uit Hoger loon ambtenaar blijft PZC Wintersporters ingesneeuwd Huisarts opgepakt wegens kinderporno Vervolging Fireworks bemoeilijkt door fout Postkantoren geven set gratis euro's uit Onderzoek naar rouwregister Internet 3 Bonden dreigen met actie in metaal Verbod adoptie uit Guatemala NS werven bijna duizend mensen Acht jaar cel voor smokkel cocaïne Weert koopt Reve-archief Kabinet bekijkt alternatieven voor FM-veiling Meisje neemt pistool van moeder mee naar school Salarissen bij overheid zijn volgens De Vries al naar behoren Brugdeel IJhaven geplaatst zaterdag 24 februari 2001 UTRECHT - De vakbonden FNV Bondgenoten, CNV Bedrij- venbond en De Unie hebben de werkgevers in de metaaltech niek gisteren gedreigd met acties. Komen de werkgevers niet voor 1 maart tegemoet aan de CAO-voorstellen van de bonden, dan volgen vanaf die datum acties en mogelijk zelfs stakingen, zeggen de gezamenlijke vakbonden. Grootste breekpunten in de onderhandelingen zijn het loon en de zeggenschap over werktijden. Werkgeversonderhandelaar B. Vonk van de werkgeversorga nisatie FWM, zegt dat het werkgeversfront gesloten is en blijft. Hij kan niet eerder dan maandag reageren op het ulti matum. Dan is zijn achterban bijeen geweest. ANP DEN HAAG - Nederlanders mogen tijdelijk geen kinderen uit Guatemala adopteren. Er zijn te veel aanwijzingen dat er wordt gerommeld. Zo zouden moeders onder druk van criminele organisaties af stand doen van hun kind en zou er sprake zij n van kinderhan del en -roof in Guatemala. Dit heeft staatssecretaris Kalsbeek van Justitie gisteren laten weten. Zij volgt daarmee het advies van de Bijzondere Com missie van de Haagse Conferentie voor Internationaal Pri vaatrecht. Deze commissie baseert zich op een VN-rapport. Kalsbeek wil adoptie uit Guatemala tijdelijk stopzetten tot vaststaat dat de situatie is verbeterd. Het gaat alleen om nieu we aanvragen. Al lopende verzoeken worden extra zorgvul dig getoetst. ANP UTRECHT - 'Opeens weet je het. Je wordt conducteur.' Ken nelijk wisten de NS met deze wervingscampagne bij velen de juiste snaar te raken, want het bedrijf maakte gisteren bekend al zo'n duizend nieuwe krachten te hebben geworven. In het voorjaar van 2000 begon een wervingscampagne voor conducteurs, die zo'n 450 geschikte gegadigden opleverde. De eerste honderd hebben hun opleiding inmiddels voltooid. In november begon een wervingsactie voor treinsurveillan- ten. Die zal naar verwachting van NS tot juni zo'n vijfhon derd geschikte en opgeleide kandidaten opleveren. ANP HAARLEM - De hechtbank in Haarlem heeft gisteren een 45- jarige Nederlander wegens drugssmokkel tot acht jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De rechtbank beschouwt de man, die in Suriname woont, als medepleger bij de invoer van 716 kilogram cocaïne via Schiphol. Het was de grootste partij drugs die ooit via de nationale luchthaven het land is binnengesmokkeld. De partij was ver borgen in een lading van 144 dozen groenten en fruit uit Suriname en werd op de luchthaven onderschept. ANP WEERT - De gemeente Weert heeft besloten een archief met brieven, manuscripten en boeken van Gerard Reve te kopen. Voor het archief van de schrijver wordt honderdduizend gul den betaald. Sponsors hebben zeventigduizend gulden bij eengebracht, de gemeente betaalt het resterende bedrag. Weert koopt het archief van Guus vanBladel. Hi j woonde vol gens een woordvoerder van de gemeente enige tij d met Reve in Weert. De auteur woonde in de jaren zeventig vier jaar in de Limburgse plaats. Van Bladel werd bekend als raadsman van de in Singapore opgehangen Johannes van Damme. De collectie bestaat uit drie kisten met zo'n duizend stukken. Volgens Weert is de inhoud zeer