebruikt mag worden. Rechter Boll zei dat Van Gorsel zich niet druk hoeft te maken. Meeuwsen mag zijn loods im mers niet gebruiken voor detail handel. Gemeentewoordvoer der R Kil beaamde dit ,,En als hij het toch doet, moet u de ge- BORSSELE - Actiegroep WISE roept op tot actie tegen de transporten van hoog-radioactief afval van de kerncentrale in Borssele naar de opwerkingsfabriek in Frankrijk. WISE doet de oproep na een uitspraak van de Middelburgse recht bank, die donderdag in kort geding bepaalde dat milieuorga nisatie Greenpeace de transporten niet langer mag blokke ren. WISE noemt die uitspraak zinloos en gevaarlijk. Volgens de groep is het in een democratie gebruikelijk acties eventueel achteraf aan een rechter voor te leggen, als daarbij sprake was van een overtreding of mi,sdrijf Verder mogen burgers protesteren tegen beslissingen die ver gaande gevolgen kunnen hebben voor hun veiligheid en ge zondheid. Volgens WISE worden in Borssele door een nood- verordering veel basisrechten van burgers opzij gezet en daarom roept de groep op tot actie bij het volgende kerntrans- port, op 1 maart. GOES - Hoofd groene ruimte van de Zeeuwse Milieu Federa tie, M. Kramer, vertrekt. Hij stapt per 1 mei over naar Staats bosbeheer, regio West-Brabant/Deltagebied Kramer zal zich vanuit het regiokantoor in Middelburg vooral bezig gaan houden met Zuid-Holland. Hij was ongeveer zestien jaar ac tief bij de ZMF en groeide uit tot het gezicht van de organisa tie bij de belangenbehartiging van natuur, landschap en pla nologie. Kramer zorgde ervoor dat die belangen volwaardiger gingen meetellen in het overheidsbeleid. Hij wordt gezien als de gees telijk vader van het groene poldermodel in Zeeland. Thijs Kramer is de animator van het plan Tureluur, dat voorziet in grote nieuwe natuurgebieden langs de zuidkust van Schou wen en op Tholen. MIDDELBURG - Leden van de Statencommissie Ruimte, Milieu en Water doen de komende twee maanden een poging om 'snel en pijnloos' hun persoonlijke uitstoot van broeikas gassen met acht procent te verminderen. Ze kunnen dat berei ken door op het directe (stroom en gas) en indirecte (papier, afval, inkopen, vervoer, water) energieverbruik te besparen. De commissieleden sloten vrijdag met milieugedeputeerde A J. G. Poppelaars een weddenschap af. Als de besparing lukt, staat daar een zonnepaneel voor een goed doel tegen over. Mislukt het, dan moet de gedeputeerde een dagje per be tjak (fietstaxi) vervoerd worden (hetgeen een van de commis sieleden al deed verzuchten: 'als hij maar geen afspraak in Den Haag heeft'). Met de weddenschap ondersteunt de commissie de jongeren actie The Bet, waarbij in zes maanden acht procent C02 be spaard wordt. GOES - De nieuwe telersvereniging Bundeling Aardappelen Maakt Macht (BAMM) heeft M Kaan aangesteld als onder handelaar. Hij gaat de komende tijd de consumptie-aardap pelen van de BAMM-leden verkopen. Kaan is directeur van Agro Trade. Hij was tien jaar bij twee aardappelverwerkende bedrijven verantwoordelijk voor de inkoop van aardappelen. Agro Trade gaat alleen voor BAMM aardappelen verhandelen. De telersvereniging voert komende weken gesprekken met aardappeltelers buiten Zuidwest-Nederland. Onderwerp is toetreding tot de club, die is opgericht op initiatief van de Zui delijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO), het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kotakt (ZAJK) en de Producentenorga nisatie Aardappelen (POA). THOLEN - De afdeling Tholen van de Algemene Nederlandse Gehandicapten Organisatie (Ango) houdt 8 maart in ge meenschapscentrum Meulvliet in Tholen een voorlichtingsbij eenkomst over WVG, WAO en bijstand. Diverse deskundigen geven uit leg over die onderwerpen. Na de pauze is er een forumdiscussie onder leiding van landelijk An- go-voorzitter S. P. de Paauw. De, bijeenkomst begint om 19.30 uur. Zaterdag 31 maart houdt de afdeling een jaarvergadering in recreatiecentrum Haegtinge in Sint-Maartensdijk. Leden krij gen onder meer de gelegenheid suggesties te doen voor activi teiten. Na het vergadergedeelte volgt een paasbingo. De jaar vergadering begint om 14.00 uur. Leden van de Ango kunnen verder op 10 maart gratis de ge nerale repetitie bijwonen van het blijspel ,Maar wie is dan de vader?' van toneelvereniging Rederijkerskamer Eendracht. Deze repetitie in De Vossenkuil in Oud-Vossemeer begint om 14.00 uur. door Mieke van der Jagt OVEZANDE - De inwoners van Ovezande zijn helemaal niet te vreden over het columbarium op de begraafplaats in het dorp. Ze vinden de urnenmuur een le lijk, kil ding waaraan je goed kunt zien dat er geen zorg aan besteed is. Burgemeester J. L. M. Mandos, die bij een be zoek aan het kerkhof ook be paald niet was getroffen door de schoonheid van het bouwsel, zegde onlangs toe te zullen be zien of er wat aan kan worden veranderd. De urnenmuur staat er pas sinds vorig jaar. Pas toen kwam er vanuit de bevolking van Ovezande een verzoek om een urn te mogen plaatsen in een co lumbarium, wat op het Ovezandse kerkhof nog ont brak. Een woordvoerder van de afdeling bouwen en wonen van de gemeente Borsele vertelt dat samen met de familie is gekeken naar de mogelijkheden. „Die mensen wilden een open colum barium, waarin de urnen dus niet zijn afgedekt met granieten platen. We hebben toen deze be tonnen, open carrousel besteld. Wij vonden dat een goede keuze omdat er toch al niet zoveel plaats is op de begraafplaats in Ovezande. De urn is erin ge plaatst en ik hoor nu voor het eerst dat mensen de urnenmuur lelijk vinden. Smaken verschil len, ik vind zelf deze oplossing fraaier dan die gemetselde muurtjes. Het lijkt mij overi gens niet zomaar mogelijk om de boel te veranderen. Je kunt moeilijk de urn die er nu in staat weer ergens anders gaan plaat sen." Het gemeentebestuur gaat be kijken in hoeverre het columba rium met wat toevoegingen, verf of planten aantrekkelijker kan worden gemaakt. meente vragen om handha ving", zei de rechter. Uitspraak over een paar weken. (Advertentie) WINKELINRICHTING TOP 1 TOYS DE VISSER GOES uitgevoerd door: Kapelle - Tel. 0113-344151 De gemeente gaat bekijken hoe het columbarium mooier kan wor den gemaakt. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 57