Allemaal beestjes in Den Haag ff 29 39 Madurodam vol Chinees ijs Reisadviseurs op de koffie 41 Luchtvaart 43 1 "5 4 IMu ook voordelig vliegen vanaf Rotterdam Airport;. NICE BARCELONA Simon Levie Brein Orchideeën Buren zaterdag 24 februari 2001 Opgezette dieren in het Haagse Museon. foto Frank Jansen/GPD Het Nationaal Luchtvaart museum Aviodome-Schip- hol houdt vandaag (zaterdag) en morgen (zaondag) in samenwer king met de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Lucht vaart, het eerste Nationaal Luchtsport Festival. Op dit fes tival kunnen belangstellenden kennis maken met allerlei vor men van luchtsport. Het gaat onder meer om zweefvliegen, parachutespringen, parapen- ting (schermvliegen), hanggliding (deltavliegen), ul- tralightvliegen, sportvliegen, aerobatics (stunt- en demon- stratievliegen) en ballonvaren. Naast verschillende soorten vliegtuigen en informatiestands zijn er beide dagen demonstra ties en presentaties van 'lucht- sporters'. Bijzondere 'luchtvoertuigen' tijdens dit festival zijn onder andere de Cri-cri (het kleinste tweemotorige sportvliegtuig ter wereld), de Cameron A-375 PH- KMK van A-3 Ballon (de groot ste passagiersballon ter wereld), de 'Albatros' van Sky- riders Lelystad (een ultralight vliegtuig met duwschroef) en de Pitt Special van het Red Star Flying Circus (een 'wilde' twee dekker). Geopend: beide dagen van 10.00 tot 17.00 uur. Een dierentuin kent de re sidentie niet meer, toch zijn er momenteel heel wat beesten te zien in Den Haag: geprepareerde apen in het Museon, jaguars in het Om- niversum, en ijspanda's in Madurodam. De naam Beestenbende voor de tij delij ke expositie in het Museon had niet beter gekozen kunnen worden. Op het grote podium staat een jaguar broe derlijk naast een Yorkshire ter riër, en een aap hangt in een touw boven een ree. Zelfs be kende huisdieren als cavia's ontbreken niet. „Daar hebben we nog een laatje vol van", zegt Museonmedewerkster M. Smits. Het Museon is onlangs het eigen depot ingedoken en heeft een deel van de dierencollectie naar boven gehaald. Het zijn ruim vijfhonderd geprepareerde die ren, waaronder vaak zeer zeld zame en zelfs uitgestorven exemplaren, die doorgaans niet door het publiek bezichtigd mo gen worden. Die collectie is gedurende een periode van honderd jaar opge bouwd uit schenkingen van particulieren, dierentuinen, aankopen door het museum zelf of verkregen uit verzamelingen van vroege kolonisten en weten schappelijke expedities. „En wat je hier ziet is in feite nog maar een klein deel van onze verzameling, slechts vijf pro cent van alle vogels en veertig procent van de zoogdieren." Huidbewerking Het Museon toont niet alleen deze dieren, maar ook alles wat daarmee samenhangt. Daarom wordt ruim aandacht besteed huidbewerking en verschillen de preparatietechnieken. Daar toe behoort bijvoorbeeld het spontaan drogen van dieren. Zo ligt er een kat, die is in aange troffen in de spouwmuur van een slooppand in Den Haag. Daar is het dier verhongerd en op natuurlijke wijze gedroogd. Dieren met een bijzonder ver haal zijn er volop: een door prins Hendrik geschoten edelhert, een in Nedeiiand bijna uitge storven goudlijster, de laatste in ons land gevonden dunbekwulp die in de strenge winter van 1947 bezweek. Vroeger werden veel voorwer pen en dieren op 'sterkwater' in rariteitenkabinetten verza meld, waarvan er ook een in het Museon te zien is. In feite waren de rariteitenkabinetten voorlo pers van het (natuurhistorisch) museum. Er is een speciaal preparatiepo dium waar men kan zien hoe prepareren in zijn werk gaat. In een vitrine eten spekkevertjes een schedel kaal, en op vaste tij den verzorgt de preparateur de monstraties. Een apart podium toont illegale, op Schiphol on derschepte souvenirs. Elders kunnen bezoekers op het 