spraakmakend. ANP van onze redactie binnenland ALMERE - De Registratie kamer onderzoekt of De Rouw- krant gegevens van rouwad vertenties uit kranten mag overnemen om ze op Internet te zetten. De kamer is het onder zoek begonnen na een klacht van een weduwe. Die vond de vermelding van haar overleden man op de website een schen ding van haar privacy. De Rouwkrant heeft sinds de cember vorig jaar op www- door Hans van Soest DEN HAAG - Het kabinet is niet van plan een dertiende maand in te voeren voor alle ambtenaren. Volgens minister De Vries van Binnenlandse Za ken is dat niet nodig, omdat de beloning in veel overheidssecto ren al naar behoren is. Wel zou een dertiende maand een oplos sing kunnen zijn voor de salaris achterstanden die met name ho ger opgeleiden in het onderwijs en de zorg hebben ten opzichte van collega's in het bedrijfsle ven. De Vries reageerde op een rap port van de commissie-Van Rijn. Hierin worden de proble men in kaart gebracht die de overheid heeft om voldoende personeel te werven en in dienst te houden. In het rapport wordt een aantal aanbevelingen ge daan om werken bij de overheid aantrekkelijker te maken. Vorige week liet PvdA-fractie- voorzitter Melkert weten dat in voering van een dertiende maand in de overheidssector een goed idee zou zijn. Het kwam hem op forse kritiek te staan van D66, VVD en CDA die niets zien in een algemene in voering van deze vorm van sala risverhoging. Volgens De Vries, die eerder tot de voorstanders werd gerekend, kan een dertiende maand een goede oplossing zijn voor de sa larisachterstanden in het on derwijs en de zorg. „Maar nie mand moet de illusie hebben dat dit in één klap kan worden inge voerd." De bewindsman denkt DEN HAAG - Een driekoppige commissie zal onderzoeken of er alternatieven zijn voor de vei ling van radiofrequenties. De groep onder leiding van oud KLM-topman Pieter Bouw zal voor 13 maart rapporteren aan de Tweede Kamer. Het kabinet komt hiermee tege moet aan de wens van alle Ka merfracties, die het plan van staatssecretaris De Vries (Ver keer en Waterstaat) om de fre quenties kost wat kost te veilen deze week verwierpen. GPD van orize redactie binnenland ENSCHEDE - De twee eigena ren van het Enschedese S.E. Fi reworks kunnen mogelijk niet strafrechtelijk worden vervolgd voor overtreding van de milieu vergunning voor hun vuur- werkbedrijf. Het Openbaar Ministerie (OM) zal deze be schuldiging in de dagvaarding vrijwel zeker moeten laten val len. rouwkrant.nl een register met daarin gegevens van overleden mensen. Het gaat om naam, ge boortedatum, woonplaats, ge boorteplaats en datum van overlijden. De digitale krant neemt ze over van rouwadver tenties uit dagbladen. Initiatiefnemer E. Geerlings uit Al mere meent niets ver keerds te doen. „Het zijn gepu- aan een stapsgewijze invoering. Alleen al in de zorg en het wel zijn werken meer dan een mil joen mensen. Uit het rapport van Van Rijn, topambtenaar op het ministerie van Binnenlandse Zaken, blijkt dat er geen eenduidige oplos sing is om alle problemen bij het overheidspersoneel op te lossen. Zo is bijvoorbeeld bij de politie Dit zegt M. Middelkamp van milieuadviesbureau Het Groene Schild. Volgens hem traden de milieuvergunningen van 1997 en 1999 voor Fireworks wette lijk nooit in werking. Met deze vergunningen kreeg het bedrijf toestemming van de gemeente Enschede om in totaal veertien zeecontainers vuurwerk op te slaan. Middelkamp concludeert na onderzoek dat er nimmer een bouwvergunning voor die con tainers is verleend zoals de wet voorschrijft. Zonder bouwver gunning kan een milieuvergun ning niet in werking treden. In het geval van Fireworks is er volgens Middelkamp dus nooit sprake geweest van geldige mi lieuvergunningen in 1997 en 1999. Laat staan dat justitie de eigenaren Bakker en Pater daarop voor de rechtbank kan aanspreken. Op overtreding van milieuwetgeving staat maxi maal zes jaar cel. Middelkamp verwijst naar uit spraken van de Raad van State en de Groningse bestuursrech ter. Daaruit blijkt volgens hem dat een milieuvergunning pas van kracht kan worden nadat de bouwvergunning is verleend. Hij zegt 'voor tachtig procent zeker te weten' dat justitie de tenlastelegging aan het adres van Bakker en Pater moet wijzi gen. „Het OM heeft dit waar schijnlijk over het hoofd gezien. Maar, de gemeente heeft ook een probleem, omdat ze niet heeft nagegaan of Fireworks een in werking getreden ver gunning had." Behalve van overtreding van milieuwetgeving wordt de Fire- works-directie verdacht van il legale vuurwerkhandel. Het OM kon gisteravond nog niet reage ren. GPD bliceerde gegevens, die mag je zo overnemen. Ik mag de gege vens niet gebruiken om een adressenbestand op te bouwen of om ze te verhandelen. Dat doe ik niet, want na vier weken wis ik alle gegevens weer." De Registratiekamer laat we ten dat overledenen in principe niet onder de privacywetge ving vallen. „Maar als nabe- de kinderopvang nog een groot probleem, terwijl er in andere sectoren al genoeg opvang plaatsen zijn geregeld om het werknemers mogelijk te maken hun baan te combineren met de zorg voor hun gezin. Minister De Vries zei dat hij 'niet vrolijk' werd van de prog noses uit het rapport: „De situa tie op de arbeidsmarkt wordt de staanclen door dit register ge makkelijk te traceren zijn, wordt het een ander verhaal. Vandaar dat we de website nauwkeurig gaan onderzoe ken", zegt een woordvoerder. Landelijk Het rouwregister krijgt als het aan initiatiefnemer Geerlings ligt landelijke dekking. „Zodat komende jaren alleen maar krapper. Vooral doordat er bij de overheid relatief meer ouderen werken dan in het bedrijfsle ven." De Vries herhaalde nog eens dat het in de toekomst noodzakelijk wordt dat ouder personeel langer blijft doorwer ken. Vervroegd met pensioen zal steeds moeilijker worden. Een ander groot probleem is de bezoekers van de website heel snel kunnen vinden wie er in hun omgeving is overleden." Volgens hem levert hij een ser vice die kranten niet bieden. „Mensen willen meer uiting geven aan hun rouw. Ik bied ze de mogelijkheid om dat op hun eigen manier te doen en niet volgens de vaste structuren van een rouwadvertentie in een terugdringing van het ziekte verzuim. Met name in de zorg is dit een enorm probleem. ,Daar belanden jaarlijks duizenden werknemers in de WAO. Noodzakelijk De komende weken maken alle betrokken ministers hun ver langlijstje. „Iedereen zal bekij ken wat er in hun sector op korte krant. Wie dat wil, kan op de website ook een digitaal graf plaatsen." De Rouwkrant is op dringend advies van de Reclame Code Commissie wel gestopt met het versturen van informatiemate riaal naar de nabestaanden van overledenen. De Rouw krant gebruikte daarvoor de correspondentieadressen op rouwadvertenies. Volgens de Reclame Code Commissie is dat ongeoorloofde reclame. ANP termijn echt noodzakelijk is", aldus De Vries. Vervolgens zal minister Zalm (Financiën) dit voorjaar bekend maken hoeveel geld er volgend jaar te besteden is. „We komen er wel uit", ver wacht De Vries, die niet wilde ingaan op de vraag of aanpas sing van de paarse begrotings regels nodig is. De WD is daar fel op tegen. GPD van onze redactie binnenland OSS - De politie in Oss heeft een 55-jarige huisarts uit die plaats aangehouden wegens het bezit van kinderporno. Ook zou hij zich schuldig hebben gemaakt aan ontuchtige handelingen in zijn praktijk met tenminste drie jongens. Een woordvoerder van de