'aai- podium' allerlei dieren zoals een egel, schildpad, zeehond en wolf aanraken. Foto's maken kan daarna in de Beestenfotohoek, waar onder meer een tijger, ka meel en beer voor een spannend decor garant staan. Een bezoek aan het Museon laat zich uitstekend combineren met het direct ernaast gelegen Om- niversum. De filmkoepel laat daar bezoekers kennismaken met het overweldigende groen, indianen en opmerkelijke die ren uit het Amazonegebied. In de veertig minuten durende film Amazon passeren veel dieren uit het regenwoud de revue, zoals jaguars, tapirs, luiaards, piran ha's en de bijna twee meter lan ge vis pirarucu. Ook wordt een bezoek gebracht aan de inheem se indianenstam Zoë. Verder zijn er uiteraard bijzonder fraaie beelden te zien van deze grootste (maar niet langste, dat Madurodam toont dertig ijssculpturen van Chinese kunstenaars. feiW foto Hans Steinmeier/GPD Dikke jassen zijn geen over bodige luxe voor wie de ko mende maanden miniatuurstad Madurodam in Den Haag be zoekt. Tot en met 6 mei wordt daar een grote expositie van Chinese ijssculpturen gehou den. Achttien Chinese ijs- kunstenaars hebben deze maand 1500 ijsblokken, afkom stig uit Groot-Brittannië, om getoverd tot dertig soms specta culaire sculpturen. De kunstenaars zijn de gemid deld 125 kilo zware blokken eerst te lijf gegaan met ketting zagen, om daarna met beitels de ruwe vormen bij te schaven. In de ijsbeelden zijn gekleurde tl- buizen aangebracht die zorgen voor een sprookjesachtig licht effect. „Als het aan de Chinezen lag was alles bont verlicht en versierd, maar dat konden we gelukkig voorkomen", zegt ma nager M. de Nooijer. Ze laat weten dat de expositie georganiseerd is wegens het succes van vorig jaar, toen de ijsbeelden voor het eerst te zien waren en ruim 450.000 belang stellenden trokken. Waren in 2000 bekende gebouwen het thema, nu hebben de ijsbeelden op verzoek van Madurodam zo veel mogelijk met China te ma ken. Zo kunnen bezoekers typi sche 'ouderwetse' onderwerpen als dinosauriërs, een strijdlusti ge bewaker en een deel van de i|l§§f t :.s "4* 1 *1/ V jZ is de Nijl) rivier ter wereld. Het zijn vooral dit soort educa tieve natuurfilms dat publiek naar het in 1984 geopende Om- niversum trekt. „Van meet af aan hebben er veel natuurfilms op het programma gestaan, zo'n negentig procent van het totale aanbod. Eind jaren negentig zijn er wat meer amusements films geprogrammeerd zoals Thrill Ride, Speed en Rolling Stones to the Max. Hiermee werd geprobeerd een jongere doelgroep aan te spreken", al dus communicatiemanager A. van der Zee. Maar de nadruk ligt nu toch weer op natuur, cul tuur en historie, omdat de be zoekers dat het liefst zien en er ook in het toerisme een trend is naar reizen met die thema's. Het feit dat de films van uitzonder lijk hoge kwaliteit zijn, en dik wijls gemaakt worden door of in samenwerking met National Geoghraphic Society, heeft eveneens een positieve invloed. De films in het Omniversum zijn bijna driedimensionaal en het IS alsof je zelf over het regen woud vliegt en op een boot over de Amazone vaart. Voorstellin gen duren dan ook niet langer dan drie kwartier, anders begint de maag op te spelen. De bezoekersaantallen in Den Haag vertonen een stijgende lijn. Vorig jaar kwamen tien procent meer bezoekers naar het Omniversum dan in 1999 (327.442). De afgelopen janua rimaand is zelfs de beste januari sinds de start in 1984, met 30.000 gasten. Zo goed als het met de Haagse filmkoepel gaat, zo slecht gaat het overigens met het Imaxtheater in Rotterdam. De Rotterdamse bioscoop be schikt niet over een koe- pelschermmaar heeft een groot filmdoek. Tot eenpaar jaar gele den huurden de twee zalen vaak samen een natuurfilm die af wisselend in beide steden te zien was. Nu draaien er in Imax al leen nog maar 