politie deelde dit gisteren mee. De politie houdt er rekening mee dat de jongens patiënten van de arts zijn. De verdachte is al tientallen jaren actief in de sportwereld en begeleidt onder meer jeugdteams. Hij is als arts verbonden aan de amateurtak van voetbalclub TOP in Oss. Bij de Nederlandse Volleybalbond zat hij onder meer in het bege leidingsteam van Jong Oranje. De arts is donderdag opgepakt na een tip van de Centrale Re- door Maurice Wilbrink DEN HAAG - De postkantoren worden eind dit jaar ingescha keld voor de verspreiding van de 'Zalm-kit', het gratis setje met euro-munten, dat alle Neder landers krijgen. De Nederland- sche Bank (I)NB) heeft de Post bank, die voor de helft eigenaar is van de postkantoren, ver zocht hieraan mee te werken. Volgens C. Jansen, general ma nager van het ING Euro Office, zijn de onderhandelingen hier over bijna afgerond. Een woordvoerder van ING voegt hieraan toe dat Postbank een definitief besluit neemt zodra duidelijk is wat de rol van de an dere commerciële banken wordt bij de verspreiding van de Zalm-kit. DNB zou de banken echter niet geschikt vinden om dat ze een te hoge drempel voor het publiek hebben. Ook supermarktconcern Lau- rus hoort tot de drie bedrijven, die voor de distributie van de Zalm-kit moeten gaan zorgen DNB praat daarnaast met nog een detailhandelketen. Een woordvoerder van de centrale bank wil niet meer kwijt dan dat er nog geen contracten zij n gete kend. DNB wil de uitgifte via honderden locaties verspreid over het land laten lopen, zodat mensen weinig moeite hoeven cherche Informatiedienst dat de man kinderporno in zijn bezit zou hebben. In zijn woning trof de politie inderdaad een groot aantal videobanden aan die kinderporno bevatten. Ook in een privé-computer van de man zijn veel afbeeldingen gevon den. De verdachte is inmiddels voor geleid aan de rechter-commis- saris en in bewaring gesteld. Het is nog onduidelijk waar de kin derporno vandaan komt. De po litie heeft de verhoren nog niet afgerond. De ontuchtige handelingen met drie jongens zijn afzonderlijk vastgelegd op beeldmateriaal. De politie denkt dat de jongens ongeveer achttien jaar oud zijn. Hun identiteit is niet bekend. Het is niet uitgesloten dat de op namen zijn gemaakt met een verborgen camera, aldus de zegsman. ANP/GPD doen om het setje te bemachti gen. Nederland telt 2240 postkanto ren en postagentschappen, die deels zijn ondergebracht bij Bruna-boekwinkels. Super marktconcern Laurus reorgani seert haar supermarkten en wil eind dit jaar verder met acht honderd vestigingen die nu nog onder verschillende namen ope reren. Het Zalm-kitje is een 'cadeau tje' van de staat aan de burgers, die daarmee alvast kunnen ken nismaken met de nieuwe munt, die op 1 januari 2002 in roulatie komt. Elke Nederlander vanaf zes jaar krijgt een tegoedbon, waarmee vanaf 17 december van dit jaar een setje kan wor den verkregen. In het setje zit van elke euromuntsoort één ex emplaar, ter waarde van 8,55 gulden. Naast de Zalm-kit ko men er in de tweede helft van december zogeheten consumen tenpakketten met euromunten te koop voor 25 gulden per stuk, Het slaan van de drie miljard Nederlandse euromunten ver loopt geheel volgens schema. De Nederlandse Munt verwacht deze klus 1 september geklaard te hebben. Ook de druk van de 380 miljoen bankbiljetten die nodig zijn om de guldencoupures te vervan gen, is op dat tijdstip zoals ge pland klaar. GPD AMSTERDAM - Een brugdeel wordt mgehesen bij het Java-eiland m Amsterdam. De brug bestaat uit vijf onderdelen. Het wordt de loop-en fietsverbinding tussen het Java- eiland en de Oostelijke Handelskade aan het oostelijk deel van de IJ-oevers. De brug (280 meter lang) zal uiteindelijk de 215 meter brede IJhaven overbruggen. foto Robbert Slagman/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Door de hevige sneeuwval van de afgelopen twee nachten zijn duizenden vakantiegangers, onder wie een onbekend aantal Neder landers, vast komen te zitten in Oostenrijkse wintersport dorpen. Op weg naar hun va kantiebestemming kwamen veel automobilisten in kilome terslange files terecht als ge volg van hevig sneeuwval in met name Zuid-Duitsland. In Oostenrijk, bij de plaats Obergurgl in Tirol, kwamen vier mensen om door lawines. De twee volwassenen en twee kinderen van tien en dertien zaten in een auto die werd ge grepen door de sneeuwmassa. Het gaat om een Duits gezin. In Zwitserland kwam een veertienjarige jongen om het leven door een lawine. Hij skiede volgens de lokale poli tie buiten de piste toen hij werd bedolven door de sneeuwmassa. In de nacht van donderdag op vrijdag viel op sommige plaat sen zo'n vijftig centimeter sneeuw. Voor afgelopen nacht werd nog eens zeventig centi meter verwacht. Bekende ski oorden als Lech, Zürs en Gal- thtir waren van de buitenwe reld afgesloten. Helikopter In het bekende Gasthof Post in Lech, vaste standplaats van de koninklijke familie, werd gis teravond laconiek gereageerd. „Niemand maakt zich er op dit moment erg druk om. De pas is nu weliswaar dicht en we zijn zelfs per helikopter niet meer te bereiken, maar we gaan er Wintersporters in Boxmeer werden gisteren de dupe v%n een prikactie door chauffeurs van tou ringcars. foto Ed van Alem/GPD van uit dat de gasten in de loop van zaterdag weer met de auto naar ons toe kunnen komen." Overigens bestaat volgens P Föhn van het Zwitserse lawi ne-instituut in Davos niet al leen lawinegevaar in het wes ten van Oostenrijk. Ook in het oostelijk deel van Zwitserland is die kans 'redelijk tot groot'. Maar alleen skiërs die buiten de officiële routes, dus off-pis- te, de berg af gaan, lopen kans onder de sneeuw bedolven te worden, aldus Föhn. Winter sporters die binnen de afgezet te gebieden blijven worden voldoende beschermd door dammen en bossen. In Midden- en Zuid-Neder land is gisteren de voorjaars vakantie begonnen. Zo'n 200.000 Nederlanders gingen per auto op weg naar hun va kantiebestemming. Prikacties Op drie plaatsen in ons land ondervonden vakantiegan gers gisteren hinder van prik acties door touringcarchauf feurs. Op de parkeerterreinen van het AC restaurant in Box meer en restaurant Het Heu veltje in Beek zetten chauf feurs hun bussen tijdelijk stil. De passagiers moesten één tot anderhalf uur wachten Op het Stadionplein in Am sterdam namen vakbondbe stuurders gistermiddag ruim de tijd om enkele tientallen chauffeurs in te lichten over de stukgelopen CAO-onderhan- delingen. Ook hier moesten de passagiers wachten. De busbestuurders willen dat er een einde komt aan de 'tijd- voor-tijd-regeling' waarbij zij de overuren uit drukke tijden moeten compenseren in rusti ge tijden. Verder willen zij een ombouw van de vut-regeling naar een prepensioen en in het buiten land eenpersoonskamers om te rusten. GPD/ANP ROTTERDAM - De poli tie van Rotterdam heeft een 29-jarige vrouw aan gehouden van wie de elf jarige dochter op school een pistool had laten zien. Huiszoeking in de woning van de vrouw leverde bij behorende munitie, een sleutelhangerpistooltje en een busje cs-gas op, al dus de politie. Het kind had het pistool maandag al aan mede leerlingen laten zien, Via via kwam dat de school leiding ter ore en die meldde het bij de politie. Donderdagochtend volg de de inval in de woning aan de Diergaardesingel. De vrouw is gisteren aan de officier van justitie voorgeleid. De dochter is elders ondergebracht. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3