'gewone' speel films. Alice Plekkenpol Beestenbende is tot en met 16 april te zien in het Museon, Stadhouderslaan 41, Den Haag. Geopend dinsdag tot en met zondag 11.00-17.00 uur, in schoolvakanties ook op maan dag. Entree volwassenen 13,50, kinderen4-11 jaar/ 7,-. Amazon draait tot en met 24 april in het Omniversum, Presi dent Kennedylaan 5, Den Haag. Geopend maandag 13.00-18.00 uur, dinsdagen woensdag 11.00-18.00 uur, overige dagen 11.00-23.00 uur. Entree volwas senen 17,50, kinderen 4-11 jaar 13,-. Reisbureaumedewerkers die achter de balie vandaan ko men om klanten thuis te advise ren over een reis. Volgens de pio niers op dit gebied is er steeds meer behoefte aan deze service. 'De reisbureaumedewerker komt naar je toe.' Het is een va riant op de kreet waarmee Vero nica lange tijd reclame maakte. Reisorganisator Travelhome en de franchiseketen Star Travel Reisburo volgen een vergelijk bare formule met reisadviseurs. Meer privacy dan in een reisbu reau en geen wachttijden zijn de voor de hand liggende voorde len die je mag verwachten van een huisbezoek. Pioniers „Wij zijn de pioniers op dit ge bied", zegt Travelhome-direc teur Peter Biemans. Travel home is gespecialiseerd in camper-, motor-, fly-drive en andere arrangementen in Ame rika en Canada. Klanten kun nen terecht in het kantoor in Aalst-Waalre. Maar er zijn ook zogenoemde consulenten die op verzoek van de klanten 'thuis' komen. Zo'n huisbezoek kost vijftig gulden. Dat geld krijgt de klant terug bij boeking. „In zo'n 95 procent van de huisbezoeken leidt het advies tot een boe king", zegt directeur Biemans. Volgens hem gaat het in de meeste gevallen om camperrei zen. „Die zijn behoorlijk inge wikkeld als je er geen ervaring mee hebt. Er zijn bijvoorbeeld nogal wat bijkomende kosten waardoor je ter plaatse behoor lijk verrast kunt worden. Maar onze consulenten weten uit er varing wat het is om dergelijke reizen in Amerika en Canada te maken", aldus Biemans. Biemans stuurt regelmatig drie consulenten op pad. Volgens hem is de belangstelling zo groot dat het drietal binnenkort versterking krijgt van twee col lega's. De franchiseketen Star Travel Reisburo heeft 21 zogenaamde mobiele adviseurs. Zij brengen na een geadviseerde boeking 30 tot 35 gulden in rekening. Wie uiteindelijk geen reisadvies volgt hoeft niets te betalen. „Meestal leidt het tot een boe king", zegt Johan van Wijn- gaarde. Hij gaat sinds 1995 op pad voor Star Travel. Volgens Van Wijngaarde verlo pen de reiszaken de laatste jaren steeds succesvoller. Maar het begin was moeizaam. „Nogal wat mensen dachten in het be gin dat dit werk een soort Tup- perware-party was. Maar dat is het dus niet, Inmiddels is dat voldoende bekend", aldus Van Wijngaarde. Volgens Van Wijngaarde bestaat zijn klantenkring vooral uit twee-verdieners. Zij verrichten al enig huiswerk voordat zij Van Wijngaarde over de vloer laten komen. „Als ik bij de mensen thuis kom, dan hebben ze al reisgidsen bekeken. In veel ge vallen is dan een favoriete reis geselecteerd met als bezwaar dat die reis te duur is. Ik krijg dan het verzoek om na te gaan of het goedkoper kan. Dat is meestal wel het geval. Er valt vaak te bezuinigen op het vlieg ticket." Irak Volgens Van Wijngaarde zijn op het ogenblik reizen naar Turkije en Spanje geliefd. Daar weet hij wel raad mee. Maar Van Wijn gaarde geeft toe dat sommige reisverzoeken niet lukken. „Een tijd geleden wilde iemand op vakantie in Irak. Maar dat is verboden gebied. Rusland is ook niet eenvoudig." Van Wijngaarde verwacht niet dat Internet een aanslag op zijn klantenkring vormt. „De con sument kijkt wel naar de moge lijkheden via Internet. Maar uiteindelijk willen ze toch ie mand te spreken krijgen voor een definitieve afspraak", aldus Van Wijngaarde. door Mare Brink Meer informatie: Travelhome 040-2113938 en internet www- .travelhome.nl Star Travel 033- 2463607 (mobiel reisadviseur J. van Wijngaarde 0497-383184) en internet www.startravel.nl Chinese Muur bewonderen. Ook zijn er voorwerpen te zien die meer van deze tijd zijn, zoals een kleine 'afhaalchinees' en een glijbaan voor kinderen. Kinderen kunnen het ijs actief beleven door achter de glijbaan te kruipen, zich in een draag stoel te laten fotograferen, of ijsklompen te passen. De beelden zijn geplaatst in een hal van circa duizend vierkante meter oppervlakte, waar een permanente temperatuur van tien graden onder nul heerst. Bezoekers wordt daarom aan geraden dikke kleding te dra gen. Aan de ingang van de hal kan men bovendien een van de 350 bodywarmers lenen. Alice Plekkenpol Voor de tentoonstelling wordt geen extra toeslag berekend. Madurodam is dagelijks open van 9.00-18.00 uur, vanaf 19 maart tot 20.00 uur. De toegang kost voor volwassenen 22 gul den, 60-plussers 20 gulden en kinderen van 4-11 jaar 15 gul den. Advertentie VANAF Boekingen en informatie- WWW.BASIQAI R.COM □900-BASIQAIR of 0900-227 4"7 24* of neem contact op met uw reisbureau. AIR Transavia's smart class. Transavia airlines De keuze van Simon Levie is de naam van een expositie van tekeningen (1500-1900) van oude meesters die tot en met 6 mei is te zien in het Amsterdams Historisch Museum. De collec tie omvat tekeningen van onder anderen Leonardo da Vinei, Rembrandt, Antoine Watteau, Esaias van de Velde, Peter Paul Rubens en Adriaan van Ostade. Het Amsterdams Historisch Museum is gevestigd aan de Kalverstraat 92. Geopend: van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Op zaterdag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Het brein, een hoofdzaak, zo heet de tentoonstelling die van 2 maart tot en met 9 septem ber wordt gehouden in Natio naal Natuurhistorisch Museum Naturalis in Leiden. Wat is winterdepressie? Waar tikt de biologische klok? Zijn mannen beter in rekenen dan vrouwen? Op dergelijke vragen willen de samenstellers van de tentoonstelling de bezoekers antwoord geven. De bezoeker doet kennis op over de hersenen via spelletjes en ex perimenten. De expositie is ont wikkeld door het Deense Scien ce Center Experimentarium. Geopend:van dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 18.00 uur. Maandag gesloten. Omdat vorig jaar zo'n 3.500 belangstellenden een be zoek hebben gebracht aan het Orchideeënweekend is besloten om er dit jaar een extra dag bij te betrekken. Het weekend is op 2, 3 en 4 maart in Fort Hoofddijk aan de Budapestlaan 17 in Utrecht. In het Kassencomplex van de Botanische Tuinen van de Universiteit Utrecht zijn honderden orchideeën te bekij ken. Ook is het mogelijk om ad viezen te krijgen van orchidee- en-dokters. Verder zijn er stands met informatie over zaaien en vermeerderen orchi deeën en bromelia's. Bezoekers krijgen de kans om zelf jonge or chideeën op te potten en gratis mee naar huis te nemen. Het Orchideeënweekend is de enige gelegenheid in het jaar waarbij het publiek een kijkje mag nemen bij de uitgebreide orchideeën en bromeliacollectie van de Botanische Tuinen. Geopend: elke dag van 10.00 tot 16.00 uur. Er zijn aardig wat vooroorde len tussen Nederlanders en Duitsers. Cartoonisten gebrui ken dat gegeven als inspiratie bron. Voorbeelden zijn tot en met 4 maart te bekijken tijdens de expositie 'Hallo Nachbar... dag buurvrouw' in het Lim burgs Museum in Venlo. Te zien zijn zo'n 90 afdrukken van spotprenten gemaakt door onder anderen Peter van Straaten, Jos Collignon en Ste fan Verwey. Het Limburgs Museum is geves tigd aan de Keulsepoort 5 in Venlo. Geopend van dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Tot en met 1 maart ook 's avonds tot 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 41